Urban Time

Можеби на почетокот паднавте на неговите бицепси, плочките на стомакот, но со текот на времето тие ви досадија, вие сте се уште вљубени во него. Сте се запрашеле ли некогаш што е тајната на машкиот шарм? Што е она што ќе ве остави прилепени за вашиот партнер и по првичниот занес и возбуда? Еве неколку идеи. Личноста Ова звучи како клише, но во суштина е вистина. Таму каде има поврзаност со личноста ќе има и многу разговори. Ако едната страна не е заинтересирана за разговор, комуникацијата лесно ќе се прекине. Мажот кој може да се вклучи во дискусија за било која тема ќе ја заинтересира секоја жена. Доколку му успее да го стимулира вашиот мозок, големи се шансите да стимулира и нешто друго. Негуван изглед Грижата за добриот изглед носи високи поени кај припадничките на понежниот пол. Не зборуваме за облекување во брендирана облека и редовна посета на маникир, туку за личен стил кој му е својствен само на нему. Зарем нема да возбудите кога ќе почувствувате дискретен мирис од парфем на неговото тело? ...
| | веќе видена

Дали има разлика меѓу среќата и задоволството? Ако има, која е таа разлика? Дали можете да бидете среќни а незадоволни, или задоволни, а несреќни? Да, се разбира дека има разлика меѓу среќата и задоволството. Можете да бидете задоволни, но тоа не значи дека ако сте задоволни мора да бидете и среќни. Ако погледнете наназад низ поминатото време и размислете малку подлабоко, од вашето минато искуство ќе забележете дека кога сте биле задоволни, не секогаш сте биле и среќни. Но, некои луѓе едноставно не можат да го согледат тоа од самата причина што задоволството е всушност прифањање на тоа дека сте скоро среќни. Значи не се чувствувате несреќно, не се чувствувате ни среќно, туку сте добро, скоро среќни. Како да бидете задоволни и среќни истовремено? Едноставно, работете ја работата што ја сакате. Но, секако знаеме дека не секој го има тоа задоволство да ја работи работата што ја сака. За среќа, не станува збор само за работата, пронајдете нешта кои што сакате да ги правите и едноставно направете ги. Без ралика ...
сите 2 | | | веќе видена

Евергрин ѕвездите Зафир Хаџиманов и Хелена Благне се странските гости кои ќе настапат и содржински ќе ја збогатат манифестацијата 50 години „Евергрин МК“. Хаџиманов ќе отпее две композиции - „Љуби ме и главата горе“ на композиторот Глигор Копров и „Како Вардар“, каде што се јавува како изведувач и кант-автор. Хелена Благне допатува во нашата земја за пред македонската публика да ја испее надалеку познатата „Кога те нема“ на композиторот Кире Костов. Гала вечерта ќе ја збогатат уште многу интересни и звучни имиња и музички групи од македонската естрада, но тоа ќе биде изненадување за сите посетители на Универзалната сала и за гледачите на директниот пренос на националната „Алфа“ телевизија. Овие две евергрин имиња ќе дадат посебен белег и потврда на изборот на граѓаните, кои по пат на СМС – гласање или преку интернет страницата на магазинот Теа модерна, избраа ТОП 20 композиции, кои ќе бидат изведени на 26. 10. 2012 година во Универзалната сала со почеток во 20 часот. Влезниците за манифестацијата „Евергрин ...
сите 4 | | | веќе видена

Ослободувањето од вишокот килограми и разните диети кои притоа ги практикуваме претставуваат вистински кошмар за сите. За сето тоа е потребна силна волја, напор, издржливост и трпение. Но, постојат и многу трикови кои навистина можат да го забрзат макотрпниот процес на слабеење. Земајте витамини Истражувањето покажало дека голем број жени премногу јадат токму поради недостатокот на некои важни витамини во организмот. Секако, тоа не значи дека земањето витамини ќе ви помогне да ослабнете без редуцирање на оброците и физичка активност, но секако ќе ви помогне да се чувствувате поздраво и витално. Ослободете се од вината По тешкиот оброк или десерт кој обилува со калории - опуштете се и уживајте. Луѓето кои многу јадат често чувствуваат вина што доведува до зголемен стрес поради кој повторно се свртуваат кон храната за да се утешат, велат психолозите. Јадете од мали чинии Малите порции се спас за тенката половина, велат истражувачите. На универзитетот поставиле апарат за сладолед со мали и големи чинии. ...
| | веќе видена

Умереното консумирање чоколада може да го намали нивото на лошиот холестерол кај лицата кои веќе имаат одредени ризични фактори за развивање на срцеви болести. Некои претходни истражувања ги нагласиле полезностите од консумирањето чоколада, вклучувајќи ја помошта кај намалувањето на ризикот од мозочен удар, помал стрес и повеќе здравје за срцето. Медицинските науки се концентрирале на начинот на кој какаото влијае на телесните маснотии, односно на липидите. Притоа е утврдено дека консумирањето какао го намалува нивото на лошиот холестерол, еднакво како и нивото на севкупниот холестерол. Но, ако мислите дека дека сте добиле зелено светло за цела табла чоколада, се лажете: чоколадата само им помогнала на лицата кои веќе имале одредени ризични фактори за развивање на срцеви болести и само ако ја консумирале во умерена количина. Исто така, тајната лежи во темната чоколада која содржи најмалку какао.
| | веќе видена

Во петок, на 26-ти октомври од 23:00 во клуб Колосеум, ќе се одржи Хуманитарен концерт во чест на еден голем човек, пријател - DJ Power. На концертот ќе учествуваат Џон Антонио, Бабура, Боби, Бранчез, Игор Иокс, Зоки Бејбе, Кристијан хаус саунд оф Скопје, Мисковски, Виктор Бегич, Жани Песинџер, Дарко Де Жан… Карти во претпродажба можат да се купат во Југотон, Розе Веро два, Камарад Рамстор.
сите 7 | | | веќе видена

Иако за американците постојано се зборува дека имаат најмногу проблеми со прекумерната тежина, едно истражување покажало дека американските имаат повеќе самодоверба и подобро мислење за своето тело од жените во Британија. Додека во Велика Британија само 10% од жените велат дека се соблекуваат без чувство на непријатност, во Америка тој број е за 5% повисок. Истражувањето во двете земји го спровела компанијата “Мама миа” која произведува производи за нега на кожата, а во истото учествувале околу 5 ијлади жени. Колку се американките полни со самодоверба говори и фактот дека скоро 30% од нив мислат дека изгледаат прекрасно во бикини, а во Велика Британија тој број е многу понизок, односно е 12%. Во прилог на овие резултати оди и мислењето дека британките имаат преголем стомак, иако таа зона е проблематична за повеќето жени, вклучително и за американките. Жените во Америка очигледно не се преоптоварени со критериумите кои денес ги поставуваат слабите манекенки, бидејќи 35% од нив мислат дека имаат убави гради, а ...
| | веќе видена

Сувата и ретка коса склона на паѓање може да биде симптом на недостаток на неопходни хранливи состојки во организмот. Доколку и Вие сте во оваа група, време е да пробате неколку намирнии кои ќе го поттикнат растот на влакната. Моркови Овој зелечук богат со витамин А не е здрав само за очите. Морковот е совршен и за здрав скалп и сјајни и јки влакна. Затоа, ако сакате да имате здрава коса, време е да ја замените исхраната богата со масти со овошје и зеленчук, житарки, мешунки, риба и немасни млечни производи. Суви сливи Доколку имате ретка коса и таа ви паѓа, најверојатно на Вашиот организам му недостасува железо. Во секојдневната исхрана воведете суви сливи кои значително ќе го подобрат квалитетот на Вашата коса. Експертите исто така препорачуваат и конзумација на зелен зеленчук. Грашок Тој содржи добро избалансирана количина на витамини и минерали како што се железото, цинкот и сите Б витамини кои што се неопходни за здрава коса. Зоб Изобилува со диетални влакна кои се добри за здравјето на срцето ...
| | веќе видена

Лековите кои можеме да ги најдеме во природата се шарени и ситни исто како и оние кои ги нудат фарамецевтите. Но, природата ни ги нуди разните видови топчести овошја кои се многу вкусни и немаат никакви нус - појави за разлика од лековите. Боровинки Боровинките изобилуваат со фитонутриенти. Содржат салицилна киселина, антоцијани, катехини, боровинките се природен аспирин. Следниот пат кога ќе имате главоболка, доволно е да изедете шолја боровинки. Меѓу другото, спречуваат опасни невролошки нарушувања, како што се Алцхајмерова и Паркинсонова болест. Капини Капините ја содржат неопходната хранлива материја позната под името - елагична киселина. Таа ги штити клетките на кожата од штетните УВ зраци, а го забавува и распаѓањето на колагенот во кожата. Консумирајте ги за да се заштитете од создавањето брчки. Рибизли Рибизлите се користат против алергиски реакции. Го намалуваат затнувањето на синусите и чешањето на очите. Малини И малините се природен аспирин. Јадејќи малини можете да ја излекувате ...
| | веќе видена

Британскиот магазин Dj Mag, ја објави листата на најпопуларни 100 диџеи за 2012 година. Оваа година на врвот се врати холандскиот диџеј Армин Ван Бурен, кој го симна од врвот, досегашниот диџеј број еден Дејвид Гета. А кои се најдобрите 10 диџеи за 2012 година погледнете во продолжение. 10. Skrillex 9. Afrojack 8. Above & Beyond 7. Dash Berlin 6. Hardwell 5. Deadmau5 4. David Guetta 3. Avicii 2. Tiesto 1. Armin Van Buuren
сите 4 | | | веќе видена

Ако сеуште шетате во патики, време е да ја надоградите вашата колекција на чизми. Без разлика дали носите одело или шетате во фармерки, овие чизми можете да ги комбинирате со се. Најдобриот дел е тоа што, ако не знаете какви чизми се модерни оваа сезона, ние го завршивме тоа наместо Вас! Ова се нашите предлози:
сите 2 | | | веќе видена

Со своите прекрасни венчаници, креаторката Елена Љутикова вчера го затвори Модниот викенд во Скопје. Креациите на Љутикова вчера покажаа дека стереотипниот изглед на младите невести може да ги помести границите. Самоуверена, зрела, решителна и глобална жена е невестата според Елена. Самиот дизајн на невестинските фустани беше софистициран, рафиниран и умерен сексапил. Истиот тој стил беше пренесен преку прекрасните манекенки од модното студио “Подиум” кои навистина ја претставија моќта на чистата строга женска линија. Со оваа софистицирана ревија заврши првиот дел од Модниот викенд во Скопје. Вториот дел започнува на 24 октомври во МКЦ. Се гледаме таму!
сите 6 | | | веќе видена

Во денешниов свет се вртат муабети дека моќните луѓе ја добиле својата позиција благодарејќи на парите. Но, тоа всушност не е така. Сега би се прашале ако парите не ги прават луѓето моќни и успешни, што е тоа што ги носи успешните луѓе на такви позиции? Навиките мили мои. Верувале или не, моќните луѓе имаат неколку навики поради кои што ја направиле својата лична промена и станале успешни.Стивен Кови подетално го опишува ова во својата книга “7 навики на успешните луѓе”. Па бидејќи нашата редакција се грижи за Вашата среќа, за оние кои што ја немаат прочитано книгата, Ви ги даваме навиките на успешние луѓе. Што се однесува до оние кои што ја прочитале, ова нека Ви биде едно мало потсетување за навиките кои веќе ги имате или сеуште ги немате стекнато. Нашата цел е да ги стекнете овие прекрасни навики, да ја искористите нивната моќ и да станете посреќни и поуспешни во Вашиот прекрасен живот. Ви посакуваме успех! 1. Бидете поактивни 2. Почнете од замислениот крај 3. Определете си приоритети 4. Размислувајте за ...
| | веќе видена

Многу ситуации во текот на денот можат да ви предизвикаат стрес. Но, за среќа, да се остане смирено, без разлика што се случува од околу не е толку тешко како што би можело да звучи. Следниот пат кога нивото на стес ќе почне да се зголемува до критичните нивоа, пробајте едно од овие три едноставни унтистресни совети. Затворете ги очите Земете неколку моменти за мечтаење. Замислете се себе си на некое убаво место, на плажа или планина како ја читате вашата омилена книга. Со преземање на вашиот ум и мислите на од зададента стресна ситуација, веднаш ќе се почувствувате смирено. Дишете длабоко Вдишувањето, длабоко е лесен начин да се релаксираате. Вдишете така што ќе се пополни и стомакот од вдишувањето, а потоа полека издишете го воздухот. Почуствувајте ги градите и стомакот при секое пвдишување и обидете се да вдишувате подлабоко со секој здив. Напревете 10 циклуси на вдишување и издишување. Опуштете ги вашите мускули Во оваа вежба, се фокусирате на блага тензија и релаксирање на вашите мускули. ...
| | веќе видена

Боб Парсонс, основачот на страната Godaddy.com, успехот во животот го сведе на 16 едноставни правила кои треба да ги следите. 1.Излезете од вашата „удобна зона“ Парсонс вели дека среќата постигната во опкружувањето на удобната зона не е многу важна и ги поттикнува луѓето да се тргнат од неа. На човечкиот аргумент дека сакаат сигурост, Боб има едноставен одговор : „Сигурноста е за мртвите“. 2.Никогаш не се откажувајте Ништо не е совршено при првиот обид. Само затоа што во моментот правите нешто што ви се чини неуспешно, не значи дека еден ден нема да биде успешно, туку дека правите нешто погрешно и треба да поработите на тоа. 3.Кога сте подготвени да се откажете, тогаш сте најблиску до успехот Една кинеска поговорка вели: „Искушението да се повлечеш е најголемо кога си најблиску до успехот“, Боб Парсонс се согласува со ова и вели дека во моменти на искушение треба да вложи најмногу енергија. 4.Бидете спремни на најлошиот можен резултат Грижата од резултатот може да биде многу поголема и постресна ...
| | веќе видена

По неспаната ноќ, без разлика дали сте се вртеле в кревет или сте „заглавиле“ некаде, последиците се видливи на вашето лице. Доколку малку се потрудите, другите не мора да го забележат тоа. Ќе мора нешто порано да станете од кревет, што не би требало да ви е проблем, бидејќи лежите, а не спиете. Излезете на воздух и трчајте или пешачите 20 минути. Не заборавајте да земете вода, за да не дехидрирате. Иако ви се чини дека по вежбите ќе бидете уште поуморни, сепак се лажете. Енергијата создава енергија. Пред туширање нанесете богата и хранлива маска за лице. Мирисот ќе ве освежи, а лицето ќе ви изгледа наспано. Туширањето завршете го со нешто поладна вода. Таа ќе ви ја забрза циркулацијата. Околу очите нанесете гел од камилица, крема против подочници или нешто друго со што ќе ги ублажите. Не претерувајте со шминка. Доволно е да ставиме малку маскара, руменило и коректор за подочници. Во ниеден случај не ставајте потемен коректор од бојата на вашето лице, бидејќи ќе постигнете спротивен ефект. Што посветол тоа ...
| | веќе видена

Многу често забораваме да бидеме среќни и весели, а поготово во време кога повеќето се борат за гола егзистенција. Иако парите имаат значаен удел во животот на секој од нас, сепак не треба да се заборави на ситните работи кои ни ја греат душата. 1. Чувајте си го здравјето и духот. 2. Почнете сега! 3. Дали го креирате животот кој го сакате? 4. Кажи што мислиш! И мисли го тоа! 5. Љубовта е основа за сè. Сакајте сè себеси пред сè. Тогаш раширете ја љубовта наоколу! 6. Сите имаме избор. Изберете го вистинското за вас, но почитувајте ги другите. 7. Бидете присутни! 8. Забавувајте се! Смејте се! Играјте си! 9. Давајте. Бидете дарежливи. Има доволно за сите. 10. Превземете ризик. Стравот ќе го снема! 11. Заборавете го тоа што не ви треба или тоа ќе ве успори вас. 12. Бидете благодарни за тоа што го имате. 13. Верувајте во добрите работи. Имајте верба!
| | веќе видена

Македонската дизајнерка Митковска оддржа моден преформанс на кој ја прикажа колекцијата за сезона пролет/лето 2013. Вчера, на 16 октомври, модната креаторка Александра Митковска, веднаш после селекцијата на модни филмови ја промовираше својата нова колекција пролет/лето 2013. Дизајнерката се претставува под името VIBRAZIONI од Александра Митковска и својата колекција ја нарече “Пластичен свет”. Името на колекцијата тотално ги опишува сите креации кои се спој од стоги геометриски форми, пластични материјали и мотиви од македонскиот фолклор. Кога станува збор за конструкцијата, на моделите се вметнати и џебови како највпечатлив детаљ, а кога се боите во прашање преовладуваат белата, бежот и палетата од сиви тонови. Колекцијата на Митковска е надополнета со чевли од Biba Shoes, а самата дизајнерка е една од ретките домашни модни креатори кои успешно се доближуваат до светските модни стандарди. Инаку, пред неверојатната колекција на Александра Митковска се прикажа селекција на модни филмови од Берлинскиот ...
сите 3 | | | веќе видена

Со долгата коса секогаш сте во предност затоа што остава простор за креативност и секој ден можете да имате нова фризура. Доколку не знаете каква фризура да изберете, погледнете ги нашите предлози во продолжение.
сите 2 | | | веќе видена

Иако бакнежот е најтоплиот поздрав, тој може да открие и ладен карактер. Дали при бакнување се навалувате кон лево или десно зборува за тоа колку сте емотивни. 80 проценти од луѓето (и мажи и жени) при бакнувањето се навалуваат кон десно, односно кога се приближуваат кон личноста која сакаат да ја бакнат. Останатите, 20 проценти кои се навалуваат кон лево се помалку емотивни и поладни. Главното откритие на ова истражување било дека лицата кои ја вртат главата в лево при бакнување всушност не се поздравуваат емотивно туку туку такаа. Исто така, "воздушниот бакнеж" во кој личноста само се навалува образ до образ е друг облик на немотивен поздрав.
| | веќе видена

next