ТВ Нова

Патриотизмот е ќерка на модерната демократија. Патриотизмот е чувар на правата и слободите на човекот и на граѓанинот. Патриотизмот е силата на секоја држава, пишува професорката Тања Каракамишева на Фејсбук „Новите генерации треба да знаат дека германскиот патриотизам не ја започна Втората светска војна, туку тоа го направи тоталитарната нацистичка идеологија на Хитлер. Германскиот патриотизам не го создаде Холокаустот, тоа го стори Хитлеровиот нацистички болен ум. Рускиот патриотизам не ги испрати луѓето на Гулаг, тоа го направи советската комунистичка идеологија. Лажните политички елити ја згаснаа патриотската енергија, го згаснаа патриотизмот во граѓаните. Но, време е за вистината. Вистинските патриоти секогаш се вистински демократи. Нема поголем демократ од патриотот. Вистинските патриоти се демократи затоа што знаат да ја сакаат својата земја и својот народ, и нивните права и нивните вредности, и нивната традиција и нивната модерност. Вистинските патриоти не сакаат да ја видат својата земја нападната ...
| | веќе видена

Бугарскиот патријарх Неофит во врска со иднината на приближувањето меѓу Бугарската православна црква и Македонската православна црква-Охридска архиепископија вели дека има консензус за главните прашања на иднината. Според него, претстојат интензивни средби и разговори. – Ние се обидуваме да се ислуша со внимание, да го одржиме добриот тон, да се сретнеме со архиереите и со луѓето од кои зависи придвижувањето на ова прашање . Фала му на Бога, имаме консензус за главните прашања на идното единство . Прашан дали ќе учествува на претстојното одбележување на 1.000 години од основањето на Охридската архиепископија, Неофит за БГНЕС рече дека ќе се размисли како ќе се одбележи овој датум. – Ќе размислиме како да се одбележи овој датум. Со Бога напред! Ние ќе се стремиме да му служиме на Христовата љубов и мир. Македонската православна црква во минатата есен побара БПЦ да биде нејзина Црква-мајка. Бугарската православна црква го прифати барањето на МПЦ по што се формираше специјална комисија за решавање на прашањето, ...
сите 7 | | | веќе видена

Народно движење за Македонија се преименува во Единствена Македонија, ќе се залагаме за Сојуз со Русија и членство во Еворазиската унија Во изјава за медиумите, претседателот на партијата, проф. д-р Јанко Бачев рече: – „Централниот комитет како највисоко одлучувачки орган на партијата меѓу два конгреса, денес донесе одлуки од историски карактер за партијата. Прво, ЦК донесе одлука за целосно ребрендирање и во иднина партијата наместо Народно движење за Македонија ќе биде со називот Единствена Македонија. Второ, реконструкција на Извршниот комитет на партијата, во кој, меѓу останатите, ќе членуваат и проф. д-р Стефан Влахов Мицов, кој истовремено ќе биде и заменик претседател на партијата, Драган Угриновски, претседател на Македонското патриотско здружение „Тврдокорни„ кое гледаме дека е мета на одредени структури во државата со обидот за наменско промовирање на паралелно здружение со ист назив, но, како што гледате вистинското здружение Тврдокорни е денеска тука, Зоран Јованчев претседател на Здружението ...
сите 46 | | | веќе видена

„Македонија е една и значи Грција“, „Македонија е свето грчко име“, Решението е во граница со Србија“ се главните пораки кои беа упатени на денешниот протест во Солун за како што го нарекоа одбрана на Македонија.На протестот покрај пристаништето се собраа околу 50.000 луѓе дојдени од сите градови од Грција. Организирано, со возови и автобуси демонстрантите уште од рано утрото пристигнуваа во Солун од сите градови па дури и од островот Крит а билетите беа 50отсто поефтини од регуларната цена. На собирот присустуваа голем број на Грци од дијаспората посебно од Австралија. Во центарот на градот можат да се купат и реквизити за протестот, како и маички со сонцето на Вергина и грчка Македонија. На собирот се веат грчки и кипарски знамиња, слики со ликото на Александар Велики, како и тие на грчкиот регион Македонија. Организатори на собирот се грчки здруженија и организации од дијаспората, а имаат поддршка и од партии пред се од ултранационалистите од Златна Зора, спортски и христијански здруженија, ...
сите 195 | | | веќе видена

Повторно убиство во скопски Чаир. Од министерството за внатрешни работи преку соопштение информираа дека синоќа 33 годишен маж од Скопје со нож прободел 41 годишна жена од Тетово со која биле во роднински врски, откако претходно таа го нападнала со стап. Околу 23 часот на пат кон клиниката Мајка Тереза жената им подлегнала на повредите во возило на итната медицинска помош, додека пак напаѓачот е пренесен на Ургентниот центар, а по укажаната лекарска помош е приведен во полициска станица. Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство донесе наредба за обезбедување и прибирање траги од лице место за настанот и од таму додаваат дека е издадена и наредба за вршење обдукција на починатата жена. Тие велат дека се започнати бројни дејствија во насока на утврдување на фактите и кривичната одговорност на сторителот. Во оваа населба пред само еден месец беше убиено 24 годишно момче со огнено оружје.
сите 72 | | | веќе видена

ДЕНЕСКА ПРЕД СОБРАНИЕТО НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА СЕ ОДРЖА ПРОТЕСТ ПРОТИВ ПРОМЕНА НА ИМЕТО И ЗАКОНОТ ЗА УПОТРЕБА НА ЈАЗИЦИТЕ ОРГАНИЗИРАН ОД ЗДРУЖЕНИЕТО ТВРДОКОРНИ И МОС. СПОРЕД НИВ СО ДВОЈАЗИЧНОСТА СЕ ГУБИ УНИТАРНИОТ КАРАКТЕР НА МАКЕДОНСКАТА ДРЖАВА И МАКЕДОНИЈА СТАНУВА ТРЕТА АЛБАНСКА ДРЖАВА НА БАЛКАНОТ Ивица Стојановски
сите 81 | | | веќе видена

Според добро информирани извори, јасно е дека за време на минатонеделните средби на грчкиот премиер Алексис Ципрас со шефот на грчката дипломатија Никос Коциас и архиепископот Јеронимос, Грција е повеќе за името Република Вардарска Македонија (Republic of Vardarska Macedonia) како дел од договорот во спорот за името, пишува грчкиот весник Катимерини. Од друга страна пак Македонија, според Катимерини, е повеќе за името Република Нова Македонија (Republic of New Macedonia ).
сите 16 | | | веќе видена

Порака дека Атина бара едно име кое ќе важи и за внатрешна и за билатерална и за употреба во ОН упатува грчкиот премиер преку интервјуто под наслов „Ако постои можност, ќе биде национална глупост да не ја искористиме“, за неделното издание на весникот „Етнос“. Алексис Ципрас, како што јавува дописникот на МИА од Атина, говори опширно и детално за прашањето за името, вели дека по политичката промена кај нас гледа влада која изјавува дека е решена да направи чекори, но додава дека останува тоа да се покаже во пракса. – Решавањето значи заемно прифатливо сложено име за севкупна употреба. А севкупна употреба значи дека не може да се вика различно во нашите билатерални односи и во ООН, а друго да е уставното име. Во однос на НАТО и ЕУ, работите се јасни. Интеграција во НАТО или отпочнување пристапни преговори за соседната земја ќе има само со решение на името, вели Ципрас за „Етнос“, пренесува МИА. Во однос на денешните демонстрации во Солун, грчкиот премиер објаснува дека ја почитува чувствителноста на неговите ...
сите 80 | | | веќе видена

По подолго време со изјава за медиумите се јави и поранешниот грчки премиер Костас Караманлис во чие време Грција постави вето за Македонија за приемот во НАТО во 2008 година на самитот во Букурешт.Тој тврди дека никогаш не се согласил во името на соседната земја да стои терминот „Македонија“ -Од каде излезе тоа дека јас се обврзав да постои терминот Македонија во името? Во Букурешт немаше никаков договор“ е насловот на централната тема во неделното издание на „ Елефтериа ту типу“.
сите 2 | | | веќе видена

Атмосферата во Солун полека се загрева.Илјадиници демонстранти од цела Грција пристугнуваат на големиот протест за како што го нарекуваат одбрана на Македонија.Мотото на собирот е „Македонија значи Грција“, „Нимиц оди си дома“, решението е во граница со Србија“. Почетокот е закажан за 14 часот а центарот на градот излепен со плакати со националистилка содржина а на пристаништето се продаваат и сувенири со грчка Македонија. Се очекува да се соберат околу 30 илјади граѓани, кои со организиран превоз, со 500 автобуси од доцна синоќа, од цела Грција, пристигнуваат во Солун. Организатори на собирот се грчки здруженија и организации од дијаспората, навивачи и попови и партии. Преку протестот, бараат да не се користи терминот „Македонија“ во името на нашата земја.
сите 175 | | | веќе видена

Во одговор на прашањето што може да се очекува во блиска иднина во однос на приближувањето меѓу Бугарската православна црква и Македонската православна црква-Охридска архиепископија, бугарскиот патријарх Неофит изјави дека постои консензус за прашања поврзани со иднината „Претстојат интензивни средби и разговори. Се обидуваме да слушаме со внимание, да го одржиме добриот тон, да се сретнеме со архиереите и со луѓето од кои зависи придвижувањето на ова прашање. Фала му на Бога што имаме консензус за главните прашања за идното единство“ , истакна бугарскиот патријарх за агенцијата БГНЕС. МПЦ-Охридска архиепископија минатата есен побара од БПЦ да биде нејзина Црква-мајка и да се избори за нејзината автокефалност.
сите 15 | | | веќе видена

Загаден воздух неколку пати над максимално дозволеното ниво дишеа жителите на Ново Лисиче вчеравечер – 400 микрограми ПМ10 честички на метар кубен воздух. Мерните станици и во другите градови покрај Скопје покажаа високи концентрации на канцерогените честички. Во Куманово 370, во Тетово 350, Кавадарци 300, Битола 200 микрограми на метар кубен. Како и секогаш во вечерните часови после 19 се регистрира наглото покачување на честичките кои буквално ги трујат граѓаните. Користење на јавниот превоз, редуцирано возење автомобили, намалување на греење на дрва се дел од препораките од надлежните, но тоа секако се само препораки а не мерки. Лекарите пак советуваат да се избегнува престој на отворено во часовите кога воздухот е најзагаден. Оваа еко-катастрофа е стар проблем – со отровниот воздух се соочуваме секоја зима. Минатата година овој период од годината рекордот го држеше истата населба Ново Лисиче, каде што беа измерени 1200 микрограми ПМ10, што е за цели 12 пати над максимално дозволеното ниво. Статистиките ...
сите 13 | | | веќе видена

Под паролата: “Никој не смее да го узурпира светото име Македонија” денеска во Солун се одржува голем протест.За поголема масовност, грчките медимуи пишуваат дека се откажани сите спортски натпревари и културни настани. На протестот ќе присуствува и партијата „Независни Грци“ на Панос Каменос, како и ултранационалистите од „Златна Зора“. Барањата се исти како и во 90-те години кога цела Грција се крена за да бара екслузивност на името Македонија и наследството на Александар Велики. Тогаш, во 1992 година, во националистичкиот балкански контекст, насекаде можеше да се чуе слоганот “Македонија е грчка” и на протестот се собраа над милион демонстранти во Солун. Спорот, во главно, е плод на несогласувањето на Република Грција да го прифати уставното име Македонија. Привременото решение „поранешна Југословенска Република Македонија“ (во англиската верзија ” the former Yugoslav Republic of Macedonia”), покрај Република Грција, го користат и неколку други земји кои не го признаваат уставното име на Македонија
сите 174 | | | веќе видена

Павле Воскопулос Филипов еден од водачите на Виножито, партијата на Македонците во Грција со спротивставен став на грчките претставници и функционери во Фејсбук статус вели дека наместо Mакедонија, Грција треба да го смени името на грчкиот регион Македонија. За надминување на разликите околу името на нашата држава, Воскопулос предлага пет имиња за грчкиот регион Македонија: 1. Грчки географски регион 2. Географска грчка Македонија 3. Грчка Македонија 4. Грчка историска Македонија 5. Регион грчка Македонија. „Во обидот да се најде компромис ќе беше праведно и конструктивно да се предложат имиња за географската област на Северна Грција за да има чиста и јасна разлика од РМ како што бара грчката страна”, пишува Воскопулос додавајќи дека Грција има два проблеми со името на Република Македонија. „Со државноста, отсликана во македонштината на највисоко ниво во една организирана држава, каде македонскиот национален идентитет е на врвот – целосна еманципација преку независна држава, Република Македонија. Грчката ...
сите 16 | | | веќе видена

Според познавачите на проблематиката, сега откако претседателот Ѓорге Иванов со ветото даде повод, пратениците во Собранието треба да ја искористат можноста за повторно разгледување и отстранување на посочените недостатоци, па транспарентно, со вклучување на стручната јавност и со јавна дебата, да ги испочитуваат принципите за кои јасно се залагаат и владата и парламентот. Како и да е, очигледно на ништо повеќе од обично прегласување не треба да се надеваме, затоа што за премиерот Зоран Заев законот за јазици нема недостатоци. Сепак, ако се консултира интернет страницата на Венецијанската комисија, советодавното тело на Советот на Европа, таму засега нема ниту една информација дека некој од Македонија им пратил барање за советодавно мислење за Законот за употреба на јазиците. Последно нешто што е добиено во комисијата од Македонија е барањето од Министерството за труд и социјална политика за нацртот на законот за превенција и заштита од дискриминација. Ако на ова барање испратено на 8 јануари одговорот ќе ...
сите 250 | | | веќе видена

Според грчкиот премиер Алексис Ципрас македонската нација не постоела никогаш.Ова го вели во интервјуто за грчкиот весник „Етнос“ кое целосно ќе биде објавено утре. Ова е прва ваква изјава на грчкиот премиер кој досега беше умерен кога станува збор за спорот со нашата земја.Со ова Ципрас потврди дека суштината на спорот не во името туку во негирањето на македонската нација и јазик. Досега радикалните изјави беа резервирани за Панос Каменос но сега и Ципрас се придружува на грчката политика во однос на идентитетските прашања. Со ваков цврст став Ципрас на 24 јануари ќе се сретне со македонскиот премиер Зоран Заев во Давос. Заев пак е убеден дека ќе се најде решение кое ќе ги задоволи двете страни. Тој за прв пат беше јасен дека решението кое ќе биде договорено ќе биде ставено на референдум. Дека референдумите во двете земји се се поизвесни говорат и резултатите од анкетата спроведена од весникот Та неа каде 61 отсто од грчките граѓани се изјасниле дека треба да се одржи референдум. Највпечатливо е што повеќе ...
сите 361 | | | веќе видена

Не навлегувам во идентитетот на државата, туку го зајакнувам. Вие имате силен идентитет, не само од осамостојувањето, туку и од време на поранешна Југославија и од Отоманската империја, рече медијаторот Метју Нимиц во интервју за телевизија „Сител“ во врска со предлогот за решавање на прашањето за името. Според Нимиц, не е тајна дека договорот е сеопфатен. – Се обидов да ги опфатам најголемите проблеми и да најдам начин од интерес на двете страни. Според мене, со предлогот идентитетот е безбеден и со моите идеи е уште повеќе зајакнат. Предлозите ги напишав на четири страни и ги дадов на надлежните. Треба време да размислат, три до четири дена, а потоа да се разговора, истакнува Нимиц. Тој најавува дека ќе ги посети двете земји во наредните 10 дена за да се најде компромис. Оценка на медијаторот е дека спорот за името е голема штета за двете земји доколку неговото решавање и натаму се одолговлекува, а за разлика од минатото, ситуацијата сега е променета. – Атина излегува од економска криза, поуверени се и ...
сите 206 | | | веќе видена

Македонска нација не постоела никогаш, вели грчкиот премиер Алексис Ципрас за неделното издание на весникот „Етнос“, според порталот Њуз 24/7. Ципрас, во интервјуто што ќе биде објавено утре, како што објавува порталот во најавата, говори детално за прашањето за името, ги отвора картите за спорот меѓу двете земји, опишува какво име би прифатила грчката влада и вели дека особено важно прашање е иредентизмот. Во однос на неговиот коалициски партнер во владата и неговата дијаметрално различна позиција, Ципрас, според Њуз 247, вели дека „Каменос нема да стане Самарас“, со што индиректно порачува дека лидерот на Независни Грци нема да создаде проблеми во грчката влада. Информативниот портал Њуз 247, што објавува делови од утрешното интервју на Алексис Ципрас, јавува дписникот на МИА од Атина, е дел од истата медиумска групација со „Етнос“. Ваквите изјави на Ципрас доаѓаат пред средбата со Заев на 24 јануари во Давос.
сите 234 | | | веќе видена

Утрово до седум часот најстудено беше во Скопје (Петровец) и во Берово, минус четири степени, а максимални шест се измерени во Дебар. Според УХМР, -3 е во Гевгелија и Струмица, -2 е во Скопје (Зајчев Рид), -1 е во Крива Паланка, Битола, Демир Капија, Штип и Тетово, еден степен е во Крушево, Ѓуриште и Пожаране, два во Маврово и Виница, четири во Прилеп и Тополчани, а пет степени е во Охрид и Претор. Снег со висина од два сантиметра има во Маврови Анови. Времето денеска ќе биде претежно облачно, попладне со повремени врнежи од дожд, а на повисоките планини со снег. Во ноќните часови врнежите ќе престанат. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен, а кон крајот на денот од северозападен правец. Температурата ќе достигне од 5 до 12 степени. Во Скопје променливо облачно, попладне со повремен дожд. Кон крајот на денот ќе дува умерен северозападен ветер. Температурата ќе достигне девет степени. Утре ќе преовладува облачно и постудено време, околу пладне и попладне со повремени врнежи од дожд, а на планините со снег. ...
сите 303 | | | веќе видена

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) ја поддржува кампањата #НашетоИмеЕМакедонија на Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП) и се придружува кон барањето македонските власти да ги прекинат сите преговори и разговори за промена на името. ОМД, како што соопшти, ги повикува Обединетите нации, Европската унија, Северноатлантската алијанса и оние држави кои се уште тоа не го направиле, официјално да донесат одлука за целосно дипломатско признавање на Македонија под името „Република Македонија“ – Вкупно 137 држави веќе го признаа вистинското име на Македонија, што е околу две третини од бројот на држави во Генералното собрание на ОН. Меѓу тие држави се и четири од петте постојани членки на Советот за безбедност. Според владеењето на меѓународното право, не постои случај некоја влада да поседува таква моќ или авторитет за да определува какво име ќе има една независна и суверена држава, наведува ОМД.
сите 32 | | | веќе видена

next