ТВ Нова

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас е уверен дека до јуни ќе се реши прашањето за името. Тој во интервју за новинската агенција „Ројтерс“ вели дека името ќе го вклучува терминот Македонија, но со хронолошка дефиниција. -Ние нема да ја крстиме оваа земја. Оваа земја го содржи името Македонија и всушност за 140 земји е без непријателски склоности. Она што го правиме денес е како свадба. Тоа е како жена која на нејзината свадба се прашува дали, освен своето презиме, исто така ќе го прифати и презимето на нејзиниот сопруг, вели Коѕијас.
сите 335 | | | веќе видена

Изјавите на Димитров не помагаат, вели портпаролот на грчката влада во интервју за државната ТВ ЕРТ, коментирајќи ги ставовите што вчера ги изнесе шефот на македонската дипломатија по средбата со Нимиц. – Политичкото раководство на поранешната југословенска Република Македонија, во последните месеци има променето низа изјави од минатото, има усвоено една поумерена позиција и тоа помогна преговорите и разговорите да одат напред и да се создаде една добра клима меѓу двете земји. Мислам дека изјавите на господинот Димитров, за време на преговорите, не помагаат во оваа насока, бидејќи знае многу добро, а за овие теми разговараа и двајцата лидери господинот Заев и господинот Ципрас дека постојат конкретни барања, политички барања за да можеме да стигнеме до заемно прифатлив договор, рече Димитрис Ѕанакопулос. При гостувањето во емисија на грчката државна телевизија ЕРТ, јавува дописникот на МИА од Атина, портпаролот на грчката влада рече дека во преговорите Атина смета дека постојат три различни прашања за кои ...
сите 431 | | | веќе видена

Последните случувања во разговорите за името му ги презентирал Никос Коѕијас на Алексис Ципрас, според грчките медиуми, на вчерашната средба во премиерската палата. Министерот за надворешни работи на Грција, го известил грчкиот премиер за текот на преговорите и средбата со Нимиц, а според истите извори, јавувадописникот на МИА од Атина, Ципрас и Коѕијас се во континуирана и постојана комуникација за координација на следните чекори на владата. -Се очекува во следниот период да се одреди датум за средба на Никос Коѕијас со Никола Димитров, веројатно во Солун, пишува информативниот портал Њузпост. Во однос на евентуална средба на шефовите на дипломатиите на двете земји, Никос Коѕијас во вторникот, по средбата со Нимиц рече дека ќе се видат кога Грција ќе ја има подготвена нацрт спогодбата што планира да и ја предложи на Македонија.
сите 334 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев очекува до средината на годината да се најде решение за 25-годишниот спор за името со Грција и на Самитот на НАТО во јуни да биде активирана поканата за членство на Република Македонија. Во изјава за бугарската телевизија „Нова“, Заев вели дека евентуалното решение ќе треба да биде одобрено на референдум. – Референдумот треба да биде дополнителна гаранција и за нашите пријатели од Република Грција бидејќи со тоа дефинитивно ќе се тргнат сите сомнежи, а народот ќе стои зад решението кое ќе биде прифатено. Убеден сум дека Македонците се подготвени за тоа. Но, се уште сме во преговори и се надевам дека решението ќе го сочува достоинството на граѓаните и на Грција и на Република Македонија, истакнува Заев. Тој додава дека „заедно со јужните соседи од Грција прават се да се отвори внатрешна дебата и да се изнајде решение прифатливо и за двете страни“. – Се надевам дека ќе се дојдеме до решенија кои се доволно прифатливи и за двете страни заради тоа што на крајот решението мора да го сочува ...
сите 350 | | | веќе видена

Посредникот во спорот за името Метју Нимиц вчера имаше средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети. На масичката до нив од страната на Ахмети стоеше знамето на Албанија а до Нимиц македонското знаме. Ако се знаме дека Нимиц е медијатор на Обединетите нации, до него требаше да стои знамето на светската организација, а пак до лидерот на ДУИ,знамето на Република Македонија. Во средина пак беше знамето на ДУИ. Но затоа пак во горниот дел стоеја знамињата на САД, ЕУ и НАТО
сите 82 | | | веќе видена

На граѓаните кои со возила доаѓаат од другите градови во Скопје ќе им биде овозможено да ги паркираат на паркинзи на влезот од градот и потоа да користат градски превоз. -Тоа во никој случај не значи дека ќе им се забрани со нив да влегуваат во главниот град, рече градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов. Вели дека претходните информации дека ќе се забрани влез во Скопје на возила од другите градови не биле точни, но сепак граѓаните кои не живеат во Скопје им се порачува автомобилот да го остават надвор од главниот град. – Park and Ride e систем кој е на доброволна основа и нема намера да стопира влез со возила во Скопје за граѓаните од другите градови. Скопје како што доликува на европските метрополи, на граѓаните кои доаѓаат од другите градови, а дневно влегуваат и по 40 илјади автомобили, да им понудиме можност тие да ги остават на влезот во Скопје и да ги користат услугите на јавниот транспорт, рече Шилегов. Ова, рече, е систем кој постои во сите големи нормални европски градови.
сите 172 | | | веќе видена

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас вчера добил писмо со закани до него и неговото семејство во кое меѓу другото пишувало: „Имаме три куршуми за тебе“, соопшти министерот за цивилна заштита на Грција, Никос Тоскас. Како што јави дописникот на МИА од Атина, Тоскас, утрово говорејќи за грчката телевизија Антена изјави дека анонимниот допис бил испратен вчера и веќе е „во рацете“ на надлежните полициски служби за пронаоѓање на оние што го испратиле. – Никос Коѕијас ги води преговорите со маестрални потези со насоките што ги добива од премиерот, а климата не ја одредуваат ниту радикалните гласови од една или друга страна ниту дописите што некои се осмелија да ги пратат до министерот за надворешни работи и да говорат за три куршуми и закани, изјави Тоскас. Грчкиот министер за цивилна заштита рече дека ваквите постапки се само затоа што некому не му се допаѓа начинот на кој се преговара. – Мислам дека не треба да коментираме колку е опасно тоа да се праќаат дописи до оние што се обидуваат да ги решат, на ...
сите 158 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес заедно со потпретседателот Александар Николоски, генералниот секретар Игор Јанушев оствари средба со специјалниот пратеник на Генералниот секретар на Обединетите нации за прашањето за името Метју Нимиц, информираат од партијата. Во соопштението од партијата се нагласува дека на средбата стана збор за актуелниот процес кој се води под покровителство на ОН поврзан со постигнување на решение за спорот со Република Грција. -На средбата претседателот Мицкоски ги афирмираше официјалните ставови и позиции на ВМРО-ДПМНЕ поврзани со спорт за името. Тој посочи дека разговорите треба да продолжат да се водат во рамката утврдена од Обединетите нации, почитувајќи ги документите и принципите на Советот за безбедност, Времената спогодба и пресудата од Меѓународниот суд на правдата. На средбата од страна на ВМРО-ДПМНЕ беше изразена загриженост за одредени чекори во грчкото општество кои иритираат и поттикнуваат негативи чувства кон Република Македонија и истите не се од ...
сите 100 | | | веќе видена

По разговорите во Скопје, медијаторот Метју Нимиц телефонски или на средба во Солун, ќе го извести грчкиот преговарач Василакис за средбите со македонскиот државен врв, објави грчката државна телевизија ЕРТ, кусо откако заврши заедничката прес конференција на Димитров и Нимиц. Грчките медиуми, во извештаите по средбата на Никола Димитров и Метју Нимиц, акцентот го ставаат на изјавите на шефот на македонската дипломатија дека сме Македонци и зборуваме македонски и дека ако се допре идентитетот, нема решение. „Бомби“, „торпедо“, „ракета“ се зборовите што грчките новинари ги користат за да ги пренесат ставовите на министерот за надворешни работи. Кусо по завршувањето на прес конференцијата на Димитров и Нимиц и изјавите на шефот на македонската дипломатија станаа прва и централна тема во Грција, јавува дописникот на МИА од Атина. „ПЈРМ: Нимиц оптимист, Димитров говореше за решение што ќе ги почитува двете земји“; „Бомби Димитров за скопското прашање: Никој не може да ни го одземе правото да сме Македонци“; „МНР ...
сите 317 | | | веќе видена

Алексис Ципрас се соочува со голем народен и политички отпор кон каква било употреба на терминот „Македонија“ во името на земјата. Од друга страна, пак, дипломатската награда за решавање на спорот за името што може да ја добие е значајна за него и би го претворила во своевиден Ото фон Бизмарк на Балканот, пишува „Фајненшл тајмс“ во написот под наслов „Ципрас игра покер во врска со Македонија“. Угледниот британски весник правејќи историски осврт на спорот помеѓу двете земји до денес, нагласува дека околу 60 проценти од Грците се противат на сложено име кое ќе го содржи терминот „Македонија“, а укажува и на илјадниците граѓани кои учествуваа на протестите во Солун минатиот месец, како и на претстојниот протест што е закажан за в недела во Атина. ФТ пишува дека грчката опозициска Нова демократија го нападнала Ципрас што не ги вклучил во разговорите за името и додава дека Грчката црква, која на почетокот му дала поддршка за Ципрас, сега е против него. Во целата оваа мешаница, која според весникот наликува на ...
сите 36 | | | веќе видена

СДСМ наместо да го намалат јавниот и државниот долг на државата, тие го зголемија. Сензационалните наслови на МФ од типот намален јавен долг, намален државниот долг од БДП, се само една обична маска и прикривање на реалната ситуација во реалниот финансиски сектор во државата. Реалната слика е следнава. Ако ја споредиме 2016 година со 2017 година, и сето она што го остави како бројки ВМРО-ДПМНЕ, ќе видиме дека и не е намален долгот, туку напротив- зголемен, истакна Лилјана Кузмановска на денешната прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ. -Државниот долг од БДП на крајот на 2016 година изнесуваше 39.6%, во првиот квартал од 2017 година се намали на 38%, во вториот квартал од 2017 година се намали на 37.9% и веднаш по доаѓањето на власт на СДСМ во 3 квартал има стагнација, а веќе во четвртиот квартал се зголемува на 38.7% и со тоа се прекинува позитивниот тренд на намалување на државниот долг и настапува негативниот, со што СДСМ го зголемува долгот во однос на вториот квартал споредбено со четвртиот за 0.8%. Додека ...
сите 28 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска го прими Специјалниот претставник на ОН во разговорите за уставното име на нашата земја со Република Грција, Метју Нимиц. Како што информираат од владината прес-служба, на средбата медијаторот Нимиц ги образложил своите идеи и размислувања за текот на процесот на разговорите, а Заев ги претставил идеите и ставовите на македонската влада, како и размислувањата кои произлегле од координативниот состанок на државно-политичкиот врв на Република Македонија, одржан минатата недела. Воедно било истакнато и дека на идните разговори за решавање на ова прашање лидерските места на преговарачките тимови ги преземаат министрите за надворешни работи на двете земји. На средбата во кабинетот на премиерот било нагласено дека во оваа фаза од разговорите е создаден позитивен момент, и дека двете земји покажуваат дека се посветени на натамошно градење на довербата. Во разговорот биле издвоени и придобивките од средбата на премиерите Заев и Ципрас во Давос, ...
сите 367 | | | веќе видена

ретседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов, денеска го прими амбасадорот Метју Нимиц, специјален пратеник на Генералниот секретар на Обединетите нации за прашањето за името. -На средбата беше разгледана актуелната состојба на процесот кој се води под покровителство на ОН и беа разменети информации и мислења поврзани со идеите и размислувањата на специјалниот пратеник Нимиц, како и со исходот од неговата посета на Атина. Претседателот Иванов потенцираше дека решението за разликата околу името може да се бара само во рамките на Обединетите нации, и го реафирмираше ставот дека е потребно стриктно придржување до рамката во која се водат разговорите – Повелбата на Обединетите нации, резолуциите на Советот за безбедност, Времената спогодба и пресудата од Меѓународниот суд на правдата, стои во соопштението од кабинетот на Иванов. Македонскиот претседател истакна дека Република Македонија ќе продолжи и натаму конструктивно да учествува во процесот, со цел изнаоѓање на решение на наметнатиот спор од страна на ...
сите 480 | | | веќе видена

СЕ УКИНУВААТ ВОНРЕДНИТЕ МЕРКИ И ИНТЕРВЕНТНИТЕ ПРЕПОРАКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА ВОЗДУХОТ ШТО БЕА ВОВЕДЕНИ НА 30 ЈАНУАРИ. ГРАД СКОПЈЕ ОДЛУКАТА ЈА ДОНЕЛ ПО ДОБИЕНИТЕ ИНФОРМАЦИИ ОД МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЖИВОТНА СРЕДИНА И ПРОСТОРНО ПЛАНИРАЊЕ ДЕКА СРЕДНОДНЕВНИТЕ КОНЦЕНТРАЦИИ НА ПМ10 ЧЕСТИЧКИ ВО ВОЗДУХОТ СЕ ПОД ДЕФИНИРАНИОТ ПРАГ НА АЛАРМИРАЊЕ ОД 200 МИКРОГРАМИ НА КУБЕН МЕТАР. ГРАДОТ ЗА ДА ИМ ОВОЗМОЖИ НА ГРАЃАНИТЕ КОИШТО НА СВОИТЕ РАБОТНИ МЕСТА ПРИСТИГНАЛЕ СО АВТОБУС, БЕСПЛАТНО ДА СЕ ВРАТАТ ДОМА, ОД ВЕЧЕР ВО 20 ЧАСОТ ГО УКИНУВА БЕСПЛАТНИОТ ЈАВЕН ПРЕВОЗ. Габриела Додевска
сите 54 | | | веќе видена

Во пресрет на денешните разговори на медијаторот Метју Нимиц со македонскиот државен врв грчкиот весник „Катимерини“ излезе со коментар на својот извршен уредник Алексис Папахелас, според кој решението за името на македонската држава ќе биде одложено на неодредено време. Откако во воведот од коментарот насловен „Како се сменија времињата“ авторот се осврнува на растечката лутина на огромен дел од грчките граѓани наспроти надежта дека ќе тргне на подобро кога Алексис Ципрас стана премиер, втората половина од текстот е посветена на прашањето за името на Македонија. „Но, ерупцијата ненадејно се случи не поради намалувањата на пензиите и другите мерки за финансиска помош, туку поради спорот за името со поранешната југословенска Република Македонија (ПЈРМ). Во Америка, метафората ‘трета шина’ се користи за да се опише прашање по кое ниту еден политичар не може да преживее ако тој или таа го допре (се мисли на високонапонската трета шина во некои електрични железнички системи). Во САД во овие прашања спаѓа ...
сите 60 | | | веќе видена

Запрашана дали терминот „Македонија“ треба да биде дел од идното име на соседната земја, поранешната министерка за надворешни работи на Грција вели дека постојат желби, но постои и реалност. „Искрено, и јас би сакала да изгледам како Синди Крафорд, но …“, рече таа. Бакојани, поранешната градоначалника на Атина, шефица на грчката дипломатија, ќерка на екс-премиерот Мицотакис и сестра на лидерот на Нова демократија, Киријакос Мицотакис, подржува име што ќе го вклучува и терминот „Македонија“, доколку тоа биде проследено со промени во уставот на соседната земја, со што ќе се елиминира секој иредентизам.
сите 5 | | | веќе видена

Процесот оди напред, кај двете страни има волја да се најде решение. Се создава позитивен момент што треба да се искористи. Сега е вистинското време да се постигне решение и конечно регионот да тргне напред, а да продолжи соработката и пријателството меѓу двете земји, изјави посредникот на ОН во разговорите за името Метју Нимиц по средбата во МНР со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров. Прашан дали неговите предлози, покрај името, вклучуваат и промена на идентитетот, Нимиц рече дека досега не чул ништо од грчка страна што би значело порекнување на идентитетот на народот во Македонија – Верувам дека решението, кое е можно, е конзистентно. Има разлики во ставовите меѓу двете земји, но јас сум оптимист, изјави Нимиц. Димитров изјави дека станува збор за исклучително прашање за граѓаните на РМ и се следи со големо внимание и загриженост. – Ние имаме целосно разбирање за тоа. Сакаме ова прашање да се реши на начин што и кај нас и во Грција ќе се смета за достоинствен. Имаме разбирање за граѓаните на ...
сите 308 | | | веќе видена

По масовниот протест во Солун, грчките организации и здруженија, најавуваат нов собир, но овој пат во грчката престолнина – Атина. Протестот ќе биде насочен против политиката на Сириза и на премиерот Алексис Ципрас, кој изрази подготвеност да дозволи во името на северниот сосед да биде содржан и терминот „Македонија“. Преку социјалните мрежи и изјави во грчките медиуми се упатува повик на 4 февруари во 13 часот, граѓаните да излезат во центарот на Атина во рамките на кампањата што започна под мотото „Македонија е грчка“. Грчката православна црква и официјално соопшти дека ќе го поддржи протестот во Атина. Според организаторите, на бината еден од главните говорници ќе биде познатиот грчки композитор Микис Теодоракис. Во главниот град на Грција веќе се делат летоци со повик до граѓаните да земат масовно учество на митингот. На летоците е прикажана голема крволочна мечка – која ги преставува комитите од “Македонија” кои се голема закана за Грција. Кон крајот на 19 и почетокот на 20 век, грчките Андарти комитите ...
сите 14 | | | веќе видена

next