Urban Time

Сите сме го напуштиле фризерскиот салон со премногу кратка фризура или пак, со боја што не ни одговара. Еве неколку совети за фризура и боја што ќе ви одговараат... Изберете го вистинскиот стилист Ова не е тешко и брзо правило, но веруваме дека ако имате кадрава коса, најдобро ќе ве среди експерт за кадрава коса....Истото важи и за бојата на косата. Според P&G Beauty & Grooming, шокантни 42% од жените велат дека пред шишањето никогаш не се консултирале со стилистот. Бидете внимателни со она “Правете што сакате со мојата коса” Овие зборови можете да ги кажете под услов ако премногу му верувате на вашиот стилист. Во спротивно, имајте на ум дека можете да станете пракса за некоја нова фризура која стилистот умира да ја направи, поради тоа, целата контрола во текот на шишањето и фарбањето треба да ја имате вие. Не кажувајте – покажете Кога ќе зборувате за должината на косата со стилистот, никогаш не кажувајте, туку покажете за да не бидете разочарани поради вашата “коса од хорор филмовите”.
| | веќе видена

Освен што предизвикува затнување на крвните садови, мрсната храна сериозно може да го оштети човековиот мозок, тврдат експертите од Центарот за геријатриска нега во Торонто. Врз основа на истражувањето што го вршеле врз лабораториски животни, тие утврдиле дека големото количество масти во храната значително ги намалило речиси сите функции на мозокот кај овие животни. “Зачудува колку полоши резултати при тестирањето постигнаа животните хранети со мрсна храна. До тоа најверојатно доаѓа поради интерференцијата на мрснотиите и инсулинот, која го спречува мозокот ефикасно да ја користи гликозата што може да предизвика трајно оштетување на невролошките патишта во мозокот.” – изјави Др. Гордон Винкур. Често се случува мрсната храна да предизвика дијабетес, а тоа да резултира со дебелина. Покрај тоа познато е дека дебелите луѓе имаат проблем со помнењето. Имено, според последните истражувања, од сите калории што ќе се внесат во текот на денот, не смее повеќе од 15% да потекнуваат од мастите, затоа што телото неможе ...
| | веќе видена

Дали често се будите прашувајќи се што се случува со вашиот живот? Голем број луѓе го имаат овој проблем. Не се задоволни од работата, од личниот живот, од финансиската состојба, како и други проблеми. Ова се шест проверени начини како да откриете од што не сте задволни и како тоа да го промените. 1.Затворете ги очите и замислете го вашиот живот за 10 години. Па потоа за 20 години. Дали сте на добар пат? Што би промениле доколку сите опции се во игра. 2.Патувајте! Бегањето од секојдневните обврски, но и опкружувањето ќе го разбистри вашиот ум и ќе ви овозможи да стекнете увид во вашите чуства. Новите лица и искуства се сјајни за откривање на длабоката вистина за себе и за тоа што ви пречи во животот 3.Работата е многу важна за вашата среќа. Замислете дека сте вашиот најдобар пријател. Што ќе се советувате самите себеси околу прашањето кариера? Сторете го тоа. 4.Променете нешто во важето опкружување! Бојадисајте го вашиот стан, преселете се, запишете се на хоби или волонтирајте. Очигледните и лесни промени ќе ...
| | веќе видена

Принципите кои ќе ви овозможат да се одржувате млади и убави за подолго време се многу важни и никогаш не е касно да започнете да се грижите повеќе за себе. Секој сака да изгледа млад, па затоа е важно да се знае кои и какви се начините кои ќе ви овозможат млад изглед за подолго време. Пазете се од сонцето Дерматолозите тврдат дека поголемиот дел од она што луѓето го нарекуваат природно стареење се должи на прекумерното изложување на сонце. Кога веќе мора да бидете на сонце, секогаш штитете ја особено кожата на лицето со заштитни кремови и шапки во пролет и лето. Пушењето Ова е еден од најсилните фатори во негативна смисла во однос на стареењето на кожата. Пушачите секогаш изгледаат повозрасно. Едноставно парадоксално е да давате пари за нешто што ви го загрозува здравјето и изгледот. Ако сте веќе активни пушачи, треба само да знаете дека според многу статистики пушачите изгледаат 10 години постари. Добри гени Никој не може да си ги избере родителите, но ако вашите родители се младолики тогаш и вие ...
| | веќе видена

Многу луѓе мислат дека срамежливоста е природно вродена кај некои луѓе, односно дека на тоа поле апсолутно ништо не може да се направи. Сепак постојат многу работи кои што можете да ги промените, доколку сте од оние кои на се вцрвенуваат или имаат проблеми во говорот штом се обраќаат на поголема маса луѓе. Пробајте ги следниве 10 совети, можеби навистина ќе ви се најдат во критичните ситуации: 1. Разберете ја срамежливоста. Таа е природна појава, која се контролира. 2. Однесувајте се совесно, полека и сконцентрирано. 3. Препознајте ги и истакнете ги своите силни страни. 4. Научете да се сакате. 5. Бидете единствени и не трудете се да бидете бледа копија на некој друг. 6. Следете ги однесувањата на останатите личности околу вас и научете ги позитивните работи од нив. 7. Не заборавајте да дишете. Длабокото дишење ќе ве смири. 8. Вежбајте. Физичката сила ве зајакнува и психички. 9. Визуелизирајте ги ситуациите со позитивен исход. 10. Зборовите имаат големо влијание во животот. За себе говорете си во позитивна ...
| | веќе видена

Сигурно сте забележале дека некои од колегите многу повеќе се истакнуваат од останатите, а нивниот напредок е многу побрз иако немаат повеќе знаење или искуство од останатите вработени. Сепак, кога ќе ги погледнете тие поседуваат посебни карактеристики кои им создаваат предности и можност да ги надминат конкурентите. Тие се харизматични Харизматичните луѓе имаат добро развиени комуникациски вештини, вклучувајќи и емпатија, способност да ги препознаваат туѓите чувства и да се стават „во нивна кожа“. Тие се храбри и искрени Еден од нивните квалитети е храброст да станат пред толпата и да бидат поразлични од останатите. Тие можеби се диференцираат спорен пристапот и однесувањето или начинот на облекување, но најчесто и во потполност го репрезентираат тимот кој стои зад нив. Харизматичните лидери се исклучително самоуверени личности со голема мотивација за постојано напредување. Сигурни се во своите стојалишта и силно веруваат во сопствената морална исправност. Сепак, овие квалитети може да бидат негативни ...
| | веќе видена

Мандарините се овошје кои содржат нобилетин, супстанција која му помага на организмот да се заштити од холестерол и триглицериди. Конзумирањето на одредени врсти мандарина, би можеле да го заштитат организмот од лошиот холестерол и триглицерид кои се често причинители на дебелеење, атеросклероза и дијабетис (старечки дијабетис). Научниците дојдоа до резултат обавувајќи испитување на глувците кои биле намерно подложени на специјален режим на исхрана, за да се разболат. Една група на глувци добиле нобилетин во прав, додека друга не. Кај глувците кои не добиле нобилетин, дошло до појава на дебелеење и дијабетис, односно сите предуслови за срцев напад, додека кај оние кои примале нобилетин, дошло само до зголемување на телесната тежина, но не и појава на маснотии.
| | веќе видена

Мажите и жените кои лесно се срамат, се подоверливи и великодушни и посклони на моногамија од луѓето кои тешко можат за се засрамат, открива истражувањето извршено од Универзитетот Беркли во Калифорнија. Покрај тоа, луѓето кои лесно се засрамуваат се и подоверливи деловни партнери и се подготвени за соработка. Тие луѓе се посакувани во друштвото. "Срамот е емотивен потпис на човекот кој може да му довери вредни ресурси. Тој во друштвото поттикнува доверба и соработка во секојдневниот живот" истакнува ко-авторот на студијата и социјалниот психолог Роб Вилер. Умереното ниво на срам е знак за доблест, тврди водачот на студијата Метју Феинберг. Научниците разликуваат умерен срам и социјална неподготвеност која предизвикува болка. Умереното засрамување може да ви помогне и во љубовта, покажува студијата.
сите 4 | | | веќе видена

Патот кон успешната кариера не е нималку едноставен. Тој е опкружен со разни пречки кои може да се совладаат само со упорност знаење и желба за работа. Еве неколку вештини кои мора да ги совладате ако посакувате успех. Умешност на водење - За да бидете успешни во ова потребен ви е карактер, истрајност и уверливост, а особено самодоверба. Успешното соочување со стресните ситуации води до целта. Стручно знаење - Денес во деловниот свет не можете да напредувате без дополнително усовршување, затоа откријте што е важно за вашата компанија и насочете се кон таа област. Комуникација - Тајната на добрата комуникација има повеќе лица. Контакт со очите, трпение и смирен говор се потребни за да можете правилно да им ги пренесете вашите мисли на другите. Изразувајте се јасно и самоуверено. Странски јазик - Да се биде професионалец значи успешно снаоѓање при контактите со другите, што најчесто вклучува и користење на странски јазик. Размислете кој странски јазик најмногу би ви користел и започнете со сериозно ...
| | веќе видена

Пред да тргнете во шопинг на очила, загледајте се во себе, обликот на вашето лице и нагласените црти. Обрнете внимание на она што би сакале да го сокриете или да го истакнете, па според тоа изберете го оној тип на очила кој најдобро ќе се вклопи во вашиот стил. При изборот водете сметка горниот дел од рамката да го следи лакот на веѓите. - За тркалезно лице се препорачуваат тесноаголни рамки кои со високо поставените рачки ќе го изголжат лицето. - За квадратест облик на лице најдбри се облите (овални) тесни очила. - За овално лице добри се рамките го покриваат па дури и ја надминуваат целата ширина на лицето, а обликот кој се препорачува е бадемаст. - Кој има издолжено лице треба да одбира очила чиј горен дел не е рамен туку малку оди во В, а долниот дел треба да биде заоблен. - На луѓето со аглесто лице им одговараат очила без рамки, овални облици и облик на мачкести очи. - Лицето со облина на свртен триаголник (широко чело, тесна брада) би требало да носи рамки кај кои долните рабови се пошироки од ...
| | веќе видена

Ако не се уште не сте ја пронашле работата од вашите соништа можеби време е малку да се посоветувате со боите кои ви се најомилени. Според Dewey Sadka основач и водач на Dewey Color System", организацијата која ги проценува луѓето на основа на омилените бои постои тест кој на принципот на боите ја определува идеалната професија за вас. Насоченоста кон определена боја го покажува начинот на кој им пристапувате на работните обврски, вашите желби и идеали. Тестот се решава на многу едноставен начин така што ги избирате најдрагите и најмалку драгите меѓу основните ( црвена, жолт, сина), секундарни (зелена, виолетова,розова, портокалова) и акроматски (црна, бела и кафена) бои. Сина – портокалова – кафена Реални сте и верувате во заедништво. Ви одговараат професии преку кои можете да влијаете врз средината околу себе. Затоа изберете архитектура, социјална работа, право или инженеринг. Жолта – розова - бела Ако ви се допаѓаат овие три бои, вие сте комуникатор. Многу сте вешти во комуникација со другите и брзо и ...
| | веќе видена

Овој петок, 9ти Ноември во клубот Сектор 909 ќе гостува познатиот детроитски диџеј Теренс Паркер. Ова е прв странски диџеј оваа зимска сезона во Сектор 909, а набрзо следуваат уште многу светски имиња кои ќе понудат добра музика и забава. Во друштво на детроитските техно ѕвезди, Теренс Паркер е еден од ретките кој успеа да се издвои како продуцент, ремиксер и диџеј на класичниот звук на Detroit House музката. Познат е како исклучителен техничар и скречер, а негов трејдмарк се неговите слушалки во облик на телефон. Од 1988 година досега има издадено преку 100 изданија за различни куќи, топ 20 хитови како "Love's Got Me High", "The Question" и албумот "Detroit After Dark", и има ремиксувано артисти како Kelly Rowland, Aaron Carl, Kanye West, Christina Aguilera и Chris Brown меѓу другите. Влезницата за забавата изнесува 250 денари. Журката започнува на полноќ пред Terrence ќе настапи нашиот диџеј Александар Мискоски.
сите 4 | | | веќе видена

Јагодите, вишните и доматите имаат заеднички хранливи вредности, а имаат и иста боја. Тајната е во тоа што секое овошје или зеленчук изобилува со одредена група на фитохемикалии кои имаат и заедничка боја. Црвена Благодарение на состојката ликопен-каротен и влијанието на многу антиоксиданси, црвеното овошје и зеленчук позитивно влијаат на работата на срцето, спречуваат појавување на некои видови карцином, го чуваат видот и ја зголемуваат меморијата. Портокалова Бетакаротенот, кој е заслужен за портокаловата боја на овошјето и зеленчукот е одличен сојузник на здравата и убава кожа. Зелена Многу зелени плодови се добар извој на каротеноид, лутеин и зеаксантин, кои одлично ги впиваат силните светлосни зраци кои можат да го оштетат вашиот вид, па така влијаат на спречувањето на болестите на очите и често се нарекуваат и “витамини за очи”. Со оглед на тоа дека го поттикнуваат и чистењето на токсинот од телото, зелениот зеленчук е добар штит против различни лоши болести. Жолта Бетакриптоксантинот, кој ...
| | веќе видена

Како што постојат навики кои го подобруваат вашиот изглед, постојат и лоши навики кои се одржуваат во исхраната, физичката неактивност и нервози кои може да го нарушат вашиот изглед. 1. Допирање на лицето Вашите раце во текот на денот собираат разни типови бактерии и нечистотии, а кога со такви раце ќе го допрете лицето, конечниот резултат за кожата не може да биде добар. 2. Пиење премногу диуретици (кафе, алкохол) Познато ви е дека треба да пиете 8 чаши вода дневно. Но, ако на место тоа се напиете неколку диуретици, нема да направите добро за својот изглед. Диуретиците се супстанци како кофеин и алкохол кои поттикнувате лачење вода од телото. Ако земете предвид дека нашето тело е 70% вода, важно е да ја одржите хидратацијата за клетките да можат да функционираат и кожата да дише. 3. Премногу алкохол Алкохолот има краткотрајни и долготрајни ефекти на вашиот изглед. Поттикнува дехидрација, ја суши кожата и прави да изгледате постари. Освен тоа пиење секоја вечер со пријателите додава неколку стотини ...
| | веќе видена

Дали сте уморни од чекање среќата да ве најде? Престанете со чекање и почнете сами да ја откриете среќата ! И покрај тоа што го знаеме од бајките, среќата не се појавува со магија. Таа зависи од вас самите. Најголемиот дел од она што доведува до среќата е вашата личност т.е. вашите мисли и однесување. Затоа, да, можете да научете како да бидете среќни... или најмалку посреќни... Иако повеќето луѓе мислат дека среќата доаѓа со богатството, убавината и релаксираниот живот, сепак тие работи не предизвикуваат трајна среќа. Среќата е збир на вашите животни избори. Луѓето кои се среќни се чини дека интуитивно го знаат тоа и нивните животи се сведуваат на поминување повеќе време со семејството и пријателите, ценење на тоа што го имаат, оптимистички поглед на животот, чувство за цел и секако, уживање во моментот. Дозволете им на луѓето да знаат дека ги цените и сакате. Вложувајте во врските и вежбајте позитивно мислење и акции. Почнете да се чувствувате среќни !
сите 2 | | | веќе видена

Мажите во врска се потешко ги искажуваат своите чувства. Обично жените се тие што ги изразуваат своите чувства и разговараат за проблемите, а мажите се затвораат во себе и работат на својот “мачо стил”. Кои “трикови” можат да го наведат вашиот партнер да ви се отвори? Сакајте ги работите што нему му се мили Ако вашиот партнер е вљубеник во спортот, покажете интерес за да му се доближите. Дознајте кој му е омилен клуб, за која екипа навива и кои работи во спортот го нервираат. Кога ќе ја примените оваа техника на “доближување” ќе забележите дека ќе ве гледа со поголемо одушевување. Експертите советуваат: “ Најдете заедничка точка која ќе биде појдовна за градење многу подлабок однос...”. Формулирајте вистински прашања Една од тајните за “продирање” до срцето на мажите е како да се постави саканото прашање. Ако го бомбардирате со прашања од типот “Дали ме сакаш?”, “ Што мислиш за нашата врска?” , “Колку ти значам?” – тој ќе го загуби интересот за вас. Наместо тоа со добро формулираното прашање “Душо, дали ...
| | веќе видена

Ако се еден од оние кои се борат со вишокот на килограми поготово во летниот период, тогаш обрнете внимание на количината на вода која ја внесувате во организамот. Имено, сите истражувања покажуваат дека во процесот на топење на килограмите, водата е ваш голем пријател. Научниците приложија 7 начини на кои водата ви помага да ослабнете: 1. Го намалува апетитот 2. Помага при намалување на холестеролот 3. Помага при тонирање на мускулите 4. Водата ги исфрла штетните токсини од телото 5. Го олеснува функционирањето на црниот дроб 6. Ги облажува дигестивните проблеми 7. Доволно вода во телото ги намалува шансите да го менувате гладот за жед
| | веќе видена

Дали сте се запрашале зошто некои луѓе купуваат облека во светли тонови, а други во темни? Дали ви било непријатно кога сте седеле во соба со црвена позадина, а сте се чувствувале подобро во просторија со сини ѕидови? Всушност, овие приоритети не се случајни. Науката докажала дека боите влијаат на нашето расположение и здравје. Пред повеќе од половина век швајцарскиот психолог Лошер разви метод на бои -дијагноза, кој прераснал во светски. Преку него може да се утврди душевното расположение на човекот во одреден момент. Тестот е едноставен - треба да се подредени на принципот "Ми се допаѓа - не ми се допаѓа" осум квадрати со различна боја од пријатни до навредливи. Четирите основни бои во палетата ќе го одредат карактерот на човекот: темносина, синозелена, портокалово - црвена и светложолта, а четирите дополнителни бои (црна, сива, кафеава и виолетова) даваат информации за состојбата во моментот на истражувањето. Лекувањето со бои (хромотерапијата) денес е многу популарно. За влијанието на бојата врз ...
| | веќе видена

Различни жени се привлечни за различни мажи, но повеќето од нас ќе се согласат дека овие машки квалитети се барани од страна на речиси сите жени... Директност Жените рамнодушноста не ја сметаат за привлечна. Врежаното мислење дека на жените им се привлечни мажи со "како и да е" став не е точно. Тоа е показател дека немаат ниту карактер, ниту сопствено јас. Жените ги почитуваат мажите кои подаруваат многу внимание. Верност Жените ги ценат мажите кои се довлно мажествени и јаки да се спротивстават на своите "животински" нагони. Како што тие не сакаат да возат градски велосипед кога имаат сопствен, така не сакаат и жените. Кавалерство Галантноста и шармантноста се две карактеристики кои никогаш не излегуваат од мода. Жените "старомодни" мажи со фини манири, кои своите жени знаат да ги третираат онака како што треба - како дами Духовитост Секоја жена паѓа на овој квалитет и е еден од одсновните на листата. Жените се емоционални суштества па смеењето го поврзуваат со позитивни асоцијации. Поради тоа, ...
| | веќе видена

Медот е најсовршен производ на природата, бидејќи во него се наоѓаат речиси сите состојки кои го градат човечкиот организам. Доколку јадете мед без течност, пожелно е да го задрите во устата се додека не се растопи. Кога го ставате во чај, мора да внимавате чајот да не биде премногу топол, бидејќи така медот ги губи своите лековити својства. А со долготрајна употреба обезбедува физичка издржливост и психичка стабилност. А кои се 5-те најважни придобивки од медот, откријте во продолжение. 1. Сојузник во лекување на исекувања и изгореници Ако раната е голема, ставете на неа малку мед и брзо ќе заздрави 2. Го олеснува мамурлакот Фруктозата ја забрзува оксидацијата на алкохолот во црниот дроб. Медот содржи приближно еднакви количини на гликоза и фруктоза и може да предизвика таква реакција и лесно да го поттикне согорувањето на алкохол во организмот. 3. Може да помогне во борбата против ракот Истражувањата покажале дека некои видови на мед можат да го спречат растот на клетките на ракот. 4. Посладок од ...
| | веќе видена

next