Urban Time

Автор на оваа галерија е 20-годишниот Џулијан Бијаловас, надежен графички дизајнер кој го привлекува минималистичкиот дизајн и фотографирањето на пејзажи. Сликите се комбинација од прекрасни пејзажи и позитивни цитати и совети кои Џулијан ги слушнал или прочитал.
| | веќе видена

Успешното сложување на бои може да го насочи фокусот на надредените на вашите способности и со тоа да ви даде предност пред соработниците. Ако одлучите да се ставите себеси во посветли нијанси во деловната гардероба, не само што работниот ден ќе ви стане поведар, туку со одредени бои можете да влијаете и врз напредокот во својата кариера. Вистинскиот избор на бои ќе ве издвои од масата, но запомнете дека облеката мора да одговара на природниот тен, телесните пропорции и личниот стил. Дали некогаш сте се запрашале зошто полицајците низ светот главно носат сини униформи? Сината боја влева чувство на доверба, сигурност и ред, така што ја прави идеална облеката за позициите кои истовремено бараат авторитет и пристапност. Иако виолетовата е универзална боја која им одговара на сите, неа сепак најдобро е да ја избегнувате за униформи, но е совршена за оние што сакаат да ја изразат својата креативност, како уметниците. Црна: Менаџери и адвокати кои сакаат да остават впечаток на врвни професионалци. Црвена: ...
| | веќе видена

Поранешните пушачи тврдат дека откажувањето од цигарите е една од најтешките работи кои некогаш ја направиле. Физичкото и психичкото откажување од пушењето е интензивно и напорно. Откажувањето од никотинската страст ги прави пушачите анксиозни, раздразливи, концентрацијата им опаѓа, а честопати овие лица стануваат и нефункционални. За да се збогувате со оваа штетна навика пијте многу течности, особено вода, одбегнувајте ги шеќерот и храната што дебелее, не ги “прескокнувајте" оброците, вежбајте редовно и умерено и спијте повеќе. Променете и некои од другите навики - појадувајте на различни места или менувајте ја рутата до работното местo, направете нешто за да го намалите стресот - топла бања, читање книга…
| | веќе видена

Психологот Џејмс Флин со години го следи просечниот коефициент на интелигенција кој на секои 10 години се зголемува за три бода, но тоа не значи дека луѓето стануваат попаметни. Луѓето често се бунат и прават споредба меѓу коефициентот на интелигенција и нечиј памет. Меѓутоа грешат затоа што интелигенцијата ги мери научните способности, а не вродените. Образованието на децата се менува со текот на времето, па така тие остваруваат подобри резултати на стандардните како и на IQ тестовите. Овој став е спротивност на многу други теории според кои IQ-то ги мери вродените умствени способности на кои влијае образованието, а културата и околината во која што живее поединецот немаат никакво влијание. “Подобрувањето на резултатите на IQ тестовите не значи дека стануваме поинтелигентни. Тоа значи дека луѓето денес учат да рамислуваат апстрактно”. – рече Ејншли Мичам, автор на истражувањето.
| | веќе видена

“Campari” открија дел од фотографиите за календарот за 2013 година на кои се појавува прекрасната Пенелопе Круз, во интригантно и мистично издание. Ние одлучивме да ви дадеме да “ѕирнете” малку во 2013-тата.
| | веќе видена

Кога сте заедно со некого подолго време, но од одредени причини мора да се преселите некаде одредено време, ставате еден вид на ѕид во врската. Врската на далечина никогаш не е лесна. Нормално, на почеток се поздравувате како најдраматичниот пар на целиот свет, тешко ви е да се навикнете и единственото нешто преку кое што можете да комуницирате е преку телефон и да се гледате на скајп. Нормално, не смееме да ја заборавиме и големата доверба еден во друг. Животот ви станува неверојатно тежок кога сте околу дваесетина години. Секој продолжува со животот таму каде што се наоѓа. По некоја кавга, мала или голема, но кога ќе се видете по одреден период се изгледа совршено, но сепак, чувствувате дека работите се сменети. Можеби Вие сте се смениле? Можеби вашиот партнер се сменил? Веќе не е ни важно. Кога сте во врска на далечина, можеби не сте ни свесни дека психичката одалеченост ве прави и емоционално одалечени еден од друг. Меѓутоа, тоа не би требало да ве изненади затоа што е нормално малку да се одалечите кога ...
| | веќе видена

Убавата насмевка „железни врати отвара“. Но секојдневните навики можат сериозно да им наштетат на вашите заби. Познато е дека кафето, цигарите и благите работи сериозно ги оштетуваат забите. Погледнете кои други навики и штетат на вашата насмевка: Бело вино Познато е дека црвеното вино остава флеки на вашите заби, но и белото вино може да и наштети на вашата насмевка. Сувите бели вина се полни со киселина која го оштетува површинскиот слој на забите и доведува до трајни промени на бојата на забите. Пирсинг Иако се смета за модерен додадок, пирсингот на јазикот навистина може да им наштети на забите. Усната шуплина не е создадена за метални предмети, а секојдневното удирање на забите со металните топлиња може да го оштети енамелот и да доведе по кршење на забите. Лимон Иако лимоните се богати со минерали и витамин Ц, тие содржат и голема количина на цитрусна киселина, која ги оштетува забите и ги прави чувствителни на топло и ладно. Грицкање лед Грицкањето на лед може да доведе до пукање на глеѓта ...
| | веќе видена

Еден од проблемите кои се јавуваат кај многу луѓе што се информираат на интернет е тоа што знаат да “заглават” со читањето. Ако им се јават некои симптоми за некоја болест, веднаш ќе прочитат десет статии во врска со тоа, што треба да менуваат и што е најдобро за нив, но сепак не менуваат ништо. Поради таа причина ви откриваме две мали навики кои ќе ви помогнат порационално да си го искористите времето. Читајте помалку Читањето ќе ви даде знаење, но во одреден момент станува причина за одолговлекување. Ако сакате да сменете нешто, не мора многу да читате, доволни се само две-три статии. Не е потребно да читате 10 или 20 статии или книги за тоа како да се хранете поздраво или како да го поправете социјалниот живот. Почнете да делувате Откако ќе се информирате, почнете да делувате. Јавете се на пријателите, започнете со работа или купете продукти и почнете да готвите здрава храна. Ако прочитате нешто што ветува дека ќе ви помогне, почнете да го правите уште денес.
| | веќе видена

Водењето љубов освен тоа што не прави позадоволни, не прави и попаметни. Ви откриваме 5 начини на кои сексуалниот однос ги поттикнува мозочните ќелии да работат уште подобро. Ментален капацитет Учесниците од една студија во Универзитетот во Амстердам кои мислеле на водење љубов во текот на истражувањето, имале подобри резултати во решавањето на задачите во кои требало критички да размислуваат. Среќа Спермата содржи хормони кои влијаат на расположението како хормонот познат како хормон на љубовта кој е, меѓу останатото, одговорен за нашите “моќи” во креветот. Самодоверба Се чувствуваме добро додека водиме љубов, а изливот на позитивните чувства максимално ја подига и самодовербата. Помалку стрес Хормонот кој влијае на расположението, женското тело го лачи после сексот, но и после еден бакнеж. Замислете само колкаво влијание има после акцијата под ќебето... Повеќе сон Освен што го подига расположението и го намалува стресот, окситоцинот влијае и на сонот, а на сите ни е добро познато дека за ...
| | веќе видена

Секако дека животот има свои успони и падови, но начинот на кој се справуваме со нив ја прави разликата. Нешто од ова што ќе го прочитате можеби ќе ви биде старо и познато, во тој случај, обидете се во нив да пронајдете нова суштина, нова врска, со цел да го извлечете максимумот. 1. Пријателите доаѓаат и си заминуваат Во средно училиште сметаме дека до крајот на животот ќе бидеме опкружени од луѓе кои тогаш сме ги познавале. Кога ќе тргнеме на факултет никогаш повеќе нема да се сретнеме. Кога ќе го промените местото на движење, ги менувате и луѓето. Во тоа нема ништо лошо, секогаш има време за нови лица. 2. Многу луѓе вас ќе ве сакаат, многу нема Било да сте славни, свештеник или пак обично момче од село, некој вас ќе ве сака поради она што го правите, но многу и нема да ве сакаат. Причините се многубројни – љубомора, сличности, разлики или едноставно не сте негов тип. 3. Никој не може да го промени вашиот живот повеќе од вас самите Баш би било прекрасно нашите пријатели да прават само работи од кои ...
сите 6 | | | веќе видена

Покрај веќе потврдените Паров Стелар, Че Судака, Скиндред, Тања Стивенс и Чиста околина на Таксират 14 ќе настапи и Кирил Џајковски. Џајковски со својот ексклузивен настап закажан на 8 декември во Метрополис арена прв пат концертно ќе го претстави својот најнов музички материјал пред домашната публика, односно композициите на кои има соработувано со извонредните вокали Гето Прист, ТК Вондер и МЦ Васп. На концертот покрај стандардниот музички состав негова придружба ќе бидат токму ТК Вондер и МЦ Васп. Кон листата на Таксират изведувачи годинава се приклучува и Ван Гог, најпопуларниот екс ју рок состав. Во 25-те години постоење на сцената Ван Гог зад себе имаат 8 студиски албуми или 13 изданија, вклучувајќи ги и компилациите. Во 2007 ја освоија наградата на МТВ Адрија за најдобар регионален изведувач. Доказ за нивната релевантност на музичката сцена е и нивниот последниот албум Лавиринтт, кој е продаден во повеќе од 100.000 примероци во период од еден месец, што е вистинска реткост во музичкиот бизнис во ...
сите 2 | | | веќе видена

Спремајте се за нешто забавно и енергично, нешто што ќе ве подигне на нозе, нешто што просторот ќе го направи претесен. Само за Вас повторно журка во градот под Исарот, со многу аудио-визуелни ефекти . Традицонално и оваа година на 17ти ноември GreenFest во Дом на млади. Оваа година специјален гостин е Dj Vladimir Acic од Нови Сад, Србија. Локална поддршка ќе бидат познатите штипски Dj-I Borce Panov, Nennat, Edmond Binoge! Почеток на забавата 21часот, па со до 03часот по полнок
| | веќе видена

Некои луѓе се слаби и витки без голема мака, додека остатокот од популацијата мора да брои залаци и со часови да се препотува вежбајќи. Но за тоа не постојат трикови. Доколку сакате да ослабете мора да се помачите, но еве неколку работи кои тие природно витки луѓе секојдневно ги прават. Најдете време за чаша чај -Луѓето кои секојдневно консумираат зелен или бел чај имаат подобра линија од оние кои ја немаат оваа навика. Вежбајте наутро - Ако вежбањето ви стане дел од вашата утринска рутина, ќе имате подобри резултати отколку ако вежбате попладне или, пак, навечер. Не прескокнувајте го појадокот - Луѓето кои редовно појадуваат имаат помал обем на половината, за разлика од оние кои го прескокнуваат овој оброк. Јадете бавно - Кога јадете бавно многу повеќе ќе уживате во храната, но уште поважно е тоа што сигналот за ситост побрзо ќе стигне до мозокот, што значи дека на време ќе престанете да јадете Јадете секој ден во исто време - Ако оброците ги консумирате во исто време, секој ден, послесно ќе ја ...
| | веќе видена

Жените кои повремено си дозволуваат мали задоволства се многу посреќни од оние кои за сè се воздржуваат, покажува едно истражување во Велика Британија. Научниците тврдат дека луѓето кои имаат силна самоконтрола и си го ускратуваат секое задоволство треба да го почитуваат правилото за умереност, бидејќи постојаното скратување предизвикува лутина. Истражувањето кое опфатило околу 2000 жени покажало дека речиси 90% од нив попуштаат и ги прекршуваат сопствените правила одвреме навреме, но голем дел од нив потоа чувствуваат грижа на совест. Научниците препорачуваат дека луѓето треба да се научат да уживаат во повремените мали „прекршоци“ без потоа да се чувствуваат разочарано и да си се лутат самите на себе.
| | веќе видена

Ако костумот го прави човекот, тогаш мажите сигурно треба да се потрудат малку повеќе околу тоа што ќе стават на себе. Трендови Костумите ретко им подлегнуваат на трендовите и се помалку склони на промени. Трендовите кај машките костуми се движат помеѓу едноредното и дворедното запетлување и видот на јаката. Останатото е главно непроменливо. Класичните бои како сивата, кафеавата и црната се најпопуларни. Помладите мажи најчесто одбираат нешто потесни панталони од класичните панталони со раб какви што носат повозрасните мажи. Ткаенини Кај костумите најважен е квалитетот на ткаенините. Се препорачува лесна волна, памук со висок квалитет, твид или сатен. Сако При изборот на сако, најважна е линијата на рамената. Секогаш внимавајте рамениците на сакото да бидат точно на вашите рамена, со тоа што ќе оставите простор од еден сантиметар за кошулата или маицата која се носи под сакото. Панталони Панталоните ги одбирате по желба. Најдолги е дозволено да бидат до почетокот на потпетицата на чевелот, а ...
| | веќе видена

Постои едно непишано правило дека кога станува збор за љубовта не би требало да се однесуваме поинаку отколку што се однесуваме во преостанатите сфери од животот. Сепак, кога емоциите ќе преовладаат над здравиот разум ова е полесно да се рече отколку да се исполни. Припадничките на понежниот пол најчесто прават три круцијални грешки кога станува збор за љубовниот живот и тоа: 1. Мала самодоверба Како може некој да ве сака и почитува доколку и самите не ја сакате жената која што сте? На крајот на краиштата која сакате да бидете? Во време кога жените се под притисок да изгледаат совршено, многу од нив забораваат дека надворешниот изглед треба да е усогласен со внатрешната благосостојба. Па токму затоа по некогаш од надвор изгледаат одлично, но во суштина воопшто не се задоволни со себе и со сопствените достигнувања. Несомнено е потребно да се поработи на самодовербата. 2. Јас јас и само јас Некои немаат самодоверба, а други мислат дека се Сонце и сите се вртат околу нив. Ниту пренагласеното однесување и ...
| | веќе видена

Намсто скапи третмани, креми и лусиони, целулитот може да го надминете со помош на кафе, велат експертите на еден британски институт за убавина. Секако пиењето на кафе нема да ви биде од голема помош, но кофеинот од кафето, да. Инаку кофеинот го напаѓa масното ткиво и го разградува во течност. При купувањето на креми против целулит проверете и ќе се уверите дека во составот на секоја крема има кофеин. Природен пилинг за тело ќе добиете ако измешате талог од кафе со крупна морска сол и со смесата го истриете телото, кое после третманот ќе биде глатко и сјајно.
| | веќе видена

Научно е докажано и потврдено дека луѓето кои имаат самодоверба, ги привекуваат погледите на другите околу нив. Оние кои веруваат во себе и кои се задоволни од својот изглед, позаводливо се движат и похрабро влегуваат во сите предизвици. Самодовербата игра важна улога и за вашиот интимен живот. Сексот за вас ќе биде возбудлива игра, само ако имате самодоверба, ако знаете да ги земете работите во ваши раце. За луѓето кои имаат самодоверба, не се потребни никакви совети и постапки. Тие прават онака како што сметаат дека треба. И при целото тоа време зрачат со заводливост.
| | веќе видена

Првите симптоми на херпесот се манифестираат преку болка околу устата и на усните, воспалено грло, температура, отечени жлезди на вратот или на другите делови на телото, наведуваат лекарите. Откако ќе се појави, може да биде многу болен, а знае да потрае од неколку денови до две недели. Причина за херпесот е еден од двата типови на вирусот херпес симплекс, кој во телото најчесто влегува преку пукнатина на кожата околу или во устата. Кај луѓето кои се склони на херпес, можноста за негова појава во зима дополнително го поттикнуваат стресот, недостигот на сон и ослабениот имунолошки систем. Бидејќи УВ зраците дури и во зима го поттикнуваат активирањето на вирусот, како превенција се препорачува заштитен балсам за усни со фактор 15. Откако ќе почувствувате затегнување и печење под кожата, местото превентивно намачкајте го со топикален крем. Исто така, треба да го избегнувате и користењето на приборот за јадење, крпите или бричевите кои ги употребувало лицето со херпес. За да го избегнете пренесувањето на ...
| | веќе видена

next