ТВ Нова

Очекуваме од властите во Скопје, конечно да се охрабрат и јавно да објават која ќе биде придавката во сложеното име и тоа им го објаснат на граѓаните, вели министерот за надворешни работи на Грција,Нисос Коѕијас во интервју за Eуроњуз. Тој наглсува дека тие веќе го подготвуваат теренот за Грците да го прифатат сложеното име но оти не гледаат дека другата страна го прави исто. Во однос на одредницата и сложеното име, Коѕијас објаснува дека грчката влада ги преферира придавките што имаат „словенска нијанса во нивната фонетика“. Тој открива дека во Давос премиерите Ципрас и Заев дека ќе постои спогодба која по предлог на двајцата премиери ќе ја прави грчката страна но оти некои во Скопје одново размислиле и тоа му го укажале на посредникот Нимиц На прашањето дали се преговара и за јазикот и националноста , шефот на грчката дипломатија, е јасен се преговара за се. Во однос на нацрт спогодбата што ја подготвува грчката влада и во следниот период ќе и ја достави на Македонија, Никос Коѕијас, уште еднаш повторува ...
сите 549 | | | веќе видена

Што договорил Заев во Давос на средбата со грчкиот премиер Ципрас? Зошто грчките власти инсистираат да не се излегува од рамката на тој договор? Што се крие од македонската јавност. Во земјава владее целосен молк по овие прашања кои се погласно се поставуваат. Власта избегнува одговори и секојдневно се прави дефокус со разни теми. Затоа невини луѓе, патриоти, се обвинуваат за тероризам и се држат во притвори. Демократијата и владеењето на правото се деградирани во Македонија под власта на СДСМ, велат од ВМРО-ДПМНЕ. -Десетици луѓе се притворени без основ и врз нив се врши политички терор, само затоа што имаат спротивен политички став од Зоран Заев. Правосудните органи не одлучуваат по закон и се кршат правата на притворените. Слободите и правата на луѓето се загрозени. Владеењето на правото е нарушено, ова го констатираше и Комесарот за човекови права на Советот на Европа. Притворените се жртви на класичен терор и политичка инквизиција во современа Европа во 21 век. Правата на притворените беа прекршени и при ...
сите 132 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со партиска делегација во која се Влатко Ѓорчев, Тимчо Муцунски и Слободанка Алексовска ќе остварат неколкудневна работна посета на Вашингтон САД. Во текот на посетата претседателот Мицкоски ќе реализира повеќе средби со претставници на Белата Куќа, Стејт Департмент и членови на Претставничкиот дом и Сенатот. Од партијата соопштуваат дека Мицкоски ќе се обрати и на Безбедносниот форум организиран од членови на американскиот Сенат, а воедно ќе присуствува на Молитвениот појадок кој се одржува под покровителство на Претседателот на САД Доналд Трамп. -Предвидена е и реализација на средби со претставници на македонската дијаспора во САД. Престојот во Соединетите Американски држави ќе се искористи за остварување на меѓународни контакти, зацврстување на односите на ВМРО-ДПМНЕ и лобирање за државните и национални интереси на Република Македонија. По скорешните посети на Брисел, и Будимпешта, престојот во Вашингтон преставува продолжување на интензивната ...
сите 100 | | | веќе видена

Очекуваме од Скопје, конечно да излезе и јавно да каже која ќе биде придавката во сложеното име и да им го објасни тоа на граѓаните, вели Никос Коѕијас, министерот за надворешни работи на Грција, во интервју за Eуроњуз на грчки јазик. Тој тврди дека Атина веќе го подготвува теренот за Грците да го прифатат сложеното име и како што јавува дописникот на МИА од Атина, коментира дека од другата страна не постои иста таква подготовка. – Грчката влада презеде одговорност да каже јавно дека сака промена на името и дека ова име ќе биде сложено за сите употреби со конкретна одредница и излеговме јавно и кажавме дека во ова име ќе биде вклучен и терминот „Македонија“. Ние си ја завршивме нашата работа. Уште чекаме од Скопје, конечно да излезе, јавно да каже во ова сложено име која ќе биде придавката пред именката и да го опишат тоа пред нивниот народ. Ние го подготвуваме јавното мислење и секако како што гледате тоа си има и потешкотии. Не гледам дека и другата страна прави иста подготовка и ова, денес додека го ...
сите 552 | | | веќе видена

Новото име целосно да се усвои и за внатрешна и за надворешна употреба, но по интеграцијата во ЕУ; не постои задолжителна промена на уставот; Нимиц ја повторува клаузулата на неексклузивност за термините „македонски“ и „Македонија“ за економска употреба; новото име да се користи непреведено или преведно по избор на секоја страна; ова се дел од точките од „пакетот идеи“ на медијаторот на ОН Метју Нимиц. Дали тој ни одговара и има ли во него замки што ги постави преговарачот? Игор Чавески
сите 10 | | | веќе видена

Владата на Република Македонија е посветена на градење доверба со Владата на Република Грција, со јасна цел достоинствено да се решат отворените прашања на двете соседни европски земји, велат за МИА од македонската Влада во врска со вчерашниот протест во Атина. – Веруваме дека и во Грција и во Македонија мнозинството граѓани сакаат добрососедство кое води кон пријателство и кон цврста стабилност и економски развој на целиот регион – наведуваат од Владата. Македонската Влада, посочуваат, ги застапува ставовите кои придонесуваат кон унапредување на соработката и перспективите меѓу двете земји.
сите 390 | | | веќе видена

Македонија е бугарска и грците немаат никаква основа да ги прават тие протести. Тие се окупатори таму, вели бугарскиот европратеник од редовите на ВМРО-БНД, Ангел Џамбаски. Според Џамбаски во Егејска Македонија луѓето зборуваат бугарски јазик и нивното потекло исто така, но и дека грците таму се дојденци од Мала Азија. – Модерната грчка држава се појавува на Балканот 12 и 13 година во договор со Србија. Тие територии кои тие тогаш ги окупираа и продолжуваат да ги држат под окупација и денес, како Беломорието, таму нема никаков сомнеж какво е потеклото на населението. И сега ако отиде и се прошетате во села како Шестево, како Апоскеп и тоа зборувам за Костур. Костур е длабоко во Беломорието, Лерин, Воден и отидете во тие села ќе слушнете како зборуваат луѓето на наш јазик. Наш јазик, јазик со кој ние со вас се разбираме, изјави Џамбаски. Џамбаски вели дека луѓето од Егејска Македонија зборуваат бугарски јазик. – Кога зборувате со нив, тие зборуваат на наш јазик и кога ги прашате, имали Маџири, Маџири од ...
сите 24 | | | веќе видена

Новото име целосно да се усвои и за внатрешна и за надворешна употреба, но по интеграцијата во ЕУ; не постои задолжителна промена на уставот; Нимиц ја повторува клаузулата на неексклузивност за термините „македонски“ и „Македонија“ за економска употреба; новото име да се користи непреведено или преведно по избор на секоја страна; ова се дел од точките од „пакетот идеи“ на медијаторот на ОН Метју Нимиц, што го објавува денеска весникот „То вима“, јавува дописникот на МИА од Атина. – Според „То Вима“, во пакетот што Нимиц на 17 јануари го доставил до двајцата преговарачи, не е спомената задолжителна промена на Уставот на ПЈРМ за да се смени денешното уставно име или други точки што според некои имаат иредентистичка содржина. Владата на ПЈРМ е надлежна да оценува кои ќе бидат „обврзувачките, веродостојни и неотповикливи национални процедури“ за спроведување на решението. Нимиц предлага двете земји одново да потврдат дека не негуваат територијални претензии или барања (овој предлог е врз база на взаемност), како ...
сите 29 | | | веќе видена

Турција секогаш ќе биде на страната на Македонија затоа што Грција не е во право. Македонија секогаш ќе остане Македонија, изјави вчера на дебата, пренесувана од Турската радио-телевизија, турскиот премиер, Реџеп Таип Ердоган. На конференцијата организирана во клубот на иселениците од балканските простори, Ердоган порачал дека Турците и Македонците се браќа и дека Турција секогаш ќе стои зад Македонците. – Тоа што сме го заборавиле во 1912 година сега можеме да го поправиме – рекол Ердоган според кого Грција ја блокира Македонија да влезе во НАТО поради името, но Турција секогаш ќе биде до Македонија и нема да дозволи да се менува името. – За нас, Анкара и Скопје немаат никаква разлика и никогаш нема да ги оставиме нашите браќа сами, секогаш ќе сме со нив, и секогаш ќе им помагаме и стоиме зад нив – порачал турскиот премиер.
сите 39 | | | веќе видена

Продолжувам, со мирна совест и одговорност, да преговарам за доброто на татковината“, напиша грчкиот шеф на дипломатијата Никос Коѕијас на Твитер по вчерашните протести во Атина. Со ова тој стави најголема потврда дека протестите во Солун и во Атина и најавените нови нема да влијаат врз цврстата одлука да го решат билатералниот спор со нашата земја и покрај големото незадоволство кај народот и кај опозицијата.
сите 31 | | | веќе видена

Името и идентетските прашања силно влијаат на перцепцијата на граѓаните за членството во ЕУ, покажува дебатната анкета за придобивките и предизвиците од членството на Македонија во ЕУ спроведена од Институтот за европскаполитика. Истражувањето е спроведено од 1 до 7 ноември 2017 година кога се анкетирани 1.200 испитаници, како и на 18 и 19 ноември кога се анкетирани 150 по организиран дебатен настан за членството во ЕУ, името и идентитетските прашања. Пред дебатата, 30 проценти целосно се противат на интеграцијата во ЕУ поради стравот од промена на националниот идентитет додека после дебатата таа бројка се намалува на 19,6 проценти. Резултатите од анектата покажуваат дека пред дебатата 28 проценти од испитаниците силно ја поддржуваат промената на уставното име доколку името Македонци и македонски јазик се загарантирани, додека по дебатата поддршката се зголемува на 40,9 проценти. Ставот против промена на уставното име за членство во ЕУ останува, бележи мала промена, па така пред дебатата против промената на ...
сите 43 | | | веќе видена

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи коментирајќи ги протестите што се одржаа вчера во Атина, оцени дека се дел од јавната политичка дебата која се одвива во различни форми и демократски загарантирано право ако се мирни и ненасилни, но оти тоа не треба да влијае на проецот за решавање на прашањето за името. – Меѓутоа, исто така, не треба да се потцени и големиот број луѓе кои поддржуваат изнаоѓање решенија и се против тој начин на изразување на незадоволство. Никогаш не сме сметале дека ова е лесно прашање и дека ќе се реши без никакви предизвици на патот. Тоа што е важно е дека имаме влади кои се определени да најдат решение. Тие треба да останат мирни и истрајни во изнаоѓање на решението , независно од предизвиците со кои ќе се соочиме на патот. Сега е време на носење праведни одлуки, а не лесни одлуки-рече Османи.
сите 36 | | | веќе видена

Албанците не се во статична ситуација, ниту пак во хибернација како што сакаат да се претстават на домашната и меѓународната јавност. Албанците се политичка и економска сила. Со внимание ги следат политичките случувања за иднината на земјата, исто така ги анализаат формите и начини на обидите за организирање на референдум за преименување на името Република Македонија. Организаторите треба да имаат претходно познавање за волјата на Албанците да учествуваат на референдумот, соопштуваат од „Движењето за Илирида“. „Движење Илирида“ ќе се обрати на „населението на Илирида со барање за бојкот на каков било референдумот, ќе се бара од Албанците да дејствуваат мудро бојкотирајќи го референдумот, како што го бојкотираа референдумот за независност на Република Македонија“,пренесува „Курир.мк“ -Албанците немаат потреба од туѓи референдуми, но имаат потреба од забрзување на процесот за спроведување на својот референдум, во 1992 година, каде што одѕивот на референдумот беше 98%, од Куманово па се до Преспа. Со овој чин ...
сите 5 | | | веќе видена

Дали производствто на афион може да биде спас за македонската економија.Оваа, сега забравена култура некогаш била многупрофитабилна, а денес сосема исчезната од нивите. Македонија го произведувала најсилниот опиум за кој сите се грабале. За оваа тема гледајте го вториот дел од емисијата „Досие“ со Анита Петровска-Рајковиќ.
сите 2 | | | веќе видена

Дождот кој наврна изминатиот викенд нанесе многу штета на земјоделците.Нашите гледачи ни испратија видеа од излеаната вода од реките. Такво нешто се случи во селото Бараково каде се излеа Црна Река.Под вода е и регионалниот пат па затоа се препорачува возачите да бидат внимателни.
сите 9 | | | веќе видена

Ставот на Нимиц разочарува во однос на прашањето за името и неговата улога како посредник одговорен пред Обединетите нации!“ – ова го изјави за проектот „ Сита за и околу Македонија“ со Слободан Томиќ, поранешниот медијатор во грчко македонскиот спор Робин О`Нил Европскиот медијатор објаснува: „ Позицијата на Грчката влада по последниот пакет предлози од Нимиц не е јасна. Ќе ве потсетам на крајот од мојата мисија во 1992 година. “ потенцира О`Нил и додава: „ Претседателот Глигоров рече дека е подготвен името “Република Македонија (Скопје)“ да го стави на референдум пред Македонскиот народ ако Грција го прифати тоа име како решение за спорот околу името.“, истакнува тој. Во изјавата за проектот „ Сите за и околу Македонија“, медијаторот анализира: „ Грција одби согласност на секое име што го вклучува зборот Македонија. Нимиц сега предложи четири имиња, сите го содржат зборот Македонија. Ако на Македонската влада не и’ се допаѓа некое од овие предложени имиња, или сите од нив, тоа едноставно треба да го каже. ...
сите 41 | | | веќе видена

Нема да прифатиме промена на Уставот со цел промена на името на Република Македонија. Ова е ставот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и неговата партија. -Позицијата на ВМРО-ДПМНЕ во минатото е неколку пати кажана јавно и јас неколку пати самиот ја имам кажано. Што се однесува до промена на Уставот, а со цел промена на уставното име на Република Македонија и таа е непроменета и ќе остане непроменета-изјави Мицкоски за Сител.
сите 187 | | | веќе видена

Околу еден милион Грци во центарот на Атина порачаа дека Македонија е една и грчка и дека немаат намера никому да ја дадат. Според организаторите, протестот ги надминува политичките партии и неговата порака е патриотска и непартиска. Протестот тврдат дека е финансиран од „македонски организации во Грција и надвор од неа, особено од САД. Симболите и целата иконографија и сценарио на протестот јасно ја оцртува омразата која се генерира во грчкото општество кон Македонија. Ниту еден протест за антикризните мерки што речиси сите влади ги гласаа во Грција, а носеа кратења на плати и пензии, ниту еден протест во рамки на генералните штрајкови, ниту еден собир за финансиските проблеми на земјата, од почетокот на кризата и воведувањето на меморандумите од 2010 до денес, не успеа да собере толку многу Грци, колку што денеска излегоа на протестот за Македонија. „Ципрас и Каменос ја распродаваат Македонија, да се одржат сега избори“, пишува на плакатот што го носат неколку млади Грци, додека пак „Македонија е грчка“ ...
сите 62 | | | веќе видена

Во Холандија почна да функционираат т.н мобилни затвори кои се ефикасни за фаќање на лице место за сите разбојници.„Штосот“ е во тоа што на улица намерно се остава камион во кој има бела техника како мамец за крадците. Кога тие ќе влезат во багажникот автоматски се спушта железна врата и тие се лесен плен за полицијата. Погледнете како тоа функционира.
| | веќе видена

Казината и обложувалниците минимум 300 метри подалеку од училиштата а оние кои веќе се наоѓаат на помала одалеченост ќе мора да се затворат, вака предвидуваат новите законски измени на Законот за игри на среќа и забавни игри. Според новите предлог измени ниту еден автомат клуб или спортска обложувалница нема да смее да се наоѓа во непосредна близина на основните и средните училишта. Во образложението на новото законско решение е наведено дека во постојниот закон не постои никакво ограничување каде и колку може да се отворат обложувалници и казина. Откако предлог законот се најде на единствениот национален регистар на прописи приредувачите на игри на среќа ги доставија своите заблешки. Од асоцијацијата на спортски обложувалници сметаат дека предлозите се престроги и сериозно ќе наштетат на нивниот бизнис. Според нив предложеното решение за одалеченост од училиштата е неприфатливо бидејќи со закон веќе е дефинирано дека лица помлади од 18 години не може да учествуваат во игри на среќа. Предлог законот за ...
сите 14 | | | веќе видена

next