ТВ Нова

Само 22,5 отсто од Грците прифаќаат сложено име, а седум од 10, односно 71,5 отсто сакаат решение без терминот Македонија, покажува истражувањето на јавното ...
сите 62 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска со порака по повод 146 години од раѓањето на Гоце Делчев: “…Дали може да има друго место за еден Македонец, ...
сите 39 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас по вчерашната средба со лидерот на опозицијата Кирјакос Мицотакис поврзано во спорот со името истакна дека тој одговорност ...
сите 9 | | | веќе видена

Митрополитот Амбросиос на својот блог ги повикува неговите браќа да се разбудат и да ги кренат гласот и тупаницата за во Атина на протестот под мотото ...
сите 16 | | | веќе видена

Грчките власти му испратија досега најсеризно предупредување на посредникот Метју Нимиц поврзана со спорот за името со нашата земја.Пораката беше упатена преку ...
сите 344 | | | веќе видена

Успешни реформи на Законот за следење на комуникациите налагаат да бидат спроведени во транспрентен процес, со вклучување на сите субјекти од македонското ...
сите 41 | | | веќе видена

Правната држава не функционира! Сомнеж во владеење на правото во Р. Македонија под власта на СДСМ, поради политичките апсења и монтираните случаи против ...
сите 196 | | | веќе видена

– Важните и чувствителни прашања треба да се решаваат во мир со воздржаност и мудрост, апелира вселенскиот патријарх Вартоломеј во врска со разговорите за ...
сите 158 | | | веќе видена

Јасно и строго му потенцирав дека не е надлежен да говори која е политиката на Атина, ниту да ја опишува, и тоа на погрешен начин, соопштува шефот на грчката ...
сите 361 | | | веќе видена

Грците не се согласуваат со договорањето на грчкиот и македонскиот премиер, Алексис Ципрас и Зоран Заев во врска со спорот за името Македонија. Во Грција се ...
сите 15 | | | веќе видена

Решение на проблемот со името со цел побрз влез на Македонија во ЕУ и НАТО подржуваат 61 процент од македонските граѓани (43 целосно, а 18 отсто донекаде), ...
сите 74 | | | веќе видена

Решението побргу ќе се постигне со ратификација на договорот за името во парламентот, а евентуалниот референдум може да го комплицира процесот, смета лидерот ...
сите 156 | | | веќе видена

next