Urban Time

Модната индустирја во прв план ја става младоста, но на жените најчесто им се потребни години за да го пронајдат стилот кој најмногу им одговара, така што најзадоволни од својот изглед се на 35 години... Неодамнешно истражување покажа дека жените се најзадовлни од својот изгледа на 35 години. Дури по неколку годишното експериментирање со разни стилови и изгледи жените стануваат посамоуверени и сигурни во сопствениот имиџ. Секоја трета жена е се позадоволна од својот физички изгледа како што старее, а три од четири жени изјавиле дека стилот со текот на годините им станал подобар. Секоја дваесета жена кажала дека стекнала самодоверба дури во својата 56 година, додека 59% од жените признале дека се чувствуваат лошо затоа што се облекуваат непримерно за својата возраст. “Самодовербата, знаењето и мудроста се клучни кога станува збор за стилот. Можете да се облекувате по последната мода, но ако не сте сигурни во себе ќе изгледате лошо", изјавила претставничката на британскиот трговкси ланец "CC" која ја спроведе ...
| | веќе видена

Доколку за појадок јадете само овошје, во текот на денот ќе може да јадете што ќе посакате. Имено ова го овозможува овошната програма на исхрана која е базирана на природниот циклус на организмот – од храната која ја внесуваме преку целиот ден користиме само еден дел, а го ослободуваме вишокот. Процесот на ослободување на вишокот материи трае во текот од претпладневните часови до пладне. Телото тогаш “пакува” помалку залиха и поради тоа помалку се гои. Свежото овошје е богато со вода и го помага овој процес. Поради тоа овошниот појадок е најдоброто решение ако сакате да се ослободите од вишокот килограми. Важно е да избере свежо овошје, без оглед за кој вид се работи. Најважно правило на оваа програма е да не го мешате овошјето со други намирници. За појадок изедете колку овошје сакате, но немојте да конзумирате ништо друго. Вода исто така може да пиете во неограничени количини, затоа што ќе ви помогне да го прочистите организмот од штетните материи. Кога на овој начин ќе ја промените исхраната ќе го ...
| | веќе видена

Група микробиолози од Универзитетот во Осло, утврдиле дека сокот од боровинки може да биде корисен за лицата што страдаат од чести уринарни инфекции. Во истражувањето учествувале 150 жени поделени во три групи. Првата група пиела 50 милилитри сок од боровинки дневно, а втората група пиела 100 милилитри дневно раствор од лактобацилис кој е добар за болестите на дигестивниот тракт зашто оваа бактерија го спречува развојот на патогените микроорганизми. Третата група била контролирана. По шест месеци ваков режим, во првата група имало само осум жени кои имале по една епизода на инфекцијата, што сочинува 16%, додека во контролната група тој процент изнесувал 36%, колку што е регистрирано и во втората група. Експертите засега не се во можност да објаснат на кој начин боровинките дејствуваат врз инфекциите на мочните патишта, но претпоставуваат дека високото ниво на проантоцијанидинот ( вид танин) го спречува развојот на ешерихија коли, која е најчест предизвикувач на оваа област. Поради таа причина на сите што ...
| | веќе видена

Тајната на доброто водство е во слушањето, а не во малтретирањето на подредените, откриле двајца професори кои ги прочучувале издигнувањата и падовите на највлијателните водичи во последните 100 години. Најдобрите политичари и деловни луѓе слушаат што им зборуваат следбениците. Повеќето прави водичи се чувствителни на потребите на своите подредени, имаат позитивен став спрема животот и на другите делуваат инспиративно. Добрите водичи ги почитуваат своите подредени, ги исполнуваат очекувањата и ја избегнуваат ароганцијата. Професорите сметаат дека ова е во спротивност со класичната идеја дека водачите се изразени индивидуалци кои сакаат да доминираат.
| | веќе видена

Не секогаш е потребна диета за убаво тело. Со 5-те совети за убаво тело ќе можете да имате убаво тело и без диета... Престанете да ги броите калориите, но водете сметка за тоа количините на храна кои ќе ги изедете да бидат ограничени. Јадете што помалку шеќери и маснотии. Откажете се од слатки, немојте да ги преливате јадењата со павлака и не морате баш со секое јадење да јадете и леб. Намалете ја количината на сол во јадењата, бидејќи солта ја врзува водата во организмот. Покрај другото, се смета дека течноста “заробена” помеѓу масните ќелии предизвикува целулит. Еднаш или два пати неделно хранете се само со свежо овошје. Јадете секакво овошје. Јадете секакво овошје какво што сакате, во неограничени количества. Природната дестилирана вода од свежото овошје го “измива” телото, односно помага тоа да се ослободи од токсичните материи. Барем два пати неделно занимавајте се со некој спорт: пливајте во базен, зачленете се во гимнастички клуб или шетајте. Кога наутро ќе станете од кревет, исправете се на прсти ...
| | веќе видена

Веројатно, познавате личност на која и се восхитувате поради тоа што успешно се носи со сите проблеми и пронаоѓа излез од секоја ситуација. Иако пред се би помислиле дека станува збор за личност која е предодредена да и се случуваат позитивни нешта, вистината е сосема поинаква. Она што издигнува некои луѓето над останатите е нивниот позитивен став. Но позитивниот став не е вродена вештина. Таа може да се стекне т.е. научи и со тоа да го подобри квалитетот на животот. Чекор 1 - Не срамете се да дадете комплимент Ако по природа сте песимистични и негативни, тогаш вашата "преобразба" бара малку повеќе труд и вежба. Еден од најдобрите начини да се ослободите е да не се срамите на другите да им поделите комплимент. Најпрвин не мора да го искажете на глас, но таквото размислување ќе ве наведе во луѓето да го пронајдете доброто и попозитивно да гледате на околината, пријателите, соработниците, но и општо животните ситуации низ кои поминувате. Чекор 2 - Опкружете се со позитивни луѓе и предмети "Секоја птица кон ...
| | веќе видена

Како можете да се направите многу привлечни, независно од тоа како изгледате? Како да бидете неодоливи?! Доколку не ги знаете одговорите, ние сме тука да ви ги кажеме. 1. Не станувајте премногу сериозна личност и не се грижете постојано Можеби не ви изгледа така, но поголемиот дел од жените со текот на времето станува загрижена, претерано емотивна, повредена и лута кога мажот ќе направи нешто глупаво. Проблемот е во тоа што постојаната сериозност ја нарушува убавината на односот. Припадниците на посилниот пол не можат да одолеат на жени кои се срдечни, не сфаќаат се претерано сериозно и кои знаат да се насмеат кога работите ќе станат комплицирани. 2.Бидете млади во духот Поголемиот дел од жените верува дека со текот на годините се губи привлечноста поради тоа што на нивното лице се гледаат годините, меѓутоа, привлечноста ќе ја изгубите кога ќе почнете да стареете и во душата. Да бидете млади во духот значи да бидете разиграни, детинести и неоптеретени со одговорности. Повеќето жени имаат многу обврски, ...
сите 3 | | | веќе видена

Најчесто најдобрите козметички призводи се оние за кои не е потребно да потрошиме многу пари. Тоа се едноставните и достапни производи кои може да ви помогнат во негата на кожата и косата: - Ако не сте задоволни со резултатот од боењето на косата, сами можете да ја поправите ситуацијата. Загрејте маслиново масло на температура на телото и нанесете го на косата.Расчешлајте и држете околу 15 - 20 минути. Маслото би требало да ја отстрани бојата или барем да ја подготви за ново боење. - Ако усните ви се суви и груби намачкајте ги со дебел слој препарат за нега кој содржи мед. Потоа нежно измасирајте ги со четкичка за заби. На тој начин ќе ја подобрите циркулацијата и ќе ги навлажните усните. - Ако очите ви се отечени најдобро решение е да натопите две топчиња памук во полномасно млеко и да ги оставите на очите 10 минути. Маснотијата од млекото ја смирува кожата. - Ако планирате да ја чистите бањата, пред миење на кадата со врела вода, на рацете нанесете дебел слој крема и ставете ги во ракавици. Топлината од ...
| | веќе видена

Сакате да имате стомак за кој од секогаш сте сонувале? Доволно е да ги следите следните правила и ќе го добиете по некое време. Намалете ја тежината За да ги покажете стомачните мускули, треба да ја намалите целосно вашата телесна тежина. Можете да ослабете половина килограм неделно доколку намалите само 500 калории на ден. Но погрижете се доволно да внесувате храна, бидејќи во спротивно вашето тело ќе почне да ја складира енергијата во вид на масти. Запишувајте ги вашите оброци, ужинки и пијалоци Употребувајте пенкало и календар или некој од многубројните интернет сајтови, кои ќе ви овозможат полесно броење на калориите. Избегнувајте производи кои предизвикуваат подуеност Вакви производи се вештачките засладувачи, гумите за џвакање, храната богата со натриум и шеќери и газираните пијалоци. Јадете зеленчук Зеленчукот е богат со влакна, па подолго време ќе се чувствувате сити. За ручек или вечера наполнете ја својата чинија до половина со зеленчук, а од другата страна ставете мешавина од чисти ...
| | веќе видена

Алкохолот содржи многу шеќери па затоа оние кои што го пијат во поголеми дози склони се на дебелеење, но за разлика од нив оние кои уживаат во алкохолот т.е. пијат по една чаша вино дневно можат да ослабат. Најновото истражување спроведено во Шпанија докажало дека со една чаша вино дневно можете да го подобрите метаболизмот и воедно да ослабете. Научниците откриле дека ресвератролот кој што се наоѓа во грозјето и во црното вино е јак антиоксиданс кој ги уништува масните наслаги, па затоа препорачуваат дневно да се пие по една чаша црно вино. Сепак научниците опоменуваат дека доколку испиете повеќе од една чаша вино дневно можно е да имате контра ефект наместо да слабеете вие ќе се дебелеете, бидејќи сепак алкохолот содржи голема количина на шеќери.
| | веќе видена

Луѓето кои имаат еден или повеќе блиски пријатели се посреќни. Не е важно дали имаме голема мрежа на блиски врски или не. Важното е дали и колку често ги споделуваме нашите лични чувства со близок пријател или роднина. Едноставно кажано, не е важен квантитетот на нашите врски, туку квалитетот. Во една студија, луѓето биле прашани за нивното расположение во разни околности. Откриле дека најсреќни биле со пријателите, по што со членовите на семејството, а најмала доза на среќа имале кога се сами. Друга студија била изградена врз база на скала на кооперативност, т.е. доброволците да се вклучат во соработка со други луѓе. Оваа студија покажала дека кооперативноста на една индивидуа е индикатор за нејзината среќа и покрај тоа што не е одлучувачки дали нивната соработка резултирала со среќа или не. Друга студија за квалитетот на врските покажала дека за да ја избегнат осаменоста на луѓето им е потребна само една блиска пријателска врска. За да се формираат блиски односи е потребен поголем износ на “само откривање” ...
| | веќе видена

Луѓето кои пијат повеќе од една шолја кафе дневно всушност го штитат своето здравје. Поточно, тие го намалуваат ризикот од мозочен удар и тоа за 25 отсто, покажа најновото истражување. Оваа студија секако претставува голем предизвик за експертите, со оглед на фактот дека бројни други истражувања покажаа дека кафето е лошо за нашето здравје и дека тоа предизвикува низа неповолни здравствени состојби. Научниците кои работеле на истражувањето напомнуваат дека деталите треба допрва да се докажат, но тие не се сомневаат во позитивните ефекти на кафето. “Кафето е едно од најчестите пијалаци кои ги консумираат луѓето ширум светот. Ако кафето навистина предизвикува барем минимални позитивни ефекти на човечкиот организам, тогаш тоа ќе биде голем успех, бидејќи него го пијат голем број на луѓе”, нагласи Сузан Ларсон. Иако е прерано за да се препорача кафето како здрав пијалак, откритијата сепак би требало малку да ги опуштат луѓето кои се загрижени поради тоа што пијат многу кафе. Секако, на овие резултати реагираа ...
| | веќе видена

Прославете го фактот што сте жена – потсетете се зошто е добро да се биде жена...од шминка, здрава храна, мода, стил и забава со вашите пријателки. Ќе бидете инспирирани и мотивирани од содржините на Саем на Жена. Саемот нуди разни перформанси, предавања, информативни работилници, интерактивни штандови каде можете да научите многу за вашите финансии, здравје, убавина, сексуалност и многу повеќе. Саем на Жена е идеалното место да ги разбудите вашите сетила, да флертувате со модата, да откриете нов жар во вас, да ја откриете вашата забавна природа и да “украдете” неколку часа посветени само на вас... Вие тоа го заслужувате!
сите 3 | | | веќе видена

Во многу моменти од животот, потребна ни е поддршка и поттик за да останеме мотивирани и да се справуваме со предизвиците. Секој си има своја замисла и цел за успех и просперитет, но за исполнување на соништата, на секого му е потребна мотивација и упорност. Сепак, во сите моменти од животот не можеме да очекуваме поддршка од луѓето кои најмногу ни значат, па така треба да најдеме начини како самите да се мотивираме и да си го подигнеме моралот. Еве неколку совети, кои можете да ги примените: 1. Приклучете се кон некоја организација со исти цели како вашите Иако ви се чини дека сте сами на светот обидувајќи се да постигнете нешто, сепак има милиони луѓе кои со сигурност целат кон истото. Па така, доколку целта ви е да ја намалите телесната тежина, најубаво би било да се приклучите кон некој фитнес клуб. Тренерите и луѓето кои ќе ве опкружуваат во таквата средина, ќе ви овозможат да се чувствувате сигурно, а нивото на вашата самодоверба и верба во успехот, сигурно ќе се зголемат. 2. Организирајте го ...
| | веќе видена

Непишано правило е дека во светот на високата мода посебно внимание се посветува на сите детали од начинот на кој моделите ќе бидат претставени, до просторот во кој ќе се одржи ревијата. Во постојана потрага по посебни места за подобро претставување, изградени се бројни салони од кои ќе останете без здив. Тоа се места на кои нема да можете да останете рамнодушни и по секоја цена ќе сакате да ги посетите. А најдобрите 10 ви ги претставуваме во продолжение. Armani – Њујорк Fornarina – Лас Вегас Patrick Cox – Токио Hermès - Париз Neil Barret - Токио Longshamp – Њујорк Dior - Мајами ShoeBaloo - Амстердам Replay – Париз ZUO Corp – Варшава
| | веќе видена

За разлика од пролетните и есенските шалови, кои повеќе се моден додаток, зимските се малку подебели и имаат основна намена да топлат, но тоа не значи дека не можат да бидат модерни и да се вклопат во вашиот стил. Какви шалови ќе бидат модерни за оваа зима, погледнете во продолжение:
| | веќе видена

Лошиот здив не е исклучиво поврзан со проблеми во усната шуплина – причината може да лежи и во дигестивниот систем. Во двата случаи, главните виновници се бактериите. Еве неколку совети со чија помош можете да ја спречите оваа непријатна појава: 1. Зачини - Коријандерот, еукалиптусот и рузмаринот се зачини кои значително го подобруваат варењето и помагаат во борбата против лошиот здив. Можете да ги џвакате или да приготвите чај од нив. 2. Активни култури – Најдобар избор би бил јогурт. Тој го намалува количеството бактерии во устата, а со тоа и ризикот од расипување на забите и воспаление на непцата. Исто така, во јогуртот, млекото и сирењето има големо количество витамин Д. 3. Овошје и зеленчук – Сите плодови кои се крцкави и богати со растителни влакна (јаболко, морков, целер...) помагаат против непријатниот здив. 4. Камуфлирање – Ако не сте во можност да ги измиете забите по јадењето, земете гума за џвакање без шеќер. На тој начин, ќе ги поттикнете жлездите да лачат повеќе плунка, која ќе ги измие ...
| | веќе видена

Експертите тврдат дека се потребни шест месеци за создавање навика. По тоа време на ново однесување, како што се дневните рутини на вежбање и откажувањето од цигари, сето тоа престанува да биде невозможна мисија. Но, проблемот е токму во тие шест месеци. По почетниот елан и желбата за резултати, на ред доаѓаат уморот, работата, приватните обврски и сличните оправдувања за да престанете со вежбање. Истражувачите од универзитетот Илионис потврдиле дека факторот кој може да го осигура успешното вежбање е самодовербата. Научниците до овој заклучок стигнале откако една година истражувале 177 лица на возраст помеѓу 60 и 70 години, кои биле прашувани колку често самите на себе си даваат некаква цел и го следат својот напредок. Лицата кои биле тестирани биле поделени во две групи, група за пешачење и група за затегнување на мускули. Овие две групи се собирале и имале состанок три пати неделно во текот на една година. "Ова откритие може да ни помогне да ги детектираме поединците кои би можеле полесно да се откажат од ...
| | веќе видена

Само едно јаболко на ден, може да ви го промени животот, тврдат холандски научници. Според нив јаболкото го намалува ризикот од мозочен удар поради висока концентрација на супстанцата кверцетин, која поседува силни антиоксидантни својства. Истражувањето на холандските научници траело 10 години во кои учествувале 20.000 лица и се покажало дека кверцетинот се бори со воспалителните процеси, а воспаленијата водат до стврднување на артериите и може да предизвикаат мозочен удар. Според експертите ризикот од мозочен удар е намален за 9% кога луѓето конзумираат 25 грама јаблоко или круша на ден.
| | веќе видена

За добриот изглед никогаш не е доцна. Но бидејќи многумина ги мразат макотрпните диети и исцрпувачко вежбање, еве неколку начини кои ќе ви помогнат полесно и позабавно да ги загубите килограмите. Додека готвите, џвакајте мастика - За да им одолеете на нападите на глад додека готвите, во уста ставете мастика за џвакање. На тој начин ќе го спречите постојаното пробување на храна. Јадете суво грозје - Тоа е одлична храна при вежбањето бидејќи дава енергија и многу попристапна од енергетските пијалоци и храна. Танцувајте додека се облекувате - Малите нешта кои ги правиме во текот на денот може значително да влијаат на тежината. Додадете танц во дневната рутина и ќе согорите повеќе калории. Јадете само 75% од чинијата - Иако изгледа како незначителна количина, ако сте доследни може да влијае на вашите килограми. По чаша алкохол - чаша ладна вода - Додека пиете алкохол вашиот метаболизам се забавува, па по првата чаша алкохол напијте се чаша ладна вода за да го забрзате. Одработете 10 илјади чекори дневно - ...
| | веќе видена

next