Urban Time

Пијалокот кој го пиете говори за тоа како се чувствувате во поедини ситуации. Барем така тврдат Jordan Kaye и Marshall Altier автори на книгата “How to Booze: Exqusite Cocktails and Unsud Advice”. Овој адвокат и коктел мајстор ни дава нов поглед на причините зошто пиете одреден пијалок. Имате проблеми со бившиот, ги запознавате родителите на својот партнер или сте изгубиле работа? Како што велат, се тоа ќе го открие вашиот пијалок. Оваа книга, освен некои рецепти за нови алкохолни комбинации, донесува и свој став за тоа каков впечаток оставате со својот пијалок. Еве некои примери: спрема Kaye, џин вотката кажува дека никако не одите во неговиот стан таа вечер, маргарита ве издава дека сакате да слушнете колку пари заработува, пивото порачува дека сакате спрема вас да се однесува како спрема другар, мохитото дека сакате брак и деца, а доколку нарачате шампањ, праќате порака дека сте спремни на се.
| | веќе видена

Саем на Жена и оваа година Ви овозможува да бидете дел од едно феноменално Talk Show на тема Современата жена во Македонија и сексот, кое ќе го предводи динамичната и секогаш оригинална Весна Петрушевска-Бејби, која е одличен пример за тоа што значи денес да се биде успешна и современа жена без општествени стеги и влакна на јазик. Гостите ќе имаат можност да го искажат своето размислување за современата жена, дефиницијата за тоа што значи да се биде таква жена и дали сеуште сексот и во 21 век кај современите маж/жена претставува табу тема? Заведување, секс игри, трикови во кревет и се останато што е дел од современиот начин на живот на жените и една сосема нормална потреба на сите луѓе. Бидете и вие дел од ова скокотливо, провокативно, пред се едукативно и информативно шоу во кое нашите гости Нора Шакири, Виктор Петров – Викса и Др. Вера Јовановска-психолог дефинитивно ќе допрат многу интересни теми и ќе го задржат максимално вашето внимание! Се гледаме на Саем на Жена, 8 декември (сабота) со почеток во 19 ...
сите 2 | | | веќе видена

Жените кои што уживаат во пиењето кафе може да го намалат ризикот од срцев удар. Истражувањето на 83 000 американки покажува дека жените кои пијат од 5 до 7 шолји кафе неделно имаат помала шанса да добијат удар од оние кои консумираат по едно кафе месечно. Анализирањето на оваа појава е спроведено од страна на Харвардското училиште за јавно здравје од Бостон, во период од 24 години. Според германските експерти оваа особина на кафето не потекнува од кофеинот. Оние кои пиеле чај и други производи кои содржат кофеин не покажале намалување на ризикот од срцев удар. Наместо тоа истражувањето покажува дека позитивните ефекти произлегуваат од антиоксидансите кои го намалуваат воспалението и го подобруваат протокот на крв. Земајќи ги предвид факторите како што се цигарите и алкохолот, истражувачите дознале дека здравите жени кои консумираат две до три кафиња на ден во просек имаат за 19 проценти помал ризик од удар. Консумацијата на четири или повеќе шолји на ден го намалува ризикот за 20 проценти. Сепак ...
| | веќе видена

Препораката на ден да се пијат по осум чаши вода е најголема глупост, објавено е во British Medical Journal. Доктор Маргарет МекКартни тврди дека се уште никој не ја докажал медицинската страна оти толку голема количина на вода во организмот навистина помага, или дека на човекот навистина му е потребна.Таа напоменува дека некои здравствени организации под спонзорство на произведувачите на вода тврдат дека дневно мора да се испијат по 2 литри вода бидејќи благата дехидрација го предизвикува развојот на болести. МекКартни пак истакнува дека премногу вода може да биде и опасно бидејќи се намалува нивото на натриум во крвта што може да доведе до хипонатремија, а пиејќи повеќе вода луѓето повеќе и се изложуваат на загадените состојки од истата. "Луѓето се уште мислат дека ќе умреме или бубрезите ќе започнат да ни откажуваат ако не испиеме осум чаши на ден вода. Но колку јас што знам, се уште нема ниту еден таков случај во историјата на медицината", изјавува МекКартни. Во 1945 година во САД започна да се агитира ...
| | веќе видена

Колку сте попаметни, толку полошо ќе ви одат љубовните состаноци. Во својот текст „Зошто најпаметните луѓе ги имаат најлошите состаноци на сите времиња“, доктор Алекс Бенцер тврди дека на паметните луѓе тешко им успеваат врските, бидејќи мислат дека мнозинството од луѓето не се доволно добри за нив. “ Генерално земено, паметните луѓе бараат други памети луѓе со кои би се зближиле, бидејќи инаку би им било здодевно. Ако сте еден од тие, ви честитам, само што елиминиравте 95 отсто од популацијата во светот како ваша сродна душа”, вели доктор Бенцер. Во своето дело, Алекс Бенцер зборува дека паметните луѓе се понеуспешни во врската, бидејќи додека растеле и се развивале, биле концентрирани на други полиња. Според него, паметните луѓе сметаат дека „не се исплати“ да се работи многу на една врска. “Колку повеќе работам, толку повеќе ќе освојам награди и признанија и толку повеќе луѓе ќе ме сакаат. Ова не е вистина. Вистинскиот одговор е: вашиот успех во романсата нема никаква допирна точка со вашите награди со ...
сите 2 | | | веќе видена

Изминатите две недели „таксиратџии“ беа главните виновници кои го вратија позитивниот дух на скопското музичко секојдневие и на најдобар начин го разиграа градот. Стартувајќи со „ПИН“ музичката конференција, Скопје стана вистински центар на заедничко дружење на значајни претставници од светската музичка индустрија и град-домаќин на над 400 гости од странство кои имаа можност да се дружат со нашите музички и културни работници, но и со сите креативци и љубители на музиката и културата, воопшто. После повеќе од 30 концерти одржани на „ПИН“, музичкото воодушевување продолжи со екстравагантното сценско шоу и одличниот концерт на француската арт-група „Нувел Ваг“. Уште поенергично off-Таксират издание беше грандиозниот славенички концерт на популарната банда инструментале „Суперхикс“ која прославувајќи ги 18-те години на бендот приреди незаборавна вечер на која повеќе од 5.000 посетители лудо се забавуваа до утринските часови. Со овој концерт заврши и off-програмата, во чии рамки фестивалот годинава, досега го ...
| | веќе видена

На сите посетители и уживатели на модата, Саем на Жена им нуди вистинско модно уживање. Со почеток во 17:30 до 18:30 модна ревија – Жената и Романтизмот, Академија и Студио Леонтиќ. Оваа ревија го покажува талентот и кретивноста на средношколците и курсистите од Академија Леонтиќ заедно со асистентите по практична настава. Второто модно шоу е на здружението Дезен со почеток во 18:30 до 18:50 часот . Следува музичка пауза со настапот на Пламенка Трајковска во 18:50-19:10 часот . Во 19:10 ќе ја проследите модната ревијата на дизајнерките Катерина Попева, Марија Дачевска и Марија Домазетовска. Нешто поинaкво, инспирирано од имагинацијата и магијата. „Imagine the Magic“ колекцијата претставена од брендот „Hard to Explain“ . Магијате е моќ која помага да се надминат сите умствени и физички ограничувања на човекот. Оваа дефиниција е пресликана во колекција која го презентира замислениот имагинариум во кој владее Магијата. Последната модна ревија ќе ја проследите од 19:30 часот кога ACID WEAR ќе ја презентира ...
сите 6 | | | веќе видена

Брачните партнери си личат едни на други – потврди студијата на францускиот институт “Sciences de l’Evolution” , пренесува Daily Mail. Француското истражување во кое учествувале 200 луѓе, откри дека на мажите најпривлечни им се жени кои физички наликуваат на нив. Инаку, припадниците на посилниот пол избирале жена која најмногу им се допаѓа, на основа на четири фотошопирани лица на жени. Дури 37% од испитаниците одбрале фотографија на жена која има слични црти на лицето како и тие. “Овде не станува збор за нарцизам, туку за фактот дека познатото лице ни дава чувство на сигурност. Меѓутоа, врската не се темели само на изгледот, па затоа не треба да го отфрлете партнерот уште на почеток само затоа што не личи на Вас” – истакна Џен Хана Еделштајн, една од истражувачите. Поранешните истражувања откриле дека мажите почесто влегуваат во врска со жени кои личат на нивните мајки, додека жените бараат партнери кои физички личат на нивните татковци.
сите 2 | | | веќе видена

Малините имаат доста здраствени предности, а одличен сојузник се и во борбата против килограмите. Еве некои од улогите кои ги врши малината во губитокот на килограми. Ги согорува мастите Ова црвено овошје е богато со влакна и маган кои го забрзуваат метаболизмот на телото. Освен тоа, слаткиот вкус на малините прави да се чувствувате сити долго време. Го намалува ризикот од срцев удар Киселината која се наоѓа во малините, ги намалува шансите за добивање на срцев удар. Таа го намалува холестеролот и високиот крвен притисок. Оддржува стабилно ниво на шеќер во крвта Иако малините се слатко овошје, хранливите состојки помагаат во контролата на нивото на шеќер во крвта. Поради тоа малините се добри за лица кои боледуваат од дијабетес тип 2. За убава и чиста кожа Антиоксидансите и витамините кои се наоѓаат во малините го прават ова овошје совршено за затегната и убава кожа. Кетоните го штитат телото од слободни радикали, што ги намалува знаците на стареење.
| | веќе видена

Саем на Жена и годинава со специјални предавања од најразлични области. Актуелниот проблем на 21 век, карциномот на дојка е тема на која секоја година Саем на Жена и посветува големо внимание. - Њу Нутриционизам заедно со Ристеска Билјана ќе одржат предавање на тема “Здравата Храна како превенција од карцином на дојка” во петок со почеток од 18:30 на главна сцена - Во сабота со почеток од 13:30 на главна сцена од страна на Борка, Биба Додева ќе зборува на тема “Карциномот на дојка може да биде излекуван”. Жената е столбот на семејството, затоа тука се и специјалните психолошки предавања наменети за секоја жена. - “Жената како Супер Херој” е темата на предавањето на Терапевтскиот центар Еквилибриум , предводено од Марија Стефанова , психолог кое ќе се одржи во сабота со почеток од 12 часот на главна сцена . - “Загосподарете со својот живот” е темата на предавањето од страна на Сега и Овде предводено од Мирјана Јовановска Стојановска, психолог-психотерапевт во сабота со почеток од 17:30 на главна сцена. ...
сите 2 | | | веќе видена

Ако сте во депресија, или едноставно “времето ве има утепано” ова се совети кои ние Ви ги нудиме за подобро расположение. Потонете во прекрасните мириси кои ве опкружуваат, а одберете и свеж парфем. Дома направете опуштена и среќна атмосфера со релаксирачките ноти на есенцијалните масла за подигање на расположението, а освежување и опуштање. Пронајдете високи потпетици кои можете да ги носете со се, како кремави салонки во кои би посакале да останете засекогаш. Водете љубов! Редовниот секс помага да се ослободете од стресот, а истражувањата потврдуваат дека ќе ја зголемете отпорноста на организмот. Така да, не само што е здраво, туку и ви одговара. Што повеќе ви треба?
| | веќе видена

Ладните зимски денови не мора да ги поминете дома. Со некои мали измени во начинот на облекување, може да ви остане топло и кога температурите се близу нулата. Чорапи Зимата не е вредна за одење во тенки чорапи. Ако не сакате да смрзнете, носете хулахопки и дебели чорапи. Ако носите здолниште, облечете два пара хулахопки. Прво тенки, а потоа со принт по избор. Повеќе парчиња облека Подобро е да облечете неколку тенки парчиња облека отколку едно дебело. Во зимските денови поткошулата треба да биде неизоставен дел од секојдневната комбинација. Шал Шалот ќе го заштити вашиот врат и ќе ја спречи појавата на грип и настинка. Капа Во текот на зимата никогаш не излегувајте без капа од дома. Многу не сакаат капи затоа што мислат дека не им стојат убаво, но ако малку се потрудите, сигурно ќе најдете некоја капа која убаво ќе изгледа на Вас. Џемпер Џемперите со патент се одличен избор за зимските денови. Лесно можете да ги облечете или соблечете доколу се движете по простории со различна температура.
| | веќе видена

Годинава Саем на Жена со ексклузивно предавање на Доц. Др. Синиша Коиќ . Специјален гостин од Белград, Србија кoј е еден од најдобрите субспецијалисти за пластична и естетска хирургија на Балканот Естетската хирургија завзема се поголем замав и на нашето поднебје, на луѓето им е важно да изгледаат добро и да се чувствуваат пријатно во својата кожа. Но, ако се одлучите за естетски корекции на вашиот изглед тоа мора да го оставите во рацете на најдобрите. Затоа годинава е тука Доц. Др. Синиша Коиќ, еден од најдобрите пластични хирурзи на Балканот. Неговите раце ги имаат разубавено многу познати и јавни личности. Не ја пропуштајте можноста и посетете го предавањето на тема “Современи аспекти на липосукција” на Доц. Др. Синиша Коиќ ќе се одржи во недела од 12:00 до 12:30 на главна сцена. Бидете дел од ова предавање и информирајте се за најновите достигнувања во медицината во областа на естетската хирургија. За повеќе информации околу програмата и Саем на Жена посетете ја веб-страницата: www.saemnazena.mk
сите 2 | | | веќе видена

Иако здраствените експерти велат дека сите врсти на зеленчук се важни за доброто здравје, сепак најмногу внимание му се посветува на зелениот зеленчук. Но и црвениот има неверојатни својства за кои можеби не сте ни знаеле дека постојат. Црвената боја во зеленчукот е всушност ликопрен. Тоа е модифицирана врста на корен и е продуктивен во борба против ракот на репродуктивните органи, особено против ракот на јајниците. Иако го има во целиот црвен зеленчук, најдобриот извор на ликопрен е доматот. Свежиот домат можете да го јадете во салати со маслиново масло, затоа што маслиновото масло помага во абсорпција на хранливите состојки во вашиот организам. Поголемиот дел од женската популација во светот пати од анемија. Еден од продуктите кој ја подобрува крвната слика е цвеклото. Цвеклото содржи каротен и висока концентрација на некои витални хранливи состојки. Освен тоа, не содржи многу маснотии, ниту калории. Она што е најдобро кога е црвениот зеленчук во прашање, е тоа дека поголемиот дел од овие продукти имаат ...
| | веќе видена

Честопати се случува да имате малку време, а треба да ги средите подочниците, скршениот нокт или набрзина да ја исушите косата. Постојат мали трикови со помош на кои успешно ќе завршите се во краток рок. Брзо сушење на лакот за нокти Потопете ги ноктите во сад со вода и коцки мраз. Ладната вода го суши лакот набрзина. Две минути сушете го лакот на воздух, а потоа уште 3 минути во ладна вода. Спречете го потењето на лицето Додека вежбате ставете ладен, влажен пешкир зад вратот. Студот ги стеснува крвните садови и ја намалува температурата на телото. Миењето со ладна вода го има истиот ефект. Намалете ги подуените очи Замотајте кеса со смрзнат зеленчук во пешкир и ставете ја преку лицето 10 минути. Ќе помогне и мек пешкир натопен во чај од камилица. А за да ја спречите оваа појава, спијте на две перници. Иритација од депилација Депилираната зона премачкајте ја со хидрокортизонска крема. Не закажувајте депилација три дена пред и после менструацијата бидејќи тогаш кожата е почувствителна. Како да се ...
| | веќе видена

Дури и ако сте завршиле со голем просек и сакате да почнете свој мал бизнис, мора да знаете некои работи кои не сте ги научиле на факултет. Но, вредат и за останатите. Ова се некои работи кои би требало да ги знаете пред да се впуштете во деловни проекти, а кои не се учат на факултет. Просечното не е доволно добро Ако сакате да ги положите испитите и да го завршите факултетот успешно, можете да бидете и просечни. Не зависите од никој друг. Ако имате точно одговорено за зададените одговори – ќе положите. Но, кога станува збор за работата, просекот не е доволно добар. Понекогаш се потполно необичните работи, интереси или вештини пресудни. Ако на некој разговор се пријават 300 луѓе кои имаат завршено факултет на дадена област, работата нема да ја добиете ако сте просечни. Мора по нешто да се издвојувате и да бидете посебни. Можеби ви било важно да добиете диплома, но сега сте во конкуренција со многу други кои ја имаат добиено истата диплома. Нема веднаш да живеете подобро отколку кога сте биле студенти ...
| | веќе видена

Макси здолништата беа хит летово, но тоа не значи дека вашето омилено долго здолниште треба да биде заборавено во зимските денови. Се што ви е потребно се додатоци за од макси здолништата да направите тренди зимска комбинација. Наместо рамните сандали со која што ја носевте летово, како обувки изберете рамни получизми во рок стил кои совршено ќе изгледаат со здолништето. Оваа сезона на обувките доминираат нитните, а чевлите и чизмите со нитни се прекрасен избор за макси здолниште. Основната работа која треба да ја направите кога правите комбинација со макси здолништето е да се осигурате дека ќе ви биде топло. Прекрасен начин да се стоплите се струкираните кожни јакни, кои одлично се сложуваат со долниот дел на здолништето, како и кратките капути кои сигурно ќе ве стоплат во ладните зимски денови. Не заборавајте на шаловите кои исто така треба да бидат дел од вашата комбинација.
сите 2 | | | веќе видена

За време на зимскиот период нашиот имунитет е ослабен.Свесни за овој факт ние трошиме голема сума на пари за да купиме витамини или други додатни јадења што ја охрабрува нашата теза дека се храниме нездраво,бидејкии мислиме дека тие ќе надокнадат се. Но, имунитетот треба да го зголемите со здрава исхрана. Морков Два моркови секој втор ден даваат доволно бета каротен на нашиот организам. Бета каротенот го намалува ризикот од болести на срцето. Домати Еден домат на ден го стимулира имунолошкиот состав затоа што содржи антиоксиданс кој е посилен од витаминот Ц. Банана Бананите се богати со магнезиум, калциум и шеќери кои бавно се распаѓаат. Корисна е затоа што го штити крвниот состав. Лук Иако го игнорираме поради силниот и опоен мирис, лукот е лек скоро за се. Може да го намали холестеролот и крвниот притисок.
| | веќе видена

Нашата популарна банда инструментале, „Суперхикс“ вечерва во „Метрополис арена“ во Скопје ќе го одржи последниот концерт, но причината ќе ја соопшти директно на публиката. На големиот славенички концерт во рамки на фестивалот „Таксират 14“ на групата вечерва во „Метрополис арена“поддршка ќе ѝ бидат битолското сурф-панк трио „Молокаи“ и алтернативниот рок-состав „Чарли Хит“ од Скопје. „Позитивниот концерт“ на кој момците од „Суперхикс“ ќе го промовираат четвртиот студиски албум „Африка“, ќе биде збогатен и со сет на диџеј Славе. „Суперхикс“ на „Позитивниот концерт“ подготвуваат дополнителни изненадувања за своите фанови. На овој концерт ќе ги пречекаат и избраниците од „Хикси“ пропагандата за музичко будење и акцијата „Кој нè слуша, нека игра“ која се случуваше во неколку средни училишта во Скопје. Влезници за концертот може да се купат по цена од 300 денари, во продажните салони на „Уан“ и продажната мрежа на „МКтикетс“, Југотон, кафе „Круг“, кафе „Браво“, „Кастм Паб“, Камарад - Рамстор, Розе Веро 2, Супер ...
сите 16 | | | веќе видена

next