ТВ Орбис

Околу 250 мигранти денеска на околу еден час блокираа автопат во близна на Солун, изразувајќи го на тој начин своето незадоволство од условите во мигрантскиот центар во кој се сместани. Учесниците на протести во најголемиот број беа Курди сместени во мигрантскиот центар „Диавата“, западно од Солун, каде чекаат на одговор на нивните барања за азил. Протестот предизвика застој во сообраќајот и формирање на километарски колони од возила. Кампот „Диавата“ има капацитет за прием на 750 лица, но во него во моментов се сметени околу 1.850 мигранти, кои во Грција илегално простигнале од Турција. Според хуманитраните организации, во центарот „Диавата“ повеќе нема слободни кревети за сместување на нови лица, па новодојдените мигранти спијат на под или во шатори надвор од објектот.
сите 18 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, ги прими Анита Ангеловска-Бежоска, гувернер на Народната банка на Република Македонија и Димитар Богов, досегашен гувернер на НБРМ. Претседателот Иванов, како што соопшти денеска неговиот Кабинетот, на Ангеловска-Бежоска и го честиташе нејзиното именување за гувернер на Народната банка на Република Македонија, посакувајќи и успех во работата. – Водењето на монетарната политика и севкупното централнобанкарско работење во нашата држава, во континуитет е позитивно оценувано во извештаите на Европската комисија за напредокот на Македонија. Имајќи ја предвид вашата професионална биографија и досегашно работно искуство, уверен сум дека ќе продолжи континуитетот на позитивното работење и успешното водење на монетарната политика на Република Македонија, рече претседателот Иванов на средбата. Во оваа пригода, тој му се заблагодари на Богов за успешното водење на НБРМ во изминатите седум години, оценувајќи дека со неговиот ангажман даде значаен придонес во ...
сите 85 | | | веќе видена

Секторот за внатрешни работи Струмица до Основното јавно обвинителство Струмица, поднесе кривична пријава против А.В. (49) и Д.Г. (34), двајцата од с.Василево, поради постоење основано сомнение дека сторилe кривично дело „оштетување на туѓи предмети“, предвидено во член 243 став 2 и кривично дело „помагање“, предвидено во член 24 ст.1 од Кривичниот законик на Република Македонија. МВР сооппшти дека на 22-ри овој месец, околу 13 часот, во СВР Струмица од страна на вработен во „Мастербет“ ДООЕЛ – Скопје, пријавено е дека лицето А.В., извршилo оштетување на осум слот машини, како и на една рулет машина во казино во Струмица. По ова, а врз основа на овластување од јавен обвинител, од страна на полициски службеници извршен е увид на лице место, притоа констатирано дека во времето од 12.30 до 13 часот завчера во казино во Струмица, првопријавениот откако претходно играл на апаратите во казиното, зел копач и со истиот извршил оштетување на осумте слот апарати, на еден рулет апарат за игра, на еден ЛЦД телевизор ...
сите 61 | | | веќе видена

Во тешка сообраќајка во Штип, утрово животот го загуби двесет и едногодишна девојка од Свети Николе. Сообраќајката се случила на булеварот „Гоце Делчев“, а според информациите од МВР до несреќата дошло кога возило од марката „ауди“ удрило во електричен столб и преминало на другата страна на булеварот. Во возилото заедно со девојката имало и 21-годишно момче кое со повреди било пренесено во штипската Клиничка болница. Во тек е увид од страна на основен јавен обвинител и полиција за да се утврди причината за несреќата.
сите 90 | | | веќе видена

Со шест килограми и 560 грама хероин, спакувани во 13 пакети и скриени во шасијата на автомобилот, двајца странски државјани, доцна синоќа беа уапсени на влезот на грчкото пристаниште Игуменица, соопштуваат од грчката крајбрежна служба. Според информации на дописничката на МИА од Атина, станува збор за македонски државјани на возраст од 41 и 48 години. Дрогата била скриена во внатрешноста на шасијата на автомобилот, а ја открило полициското куче. – По извршената контрола на надворешната порта на пристаништето Игуменица, од членовите секторот за борба со дрога на крајбрежната полиција и по индикацијата од полициското куче „Леси““, во патнички автомобил што го возеше 41-годишниот, а 48-годишниот беше совозач, во специјално направени скриени дупки во внатрешноста на шасијата во задниот дел на возилото, беа пронајдени тринаесет (13) пакети хероин, завиткани со најлон со вкупна бруто тежина од шест килограми и петстотини шеесет грама (6.560 кг), соопштуваат од грчката крајбрежна служба. Локалните медиуми пишуваат ...
сите 25 | | | веќе видена

Откупните компании во земјава да ги зголемат цените на тутунот за 20 отсто, бараат од Сојузот на тутунските здруженија на Македонија на почетокот од новата реколта тутун и потпишувањето на новите договори. Според Кире Неделковски, претседател на Сојузот на тутунските здруженија на Македонија, досега се засадени 70 отсто од површините со тутун во земјава. Временските услови во реони помогаа, но во други поради невреме и град дел од тутунскиот расад беше уништен или прерастен. Тутунари прес – За оваа реколта се издадени 23.432 евидентни листа, а пријавени се 14.669 хектари да бидат засадени со тутун. Според ова, треба да се склучат 34.105 договори со откупните компании во земјава, а откупните фирми пријавија за проиводство на 28 илјади тони тутун колку што очекуваат да биде тешка оваа реколта. Но, реално, во споредба со лани нема зголемување на тутунопроизводството, се очекуваат преку 23.000 тони тутун, главно поради временските услови, зашто ако вака продолжи сезоната, ќе има и намалување, вели Неделковски. ...
сите 19 | | | веќе видена

На 29 и 30 јуни во Прилеп и на Рудина кај Долнени ќе се одржи 44 издание на Меѓународниот фестивал на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“, реши Управниот одбор на Фестивалот на денешната седница што се одржа во Институтот за фолклор „Марко Цепенков“ во Скопје. Годинава се очекува да учествуваат околу 250 изведувачи на изворен мелос од цела Македонија. Претходно, од 25. до 29 јуни ќе се одржи и Семинарот за изучување на народни инструменти и песни. Според уметничкиот директор и селектор на Фестивалот професор д-р Родна Величковска, во тек е селекцијата на учесниците од целава земја. Интересот и годинава за учество е огромен. – Имаме огромен интерес и многу талентирани изведувачи на изворни инструменти и песни од сите краишта на земјава. Нашиот фолклор е вистинско богатство. Талентираните народни музичари ги има од сите генерации, од најмлади до најстари. Секоја година, а и овој пат, ни е тешко да го направиме изборот. Очекуваме околу 250 учесници на Фестивалот и покрај намалените средства за оваа ...
сите 8 | | | веќе видена

Косовската полиција информира за тешко злосторство во селото Карачево крај Каменица, каде што татко го убил својот 14-годишен син, јави дописникот на МИА од Приштина. Врз жртвата Л.Б., роден 2004 година, според полицијата, е извршено физичко насилство со дрвен стап вчера околу 19 часот, од страна на неговиот татко Г.Б., роден 1958 година. Откако го претепал, таткото го затворил синот во соба до 24 часот. – Откако му се влошила состојбата, осомничениот решил да го однесе на лекар со помош на членови на смејството, меѓутоа кога стасале во медицинскиот центар во Каменица, некаде околу 00:40 часот, веќе било предоцна и дежурниот лекар само можел да констатира дека детето починало, се вели во соопштението на полицијата. Според првичните сознанија од истрагата, се претпоставува дека таткото го претепал синот затоа што овој кришум зел пари од дома и ги потрошил. По испрашувањето, со одлука на јавен обвинител, телото на детето е пратено на обдукција во Институтот за судска медицина, додека на таткото му е одреден ...
сите 32 | | | веќе видена

Number 10 Downing Street is the headquarters and London residence of the Prime Minister of the United Kingdom. Британската Влада се подготвува да побара една милијарда фунти од Европската Унија, за нејзиното учество во системот „Галилео“, откако Брисел најави дека Лондон ќе треба да го напушти системот, заедно со напуштањето на Унијата, соопштија британски владини извори. Системот „Галилео“ е европскиот ривал на американскиот ГПС систем за сателитска навигација. Европската Унија го лансираше проектот во 2003, а тој треба да биде завршен во 2020 година. Велика Британија е една од главните земји кои учествуваа во развојот на „Галилео“, но ЕУ оценува дека по напуштањето на Унијата, Лондон не смее да има пристап до чувствителните информации кои ги содржи системот. Со ова се отвора уште еден фронт во преговорите помеѓу Лондон и Брисел за Брегзит. ЕУ смета дека Велика Британија ќе може да има пристап до отворениот сигнал на „Галилео“, но нејзината војска нема да смее да ја добие енкриптираната верзија на системот, ...
сите 17 | | | веќе видена

Дали некогаш сте мислиле дека сте повеќе заштитени дома од штетна токсична изложеност отколку кога сте надвор? Всушност, воздухот во затворените простории обично содржи повисоки концентрации на токсини од надворешниот воздух. Така, нашето здравје и безбедност зависат од изборот на производите што ги бираме. Повеќето конвенционални производи содржат добар дел од штетните хемикалии кои влијаат на вашето здравје. Подолу се наведени најчестите отрови кои царуваат во затворените простории: Пестициди Што се пестицидите? Ова се хемикалии кои се користат за контрола на различни штетници кои штетат на земјоделските култури. Повеќе од 1 милијарда пестициди се користат во САД секоја година. Пестицидите можат да направат многу штета на вашето здравје. Пестицидите се поврзани со зголемен ризик од дијабетес, рак, аутизам, дебелина, автоимуни болести како проблеми со тироидната жлезда и Паркинсонова болест. Изложеноста на пестициди може дури да доведе до неплодност и вродени дефекти кај децата. Каде се наоѓаат пестицидите? ...
сите 2 | | | веќе видена

Езерото Карачај се наоѓа во јужен Урал, западна Русија, и е едно од најопасните езера во светот. Во 40-тите години на минатиот век Мајак била таен владин проект на Советскиот Сојуз. Езерото се користело за складирање на радиоактивен отпад од околните фабрики. Педесет години подоцна областа била отворена за јавноста, а научниците кои добиле дозвола да го посетат местото откриле дека станува збор за екстремно загадено место, поточно за најзагаденото место на целата планета. Ова отровно езеро ги загадува околните места, воздухот, водата, но е опасно и за луѓето кои живеат во таа област. Токму таму за 21% се зголемени случаите од заболување на рак, 25% се зголемени случаите со деформитети при раѓање и 41% се зголемени случаите од заболување на леукемија. Ако решите некогаш да ја посетите Русија, избегнувајте го опасното езеро Карачај.
сите 3 | | | веќе видена

Многумина купуваат повеќе храна и ја чуваат за да се најде „за црни денови“ и итни случаи. Во овој случај особено е важен рокот на траење на производите. Иако конзервираната храна трае доста долго, ако навистина сакате намирници што се долготрајни проследете ја листата на храна што има неограничен (или долготраен) рок на траење. 1. Ориз Истражувањата покажале дека белиот ориз ги задржува своите хранливи состојки и вкус до 30 години, доколку се чуваат во температура под 4 степени целзиусови и во затворен сад. Кафеавиот ориз пак не трае ни приближно колку белиот – може да издржи до 6 месеци поради природните масла што ги содржи кафеавиот слој. 2. Мед Медот важи за единствената храна која навистина има бескраен рок на траење благодарение на состојките и работата на вредните пчели. Медот е природно киселкаст и поседува pH помеѓу 3 и 4.5 што е доволно да убие речиси сè што може да се создаде во него. Исто така, пчелата во стомакот има посебен ензим кој се меша со нектарот и го разбива во глуконска киселина и ...
| | веќе видена

Поради промените во начинот на живот, од дијабетес заболуваат се повеќе млади луѓе. Симптомите на дијабетес се често скриени и на заболените им треба подолго време за да сфатат дека станува збор токму за оваа болест. Дијабетесот или шеќерна болест е пореметување, кое се однесува на зголемувањето на шеќерот во крвта и кое е еден од главните здравствени проблеми ширум светот, поради што е важно да се препознаат симптомите на време. Во прилог прочитајте ги најчестите симптоми кои укажуваат на дијабетес: 1. Слабост Ако постојано се чувствувате слабо и уморно, тоа би можело да биде првиот симптом за зголемено ниво на шеќер во крвта, тврдат експертите. Доколку тоа ви се случува често, се препорачува да посетите доктор и да направите детална крвна слика. 2. Главоболка Во однос на тоа дека главоболките се честа појава, важно е да се знае со каква главоболка со соочувате (на пример, мигрена). Сепак, секоја хронична главоболка би требало да биде причина за посета на доктор. 3. Проблеми со видот Преголемата доза на ...
сите 11 | | | веќе видена

04/13/06 - Manhattan - (EDU) - Hookahs are becoming more popular among college students nation wide. The Casbah Rouge is a middle eastern restaurant on Broadway near Columbia University and it's hookah pipes are popular. HERE, left to right, Barnard College students Jenna Crouch, 21, Erica Carley,22, and Marjorie Yang, 22, smoke a jasmine flavored Hookah at the Casbah Rouge. CREDIT: Richard Perry / The New York Times Британските експерти предупредуваат дека, наргилето може да биде многу поопасно отколку цигарите. Помеѓу младите луѓе наргилето е особено популарно, меѓутоа Светската здравствена организација предупредува дека една „сеанса“ пушење наргиле може да биде полоша и од 100 испушени цигари. Според нивното истражување, еден пушач од една цигара во просек вдишува 12 пати, додека во едночасовно пушење наргиле околу 200 пати. Само бидејќи чадот од наргилето мириса многу поубаво од оној на цигарите, не значи дека не ги содржи истите штетни материи. Всушност, наргилето ги содржи истите токсини кои ...
сите 10 | | | веќе видена

Иако составот на црешите е пресуден за нивната хранливост и влијание на здравјето, важна е и нивната боја. Црешите имаат исклучиво антиинфективно дејство и е богата со ризница од антиоксиданси кои го успоруваат старењето, односно причините за стареење. Ако постои природен лек од дрво, тогаш тоа е само црешата. Овие вкусни плодови го јакнат имунолошкиот систем, крвната слика, коските, крвотокот, како и стомакот. Малку е познато дека црешите се сметаат за природно сретство кое ја ублажува реумата. Имено црешите го намалуваат нивото на уринарната киселина и на тој начин го намалува воспалението на зглобовите и болките. Поради особина која го елиминира вишокот на урунарната киселина, црешите се идеален соборец за оние кои страдаат од гих или артритис. Се смета дека 20 цреши се 10 пати по делотворни од асирин. Иако составот на црешите е пресуден за нивната хранливост и влијание на здравјето, важна е и нивната боја. Во темните цреши се наоѓаат повеќе антоцијанидин, кој има козметичко дејство. Фитохемикалијата ...
сите 12 | | | веќе видена

Заборавете на Мапетите какви што ги знаете, бидејќи во новиот „The Happytime Murders“ тие ќе ви покажат што се случува кога децата не гледаат. Сосем новата насока на Мапетите треба да ги привлече возрасните во кино, за да се потсетат на нивните омилени ликови од детството. Повеќе од 10 години The Jim Henson Company произведува содржина за возрасна публика под името HA! (Henson Alternative), а сега конечно оваа компанија го има и својот деби-филм во кој како главна улога се појавува Мелиса Мекарти, а во филмот се појавуваат и Маја Рудолф, Џоел Мекхејл, Елизабет Бенкс, Лесли Дејвид Бејкер и Џими Јенг. Премиерата е закажана за 17 август.
сите 2 | | | веќе видена

Голем облак со јаглерод диоксид се надвисна над езерото Ниос во долината во близина на границата меѓу Камерун и Нигерија на 21 август, 1986 година. Облакот усмрти 1.746 луѓе од околните села и над 3.000 животни. Иако ова звучи како сценарио од хорор филм, беше сурова реалност за жителите на целото подрачје. Вулканската ерупција што се случила 400 години претходно направила огромен кратер во езерото во која со векови се насобирала огромна количина јаглерод диоксид. „Длабоко под површината, гасот ‘отпатувал’ во подземјето и создал извори полни со јаглерод диоксид што по малку ‘протекувале’ во езерото’“, вели доктор Џорџ Клинг, биолог од Универзитетот на Мичиген. Проблемот со јаглерод диоксидот е што се насобира и се „крева“ како во шише со газирана течност, вели тој и истакнува дека вистинската состојба, тој огромен притисок, не може да се види додека има капаче на шишето, што во езерото е тежината на водата. „Во моментот кога ќе се крене капачето, тоа ќе експлодира како изматено шише со газиран пијалак, ...
сите 2 | | | веќе видена

Ако Tesla сака Model 3 да доживее успех и компанијата да стане масивен произведувач на автомобили, Елон Маск би можел да научи неколку лекции од искусниот германски произведувач на автомобили BMW. Додека „заштитниот знак“ на електричниот сегмент во електронската автомобилска индустрија се мачи со доцнење на производството и огромни финансиски загуби, BMW се подготвува за голема електрична офанзива во наредните неколку години. Како клуч за успех на својот амбициозен план BMW гледа во човечката работна сила, а не во автоматизацијата на процесот на производство, како што тоа го прават вработените во Tesla и нивниот директор Елон Маск. „Производство на автомобили во циклус од 60 секунди – тоа е одлучувачки фактор. Потполна автоматизација на процесот на производство не е наша цел, бидејќи човечкото суштество со своите единствени особини е непобедливо флексибилно“, изјави директорот на производната мрежа на BMW, Оливер Ципзе. Успешното производство на Model 3, првиот електричен автомобил со „пристапна“ цена (околу ...
сите 12 | | | веќе видена

Многу луѓе додека држат диета си ги скратуваат убавите оброци и десерти. Направете вкусни протеински палачинки со кои нема да имате грижа на совест. СОСТОЈКИ ЗА 6 ПАЛАЧИНКИ 1,5dl јогурт со малку маснотии 1 белка од јајце 1/4 чаша овес 2/3 дози протеин со вкус на ванила 1 лажичка сода бикарбона ИНСТРУКЦИИ Во сад измешајте ги сувите состојки: протеинот во прав, сода бикарбона и овесот се додека не се добие изедначена смеса. Во друг сад измешајте ги другите состојки: јогуртот и беклата од јајцето се додека не добиете изедначена смеса. Потоа смесата од сувите сосотојки додадете ја во блеката и јогуртот, постојано мешајте да не ви останат тврди парчиња. Загрејте ја тавата на средна топлина, и потоа истовремено ставајте до три палачинки во помала димензија, доколку имате поголема тава. На овој начин ќе добиете мали американски палачинки. Убаво би било да ги јадете со овошје или некој сируп без шеќер.
сите 13 | | | веќе видена

Ако поголемиот дел од работниот ден го минувате пред компјутер, уморните очи на крајот на денот веројатно се честа појава за вас. Некои од работите што ви стојат на располагање се променувањето на прилагодувањата на мониторот, како и честите кратки паузи за да ги одморите очите. Препораките од докторите се по секој час работа да се направи краток одмор за очите, но често пати поради обврските го забораваме тоа. Проблем претставува што и во паузата од работата, често минуваме време на паметните телефони или на преносните компјутери. Заморените очи се уште почеста појава кај луѓето кои носат очила или леќи. Wired препорачува примена на правилото 20-20-20 според кое на секој 20 минути треба да се направи по 20 секунди пауза со тоа што погледот ќе се насочи кон нешто што е 20 стапки (6 метри) оддалечено од нас. Но, за да спречите да се појавуваат проблеми со видот од прекумерното користење на компјутерите најлесно е да ги проверите прилагодувањата на мониторот. Положбата на мониторот Пред се, проверете ја ...
сите 5 | | | веќе видена

next