Urban Time

Во многу ситуации веројатно имате проблем да ги разберете мажите. Во едно истражување спроведено само на мажи, поставувани им се 10 прашања кои најчесто ги мачат жените, во врска со мажите. А кои се одговорите, погледнете во продолжение. 1. Мажите се најголемата потврда за тоа дека непотребно се заморувате со вишокот килограми. Дури 60% од нив изјавиле дека никогашне би ја оставиле партнерката доколку се здебели. 2. Ниту еден од мажите не се откажува од традицијата да го плати првиот состанок. Напротив 40% од нив сметаат дека мажот е должен да плаќа се додека официјално не се прогласи врската. 3. Мажите немаат проблем да влезат во врска со жена што заработува повеќе. Само 12% би се чувствувале инфериорно. 4. Мажите не признаваат дека чепкаат по Facebook профилот на својата партнерка. 36% изјавиле дека ја почитуваат туѓата приватност, но тоа престанува да важи до моментот кога ќе почнат да се сомневаат. 5. На прашањето, “Дали некогаш сте ги злоупотребиле зборовите ‘те сакам’ со цел да легнете девојка?”, 37% ...
| | веќе видена

Наместо на теретана, наместо одење пет пати неделно на аеробик, дигање тегови, било тоа мали или големи, трчање во парк , зошто да не ги изгубите калориите на позабавен начин ? Како? Секс е решението! За една недела ќе изгубите 4000 калории, а притоа ќе се забавувате и секако ќе уживате. Ви покажуваме неколку секси движења за трошење на калориите: Страстно допирање Дали се сеќавате кога во средно училиште насилно сте се допирале и бакнувале со вашите симпатии ? Сексот сеуште не бил на репертоарот, но сепак многу се посакувавте. Е, баш такво допирање како во средношкослките денови, троши 238 калории ! Секс За време на сексуалниот однос, ќе изгубите 140 калории на секој половина час. Во секој случај – колку подолго, толку подобро ! Повеќе калории ќе потрошите ако ја менувате положбата за време на сексот ! Страстни воздишки Ги знаете оние мали звукови, воздишки и удобни мрморења кои ги испуштате за време на сексот ? Е, ако сте едни од нив кои врескаат – ќе згубите дополнителни 80 калории за време на ...
| | веќе видена

За да развиете ваш личен моден стил, за почеток морате да се запознаете себе. Преку облеката ќе можете да ја покажете вашта личност, а во таква облека ќе се чувстувате подобро и ќе ја носите со самодоверба. Личниот стил е одраз на вашата личност. Облеката ги одразува вашите вкусови, интереси, желби, инспирации, потекло и историја. Модата и стилот се две различни работи, но сепак тесно поврзани. Модата претставува облека и изглед популарен во одреден момент. Стилот ја изразува вашата личност, а може да биде модерен и немодерен. Модата ви дава инспирација, а стилот претставува избор од понуденото. А какви се типови на стилови постојат, погледнете во продолжение: Класичен стил Драматичен стил Тренди стил Романтичен стил Спортски стил Боемски стил Урбан стил Нормално вие може да имате свој или вашиот стил да биде комбинација од повеќе стилови, но најважно е секогаш да се чувствувате добро, привлечно и задоволно.
| | веќе видена

Истражувањето кое е спроведено од страна на германски научници покажало дека луѓето кои сакаат да пеат додека се во друштво, под тушот или додека управуваат со автомобил, прават многу за подобрување на својата здравствена состојба. Истражувањето во кое учествувале 31 пеачи почетници, спроведено на Универзитетот во Франкфурт, покажало дека пеењето го стимулира прозиводството на антителата, кои меѓу останатото, ги заштитуваат дишните патишта од инфекции. Пеењето е исто така слично како и медитацијата и пешачењето. Се споредуваат, бидејќи имаат релаксирачко дејство, вели Ginter Kreuc, управникот на ова истражување. Редовното пеење или потпевнување може да го подобри начинот на дишење, зголемување на кислородот во мозочните ќелии, да ја стимулира и подобри циркулацијата на крвта и воедно телото да го доведе во избалансирана состојба полна со позитивна енергија, која исто такадоведува до стабилна психичка состојба. "Голема предност во животот е кога знаете да се искажете преку музиката. Оние кои го знаат и умеат ...
| | веќе видена

Спектакуларно беше затвањето вчера на Модната недела во Скопје во салонот на Ауди – Порше Македонија. Последниот ден од FWSK започна со креациите на КОКЕВ кои беа полни со француска тантела, текстатура и боја, употребена за креации кои и дозволуваат да дојде до целосен израз. Боите се прелеваа една до друга без контрасти, целосно изработени од светкав материјал. Шоуто продолжи со Антонија Ристовка и нејзината колекција “EGYPTOMANIA.” Инспирирана е од Клеопатра која е пресликана преку аутфитите во фустани, здолништа, кошули и накит во клеоглам стил. Овој бренд ја слави модерната жена таква каква што е – единствена! Потоа следеше Катерина Попева поддржана од ELISE со колекцијата “Hero of the tribe” инспирирана од филмот “ Warious of the rainbow” базиран на вистинска приказна. Посебноста на овие креации беше трансформацијата на традиционалните носии во урбан моден костим и се карактеризираше со стил кој ја потцртуваше машката и женската елеганција. FWSK заврши со колекцијата на Росица Мршиќ. Таа е микс од ...
| | веќе видена

Често слушаме за самодовербата како клучен фактор за привлечност, но малку разбираат што всушност значи да се биде самоуверен. Ако прашате 10 дами што е тоа што ги привлекува кај мажите, девет од десет ќе ви одговорат едно исто: самодовербата. Па бидејќи не многу го знаат вистинското значење на овој збор, ние ќе се потрудиме да го објаснеме. Самодовербата е начин на однесување, некој вид на ладнокрвност, дури и “перчење” ако сакате. Таа не е нешто што можете да го носите како маица или часовник, туку некој нов дострел во вашата појава. Начин на чекорење, некоја заразна харизма, нешто што ве прави заводливи... секси... Тоа е тоа што ги привлекува луѓето како магнет кон Вас. Сакаат да бидат во ваша близина со надеж дека ќе примаат дел од вашата енергија. Меѓутоа, самодовербата може да ја привлече личноста само на прв поглед. Многу е поважно што носите под тоа однесување, вашите вистински квалитети, а исто и што имате во главата. Значи, самодовербата е однесување кое се базира на удобност и се поклопува со тоа ...
| | веќе видена

Да се изгубат килограмите за некои луѓе, без оглед на напорите, е невозможна мисија. Тие малку јадат, ги исфрлаат продуктите кои се помасни, се одрекуваат од слаткото, соленото, вежбаат, но килограмите никако не се топат. За што се работи? Не е ретко да се слушнат луѓе кои имаат проблеми со вишокот на килограми како се жалат дека и од самиот поглед на храната се дебелеат. Секако, тоа е само метафора, со која се обидуваат да објаснат дека и покрај напорите да ги стопат вишокот на килограми, тие се лепат за нив. Иако дебелите луѓе често се критикуваат од страна на останатите дека тие недоволно се грижат за себе, тоа не е вистина. Едноставно има луѓе кои од разни причини не можат да победат во борбата со килограмите. Еве некои од нив. Телесната тежина има врска со добро избалансираната енергија, односно со калориите кои ги внесуваме во организмот и оние кои ги трошиме. Но како да оцениме колку калории е доволно за кој организам. Имено, две личности можете да ги ставите на иста диета и исти вежби, а резултатот ...
| | веќе видена

Македонската дизајнерка Александра Митковска во петокот, 26 октомври, настапи на отворањето на 32-то издание на Белградска модна недела, како дел од проектот „Зона 45“. Под етикетата Vibrazioni by Aleksandra Mitkovska таа ја претстави колекцијата „Пластичен свет“ наменета за сезоната пролет-лето 2013, а премиерно прикажана на Моден викенд. Ова е вторпат Митковска да се претставува во Белградската модна недела, а на минатото ја доби наградата за најдобар млад дизајнер. „Ревијата беше одлична. Го сакам секое издание на Белградската модна недела. Претходното ќе го памтам по наградата за најдобар млад дизајнер, а овојпат ми е мило што имав прилика да учествувам заедно со најдобрите регионални модни дизајнери во создавањето на „Зона 45“. Проектот е одлична идеја на организаторот да ги спои сите личности од светот на модата од регионот, како би можеле заедно да постигнеме и покажеме многу повеќе“, вели Митковска. Митковска својата последна колекција ја претстави во рамките на програмата „Зона 45“, во заедничка ...
сите 2 | | | веќе видена

Вчера, во салонот на Ауди – Порше Македонија дизајнерите направија вистинско шоу, не само со нивните креации туку и со начинот на кој ги претставија истите. Шоуто започна со креациите на Елена Лука, кое го отвори денс студиото “Прима данца” со нивната прекрасна кореографија. Колекцијата есен/ зима 2012/2013 на Елена Лука е “Wedding construction” и претставува една игра помеѓу формите, деталите и нијансите и бескрајните идеи. Новата колекција на венчаници е полна со богатство од фини и суптилни материјали: памук, свила и тантела. Имаше широка палета на пастелни тонови кои беа акцинтирани со контрасти и детали. Линијата на колекцијата ја претставува нежната, елегантна и емотивна невеста која истовремено е и моќна, авангардна, уникатна и современа. По неа следеше колекцијата “Diva” на Сара Сековска инспирирана од Бијонсе. Самите манекенки кои ја пренесуваа пораката на колекцијата, на сите присутни ни пренесоа дека станува збор “женската независност” и алтер егото кое се крие во секоја жена. Опишува жена со ...
сите 2 | | | веќе видена

Вчера во салонот Ауди, Порше Македонија се одржа 8та вечер на Fashion Weekend Skopje 2012. Прекрасни креации од неколку врвни креатори. Вечерта се отвори со креациите на Мила Кадриу MCoulture, колекција со софистициран гламур преточен во венчаници и фустани во кои преовладува белата боја . Веднаш по неа и креациите на Росана Ѓурчевска која оваа ревија ја посвети на нејзиниот прерано починат брат. колекција со модели во кои преовладува дивиот стил и црната боја. Во 21 часот со групна ревија Ведрана Панева и Ирина Тошева и Le Brand ја претставија својата нова колекција. Драматични и романтични, класични или инвентивни, гламурозни или елегантни ... за сечиј вкус по нешто. Палетата на бои на овие ревии не беше така широка – белата, сивата,крем црна,со присуство и на тегет и жолто . Сексапил претставен на елегантен и современ начин. За сето тоа да изгледа уште поубаво ,тука беа и убавите манекенки кои ни овозможија сите овие креации да добијат поголема впечатливост и елеганција. Воопшто не е зачудувачки што сите ...
сите 6 | | | веќе видена

Вчера, во Универзалната сала заврши приказната за “50 години евергрин Македонија”, со навистина среќен крај. Драган Б. Костиќ им се заблагодари на сите кои дојдоа и не дојдоа уште на самиот почеток: “Им благодариме на оние што дојдоа затоа што не испочитуваа и Вас и нас. Исто така им благодариме и на оние кои не дојдоа, затоа што не ве испочитуваа ни Вас, а богами и нас.” Но, ние овде сакаме да им дадеме признание и да им заблагодариме на оние кои вчера беа во Универзалната сала поради тоа што ни овозможија повторно да го почувствуваме духот на минатото. Хелена Благне, Зафир Хаџиманов, “Лева патика”, “Банкрот блуз бенд”, Трифун Костовки, Александар Митевски и Трајче Манев без никакви барања и само од љубов дошле да ги отпеат своите евергрини. Насолзени очи и насмевки можеа да се видат на лицата на публиката, особено на постарите уште на почетокот на првата отпеана песна. Иако местото им беше одстапено на младите, сепак, постарите пеачи го направија вистинското шоу. Сакајќи да дознаеме какво е чувството кога ...
сите 7 | | | веќе видена

Научниците дошле до заклучок дека луѓето кои многу фантазираат подобро и покреативно ги решаваат проблемите. Неодамна е откриено дека фантазирањето може да биде добро и за меморијата. Еве како можете да го стимулирате мозокот со помош на едноставни трикови. Периферен вид Вежбањето на периферниот вид ја унапредува функцијата на мозокот. Неодамнешно истражување покажало дека возачите кои возат подолго ќе имаат помалку несреќи, ако претходно го тренираат своето широко поле на вид. Научете песна на памет Развиените навики за внимателно слушање ја развива способноста за разбирање, мисловни процеси и сеќавање. Паметењето на песните предивикува неподелена концентрација и употреба на активна меморија. Кога се фокусирате, во мозокот се лачат хемикалии како ја оживуваат меморијата. Свирете некој инструмент Во текот на свирењето на некој инструмент паралелно тренирате и некои мозочни функции, меѓу кои и слушањето, контрола на лесните движења и следење на запишаните ноти. Фаќајте топка Фрлајте ја топката во ...
| | веќе видена

Вчера, во студиото на Никола Ефтимов, беше презентирана неговата колекција “My own private Shangri-La” во склоп со Модниот Викенд во Скопје. Тој припаѓа на онаа група творци кои постојано ја преиспитуваат својата работа и без разлика на презафатеноста, сепак наоѓа начин да се наврати на темите кои го инспирираат и целосно го апсорбираат како дизајнер и човек. Во случајот со последната колекција, станува збор за колекција која поставува прашања за иднината на дизајнерската работа и обид за спој меѓу традиционалните техники и индустискиот пристап. Боите кои преовладуваат во неверојатните парчиња облека се бела, црна, сива, некои нијанси на окер и кафена. Користени се природни и традиционални материјали, а формите се во контраст со дефинираните форми на традиционалната моделистика.
сите 5 | | | веќе видена

На последната прес конференција организаторите ни ги објавија изведувачите кои ќе ги пеат песните на оваа манифестација. За жал, поради одредени причини, сите оригинални изведувачи биле спречени да дојдат, не можеле да се соберат, а некои од нив веќе не се меѓу нас, па просторот им е отстапен на помладите, актуелни артисти. Меѓутоа, организаторите се среќни што барем 30% од оригиналните изведувачи ќе бидат вечерва со нас. Ќе ни овоможат да се потсетиме како е да стоиме со луѓето кои што живееле и дишеле тогаш за таа сцена, за нешто повеќе. Изведувачите ќе бидат придружувани од симфонискиот оркестар на МОБ под диригентска палка на Бисера Чадловска. Долго очекуваниот настан ќе започне вечерва, во 20:00 часот, а билетите можете да ги најдете на билетарата во Универзалната сала. Ова е редоследот по кој ќе бидат одпеени песните: 1. Кажи зошто ме остави - (инструментал) 2. Се што сакав по тебе - Јане Дунимаглоски 3. Остани во мене - Наде Талевска и Ристе Тевдовски 4. Сите мои слики - Јана Бурчевска 5. Дал да ...
сите 13 | | | веќе видена

Скоро 25 години медиумите и нутриционистите полемизираат околу еден од најомилените пијалоци на луѓето, кафето. Додека со чајот ситуацијата е малку појасна, експертите тешко ги ускладуваат предупредувањата и препораките за тоа дали да се пие кафе или не. Поради тоа ви донесуваме неколку позитивните страни кои се манифестираат само доколку кафето го консумирате во умерени количини. Главната особина на кофеинот е стимулирањето на централниот нервен систем. Тоа значи дека кафето благотворно влијание врз интелектуалната активност , но само кога телото е во состојба на замор или здодевност. Пиењето кафе по ручекот придонесува за зголемување на концентрацијата и будноста. Работниците кои обработуваат ноќна смена полесно работат под влијание на кофеинот кој ги намалува и сообраќајните незгоди во ноќните часови. Научните докази потврдуваат и позитивно влијание на кафето во спечување на појавата на рак на дебелото црево . Но концентрацијата на кофеин потребна за достигнување на овие предности е еднаква на четири ...
сите 3 | | | веќе видена

Дека квалитетниот сон е нужен за зачувувањето на здравјето веќе знаеме. Но, не знаеме дека спиењето е важно и за губење на килограми. Да, во креветот може да губиме килограми, не со секс, туку со спиење. Имено, научниците од Универзитетот во Чикаго тврдат дека недоволниот сон го забавува губењето на масното ткиво. Прескокнувањето на редовниот сон поттикнува на лачење на хормон кој го сузбива процесот на согорување на масното ткиво и го промовира чувството на глад. Студијата траела 4 недели, а опфатила 10 дебели, но здрави доброволци. Првите две недели на учесниците им било дозволени да спијат до 8 ипол часа, додека другите две недели смееле да спијат и до 5 ипол часа. Во самото истражување учесниците првите две недели спиеле просечно 7 часа и 24 минути, додека последните две недели спиеле просечно 5 часа и 14 минути. Во периодот кога учесниците доволно спиеле изгубиле 55 отсто повеќе масно ткиво отколку во неделите кога помалку спиеле. Недостатокот од сон поттикнува на производство на грелин – хормон кој ја ...
| | веќе видена

Без разлика која и да е локацијата, важно е тоа што ќе го кажете да одговара на ситуацијата во која се наоѓате и двајцата. Многумина од посилниот пол не знаат или мислат дека знаат како да започнат разговор со девојка. Зошто “мислат дека знаат”? Некои момци започнуваат разговор со девојка, но притоа се многу нападни и таа се трга на страна. Па, момци, научете да им се прибижувате на девојките без да бидете нападни. На прв поглед машките им се доближуваат на девојките поради нивниот изглед, освен ако немаат некоја посебна моќ да навлезат во нивниот карактер. Она што треба да го сфатат е тоа дека таа ве осудува на истиот начин. Ако девојката мисли дека сте згоден и убав, вашата лоша шега можеби ќе помине само поради фактот дека и се допаѓате. Како и да е, има една тактика која ќе ви помогне да и се доближите и да и се допаднете. Начинот на кој што ќе и пријдете на припадничката на понежниот пол и она што ќе го кажете, влијае и дава повеќе поени од вашиот физички изглед. Можете да се почнете со хумор или пак, ...
| | веќе видена

Направете неколку активности кои не бараат многу време, ќе ви го поправат расположението и ќе ви дадат дополнителна енергија која ќе ви го исполни денот. Активирајте се Ако ви предстои досаден телефонски разговор, пробајте да шетате додека зборувате. Наместо да пратите е-маил на колегата, прошетајте до неговата канцеларија. Нивото на активност е во директна врска со нивото на вашата енергија во текот на денот. Вдишете свеж воздух! Излезете од дома и прошетајте во текот на денот. Сончевата светлина ги стимулира хемикалиите во мозокот, кои го поправуваат расположението. Исто така, кислородот ќе ве освежи. Ослободете се од стресот и досадата! Ако веќе со денови ја одложувате некоја досадна обврска, завршете ја што побрзо. Ќе осетите олеснување и ентузијазам кога ќе ја тргнете од врат. Направете добро дело! Не мора на некој да му го спасите животот, ама направете нешто убаво за некој друг. Пратете некоја пофалба или збор за благодарност за помошта, дајте комплимент или заинтересирајте се за нешто што ...
| | веќе видена

Кон некои луѓе уште при првата средба чувствуваме симпатија, наклонетост, привлечност или доверба, додека пак кон други главниот впечаток е непријатност, одбивност и антипатија, а зошто е тоа така психолозите даваат објаснување. Тие велат дека нашето внимание трае помалку од 30 секунди. Затоа ставот, способноста да се синхронизираат одредени аспекти од сопственото однесување како говорот на телото, бојата на гласот, способноста за конверзација, и особено способноста да се открие што е битно за вашиот соговорник (она што е визуелно, аудитивно, тактилно..) се многу важни во првите 30 секунди. Ако сакате да стекнете нечии симпатии, важно е да ги усвоите следните ставови: покажете топлина, љубопитност, ентузијазам и желба да помогнете. Вашиот став нека биде отворен, воспоставите контакт со очите, насмевнете се.. Избегнувајте изрази на лутина, сарказам, нетрпеливост, непристојност и наметливост. Луѓето најчесто ги привлекуваат оние слични на себе. Следете ги движењето на телото и интонацијата на соговорникот, ...
| | веќе видена

Промената на годишните времиња кај голем број на луѓе предизвикува различни тегобии, од настинки и грип до сушење на кожата и зголемено чувство на замор и поспаност. Некои од тие влијанија се поврзани со климатските промени, како и со цикличните промени на скратување на денот, а зголемување на ноќта. Нашето тело е чудесно и може да се прилагоди на сите промени кои ги носат годишните времиња, но вие морате да му помогнете. Избегнувајте долго лежење Кога утрата стануваат помрачни, на сите ни е примамливо да останеме 15 минути подолго во топлиот и удобен кревет, а за викендите и подолго. Но, научниците дошле до заклучок дека отстапувањата од навиките за спиење на кои сме навикнати, може да предизвика поголема поспаност и намалување на енергијата. Решението против утринската забавеност е брзото станување и неколку вежби и истегнување. Пробајте оваа рутина да ја задржите барем една недела и ќе забележете колку подобро ќе се чувствувате од ден на ден. Јадете овошје и зеленчук На сите нас ни се потребни ...
| | веќе видена

next