ТВ Нова

Во рамките на посетата на делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ во Брисел, лидерот на партијата Христијан Мицкоски оствари средба со еврокомесарот Јоханес Хан. На средбата станало збор за интегрирањето на Република Македонија во рамките на Европската Унија. -Говоревме за реформите и реформските процеси кои што би требале да се случат во Република Македонија но за жал нивното случување заостанува.Сето тоа некако претставува една добро слово на хартија на имплементацијата. Не можеме да ја почуствуваме и не се случува. Злоупотребата на моќта од страна на Владата предводена од Социјалдемократскиот Сојуз, лошите економски потези, лошите реформи во економијата, уназадувањето на економијата. Исто така гледаме дека ништо не се случува од аспект на реформите во судството и судскиот систем. Со еден збор кажано асолутно го понудивме сиот наш човечки и административен потенцијал како ВМРО-ДПМНЕ за да можеме да допринесеме и да дадеме вредност на она што се вели што е можна побрза интеграција на Република Македонија во рамките на ...
сите 153 | | | веќе видена

Добро е што започнаа разговорите со опозицијата за постигнување консензус во државата во однос на спорот за името во пресрет на посетата на медијаторото на ОН Метји Нимиц. Тоа дава оптимизам и надеж дека со еден консензус ќе изградиме државен став што ќе ја подобри позицијата на државата во пресрет на затворање на овој спор, истакна на днешната средба со новинарите вицперемиерот за европски прашања Бујар Османи. – Јасно е дека и за датум за преговори со ЕУ и за НАТО потребно е решавање на спорот за името. Јас сум оптимист и не гледам друга алтернатива во делот на добивање покана за НАТО ниту во однос на добивање датум за отпочнување на преговорите. Немањето на алтернатива го гледам во фактот што оваа година е многу попогодна за да може да се реши спорот и да може тоа да се материјализира и во членство во НАТО и во ЕУ. Наредниот период е многу понепредвидлив и во државите кои треба да го решат спорот и во самата ЕУ. Така што свесни сме за важноста на моментот и затоа сме одлучни, не по секоја цена, да го ...
сите 79 | | | веќе видена

Околу предлозите на медијаторот Метју Нимиц, лидерот на ДУИ вели дека владата заедно со опозицијата ги разгледува и се обидува да има позитивен и конструктивен пристап. Тој објаснува дека терминот „Македонија“ бил дел од предлозите и во 2008 во Букурешт, но и во 2011 година, во рамките на предлогот „Република Северна Македонија“. – Терминот „Македонија“ во името на нашата земја не претставува закана за територијалниот интегритет и суверенитет на Грција – вели Ахмети за „Катимерини“. Тој предупредува дека не решавањето на проблемот може да ги отвори старите ставови за нови граници на Балканот
сите 97 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денска нагласи дека поддржува организирање на референдум за името. Наспроти тоа коалицискиот партнер ДУИ смета дека името треба да се реши со партиски договор и во Собранието -Јас на таа работа не гледам како на кочница. Гледам како на дополнителна гаранција за Грција дека решението е трајно и останува за век и веков. Тоа не е толку страшно или трагично или невозможно, бидејќи референдумите се спроведуваат по закон и по брза постапка – смета премиерот.
сите 27 | | | веќе видена

Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос во однос на Македонија рече дека Атина подржува европска перспективна, но и интеграција во НАТО, но „за ова предуслов е употреба на име кое не остава иредентизам, бидејќи иредентизмот е спротивен не само на меѓународното право туку главно на европското законодавство – Ако оваа земја сака да има пристап во НАТО и во Европската Унија, ќе треба да ги донесе сите оние промени што не оставаат никаков простор за иредентизам во нејзиното име. Кога велиме промени, мислиме во главно на промените што се однесуваат на нејзиниот правен поредок, на нејзиниот Устав. Кога ќе ги донесе овие промени , тогаш се отвора патот кон ЕУ и кон НАТО. Но, кога не постојат такви практични потези, туку постојат знаци на иредентизам на кој инсистира соседната земја, тогаш, ова го потенцирам, поради меѓународното право и европското законодавство, невозможно е да биде примена ниту во НАТО ниту во Европската Унија – рече грчкиот претседател.
сите 88 | | | веќе видена

Еден од основните постулати на Европската Унија и НАТО е владеењето на правото. Македонија не може да напредува во евро-атланските интеграции се додека е заробена држава во која е укинато владеењето на правото. Македонија е единствена држава среде Европа во која во 21 век сеуште има политички затвореници. Политички затвореници се Дурловски, Илиевски, Јовановски, Дамовски, Чавков, пратениците и сите останати кои се неправедно притворени за настаните од 27-ми април, велат од ВМРО-ДПМНЕ. -Тие сите се обвинети за тероризам само поради љубовта кон татковината и различните политички ставови од оние СДСМ и Заев. Невини луѓе без ниту една црна дамка во нивните животи и кариери, без никаква правна основа, неправедно се наоѓаат во притвор, додека владините претставници лицитираат со македонската историја и иднина. Судот слепо и слугува на власта неможејќи да собере храброст, да се спротистави и да дели правда врз основа на аргументи. Судот наместо праведно да суди, монтира случаи за пресметка со политичките противници ...
сите 122 | | | веќе видена

Судењето за „Поткуп“ во кое обвинет е премиерот Зоран Заев, што денеска требаше да се одржи во Кривичниот суд, е одложено за 26 февруари на барање на јавен обвинител кој во петокот го известил новиот судија Дарко Тодоровски дека не може да присуствува на денешното рочиште. Претходното рочиште, исто така, беше одложено, бидејќи предметот не беше пристигнат од Апелацискиот суд, кој требаше да одлучи по жалбата на одбраната на Заев, која бара видеоснимките од посебните истражни мерки (ПИМ) да не бидат користени како доказ во судската постапка за случајот „Поткуп“, зато што делови од неа беа јавно објавени на видео-сервисот „Јутјуб“. Заев во случајот „Поткуп“ е обвинет дека како градоначалник на Струмица барал поткуп од околу 160.000 евра од струмичкиот бизнисмен Иван Николов Сачевалиев за легализација на градежно земјиште
сите 195 | | | веќе видена

Иако на видео снимката која беше пбјавена во јавноста на која се гледа дека илјадници од амандманите поднесени од ВМРО-ДПМНЕ до Собраниските служби а во врска со седницата за Законот за употреба на јазиците, од Собранието велат дека се работи за НАВОДНО фрлени амандмани. Во соопштението до медиумите од собраниската прес служба не само што се демантира дека амандмани завршиле во отпад, туку и се додава дека „сите поднесени амандмани … се уредно примени во собраниската архива. Поголем дел од нив се архивирани, обработени и ставени на е-парламент. Откако видеото беше прикажано во медиумите, најголемата опозициска партија, која инаку го бојкотираше парламентот, а сега најави дека ќе се врати за да учествува на расправата за законот донесен во нејзино отсуство, а сега вратен од претседателот на државбата со огромен број на забелешки- ВМРО-ДПМНЕ побара Истрага за како нагласија „овој срамен недемократски инцидент“. Истрага мора да има, а одговорните мора да бидат откриени и санкционирани. Не смее никому да му се ...
сите 258 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи судење за предметот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев. Претходното рочиште беше одложено, бидејќи предметот не беше пристигнат од Апелацискиот суд, кој требаше да одлучи по жалбата на одбраната, која бара видео снимките од посебните истражни мерки да не бидат користени како доказ во судската постапка, бидејќи делови од нив беа јавно објавени. Заев во случајот „Поткуп“ е обвинет дека како градоначалник на Струмица барал поткуп од околу 160.000 евра од струмичкиот бизнисмен Иван Николов Сачевалиев за легализација на градежно земјиште
сите 28 | | | веќе видена

Медијаторот на обединетите нации за спорот со името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц денеска ја почнува посетата на Атина, во рамки на обновените преговори меѓу двете земји. Тој на покана на властите од двете држави, најпрво ќе има средби со државно-политичкиот врв на Атина, на кои се очекува да биде информиран за напорите на Владата на премиерот Алексис Ципрас да ја усогласи позицијата во однос на начинот на решавање на спорот. Се очекува на 31 јануари Нимиц да пристигне во Скопје, а веќе следниот ден се предвидени средбите со државниот врв на кој ќе се информира за заклучоците од координативната средба што се одржа во саботата. Нимиц доаѓа во посета на двете земји по првата директна средба на премиерите Зоран Заев и Алекис Ципрас, која се случи минатата недела во Давос.
сите 378 | | | веќе видена

Aмандмани поднесени на законот за двојазичност беа расфрлани околу Собранието. Тоа е факт кој го виде целокупната јавност. Ниту СДСМ ниту владејачкото мнозинство може да избегаат од тој факт со какви било манипулации. Тие се должни да одговорат кому му сметаат и кој ги фрли амандманите на ВМРО-ДПМНЕ, поднесени во врска со неуставниот закон за двојазичност, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. -Владејачкото мнозинство треба да и одговори на македонската јавност кој издал наредба и кои се лица учествувале во овој срамен и недемократски чин. Дали ова значи дека залудни се обидите за аргументирана дискусија и правно побивање на неуставните закони во Собранието и дека со доаѓањето на СДСМ и Зоран Заев на власт демократијата во земјава заврши во контејнер? , прашуваат од партијата и додаваат: „Демократијата во Република Македонија не смее да биде погазена и понижувана на овој начин. Уште еднаш го повикуваме Собранието на Република Македонија што побрзо да спроведе истрага, да ги открие и санкционира сторителите на овој ...
сите 304 | | | веќе видена

Некој од Собраниските служби вчера ги фрли амандманите на ВМРО-ДПМНЕ поднесени во врска со неуставниот закон за двојазичност. Кому му сметаат амандманите на неуставниот закон за двојазичност? Дали е ова организиран акт и колкумина се вклучени во овој срамен, недемократски чин? Кој ја дал наредбата? Дали со фрлањето на амандманите некој сакал да испрати порака дека е залуден секаков обид за аргументирана дискусија и правно побивање на неуставните закони? Дали некој сакал да испрати порака дека со доаѓањето на власт на Заев демократијата заврши во контејнер и се ќе биде само како што ќе одлучи СДСМ, колку и да се штетни нивните одлуки за државата и народот?, праша Дарко Костовски на денешната прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ. – Истрага за овој срамен недемократски инцидент мора да започне и истрага мора да има, а одговорните мора да бидат откриени и санкционирани. Не смее никому да му се дозволи да ја понижува демократијата на овој начин. Ваквите постапки нема да го спречат ВМРО-ДПМНЕ и понатаму да стои во ...
сите 280 | | | веќе видена

Позитивна, важна и од историско значење е средбата на Зоран Заев и Алексис Ципрас според медијаторот Метју Нимиц. Во интервјуто за грчкиот весник „Катимерини“, специјалниот претставник на ОН во разговорите за името, коментира дека постои динамика за решение, вели дека е оптимист дека во соработка со меѓународната заедница, во координација на ОН, со Вашингтон, Брисел и Берлин, може да се постигне заемно прифатлив договор. Според Нимиц, сега сме пред историска можност што сите треба да ја искористиме. „Средбата меѓу премиерите Ципрас и Заев во Давос беше позитивна и важна, една средба од вистинско историско значење, ако конечно доведе до решавање на важните разлики меѓу двете соседни земји. Време да се интензивираат разговорите во врска со условите за еден конечен договор, со претпазливост на прашањата што беа истакнати од двајцата премиери. Согласно со нивната намера, доаѓам во Атина и Скопје на разговори, за да се придвижи процесот. Верувам дека сега постои една динамика за изнаоѓање решение“, вели Нимиц. Во ...
сите 614 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во прва работна посета на највисоко можно ниво на Брисел. Мицкоски заедно со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски и членот на Извршниот комитет Влатко Ѓорчев, ќе остварат голем број на средби со високи претставници на Европската Унија, како и со претставници на Европската народна партија, во која е член и ВМРО-ДПМНЕ. Во текот на утрешниот ден се очекува делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ да ја започне својата агенда на средба со комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан. Исто така, за утрешниот ден се предвидени и официјални средби со пратениците во Европскиот парламент- Андреј Каватчев, Пол Рубиг и германскиот пратеник Кнут Фленкештајн. Според наши информации, Мицкоски во текот на утрешниот ден ќе има и средба со високата претставничка за надворешна политика и безбедност во Европската унија, Федерика Могерини, како и со Претседателот на европскиот парламент Жозеф Дол. Вториот ден од официјалната посета, делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ ќе оствари средби и ...
сите 198 | | | веќе видена

Руската снајперска пушка наречена „Самрак“ е најновото достигнување. Шифрата му е СВЛК-14С и може да погоди цел на оддалеченост од дури четири километри.Брзината на куршумот е 900 метри во секунда и ниту еден панцир едноставно не помага.„Самрак“ е во состојба да пробие и леден ѕид. Погледнете го ова чудо.
сите 2 | | | веќе видена

Средбата помеѓу премиерот, претседателот на државата и претседателите на политичките партии ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ е уште еден доказ за ингнорирање на претставниците на мнозинството на Албанците во Македонија, реагира вчера од Движењето Беса, во врска со средбата за спорот со името. „Имајќи предвид фактот дека ние сме биле целосно посветени и конструктивни во процесот на преговорите кои се одвиваат меѓу Македонија и Грција за спорот со името на државата, се чувствуваме игнорирани од фактот што мнозинството на преставниците Албанци во Македонија кои во овој случај не се ДУИ, се оставени надвор од процесот за информирање во врска со преговорите за спорот со името“, велат од Беса. Тие велат дека го разбираат фактот дека на секоја македонска политичка партија било тоа да е СДСМ или ВМРО ДПМНЕ поедноставно ѝ е да ги повикува само ДУИ во вакви процеси бидејќи, како што велат од Беса, тие добро ја знаат улогата на статист . „Исто така е несфатлив пристапот на овие политички актери што на ваков начин го елиминираат гласот ...
сите 18 | | | веќе видена

Средбата беше од очекуван информативен карактер, министерот Димитров и премиерот Заев не информираа за текот на разговорите, преговорите, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по координативната средба за спорот за името. -Исто така беше презентиран и предлогот од страна на господинот Нимиц, предлог кој помалку или повеќе и е познат на јавноста во Република Македонија. Можам да кажам дека од овој момент, па натаму, целокупниот процес за водење на преговорите поврзани со овој спор го води Владата, тој спор треба да продолжи и понатаму да го движи, рече Мицкоски. ВМРО-ДПМНЕ, нагласи Мицкоски, е поддржувач силен и останува единствен на опцијата дека Република Македонија мора да биде дел од НАТО Алијансата и ЕУ и ВМРО-ДПМНЕ останува на браникот на државните и националните интереси на Република Македонија.
сите 108 | | | веќе видена

Се обврзувам дека во следниот период со патриотска одговорност ќе се стремам кон заемно прифатливо решение на прашањето за името, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во обраќањето до јавноста по денешните средби со лидерите на политичките партии во Грција, пренесува македонската државна новинска агенција МИА. Ципрас рече дека е направен напредок, но оти сѐ уште е долг патот до договор. Тој ја повтори позицијата за сложено име со географска или временска одредница, за севкупна употреба, додавајќи дека тоа се однесува како на меѓународното име, така и на името во внатрешноста. Ципрас на средбите со грчките опозициски партии рекол дека оваа година има отворен прозорец на можност за решение, бидејќи, како што истакнал, новото политичко раководство во земјава покажува волја да преговара, но и дека новата влада ја има сменето и во некоја мерка повлечено иредентистичката реториката на претходните влади, факт што според грчкиот премиер, може да ги интензивира преговорите. – Карактеристичен беше потегот на господинот ...
сите 107 | | | веќе видена

По 25 преговори за името функцијата преговарач замина во историјата.Она што премиерот Заев го најави на средбата со неговиот грчки колега Ципрас ќе се примени веќе на првата средба на посредникот Метју Нимиц во Скопје и Атина оваа недела. Наместо како досега Нимиц да среќава со преговарачите Васко Наумовски и Адамантиос Василакис, сега тоа ќе го прави со шефовите на дипломатиите Никола Димитров и Никос Коѕијас. Во јавноста се посилни се теориите дека оваа промена на форматот на преговорите доаѓа по барање на Заев откако на последната средба во Њујорк Наумовски предлозите на Нимиц ги нарече далеку од достоинствени. Преговарачот во преговорите со Грција го назначува претседателот на државата а пред Јолевски на ова место беше Зоран Јолевски а во 2008 година токму сегашниот министер Димитров.
сите 611 | | | веќе видена

Средбата беше од очекуван информативен карактер, министерот за надворешни работи Никола Димитров и премиерот Зоран Заев нѐ информираа за текот на разговорите, односно преговорите, изјави лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по повеќечасовната координативна средба за спорот за името до Грција. „Исто така, беше презентиран и предлогот од страна на господинот (медијаторот на ОН, Метју) Нимиц, предлог кој помалку или повеќе ѝ е познат на јавноста во Република Македонија. Оваа средба требаше порано да се случи, сега ги имаме информациите. Можам да кажам дека од овој момент па натаму, целокупниот процес за водење на преговорите поврзани со овој спор го води Владата, тој спор треба да продолжи и натаму да го движи“, рече Мицкоски.ж ВМРО-ДПМНЕ, нагласи Мицкоски, е силен поддржувач на преговорите и останува единствена на опцијата дека Република Македонија мора да биде дел од НАТО и Европската унија, и ВМРО-ДПМНЕ останува на браникот на државните и националните интереси на Република Македонија. ...
сите 110 | | | веќе видена

next