ТВ Орбис

Врз основа на член 22 став 1 алинеја 2, став 3, став 8, став 13 и став 14 од Законот за вработените во јавниот сектор („Службен весник на Република Македонија” бр. 27/14, 199/14, 27/16 и 35/18), член 22, член 23, член 24, член 25, член 26 и член 27 од Законот за работните односи („Службен весник на Република Македонија” бр. 62/2005, 106/2008, 161/2008, 114/2009, 130/2009, 50/2010, 52/2010, 124/2010, 47/2011, 11/2012, 39/2012, 13/2013, 25/2013, 170/2013, 187/2013, 113/2014, 20/2015, 33/2015, 72/2015, 129/2015 и 27/2016), Правилникот за систематизација на работните места во Генералниот секретаријат на Владата на Република Македонија бр. 435893/1 од 9. 6. 2015 година и Правилниците за изменување и дополнување на Правилникот за систематизација на работните места во Генералниот секретаријат на Владата на Релублика Македонија бр. 435893/5 од 23. 11. 2015 година, бр. 045107/1 од 28. 6. 2016 година, бр. 045107/4 од 14. 7. 2016 година, бр. 472375/1 од 30. 5. 2017 година, бр. 472375/3 од 4. 8. 2017 година, бр. ...
сите 15 | | | веќе видена

Филмската компанија 20th Century Fox го објави првиот трејлер за акциониот хорор „The Predator“, кој е продолжение на култната франшиза на режисерот и сценарист Шејн Блек преку која се прослави и Арнолд Шварценегер. Во новиот филм нема да се појави Шварценегер, но според информациите кои ги добиваме од трејлерот, „The Predator“ ќе биде полн со акција и ќе ја измени приказната за „предаторите“ да изгледаат уште позаканувачки. Премиерата на филмот е закажана за 14 септември оваа година. 
сите 3 | | | веќе видена

Популарната социјална мрежа Instagram воведе уште еден новитет, наречен Emoji Slider, преку кој корисниците ќе можат да поставуваат и да одговараат на анкети на нов, оригинален начин. Анкетирањето веќе некое време е популарно кај корисниците на Instagram, а досега тие можеа да поставуваат само две опции (на пр. А или Б, ДА или НЕ). Сега, оваа социјална мрежа ќе им овозможи преку слајдер кој се влече на двете страни, да одговорат на прашање на поинтересен, креативен начин. Emoji Slider претставува стикер кој корисниците можат да го комбинираат со фотографии или видеа, додека нивните следачи можат да им одговараат на прашањата со помош на слајдерот кој користи емотикони, со тоа што ќе го мрднат налево или надесно. Иако Emoji Slider ја врши скоро истата функција како и стариот начин на анкетирање кој веќе долго време е дел од Instagram, сепак тој овозможува поширок спектар на одговори и позабавен начин да се одговорат прашањата. Оваа нова опција е дел од последниот апдејт на апликацијата Instagram, која може да ...
сите 9 | | | веќе видена

1. Почнувајќи од брашната, се мешаат сите состојки заедно (освен содата и пецивото) со дрвена лажица или миксер. 2. Добиената смеса се остава да отстои 3 – 5 часа на собна температура, покриена со стреч фолија. 3. После тоа поминато време, се додаваат сода и пециво и се промешува убаво со дрвена лажица, или миксер, истото што се користеше и претходно. 4. Тогаш ќе видите дека смесата станала растеглива и воздушеста, многу мека и фина. 5. Рерната се загрева на 250 степени. 6. Со влажни раце земаме од смесата и формираме лепчиња. 7. Може да се наплескаат како плескавици, само малку повисочки, и така се идеални за полнење и правење сендвичи откако ќе се испечат. 8. Се наросуваат со семки по избор, откако претходно ќе се наредат во плех за печење обложен со пек хартија. 9. Откако плехот ќе се стави во рерна, рерната се намалува на 180 или 150 степени. 10. Лепчињата се печат 20 – 30 минути на таа темпепратура. 11. Кога се печени ќе поруменат и ќе испукаат на површината. 12. Откако ќе се испечат се оставаат на ...
сите 5 | | | веќе видена

Огромна дупка, долга колку две фудбалски игралишта и длабока колку шесткатна зграда се отвори на фарма во Нов Зеланд. Дупката се појавила по неколкудневните обилни врнежи, во близина на градот Роторуа на Северниот остров. Локалното население тврди дека дупката настанала на тоа подрачје бидејќи се урива подземен варовник. Новозеландскиот вулканолог Бред Скот изјави дека дупката е трипати поширока од која и да видел претходно. 
сите 4 | | | веќе видена

После неколку години изработка и бројни тизер фотографии, Rolls-Royce официјално го претстави својот прв модел од SUV сегментот. За SUV модел на Rolls-Royce се зборува уште од моментот кога Bentley во 2012 најави сопствено луксузно теренско возило, кое дебитираше три години подоцна. Кога станува збор за првиот SUV на Rolls-Royce, луксузот е секако на прво место, па Cullinan е дизајниран да ги задоволи вкусовите на најбогатите потрошувачи. Не недостасуваат ниту типичните содржини во нивните автомобили како што се фрижидер за шампањ и чашки скриени во средишната конзола на кабината, тапацир од најквалитетната кожа, украсни детали од скапоцено дрво, а тука е и аналогниот часовник на командната табла. Внатрешноста е дизајнирана прилично конзервативно, без многу експериментирање и преовладување на модерните трендови. Па така, инструмент таблата е класична, аналогна, а едно поголема отстапка претставува мултимедијалниот систем со дигитален дисплеј. Патничката кабина е достапна во две конфигурации – стандардна, со ...
сите 12 | | | веќе видена

Светската здравствена организација неодамна објави дека лукот, како додаток во исхраната е одличен лек во борба против хиперлипидемија и атеросклероза. Конечно некој се сетил да го докаже она што го слушаме откако знаеме за себе – лукот е извор на здравје. Како додаток во исхраната, се препорачува за пациенти кои патат од вишок маснотии во крвта, васкуларни проблеми, повишен крвен притисок… Метју Бадоф е лидер на истражувањето, со кое се донесени нови докази за предностите на лукот во лечењето срцеви заболувања. Научниците ја следеле состојбата на 55 испитаници на возраст од 40 до 75 години, кои патат од повишен крвен притисок, дебелина и кардиоваскуларни болсети. Измерена е количината на маснотии и калциум во нивните артерии. Истражувањето траело година дена. На една група и е даван плацебо, а на останатите 2,4 мг екстракт од лук – кај нив притисокот во артериите се намалил за 80 отсто. Откриено е и антибактериско дејство на оваа лековите состојка. Со тоа што спречува висок крвен притисок во артериите, го ...
сите 16 | | | веќе видена

Од најмлади до најстари, сите знаат дека појадокот е најважниот оброк во денот. Затоа, дури и да сте на диета, не го прескокнувајте. Потребно е само да ги изберете вистинските состојки. Јајцата се една од состојките кои ви се потребни за да го отстраните салото од струкот – јајца. Преполни се со протеини Појадокот треба да биде оброк полн со протеини за да бидете сити до ручекот. Многу стручњаци сметаат дека преку првиот оброк во денот треба да внесеме најмалку 20g протеини, а добрата вест е што едно јајце содржи 6g. Практичен избор Кога сте гладни и имате потреба за нешто да грицнете, каснете едно тврдо варено јајце. Брзо ќе го подготвите, а е нискокалорична ужина која сигурно ќе ве држи сити до следниот оброк. Препорачуваме: Едно тврдо варено јајце (78 калории) и јаболка (80 калории). Оваа комбинација ќе ве држи подалеку од фрижидерот и нездравите грицки до ручек.
сите 25 | | | веќе видена

Повеќето од нас ја правиме истата грешка – спиеме со мобилните телефони близу нас. На сите ни е позната штетноста од нивното зрачење и дека тоа е опасно по нашето здравје, а и дека во краен случај предизвикува рак. Затоа, барем додека спиеме можеме телефоните да ги одалечуваме од нас. Ерин Нелсон од Нов Зеланд заспала со својот мобилен телефон, а утрината се разбудила со опекотини од втор степен на нозете. Сличен случај пријавила жена која рекла дека нејзиниот мобилен се запалил додека го носела во џеб. Неговото експлодирање можело да биде уште пострашно доколку телефонот бил близу до главата. Затоа, потрудете се да бидат подалеку од вас кога не ви се потребни и да не ги оставате на полнач преку ноќ. Многу несреќни случаи ширум светот се забележани поради експлодирање на телефон кој бил оставен да се полни цела вечер, па експлодирал од силен електричен напон. Истото важи и за останатите уреди како лаптопите и таблет уредите.
сите 5 | | | веќе видена

Болките во грлото се прв знак за настинка. Сепак, постојат неколку начини на кои можете да го решите тој проблем, без лекови. Во најголем број од случаите болката во грлото е потполно безопасна и може да доведе само до настинка или грип, кој ќе помине релативно брзо. Во прилог прочитајте неколку совети за тоа како да ја намалите болката во грлото. Исперете го грлото со солена вода Со чистењето на грлото со солена вода неколку пати дневно ќе се намали отокот, а овој раствор ќе помогне и во уништување на бактериите. Во чашка вода растворете половина лажица сол и со таа смеса исперете го грлото, а ако тоа ви е премногу, можете да додадете и малку мед. Повеќе течности За да го хидрирате организмот, пијте доста топли и ладни пијалаци, но избегнувајте врели, имајте во предвид дека темната боја на урината е знак дека не внесувате доволно течности. Консумирајте чај Водата е секогаш добар извор, но и чајот. Чајот од билки е исто така добар за се, но зелениот или белиот чај содржат антиоксиданси кои ги зајакнуваат ...
сите 12 | | | веќе видена

Студентка од Универзитетот Корнел се соблекла и само во долна облека ја презентирала својата презентација. На тој начин се обидела да се бори против “ограничените размислувања” откако професорката го доведе прашањето за должината на нејзините шорцеви. Летиша Чај во сабота ја презентирала својата теза пред професори и ученици и во еден момент ја соблекла својата облека и останала само во долна облека. На тој начин изразила протест против својата професорка која ја искритикувала за кратките панталони кои ги носела и на претходните презентации. Летиша објавила фотографија на Фејсбук велејќи дека се соблекла откако професорката ја искоментирала нејзината облека. После инцидентот професорката ѝ пришла и ја запрашала што мисли нејзината мајка за таквото облекување. “Мојата мајка е феминистка и верува во родова еднаквост. Моите шорцеви неа ѝ се сосема во ред”, вели Летиша. Професорката истакнала дека таа не им кажува на децата што да носат, но дека сака да им даде до знаење дека таквата облека влијае врз нивните ...
сите 3 | | | веќе видена

Суперавтомобилот Audi R8 за првпат е забележан на неофицијални фотографии со нов фејслифт. Иако голем дел од козметичките промени се маскирани со камуфлажната обвивка, се чини дека Audi ќе ги променат предната решетка и отвори, додека се очекува и мала промена кај фаровите. Тест моделот забележан на фотографиите се чини дека е базиран на постоечкиот R8 V10 Plus, со идентичните двобојни странични елементи и задниот јаглероден спојлер. На задниот дел, најприметна промена се издувните цевки кои имаат овална форма како оние на RS изданијата на Audi. Се очекува новиот R8 да биде понуден со сегашниот 5.2 литарски V10 мотор, како и со V8 хибридно издание, покрај она со V6 мотор. Шест цилиндричната верзија би го имала моторот од последните RS 4 и RS 5 модели, додека хибридниот V8 најверојатно ќе ја има истата конфигурација со електрифицирана задна оска која сега ја користи Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid, која создава над 680 коњски сили и 850Nm вртежен момент. Кога R8 ќе биде комплетно заменет со најновото ...
сите 17 | | | веќе видена

Техничарите на NASA официјално ја започнале фазата на склопување, тестирање, и лансирање на следниот ровер за на Марс чие лансирање се очекува во 2020-та. Моментално се работи „небесен кран“ напојуван од ракети со чија помош роверот ќе се спушта на површината на планетата – истиот систем кој го има спуштено роверот Curiosity во август 2012-та. Инженерите и техничарите ќе работат на овој ровер наредните година и половина додавајќи телекомуникациски, навигациски, термални и др. системи, а досега се инсталирани само погонските системи. Доколку сè оди по планот, Марс 2020 роверот ќе ја истражува геологијата на местото на кое ќе слета (кое сè уште не е објавено), ќе ја проценува погодноста за живот на околината на Марс, ќе истражува знаци на поранешен живот како и природните ресурси и опасности со кои би се соочиле идните мисии со човечки екипаж. Роверот исто така ќе собира примероци од карпи и почва и ќе ги остава во запечатени туби кои во некои идни мисии ќе се вратат назад на Земјата за понатамошни ...
сите 10 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на покана на својот грчки колега, Никос Коѕијас, учествуваше на вториот состанок во проширен состав на министрите за надворешни работи од Балканот и Вишеградската група, во таканаречениот формат „Балкан 4 плус Вишеград 4 плус“, кој се одржа на 10 и 11 мај, 2018 година, во местото Сунио, во близина на Атина. „Факт е дека сме во најделикатната и последната фаза, факт е дека има многу прашања за кои има разбирање, тоа разбирање е врзано со крај. Значи, тоа што е договорено, не е договорено, ако не е договорено сѐ и факт е дека утрешниот ден е многу важен, неколку дена е пред самитот во Софија и наша должност е да најдеме едно решение што е можно повеќе ќе ги покрива потребите на двете страни, за да им овозможиме на премиерите прво да се сретнат, и после тоа да си подадат рака, ама мора да понудиме некакви опции, таа ни е задачата утре”, изјави Димитров. Покрај стандардниот формат од минатата година во Будимпешта, каде учествуваа министрите за надворешни работи на ...
сите 97 | | | веќе видена

Во студија на 13 лунарни метеори пронајдени во северозападна Африка, Др. Масахиро Кајама од универзитетот Тохоку во Јапонија кај еден од нив детектирал моганит – форма на силиконски диоксид кој единствено се формира во присуство на алкална вода (во пукнатините на карпите) и кој бил откриен во 1976-та. Моганитот го има во 77% од метеорот наречен NWA 2727, што значи дека таму каде што тој бил формиран имало значителна количина на вода. Кајама и ко-авторите на студијата објаснуваат дека водата била „испорачана“ на Месечината преку астероиди и комети богати со неа пред околу 3 милијарди години, кога на нејзината површина постоела во течна форма. Течноста евентуално навлегла под површината и се изладила, останувајќи заробена во лунарните карпи. Подоцна, кога некој астероид или комета удирал во површината на Месечината, карпите полни со меганит се исфрлале во Вселената, а некои од нив слетале на Земјата во вид на метеорити. Кајама проценува дека повеќе од 0.6% од материјалот под површината на Месечината е воден ...
сите 3 | | | веќе видена

Мачките навистина може да ги собере секаде! Тие се секогаш мотивирани да влезат во најмалите простори. Понекогаш нивната мотивација е толку силна што мачките се претвораат во течности за да го наполнат садот што им одговара. Погледнете ги следниве урнебесни фотографии кои ќе ви докажат дека мачките можат слободно да течат како река… Мачка која го обожава аквариумот на рибите Најмрзливата мачка на светот Оваа мачка буквално се топи! Мачка во саксија Чинија брашно Мачка која се претворила во капучино Мачка во течна агрегатна состојба Неоспорлив доказ дека мачките се течни Мачка-водопад Течноста нема конкретна форма додека не ја заземе формата на садот
сите 6 | | | веќе видена

Одењето на лекар не е секогаш најлесното нешто, особено кога треба да го објасните вашиот проблем. Можеби мислите дека вашата средба со лекарот ќе биде тајна и дека што и да кажете ќе остане меѓу вас, без разлика колку глупаво звучи, но лекарите од Редит одлучиле да ги споделат најчудните прашања кои ги слушнале од своите пациенти. Тие без сомнение ќе ве насмеат и ќе ви го разубават денот! „Имав пациент кој ми кажа дека не можел да го витка коленото. Му реков да ги соблече панталоните за да видам што е проблемот. Откако ги соблече сфатив дека причината за проблемот е тоа што имаше лонгета на ногата. Го проверив неговиот картон и забележав дека неколку пати го викале за да ја извадат лонгетата, но тој не се појавил.“ „Морав да ѝ објаснам на 17-годишна девојка и на нејзината мајка дека таа не е алергична на алкохол, туку дека тоа што го чувствува се вика мамурлак. Се пожали дека вечерта кога пиела премногу вотка, особено на празен стомак, чувствувала гадење и понекогаш повраќала наутро. Но тоа не се случувало ...
сите 2 | | | веќе видена

Ново поскапување на нафтените деривати станува се понеизбежно – најавуваат движењата на цените на светските берзи. Во моментов барел нафта се продава за 74,5 долари што е над нивото кое како средна цена Регулторната комисија за енергетика го постави при регулирањето на малопродажните цени, минатиот понеделник. Цената на нафтата во текот на вчерашниот ден го достигна највисокото ниво по декември 2015 година и се продаваше за повеќе од 76 долари, за во текот на вчерашниот ден да се спушти под нивото од 75 долари за барел. Таквиот развој на настаните гарантира повисока малопродажна цена за горивата во Македонија од понеделник. На 30 април Регулаторот ги покачи цените на сите нафтени деривати за 2 денари по литар па така бензините по неколку години го надминаа нивото од 70 денари, односно толку чини 95 октанскиот бензин, додека 98 октанскиот е за 1,5 денари поскап. Дизелот се точи за 62 денари по литар.
сите 133 | | | веќе видена

Дали некогаш чувствувате умор после ручек? Не сте единствени, овој проблем мачи многу луѓе. Тоа доаѓа од храната која ја јадете, па поради тоа некои видови на храна е потребно да ги избегнувате кога е ручекот во прашање. Ручекот е најдобро да се јаде во 12 или 13 часот. Ако го одложите за касно попладне, веројатно ќе бидете многу гладни и поради тоа ќе добиете желба за храна полна со шеќери и маснотии, како пржена храна, слатки и колачи. Идеалниот ручек треба да содржи витамини, минерали, здрави маснотии, белка и јаглен хидрати. Јаглен хидратите и мастите ни даваат енергија, додека белката е клучна за правилно функционирање на нашето тело. Поради тоа за ручек добар избор би можеле да бидат и сендвичите, но оние со пилешко, јајца, туна, сирење или печено говедско место. Тука уште се и салатите, супите и рибата како скуша, лосос или сардина. Во прилог прочитајте кои три видови на храна се најлош избор за ручек, бидејќи предизвикуваат пад на енергијата, односно летаргија: 1. Пржени компири (помфрит) Помфритот ...
сите 7 | | | веќе видена

Според податоците на TripAdvisor, оваа година најпопуларни места за одмор се Бали и Ибица. Овој популарен сајт ги подели дестинациите на две групи, оние поблиски и подалечни. Во топ 10 блиски дестинации спаѓаат: Ибица, Крит, Мајорка, Санторини, Кипар, Малта, Барселона, Бенидорм, Мадеира, и Гран Канарија. Од далечните дестинации, во топ 10 се: Бали, Орландо, Лас Вегас, Малдиви, Њујорк, Банкок, Дубаи, Маракеш, Пукет и Барбадос. Бали има вулкански планини, песочни плажи, корални гребени, храмови, знаменитости. Ибица е идеална за оние кои сакаат забава.
сите 3 | | | веќе видена

next