Urban Time

За љубителите на добрата музика, промотерската куќа Пјур Соул организира модерен музички настан на уникатна локација во Старата скопска чаршија – Капан Ан на 19-ти октомври- петок со почеток во 23:30 часот. Презентација на иновативна и квалитетна музика со легендарниот Детроитски ДЈ, продуцент , професор Mike Huckaby со локална поддршка од познатите ДЈ-и Томи Бојаџи и Тевдо. За забавате се предвидени специјални аудио и визуелни ефекти. Мајк е еден од момците кои ги познава сите корени и културата на електронската музичка денс сцена. Тој е ДЈ, продуцент, професор за музика и модерни музички опреми , дизајнер на звук, колекционер на плочи. Препознатлив е по својот хаус стил со примеси на џез, фанк и соул и настапува повеќе од 2 децении ширум светот , претставувајќи ја Детроитската електронска музичка култура. Резидент е во најпонзнатите европски клубови меѓу кои и легендарниот Трезор во Берлин.
сите 4 | | | веќе видена

Дали сте се запрашале зошто ви се јаде чоколадо кога сте тажни? Или зошто некои состојки може да ве смират кога сте нервозни? Различна храна делува на нашето расположение на различен начин, а нашето тело тоа го знае многу добро. Ако сте под стрес земете семки од тиква или ореви. Храната погата со омега- 3 масни киселини го враќа магнезиумот во организмот, а тој помага да се справиме со стресот. За вечера подгответе си риба. Доколку сте нервозни сте и возбудени , напијте се сок од лимон и јадете компири. Тие се богати со витамин Ц и Б комплекс кои помагаат да се опуштите. Избегнувајте пржена храна и кофеин. Храна богата со протеини, како пилешкото месо е исто така добра. Ако сте тажни , за вас е темно чоколадо. Веднаш го подигнува расположението и енергијата. Храната богата со магнезиум како банана и кајсија е исто така добра против тага. Фолната киселина која се консумира со спанаќ и сок од портокал ќе ви помогне во враќање на расположението. Доколку сте лути , за да го држите гневот под контрола јадете ...
| | веќе видена

Ако заглавите во некоја голема корпорација ќе видете дека не се носат популарните фризури кои ги гледаме во магазините и на телевизија. Многу жени сакаат да ги копираат нивните стилови, но тогаш сфаќаат дека таквите фризури делуваат несериозно во канцеларија, па со текот на времето го прифаќаат построгиот изглед. Најважно за добрата канцелариска фризура е да е секогаш уредна, чиста, со свежа боја, шишките да не го прекриваат лицето, да нема премногу волумен, да не е предолга, а посебно врвовите да не се исцепкани. Доколку имате долга коса, одлични се полуопавчињата, а ако сте во брзање добар ефект ќе постигнете со пунџа која секогаш изгледа многу елегантно. Подолу ќе погледнете неколку примери за фризури кои треба да ги носите во канцеларија.
сите 2 | | | веќе видена

Секогаш кога ќе излезете од фризерски салон се чувствувате многу поубаво поради начинот на кој ви е средена косата. Чувствувајте се исто така убаво и кога ќе излезете од дома. 1. Купете добар фен Не е потребно тоа да биде најскапиот фен кој што ќе го најдете, важно е да знаете што барате. Побарајте полесен, но посилен фен со повеќе брзини за да можете да ја регулирате топлината. 2. Купете убава четка Обликот на четката значајно ќе влијае на крајниот резултат. За права коса користете рамни четки, додека за волумен ви е потрбна округла четка. 3. Пред самото фенирање поделете ја косата на 3 дела Доколку носете шишки, исушете ги и направете ги прво нив затоа што ако ги оставите на крај ќе ви биде тешко да ги обликувате како што сакате. 4. Не го заборавајте продолжетокот Ставете го продолжетокот на фенот и почнете со фенирањето. Косата држете ја затегната додека ја фенирате. 5. “Cool shoot” Откако ќе завршите со фенирањето на целата коса искористете ладен зрак за да може да го задржи обликот. 6. ...
сите 2 | | | веќе видена

Модниот креатор Јована Филиповиќ преку својата ревија ни покажа дека сепак може да се направи спој од мода и технологија. Вчера, во ресторанот Арабеска можеше да се забележи посебноста на оваа вечер. Во колекцијата есен/зима 2012/2013 на Филиповиќ преовладуваа елеганцијата и класиката. Очигледно е дека креаторката внимавала на секој можен детаљ и ја одредила точната “доза” на се што е потребно за да добие совршена креација. Спојот од мода и технологија претопени во инзвонредни парчиња облека верувам дека остави силен впечаток кај публиката и љубителите на високата мода. Својата креативност Јована успеа да ја пренесе и на шише. Пелистерка конечно го дочека својот нов дизајн кој беше промовиран вчера заедно со ревијата, како успешно заокружување на втората вечер од Модната недела во Скопје. Фотографиите од вчерашната ревија може да ги погледнете
сите 4 | | | веќе видена

Денес е тажен ден, дождот е само доказ дека тој сеуште е присутен со нас, го има во секоја капка, во секоја солза и во ветрот кој ни ја растреперува душата. Нашиот Тошка е тука, живее со нас, твори со нас. Изминаа пет години откако херојот на нашата земја не чекори веќе по истата, но чекори во секоја виуга на македонското срце. Јас, ти, тој, она мало дете онде, онаа стара баба на балконот ... нема да заборавиме како го поминавме овој ден пред точно пет години. Удавени во солзите, прегрнати со саканите и молејќи го небото ноќта да ни го врати, токму како што тој пееше. Денес не плачете драги пријатели, денес сеќавајте се дека токму тука кај нас имаше еден човек, една ѕвезда, едно жарче кое не разнежнуваше, развеселуваше и распејуваше сите во еден глас. Сетете се како беше кога тој не прегрнуваше, сетете се на неговата насмевка и преслушајте некоја негова песна. Тоше не сакаше вакви, сплотени зад неговото име, гушнати во неговите раце за да ни каже: „Сите ве сакам!“. Те сакаме и ние тебе! Игрите без граници ...
| | веќе видена

Самостојната изложба „Срцева Комора“ на авторката Билјана Ангелеска , која ќе биде во кафе барот ДАМАР во Скопје денес во 21 часот, претставува просторна инсталација на објекти. Повеќето објекти (срца) се поставени да висат во простор, при што формираат дадена просторна ситуација на објекти кои со својата миметичка форма и изведба го предизвикува визуелното и емоционалното доживување кај гледачот, кој е директно соочен со комплексната суштина на нашата физиолошка внатрешност.Просторната инсталација нуди повеќе различни толкувања на поимот “срце“; толкувања кои се разгледувани од повеќе, меѓусебно надополнувачки аспекти - физиолошко-егзистенцијален, философски и, се разбира, ликовен аспект. Нивните значења се прелеваат едно во друго во комплексната поставеност на визуелната претстава, пренесувајќи го на специфичен начин, воедно директен и суптилен, доживувањето на авторката за поимот и позитивната порака за суштината на срцето како извор на животот, сите значајни човекови чувства и бескрајното пулсирачко ...
| | веќе видена

Дали мислите дека врз вашето здравје може да влијае месецот во кој сте родени? Според група научници може. После темелно истражување научниците дошле до следниве сознанија. Родените во месец јануари ризикуваат да доживеат психички заболувања. За тоа можеби е виновен недостатокот на светлина во последниот месец од бременоста. Тоа делува на намалување на синтеза на витаминот Д, со чија помош се формира мозокот на бебето. Родените во месец февруари и март често страдаат од алергиска настинка и други видови алергии. Раѓањето неколку месеци пред поленот да полета низ воздухот, го зголемува ризикот од алергија кон нив. Родените во март ретко доживуваат до длабока старост. Кај нив има склоност кон болести на кардиоваскуларниот систем и болести на дишните органи. Родените во април и мај се склони кон алкохолизам и депресија. Оние кои се родени во лето и во есен имаат отпорен имунолошки систем. Интересно е што родените во август имаат повисока отпорност од родените во јуни и јули. Карактеристично за оние кои се ...
| | веќе видена

По повод „Фестивалот за романтика“ кој се одржува во Велика Британија, спроведено е истражување кои ги откриле карактеристиките на модерниот и совршен маж. Според анкетата во која учевствувале 58 британски романсиери, мажот треба да биде верен, искрен и уреден. Овие три се најважните карактеристики, односно верноста добила 91 отсто, искреноста 88 отсто, а личната хигиена 88 отсто. Како други важни карактеристики се смислата за хумор, нежноста, интелегенцијата, ставот и принципите.
| | веќе видена

Ова се тврдења со кои се изградува самопочитувањето и би требало да ви стојат залепени на ѕид или огледало, за да можете да ги гледате секој ден. Некои луѓе имаат многу ниска самопочит само поради негативните пораки кои ги добивале како деца, ама тоа може да се измени. Секоја негативна порака што сте ја добивале како дете можете да ја претворите во позитивна. Само следете ги советите на писателката Лујза Л. Хеј и доколку сте доволно упорни, ќе станете личност со висока самопочит. Јас сум сакан и посакуван Моите родители ме обожаваат Моите родители се горди на мене Се сакам себе си Паметен сум Креативен сум и многу талентиран Имам многу пријатели Умеам да заработам пари Ми се допаѓа како изгледам Им простувам на сите кои ме повредиле, а си простувам и на себе си Во мојот свет се е во ред
| | веќе видена

Почетокот на пролетта е одлично време да направите големо чистење на организмот. Сеуште имате време да изгубите доволно килограми и да го подготвите телото за летните денови. Погледнете ги 10-те совети кои ќе ви помогнат да дојдете до посакуваната тежина. 1. Не пропуштајте ги оброците: појадок, ручек, вечера и два меѓуоброци Од сите овие најважен оброк е појадокот, ако нема појадок, не може да се очекува намалување на килограмите 2. Ручекот секогаш служете го во помала чинија Кога имате голема чинија пред вас, имате чувство дека во неа има премалку храна. Затоа земете помала чинија, наполнете ја со храна и ќе бидете среќни и задоволни. 3. Бројте ги калориите, но бидете умерени Еден грам маст има 9 калории, а јаглехидратите и протеините двојно помалку. Ако земете една лажичка полумасен крем е исто како да сте зеле цела чинија житарици. 4. Не го обвинувајте метаболизмот Генетиката може да биде виновна за дебелината, но за тежината во главно секој сам си е виновен. 5. Намирниците од протеинско потекло ...
| | веќе видена

Креаторот Ненад Сакирарски ја имаше честа да го отвори првиот дел од шестата сезона на Моден викенд Скопје 2012. После својата промоција на Модната недела во Париз, гламурозната и женствена колекција на Сакирарски стигна назад во Македонија. Денес го проследивме отварањето на првиот дел од 6. Моден викенд Скопје кое се оддржи во хотел “Арка”. Креаторот Ненад Сакирарски одлично си ја завршил работата. Мотивиран од самиот гламур, секое парче облека беше создадено со идеја за внимание и истакнување на женственоста. Неверојатно убавите фустани во комбинација со додатоците за глава беа вистински погодок. Оригиналноста посебно беше истакната преку гламурозната шминка и флуоросцентно обоените усни. Лицата на сите присутни блескаа од задоволство и возбуда, а креаторот со самата негова појава ширеше среќа и позитивна енергија. Првиот дел од Модниот викенд во Скопје продолжува утре во ресторанот Арабеска со модна ревија и изложба на фотографии, како и промоција на нов моден дизајн на шишето Пелистерка од Јована ...
сите 9 | | | веќе видена

Капите веќе со години не се потреба, туку моден додаток кој прави разлика помеѓу добар и лош стил. Капите можат за момент да го поправат изгледот и да ви помогнат да се истакнете помеѓу другите. Кои се најмодерните трендови за оваа зима, погледнете во продолжение.
сите 2 | | | веќе видена

Да, капењето после јадење е штетно. Веројатно сте слушнале дека постојат работи кои треба да избегнувате да ги правите после јадење. Има и други интересни работи кои што можеби ќе ве насмеат или зачудат, ама се сепак штетни. Не пушете Експертите со експерименти докажале дека една цигара после јадење е исто како да сте испушиле 10 цигари. Ова би требало да значи дека го зголемувате ризикот за добивање на рак. Не јадете овошје Јадењето овошје веднаш после ручек го дува желудникот со водух. Затоа е препорачливо да јадете овошје 1-2 часа после ручекот. Не го олабавувајте каишот Олабавувањето на каишот може лесно да доведе до извртување и застој во цревата. Не се капете Капењето после јадење предизвикува силен доток на крвта низ целото тело, така да количината на крв кој е потребна за варење околу желудникот се намалува. Тоа го слабее дигестивниот систем. Не шетајте Кој вели дека прошетката е добра после јадење? Таа всушност му пречи на дигествниот систем во апсорбирањето на материите кои се претходно ...
| | веќе видена

Британските научници дојдоа до заклучок дека луѓето кои се будат во раните утрински часови се повитки, посреќни и поздрави од оние кои остануваат подолго во кревет. Исто така, ранобудниците побрзо ги завршуваат утринските задачи и вложуваат повеќе труд на работното место. Лицата кои спијат до подоцна имаат поголеми шанси да бидат изложени на депресија и стрес и почесто имаат проблеми со прекумерна тежина. Во истражувањето учествувале 1.068 возрасни лица, кои одговарале на прашања поврзани со личната среќа, стравовите, физичкото здравје, прехранбените навики и времето минато во спиење. Се покажало дека „утринските луѓе“ стануваат пред 7 часот, а дека „вечерните луѓе“ остануваат во кревет барем до 9 часот, но за викенд и двете групи стануваат подоцна од вообичаеното. Научниците веруваат дека подоброто здравје на ранобудниците се должи на тоа што успеваат навреме да ги завршат обврските и со тоа полесно се носат со модерниот хаотичен живот.
| | веќе видена

Мажите отсекогаш отворено зборувале за она што им се допаѓа кај жените, но тоа не се однесува само на физичкиот изглед, туку и на деталите со кои таа ја нагласува женственоста. Облека Постои образец на женствено однесување. Жените, особено слободните, се облекуваат елегантно за да ги восхитат другите жени. Тоа често не им одговара на мажите бидејќи тие честопати се плашат од премногу дотерани жени, бидејќи сметаат дека нема да можат да ги задоволат нивните апетити. Чевли На мажите главно не им е важно како изгледаат чевлите, со исклучок на само еден вид кој напросто ги излудува. Високите потпетици! Колку е повисока - толку е посекси! Шминка Обично мажите не ги привлекува јаката шминка, туку природната убавина. Ним не им се допаѓа кога жената изгледа вештачки. Правилото е: помалку значи повеќе!
| | веќе видена

Јаткастите плодови се збогатени со здрави маснотии и претставуваат храна за мозокот и срцето, а во нив припаѓаат лешниците, бадемите, фстаците, кикиритките, оревите, како и бројни увозни ореви како макадамискиот, јапонскиот, бразилскиот и индискиот. За подобро здравје се советува да се јаде по една шака јаткасти плодови на ден, а откријте го нивното специфично делување врз организмот за да се одлучите кој вид најмногу ви одговара. Ореви за холестерол Имајќи предвид дека оревите растат во нашите краеви, лесно е да ги наберете или купите. Тие се најдобри за луѓето со зголемено ниво на холестерол, а експертите укажуваат дека редовното јадење ореви го смалува холестеролот од 0,3 до 0,5 бода, додека оптималниот холестерол до 5,2 ммол/Л. Индиски ореви за замор Овој плод изобилува со големи количини железо. Помага во снабдување на организмот со кислород, т.е. ја зголемува енергијата на телото. Исто така, содржи вистинско богатство од влакна и витамините магнезиум и калиум. Кикиритки за имунитет Мастите, ...
| | веќе видена

Несомнено е дека вистинската убавина произлегува од чувството кое го поседуваме однатре. Но, грижата за надворешниот изглед исто така помага. И покрај фактот што физичката активност игра огромна улога, начинот на кој се претставуваме пред другите е значаен за тоа како се чувствуваме во својата кожа. Еве неколку совети за облекување кои ќе ви помогнат да изгледате послаби. 1. Правилен градник Најважното правило за сите жени е да избираат „push-up” градник кој ги спојува градите и ги крева нагоре. Ова не само што прави вашиот струк да изгледа поубаво, туку и го истакнува делот под градите, кој по обем е еден од најмалите делови на женското тело. 2. Истакнување на тесните делови Второто правило е облеката која ја носите да биде припиена во делот под градите, кој уште повеќе ќе го истакнете со помош на ремен и струкирани кошули, џемперчиња, фустани или јакни. 3. Без шари Избегнувајте облеки кои се целите во шари, особено цветни или во риги. Ве прават да изгледате пообемно и покусо отколку што навистина ...
| | веќе видена

Кревањето тегови ги зајакнува мускулите и ја подобрува кондицијата, но и им помага на луѓето во одвикнувањето од цигарите. Истражувачите утврдиле дека луѓето кои редовно вежбаат во теретана имаат 50 проценти повеќе успех во одвикнувањето од лошите навики, односно во престанувањето со пушењето. "Зависноста од никотин секојдневно зема илјадници животи, а само 5 проценти од пушачите успеваат да се ослободат од таа нездрава навика. Затоа, секој начин кој влијае на подобрувањето на успехот од одвикнување од цигарите е ефективна стратегија", рекол доктор Џозеф Киколо, водач на студијата.
| | веќе видена

next