ТВ Орбис

За половина година се очекува да заврши изградбата на пругата Битола-Кременица со која се овозможува железничко поврзување меѓу Македонија и Грција. Пругата е ...
сите 28 | | | веќе видена

Врховниот суд на Гермнаија со седиште во Карлсруе ги потврди казните доживотен затвор за Јосип Перковиќ и Здравко Мустач, поранешни припадници на хрватската и ...
сите 11 | | | веќе видена

Мнозинството земји-членки на ЕУ поддржуваат почеток на преговорите со Македонија, после решавање на спорот со Грција. Македонија веднаш после решавањето на ...
сите 76 | | | веќе видена

Бугарија и Хрватска имаат заеднички приоритети- еврозоната и Шенгенот, денеска заклучија бугарскиот премиер Бојко Борисов и неговиот хрватски колега Андреј ...
сите 34 | | | веќе видена

Критики до грчкиот премиер упатија од опозициската Нова демократија, по изјавата на Алексис Ципрас од Солун дека Владата не дава име, туку се стреми да добие ...
сите 85 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери во рамки на официјалната посета на Република Србија, се сретна со потпретседателот на ...
сите 40 | | | веќе видена

По шест часа разговори зад затворени врати во седиштето на ОН во Њујорк, предмалку заврши средбата на министерите за надворешни работи на Македонија и на ...
сите 110 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во придружба на сопругата и на владината делегација денеска во рамки на посетата на Република ...
сите 70 | | | веќе видена

Северна Кореја денеска соопшти дека го уништила полигонот за изведување нуклеарни проби во присуство на странски новинари. Полигонот Пунгџери се состои од ...
сите 266 | | | веќе видена

Зетот и советник на американскиот претседател Доналд Трамп, Џаред Кушнер повторно има пристап до најделикатните доверливи документи на Белата куќа, соопшти ...
сите 18 | | | веќе видена

next