Urban Time

Верувам дека повеќето од вас постојано се жалат на тоа дека немаат време за се. Епа драги мои, јас ќе ви противречам и ќе ви кажам “Да, имате време за се, само треба да знаете како да го организирате”. Поради таа причина, ние ви нудиме неколку непишани правила за правилно организирање на вашето време. 1. Гледајте секое време како време да го искористете максимално и притоа да уживате. 2. Во се што правите има нешто во што можете да уживате. Откријте го тоа нешто ! 3. Престанете да се жалите за своите неуспеси и почнете да учете од сопствените грешки. 4. Секогаш има доволно време за важните работи и, ако нешто ви е важно, можете да одвоите доволно време за да го направите тоа. 5. Постојано трудете се да си создадете слободно време. 6. Преиспитајте си ги старите навики и пробајте да го променете она што ве блокира. 7. Секогаш запишувајте ги работите што треба да ги направите. 8. Во собата поставете си потсетници на видни места за целите што сакате да ги постигнете. 9. Секои утро, или навечер пред спиење, ...
| | веќе видена

Колекција претставена во поинакво светло преку модерни и уникатни фотографии кои никого не оставаат рамнодушен и материјали кои можат да поминат во било кој светски магазин се последното дело на Олгица Георгиева. Модерните и уникатни парчиња се претставени преку прекрасни фотографии од страна на Ани и Дими кои веќе подолго време соработуваат со Олгица. Фотосесијата е направена во “Mое студио Дадар” – специфичен ентериер кој е одличен избор за оваа фотосесија. “Александар Дадар ја направи прекрасната шминка, а за уникатната фризура се погрижи неговиот тим, која мислам дека дава посебна димензија на фотографијата. Делува малку футуристички на што јас многу се радувам, затоа што веќе општо познато е дека го обожавам тој стил” – изјави почитуваната дизајнерка Олгица Георгиева. Сања и Ангела се девојките кои се потрудиле фотографиите да изгледаат светски, а гостинка на фотосесијата е преубавата албанска пеачка Аделина Тахири која изгледа неверојатно на фотографиите. За да биде целосен, изгледот е надополнет со ...
| | веќе видена

Андреас Бартелс и Семир Зеки се двајца невролози од Лондон кои го набљудувале мозокот на заљубените луѓе во потрага по одговорот на прашањето што значи да се биде заљубен. Критериуми за учество во нивните истражувања, биле навистина, длабоко и лудо да се биде заљубен. Тие со помош на магнетна резонанца снимале делови од мозокот, при што одредувале кои делови се поактивни. На пример, додека гледате фотографија од вашата сакана личност, силно се активираат центрите одговорни за чувство на задоволство и еуфорија. Во исто време значително е намалена активноста во тие делови од мозокот кои вообичаено се одговорни за тага и страв. Исто така, намалена активност има и во областите одговорни за критичко размислување. Тоа е посебно интересно затоа што со тоа може да се објасни зошто веќе не сте во состојба критички да ја набљудувате личноста на вашите избраници. Оваа иста шема на активирање одредени мозочни области и деактивирање на другите делови од мозокот може да се види кај луѓето кои се под влијание на разни ...
| | веќе видена

Во последно време сите се обидуваат на различни начини да го зајакнат имунитетот, со добра храна и одредени додатоци во исхраната. И додека некои се сосема делотворни, други се обично фрлање на пари. Британските научници направиле список на најделотворни додатоци во исхраната. Погледнете кои се... Коензим Q10 Нашиот организам природно го произведува овој ензим. Заклучено е дека го зајакнува срцето и делува како антиоксиданс. Исто така има поволно влијание врз имунолошкиот систем и им се препорачува на жените кои имаат зголемен ризик од рак на дојка, оти пружа солидна заштита. Масло од бакалар Богато е со витамини А и Д и со основните масни киселини и им се препорачува на лица кои не сакаат да јадат риба. Го ублажува артритисот и го јакне имунитетот. Масло од семе на лен Ги обезбедува неопходните омега-3 и омега-6 масни киселини. Им се препорачува на вегетаријанците, бидејќи од храната не ги добиваат во доволна количина. Исто така лекарите советуваат да го користат срцевите болни, како и лицата кои ...
| | веќе видена

За секоја свеченост, освен фустанот, важно е да се изберат и соодветни чевли, накит, торба, шминка... - Општото правило е дека чевлите треба да бидат во иста боја или за нијанса потемни од тоалетата (исклучоци секако постојат) - Перлите, топчињата и сличните украси се добредојдени на чевлите, но само ако одговараат - Чевлите со отворени прсти и ременче на глуждот се најдобар избор за свечените пригоди бидејќи изгледаат женствено - Во никој случај не се откажувајте од високите потпетици - За посебните свечености, накитот е обично поголем од дневниот, а торбата се намалува - Иако е добро накитот да биде комплетен, не е потребно обетките, бразлетната и ѓерданот да бидат идентични - Бисерите се секогаш совршен избор за свечените прилики - Обетките е пожелно да бидат долги и тенки
| | веќе видена

Замислете! Новогодишна вечер. Вие и вашата љубов сами. Пред вас камин, надвор снег. Околу вас се е топло - душата, очите, собата... Црвен килим, полуосветлена просторија, многу мали перничиња... Вечерата на маса, виното во чашите... Соба полна со љубов! Атмосферата можеби е филмска, но не и невозможна. Доколку годинава испраќањето на старата и дочекот на Новата година сте решиле да го поминете во друштво на саканата личност еве неколку предлози: Уживајте со романтична музика Направете плеј-листа со своите омилени песни или, пак, со други добро познати љубовни балади. Следен чекор - опуштете се и уживајте во прекрасните романтични звуци. Вие и неговата облека Машката претстава за романтика: по вечерата облечете ја неговата кошула. Тоа навистина дејствува! По ова сигурно ќе се случат сосема други работи за кои вие не сте ни размислувале. Наздравувајте за љубовта и за вас Кога и да наздравите и без разлика со што дали се работи за шампањ, сок или, пак, само вода одвојте момент со партнерот да наздравите ...
| | веќе видена

Декември е месецот кој речиси целиот е во знакот на доаѓањето на Новата година и нејзиното прославување. Овој настан во деновите пред него, а и потоа бара посебен и малку поинаков стајлинг. Пречекот на Новата година е можност да се појавиме во гламурозно и блескаво издание. Еве што се е потребно, од модна страна, да се преживее оваа празнична атмосфера. Фустан Парче облека како создадено за свечени прилики, посебно ако станува збор за малиот црн фустан. За новогодишната вечер дозволете си повеќе смелост и секси изглед. Чевли/чизми на високи потпетици Со нив ќе изгледате секси и заводливо. Освен тоа на секој стајлинг му даваат доза на елеганција и свеченост. Црвен кармин Црвеното на усните и најобичната гардероба може да ја претвори во вечерна тоалета, а вас во холивудска дива. Прикладен е не само за вечерни прослави туку и за празничниот ручек. Украс за коса Оваа сезона украсите за коса се навистина разновидни. Во мода се машни, венчиња, токи и ленти за коса - изберете го својот фаворит и ...
сите 2 | | | веќе видена

Продуцентската куќа „К-ТИМ“ го организира првиот новогодишен детски фестивал „Распеани лавчиња“. Под мотото „Од децата за децата“, десетина дечиња ќе испеат новокомпирани песнички пред Нова година. „На локално ниво во општина Карпош никој не направил детски фестивал од ваков карактер. Од друга страна, многу деца имаат талент за пеење. Ова беа двете причини да направиме фестивал пред Нова година и да им посветиме внимание на децата“, објаснува Славиша Ќиброски од К-ТИМ продукција, иницијатор на фестивалот. На фестивалот ќе се изведат десет официјални, досега неизведувани, песнички кои ќе ги отпејат деца на возраст од пет до дванаесет години. Фестивалот ќе почне со своја химна „Распеани лавчиња“, а ќе заврши со новогодишната песна. Билетите се бесплатни. Сите дечиња посетители ќе добијат пакетчиња и ЦД-а со снимен материјал и одлична забава со Дедо Мраз. Борис Арсов, како дел од организаторите на манифестацијата, објаснува дека фестивалот ќе се одржи на 29.12.2012 година (сабота) во 12 часот во Драмскиот ...
| | веќе видена

Се пробавте – веќе не пиете кафе прекасно, вашата спална соба е удобна и мрачна, избегнувате извршување на важните дневни задачи пред спиење, но сеуште никако неможете да заспиете. Веројатно не сте ни свесни за навиките кои му пречат на мирниот сон. Веројатно веќе знаете дека уморот кој следи наредниот ден, не е единствената последица од ненаспиеност. Хроничниот недостаток на сон го зголемува ризикот за дијабетис, депресија, болести на циркулаторниот систем, а се поврзува дури и со дебелеењето. Пробајте ги овие интересни совети и разбудете се одморени со подобрена продуктивност. Избегнувајте попладневни пијалоци Вие знаете дека едно попладневно кафе или чај нема да ви помогне да спиете полесно. Сепак, неопходно е да се внимава и на другите попладневни пијалоци. Дури и чај од праска и некои сокови од портокал содржат кофеин. Проверете ги етикетите на сите пијалоци ако патите од несоница и имајте на ум дека сето она што ја крева енергијата има негативно влијание на сонот. Ако е можно, престанете да пиете чај ...
| | веќе видена

Ако дневно спиете по осум часа, работите уште осум, како ги поминувате останатите часови што ви остануваат? Американскиот национален институт за кариера,сигурност и здравје, го проучуваше овој проблем, заклучувајки дека поминувањето на слободното време во лежење и гледање телевизија ја намалува ефикасноста на работата. Тие велат дека единствен начин успешно да се носиме со работните задачи и работата поврзана со стрес е да имаме забавен и урамнотежен живот. Еве неколку предлози како да го остварите тоа: Развивајте интереси кои не се поврани со работата Почнете да се занимавате со рачна изработка на накит,вести,сликање,играње карти....Само не треба ова да го сфатите како можност за заработување на додатни пари. Погрижете се да се наспиете убаво и да вежбате доволно Овие две работи одат заедно. Колку повеќе сте активни преку текот на денот, толку поубаво спиете,а штом подобро спиете имате повеќе енергија за дневните активности. Бидете спонтани Направете нешто сосема поразлично и неочекувано.По ...
| | веќе видена

Иако прославата не се одвива секаде во ист ден, одбележувањата се многу слични, а обично се состојат од религиозни елементи, костимирани забави и парада, честитки и наздравување со чаша шампањско... Симболички, Новата година претставува обновување на животот и славење на регенерацијата, а обичаите, иако модифицирани ја задржале својата специфичност. Симболи на Новата година Некои од симболите на Нова година опстанале низ сите цивилизациски промени и станале дел од новогодишната институција: Новогодишна парада Новогодишната парада е еден од најатрактивните симболи на Новата година. На Тибет таа трае дури 4 дена, Грците парадираат носејќи фигурички од јаболки, овци и ѕвезди, а на тајландската парада се маршира со звуците на гонг и тапани со ликови на змеј, слон, бивол и џинови. На Бахамите во Junkanoo, во парадата учествуваат илјадници костимирани луѓе кои се натпреваруваат за награди. Во Сирија и Либан децата парадираат од врата до врата. Во германскиот Обераммергау годишно се организира голема парада, во ...
| | веќе видена

Грипот е вирусна инфекција која ги напаѓа горните и долните дишни патишта, а има и системски манифестации како што се високите температури или болки во мускулите. Постојат три типа на грип: А, Б, и Ц. .Поделбата е направена според генетската структура на вирусот,а не според симптомите или начинот на пренесување. Грипот најчесто ги напаѓа децата , бидеќи имаат послаб одбранбен систем и оние луѓе кои често престојуваат во простории каде има повеќе луѓе. Експертите истакнуваат дека од заразувањето до појавата на симптомите на грип поминува краток период – од еден до три дена. Првите симптоми се изнемоштеност, сува кашлица, затнат нос и висока температура.Како компликација се јавува воспаление на средното уво,воспаление на белите дробови и синусите. За разлика од настинката која може да помине за една недела, грипот е многу посериозен и може да трае и до две недели ,а можно е да дојде и до хоспитализација на заболениот. Пожелно е луѓето уште со првите тешкотии да се јават на лекар за да им се одреди терапија. ...
| | веќе видена

Додека некому високите штикли му се секојдневие, повеќето жени чувствуваат нервоза кога ќе се приближат свечени моменти кои бараат посебна облека и обувки. Но, се е само пракса. Ако сте ги совладале првите чекори постојат уште неколку важни работи за кои мора да водите сметка. 1. Без разлика на вашата умешност за одење на штикли, ако сте купиле нови чевли задолжително пробајте ги низ дома. Направете неколку круга низ дневната соба или сработете неколку домашни работи носејќи ги. 2. Ако носите платформи не значи дека знаете да одите со штикли. Платформите поради повисокото газиште се многу поедноставни за одење од класичните штикли. 3. Удобност пред сè. Иако е убаво да се видат холивудски убавици на црвенито тепих како позираат во штикли кои не изгледаат удобно, немојте да заборавите дека нивното шетање со високите потпетици трае повеќе од еден час. 4. Ако планирате цела ноќ да бидете на нозе наша препорака се сандали со што помалку ремчиња. По богатат вечера, играње или стоење на нозе неколку часа, вашите ...
| | веќе видена

Редовната депилација и уредната бекини зона го подобруваат сексуалниот живот на жената, покажа истражувањето на Дебре Хеберник. Во истражувањето учествувале 2.500 жени , со старост од 18-68 години. Нивната задача била да водат дневник 5 недели, притоа да запишуваат се за нивниот сексуален живот, и депилацијата на интимната зона. Резултатите покажале дека дури 42 % од жените во текот на тоа истражување ни еднаш не ја депилирале интимната зона, додека 30% ја депилирале 1-2 пати.Само 1 % од испитаничките се депилирале повеќе од 11 пати. Истражувањето покажало дека жените во деновите кога биле депилирани, имале почесто сексуални односи , а сексот им траел повеќе од вообичаеното.
| | веќе видена

За новогодишната ноќ слободно можете да претерате со шминката, но сепак треба да направите јасна разлика помеѓу гламур и кич. Најдобриот доказ дека сте имале феноменална шминка, се фотографиите кои што остануваат по таа вечер. Затоа низ неколку едноставни чекори дојдете добијте ја шминката која отсекогаш сте ја посакувале. За почеток на лицето нанесете некоја крема која што ќе го матира сјајот. Во текот на новогодишната ноќ вашето лице постојано ќе биде под шминка, па затоа треба да се спречи претераното мастење на кожата. Добра полога Тенот треба да биде во бојата на вашата кожа. Нанесете го во мала количина. Ако немате проблеми со лицето, се препорачува да изберете некоја минерална пудра. Најверојатно и самите веќе знаете што најдобро ви одговара, па така треба само да бидете сигурно дека лицето нема да ви свети. Во аглите на очите ставете малку посветол коректор, за да го направите тој дел од лицето малку посветол од остатокот. Светликави очи Кога во внатрешноста на аглите од очите има некаков ...
| | веќе видена

Многу мажи мислат дека жените за романтичен подарок не ги сметаат домашните уреди (и тоа уште од 1950), парфемот (бидејќи е премногу вообичаен) и цвеќето (бидејќи е премногу општо) и во тоа има многу вистина. Романтичноста на подарокот жените многу повеќе ја мерат преку вложениот труд и време, но и според тоа колку подарокот е персонализиран. Најважно кај подарокот е тој да биде нешто што таа посакува. Еве неколку идеи доколку сакате вашата понежна половина да ја изненадите со романтичен подарок за новогодишната ноќ. - Романтично патување - без оглед дали се работи само за викенд или подолго, повеќето жени ќе се воодушеват. - Накит - речиси секоја жена обожава накит, па во повеќето случаи тоа е добар подарок. Секако ако успеете да го вклопите во нејзиниот стил. - Карти за театар , концерт или кино се наоѓаат на врвот на романтичните подароци. - Било што со посвета . Повеќето жени се сложуваат дека посветата вреди повеќе од подарокот.
| | веќе видена

Прескокнувањето на појадокот нема да ве направи повитки, напротив, истражувањата покажале дека оние кои за појадок јадат житарки или печиво се значително повитки од оние кои не појадуваат или јадат месни преработки и јајца. Појадокот треба да осигура 1/4 од дневните потреби со хранливи материи, затоа е важно што појадувате. Добриот појадок вклучува млеко или млечни производи како извор на белковини и калциум, интегрални печива или снегулки, како извор на сложени јаглехидрати, и овошје како извор на прехранбени влакна витамини и минерали. Ако го пропуштиме појадокот се зголемува веројатноста дека во текот на денот ќе но зафати неиздржливо чувство на глад кое ќе но натера да посегнеме по првото парче храна кое ќе се најде во близина. Но појадокот не делува позитивно само на линијата, туку и на менталните способности. Децата кои појадуваат подобро функционираат наутро и имаат повеќе успех во решавањето на проблемите, а возрасните кои појадуваат работат побрзо, помалку грешат и подобро паметат. Појадокот богат ...
| | веќе видена

Празниците се ближат и затоа е време да почнете да размислувате за вашиот изглед за време на новогодишната ноќ. Фризурата е еден од главните адути на жената, а правата коса е една од најпопуларните и најкласични опции. Пеглањето на косата со помош на пегла додатно ја оштетува косата.За да го исбегнете тоа користите некои од природните маски за коса кои ќе придонесат вашата коса да биде посјајна и права. 1.Банана и папајa Изгмечете созреана банана и папајa,и добро изматете ги и додадете две лажици мед. Ставете ја оваа маска на косата и почекајте да се исуши. Потоа измијте ја со ладна вода и шампон, а потоа пак исчешлајте ја. Исто така непрекинато чешлајте ја косата додека се исуши. Овој третман користете го 2 пати неделно за да имате права коса. 2.Кокос и сок од лимон Истурете кокосово млеко во еден сад и додајте сок од лимон. Оваа смеса промешајте ја и ставете ја во замрзнувач и оставете да постои додека не стане кремава. Нанесете ја маската на косата заедно со топол пешкир, ова држете го околу еден ...
сите 2 | | | веќе видена

Мажите пробаа да создадат слика на идеалната жена, а во тоа им помогна науката, пишува магазинот “Men’s Health”. Група експерти ги собрале резултатите од неколку истражувања и објавиле 11 критериуми кои треба да ги поседува совршената жена. Совршената жена за секој маж треба да биде секогаш насмеана и да знае да ве насмее и Вас со нејзините шеги. Треба да биде русокоса, големи гради, долги нозе и изненадувачки многу важно – мали стапала. Мажите исто така многу ги привлекуваат жените кои носат црвена боја или пак ставаат многу црвен руж. Меѓутоа мажите исто така ја ценат интелигенцијата на жената и склоноста кон тоа да градат кариера и да заработуваат пари. Меѓутоа, без разлика на тоа мажите не сакаат жената да заработува повеќе од нив и таа да претставува глава на семејството , потврдуваат истражувачите.
| | веќе видена

Крај е на годината, а почетокот на новата е тука. Заедно со разно-разни кулинарски специјалитети на празничната трпеза. Да се внимава на линијата, не значи да се досадувате и да седите на празничната трпеза и да не пробате ама баш ништо. За да не им подлегнете на бројните искушенија, постојат други поинтересни начини. 1. Малку задоцнете на прославата Ако сте повикани на прослави за време на празниците обидете се малку да задоцните (но не претерано, тоа е непристојно). Така ќе го одбегнете аперитивот, обично алкохол, кој е многу калоричен. 2. Бидете пребирливи Не посегнувајте по чипсот, грицките и сушеното овошје. Не само што содржат многу калории, туку и го поттикнуваат апетитот со непријатни последици по вашата линија. 3. Колачи во мали дози Колачите се енергетски бомби, но тешко дека ќе им одолеете. Еве едноставен трик. Исечете го колачот на помали парчиња кои можете да ги изедете во еден залак и воздржете се од искушението да посегнете по уште едно парче. 4. Јадете полека Прославите се одлична ...
| | веќе видена

next