Urban Time

Насекаде слушате дека треба да го започнете денот со насмевка и убава мисла. Ако се прашувате каде да прочитате некоја убава мисла, сте се нашле на вистиското место. Мислите можат да станат реалност, одберете ги оние добрите! Животот најдобро ќе го искористите ако го посветите на нешто што ќе го надживее – Вилијам Џејмс Радоста и страста кој животот отсекогаш биле главни карактеристики на мојот карактер, воедно мислам дека тие ме доведоа до епитетот “aмериканска икона” – Мајкл Фокс Вложувањето во себе е најдоброто вложување што некогаш можеш да го направиш – Робин Шарма Одговарај со интелигенција дури и кога неинтелигентно постапуваат со тебе – Лао Це Законот на љубовта најдобро може да се разбере и научи од малите деца – Махатма Ганди Среќата зависи од нас – Аристотел Милостивиот човек сам си прави добро, а жестокиот го измачува сопственото тело – Цар Соломон Логиката ќе те одведе од А до Б. Фантазијата ќе те одведе секаде – Алберт Ајнштајн
сите 2 | | | веќе видена

Колекцијата пролет-лето 2013 на Ненад Секирарски ја доживеа својата промоција на Модната недела во Париз и стигна назад во Македонија. В недела, на 14 октомври, со шоурумот на креаторот Ненад Секирарски во хотелот „Арка“, започнува првиот дел од шестата сезона на овој моден настан. Деновите од 14 – ти до 18 – ти октомври ќе бидат резервирани за бизнис програмата, чиј фокус ќе биде претставувањето на иновативни техники и инструменти за промоција на модните брендови во Македонија и во странство. На 16 – ти октомври, ќе се одржи „Мода преку филм“, проект кој е поддржан од Германската Амбасада во Скопје, а е инициран од Моден Викенд Скопје и Fier Management и Furore Film, двете компании кои го реализираат Фестивалот на Модни Филмови во Берлин. На 17 октомври, во „Соравија центар“ во Скопје ќе биде организиран бизнис-форум на темата „Моден бизнис, маркетинг и купување - развивање и стратегија“. За време на бизнис-презентациите ќе бидат изложени модните остварувања на студентите од Европскиот универзитет. Вториот ...
сите 5 | | | веќе видена

Не сите ја имаат таа среќа да бидат високи, па токму затоа ви откриваме неколку трикови како визуелно да додадете некој сантиметар плус. Исправено држење - правилното држење ќе ви донесе многу физички и психолошки предности. Освен тоа е одлично за здравјето на вашиот грб. Клучно е да имате дисциплина и кога одите и кога седите да бидете исправени. Облека со вертикални линии - облеката со хоризонтални линии ве прави визуелно пониски од она што навистина сте, па подобро е да ја избегнувате. Истото важи и за карираните парчиња, широката облека и тешките материјали. Наместо тоа определете се за тенки вертикални линии, видливи рабови, интересни копчиња, благо тесни фустани и кратки панталони. Се е во нијансите – избирајте облека во слични нијанси. Тоа е еден од триковите кои визуелно ќе ве издолжат. Потпетици – познато е дека високите потпетици издолжуваат, сепак истите не се удобно за вашите стапала. Затоа носете обувки кои не се премногу високи и имаат редена или коцкаста потпетица. Врзете ја косата во ...
| | веќе видена

Најдобрите и најлошите мигови во нашите животи се врзани за односите содругите луѓе, покажува едно најново истражување. Научниците испитувале 376 личности од различна возраст, кои требале да ги опишат најпозитивните и најнегативните искуства во својот живот. Според резултатите заљубувањето и прекинот на врската, се далеку поважни од професионалните успеси и личните достигнувања. Токму затоа моментите кога се сме вљубени, пронаоѓаме нов пријател, ни умира сакана личност или пак некој ни го скршил срцето се најтешки за заборавање. "Поголемиот број од нас повеќе време и напор вложуваат во личните постигнувања како работата, хобито и образованието. Меѓутоа, ова истражување покажува дека случувањата кои што ни се најважни во животот во суштина се оние кои ни носат најголема среќа, но и болка, а тоа се моментите кога се врзуваме со другите луѓе", истакнува професор Шира Грабриел, коавтор на истражувањето.
| | веќе видена

Многу често ни се случува да не можеме да се разбереме со луѓето. Едноставно не се слушаме едни со други и овде настануваат кавгите, изливите на гнев и острите зборови. Кога би научиле да слушате полесно би се разбрале со луѓето, а и полесно би го добиле она што го сакате. Меѓутоа, тоа не е се. За да ја добиете наклонетоста на луѓето ви требаат повеќе работи кои ние со задоволство ќе ви ги кажеме. 1. Покажете искрено интересирање за вашите ближни 2. Насмевнувајте им се на сите луѓе без оглед на вашите чувства кон нив 3. Запаметете дека името на човекот е негов најважен збор на светот 4. Бидете добар слушател, не го прекинувајте соговорникот и натерајте го да зборува за себе 5. Кога ќе сакате да добиете нешто, разговорот СЕКОГАШ почнувајте го со она што го интересира вашиот соговорник 6. Поттикнете го чувството на важност кај човекот со некој комплимент, но притоа, внимавајте да бидете искрени затоа што луѓето тоа го чувствуваат
| | веќе видена

Обично никој не ја цени присутноста. Луѓето се премногу зафатени – брзаат некаде, постојано прават нешто а тоа доведува до стрес, незадоволство и депресија. Едноставно мислиме дека конечната среќа наскоро ќе дојде и се ќе биде во ред. Но факт е, дека овој ден нема никогаш да дојде и помалку или повеќе секој од нас има причина да биде среќен баш во моментот. Затоа забавете малку и размислете за овие работи. Прво, запаметете дека живеете подобро од милиони луѓе на светот. Ако сте појадувале наутро, треба да имате на ум дека сте многу подобри од 800 милиони луѓе на светот што гладуваат денес. Околу 1% од светската популација има компјутер – ако веќе ја читате оваа статија – насмевнете се – вие сте од оние среќни луѓе !!! Ценете ги луѓето околу вас. Бидете среќни со нив – не знаете што ве чека во иднина, но ако денес сте со оние што ги сакате, нема причина да се чувствувате несреќни... Видете ја убавината на светот. Секој детал. Зошто не ги забележите убавите работи како цветањето на дрвјата во пролет, движењето ...
| | веќе видена

Дали вашата Гучи торба е вистинска!? Ако за неа сте одвоиле речиси цело богатство, сигурно сте уверени дека сте направиле вистински избор. За жал, тоа што е купено скапо не значи дека е оригинал доколку, секако, не сте купувале од бутикот на одреден дизајнер. Затоа кога следниот пат ќе решите да се почестите со една брендирана ташна, внимавајте на некои ситници и проверете дали во рацете држите оригинал или копија. Не наседнувајте на попустите Јасно ви е уште од почеток дека доколку чантата која ви се допаѓа има потпис од некој познат дизајнер не може да биде евтина. Ако некој ви нуди ташна со ниска цена, под изговор дека е набавена директно од фабрика, можете да бидете сигурни дека не се работи за оригинал. Треба да знаете дека сите чанти од познатите дизајнери делумно се изработени во фабрика, додека голем дел од работата се одработува рачно и тоа во мали серии. Проверете го потписот Секоја брендирана чанта има потпис кој гарантира дека се работи за оригинален производ. Пред да купите нешто добро ...
| | веќе видена

Телефонскиот разговор од десет минути со пријателите го подобрува расположението, тврдат британските научници. Тоа го потврдуваат и над една третина од луѓето, кои тврдат дека таквиот разговор често им го разведрува денот. Жените минуваат повеќе време разговарајќи преку телефон бидејќи пријателскиот глас од другата страна на линијата ја зголемува нивната среќа, открива британската студија. 10-минутниот разговор го подобрува расположението, а таквите ефекти можат да траат и до еден месец, пренесува "Miror". "Не е толку важно што ќе се зборува, колку што е важен гласот. Тоа објаснува зошто жените минуваат толку време на телефон", објаснува психологот Сели Стабс, водител на истражувањето.
| | веќе видена

Група експерти од универзитетот во Мисури ги проучувале прехрамбените навики на луѓето и откриле дека тие кои појадуваат полесно ја одржуваат телесната тежина. Исто така се покажало дека тие кои појадуваат многу полесно се придржуваат до диетата и чувствуваат помалку глад доколку јадат оброк со протеини. Оние кои често го прескокнуваат појадокот мислејќи дека е подобро калориите да се чуваат за подоцна, имаат проблеми при слабеењето и многу често не успеваат во тоа. Погубно е за секоја диета да се јаде доцна затоа што тогаш не се води сметка за внесените калории и често претеруваме. Затоа експертите препорачуваат, доколку сакате навистина да ослабнете не заборавајте дека појадокот е најважната алка во секоја диета.
| | веќе видена

Ако планирате состанок со личноста на вашиот живот, веројатно сакате се да оди по планот. Ако сакате вашиот бакнеж да помине совршено, погрижете се за својот здив затоа што со мало невнимание можете се да уништите. Ова се 4 главни виновници за лош здив... 1. Алкохол Иако на првиот состанок по некоја чашка помага при опуштање или пак загревање на атмосферата, имајте на ум дека алкохолот е непријател на вашиот здив. Алкохолот го суши телото и усната шуплина што предизвикува лош здив, но и главоболка. 2. Кафе Иако кафето мириса прекрасно, лошиот здив по пиење кафе е нешто што не се заборава туку-така. Но, кафето само по себе не е предизвикувач на лош здив, туку комбинацијата со млеко и шеќер, но и бактериите кои се наоѓаат во усната шуплина. 3. Чоколадо Иако чоколадото е многу корисно за организмот затоа што го подига шеќерот во крвта и поттикнува ослободување на хормонот на среќа, серотинин, овој вкусен деликатес остава горчлов вкус во устата, посебно ако планирате романтичен бакнеж. Бактериите кои ...
| | веќе видена

Мамурлакот е реакција на испиени големи количини на алкохол. Промените на алкохолот врз вашите мозочни клетки и крвни садови е еден од оние причини за грдите и несакани ефекти после добриот провод. Сакате да се намали главоболката, гадењето и вртоглавицата во следното утро?, обидете се да бидете паметни и пофторно добро забавувајте се ! 1. Пијте полека! Што поспоро го испиете вашиот алкохолен пијалок, така и тој поспоро ќе "удира" во вашиот мозок. Дозволите му на вашиот организам да го согори внесениот алкохолот за да можете да го издржите кога ќе почне да делува. 2.Пијте на полн желудник Ова е еден од најдобрите совети. Храната го успорува апсорбирањето на алкохолот во телото, што значи дека алкохолот нема брзо да ве "лупне во глава". Не е важно што сте појадувале битно е да сте сити кога ќе тргнете во ноќен живот. Предлог внесете мрсна храна бидејќе мрсното исто тако го успорува разложувањето на алкохолот. 3. Избегнувајте меурчиња и слатки пијалаци! Газираните алкохолни пијалоци, соковите промешани ...
| | веќе видена

Можеби ви е малку чудно но според книгата на славниот француски социолог Жан Клод Кауфман „Чанта: мал свет на љубовта“, карактерот на жената може да се види од чантата која ја носи. Имено, жените кои постојано носат исти чанти не сакаат промени, често не менуваат партнери, слепо не ги следат модните трендови и немаат преголема фантазија. Од друга страна таа е стабилна, економична и многу штедлива. Девојката која постојано ја менува чантата лесно може да се заведе, брзо менува расположение и ја обожава модата. Постојаното менување сугерира на нестабилност, немир и постојана желба за промени. Оние кои сакаат големи чанти ја сакаат слободата и постојано го имаат чувството на независност. Сепак, големата чанта носи и определена контрадикторност колку повеќе нешта се носат во неа, станува потешка и врши притисок врз рамената. Малите чанти се симбол на кокетирање. За овие припаднички на понежниот пол животот е голема забава. Од друга страна помалку се мрзливи.
| | веќе видена

Иако за жените кои немаат партнер нивното однесување не претставува проблем, со мажите е веќе друго. Што тоа “single” жените мора да променат за да престанат да бидат сами? Секој ден жените кои не се во врска трошат премногу енергија за да ја разберат мистеријата наречена “мажи”. Ги анализираат сите машки постапки, разградуваат сценарија, расправаат за тоа што сакаат мажите, а што не, како размислуваат мажите... Но, можеби би требало да се запрашаат што мажите не сакаат кај “single” девојките. Ако некој случајно праша, еве што би одговориле мажите. Лежерност Жените кои не се во врска се однесуваат премногу лежерно. Не одговараат на телефонски повици, СМС пораки. Склони се да менуваат планови во последен момент. Независност Изненадени? Не е дека мажите сакаат да се вратат во камено време, но сакаат да се чувствуваат потребни и да не добиваат постојани одговори од типот “Можам сама”. Девојките кои немаат партнери се трудат да си го организираат животот без маж, но и кога ќе биде присутен во нивниот живот, ...
сите 2 | | | веќе видена

Британскиот моден советник Гок Уан неодамна ги подучуваше жените како да изгледаат добро без облека, а сега оди чекор напред и ги советува припадничките на понежниот пол како да заблескаат облечени од глава до пети. После неколку месечно исчекување, стилистот конечно ја откри својата колекција за Sainsbury која е дизајнирана како “славете ги облините” – пишува Daily Mail. Се претпоставува дека жените кои ќе се одлучат за облеката од неговата колекција, ќе му дадат печат на секое парче.
| | веќе видена

Секој период од животот носи стресни ситуации кои може да бидат предизвикани од најразлични фактори. Но, причинителите кои доведуваат до стрес се разликуваат во зависност од периодот од животот. Еве некои од најчестите: Во 20-те години од животот - Здодевна работа - Љубовни проблеми - Недостиг на пари Во 30-те години од животот - Проблеми со бременоста - Конфликти со партнерот - Незадоволство со напредокот во кариерата Во 40-те години од животот - Страв од иднината - Несигурни финансиски приходи - Пад на енергијата и здравствени проблеми
| | веќе видена

Во текот на животот убаво е да експериментирате со фризурата – стилот, должината, бојата. Ако сте во моментов во дилема дали да ја скратите косата или не ви наведуваме неколку причини за и неколку против. 1. Практичност – Кратката коса е полесна за одржување и делува поуредно без мака. Нема пеглање, виткање, фенирање со часови. 2. Можеби ви стои подобро – но, нема да дознаете ако не испробате. 3. Косата ќе биде поздрава. Ако ја скратите ќе ги отстраните исушените врвови и ќе изгледа подобро. Единствено во овој студен период може да ја чувате за да ви држи топло. Во секој случај треба да ја заштитувате со капа. 4. Ќе се разликувате. 80% од жените имаат долга коса. Вие ќе бидете од оние поретките и ќе се разликувате барем во толпата. 5. Ќе имате повеќе слободно време. Место да се фенирате и фризирате вие ќе имате повеќе време за останатите активности.
| | веќе видена

Немате тело какво што посакувате, а сепак се храните здраво, не внесувате премногу калории и вежбате. Зошто е тоа така? Во лоша врска сте Лошата врска не мора да значи само љубовната врска. Престроги родители, лош шеф, ужасни колеги, пријатели и лица кои додаваат стрес во вашиот живот, а сето тоа резултира со вишок колограми. За да го избегнете проблемот најдете нешто со што ќе го неутрализирате стресот. Не сте толерантни Понекогаш причината за дебелеење е нетолеранцијата кон одреден вид на храна. Ако мислите дека причина за вашето дебелеење е нетолеранција кон храната, направете тест за алергија за да ја потврдите или тргнете таа можност. Не се трудите доволно Само поради тоа што вежбате константно и се хранете здраво не значи и дека ќе ослабнете. Постои шанса порциите да ви се сеуште преголеми. Ако сте ги намалиле порциите во однос на она што претходно го имате јадено, можеби тоа е сеуште премногу. Малку повеќе информирајте се околу калоричноста на храната. Како а почеток, проверувајте ја ...
| | веќе видена

ВИП македонскиот предизвик претставува натпревар во програмирање на македонски Android апликации за мобилни телефони. Целта на натпреварот е да поттикне создавање нови иновативни апликации кои ќе имаат локална примена и ќе го збогатат македонскиот свет на Android апликации. Оваа година, Предизвикот нуди повеќе можности, меѓу кои едукативна програма, која опфаќа обука за изработка на Android апликации, обука за започнување бизнис (организирани од страна на ПСМ Фондација) и отворени бреинсторминг сесии, како и Vip Store – онлајн продавница за мобилни апликации, каде програмерите ќе можат да ги постават своите апликации. Регистрацијата на идеите за натпреварот е најдоцна до 01 ноември, додека испраќањето на финалната верзија на апликацијата до Vip Store е 13 ноември. На натпреварот ќе бидат избрани најдобра, најкорисна, најиновативна и најпопуларна апликација, а ќе има и посебна категорија Дебитант на предизвикот, во која ќе влезат директно сите пријавени учесници на обуките за Андроид и Започнување бизнис. Vip ...
| | веќе видена

Сувата кора од циметот содржи антиоксидантни соединенија кои штитат од дијабетис и срцеви заболувања. Според група француски научници, циметот има уште едно корисно дејство – ефикасно се справува со целулитот. Дерматолозите од универзитетот во Гренбол направиле експеримент во кој учествувале 80 жени со целулит. Половина од жените биле подложени на козметички третмани и антицелулитна масажа, а останатите на кожата ставале масло од цимет. На крајот од експериментот, експертите ги споредиле резултатите и заклучиле дека кај втората група на жени целулитот се намалил просечно за 60% за разлика од 10% кај првата група. Екстрактот од цимет, исто така помага за брзото враќање на нови клетки. Кај седум жени, лекарите забележале намалување на килограмите, стресот и нормализирање на обемот на кожата.
| | веќе видена

Богата програма со многу артисти и многу забава е предвидено и за овогодинешната Бела ноќ која ќе се одржи во сабота на 6 октомври во Скопје. Официјалното отворање ќе биде во Музеј на град Скопје во 20 часот, со шеесетиот по ред “Светот, Скопје и скопјани”. На плоштадот Македонија со ексклузивна презентација на експонат на Центарот за промоција на науката од Белград ќе започне оваа манифестација. Дом на АРМ, Стара скопска чаршија, МКЦ, кината Милениум и Фросина, Универзалната сала и Спомен куќата на Мајка Тереза исто така ќе бидат вклучени во одбележувањето на Белата ноќ и таму ќе се одржат разни промоции, ревии, филмски маратон, изложби и хепенинг. Целосната програма за Бела ноќ 2012 може да ја погледнете овде
сите 17 | | | веќе видена

next