Urban Time

Според едно истражување спроведено во Британија, мажите кои читаат книги се подобри љубовници. Тие кои читаат книги се посериозни, позрели и на проблемите пристапуваат на рационален начин. Мажите пак кои немаат желба за читање на книги, не ја ценат романтиката и не се трудат да ги разберат жените. Нив им е важен само физичкиот изглед на жената. Интересен е и фактот дека 44 проценти од жените сметаат дека мажите кои читаат само весници, не се материјал за сериозна врска, туку само за авантура.
| | веќе видена

Во моментите кога сте исцрпени најважно е повторно да ги наполните батериите за да го избегнете хроничниот умор, падот на имунитетот и останати сериозни последици по здравјето. Ви претставуваме пет совети како на телото што побрзо да му вратите дел од изгубената енергија: 1. Полека со кофеинот Денот најчесто го започнувате со кафе, а без попладневната кофеинска доза не можете на нозе да го завршите работниот ден? Вистина е дека по една или две шолји ќе се чувствувате подобро, но тоа воедно е и максималната доза која телото може да ја прифати во еден ден. Предозирањето со кафе доведува до нервоза која никако не се согласува со заморот. 2. Шетајте Ништо не може да ја замени дозата на свеж воздух и кислород. Искористете ја кратката пауза на работа и прошетајте се околу зградата или по улицата во која ви се наоѓа канцеларијата. Неколку пати длабоко вдишете и ќе бидете подготвени за новите обврски. Исто важи и за заморот кој ве затекнал дома. 3.Смејте се Смејте се на глас. Со смеењето се ослободуваме од ...
| | веќе видена

Изморени сте? Нервозни? Опуштете се и бидете малку добри кон себеси. Дури и да ви се чини дека ќе ви падне небото врз глава, тоа не е причина денот во целост да ви биде за никаде! Присетете се како во филмовите во катастрофални ситуации, на ликовите им се случуваат најубавите нешта. Научете да уживате во ситниците и да го искористите денот. Затоа, за почеток - сторете го следново. Наспијте се - Откажете некои обврски и останете подолго в кревет или заминете на спиење порано од вообичаено. Хроничната недоспаност ја поттикнува мрзоволноста што подоцна се развива во депресија. Појадувајте - Тоа е најважниот дневен оброк. Ќе ви го забрза метаболизмот и ќе ви даде доволно енергија за продолжување на денот. Насмевнувајте се - Тоа е најдобриот начин да се чувствувате добро, да мислите добро и за себе и за животот. Отфрлете ја негативноста. Денот прифатете го отворено. Купете цвеќе - Ништо не е попријатно од мирисот и погледот на вазна со свежо цвеќе. Обидете се. Исклучете го телевизорот - Ако не го гледате, ...
| | веќе видена

Зборувањето на глас или мрморењето помага полесно и подобро да се концентрираме на работата која моментно ја правиме. Американските научници докажале дека мантрањето на глас, му помага на мозокот подобро да се фокусира на предметот по кој трага. Претходните истражувања покажале дека децата додека ги извршуваат задачите, како врзување на врвките на патиките, и разговараат сами со себе помага полесно и побрзо да ја совладаат работата пред себе, а со новата студија сакале да проверат дали истиот принцип дејствува и на возрасните. Експериментот е спроведен на начин така што учесниците требале да ги пронајдат предметите кои се наоѓаат во одредени продавници, како јаболко, кола пијалак или дезодоранс. Притоа, тие или ги изговарале имињата на производите или ги барале во апсолутна тишина. Оние кои разговарале сами со себе побрзо ги пронаоѓале предметите кои биле „скриени“.
| | веќе видена

Според најновите истражувања на американските научници, целулитот кај жените е знак на интелигенција. Тие тврдат дека масните наслаги кои го градат целулитот се важни за правилен развој на мозокот и ја подобруваат неговата работа. Научниците во презентирањето на резултатите додаваат дека целулитот е знак на оптимално произведување на женски хормони, поточно дека ја развива сексуалноста и го зајакнува либидото. Според ова, мислењето дека целулитот е лош и без позитивни страни, излегува како погрешно.
| | веќе видена

Заљувувањето можеби не е едноставно, но се случува многу брзо, без разлика дали сте свесни за тоа или не. Чувството кое ве обзема кога вистински ќе се заљубите создава комплицирана и брза мозочна активност. Според новите истражувања, да се заљубите во некој не е едноставна работа, како што се мислело порано, туку процесот вклучува дури 12 подрачја на мозокот кои работат заеднички за да се оствари ова магично чувство. Освен тоа, со истражување е откриено дека првата мозочна активност започнува за една петина од секундата, откако некој ќе ве шармира. Уште повеќе, чувството кое се јавува во мозокот има еднакво влијание како и користење на кокаин. Експертите до овој заклучок дошле со помош на користење на магнетна резонанца, каде учествувале доброволци мажи и жени. Резултатите покажале дека љубовта поттикнува подрачја во мозокот во кои се вклучени емоции, мотивација, награда, друштвено прашање, внимание... Истражувањето е спроведено на Универзитетот Рутгерс во САД, а меѓу другото е заклучено и дека чувството на ...
| | веќе видена

Житариците се најздрав избор за почеток на денот. Познато е дека житариците се богати со растителни влакна, со железо, витамини, минерали, а сиромашни со масти, холестерол и шеќер. Научниците заклучиле дека луѓето кои јадат житарици имат општо подобра исхрана, бидејќи пијат повеќе млеко, јадат помалку масна храна, помалку шеќер, леб и пијат помалку газирани сокови. Тие генерално имаат и помал ризик да заболат од разни болести, вклучувајќи ги тука и малигните заболувања. Сега, новото истражување на научниците од „King's College“ во Лондон покажало дека јадењето на житарици за појадок е добро и за мозокот. Имено, научниците утврделе дека јадењето на житарици двојно го намалува падот на менталните способности во текот на денот. Појадокот не само што е најважен оброк во денот, туку е многу важно и што се јаде а појадок. Истражувањето го спровеле на група ученици кои за појадок јаделе житарици во период од 4 дена и ги споредиле нивните резултати со деца кои консумирале пијалоци на база на гликоза или воопшто не ...
| | веќе видена

“Chanel” парфемите се вонвременска класика. Брендот “Chanel” ја отелотворува идејата за модерната жена а истото важи и за неговите парфеми. Од заводливите ноти до оние младешки, “Chanel” парфемите едноставно одговараат на секоја жена. Chanel No. 5 Овој парфем, кој е сега чиста класика, веројатно е најпознат од сите “Chanel” парфеми. Тоа е првиот парфем од овој бренд кој се појави на пазарот, станувајќи икона на парфемите, а скоро исто се прослави и шишенцето во која се наоѓаше. Тоа не мора да биде парфем за сечиј вкус но тоа е,секако, парфем кој мора да го пробате, па само и да се уверите во што е неговата големина. Coco “Coco” во себе содржи разни ориентални ноти. Лансиран е во 1984 година како провокативен мирис. Содржи мешавина на цветни ноти и ароми на дрво. Тоа е опоен мирис кој остава траен впечаток. Coco Mademoiselle Овој парфем содржи овошни ароми како портокал и мандарина. Се одликува со свежина и е наменет за помладите генерации. Неговото лансирање го прати голема рекламна кампања која ...
| | веќе видена

Традиционалната медитеранска кујна која што е заснована на зеленчук, морски плодови и растителни масла е здрава за срцето, додека поладневната дремка во текот на денот исто така ја намалува опасноста од кардиоваскуларни болести. Овој заклучок е објавен во една грчко – американска студија на која се повикува германскиот зелен крст во Марбург. Во студијата која што е спроведена од страна на Медицинскиот факултет при Универзитетот во Атина и американскиот Медицински факултет Харврад, проучувани се податоците за повеќе од 20 000 Грци стари помеѓу 20 и 86 години кои што учествувале во европската студија за ракот. Меѓу прашањата на кои што одговарале испитаниците, се наоѓало и едно кое што се однесувало на честотата на попладневната дремка. Се покажало дека проценетата опасност од смрт поради срцеви заболувања е за 34% помала кај оние индивидуи кои што ја практикуваат попладневната дремка. Исто така, почестото попладневно спиење има за резултат помал ризик за добивање на кардиоваскуларни болести, што особено важи ...
| | веќе видена

Не е тајна дека за да изгледате убаво мора да имате еднакво самодоверба колку и стил. Затоа покачувањето на самодоверба е задолжително за да изгледате добро. Вашиот став под облеката може да ве доведе до совршенство или до пропаст. Ако се чувствувате слободно во облеката која ја носите ќе изгледате подобро со сите свои маани, отколку да сте совршени, но несигурни. Секако, самодовербата сама по себе не значи и добар стил. Всушност комбинација на три особини го сочинуваат добриот изглед: знаењето што треба и како треба да се облечете за да стои убаво на вашето тело, познавањето на трендовите, самодоверба. Самодовербата е шлаг на тортата кој ќе го претвори вашиот изглед од добар во блескав. Некој ќе каже дека треба да го носите тоа што сакате и кога сакате се додека се чувствувате убаво во него. Секако, личност со висока самодоверба секогаш изгледа добро, но ако носи нешто старомодно и не изгледа добро на неа – не изгледа најдобро што може. Но, самодовербата го поправа целиот впечаток, секако додека таа ...
| | веќе видена

Љубовните врски се апсолутно една од најкомплицираните работи во животот. Но, радоста која можат да ја пружат е една од најубавите. Според неколку истражувања, пронајдени се некои заеднички навики на среќните парови. 1. Слободен разговор Не мора да имате некоја “паметна” тема за да започнете разговор со вашиот партнер/ка. Ако само зборувате за тоа како ви поминал денот и ги споделите повеќе или помалку среќните моменти со партнерот, вашиот однос ќе има поголема шанса за одржување на онаа блискост од почетокот на врската. Комуникацијата влијае на блискоста и довербата меѓу партнерите и поради тоа е важно да се дозволи со тек на време да се создаде ѕид на молчење затоа што мислите дека немате доволно интересни теми за разговор. 2. Поврзаност со пријателите Ако вие сте си најдобри пријатели еден со друг и не им дозволувате на другите личности да заземат поважно место во вашиот живот, тогаш и двајцата го носите товарот на една личност во животот. Дозволете им на пријателите и на новите познаници понекогаш да ...
| | веќе видена

Кога не ви е до ништо и кога секоја активност ви претставува напор, обидете се да го подигнете енергетското ниво. За да успеете во тоа, погледнете со кои нешта треба да се опкружите, а кои да ги отстраните бидејќи го забавуваат протокот на животната енергија. Што ни ја зголемува енергијата? - Зелено јаболко - има благотворно дејство на организмот, како и се што е природно и здраво. - Длабоко дишење - ако се чувствувате лошо застанете и околу 60 секунди длабоко дишете. - Цвеќе - позитивно влијае на човековите енергетски ресурси. - Животни - познато е дека животот со милениче го облагородува човекот и ја засилува енергијата. - Тапкање на градната коска - направете тупаница и благо тапкајте се по градната коска. По само една минута ќе почувствувате пријатна топлина. Што ни ја одзема енергијата? - Свила - иако е природен материјал има негативно влијание на животната енергија. - Цигари - и медицински е докажано дека тие се повеќекратно штетни за организмот. - Мобилен телефон - го забавува протокот ...
| | веќе видена

Секако дека нема правила и не може секој маж да и се допаѓа на секоја жена. Но, ова се неколку работи кои ги сакаат припадничките на понежниот пол. - Делувајте смирено. Многу жени сакаат мажи кои делуваат смирено и не реагираат пребрзо. - Грижете се за себе, жените сакаат мажи кои водат грижа за себе. - Имајте свој стил. Не е важно каков стил е, но морате да бидете свои и по нешто да се разликувате од останатите. - Секогаш мирисајте убаво. Бирајте мажествени парфеми, а ако не сте сигурни што треба да изберете, држете се до класичните парфеми. - Покажете страст. Не само кон неа, туку и кон се што правите. Жените сакаат мажи кои се занимаваат и сакаат нешто. Без разлика дали е тоа вашата работа или хоби, мора да имате нешто што ве воодушевува. - Бидете насмеани и симпатични.
| | веќе видена

Иако кафето има многу предности за организмот, со него не треба да се претерува. Лекарите советуваат да не се пијат повеќе од 3 филџани кафе дневно, бидејќи тоа би можело да предизвика непријатни симптоми. Исто така, тие советуваат доколку почувствувате некој од следните симптоми, да престанете да го консумирате во целост и да се посоветувате со лекар: - Ако се чувствувате вознемирено и ако повремено ви се кочат мускулите. - Ако се концентрирате тешко и ако имате јаки главоболки проследени со жештина или студ. - Ако заспивате тешко. - Ако чувствувате физички симптоми како што се мачнина и засилена работа на срцето. Освен тоа, важно е да се сетите дека кофеинот го има и во црниот и зелениот чај, чоколадата и некои енергетски пијалаци.
| | веќе видена

Брзањето, лошиот почеток понекогаш знае да ни го упропасти целиот ден. Неколку мали утрински ритуали ќе ви го олесни будењето и ќе ве направи повредни и поенергични, а и многу посреќни. Разбудете се со музика Музиката веднаш ќе ви го направи денот подинамичен и ќе ви го поправи расположението. Вашата омилена музика наутро ќе делува потполно на друг начин од омразениот звук на алармот. Облечете се убаво Кога сами на себе си изгледаме добро, тоа позитивно влијае на нашата самодоверба, па расположението ни се подобрува. Омилената комбинација може да го поправи целиот ден. Оставете порака на луѓето кои ги сакате Пред да излезете од дома, напишете писменце на лицето со кое живеете. Ќе му го разубавете денот и нему и на себе. Малите работи сите не прават среќни.
| | веќе видена

Секојдневното миење на косата е штетно затоа што ја отстранува природната маснотија на темето. Идеално време за потсрижување на косата е на секои два месеца. Не треба да се прави комбинација од врела пегла и лак за коса и треба да се избегнуваат препаратите што содржат алкохол. Сушењето на највисока температура само ја суши косата, па затоа тоа треба да се прави на најниска или на средна температура. Косата не треба да се обликува додека е мокра, затоа што влакното може да испука. Доколку се работи за освежување на целата коса, нема потреба да се бојосува целата, туку само оние делови каде што израснала.
| | веќе видена

Да се смее е најдобар начин да му се помогне на нашето тело да функционира колку што е можно подобро. Смеењето е израз на лицето што значи чувствителност, љубов и присвојност. Со смеење го подобруваме здравјето, ја зголемуваме убавината како и го елиминираме стресот. 1. Смеењето е инспирација. Кога некој се смее, го сменува хуморот на другите, и ги прави нештата подобри. Еден насмеан на човек содржи радост врз себе. 2. Смеењето не прави успешни луѓе. Луѓето насмеани се чувствуваат по сигурни, бидејќи се подржани од голем број на други луѓе. Пробајте да се смеете на некој собир или на некоја средба, ќе забележите дека луѓето околу вас ќе се однесуваат комплетно поразлично. 3. Смеењето не прави да бидеме привлечи. Сите нас не привлекуваат луѓето што се смеат. Треба да познаваме некој смешен човек, за да разбереме зошто се чувствуваат толку добро. 4. Смеењето ни го сменува нашиот хумор. Кога се чувствувате тажни пробајте да се насмеете. Имаа многу начини вашиот хумор да се смени на подобар. Смеењето можи да ...
| | веќе видена

Најчести совети што ги добивате од нутриционистите се: што повеќе овошје и зеленчук, риба, интрегрални житарки...Но, кои намирници ќе ги одберете – пиперка или лук, скуша или крап, јаболко или банана, во многу нешта зависи и од Вашата возраст. Ако имате 20 години Цел на исхраната: да не претерувате. Дваесетгодишниците (и малку постарите) можат да јадат сè што сакаат, но во умерени количини. Не ја отежнувајте работата на цревата. Јадете најмногу овошје, зеленчук и интегрални житарки. Така ќе си го прочистите организмот, а кожата ќе ви биде мазна и сјајна. Ако имате 30 години Цел на исхраната: да се држи холестеролот под контрола, бидејќи почнува да расте. Затоа, посоодветно е да конзумирате немасна храна како риба, бело месо, зеленчук и овошје. Ако имате 40 години Цел на исхраната: борба против слободните радикали кои почнуваат да оставаат трага на ткивата. Затоа, конзумирајте намирници кои се богати со антиоксиданси, што во иднина ќе ви биде корисно во борбата против срцеви заболувања, но и за подобра ...
| | веќе видена

Фризерите велат дека многу жени не знаат репот да го донесат во рамнотежа со обликот на лицето. Целта при врзувањето на репот би требало да зависи од обликот на лицето и волуменот на косата. Еве во продолжение неколку добри примери. Округло лице Квадратно лице Срцелико лице Овално лице
| | веќе видена

Црна или плавуша? Кратка или долга коса? Внимавајте каква фризура бирате, таа зборува за Вас многу повеќе отколку Вие што мислите. Девојките со кратка коса се обично агресивни. Девојките кои го сакаат машкиот стил, како на фризурата, така и на облекувањето. Долгата коса е знак на женственост, а девојките со кратка коса праќаат порака – женственоста не е мој главен адут. Плавата коса ги карактеризира атрактивните, елегантните, грациозни девојки со потреба да изгледаат предизвикувачки. Меѓутоа, девојките со кафеави и смеѓи ноти на коса имаат потреба да изгледаат природно. Црвенокосите се агресивен тип на девојки. Тие со својата боја на косата порачуваат дека се “жешки” како и самата боја на косата. Црната боја на коса денес не е толку популарна кај младата популација, па затоа најчесто можете да ја сретнете кај постари дами. Кога станува збор за правата коса, се зависи од тоа како и стои фризурата на девојката. Најчесто истакнува острина и атрактивност, а може и да изгледа многу природно, но тоа зависи од ...
| | веќе видена

next