Urban Time

Добро облечен маж зрачи со самодоверба и остава силен впечаток. Но, доброто облекување не значи само следење на трендот. Сигурно ќе се чувствувате подобро ако знаете дека сте убаво облечени. Но што всушност значи тоа? Да почнеме од почеток. Облечете се така како што ќе ви биде удобно. Ако ВИЕ не се чувствувате добро во она што го носете, верувајте дека другите веднаш ќе забележат. Не носете нешто од што ќе ве фати мрза. Тоа значи не носете спортска опрема освен ако не одете на спортски терен или во теретана. Не носете облека која не ви одговара со големината. Полошо е ако носете широка маица и тесни панталони или обратно. Ќе изгледате непропорционално. Облечете се во зависност од ситуацијата. Но и тука внимавајте да не бидете премногу дотерани. Доколку сте премногу елегантно облечени, ќе ви биде незгодно и тоа ќе ви предизвикува нервоза. И на крај, секогаш бидете во испеглана облека. Без оглед колку внимателно ќе ја бирате, ако не е испеглана облеката, впечатокот ќе биде доста лош !
| | веќе видена

За да ги анализира сите начини на кои луѓето наздравуваат и пијат, доктор Глен Вилсон, психолог од Лондон, месец дена ги обиколувал рестораните, баровите и кафулињата. Посебно внимание посветил на говорот на телото, а еве ги неговите заклучоци. Ако им е непријатно, срамежливите се кријат позади чашата. Чашата ја држат заштитнички, не испуштајќи ја од рака. Пиењето никогаш не го пијат до крај, туку последните голтки ги чуваат за „секој случај“, односно ги пијат доколку им пријде некој кој ги прави нервозни. Често пијат од сламка, со која се играат и го мешаат пиењето. „Паѓаат“ на нежни моменти, а доколку им дадете некој комплимент за да им ја подигнете самодовербата, разговорот полесно ќе тече. Забавните паѓаат на шеги, тие се друштвени, комуникативни и гостопримливи. Сакаат смеење и уживаат во друштвото на пријателите. Често пијат од шише кое го држат лежерно во висина на рамениците. Голтките им се кратки, за да не пропуштат ниту еден момент од разговорот. Препотентните момчиња, односно петлите кои сакаат да ...
| | веќе видена

Вашиот мозок не е машина, научете како да го извадете максимумот од него. Ако сте уморни, под стрес или исцрпени, а сакате максимално да го искористите, пробајте некој од овие осум трикови. Прошетајте го мозокот Само 20-30 минути шетање е доволно на вашиот мозок да одмори, а на свеж воздух побрзо се развиваат нови мозочни клетки. Изведете го мозокот во природа Психолозите ни денес не знаат зошто луѓето полесно учат додека одат во природа отколку во трговски центар. Одењето во природа го подобрува расположението и го зголемува нивото на витаминот Д во телото. Направете го покреативен Правете работи кои обично не ги правите, да можете да ги видите од друг агол. Писателите би можеле да читаат книги за деца или можете да купувате нешто што никогаш не би го купиле. Користете техники за брз одмор Многу малку луѓе знаат дека техниките за одмарање многу можат да му помогнат на организмот. Постојат четири начини на активен одмор: физички, психички, друштвен и спиритуален, а сите тие помагаат во намалувањето ...
| | веќе видена

Постои ли судбина? Дали сè е „пишано“, или е наша одлука да избереме? Дали и одлуката што ќе ја донесеме е одредена однапред од некакви сили? Откако постои човекот се обидува да ја предвиди иднината. Ако постои судбина, иднината може да се предвиди, ако не постои – сè што ќе кажат „пророците“ е погрешно. Не знам дали некои работи кои ми се случиле биле судбински подредени...но верувам дека се и сите нешта во светов се причинско-последични феномени. Тоа не значи дека самите не учествуваме во креаирањето на нештата, па дури и некогаш кога не превземаме некоја акција...сепак и тоа е некој чин, кој ни ја крои иднината...Верувам дека сите нешта кои сум ги искусил во животот, ми биле лекција која ми била потребна за духовно да растам...Дали е тоа судбина или нормален тек на нештата? Анализирајќи го животот, го пропуштам она што животот навистина Е. Не размислувам премногу за тоа. На се гледам како на една лекција, а себеси се гледам како ученик за животот. Токму за тоа сакам да зборувам сега. Дали судбината е ...
| | веќе видена

Најголемиот проблем денес за посилниот е дефинитивно, висината. Покажано е дека во многу култури висината го претставува социјалниот статус, па така повисокиот маж може полесно да добие унапредување од нискиот. Ако ја читате оваа статија значи дека барате начин за да изгледате повисоко. Еве неколку совети за тоа како да го постигнете тоа. Носете облека која ќе ви биде точна Многу од мажите носат облека во која се чувствуваат покомфорно. Како резултат на тоа, овој начин на облекување прави да изгледате пониско. Носењето на точна облека ќе ви ги истакне линиите на телото, кои природно ќе креираат оптичка илузија на поголема височина. Одберете облека во иста или слична боја За да изгледате повисоко треба да ја одберете и соодветната боја. Одбирајте слични бои, комбинирајте црно со темно сива боја, нешто што нема многу да се разликува. Носењето на панталони и кондури во иста боја ќе направи да изгледате како да имате подолги нозе. Избегнувајте контрастни бои. Носете темни бои Носењето на црна, темно сива ...
сите 2 | | | веќе видена

Многумина се расправаат за тоа кои се карактеристиките на вистинските џентламени. Правилата за модерните џентламени можеби се, а можеби и не се сменети. Како и да е, за да бидете џентламен мора да имате неколку работи на ум: Оставете добар впечаток Колку често се забележувате како реагирате во нова околина? Можеби ќе понудете ракување, но дали секогаш имате и контакт со очи? Дали се претставувате културно и чисто, или само се удрете со рацете и кажете како е вашето име? Важно е да оставите добар прв впечаток, а за тоа е потребно културно однесување. Одржувајте хигиена Нема ништо лошо во тоа да ја облечете истата маица и панталони кои сте ги носеле претходната вечер. Како и да е, тие панталони треба да бидат облечени врз чиста долна облека. а под маицата треба да ставите антипреспирант, иако не сте сеуште истуширани. Нема изговор за тоа да ја напуштате куќата со неизмиени заби или несредени нокти, или пак, ненаправена коса. Скоро од ништо можете да створите лош впечаток, а ако имате оставено прв добар ...
| | веќе видена

Во овие ладни денови повеќето се одлучуваат за капут во темна боја кој одлично се комбинира со се. Факт е дека ништо не функционира толку совршено како класичен капут во црна или сива боја, но веруваме дека има и такви кои оваа сезона ќе сакаат да носат капут во светла боја. За оние кои се во потрага по совршен капут, издвоивме неколку модели во кои ќе игледате одлично во комбинација со сите модни трендови.
| | веќе видена

Голем број од вработените кои воопшто не ја користат паузата патат од болки во нозете, проблеми со лигаментите, срцеви болести и депресија, покажува неодамнешно британско истражување. Дури четвртина од вработените го ризикуваат своето здравје работејќи по цел ден без пауза, а повеќе од половина од 3000 испитаници рекле дека доаѓаат на работа дури и ако се болни. Четвртина од испитаниците не можат да стигнат да одат на пауза за ручек, а главна причина за таквото однесување е тоа што шефовите ги затрупуваат со задачи или тоа што во фирмата нема доволно вработени. Лекарите предупредуваат дека прекувремената работа и целодневното седење претставуваат сериозна опасност по здравјето и препорачуваат дека во текот на работните денови треба барем малку луѓето да се размрдуваат.
| | веќе видена

Проучувањето на говорот на телото е доста комплицирано, но постојат одредени сигурни сигнали кои и аматерите можат да ги разберат. Научете ги основите, а потоа пробајте да откриете што мислат луѓето со кои сте опкружени. Изразот на лицето Добро набљудувајте ги очите на соговорникот. Ако приметите дека погледот често му бега во текот на разговорот, време е да ја смените темата или во спротивно, ќе ја изгубите публиката. Замислениот поглед често е знак на досадување. Најверојатно се јавила некоја интимна врска ако некој интензивно ве гледа во очи додека разговарате, или пак, е фокусиран на вашето лице, затоа што пробува да сфати што всушност мислите. Можеби така бара скриена намера во вашите зборови. Но, ништо не може да може да ги оспори подигнатите веѓи кои значат недоверба или ставањето наочари за сонце, посебно во затворени простории, што е знак на жалост или неискреност. Гледање на левата страна во давањето на некој одговор може да биде знак на лага, мислење на изговор, а гледањето на десна страна е ...
| | веќе видена

Дојде моментот за купување на добар капут: еден од најважните зимски реквизити. Пред да го купите добро размислете за неколку работи: што најмногу ви одговара, што е тренди, од крој до боја и дезен, ви треба ли капут за преку ден или за вечерни прилики и секако, дали добро ќе ве загрее. Почнете од трендовите: се носат капути стегнати во ременот, но и оние "преголемите" какви се носеле во 80-тите. Допуштена е и качулка, која може да се вклопи и во најдамските класични капути. Актуелен е графичкиот принт, но и животнискиот. Од боите пожелни се сите земјени бои и војничката зелена, но и кроеви и копчиња како оние на униформите. И капутите од лажно крзно оваа есен ќе се најдат во безброј варијанти. Должина, облик и боја Од сето ова, најважно е да размислите за трите карактеристики кои го прават капутот да биде "совршен", а тоа се должината, обликот и бојата. Должина - ако често носите здолништа, ви треба капут кој е или подолг од вашето најдолго здолниште, но секако не пократок од него повеќе од 5 см. Може ...
сите 3 | | | веќе видена

Џинсот е материјал што никогаш не излегува од мода, но, сепак, постојат некои основни правила за тоа како и каде треба да се носи. Еве неколку корисни совети. 1. Еден по еден - Никогаш на себе не ставајте повеќе од едно парче облека од џинс. 2. Додадете сантиметри - За максимално секси изглед на фармерките, задолжително носете ги со високи потпетици. 3. "Она нешто" - Детаљ од џинс (на пр. шешир) е совршен начин од обичниот аутфит да направите посебна комбинација. 4. Бидете елегантни - Широк топ од тексас делува многу шик кога ќе го стегнете во струкот со ефектен ремен. 5. Ускладете ја маичката - Ако носите фармерки со низок струк, вовлечете ја мачиката, бидејќи така изгледаат неверојатно секси. Освен тоа, ременот станува детаљ што го привлекува вниманието. 6. Свиткајте ги ракавите - На тој наичн и наједноставната џинс јакна ќе стане навистина шик. 7. Испробајте трегери - Можеби не сте ги носеле во детството, но сега е вистинското време за тоа. Секако, само не на работното место.
| | веќе видена

Преголемата количина на кофеин го зголемува ризикот од халуцинации, особено кај луѓето кои се под голем стрес, покажале неодамнешните истражувања на група австралиски научници. Научниците од универзитетот во Мелбурн истакнале дека премногу пиење на пијалоци кои содржат кофеин, вклучувајќи и чај, кока кола и енергетски пијалоци го зголемуваат ризикот од халуцинации, особено кај луѓето кои се под стрес, пренесуваат шпанските медиуми. Во истражувањето учествувале 92 здрави поединци кои според нивото на стрес и кофеин се поделени во групи. Резултатите биле многу интересни – кај учесниците со високо на ниво на стрес и кофеин се појавиле симптоми на психоза за разлика од оние кои имале нормално ниво на кофеин. Професорот Симон Кроу, кој е и лидер на тимот истражувачи, заклучил дека кафето, доколку се конзумира во умерени количини, може да биде добро за здравјето. Но, доколку се конзумира во поголеми количини, пет или повеќе шолји дневно, доведува до психолошка зависност, зголемена вознемиреност, нервози, несоница, ...
| | веќе видена

Луѓето кои што пијат и привремено пушат се поатрактивни за спротивниот пол од оние кои апстинираат од овие грешни навики, покажало истражувањето на канадскиот портал FastLife на 40.000 луѓе. Најдобрите “освојувачи” со речиси половичен успех се луѓето кои признале дека често пијат, додека “чистите”, кои никогаш не пијат привлекле 37,4 %. Религиозните луѓе исто така не поминуваат добро, па така најпривлечни се оние кои не се верски определени 46,2%. Истражувањата покажале дека луѓето кои што имаат либерални ставови кон сексот(47%) полесно освојуваат конзервативно ориентирани партнери (39,9%). Привремените пушачи(44,9%) се малку повеќе привлечни од непушачите (45,5%), додека редовните пушачи се сепак помалку секси (38%).
| | веќе видена

Ви наведуваме пет здрави навики, кои можете лесно да ги применете во вашата дневна рутина, по можност најдобро помеѓу ѕвонењето на будилникот и одењето на работа. Овие совети се едноставни и корисни, а ќе ви помогнат да бидете здрави и секојдневно свежи. 1. Протегнете се во креветот Наместо денот да го започнете со жалење, протегнете се во постелата. На овој начин ќе ја поттикнете циркулацијата на крвта. 2. Пред појадокот, напијте се една чаша вода Откако сте отспале 8 часа, на вашето тело потребна му е вода, подеднакво како и храна. Пред да се фатите за чај, кафе или сок, напијте се чаша вода. Добро хидратизираното тело функционира подобро. 3. Појадувајте Појадокот е навистина најважниот оброк. Со појадокот ги обезбедувате потребните калории за неопходното функционирање на телото. 4. Раздвижете го телото Вежбањето наутро подеднакво е како да му давате на своето тело физички кофеин. Ако не можете да одвоите доволно време за остварување на целата програма на вежби, со 10 минути, исто така, ќе се ...
| | веќе видена

Американскиот интернет портал "Lonely Planet" објави листа од Топ 10 дестинации, а на таа листа се најде и градот Охрид кој се најде на 8-то место. Според извештајот на овој водич за туристи, Македонија станува се попопуларна дестинација, една од најпопуларните на Балканот и тоа поради ниските цени, прекрасните планини, виното, езерата и византиските цркви. "Покрај прекрасниот главен град Скопје, срцето на Македонија се наоѓа во Охрид, прекрасен град покрај истоименото езеро", стои во објаснувањето на порталот "Lonely Planet". На листата се најдоа и градовите на североистокот од САД, градови во Јапонија, Таџикистан, Порто во Португалија, Лесото во Африка, Иквитос во Перу, Сан Франциско, Меконг Делта во Виетнам и Мерида во Мексико.
сите 4 | | | веќе видена

Плетенките секогаш имаат боемски и романтичен изглед истовремено. Најчесто ги носат жените на кои им се испреплетени конзервативните, бунтовничките и романтичните емоции. Во симболична смисла, косата често кажува како се чувствуваме физички и психички, а плетенките во косата кажуваат дека личноста не е сама, т.е. дека животниот пат го дели со другите. Најчесто девојките кои носат плетенки се весели, разиграни, заводливи, опуштени и нежни.
| | веќе видена

Веќе се ближи и Новата Година, а тоа по некое непишано правило значи дека треба да се облече нешто посвечено. Доколку сеуште не знаете што да облечете за оваа Нова година, ние ви ја претставуваме новата специјална колекција на здолништа од модниот бренд “Free people ” , па можеби ќе си изберете нешто.
| | веќе видена

Зошто некои жени изневеруваат, а некои не? Е сега, за мажите колку – толку е познато зошто изневеруваат. Но, зошто пак, жените изневеруваат? Еве неколку причини зошто е тоа така. Одмазда поради грешките од минатото Не, Вие не сте ја изневериле, но кога сте биле фатени во голема лага, сте ја изневериле нејзината доверба, а можеби и сте го скршиле нејзиното срце. Таа се чувствувала предадено па сака да ве повреди на истиот начин кој што сте ја повредиле и Вие. За да ја вратите нејзината доверба, ќе треба да го покажете тоа,а не само да го кажете. Акцијата зборува погласно од зборовите. Потреба за интимност Имате се: огромна куќа, две коли, две гаражи, три спални итн. Но внатре, врската има потреба од една работа која што и е најважна на жената: интимата. Не е водењето љубов она што прави жената да се почувствува поврзано со партнерот во врската. Тоа се допирите, бакнувањето, мазењето и блискоста. За да ја докажете интимноста, направете вечера за двајца, поминете повеќе време со неа, пратете и порака – се ...
| | веќе видена

Знаеме дека за повеќето мажи фризурата е лесна работа. Но, доколку ви здосадило постојано да ја правите косата на еден ист начин, еве неколку предлози за модерни машки фризури
сите 2 | | | веќе видена

Водата е неопходна за нашиот организам, а со нејзино внесување дури согоруваме калории. Имено, внесот на големи количини на вода поттикнува користење на повеќе енергија, а со тоа и согорување на калории. Германските научници тврдат дека лицата кои одеднаш ќе испијат пола литар вода наредните 90 минути трошат и до 30 проценти повеќе енергија. Мајкл Бошман, водич на истражувањето, објаснува дека водата го поттикнува метаболизмот, ја зголемува потрошувачката на енергија, а со тоа согорува и 25 калории. Ако конзумирате и до два литри вода потрошувачката на калории се качува на дури 100 калории дневно. Научниците понатаму објаснуваат дека со внесот на вода се прочистува крвта на кратко време. На тој начин очигледно се активира рефлексот во нашиот џигер, кој пак го поттикнува нервниот систем на паметни и физички активности. А во тој момент се троши енергија, тврди во продолжение Бошман, во текот на целото истражување доброволците пиеле пола литар вода секое утро на празен желудник. И претходните истражувања ...
| | веќе видена

next