ТВ Нова

Во Кривичниот суд денеска започна главната расправа од судењето на обвинетите обидот за убиство на пратеникот Зијадин Села на настаните во Собранието на 27 април., што се случи на 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија. На денешното рочиште изјави даваат сведоци, а се презентираат и докази и искази на вешти лица. На судењето неговиот адвокат Абедин Абдули рече дека Села бара оштета од околу 500.000 евра. На претходното рочиште сите десетмина обвинети за обид за убиство на Села се изјаснија за невини. Тие пред Судот кажаа дека го разбираат обвинението, но оти не се чувствуваат виновни и дека тоа ќе го докажат во натамошната постапка
сите 86 | | | веќе видена

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, ќе се сретнат во Софија на 15 и 16 феваруари, на маргините на неформалната средба на шефовите на дипломатиите на земјите од ЕУ и државите кандидати за членство, објави Независната Балканска новинска агенција – ИБНА. Се очекува Димитров и Коѕијас да разговараат за следните чекори во процесот за решавање на спорот за името меѓу двете земји. Вчера, како што објави МИА, македонскиот премиер Зоран Заев, најави дека следната недела треба се одржи нова средба на шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Димитров и Коѕијас со посредникот на ОН Метју Нимиц. Најавите за интензивирање на процесот за решавање на прашањето за името следуваат по последните изјави на Заев дека Скопје може да прифати географска одредница, како и на Владата во Атина дека останува активно ангажирана во процесот.са/сд/08:35
сите 247 | | | веќе видена

Откако вчера премиерот на СДСМ Зоран Заев најави дека се подготвени за географска одредница за името, со реакција се јавија претседателот Иванов и опозициска ВМРО-ДПМНЕ.Тие реагираат дека зборот „подготвени сме“ се однесува само на владата но не и на целиот државен врв. Претседателот Ѓорге Иванов не е информиран за каков било постигнат договор меѓу македонскиот и грчкиот премиер од нивната средба во Давос, на кој договор се темелат јавните изјави на министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, информираат од Кабинетот на Иванов. На информативната средба одржана во Клубот на пратеници на 27 јануари 2018 година, нагласуваат, присутните беа информирани за предложените идеи на медијаторот Метју Нимиц во рамки на процесот што се води под покровителство на Обединетите нации. – При информирањето за исходот од средбата во Давос не се спомена каков било постигнат договор или, пак, спогодба за којашто сега јавноста ја информираат грчки претставници. Македонскиот претседател останува на јавниот став ...
сите 299 | | | веќе видена

За евроинтеграцијата на Македонија, стратегијата на ЕУ за регионот, билатералните спорови и неопходните реформи разговаравме со Амбасадорот на ЕУ во Македонија Самуел Жбогар. Интервјуто го водеше Билјана Василева-Трендафилова.
сите 5 | | | веќе видена

По промената на името на скопскиот аеродром, грчкитемедиуми не ја исклучуваат можноста шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас да го посетиСкопје. – Во случај да се направат овие симболични чекори, не треба да се исклучи можноста министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, набргу авионски, да замине за Скопје, со директен лет од Атина, прв по многу години, пишува грчкиот весник „Катимерини“, а со сличен коментар е и онлајн изданието на весникот „Прото тема“, објавувајќи дека шефот на грчката дипломатија „ги подготвува куферите за Скопје“. Коѕијас се подготвува за патување во ПЈРМ по промената на името на аеродромот, наведува „Прото тема“. Како што јавува дописникот на МИА од Атина, според медиумите во Грција, во изминатиот период Никос Коѕијас, изразил желба да биде првиот кој од Атина, авионски би дошол во Скопје, доколку и во пракса се спроведат најавите на македонскиот премиер од Давос за преименување на аеродромот и автопатот. Сепак, за оваа информација не постои официјална потврда
сите 455 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во Вашингтон оствари работна средба со Метхју Палмер, Заменик помошник државен секретар за Европа и Евроазија, кој е дојден на местото на Хојт Ји во Стејт Департментот. На средбата Мицкоски нагласил дека ВМРО-ДПМНЕ е политичка партија насочена кон интеграција во ЕУ и НАТО и реформите како клучни процеси кои треба да ја подобрат севкупната економска, политичка и социјална состојба во нашата земја како и во нашиот регион. На средбата се разговарало за актуeлната политичка состојба во Република Македонија, пришто Мицкоски нагласил дека во овој момент граѓаните на Република Македонија се соочуваат со правна несигурност и злоупотреба на правосудниот и административниот систем со цел остварување на тесни интереси на актеулната владејачка коалиција. Мицкоски на средбата нагласи дека е потребна одговорност за таквото однесување, на сите поединци кои постапуваат спротивно на законите и ги злоупотребуваат институциите.
сите 144 | | | веќе видена

Не гледам потреба за промена на Уставот, изјави денеска премиерот Зоран Заев, одговорајќи на новинарско прашање дали во процесот на решавање на прашањето за името се разговара и за евенуални уставни измени. – Барањето за промената на Уставот во разговорите за името се грчки став, но ние имаме наш. Македонија го промени својот Устав во 1993 година да го допрецизира членот 49 вградувајќи го амандманот 2. Ние направивме голем чекор за да го отстраните иредентизмот. Во моментов се што правиме е да докажеме дека Македонија нема никакви аспирации, територијални или какви било, дека Македонија нема иредентистички побуди. Македонија сака да гради пријателство, и од тој аспект, не гледам потреба за тоа, рече Заев. Тој повтори дека решението за името мора да го гарантира идентитетот и достоинството на двете страни и тука нема дилеми. – Вчера реков став на Владата, односно за Владата прифатливо е име со географска одредница. Тоа го темелам на основа на моите очекувања во внатрешната дебата која што ја имаме во ...
сите 455 | | | веќе видена

Владата очекува чиста препорака за преговори, за влез во Европската Унија, соопшти денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски. Тој посочи дека Македонија направила значителен прогрес и потенцираше дека Владата прави се, за Македонија да добие чиста препорака за отпочнување на преговорите за влез во Унијата. Бошњаковски подвлече дека на разговорите во Давос всушност е постигнато откочување на евроинтегративните процеси на државата кои беа блокирани од 2009 година. Додаде дека според договореното во Давос, како што вчера истакна и премиерот Заев, Владата ги донесе одлуките за преименување на автопатот и на скопскиот аеродром. Премиерот Заев вчера соопшти дека се подготвени за географска одредница, но додаде дека прашањето е суштествено и треба да се даде шанса низ преговори да се најде решение. Според него, сѐ што може да помогне во затворање на спорот треба да се искористи. Премиерот Заев вели дека е задоволен од стратегијата бидејќи во неа се истакнува оти Република Македонија направила значителен напредок ...
сите 11 | | | веќе видена

Новото име на нашата земја нема да биде „Република Нова Македонија“. Ова е единствено јасно откако вчера премиерот Зоран Заев најави дека е подготвен за географска одредница. Со тоа се стеснува изборот на имиња кои се вртат во јавноста а кои се дел од сетот на идеи на посредникот Метју Нимиц од кои во најсериозен е предлогот „Република Горна Македонија“ И денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски не сакаше да открие која е географската одредница која Заев ја спомена за да не наштетел на преговарачкиот процес. Владиниот портпарол уште вели дека во моментот не се разговара за било какова промена на македонскиот устав и дека договореното меѓу премиерите Заев и Ципрас било транспарентно објавено како тоа за преименување на аеродромот и автопатот. Опозицката ВМРО-ДПМНЕ го повика премиерот Заев да излезе и јавно да каже дали освен неговата подготвеност за име со географска одредница, постои подготвеност и за отстапки кои се однесуваат на промена на уставот, јазикот, националноста. За разлика од владиниот ...
сите 478 | | | веќе видена

Нова средба на премиерите на Република Македонија Зоран Заев и на Република Грција Алексис Ципрас сеуште не е закажана, информира на денешната прес-конференција владиниот портпарол Миле Бошњаковски. Во врска со најавите од официјална Атина дека во рамки на преговорите за спорот за името дека ќе побара менување на членовите 3 и 49 од Уставот на Република Македонија, Бошњаковски одговарајќи на новинарско прашање истакна дека во моментов не се разговара за такво нешто. Коментирајќи за информации во грчки медиуми дека македонската страна на средбата во Давос прифатила се што било побарано од грчката страна, Бошњаковски посочи дека средбата во Давос на премиерите на двете земји беше јасна и транспарентна и се што било договорено било соопштено на прес-конференцијата по средбата. – Се што беше договорено јавно на прес-конференција го кажаа премиерите која можеше и јавно да се проследи. Тоа што е направено во Давос е сериозен исчекор кон изнаоѓање решение на проблемот кој што Република Грција го има во врска со ...
сите 32 | | | веќе видена

Во врска со проблемот со Грција со името и мерките на доверба што се подготвуваат, Заев пред изборите во 2016 година рече дека тие мерки се неопходни, но додаде дека црвените линии на СДСМ биле познати. „Нема промена на уставното име и нема промена на нашиот идентитет, на нашата национална посебност. За сѐ друго сме подготвени да разговараме и верувам дека со интензивна дипломатска активност можеме да најдеме решение на овој проблем, изјави Заев тогаш.
сите 8 | | | веќе видена

Ние сме земја без име, имаме едно привремено име ПЈРМ и се обидуваме да добиеме едно нормално име, вели лидерот на ДУИ, Али Ахмети во интервју за грчка „Скај“ телевизија Во однос на тоа дали ДУИ ќе поддржи, доколку се потребни и уставни промени, претседателот на партијата вели дека тие се подготвени да го поддржат процесот до конечно решение. – Секако, ние го поддржуваме напредокот. Ќе биде големо постигнување, доколку успешно се заврши ова поглавје. Ќе не растовари многу, од нешто што со години ни тежи. Ние сме подготвени. И во минатото сме биле подготвени за да го поддржиме процесот до конечно решение, бидејќи не интересира многу интеграцијата на земјата во НАТО и ЕУ, вели Али Ахмети, според грчката телевизија.
сите 42 | | | веќе видена

Спорот за името меѓу Македонија и Грција може да се реши во блиска иднина со лидерство и државништво во двете земји, изјави еврокомесарот за проширување Јоханес Хан. – Ова е спор кој трае долги години. Постојат одредени чувства, особено во Грција, но знам дека актуелната грчка влада е посветена да го реши овој проблем, да најде решение со својот сосед. У верен сум дека тоа може да се постигне во блиска иднина , вели Хан во изјава за Дојче веле. Посочува дека е потребно лидерство и државништво не само да се најде решение, туку и за да се постигне согласност и да се обезбеди неопходното политичко мнозинство. – Тоа е предизвик за лидерите во двете земји. Јас сум во постојан контакт со нив, и тие се многу посветени и знаат дека е важно да се најде решение затоа што таков нерешен проблем не може да остане меѓу две земји среде Европа, вели Хан. Прашан дали сликите од настани како протестите во Атина го прават помалку самоуверен за процесот, Хан одговара дека би бил на погрешна функција доколку лесно му влијаат ...
сите 47 | | | веќе видена

Речиси 4000 Македонци во 2016 година починале од рак. Малигните неоплазми се втортата најчеста причина за смрт кај населението. Кај мажите доминира карциномот на бели дробови, а кај жените на дојка. Д-р Шабан Мемети, Директор на институт за јавно здравје вели дека бројката на заболени од карцином во земјава бележи пораст, а граѓаните треба да водат грижа за своето здравје. Доктор Елена Ќосевска рече дека цигарите но и аерозагадувањето се главен ризик фактор за рак на белите дробови. Раното откривање и третманот се едни од најголемите предизвици на докторите. Малигните заболувања во земјава се втор причинител на смртност, веднаш по болестите на циркулаторниот систем, со околу 180 починати на сто илјади жители. Eлена Равановска
сите 7 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев кажа дека тој е подготвен за име со географска одредница, но за да употреби прво лице множина, треба да ја информира јавноста кое е тоа име, дали ќе има англиска транскрипција и дали истото е само за меѓународна употреба, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. -Дали освен неговата подготвеност за име со географска одредница, постои подготвеност и за отстапки кои се однесуваат на промена на уставот, јазикот, националноста и меѓународните кодови на Република Македонија? Македонските граѓани подолго време очекуваат одговори од Зоран Заев во врска со разговорите кои ги води за решавање на проблемот кој Република Грција го има со нашето име. За жал Заев реши да излезе со делумна информација дури откако грчкиот министер за надворешни работи јавно му порача да го извести сопствениот народ за договорот прифатен во Давос на средбата со Премиерот Алексис Ципрас, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата порачуваат дека Заев и должи одговор на јавноста што се има прифатено во Давос, доколку се точни наводите на ...
сите 203 | | | веќе видена

Се надеваме дека ова ќе значи отворање на ново поглавје во односите на двете земји и двата народи, велат од грчкото Министерство за надворешни работи во соопштението во кое, како што јавува дописникот на МИА од Атина, ја поздравуваат одлуката на македонската Влада да ги преименува автопатот и аеродромот. – Ја поздравуваме денешната одлука на Владата на поранешната југословенска Република Македонија да го преименува аеродромот во Скопје во „Меѓународен аеродром Скопје“, како и автопатот што го поврзува Скопје со грчката граница во „Автопат Пријателство“. Денешната одлука е позитивен чекор за пресврт на она што беше направено во изминатата деценија и ги отежна односите меѓу двете земји. Тоа е важен развој во насока на справување со иредентизмот и се надеваме дека ќе значи отворање на ново поглавје во односите на двете земји и двата народи, соопштуваат од грчкото МНР, пренесе МИА.
сите 513 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев вчера објави дека бил подготвен за име со географска одредница. Ова негово признание следува откако грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас го повика да каже што договорил на средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас во Давос. Заев не кажа кои се предлозите за идентитетските прашања откако Коѕијас беше јасен дека се преговара за се. Но, како знак на добра волја Заев одлучи автопатот да се вика „Пријателство“ а аеродромот Меѓународен аеродром Скопје“.
сите 513 | | | веќе видена

Владата донела одлука аеродромот во Скопје наместо „Александар Велики“ да се вика Аеродром Скопје“. објавија повеќе медиуми. Овој чекор следува откако премиерот Зоран Заев најави на средбата со грчкиот колега Aлексис Ципрас во Давос во знак на добра волја да бидат преименувани Аеродромот и Автопатот кој е дел од Коридорот 10 кој наместо „Александар Македонски“ ќе се вика „Пријателство.
сите 91 | | | веќе видена

На билатералната средба меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас на Економскиот форум во Давос, прв пат после две децении се откочија процесите кои водат кон достоинствено решение на отворените прашања на Република Грција и Република Македонија како две соседни европски земји. За демонстрираната добра волја од двете страни јавноста беше целосно информирана, соопшти денеска прес-службата на македонската Влада. – Изнаоѓањето взаемно прифатливо решение е можно и за таа цел во тек е преговарачки процес. Потребна е добра волја и компромис од двете страни да се дојде до решение кое ќе ги почитува достоинството и идентитет на граѓаните на двете држави. За секој следен значителен исчекор во текот на преговорите јавноста ќе биде повторно целосно информирана, се наведува во соопштението од Владата
сите 172 | | | веќе видена

Врз основа на меѓународните договори, географската област Македонија не ѝ припаѓа исклучиво на Грција, вели портпаролот на грчката Влада во интервју за државната телевизија ЕРТ. Коментирајќи го протестот и слоганите пред два дена на плоштадот Синтагма дека Македонија е грчка, Димитрис Ѕанакопулос вели дека Македонија како географска област припаѓа на различни држави, јавува дописникот на МИА од Атина. – Многу добро знаете дека врз база на меѓународните договори, географскиот регион на Македонија не ѝ припаѓа исклучиво на Грција. 51 отсто од Македонија ѝ припаѓа на Грција, околу 30 проценти на Бугарија, останатиот дел ѝ припаѓа на ПЈРМ и еден процент припаѓа на Албанија. Затоа, ако преминеме на суштината на разговорот, гледаме дека географската област на Македонија во моментов им припаѓа на различни нации-држави и оваа реалност не може да не ја земе предвид грчката надворешна политика – рече Ѕанакопулос, на прашањето дали слоганите „Македонија е грчка“ влијаат на преговорите. Во однос на македонскиот ...
сите 185 | | | веќе видена

next