ТВ Нова

Законот за јазици кој е изгласан од парламентарното мнозинство на СДСМ е неуставен, неприменлив и создава услови за нови поделби и конфликти помеѓу граѓаните. Со ратификација на Договорот за добрососедство со Бугарија, Заев презеде обврска да ја брише и менува македонската историја. Неговите заменици премиери лицитираат со нови имиња, а МНР премолчува палење на македонското знаме и објавување на мапи за поделба на Македонија, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. -Затоа на СДСМ му пречи секој што рамислува поинаку и што не се плаши јавно да ги изрази своите патриотски чувства, спротиставувајќи се гласно на антимакедонските политики на Заев. Затоа на СДСМ му требаат притвори за уметниците, пратениците, полициските службеници и останатите чија единствена вина е љубовта кон Македонија. Дурловски, Чавков, Дамовски, Илиевски, Јовановски и останатите не се терористи, туку патриоти! Ова е главната причина поради која што судот работи не по словото на законот, туку по партиска нарачка за политички прогон врз неистомислениците. ...
сите 87 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во изјава за грчката телевизија „Антена“ вели дека неговата партија го очекува предлогот за името но оти не сакаат да се мешаат за да не влијаат на самиот процес. Мицкоски нагласува дека има позитивна атмосфера но оти не ја знае причината за тоа бидејќи со доаѓањето на новата влада немаат никакви информации за текот на преговорите. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во изјавата за грчкиот медиум постојано го користеше терминот „Македонија“ за нашата земја но не сакаше да ги коментира можните предлози како што е на пример „Нова Македонија. Оптимизмот во двете земји дека е можно до јули да се најде решение за спорот се засилува и поради утрешната средба на премиерите Заев и Ципрас во Давос. Постојат информации дека во следниот период главнииот збор на преговорите ќе го водат шефовите на дипломатиите Димитров и Коѕијас, наместо преговарачите Наумовски и Коѕијас.Дали тоа ќе биде така ќе се види за време на посетата на медијаторот Метју Нимиц во Скопје и во Атина за десетина дена. Но оптимизмот кај ...
сите 30 | | | веќе видена

Сите жени кои ќе наполнат 62 години и сите мажи кои ќе наполнат 64 години, а не ги остваруваат условите за старосна пензија, ќе добиваат државна социјална пензија. Право на државната пензија ќе имаат граѓаните кои во последните 20 години живеле во Македонија. Државната социјална пензија на почетокот ќе биде во висина од 40% од просечната старосна пензија. Граѓаните над 65 години независно дали ги исполниле условите за пензија или не учествувале во градењето на нашето општество и секој од нив заслужува да имаат достоинствена старост. Нашата цел е достоиствен живот за сите граѓани на Македонија. – стои во соопштението на СДСМ.
сите 32 | | | веќе видена

И додека македонската и грчката дијаспора на речиси секој собир во Австралија се тепаат, тоа не им пречи на спортските екипи. На социјалните мрежи се појави видео како македонската и грчка елипа од иселеници во препознатливите сини и црвени дресови играат натпревар во австралиски фудбал додека на средина стои знамето од Вергина кое и едните и другите го сметаат за свое. Погледнете како изгледаше нивниот меч.
сите 2 | | | веќе видена

Огромна поддршка од „врвот“ на државата добија масовните протести кои се одржаа во Солун против употреба на терминот Македонија во името на нашата држава . Освен тоа што излегоа да протестираат илјадници граѓани под мотото „ Постои само една Македонија а тоа е грчка“, огромна поддршка дадоа грчките здруженија, политички партии, спортски и христијански здруженија, метрополити и градоначалници. Помеѓу другите, голема поддршка даде и грчката војска.
сите 78 | | | веќе видена

Фирмата „Џенерал Атлантик“ во која Метју Нимиц во 2005-та беше главен оперативен директор, во Данска банка која има своја подружница во Грција, инвестирала 127 милиони евра, тврдат од Обединетата Македонска Дијаспора. -Ова е класичен пример на судир на интереси на Нимиц, кој е медијатор во спорот меѓу Македонија и Грција, и се доведува во прашање неговата независност и непристрасност, велат од ОМД. Оттаму јавно го прашуваат Нимиц, дали тоа го пријавил во етичката канцеларија на Обединетите нации, имал ли личен профит од зделката и дали смета дека бизнис интересите влијаат на неговата работа како медијатор.
сите 13 | | | веќе видена

По масовниот протест во Солун во неделата, грчките организации и здруженија, најавуваат нов собир, но овој пат во грчката престолнина. Преку социјалните мрежи и изјави во грчките медиуми се упатува повик на 4 февруари, граѓаните да излезат во центарот на Атина во рамките на кампањата што започна под мотото „Македонија е грчка“. На демонстрациите во Солун и покрај тоа што ГПЦ официјално не ги повика митрополитите и граѓаните да излезат да протестираат, учествуваше солунскиот митрополит Антимос, заедно со негови колеги од Северна Грција. Поглаварот на грчката православна црква, архиепископот Јеронимос вели дека само девет од 82 митрополити учествуваа во протестот во Солун и уште еднаш го повторува ставот на ГПЦ дека не прифаќа терминот Македонија да биде вклучен во името на нашата земја. – Светиот синод објави едно многу успешно соопштение и ја разјасни позицијата, во кое кажа дека синодот, црквата, не го прифаќа ниту името, нити изведените зборови. Но, треба со мудрост, трезвеност и единство да размислиме што ...
сите 112 | | | веќе видена

Поради неусогласенот на постојниот текст на Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните, со текстот на Изборниот законик и Законот за судови, Министерството за правда на Единствениот национален електронски регистар на прописи, објави дека се потребни законски измени. Во целта на предлог-законот пишува дека измените се потребни поради „надминување на постојните проблеми поради неусогласенот на законското решение со Изборниот законик и Законот за судовите“. Јавна расправа не е предвидена. Временската рамка за предлог-законот треба да се донесе најдоцна до 31 јануари
сите 29 | | | веќе видена

Вистински хит на социјалните мрежи е македонската навивачка која разочарно мавташе со знамето во поразот на нашата репрезентација. Таа неволно навиваше разочарана од високиот пораз. Сепак секоја чест за оваа девојка и за поддршката што ја даде во Вараждин.
сите 8 | | | веќе видена

ТРЕТОТО ЧИТАЊЕ НА ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИТЕ ЌЕ БИДЕ ВО ТРЕТАТА ТРЕТИНА ОД 30-ДНЕВНИОТ РОК, НАЈРАНО НА СЕДНИЦАТА ПЛАНИРАНА ЗА 29-ТИ ЈАНУАРИ НО СЕКАКО ПРЕД КРАЈНИОТ РОК КОЈ ИСТЕКУВА НА 9-ТИ ФЕВРУАРИ. Ивица Стојановски
сите 469 | | | веќе видена

Грција, по обновување на преговорите со Македонија за решавање на спорот со името, во декември минатата година се соочува со огромни внатрешни политички контрадикторности во однос на ова прашање, објавува грчкото издание „Документо“. И покрај евидентниот оптимизам за решавање на спорот и кај грчката и кај македонската влада, некои политички фактори и партии во Грција кои речиси три децении се вклучени во спорот одбиваат да изнесат јасна позиција, иако во минатото многумина од нив беа мошне блиску до неа. „Документо“ изнесува факти за тоа каков став зазеле тројца политичари од конзервативната партија Нова демократија во минатото во однос на прашањето за името, пренесува МИА. Прв, кој дал потврда за името Македонија бил Андонис Самарас. Тој во 1991 година ја потпишал спогодбата во која „ПЈРМ“ од него била наречена „Република Македонија“. Весникот потсетува дека во декември 1991 година министрите за надворешни работи од Европската економска заедница се состанале да го одобрат воспоставување трговски односи со ...
сите 246 | | | веќе видена

Не стивнуваат реакциите во јавноста и во Грција и во Македонија по вчерашниот голем митинг во Солун за како што го нарекоа одбрана на Македонија. Очекувано, преовладува впечатокот дека иако лидерите во двете земји се заложуваат да се стави крај на овој спор така не мислат граѓаните во Грција и во Македонија. Околу 100.000 Грци во Солун го кренаа гласот дека нема да дозволат во името на нашата земја да стои „Македонија“ и дека политичарите не смеат да донесат никаква одлука пред да го консултираат народот. Протестот во Солун може да навести какви би биле резултатите доколку ова прашање се стави на референдум.Грците во голема мера би отфрлиле секаков предлог во кој би стоел терминот „Македонија“ за кој тие сметаат дека е исклучиво грчки и дека тие имаа ексклузивитет. Токму затоа грчкиот премиер Алексис Ципрас се обидува ова прашање да го истурка со широк партиски консензус во Парламентот. А дека меѓу грчките главни партии нема консензус за македонското прашање потврдуваат и реакциите на опозициската Неа ...
сите 40 | | | веќе видена

Грци во униформи на андартите од 19 век, кои ги палеа македонските села во Егејска Македонија, ги колеа и протеруваа Македонците вчера од центарот на Солун побараа бришење на Македонија. Овие слики на кои се гледаат грци облечени во андартски униформи, наоружени до заби беа дел од поситителите на стоилјадниот протест во Солун против употребата на зборот Македонија во името на нашата држава. Андартите се паравоена структура формирана од страна на Германос Каравангелис со поддршка од грчката држава, кои имале за цел етничко чистење на Егејска Македонија и нејзино целосно еленизирање. Дејствувале во текот на 19 век и во сојузништво со турскиот аскер ги малтретирале македонските селани. Андартите извршиле големи злосторства врз Македонците. Најпрочуените злосторства се масакарот во село Загоричани и ја организирал крвавата свадба во Зелениче. Додека по Илинденското востание самиот Каравангелис ги координирал палењата на селата Черешница и Вишени, при што иннсистирал да се убијат видните дејци на ВМРО.
сите 30 | | | веќе видена

“Решение е една граница со Србија“, грчкиот весник “Елефтери ОРА”, во неделното издание од 21 јануари на насловната страница објавува мапа за поделба на Македонија меѓу Албанија, Грција, Србија и Бугарија. Инаку овој грчки весник важи за близок близок до Грчката православна црква и десничарските екстремистички партии, објави карта за поделба на Македонија меѓу Албанија, Грција, Србија и Бугарија. Во поднасловот на текстот стои грчката химна за Македонија: Ој славна македонијо, земја на Алексамдар, ти ги прогони варварите и сега си слободна. Ти си и ке бидеш грчка, најголемата гордост на секој грк, а ние грчките деца венец ти плетеме. Мекедонците не можат да живеат поробени, дури и да изгубат се сеуште ќе ја имаат нивната слобода. Дијамнтската круна на глава ставиј, и да те прогласиме Македонија пак. Грчките деца ти се радуваме, прво и вие во страдањата на цел свет влезете.
сите 7 | | | веќе видена

На твитер профилот на европската ракометна федерација беше објавена информација која нема да ги израдува фановите на македонската репрезентација.ЕХФ тврди дека натпреварот со Шпанија беше последен за нашиот капитен на ЕП. Лазаров замина на дополнителни прегледи во Загрњб и мала е веројатноста дека ќе настапи на следните одлучувачки дуели со Чешка и Данска утре и задутре.
сите 221 | | | веќе видена

Нашата држава треба да направи компромис со Грција и да прифати во меѓународните односи да го користи единствено своето уставно име – Република Македонија, и на тој начин да овозможи компромис преку кој ќе се направи разлика меѓу името на нашата држава и поширокиот регион „Македонија“ во кој таа се наоѓа, нагласува професорот по меѓународно право Тони Дескоски на својот Фејсбук профил, анализирајќи го коментарот на Ставрос Теодоракис лидер на грчката Либерално-демократската партија „Потами“, пренесе МИА. Теодоракис на својот Фејсбук профил вчера објави зошто не присуствувал на вчерашниот митинг во Солун појаснувајќи дека 25 години се изгубени одржувајќи воена атмосфера со мала земја која, како што вели, земја која може да и биде верен сојузник на Грција. – Не присуствувам на митингот затоа што ги презирам сите оние кои градат кариери со популистички ставови и националистички круни. Зошто не гледам многу разлики меѓу „поранешната југословенска Република Македонија” – која сите ја прифативме и Нова или Северна ...
сите 158 | | | веќе видена

Во сенка на вчерашниот масовен протест во Солун и најавената прва директна средба на премиерите Алексис Ципрас и Зоран во Давос, преговорите за името навлегуваат во најкритичната фаза, оценуваат денеска медиумите во Грција, пренесува МИА. „Катимерини“ пишува дека откако посредникот на ОН Метју Нимиц им ги претстави на двете страни своите предлози, се активираа директните политички канали меѓу Атина и Скопје. Најлесниот дел од решението на проблемот, според весникот, сега е изборот на името, а многу потешко ќе биде обезбедувањето внатрешна политичка и јавна поддршка за евентуалниот договор. „Вима“ објавува дека сите погледи сега се насочени кон средбата Ципрас – Заев во Давос на која се очекува да биде разгледан пакетот на Нимиц. Според владини и дипломатски извори, не е исклучено Ципрас и Заев на 24 јануари во Давос да излезат со заедничко соопштение дека е направен прогрес во решавањето на прашањето за името и оти процесот ќе се води на највисоко политичко ниво.
сите 137 | | | веќе видена

Трагедија во македонска приватна болница. Почина 31 годишна родилка при породување со царски рез во клиниката Санте Плус во Скопје. При ставање на целосна анестезија и се затвориле дишните патишта, па така почнала целата борба на лекарите за спасување на родилката. Час и половина се обидувале да и ги ослободат дишните патишта и да ја вратат во живот, но таа добила застој на срцевата работа па лекарите употребиле дефибрилатор. После триесет минути го извадиле бебето од утробата на мајката, кое исто така останало без кислород. По обидот за реанимација, пациентката била однесена на КАРИЛ, па од раководството на Санте Плус тврдат дека родилката имала срцева реакција кога ја однеле во Клиника за анестезија, реанимација и интензивно лекување, со што посочуваат дека не починала во нивната болница. Од КАРИЛ пак се децидни дека родилката била донесена мртва. Од Санте Плус велат дека родилката сама потпишала да прими целосна анестезиј а, иако и била понудена друга опција. Сметаат дека причина за смртта е силна ...
сите 86 | | | веќе видена

АК-47 или Автоматска пушка Калашников модел од 1947 година (руски: Автомат Калашникова образца 1947 года) е автоматска пушка од советско производство која се користи и во македонската армија. Ја дизајнирал Михаил Калашников и е една од најпознатите и најраспространетите автоматски пушки денес. Оваа пушка се покажала како многу добра во војната во Виетнам каде што американските војници кажувале дека АК-47 е многу поиздржлива од нивната М16 јуришна пушка. Тие тврделе дека, на пример, ако се стави М16 во кал, ќе се закочи, а со АК-47 не е така. Оваа пушка е најраспространетата пушка во светот на сите времиња. На оваа 3D анимација се гледа како таа функционира до најсистен детал.Погледнете.
сите 12 | | | веќе видена

Македонската репрезентација го забележа првиот пораз на Европското првенство 20-31.Шпанската фурија беше пресилна вечерва и нашите момци заслужено се поразени. Едноставно ништо не ни одеше од рака.Во нападот премногу се грешеше, акциите не беа течни, бавно се враќавме во одбраната. Во еден период од првото полувреме немавме постигнато гол осум минути. Згора на на тоа најголем малер беше повредата на капитенот Лазаров.Единствена светла точка беше Борко Ристовски на голот. Во шпанската екипа еден од најдобрите беше голманот Деваргас како и вардарецот Канељас. Со овој пораз Македонија има минимални шанси за влез во полуфиналето ќе треба да ги победи Чешка и Данска и да се надева другите резултати да и одат во прилог.Токму затоа можеби селекторот Гонзалес во вториот дел од мечот како да ги чуваше силите на нашите ракометари. „ Фалангата“ во Вараждин беше нашиот осми играч а на трибините беше и премиерот Зоран Заев
сите 168 | | | веќе видена

next