ТВ Орбис

Додека еден британски студент волонтирал во афричката држава Бурунди, му дошла интересна идеја што значително би го поедноставила перењето алишта во земјите од Третиот свет. За време на неговото волонтирање во сиропиталиштето во Бурунди, мала држава во централна Африка, британскиот студент Ричард Хјуит измислил практичен изум за перење алишта – машина за перење на велосипед. „Една од моите задачи во сиропиталиштето беше рачно перење 30 тури детска облека. За тоа требаше многу долго време и размислував дека мора да постои едноставен начин да се изврши тоа”, објасни тој. На велосипед закачил буре кое служи како барабан од машина за перење, внатре ставал вода и детергент, а бурето го врти задното тркало на велосипедот. После десет минути возење велосипед, алиштата се испрани. После перењето, алиштата се сушат на истиот начин – се мијат со чиста вода и уште десет минути со велосипедот за алиштата да се исушат. „Бидејќи луѓето во Бурунди многу возат велосипеди, ми текна дека велосипедот, кој би им служел и како ...
сите 2 | | | веќе видена

По бројните чаши од вашиот омилен алкохолен пијалак, веројатно посакувате да изедете сочен хамбургер. Но, верувајте, подоцна ќе зажалите за тоа… Постојат и други поздрави опции кои можете да ги консумирате за да го ублажите мамурлакот следното утро: 1. Банани Ова вкусно овошје е богато со калиум и електролити кои ги губите во големи количини кога пиете алкохол. 2. Вегетаријанска пица Пицата не е баш препорачлива, но ако не можете да ѝ одолеете, тогаш можете да се одлучите за поздрава варијанта – вегетаријанска пица. 3. Било што од житарици со крупно зрно Овие житарици се составени од сложени јаглехидрати кои го апсорбираат алкохолот. Исто така, содржат витамин Б кој помага во ублажувањето на мамурлакот. 4. Палачинки Палачинки или вафли, изборот е ваш. Причина за тоа се повторно јаглехидратите кои го впиваат алкохолот, па ако не сакате житарици, тогаш палачинките се одлична алтернатива. 5. Хумус Богат со витамините Б и Ц, со железо и фолна киселина – хумусот е здрав начин како да го ублажите утринскиот ...
сите 17 | | | веќе видена

Украинската гранична служба и полицијата уапсија група на млади луѓе кои, како љубители на екстремен туризам, влегле во забранетата зона на Чернобил, област која најмногу беше погодена од најлошата светска нуклеарна катастрофа. Станува збор за украински туристи, а граничната служба соопшти дека тие направиле административни престапи, кршејќи ги прописите поврзани за безбедност од радијација. До сега, инаку, забележани се повеќе обиди за влез во забранетата зона, па така на 2 декември 2013 година беа упасени три лица во таква слична зона во Припјат, за потоа тие лица да бидат санкционирани со парични казни, соопшти полицијата од Киевскиот регион. Катастрофата во четвртиот реактор во нуклеарната централа во Чернобил, се случи во раните утрински часови на 26 април, 1986 година, кога беа контаминирани повеќе од 200.000 квадратни километри земјиште, пред се во Украина, Белорусија и Русија.
сите 15 | | | веќе видена

Мајка на 12 годишно девојче открила дека нејзината ќерка ја силувал постар тинејџер откако го прочитала нејзиниот дневник, пренесува Дејли Меил. Тејлор Џејмс Дусен (18) од Мичиген ќе биде осуден на најмалку 5 години затвор, додека најголемата можна казна која му следува е 25 години. Тој е прогласен за виновен за силување на дете кое е помладо од 13 години. Полицијата е известена за нападот откако мајката на девојчето го прочитала нејзиниот дневник. Според обвинителството, Дусен својата жртва ја запознал пред да го изврши нападот. Девојчето (12) го запознал преку заеднички пријател 2016 година. Тој нападот го извршил во март 2017. година во куќата на својата жртва.
сите 15 | | | веќе видена

Новинарот Васко Ефтов од денеска е нов директор на националната телевизија Алфа на местото на Љубомир Николовски, открива денешната објава на Централниот регистар. Ефтов веќе подолго време ја емитува својата емисија „Во центар“ на овој медиум. Извесен Петер Шац од Будимпешта минатото лето стана еден од сопствениците на македонската телевизија со национална концесија, Алфа ТВ. Извор: Призма
сите 10 | | | веќе видена

Со сите работи што се случуваат околу нас, понекогаш навистина ни е потребен одмор. Ако имате лош ден, овие фотографии речиси сигурно ќе го променат тоа. Овие преслатки фотографии се направени од Мајлс Херберт, британски фотограф кој држи и обуки за луѓе кои сакат да фотографираат птици, влекачи, жаби и други „ѕверчиња“. „Да ги гледам и да ги фотографирам е навистина фасцинантно и малку заразно.“ Без сомнение ќе бидете воодушевени од овие мали глувчиња кои удобно се сместуваат во цветовите. Иако понекогаш се навистина деструктивни, изгледаат како навистина да им е убаво во нивните „домови“. Фотографиите се со живи бои и сигурно ќе измамат насмевка на вашето лице. Уживајте!
сите 3 | | | веќе видена

Министерството за култура и националната установа Природонаучен музеј на Македонија информираат за уникатно палеонтолошко откритие во близина на село Долни Дисан, Неготино, и за палеонтолошките ископувања кои во моментот се одвиваат, за колекционирање и конзервирање на пронајдени фосилни остатоци од изумрен вид слон. Утре во 10 часот локалитетот ќе го посети и министерот за култура, м-р Роберт Алаѓозовски. Палеонтолошки екипи од Природонаучниот музеј на Македонија и Природонаучниот музеј во Софија од 20 април 2018 година почнаа со ископување фосилни остатоци од изумрен вид слон (Choerolophodon pantelici), чија старост прелиминарно се проценува на околу осум милиони години. Фосилните остатоци беа откриени при заедничката теренска работа кај с. Долни Дисан во 2017 година. Досега откриените коски укажуваат дека се работи за зачуван значаен дел од скелетот на слонот. Според мислењето на стручниот тим, се работи за наод со големо научно значење. Фосилни остатоци од овој вид слон се најдени на повеќе локалитети во ...
сите 34 | | | веќе видена

Шефовите на дипломатите на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас на 25 април, в среда попладне ќе имаат состанок со медијаторот на Обединетите нации за спорот со името, Метју Нимиц, потврди Министерството за надворешни работи. Информацијата истовремено, како што јави дописничката на МИА од Атина, ја потврди и грчкото МНР. Грчкиот информативен портал Ин минатата недела објави дека новата средба се планира под голема тајност, но индиректно ја поврзува и со изјавата на Коѕијас за радиото 247 дека не може да се постигне договор до јулскиот НАТО Самит. – Многу веројатно е новите разговори да се однесуваат на временскиот период, нешто што се спомена и по средбата во Охрид, пишува Ин. Никола Димитров и Никос Коѕијас, како што веќе беше соопштено по нивната средба во Охрид, ќе се сретнат и на двете конференции кај јужниот сосед, едната на 3 и 4 мај во Солун, другата една седмица подоцна во Сунио. Првата е регионална конференција со учество на Македонија, Албанија, Бугарија и домаќинот Грција, која ...
сите 430 | | | веќе видена

Уникатно палеонтолошко откритие во близина на с. Долни Дисан, Неготинско, пронајдени се фосилни остатоци од изумрен вид на слон. Како што информираат од Природонаучниот музеј на Македонија палеонтолошките ископувања продолжуваат и во моментов. „Палеонтолошки екипи од Природонаучниот музеј на Македонија и Природонаучниот музеј во Софија, од 20ти април 2018 година започнаа со ископување на фосилни остатоци од изумрен вид на слон (Choerolophodon pantelici), чија старост прелиминарно се проценува на околу осум милиони години. Фосилните остатоци беа откриени при заедничката теренска работа кај с. Долни Дисан во 2017 година. Досега откриените коски укажуваат дека се работи за зачуван значаен дел од скелетот на слонот“, соопштува в.д. директорот на Природонаучниот музеј на Македонија, Методија Велевски. Според мислењето на стручниот тим, се работи за наод со големо научно значење. Фосилни остатоци од овој вид на слон се најдени на повеќе локалитети во Македонија и ширум Евроазија, но комплетен скелет од ова животно ...
сите 35 | | | веќе видена

Мислите дека целосно се познавате? Постои причина зошто ги сакаме овие тестови на личноста. Тоа не е затоа што сме егоцентрични или опседнати со себе, без разлика колку селфиња правиме секојдневно. Тоа е затоа што сите ние (не)свесно сакаме да растеме и да се развиваме, а нема подобар начин да го правиме тоа од секојдневното спознавање и следење на промените што се случуваат во нашата личност. Подготвени сте да го дознаете вашето вистинско лице? Фрлете око на оваа слика и издвојте го тоа што прво ќе ви падне во очи. За најдобри резултати, не размислувајте повеќе од неколку секунди… 1. Мачка Ако прво сте ја забележале мачката, тоа значи дека живеете живот во кој ви е важна рамнотежата. Вие уживате во времето поминато со себе, но исто така ја цените и важноста на времето поминато со најблиските. Обожавате да ги истражувате непознатите нешта и најчесто сте првите што иницираат акција, но исто така знаете и дека мора добро и внимателно да размислите пред да се впуштите во ризик. Можеби не сте знаеле досега, но ...
сите 50 | | | веќе видена

Овие години вистинска SUV треска го зафати автомобилскиот пазар, па голем број на компании одлучија да се вклучат на пазарот. Порше, Ламборџини, Бентли, Масерати, Алфа Ромео, Јагуар, а во најава се SUV модели дури и на Ферари и Астон Мартин, меѓутоа еден производител не сака да ја менува својата гама на автомобили и во неа да вметне SUV или кросовер – тоа е Мекларен. „Јас не сум првиот човек кој вели дека SUV возилата не се ниту спортски, ниту практични“, изјави главниот инжинер на Мекларен, Ден Пери-Вилијамс. Пери-Вилијамс порача дека тоа е неговиот став и нема намера да го менува и најави дека Мекларен ќе продолжи да произведува исклучително спортски супер-автомобили, односно нема да ја следи SUV треската која што го зафати пазарот. Пери-Вилијамс порача дека наместо кон SUV модел, Мекларен целосно ќе се насочи кон своите три линии – спрот серијата, супер серијата и ултимативната серија.
сите 9 | | | веќе видена

Kривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 денеска му го укина притворот на Митко Чавков и ја прифати дадената гаранција во недвижен имот како мерка за негово присуство во судската постапка за настаните од 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија. На Чавков му е одземена патната исправа и има обврска еднаш неделно да се јавува во Судот. „Кривичниот совет на Одделението за гонење организиран криминал и корупција при Кривичниот суд постапувајќи по предлог на одбраната на М.Ч. опфатен во обвинителниот акт поврзан со настаните од 27 април 2017 година, во Собранието на Македонија, донесе решение со кое го прифати предлогот за определување мерка за обезбедување присуство – гаранција во недвижен имот, со кое по правосилноста на решението и запишување на гаранцијата, мерката притвор ќе се укине, а заради обезбедување присуство во текот на постапката се определуваат и мерки за претпазливост, односно привремено одземање на патната и друга исправа за преминување на државната граница и забрана за ...
сите 85 | | | веќе видена

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Елена Трајчевска Почитувани, На следната седница Советот на Општина Битола, на дневен ред меѓу останатите точки се и завршните сметки на училиштата во Битола. За очекување е дека новата локална самоуправа повторно ќе настапи во досегашниот стил, барајќи алиби за својата неспособност и обид за прикривање на пропустите во секторот образование. Досега бевме сведоци на непотизам од највисок ред потоа незаконски отпуштања на над 70 вработени како наставен кадар, административен и помошно технички персонал, за денес да сме сведоци на незаконско постапување, бидејќи во две средни училишта Горната гимназија и Медицинското училиште, градоначалничката остави без превоз повеќе од 500 ученици, превоз кој што им е гарантиран со закон и остава простор за кривична одговорност, бидејќи законите за средно и основно образование на тоа обврзуваат. Ги повикуваме институциите надлежни за утврдување на кривична одговорност по допрен глас да реагираат и да проверат зошто ...
сите 19 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на 25 април 2018 год. (среда попладне) во Виена, ќе се сретне со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, во присуство на личниот пратеник на Генералниот секретар на Обединетите нации, Метју Нимиц.
сите 347 | | | веќе видена

Сите ние секојдневно пиеме вода од пластично шише, а ретко кој знае за мрачните тајни кои се кријат на амбалажата. Ова е најважната која мора да ја знаете. Пластичното шише може да содржи многу опасни хемикалии и затоа ако веќе сакате повторно да го искористите шишето, задолжително погледнете ги знаците кои се втиснати на дното, бидејќи тие откриваат од кој вид на пластика е тоа шише направено. АКО НА ДНОТО СТОИ ЦИФРАТА 1 ТОА ЗНАЧИ ДЕКА ШИШЕТО МОРА ДА ГО ФРЛИТЕ ПОСЛЕ УПОТРЕБА. -Обратете внимание на бројот во тријаголничето. Бројот 1 значи дека шишето можете да го искористите само еднаш, бидејќи таа пластика од која е направено, кога ќе се изложи на кислорос или сончева светлина, испушта отровни гасови во водата. -Покрај тоа, одбегнувајте ги и бројките 3 и 7, бидејќи тие испуштаат уште поопасни отрови и предизвикуваат поголеми здравствени проблеми. -Броеви кои се сигурни за повторна употреба се 2,4 и 5.
сите 4 | | | веќе видена

Состојки: 600 гр кори за пита 100 гр суви кајсии 80 гр суво грозје 60 гр суви сливи 200 гр ореви 400 гр шеќер ванилин шеќер 3 дл вода Начин на подготовка: Кајсиите и сливите исечкајте ги на коцки, а оревите сомелете ги крупно и измешајте ги со суво грозје. Наредете по три кори, а потоа посипете со фил и свиткајте. Печете во рерна на 200 степени околу 15 минути. Во меѓувреме згответе сируп од вода, шеќер и ванилин шеќер, па прелијте ја врелата пита.
сите 38 | | | веќе видена

„Снимај ме, сликај ме братче да видат тракачите дека Таше вози, а не дека некој друг го вози моторот на Таше“, им рекол сега загинатиот моторџија од Битолско на своите другари. Тие направените фотографии ги постираа на социјалната мрежа Фејзбук. На 22.04.2018 година околу 17,45 часот на магистралниот пат Битола – Ресен, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „Митцибуши Пајеро“ со битолски регистарски ознаки управувано од Џ.J.(44) од Битола и моторцикл „Хонда“ исто така со битолски регистарски ознаки управуван од Б.A.(35) од село, Мојно, битолско. По незгодата мотоциклистот со возило на Итна медицинска помош е пренесен во Клиничка болница Битола каде починал. Извршен е увид на местото на настанот.
сите 40 | | | веќе видена

Светскиот ден на книгата и авторското право, установен од УНЕСКО, претпладнево се одбележа и во Општинската установа Дом на култура „Драги Тозија“ во Ресен. По повод одбележувањето на 23 април, беше распишан награден конкурс на тема „На крилјата на книгата патуваме низ времето“ за учениците од основните училишта во Преспа. На конкурсот со свои творби се пријавија околу 40-тина учесници, кои сопствените дела ги испратија под шифра. Денес, пред големиот број присутни љубители на пишаниот збор, на традиционалното одбележување на Светскиот ден на книгата и авторското право, беа доделени две први награди, една втора и една трета награда. Пред присутните беа прочитани годинешните пораки по повод Светскиот ден на книгата и авторското право на министерот за култура Роберт Алаѓозовски и пораката на генералниот директор на УНЕСКО, Одре Азуле.
сите 9 | | | веќе видена

НБРМ го објави првичниот сликовен приказ на првите полимерни банкноти на Република Македонија, коишто на 15 мај годинава влегуваат во оптек, а се во апоенска вредност од 10 и 50 денари. Основната разлика помеѓу овие и книжните банкноти од истата апоенска вредност коишто се повлекуваат од оптек е токму материјалот којшто се користи како подлога за печатење ‒ хартијата изработена од памучни влакна се заменува со специјална подлога, супстрат изработен од биаксијално ориентиран полипропилен. Поради постигнување компатибилност за печатарска изведба на супстратот за изработка, направено е соодветно приспособување на основниот дизајн на банкнотите. Меѓу другото, наместо водениот печат којшто го содржат книжните, полимерните банкноти ќе содржат транспарентен прозорец во кој се вградени препознатливи елементи од нивниот оригинален дизајн. Поконкретно, кај апоенот од 10 денари претставен е стилизиран цртеж на паун, додека кај апоенот од 50 денари има приказ на гравура на рановизантиска монета. Заштитниот конец кај ...
сите 50 | | | веќе видена

An employee mounts a steering wheel in a Porsche sportscar on the assembly line in the factory of German luxury car producer Porsche in Stuttgart, southwestern Germany, on January 26, 2018. / AFP PHOTO / THOMAS KIENZLE Porsche најави инсталација на 500 станици за полнење на електрични автомобили со цел подготовка на инфраструктурата за доаѓање на нивните електрични автомобили Повеќето сопственици на електрични возила батериите на своите автомобили ги полнат дома во текот на ноќта или додека се на работа, така што во текот на денот тие немаат проблем со нејзиното траење, но тоа не може да се каже за оние кои планираат малку подолго патување, бидејќи тие мора да бираат маршрути на кои има станица за полнење на електрични автомобили. Бројот на таквите станици постојано расте, но како расте побарувачката и продажбата на електрични возила ќе има потреба од се поголем број на нови станици за полнење – за тоа се свесни и во Porsche чиј прв електричен автомобил, Mission e, на пазарот доаѓа следната година, за да во ...
сите 7 | | | веќе видена

next