ТВ Орбис

Речиси и да нема човек на планетава кој не се нашол во ситуација нешто да му изгледа толку добро, што почнува да се сомнева дали е вистинито. Многу личности не знаат да уживаат во моментите на среќа, мислејќи дека поради балансот во Универзумот, потоа може да ги снајде нешто лошо. Поради ова, одредени индивидуи развиваат аверзија кон среќните моменти во животот, а некои дури и се плашат да бидат среќни. Самиот поим черофобија во буквална смисла значи страв од учествување во што било забавно и убаво. Сте чуле за черофобија, страв од среќа, смеа и шегување? Оваа фобија сè уште не е конкретно дефинирана и уште не е влезена во официјалната листа на фобии, а некои психијатари ја третираат како форма на анксиозност. Оваа состојба не значи дека личноста е постојано тажна, туку дека избегнува нови настани и ситуации што може да ѝ донесат среќа. За да препознаете дали можеби страдате од оваа фобија, проверете дали некои од следните тврдења важат за вас: Станувате анксиозни кога ве канат на дружење со повеќе луѓе Ги ...
сите 3 | | | веќе видена

Моќниот ТОДОР влијае на времето низ цел Балкански Полуостров условувајќи развој на олујни системи на многу места низ истиот. До овие рани попладневни часови ширум Балканскиот Полуостров има дури речиси 12 000 удари на гром. Понатаму атмосферата уште поинтензивно ќе се активира и локално процесите ќе бидат ИНТЕНЗИВНИ и во форна на НЕВРЕМЕ проследено со интензивен пороен дожд, грмежи, силни електрични празнења, засилен ветер и појава на град па затоа ВНИМАНИЕ! За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил каде можете да ја погледнете и секоја ново – обновена временска состојба СЛАВЧО ПОПОСКИ.
сите 22 | | | веќе видена

Од утре стапува на сила одлуката на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) за ново поскапување на горивата за два денари по литар. Со последната промена малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе биде 70 денари за литар, на ЕУРОСУПЕР БС-98 71,5 денари за литар, а малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е В) од утре ќе чини 62 денари за литар. За два денари поскапува и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) и ќе се продава за 50,5 денари за литар. Регулаторната комисија за енергетика, пред две недели донесе одлука за цените на бензините кои поскапеа за 2 денари. Во однос на цените минатата година ова време, тие се поскапи вкупно за 11 денари. Ново поскапување на нафтените деривати е диктирано од движењата на цените на светските берзи. Според методологијата на пресметка на РКЕ курсот на доларот и цената на нафтата се главни за одредување на цената на горивата во Македонија. Во моментов барел нафта на светските берзи се продава за 74,5 долари.
сите 53 | | | веќе видена

Водителката на Евровизија изрази задоволство кога јавно го запроси членот на групата Балканика да се ожени со неа, и го претстави како сопруг. Овации дојдоа кога убавата водителка дојде до претставниците на Србија, кои веднаш ја пречекаа. Откако Александар Радуловиќ и Младен Лукиќ ја бакнаа во лице и изјавија дека се вљубени во неа, таа направи нешто што ги натера сите да се смеат. Таа се сврте кон најстариот член на групата, Љубомир Димитријевиќ, а потоа им рече на сите: – Ми се допаѓаш, сакаш да се ожениш со мене? Љубомир одговори потврдно и таа рече: – Ова е мојот сопруг! Публиката аплаудираше, додека припадниците на групата Балканика ја прифатија шегата со насмевка.
сите 4 | | | веќе видена

Додека во јавноста кружат загрижувачки вести од Tesla, американската компанија објави промотивно видео, во кое даде мал увид за тоа што се случува во нивните фабрики за производство на автомобили. Меѓутоа, во повеќето кадри од фабриките, односно тестирањето на актуелните модели, електричниот шлепер и развојот на технологијата, вниманието најмногу го привлече краток кадар од 15 секунди. Во прашање е делумно покриен автомобил кој личи на кросовер, па веднаш започнаа шпекулации дека станува збор за Model Y. Tesla уште минатото лето го најави Model Y, кој ќе биде компактен кросовер поевтин од поголемиот Model X. Компанијата најави дека ќе почне со производство на овој автомобил следната година, но неодамна директорот Елон Маск истакна дека тоа нема да се случи пред 2020 година.  Јавноста е многу скептична во врска со тој став на директорот на Tesla, во однос на тоа дека Маск веќе најави дека овој автомобил нема да се произведува во погонот во фабриката во Фримонт, во екот на серијата на проблеми со кои се ...
сите 9 | | | веќе видена

Ново истражување го откри начинот на кој кривата кула во Пиза им останува отпорна на бројните земјотреси и продолжува да стои цврсто (иако криво) толку многу години. Отпорноста на славната кула висока 58 метри ја проучуваа научници од универзитети во Бристол и Лондон и сфатија за што всушност станува збор. Истражувачки тим од 16 инженери открива дека всушност врската помеѓу висината и крутоста, во комбинација со мекоста на почвата на која лежи оваа кула е феномен, кој е познат и како динамичка интеракција на земјишната структура и токму тој феномен игра клучна улога во нејзината отпорност од земјотреси. „Иронично, истата почва која доведе до тоа кулата да се искриви сега ја држи на истото место и ја прави отпорна од земјотреси. Изградбата на оваа кула почна во 1173 година и траеше речиси 200 години поради серијата на војни кои се одвиваа во тој период“, вели професорот Милонакис од универзитетот во Бристол. Инаку, во дваесеттите години од 20 век е вложен голем труд за оваа кула и понатаму да остане таму каде ...
сите 3 | | | веќе видена

Ставете студена вода во чаша и во неа на 30 секунди потопете ги врвовите од прстите. По тоа време, ќе добиете јасен знак дали сте здрави или имате здравствени проблеми. Ако врвовите од прстите станат бели или сини, тогаш имате проблем со циркулацијата. Значајна промена на температурата ( или стрес) може да предизвика грчење на крвните садови кои ја носат крвта до прстите, носот или ушите.Како резултат на тоа, овие делови на телото не добиваат доволно крв и можат да се вкочанат. Проблемите со циркулацијата можат да предизвикаат згрутчување на крвта, кое може да биде многу опасно бидејќи ако се разложи, може да дојде до срцето или белите дробови и да стане потенцијална смртност, гојазност или дијабет.
сите 5 | | | веќе видена

Снимка од безбедносните камери од зоолошка градина во Вашингтон насмеа многумина. Можеби некогаш сте се запрашале како животните го поминуваат времето во зоолошките градини? Пандата Беи Беи даде одговор на тоа и ни покажа дека на животните и не и е така досадно. Снимката која е објавена на интернет ја покажува оваа панда која успева да се качи на дрво, потоа да виси на гранка, а на крај и да падне. Во прилог погледнете го ова симпатично видео. 
сите 2 | | | веќе видена

Постојат различни рецепти за мусака, но грчката мусака е карактеристична по вкусиот кремаст горен слој. Направете муската по оригиален рецепт на грчки начин. Потребни намирици 500 грама мешано мелено месо, 2 модри патлиџани, 3 компири, 3 домати, 1 главица кромид, 1 морков, 1 павлака, 200 грама фета сирење (мешавина од овчо и козјо), 1 дл млеко. Подготовка Исечкајте го кромидот, па со малку маслиново масло и вода издинстајте го. Додадете го месото и продолжете со динстањето. Кога месото ќе ја смени бојата, додадете зачини, уште малку оставете го на оган и потоа тргнете го од оганот. Морковот исечкајте го во кругови, а модриот патлиџан на коцки. Во тавче загрејте масло, па коцките модар патлиџан пропржете ги. Компирот излупете го, па исечете го на кругови. Тавата за готвење намачкајте ја убаво со маслиново масло. Наредете прво еден ред компири, врз компирите ставете ред модар патлиџан, па морковите. Врз нив ставете го целото месо, врз месото ставете ред модар патлиџан, врз него ред компир. Најпосле врз ...
сите 39 | | | веќе видена

На интернет се појави видео како една девојка “шамара” шест мажи кои се построени во ред. Според извештаите, овие вработени дојдоа до оваа бизарна идеја откако беа критикувани дека не работат доволно добро и не ги исполнуваат очекувањата на компанијата. Еден работник рекол дека шефицата ги прашал “која е најдобрата казна за нивниот неуспех” на што сите се согласиле дека “шамарењето” е најдобра казна. 
| | веќе видена

Поради честите промени во температурата, високата влажност и спарнина дури и здравите луѓе се жалат на вртоглавици, отоци и низок притисок. Иако негативно делува и на здравите лица, ваквото време е посебно опасно за срцеви болни, иако ни метеопатите не се поштедени. За да се навикне организмот на ваквите промени на температурата, потребен е период на адаптација. Тогаш би требало да обратиме внимание на просторијата во која се наоѓаме, да се чувствуваме пријатно, да не ни биде претопло, ни престудено. Ако надворешните температури се премногу високи, потребно е да внесуваме доволно течности а исхраната да ја прилагодиме според временските прилики, за да му овозможиме на нашиот организам полесно да се прилагоди. Слаба циркулација, ПМС, прекумерна тежина, лоша исхрана и бременост се само некои од причините за појава на отечени, тешки и уморни нозе. Ако на сето ова му се додаде и промена на температурата, спарнина и влажност, отекувањето кое е резултат на гравитацијата, односно појава на отечени нозе – е ...
сите 7 | | | веќе видена

Сигурно црвениот пипер го користите во кујната за правење на омилените јадења, но веројатно не знаете дека може да ви годи и за здравствената состојба. Зачинот од црвен пипер може да ви служи како лек, а и припаѓа на истата група билки како компирите и доматите. Многу истражувања покажале дека содржи многу „здравје за себе“ и лековити предности, а најчесто се користи за превенција од срцев удар. Освен тоа, црвениот пипер може да се користи и за запирање на крварењето, пишува „Worldhealthinfo”. Кога ќе ви се случи таков вид на непријатност, потребно е да нанесете од пиперот директно на местото на крварењето и да причекате 10-15 секунди за да запре. Ова практикувајте го само кога станува збор за мали гребнатини и резови. Ако е раната поголема, растопете лажица црвен пиперво топла вода и испијте ја. Црвениот пипер содржи витамини а и Ц, каротеноиди и антиоксиданти.
сите 2 | | | веќе видена

Во Кина, праските се одгледувале уште пред 4.000 години и се сметале за симбол на долг живот. Во Европа ги донеле Римјаните. Инаку, праските се идеално овошје за тие што се на диета, бидејќи во 100 грама има само околу 40 калории. Во праската има најмногу вода, потоа јаглени хидрати и малку протеини и масти. Богати се со бета-каротен и витамин Ц. Исто така, праските се добар извор на калиум, фосфор, магнезиум, калциум и селен. Тие делуваат благотворно на организмот, бидејќи се одличен диуретик, го прочистуваат организмот од токсините и го подобруваат варењето. Доколку купувате зрели плодови, изберете ги помеките. Зрелите праски се расипуваат брзо, па затоа чувајте ги во фрижидер и изедете ги во рок од два дена.
сите 2 | | | веќе видена

Како што се зголемува температурата, така комарците повторно се тука. Секогаш ни се чини дека некои од нас комарците ги касаат повеќе и почесто од другите луѓе, но дури сега научниците открија: да, тоа е точно. Причината лежи во гените кај луѓето.- Веројатно ти имаш слатка крв – обично на шега се зборува кога некој се жали поради каснување од комарци. Жртвата ретко во тие изјави наоѓала било што смешно, ниту пак интелигентно кај лице кое кажува такво нешто.Сепак, се чини дека нашите гени имаат големо влијание на изборот на комарците кој ќе му биде вкусен за каснување, од што се мислело досега. Тоа е откритие на научниците од London School of Hygiene and Tropical Medicine, кои малку подобро го анализирале ова прашање. Затоа анализирале број на каснувања од комарци кај близнаци. Кај еднојајчани близнаци и генетскиот материјал е идентичен и навистина имало разлика во бројот на каснувањата кај едниот и кај другиот. Но, потоа се анализирале двојајчани близнаци, т.е. родени на ист ден од иста мајка и татко и таму ...
сите 4 | | | веќе видена

Магазинот Time, објави предупредувачко истражување според кое родителите кои практикуваат да ги удираат своите деца, треба веднаш да престанат со таквите методи на воспитување бидејќи ќотекот може да предизвика ментално нарушување кај нив. Според истражувањето кое го направи Pediatrics, кај децата кои се изложени на физичко казнување како удирање, влечење за коса и туркање, ризикот за појава на некој вид ментално нарушување е зголемен. Ако досега се веруваше дека е во ред да се казни своето дете, сè додека човек е благ во казната, истражувачите велат дека и онаа казна која луѓето ја сметаат за незначителна, а која вклучува физички контакт и тоа како може да претставува причина за растројство. Според резултатите децата кои биле предмет на физички казни, можaт да заболат од речиси секое ментално нарушување. Истовремено, кај нив е забележана честа промена во однесувањето, вклучувајќи депресија и најразлични растројства. „Постојат многу луѓе кои веруваат дека еден родител мора да примени физичка сила за да ...
сите 17 | | | веќе видена

Без разлика на тоа дали внимавате на секоја намирница која ја внесувате во организмот или едноставно сакате да почнете да се храните поздраво, постојат одредени видови на храна кои веднаш треба да ги исфрлите од вашиот начин на исхрана. Газирани пијалаци Газираните пијалаци се добиваат од сирупи богати со фруктоза и содржат празни калории. Всушност, газираните пијалаци би требало веднаш да прекинете да ги пиете, бидејќи докажано е дека предизвикуваат дебелина и го зголемуваат ризикот од дијабетес и висок крвен притисок. Бел леб Бидејќи се прави од бело брашно, белиот леб е нездрав. Значи, не само што се ослободува од вкусовите во текот на процесот на производство, туку му се одземаат и неговите основни хранливи материи. Поради тоа, наместо бел, подобро е да одберете поздрава варијанта од интегрални житарици или црн леб. Полномасни млечни производи Секако дека млекото и млечните производи се здрави, но полномасните млечни производи се полни со масти и холестерол. Затоа секогаш одберете ги оние со помал ...
сите 7 | | | веќе видена

Откако минатиот месец беше гостин кај Џими Кимел, Златан Ибрахимовиќ во средата беше гостин во емисијата “The Late Late Show” со Џејмс Корден, а особено беше интересен во скечот каде во свој стил даде неколку брутално искрени одговори. Ибрахимовиќ за себе рече дека е “најдобриот фудбалер во универзумот”, а исто така истакна дека е без конкуренција кога станува збор за предвидување на иднината и работата на многубројните задачи.  Во снимениот скеч Корден мораше да вложува по еден долар за да ја дознае судбината од Ибрахимовиќ. Швеѓанецот не одговори на последното прашање, а Корден се обиде да ги даде сите пари кои ги има во паричникот за да го “разбуди” поранешниот напаѓач на Манчестер Јунајтед и да добие одговор, но неуспешно. Врвот на скечот доаѓа во моментот кога Корден си заминува, а Ибрахимовиќ се буди со насмевка на лицето поради бројот на пари кој ги “заработи” со зборовите: “Ова е лесно, Златан секогаш победува”. Да се потсетиме Ибрахимовиќ неодамна потпиша договор со ЛА Галакси откако официјално го ...
сите 12 | | | веќе видена

Фолксваген ги објави првите фотографии и технички детали на досега најбрзиот Golf GTI во историјата на овој модел. Под хаубата на новиот VW Golf GTI TCR е сместен 2.0-литарскиот TSI мотор кој што произведува 290 коњски сили (213 kW) и максимален обртен момент од 370 Nm. Силата се пренесува на тркалата со помош на 7-степенскиот автоматски менувач со двојно квачило, а максималната брзина изнесува 264 километри на час. Станува збор за најбрзиот GTI модел на Голф во богатата 40-годишна историја, иако TCR засега формално е концептен автомобил. Сепак, продукциската верзија ќе се појави во продажните салони до крајот на оваа година. Се очекува од Фолксваген на купувачите да им понудат ограничена серија на возила, а сето тоа дополнително ќе придонесе за ексклузивноста на овој автомобил. TCR верзијата ќе се разликува од стандардниот VW Golf GTI и по козметичките и аероднинамичките елементи на каросеријата, одредени детали во внатрешноста ќе бидат изменети и ќе добие нови спортски седишта. Меѓу опционалните додатоци ...
сите 5 | | | веќе видена

Управата за јавни приходи објави оглас за продажба на запленети предмети по пат на јавна аукција која ќе се одржи на 31. мај, годинава, но и во слободна продажба. На продажба се нудат станови, земјиште, автомобили, телевизори, компјутери и други машини и предмети. Така, автомобил Хјундаи купе од 2004 година се продава за 200.000 денари, Алфа Ромео од 2004 година се продава за 144.000 денари, Фолксваген пасат од 2012 година се продава за 920.000 денари… Пакет од 20 различни телевизори се нуди за вкупна цена од 123.000 денари. Целата листа на предметите наменети за продажба ТУКА
сите 5 | | | веќе видена

За време на овој викенд циклонот ТОДОР ќе влијае на времето речиси на целиот Балкански Полуостров и речиси во сите земји од истиот ќе условува нестабилно време претежно од пладневните часови па натаму кога на повеќе места ќе има пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат ИНТЕНЗИВНИ и во форма на НЕВРЕМЕ проследено со интензивен пороен дожд, значително количество на воден талог кое може да услови локални поројни поплави, засилен ветер, силни електрични празнења и појава на град. Кај нас во Македонија особено понестабилно ќе биде во недела кога на повеќе места ќе има пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот а не се исклучува локално да има и нешто поинтензивни атмосферски процеси проследени со електрични празнења и ретка појава на град. Граѓаните ги предупредуваме доколку се појават електрични празнења да не претстојуваат на отворен простор и под осамени дрва додека вочарите своите стада да ги делат во помали групи со цел да ги заштитат. За подетални информации контактирајте ме на мојот ...
сите 14 | | | веќе видена

next