ТВ Нова

Секогаш има можност за епидемија од морбили информира докторка Гордана Кузмановска од Институтот за јавно здравје. Додавајки дека во услови кога нема добро покривање на осетливата популација кон ова заболување и има лица кои се без имунитет секогаш постои опасност. Имено синоќа од Министерството за здраство соопштија дека шестмесечно бебе од Куманово и 40 годишен маж од Скопски Аеродром се заразени од мали сипаници. Двата случаи не се поврзани информираат од Министерството, и се во добра состојба. Но не е познат изворот на заразата. Меѓутоа морбилите преставуваат се поголема закана за невакцинираните деца, но и за возрасните луѓе во нашата земја. Епидемиолозите предупредуваат, антивакциналната кампањи го зголемуваат ризикот од појава на нова епидемија во земјата, а заради нискиот опфат на имунизација можни се и смртни случаи. Тонско: Кај со зборуува за вакццинацијата трето прашање Потребно е да се одржува личната хигиена велат медицинските лица како и редовно миење на рацете и конзумирање витамини. Во ...
сите 43 | | | веќе видена

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц од 29 јануари до 1 февруари ќе биде во посета на Скопје и на Атина, потврдуваат од канцеларијата за односи со јавноста на генералниот секретар на ОН. „Посетата е дел од напорите на ОН да им помогнат на двете страни во изнаоѓање на взаемно прифатливо решение за спорот за името“, наведуваат од канцеларијата за односи со јавност.
сите 739 | | | веќе видена

Македонскиот премиер Зоран Заев започна со виткање на кичмата и откажување од сè што е македонско. По средбата со грчкиот колега Алексис Ципрас во Давос, Заев изјави дека ќе се преименуваат аеродромот и автопатот во нашата зема кои ги носат имињата „Александар Македонски“. – За да покажеме дека сме посветени на наоѓање решение, Владата ќе го промени името на аеродромот и автопатот. Автопатот ќе се вика „Пријателство“, рече Заев. Тој нагласи дека ова „сведочело за фактот дека немаме никакви територијални претензии кон нашиот сосед“. -Остануваме посветени на преговарачкиот процес предводен од медијаторот на ОН Метју Нимиц. Ќе го кренеме нивото на преговори на министри за надворешни работи со нивните тимови. Ова ќе дозволи поголема динамика и суштина, рече Заев.
сите 155 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас кажа дека преговарачкиот процес се приближува кон крајот и дека решението за името треба да важи ерга омнес по денешната средба со македонскиот премиер Зоран Заев на Светскиот економски форум во Давос. „Ние сме нова генерација прогресивни премиери. Знам дека денеска многу луѓе нè гледаат. Некои со скептицизам, други со оптимизам. Сакаме да ги решиме прашањата прагматично и одговорно. Го кажувам ова бидејќи само не што сакаме да го решиме спорот со името, туку и билатералните односи да ги поставиме на основа на заемна доверба. Да се справиме со сите форми на иредентизам, да не оставиме дупки за да се осигураме дека нема да се појават слични предизвици во иднина. Мора да најдеме решение за сите нерешени прашање за да можат да продолжат напред евротатлантските интеграции. Заедничкото решение треба да биде ерга омнес, а преговарачкиот процес се приближува кон крајот. Паралелно се согласивме дека треба да продолжат мерките за градење доверба“, кажа Ципрас.
сите 113 | | | веќе видена

Дрски, арогантни, самобендисани, безобразни, невоспитани, некултурни, без елементарна почит кон домашната научна и стручна фела…ова се накратко основните квалификации што ги “красат” членовите на Владата на РМ, пишува професорката Тања Каракмишева. Во продолжение го пренесуваме нејзиниот Фејсбук статус И покрај аргументираното цунами што го направивме периодов во докажувањето на НЕУСТАВНОСТА НА ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИТЕ, со конкретни и научно издржани забелешки, Владава и натаму стои на ставот дека Законот е во согласност со Уставот и дека бил донесен во демократска атмосфера!? Чекајте бре ајвани едни, или ништо не разбирате од право и Устав, а богами и од демократија, или навистина сте кинисале на пат без враќање! Па кај се видело и чуло Влада како извршен орган да оценува уставност на закон!? Па вие бре тотално сте ги измешале сите лончиња. Па нели тврдевте дека ги почитувате и дека се грижите за начелото на поделба на власта, нели за вас независноста на државните органи е над се!Како сега наеднаш вие станавте и ...
сите 44 | | | веќе видена

Инаетењето на предлагачите на сила да го истуркаат неуставниот закон за двојазичност не е на штета само на ВМРО-ДПМНЕ, туку на Република Македонија. Одлуката на Владата да не го повлече законот и да не отвори конструктивна расправа околу законот може да предизвика долгорочни последици по државата и да ја наруши кохезивноста меѓу граѓаните, истакна Митко Јанчев, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција. Тој посочи дека ВМРО-ДПМНЕ е на страна на граѓаните и Република Македонија и затоа ќе стори се во одбрана на државните и национални интереси. -Затоа ВМРО-ДПМНЕ и пратеничката група ќе сторат се што е во наша моќ за да се спречи ваквата деструктивна политика. Пратеничката група ќе се врати во собраниските клупи и со амандмани ќе се обиде да го превенира донесувањето на неуставниот закон. Преку нашето присуство во парламентот ќе се обидеме уште еднаш да ги убедиме пратениците од парламентарното мнозинство во ризикот од последиците на носење на овој закон, кој не само што излегува надвор од ...
сите 495 | | | веќе видена

По бројните најави за инклузивност, широк консензус и внатрешен дијалог за клучните прашања, конечно прва најава државниот врв и лидерите на најголемите политички партии во Македонија да седнат на заедничка маса, a тоа да не е изнудено од криза или од странскиот фактор. В сабота во Клубот на пратениците ќе се одржи средба од широк формат на која премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев ќе информира за текот на разговорите за името, веројатно и за впечатците од средбата со Ципрас во Давос. Координацијата ќе се одржи во претседателската вила на Водно, каде шефот на државата Ѓорге Иванов ќе ги вгости и лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ Али Ахмети. Средбата ја организира Министерството за надворешни работи во координација со кабинетот на претседателот Ѓорѓе Иванов, а на истата ќе се дискутира за рамката на медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц и потезите во пересрет на неговата посета на двете земји. Од ВМРО-ДПМНЕ пристигна потврда дека партиска делегација ќе присуствува на координацијата кај Иванов, откако ...
сите 27 | | | веќе видена

Министерството за образование и наука предлага брза корекција на утврдени грешки во учебниците за основно и средно образование. Предлогот за измени во Законот за учебници содржи и можност, на конкурсите за учебници, освен домашните автори, да учествуваат и издавачи со адаптирани учебници од странство. Од Владата велат дека тоа е со цел да не се чека цел временски циклус за учебниците, туку да се интервенира веднаш. Владата по предлог на Министерството за образование и наука вчера ја усвои информацијата за воведување нова стипендија за студентите што студираат за професори за основно образование уште од првата година на студиите во висина од 6.000 денари. Од Владата велат дека оваа мерка ќе придонесе за унапредување на квалитетот на наставните кадри во основното образование. Емил Десподов
сите 47 | | | веќе видена

Македонија ги доби противниците од премиерното издание на „Лигата на нации“ која стартува наесен. Тоа се Ерменија, Лихтанштајн и Гибралтар. Главен ривал за понатамошните дуели кои можат да не донесат на Европско првенство ќе ни биде Ерменија. УЕФА одлучи да ги укине пријателските дуели и да ја воведе „Лигата на нации“ каде во еден комплициран систем најдобите ќе имаат можност да учестуваат директно на Европското првенство.
сите 43 | | | веќе видена

Со видео од 2008 во кое Дора Бакојани вели дека името Нова Македонија содржи делумна географска одредница, во смисла дека „старата била цела, а новата е еден дел“, грчката влада го коментираше ставот на опозицијата, на што Нова демократија одговори со текстови од 2008 во кои СИРИЗА го поддржува уставното име на Република Македонија. – Се согласува или не Нова демократија и господинот Мицотакис со позицијата што ја изразува во следното видео, тогашната министерка за надворешни работи, а сега надлежна за развој во Нова демократија, Дора Бакојани за името на ПЈРМ?, коментираат и прашуваат од кабинетот на Ципрас и испраќаат линк од видеото со ставот на Бакојани. Видеото, јавува дописникот на МИА од Атина, е од 2008, од прилог во вестите на ТВ Мега, а се однесува на средба на тогашната шефица на грчката дипломатија Дора Бакојани со група блогери во грчкото МНР, средба на која се дискутирало за тоа дали името Нова Македонија е во рамките на позицијата за сложено име со географска одредница како прифатливо решение ...
сите 436 | | | веќе видена

Светиот синод на Грчката црква свикал вонредна седница за грчко-македонските разговори за името, јавува „Катимерини“ , повикувајќи се на свои извори. Седницата ја свикал архиепископот Јеронимос и на неа ќе се разговара за неделниот протест во Солун против употребата на терминот „Македонија“ во предлозите за решавање на спорот. Солунскиот владика Антимос го повикал Синодот да го преиспита ставот за разговорите по неделниот протест, изјавувајќи дека Црквата не треба никогаш да се согласи со сложено име во кое ќе го има зборот Македонија. Минатата недела архиепископот Јеронимос изјави дека се согласува со одлуката на Синодот да се спротивстави на решение со зборот Македонија, но не го поддржа протестот во Солун и побара од Грците да бидат „внимателни и обединети“ во однос на актуелните дипломатски потези.
сите 101 | | | веќе видена

На маргините на Светскиот економски форум во Давос е најавена македонско- грчка средба на премиерско ниво. Се очекува во денешната агенда на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас да се најдат прашања поврзани со преговорите за името. Тоа ќе биде прва директна средба меѓу премиерите на двете соседни држави, откако се смени власта во Македонија и по неодамнешното обновување на преговорите за решавање на спорот со името. Средбата меѓу Заев и Ципрас е закажана за 13 часот. Портпаролот на грчката влада, Димитрис Ѕанакопулос, изјави дека на средбата Заев- Ципрас во Давос се очекува да се направи напредок во насока на изнаоѓање едно заемно прифатливо решение. Владата на Република Македонија деновиве потврди дека работи на анализа и консултации за предлозите на медијаторот Метју Нимиц за решение на прашањето за името. В петок пак, премиерот Заев ќе оствари средба и со еврокомесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан.
сите 308 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ ќе присуствува на координацијата кај Иванов околу процесот на преговори во врска со проблемот кој што Република Грција го има со името на Република Македонија. КУРИР од партиски извори во ВМРО-ДПМНЕ дознава дека пристигнала покана до партијата и партиска делегација ќе учествува на разговорите кај претседателот Иванов закажани за сабота. Во неколку наврати досега беше посечено од страна на ВМРО-ДПМНЕ дека опозицијата е целосно исклучена од процесот на разговори и нема никакви релевантни информации околу текот на разговорите. Покрај лидерот на опозцијата Мицкоски на состанокот ќе бидат лидерот на ДУИ Али Ахмети и премиерот Зоран Заев.
сите 44 | | | веќе видена

Одложени се средбите меѓу претставници на парламентарните партии кои требаа да се одржат во рамките на процесот „Жан Моне“ во близина на Париз на 25 и 26 јануари. Претседателот на Собранието Талат Џафери за државната Агенција МИА изјави дека средбите биле одложени за март, во договор со европратениците кои ја организираа средбата на власта и опозицијата во куќата на Жан Моне. со цел обновување на соработката меѓу власта и опозицијата по организираниот напад на Собранието на 27 април 2017 година. Причина за одложувањето било средбите да не се доведеле во контекст на преговорите за решение за спорот со името со Грција.
сите 45 | | | веќе видена

Вистинската зима конечно пристигна во земјава. Температури и до минус 11 предвидуваат метеоролозите за наредните денови. И порај тоа што дневните ќе бидат во позитива, сепак утрата ќе бидадат екстремно студени. И покрај потоплата зима, тоа не не прави имуни на настинки и вироза. Лекарите советуваат дека покрај редовното земање на витамини, доколку се има можност да се избегне градската средина и да се прочистат белите дробови. Истовремено тие советуваат, граѓаните во овие зимски денови да практикуваат повеќе здрава храна. Да се избегнува близок контакт со луѓе кои се болни или имаат настинка. Вакцинирајте се навремено против сезонски грип (особено важи за лица над 60 години, и хронично болни лица) Елена Равановска
сите 7 | | | веќе видена

Првата точка на 32-та собраниска седница закажана за в понеделник на 29 јануари, ќе биде Законот за употреба на јазиците, кој повторно ќе се најде пред пратениците откако претседателот Ѓорге Иванов одлучи да не го потпише указот, бидејќи според него законското решение „е во спротивност со Уставот и го загрозува унитарниот карактер на државата“. Законот на 11 јануари беше усвоен со 69 гласа за и еден воздржан, без пратениците од ВМРО-ДПМНЕ. Од опозициската партија бараат негово повлекување, бидејќи е неуставен и формирање на работни групи. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека Владата на СДСМ се однесува како државата и граѓаните да се нивна приватна сопственост. Власта пак останува на ставот дека Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот и не планира да го повлече. Изгласан е во демократска, парламентарна процедура и во интерес е на сите граѓани, соопшти владината прес-служба како реакција на ставот на ВМРО-ДПМНЕ да се повлече Законот. „ВМРО–ДПМНЕ имаше можност да учествува во процесот на носење на овој ...
сите 44 | | | веќе видена

Сведоци сме дека од доаѓањето на СДСМ и Зоран Заев на власт, цената на дизелот во Македонија е зголемена за 30 проценти. Истовремено дополнително е обременета со зголемувањето на акцизата од 3,5 денари по литар, велат од ВМРО-ДПМНЕ. -Ги повикуваме и Зоран Заев како премиер и Драган Тевдовски како министер за финансии веднаш и неодложно да ја укинат акцизата која што ја зголемија од 1 јануари. Затоа што цената на бензините и на дизелот се неиздржливи за граѓаните на Република Македонија. Наследија цена на дизелот за 46 денари, а веќе денес цената на литар дизел е 60 денари, истакна Владимир Ѓорчев на денешната прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ и додаде: „За време на владата на СДСМ цената отиде од 46 на 60 денари. Тоа е зголемување ни помалку ни повеќе од 30 проценти. Значи премиерствувањето и министерувањето на Зоран Заев и Драган Тевдовски ги чини граѓаните на Република Македонија 30 проценти зголемена цена на бензинот и дизелот. Од тие причини веднаш нека ја укинат акцизата која што ја наметнаа, да се ...
сите 8 | | | веќе видена

Македонија нема да игра во полуфиналето на Европското првенство откако вечерва загуби од Чешка 25-24.Нашите ракометари постојано беа во водство но паднаа како на физички така и на психолошки план во последните десет минути кога противникот изедначи и направи еден разлика. Во финишот на мечот видео снимката одлучи Македонија да има седмерец наместо голот да биде признат. Манасков со вртен удар не успеа да постигне гол што значеше голема радост за Чесите. Ни останува уште утрешниот натпревар со Данска но впечаткот е дека ова генерација предводена од Кире Лазаров испушти историска шанса да биде полуфиналист на едно Европско првенство.
сите 30 | | | веќе видена

Maкедонската ракометна репрезентација вечерва ќе го има најважниот натпревар на Европското првенство.Доколку ја совладаме Чешка ќе бидеме блиску до историската шанса а тоа е пласманот во полуфиналето.Чешка е наш стар познаник, многупати сме играле во квалификациите и тајни меѓу двата тима нема да има. Главната наша грижа е дали ракометарите го заборавија дебаклот против Шпанците и дали вечерва ќе настапи Кире Лазаров. Постојат шанси капитенот сепак да биде во тимот, а дека тоа е така што селекторот Гонзалес не повика друг ракометар на негово место.
сите 73 | | | веќе видена

В сабота ќе се одржи средба на државниот врв и на лидерите на најголемите политички партии на која премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев ќе информира за текот на разговорите за името, дознава МКД.мк од партиски извори. На средбата ќе присуствуваат и претседателот на државата Ѓорге Иванов, Христијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и Али Ахмети, првиот човек на ДУИ.
сите 54 | | | веќе видена

next