Urban Time

Многу полесно од строга диета е правилно да се храните. Прво, поради тоа што не се одрекувате од својата омилена храна, друго - штом еднаш го присвоите овој начин на исхрана, така ќе продолжите да се храните цел живот. Не заборавајте, диетите се краткорочни и често откако ќе заврши диетата, дел од изгубените килограми се враќаат. - Секогаш внесувајте многу течности. Многу луѓе не можат да направат разлика помеѓу жед и глад, па кога телото јавува дека дехидрира - се конзумира храна наместо вода. - Намалете со пиењето на алкохол. - Внимавајте на внесувањето на маснотии. Маснотиите не треба комплетно да се елиминираат, бидејќи не сите маснотии се лоши. Сепак, не претерувајте. - Внесувајте повеќе намирници кои се богати со калциум за да ја спречите остеопорозата кога ќе остарите. - Не претерувајте со солена храна. Доколку сакате јаки вкусови, подобро додајте билни зачини. - Водете грижа за тоа цела разновнидна храна да биде застапена во вашата исхрана. - Треба да имате вкупно 5 оброци. Три главни и две ужинки. - ...
| | веќе видена

Посветете внимание на тоа какви очи има мажот кој што ви се допаѓа, односно дали се крупни, коси или нормални. На тој начин ќе дознаете како ќе се однесува во врската и дали ќе ви биде верен. Правилен облик Маж кој има очи со нормален облик и големина по правило никогаш не лаже. Кога нешто не му се допаѓа веднаш посочува што е проблемот. Овој човек никогаш не реагира нагло и бурно, туку напротив тој е мирен и сигурен во себе. Освен тоа станува збор за забавна и духовита личност. Крупни очи Ако ви се допаѓа маж со крупни очи, знајте дека тој игра на сè или ништо. Кога нешто ќе науми, никој не може да го спречи во неговата замисла. Бидејќи е мошне темпераментен, доколку сакате сериозна врска со него уште на самиот почеток кажете му што може, а што не може да биде толерирано. Мали очи Многу е тешко да се освои маж со ситни очи затоа што тој е повлечен и таинствен. Но, ако успеете да го пронајдете патот до неговото срце, бидете сигурни дека ќе ве сака со сето срце. Тој е забавен и одлично се чувствува ...
| | веќе видена

Иако љубовта е слепа, постојат особини кои мажите ги забележуваат, а кои на жените ни малку не им одат во прилог. Според неколку истражувања направена е листа на жени кои мажите ги избегнуваат. Во истражувањето учествувале повеќе од четири илјади европјани, а во продолжение кои типови на жени, мажите ги навеле како непожелни: 1.Несреќни жени Во оваа категорија се наоѓаат оние жени кои се секогаш со лошо расположение, незадоволни од својот живот и ситуацијата околу себе и цело време приговараат за нешто. 2.Жени опседнати со тежината На второ место на оваа листа се жените на кои главна преокупација им се килограмите и барање на идеални диети кои конечно би им помогнале да ги намалат. 3.Кариеристки Во овој случај не се мисли на жените кои се самостојни и кои имаат работа, туку на оние на кои работата им е на прво место, а после тоа следува семејството. 4.Жени кои не ги почитуваат родителите на партнерот Мажите кои учествувале во ова истражување изјавиле дека меѓу другите, во листата најнепожелни жени се ...
| | веќе видена

Да се запали цигара со првото утринско кафе е уживање за многу пушачи. Но зар не мислите дека е дојден конечно моментот тоа нешто да се смени? Цигара+кафе = идеална комбинација? Ако се обидувате да се одвикнете од пушењето ќе имате силна потреба да запалите цигара додека го пиете кафето. Истражувањата докажале дека пушењето ги прави луѓето привремено среќни, а пушачите тие позитивни чувства потсвесно ги поврзуваат со испивање на кафето. При престанок на пушењето, многу е веројатно дека лицето ќе почувствува губење на таа среќа, а испивањето на кафе без "омилениот порок" ќе ја направи личноста уште понесреќна. Да се престане, а да не се здебели? Главна преокупација која ги мачи многу пушачи е како да престанат да пушат без притоа да не се здебелат. Во просек, при престанок на пушењето се добиваат околу 5 килограми на телесна тежина. Колку килограми ќе добиете, зависи од тоа колку долго и колку цигари на ден сте пушеле. Што да се прави? 1. Кажете им на пријателите кога сте во друштво на пушачи да не ве ...
| | веќе видена

Иако во текот на сонот многу пати ја менуваме позицијата на спиење, истражувањата покажуваат дека положбата во која најчесто спиеме, односно во која се чувствуваме најудобно во креветот може да го открие нашиот карактер како и психолошките особини. Дознајте во која група припаѓате вие... Положба на страна 1 Личностите кои сакаат да потонат во сон свртени на страна со испружени реце и нозе се забавни и сакаат излегување и дружење. Отворени се за комуникација и сакаат да запознаваат нови луѓе како и да се дел од групните активности. Положба на страна 2 Сите кои сакаат да лежат на страна со лесно свиткано тело и раце испружени напред се личности кои сакаат да го сокријат својот вистински карактер. Отворени се комуникација, сакаат да подаруваат и не сакаат предрасуди. Имаат смисла за хумор која понекогаш може да излезе малку цинична, но кој ги познава знае дека тоа не е намерно. Положба на фетус Положбата во која лежите на страна со собрани нозе и раце наместени под главата открива личност со силен ...
сите 2 | | | веќе видена

Еспресо, кафе со млеко или шлаг, турско, капучино... кога станува збор за кафе никогаш не е досадно. Особено ако сме во добро друштво. Освен што е одличен пијалак за пријатно разговарање и најпопуларно средство за утринско будење, која моќ ја поседува кафето? Дали сте знаеле дека кафето позитивно влијае и на вежбањето затоа што кофеинот поттикнува согорување калории? Овој црн напиток е богат со антиоксиданси и штити од бројни болести. Кафето го зајакнува духот и телото, ја буди нашата психа, ги стимулира мускулите, поттикнува крвоток и позитивно влијае на нашето помнење. Со кафето добивате и до 30% потребна енергија за тренинзи и за издржливост. Кафето е вистинско оружје за убавина. Пилинг за кожа е одлична можност затоа што ги зајакнува клетките и ја прави кожата глатка и мека. Бројни истражувања покажале дека кафето штити и од рак на кожа. Некогаш ни е потребно само добро кафе со млеко по напорниот работен ден за да се чувствуваме подобро. Но, кафето не е само вкусно. 3 до 5 лажици кафе дневно е здраво и ...
| | веќе видена

Одамна е познато дека малите работи се оние што го прават човекот среќен. Токму затоа секогаш кога ќе се почувствувате потиштено, незадоволно или немоќно потсетете се на овие совети. Бидете што повеќе надвор Сега, кога и времето се подобрува, а сонцето е сè поприсутно, искористете ја секоја прилика за прошетка. Имајте на ум, само пет минути пешачење имаат благотворно дејство. Вежбајте Научниците велат дека вежбањето е најбрзиот начин со кој можете да станете среќни. Вежбањето е како некој вид антидепресив што ќе ви помогне да го подигнете расположението и да го намалите стресот. Создадете „среќна“ MP3-листа Слушањето музика што ви побудува убави чувства, го подобрува расположението. Затоа, наполнете го музичкиот плеер со вашата омилена музика и уживајте! Појадувајте Првиот оброк во денот е особено важен. Тој е одговорен за свежината и енергијата со која ќе го почнете денот. Со здрав и богат појадок полесно ќе се справите со задачите и обврските. Но, внимавајте, кафето или чајот не се замена за ...
| | веќе видена

Вчера, на последниот кат на City Mall во Скопје, беше отворен првиот мултиплекс во Македонија, Cineplexx. Сензационалното отварање на Cineplexx, започна секако со сликање на црвениот тепих, мал коктел и гала настан на кои присуствуваа многу ВИП личности како познати македонски музичари, актери и успешни бизнисмени во и надвор од Македонија. Најголемото кино беше отворено со двојната премиера на најновиот филм од серијалот со Џемс Бонд - „Небесен пад“ и на 3Д авантурата „Животот на Пи“. Задоволни од организацијата на отварањето, кое многу наликуваше на светските ВИП настани, после завршувањето на филмовите, гостите си заминаа дома со среќен израз на нивните лица. По повод отварањето на Cineplexx, почнувајќи од денес, па се до крајот на викендот, ќе бидат организирани голем број на активности кои ќе ги уживаат посетителите на ново отвореното кино во Скопје. Тимот на Urbantime, драги читатели ви препорачува да го посетете Cineplexx и да уживате во забавната програма, анимацијата со кловнови, жонглери, маскоти, ...
сите 9 | | | веќе видена

14-от Таксират од утре почнува да го превртува Скопје. Од утре до 25 месецов, во главниот град ќе се одржува првата Меѓународна музичка „Пин“ конференцијакоја ќе донесе 400 странски и домашни гости кои живеат од и за музиката. На дневниот дел од конференцијата, музичари, менаџери, организатори на фестивали, музички новинари и критичари ќе бидат дел од 20 панел дискусии, а во вечерните термини ќе се забавуваат на 40-те настапи на бројни млади музичари. Публиката ќе погледне и неколку театарски претстави, а во функција ќе се вратат и некогаш легендарните скопски кина Вардар 1 и 2. На 1 декември ќе настапат Суперхикс, кои годинава слават полнолетство. Главната вечер, пак, односно 8 декември е резервирана за електро свингерот Паров Стелар, панк бунтовниците Че Судака, реге музиката на Тања Стивенс и откачените металци Скиндред. Домашните бои ќе ги бранат Кирил Џајковски и домашните хипхопери Чиста околина.
сите 8 | | | веќе видена

Со гала настан и присуство на многу познати музичари, актери, бизнисмени и други ВИП личности, денеска, 22 ноември во 18.30 ќе биде отворен првиот мултиплекс во Македонија Cineplexx. Најголемото кино ќе биде отворено со двојната премиера на најновиот филм од серијалот со Џемс Бонд „Небесен пад“ и на 3Д авантурата „Животот на Пи“. Вечерва, од 20.45 часот, по промотивна цена од 90 денари која ќе важи само оваа вечер, киносалите со три ноќни проекции ќе бидат отворени и за широката публика. По специјална цена билетите во Cineplexx ќе можат да се набават и секој вторник, кој ќе важи за “ден за кино” во понудата на компанијата. По повод свеченото отворање на Cineplexx, за време на викендот, од 23 до 25ти ноември 2012 година, ќе бидат организирани голем број активности. Посетителите на Cineplexx ќе можат да уживаат во забавна програма, 3D street анимација поставена пред самото кино, анимација со кловнови, жонглери, маскоти, танцови двојки и други бројни активности.
сите 18 | | | веќе видена

Секогаш е потешко да се остане мотивиран отколку да се мотивира. Постојано се бориме со негативни мисли и страв од иднината. Секој се соочува со тоа од време на време, но она по што се раликуваат успешните луѓе е можноста да ги тргнат таквите мисли настрана и да продолжат да се движат напред. Секој би требало да научи да ги негува мотивирачките мисли, да ги неутрализира негативните и да се фокусира на задачите. Недостатокот на самодоверба, недостатокот на фокус и не знаењето што треба да се направи се причини зошто ја губиме мотивацијата. Единствениот начин да останете мотивирани е да се соочите со “убијците” на мотивацијата. Зголемете ја самодовербата Недостатокот на самодоверба најчесто се појавува тогаш кога се фокусирате на она што го сакате, а не размислувате на она што го имате. Креирајте позитивен став и станете благодарни за она што го имате. Направете ментален список на работите за кои сте горди, минатите успеси и моменталните предности. Фокусирајте се Колку често се фокусирате на она што не го ...
| | веќе видена

Понекогаш животот во големите градови е многу стресен. Едноставно е тешко да се пронајде место на кое можете да се одморите. Неретко тежнееме за море, село или помали градови за да почуствуваме барем малку мир. Но вистината ви кажува дека каде и да се наоѓате, мирот можете да го пронајдете единствено во себе. Единствениот извор на мирот е смиреноста. Мир чувствуваме тогаш кога сме во психичка рамнотежа, кога не сме нервозни. Се додека не ја доведеме нашата психа во таква состојба секогаш нешто ќе ни пречи и ќе ни го одзема вниманието. Ако чекате да Ве смири околината, не чекајте, тоа нема да се случи. Секогаш ќе се појави нешто ново што ќе ви ги наруши концентрацијата и мирот. Поради тоа важно е да ги ставите проблемите и грижите на страна, па секој ден да одвоите време за развој на внатрешниот мир. Идеално би било секој ден да овоите време за мирување и да се држите до тоа. Навистина, треба доста време а да научете да ги смирите мислите и да се ослободите од грижите. Ќе ви треба многу вежбање, но секој од ...
| | веќе видена

Наскоро ќе почне сезоната на намаленија во трговските центри, а ако купувате облека пред крајот на сезоната, добро би било да знаете што ќе биде модерно на пролет за да можете подолго време да го носите она што ќе го купите по поволна цена. Со прегледот на сликите подолу ќе заклучете дека посебно ќе се истакне ладно сината боја и златната нијанса. Сакоата и здолништата остануваат доста модерни.
| | веќе видена

Позитивниот став не значи затворање или игнорирање на фактите, но без оглед на околностите сепак можете да бидете позитивни или негативни. Клучната работа за позитивниот став е благодарноста. Пречесто работите и луѓето околу себе ги земаме здраво за готово без најмала благодарност, а се што немаме го сфаќаме многу сериозно, што предизвикува негативен став кон животот. Постои едно интересно истражување на паровите кои се во врска: ако во некоја врска паровите имаат еднаков број позитивни ставови и негативни заеднички искуства, тие мислат дека имаат проблематичка врска. А паровите кои имаат пет до десет пати повеќе позитивни искуства од негативни сметаат дека врската им е прекрасна. Тоа значи дека негативните моменти ни се многу позначајни од позитивните кои ги доживуваме како нешто сосема природно. Од тоа можете да заклучите дека за да бидете задоволни на секоја работа која ја немаме, мора да пронајдеме барем 10 работи кои ги имаме и сме благодарни за тоа. Поради тоа е многу лесно да се вовлечете во ...
| | веќе видена

Кога би можеле да бираат помеѓу секс без обврски со пријател или непознат тип, дури 63% од жените би се одлучиле за човек што добро го познаваат. Предноста на сексот со пријател е во тоа што подразбра меѓусебно почитување, па дури и одредена мера на преданост а освен тоа може да има и многу долг рок на траење. Преку 80% од испитаниците кои имаат секс без обврски со пријател не очекуваат таа врска да се развие во нешто повеќе, но меѓу оние кои сепак имаат некакви очекувања, поголем е бројот на жени, отколку мажи, 18% наспроти 3%. Испитувајќи ги мотивите, научниците сфатиле дека во најголем број на случаи станува збор чисто за физичко задоволство. Жените обично велат дека сексот со пријател најмногу им одговара бидејќи се чувствуваат сигурно и опуштено и имаат повеќе доверба, отколку што би имале кога би се сплеткале со странец. Многу од нив признале дека тој облик на задоволување на потребите им е подраг од сериозна романтична врска, бидејќи не се замараат со обврските, комплексите и проблемите кои обично ...
| | веќе видена

Ако барате инспирација за својот следен изглед, имаме предлози за вас. Без оглед дали сакате лежерен, заводлив или опуштен стил, ќе добиете идеи за комбинации. Стил од бајките – Излезете од дома како да сте влегле во најдрагата бајка Металик стил На неутралниот стил додајте малку живост со парче во впечатлива боја Експериментирајте со модните додатоци какви што ги имате само вие Лежерен стил Зимски стил Изгледајте фантастично, а истовремено и слатко Женствен стил
| | веќе видена

Повеќето од луѓето ги занемаруваат ситниците незнаејќи дека баш тие вршат најголема улога во комуникацијата со другите луѓе и подобрување на квалитетот на животот. Поради таа причина, тимот на Urbantime ви дава 35 ситници за да си го подобрете вашето секојдневие и квалитетот на вашиот живот. Ви посакуваме пријатен ден ! J 1. Излезете од дома на време 2.Сетете се да ги понесете сите ситници кои ви се потребни како клучеви,мобилен телефон или паричник 3.Користете ја фолијата правилно. Храната замотајте ја така да до неа не доаѓа воздух. 4.Ставајте се на свое место. 5.Ако нешто земете, вратете го. 6.Ако нешто отворете, затворете го. 7.Ако нешто ви падне, подигнете го. 8.Ако нешто ви се разипе, поправете го што е можно побргу. 9. Заменете ја сијалицата која не функционира. 10. Повикајте ги пријателите на разговор. 11. Одвојте време и прочитајте ја книгата која сакате да ја прочитате веќе подолго време. 12. Секој ден научете барем една нова работа. Тоа може да биде главен град на некоја далечна земја, име на ...
| | веќе видена

Водата е есенцијална за животот и физичкото здравје, но истовремено може позитивно да влијае на нашите емоции, односно да го поправи нашето расположение. Имено, доколку се чувствувате дека сте на работ на нервен слом, доволно е да испиете една чаша вода и со тоа ќе го спречите насилното емоционално празнење. Малата дехидратација може да доведе до промена на расположението, да влијае на нивото на енергија и способноста за јасно пресудување. Дури и блага дехидратација од 1,5 отсто губиток на нормалниот волумен на вода во телото, што се случува во текот на вообичаените дневни активности, може да доведе до промена на расположението. Притоа не е важно дали губитокот на течности е предизвикан од вежбање или едноставно од непиење на вода. Утврдено е дека недостатокот на вода кај младите жени предизвикува главоболка, замор, мачнина и губиток на концентрацијата. Мажите, исто така, не се поштедени. Кај нив тоа се одразува на заморот, способноста да се одржат будни, на меморијата, напнатоста, а чувствуваат и немир.
| | веќе видена

Овој петок стартува ПИН конференцијата - првата меѓународна музичка конференција во организација на „Таксират“ која ќе се одржува во Скопје, а ќе трае до 25ти ноември. Пенел програмата на конференцијата ќе се одржува во просториите на „Дом на АРМ“ во Скопје и ќе понуди различни дискусии кои ќе продрат длабоко во суштината на повеќе прашања од областа на музиката. Публиката ќе има прилика да чуе повеќе од 20 нови теми на панел дискусии, презентации, предавања, работилници, на кои ќе учествуваат повеќе од 250 домашни и странски експерти. За време на овие три дена „ПИН“ пречекува бројни НВО активисти, претставници на институции, музички продуценти, менаџери, музички новинари, букери, промотери, претставници на најголемите музички фестивали во Европа, млади музичари и експерти од цела Европа кои се активни во организирање и промовирање на културни настани, а само мал дел од нив се: Eurosonic, Rock’N Coke, Sziget, Exit, INmusic, Pohoda, Melt! и тн. Сето тоа ќе биде надополнето со интензивна музичка програма ...
сите 4 | | | веќе видена

Јапонското јаболко првпат почнало да се одгледува во Кина и се одгледува со векови. Многу години подоцна се шири во Кореја и Јапонија. Плодот на јапонското дрво т.н. јапонско јаболко има светложолто -портокалова боја или темножолто-црвена боја, во зависност од сортата и тркалезна форма што потсетува на домат. Интересен е фактот што јапонското јаболко обично се јаде со лажичка. Ова овошје содржи високо количество гликоза и одреден степен протеини. Исто така содржи витамин Ц и витамин Б2, а наоѓа широка примена во медицината и во хемиската индустрија. Јапонското јаболко е далеку познато по својата специјалност во одгледувањето. Тоа е многу слатко овошје со не толку остар мирис. Исто така, познато е и под името корејско манго. Кина е најголем одгледувач на овој вид јаболка, потоа Бразил, а по него Кореја и Јапонија. Во САД, најмногу се одгледува во Калифорнија. Важно е да знаете дека постојат два вида јапонски јаболка: Тhe Fuyu, вид што можете веднаш да го консумирате и Тhe Hachiya, вид што не можете веднаш да ...
| | веќе видена

next