ТВ Орбис

Со изнесување докази, меѓу кои една досега неприкажана снимка од нападот на пратеникот Зијадин Села при насилствата во Собранието на 27 април минатата година, денеска се одржа уште едно рочиште, а в среда судењето продолжува со изнесување завршни зборови. Обвинителот Дарко Јакимовски од судот побара повеќе време за да ги подготви завршните зборови со цел да може да ги вклучи и деловите нотирани на денешното рочиште, поради, како што рече, можност за измена на обвинение. Неговиот колега Абидин Абдули по завршувањето на денешното рочиште рече дека денешниот видео запис претставен пред судот е нешто што им недостасувало на обвинителството и на судот за точно да се утврдат дејствијата и вината на обвинетите. Адвокатите од одбраната по паузата од денешното рочиште реагираа на нотирањето на случувањата од видео снимката од страна на судечкиот Совет и побараа видео записот да биде повторно прегледан и да бидат забележани и констатирани точно сите моменти. На видеото се гледа настанот во прес-центарот во аголот каде ...
сите 109 | | | веќе видена

За да се реши спорот со името потребно е лидерство и највисока одговорност од сите политички фактори, изјави министерот за надворешни работи, Никола Димитров, по денешната средба со претседателот на државата Ѓоргe Иванов кого го информираше за содржината на последните разговори со МНР на Грција, Никос Коѕиас, во Њујорк и во Брисел. – За ова исклучително значајно прашање за разликата околу името, прашање што нè влече надолу и ни ја попречува иднината повеќе години, потребно е лидерство и највисока одговорност од сите политички фактори. Доколку најдеме начин да го затвориме овој проблем со зачувување на идентитетот и достоинството, сите заедно, ќе бидеме на правата страна на историјата – рече Димитров. Претходно претседателот Иванов рече дека целиот процес на преговори со Грција наликува на личен договор на двајцата премиери и го повторил својот став дека не прифаќа решение „ерга омнес“, односно едно, ново име за сеопшта употреба.
сите 44 | | | веќе видена

Папата Франциско го воздигнал во бискупија под наслов „Успение на Пресвета Богородица во Струмица – Скопје“ досегашниот Апостолски егзархат во Македонија, воспоставен во 2001 година, јави МИА. Веста за чинот на воздигнувањето е објавена денеска напладне во Ватикан, како и во Македонија од апостолскиот нунциј, монсињор Анселмо Гвидо Пекорари. Во името на бискупијата, за разлика од досегашниот егзархат, го нема зборот „Македонија“. Егзархатот ги опфаќаше католиците од источен обред, потомци на Унијатите, а паралелно со него е и Скопската бискупија, за католиците од западен обред. За прв бискуп на новооснованата бискупија е именуван досегашниот скопски бискуп, Киро Стојанов.
сите 21 | | | веќе видена

Македонско научно друштво-Битола во Универзитетската библиотека „Св. Климент Охридски“ ја промовираше книгата „Современ менаџмент на системот за заштита и спасување“ чиј автор е д-р Менде Солунчевски, професор на Воената Академија-Скопје, Бизнис Академија Смилевски-Битола, Славјански универзитет и професионалец, вработен во Министерството за одбрана. По тој повод го направивме и следното интервју.
сите 4 | | | веќе видена

Група од неколку Битолчани, меѓу кои и еден полициски службеник кој тогаш не бил на работа синоќа нешто по 21 часот се обиделе да го постават знамето на Република Македонија на јарболот пред спортската сала „Младост“ во Битола. По пријава на други граѓани, пристигнала полиција која ги привела сите пет битолчани. По направен разговор во полициската станица во СВР Битола тие се ослободени. Од СВР-Битола за ТВ 21 изјавија дека „група на граѓани се обидувале да постават знаме на Р. Македонија пред спортската сала „Младост“. Толпата била спречена од групата за интервенција со полициски службеници од СВР –Битола. Тие затекнати граѓани околу јарболот додека на самиот јарбол бил искачен полицаец во цивил кој не бил на работа, со уште четири други лица. Лицата се лишени од слобода обавени се разговори и по уредно дадени изјави се ослободени. Констатирано е дека нема елементи на кривично дело. Граѓаните сакале да го вратат знамето кое подолго време било тргнато од јарболот, но некој ги пријавил по што интервенирала ...
сите 9 | | | веќе видена

Германската полиција застрела маж кој повредил две лица со нож во воз во северна Германија, јави ДПА. Инцидентот се случил во воз кој сообраќал Хамбург – Фленсбург. Еден од повредените е полицаец. Двајца полицајци реагирале откако напаѓачот избодел едно лице. При обидот да биде совладан, напаѓачот избодел еден од полицајците.
сите 21 | | | веќе видена

Македонско научно друштво-Битола во Универзитетската библиотека „Св. Климент Охридски“ ја промовираше книгата „Современ менаџмент на системот за заштита и спасување“ чиј автор е д-р Менде Солунчевски, професор на Воената Академија-Скопје, Бизнис Академија Смилевски-Битола, Славјански универзитет и професионалец, вработен во Министерството за одбрана. По тој повод го направивме и следното интервју.
сите 4 | | | веќе видена

Рускиот новинар Аркадиј Бабаченко е жив, пренесува БиБиСи. Критичарот на Кремљ, Бабченко денеска се појави на прес конференција на украинска телевизија. – Според информациите до кои дојде украинската Агенција за безбедност, убиството на рускиот новинар Аркадиј Бабченко беше нарачано од руските служби – рече Хрицак. Шефот на украинската Агенција за безбедност, Васил Хрицак соопшти дека „убиството“ било исценирано за да се разоткријат руски агенти. „Репортери без граници“ го осудија лажното убиството на Аркадиј Бабченко и го нарекоа „беден трик“. Шефот на организацијата Кристоф Делоар изјави дека направеното е жално и „жали што украинската полиција си игра со вистината, каков и да е нивниот мотив … за овој трик“.
сите 45 | | | веќе видена

Мнозинството граѓани – 61,5 отсто – би гласале против на референдум за името Република Илинденска Македонија, покажа анкетата спроведена од „М-проспект“ во соработка со МЦМС. Со „не” би гласале мнозинството од етничките Македонци односно 70,5 отсто. Големо мнозинство од симпатизерите на ВМРО-ДПМНЕ исто така не би го подржале овој предлог односно со „не“ би гласале 92,7 проценти. Етничките Албанци во 52,8 отсто од случаите одговориле дека Република Илинденска Македонија за нив е прифатливо решение. За симпатизерите на СДСМ овој предлог е прифатлив во 56,4 проценти од случаите додека за симпатизерите на ДУИ во 62,5 отсто од случаите. Споредено со резултатите на теренската анкета спроведена во април 2018, за граѓаните додавката Илинденска е помалку прифатлива од додавката Горна – 41,5 отсто би прифатиле промена во Горна, споредено со 27,2 отсто кои би прифатиле Илинденска. Нешто повеќе од една третина од испитаниците, односно 38,9 отсто, би гласале на референдум за Република Илинденска Македонија кога земјата ...
сите 30 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Димитров оствари средба со делегација на високи претставници од Фондацијата Конрад Аденауер, која престојува во Скопје во периодот од 28 до 31 мај 2018 година, како организатор на Регионалната конференција за Југоисточна Европа/Западен Балкан „Balkan Calling Europe”. Дискусиите на средбата беа фокусирани на интеграцијата на Западен Балкан во Заедничката надворешна и безбедносна политика (ЗНБП) на ЕУ и учеството на Македонија во оваа област. Министерот Димитров ја истакна важноста на интеграцијата и придонесот на Балканот во ЗНБП на ЕУ, како клучно прашање во заедничката борба против денешните безбедносни закани и поддршката на позициите на Унијата во нејзината надворешна политика. Исто така, ги информира присутните за активното учество на Македонија во оваа област, пред се со придружувањето на нашата земја кон декларациите на ЕУ во однос на различни меѓународни прашања, како и со учеството во мисиите предводени од ЕУ во рамките на нејзината ...
сите 13 | | | веќе видена

Минатата година имаме рекордна сума искористени ИПА-средства, истакна министерот за финансии Драган Тевдовски, кој се обрати на ставањето во употреба на надградениот и осовремен граничен премин Табановце, како дел од кампањата „ЕУ за тебе“. Тој рече дека искористеноста на европските фондови кои ни се на располагање, е неколкукратно повеќе, во споредба со претходните години. – Во 2017, за проекти од ИПА-фодовите се искористени 83,2 милиони евра. Тоа е два и пол пати повеќе од 2016 година, кога се исплатени 32 милиони евра. Повеќе е и во споредба со 2015 година, кога се исплатени 51 милион и 2014 со 31 милион искористени ИПА-средства – истакна Тевдовски. Во август лани, Владата направила план за подобрување на користењето на ИПА. Тој, како што рече Тевдовски, предвидува поголема политичка посветеност, одредување на приоритетни проекти, подобра екипираност и следење на правилата и препораките на ЕУ. Осврнувајќи се на денешниот настан, Тевдовски истакна дека со проекти како модернизацијата и проширувањето на ...
сите 36 | | | веќе видена

За претседателот Ѓорге Иванов не е прифатливо решение за името ерга омнес, соопштија денеска од кабинетот на претседателот на Република Македонија. „Ставот на претседателот Иванов е принципиелен, а воедно и конзистентен со ставовите на сите досегашни претседатели на Република Македонија. Тој став е дека претседателот Иванов не прифаќа решение за прашањето за името за севкупна употреба или ерга омнес“, се наведува во соопштението од кабинетот на Иванов. Воедно, оттаму информираат дека шефот на државата во текот на утрешниот ден ќе го прими министерот за надворешни работи Никола Димитров кој ќе го информира за сите детали за кои е разговарано во Њујорк и Брисел.
сите 486 | | | веќе видена

Планинарски Клуб „Љуботен“ од Тетово, на 26 и на 27 мај го организираше традиционалното искачување на Титов Врв, по триесет и седми пат. Од клубот информираа дека, на овој настан имало 800 учесници, 14 планинарски клубови од Македонија и 17 од регионот. Настанот официјално го отворил холандскиот амбасадор Ваутер Пломп, кој искажал особена чест што присуствува на овој настан и е дел од искачувањето на Титов Врв. Планинарски клуб „Љуботен“ ја поддржа иницијативата на планинарско-еколошкото друштво „Аргентус моунт“ за реконструкција на кулата на Титов Врв, со тоа што сите учесници ги информираше за акцијата за пренесување на песок до врв. И оваа година традиционалното искачување беше дел од прославата за Денот на Европа, организирано од страна на Канцеларијата на Европска унија во Македонија.
сите 9 | | | веќе видена

Апелацискиот суд во Скопје ја укина пресудата за поранешниот началник на Петтата управа во УБК, Горан Грујевски, во предметот на СЈО „Тврдина 2“. Со пресудата, Грујевски кој сега е бегалец во Солун, беше осуден на година и пол затвор за уништување списи и документи за незаконското прислушување. Тоа значи дека за овој предмет, судењето за Грујевски треба да почне од почеток. Oва е одлуката на тричлениот кривичен совет со кој претседаваше судијката Цветанка Периќ по жалбата на адвокатите на Грујевски. Јавната седница се одржа годинава кон крајот на март. Причината за укинувањето на пресудата за случајот „Тврдина 2“, која ја донесе судијката Лидија Петровска, позната од „бомбите“, е тоа што не биле исполнети законските услови за на обвинетиот Грујевски да му се суди во отсуство. Грујевски, инаку е обвинет и во случајот за масовното прислушување „Тврдина – Таргет“ и во предметот „Трезор“, а против него СЈО ја води истрагата „Странски служби“, за набавка на опремата за прислушување.
сите 18 | | | веќе видена

Четириесетчлена македонска делегација од компании, Стопанската комора на Македонија, Сојуз на стопански комори, Инвест Македонија и Министерството за надворешни работи, учествува на тридневниот бизнис форум: „ФРАНЦИЈА – БАЛКАН 2018“, што се одржува од денеска во Белград, во организација на француската државна агенција за инвестиции и развој „Business France“. Целта на бизнис форумот на кој се присутни над 400 компании од 12 држави е да се унапредат трговските односи со Франција, да се поттикнат инвестициите и заедничката соработка во регионот. На форумот, кој го отвори српската премиерка Ана Брнабиќ, покрај експерти, менаџери на големи светски корпорации, претставници од владиниот сектор и јавни институции, учествуваат сопственици на големи производствени компании од Франција присутни на Балканот, како и стопанственици од 12-те држави – партнери на бизнис форумот: Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Бугарија, Кипар, Хрватска, Грција, Косово, Молдавија, Црна Гора, Романија и Србија. Фокусот на ...
сите 26 | | | веќе видена

Македонски бизнисмен и неговиот пријател од Загреб загинаа во страшна сообраќајна несреќа којашто се случила викендов во центарот на Медулин, најпознатото туристичко место на Истра, Хрватска Според тамошните медиуми, во несреќата што се случила во 2 часот по полноќ, животот го загубиле 47-годишник од Загреб, кој управувал со возилото „форд мондео“ и 43-годишниот совозач – негов бизнис-партнер од Македонија. Тие со огромна брзина удриле во столб за осветлување, а потоа и во разводната кутија, предизвикувајќи прекин во снабдувањето со струја, како и во телефонската мрежа. Хрватските медиуми, повикувајќи се на неофицијални информации, известуваат дека 47-годишникот од Загреб бил на службен пат во Истра, заедно со неговиот бизнис-партнер од Македонија. Имал сопруга и три деца. Несреќата се случила на раскрсницата на улиците Брајдина, Рибарска и САД, кога возилото, навјеројатно, најпрво преминало на спротивната коловозна лента, по што се вратило налево, удрило на тротоарот, потоа во столб за осветлување и на крај ...
сите 48 | | | веќе видена

Претседателот на Косово, Хашим Тачи денеска, по средбата со канцеларот на Австрија, Себастијан Курц рече дека верува оти дијалогот за нормализирање на односите со Србија ќе заврши со меѓусебно признавање на двете земји и членство на Косово во сите меѓународни организации. Според него, двете страни од дијалогот ќе излезат како победници. – Со канцеларот Курц зборувавме за прашања од значење за Косово, рече Тачи, додавајќи дека тој добил поддршка од австрискиот канцелар за европскиот пат на Косово. Косовскиот претседател е убеден дека Европската комисија ќе излезе со позитивен извештај во однос на процесот на визната либерализација, бидејќи според него, исполнети се сите критериуми. Тој додаде дека успехот во процесот на визна либерализација им припаѓа на сите на политичката сцена, на медиумите, на парламентот и на опозицијата. За време на својата посета на Австрија Тачи ќе се сретне со поранешниот австриски претседател Хајнц Фишер, поранешниот канцелар Волфганг Шисел и австриски официјални лица кои имаат ...
сите 119 | | | веќе видена

Информацијата за паднат хеликоптер е лажна, изјави за N1 Милјан Бобар, потпарол во Подрачната едицина во Жворник. „Имаше неколку пријави дека дошло до паѓање на хеликоптер во близина на Братунац. Полициски екипи во соработка со останатите инспекции извршија преглед на терен и утврдија дека нема паднат хеликоптер“, изјави БОбар. Директорот на воздухопловниот сервис, претходно во изјава за N1 изјави дека и тој добил пријава за паднат хеликоптер. „Ние тоа го слушнавме од полицијата. Кружевме 20. минути и ништо не можевме да видиме во тој реон. Се надеваме дека информацијата е лажна“, вели Илиќ за N1. Više informacija u nastavku dana.
сите 19 | | | веќе видена

Тројца новинари, кои пишуваа сторија за изборите во 2011 година, требаше да добијат прекршочна пријава за нарушување на јавниот ред и мир, а не да им се прифати сведочењето во СЈО, истакна денеска адвокатката на Катерина Велоска, обвинета во предметот на СЈО „Титаник“, во воведните зборови од процесот. Таа во судницата кажа дека Судот не требало да ги земе во предвид сведочењата на новинарите Младен Чадикоски, Сашка Цветкоска и Наташа Стојановска, бидејќи додека ја создавале својата новинарска сторија за изборите, се јавувале кај гласачи и се претставувале дека се од центарот за комуникација на ВМРО-ДПМНЕ. Одбраната на Велеска смета дека тие сториле прекршок против јавниот ред и мир.
сите 124 | | | веќе видена

Министрите за надворешни работи завршија со нивниот дел, преговорите продолжуваат на експертско ниво, а кога ќе завршат и тие, текстовите подготвени од министрите ќе бидат во рацете на премиерите за конечен договор, вели шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во врска со преговорите за името. – Двајцата министри за надворешни работи завршивме со она што го презедовме од премиерите на двете земји. Денеска и веројатно утре, ќе продолжат преговорите на експертско ниво – она што треба да се реши се техничко – правните прашања. Веднаш штом завршат и тие и штом ќе бидат разјаснети техничките и правните прашања, текстовите подготвени на ниво на министри за надворешни работи ќе им бидат дадени на двајцата премиери, кои ќе разговараат и ќе постигнат конечен договор, вели шефот на грчката дипломатија, јави дописничката на МИА од Атина.
сите 749 | | | веќе видена

next