ТВ Нова

Граѓаните кои се приклучени на системот за централно греење нема да мора сами да набавуваат мерачи за топлинска енергија за радијаторите и за тоа да треба да одвојат сопствени средства, најави денеска вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев. – Тоа е дезинформација која не знам од кои причини се шири. Мерачи ќе има и ќе се најдат финасиски средства да бидат платени, а да не бидат на товар на граѓаните. Нивната набавката ќе биде регулирана со подзаконски акти, а граѓаните нема да имаат дополнителни трошоци, изјави Анѓушев во одговор на новинарско прашање по отворањето на „Националната работилница за градење капацитети и подигнување на свеста за искористување на можностите за соработка со Зелениот климатски фонд“. Тој посочи дека има различни начини како да се набават, преку фондови да се обезбедат средства за воведување на калориметри во домаќинствата или да помогне државата. Во преговори се, како што кажа, со повеќе институции меѓу кои и со Хабитат и Зелениот климатски фонд. – Ќе направиме се тоа да ...
сите 177 | | | веќе видена

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска изјави дека во тек се разговорите за пополнување на испразнетите министерски мести и оти нема да има поголема реконструкција на Владата. – Мислам дека собраниската агенда не дозволува какво било разгледување на нови предлози до 25 декември, така што ќе се искористат овие денови за дополнителни консултации по однос на ова прашање. Барем според тоа што до денеска е разговарано, не очекувам да има поширока реконструкција на Владата, туку начелно пополнување на испразнетите места по локалните избори, истакна Османи
сите 313 | | | веќе видена

Договорот за решавање на спорoт за името меѓу Атина и Скопје би можел да се случи до средината на наредната година. Самитите на ЕУ во јуни и на НАТО во почетокот на јули се неформалната рамка за надминување на долгогодишниот ќор-сокак, објавува денеска „Екатимерини“ во текстот „Нимиц оптимист, но пречките демнат“. Во Обединетите нации, пренесува МИА, со оптимизам се гледа на обновените разговори меѓу двете земји. И самиот Нимиц охрабрен од последните случувања во процесот изрази оптимизам дека проблемот конечно може да се реши. Сепак, се очекува тој да работи внимателно. Нимиц во оваа фаза нема да предложи конкретен предлог. Кога ќе реши да го направи тоа, најверојатно ќе предложи сложено име со географска одредница. Неговиот последен предлог „Република Северна Македонија“ е се уште на маса, а тука се и претходните предлози „Република Горна Македонија“ и „Република Вардарска Македонија“, наведува „Екатимерини“. Најголем проблем може да биде употребата на новото име. Атина инсистира на име за севкупна ...
сите 150 | | | веќе видена

Македонија е заробена држава благодарение на хунтата и единствена држава во демократска Европа каде во 21 век сеуште се апсат луѓе поради изразени политички ставови, се вели во денешното сооштение на ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата велат дека Македонија е единствена држава која се стреми да се интегрира во евро-атланскте институции со политички затвореници во своите затвори. -Судот без никаква причина во притвор смести уметници, актери, режисери, лекари, пратеници, полицајци и вистински професионалци во својата дејност луѓе, кои ја бранеле честа и боите на Македонија во полето каде се најуспешни. Овие луѓе се во притвор само поради различните политички ставови со еден човек, Зоран Заев. Судовите и државните институции се целосно заробени и работат по диктат на хунтата која го погазува Уставот и го користи судството и институциите за влевање на страв на сите патриоти кои си ја сакаат сопствената држава. Партиското судство без никакви аргументи по налог на хунтата монтираат случаи за тероризам против родуљуби и ...
сите 107 | | | веќе видена

Ние од Здружението на интелектуалци Македонски манифест сме должни да ве известиме за еден претерано суров одмазднички акт на актуелната влада на Република Македонија. Имено, на 28 ноември 2017 година нејзиното судство и полицијата уапсија, приведоа и притворија 36 лица за тероризам, ставајќи ги во притвор до рокот на нивното судење кој се уште не е објавен. Станува збор за лица кои учествуваа во протестите пред и во Собранието на Република Македонија на 27 април оваа година во кои имаше неколкумина полесно повредени, меѓу кои и Премиерот Зоран Заев и министерката за одбрана Радмила Шеќеринска. Нешто посериозно од нив беше повреден пратеникот Зијадин Села, но и тој по неколкудневен престој во болница беше пуштен целосно здрав. Тоа е се. Упадот во Собранието тој 27ми април беше резултат на насобраното незадоволство на народот кој пред тоа протестираше гандиевски мирно под мотото “За заедничка Македонија“, а во одбрана на нејзиниот суверенитет и мултикултурен интегритет, кој го нарушува албанскиот политички ...
сите 12 | | | веќе видена

Поради една таканаречена парацрковна организација, СПЦ практично си ги затвори вратите за да ја имаме таа почит и однос кон нејзе што ги имавме за природно да не претстави пред другите православни цркви. Ние сме апостолска црква од времето на Светиот Апостол Павле и не може да стане збор било која помесна црква да ни биде мајка- црква, но онаа што прва ќе не признае, ќе ни биде и прва сестра- рече митрополитот Петар на денешното чествување на заштитникот на Битола, Свети Нектариј. – Која црква ќе се јави да не претстави , таа секако ќе биде земена во почит како онаа што се грижи за нас како црква, но не како мајка туку како сестра, зашто таа прва што ќе не признае, на тој начин со неа стануваме и како прва сестра призната- рече митрополитот Петар. Името не го даваме и залуден е секаков обид тоа да се менува, порача битолскиот владика. – Залудно е секој обид на било кој да се менува името на нашата татковина, зашто ако немате име тогаш и непостоите како таков. Во таа смисла и во тој дух, мора да се бара ...
сите 4 | | | веќе видена

Главна заслуга за истребувањето на терористите од Сирија има рускиот хеликоптер MI-28-UB. Toj e наречен руски ловец и главна задача имаше да уништува тенкови и пешадија. Максималната брзина изнесува 300 километри на час. Погледнете го ова руско чудо.
сите 5 | | | веќе видена

НСДП прослави 12 години од основањето на партијата. На прославата свое свечено обраќање пред членовите на партијата, симпатизери и претставници на дргуи политички партии, имаше претседателот Тито Петковски, кој изрази задоволство од тоа што 12 годни НСДП опстојува и дава свој белег на политичката сцена, како на локално така и национално ниво. „Овој роденден го одбележуваме во услови на изменети општесвено-политички услови, по долгогодишна диктатура и политички кризи Македонија успеа да концентрира политичка волја и силна енергија за пораз на политичките сили кои земјата ја заковаа на доното од европските перспективи“, рече Петковски во своето обраќање. Тој истакна дека граѓаните за првпат масовно се мобилизираа врз социјална основа, притоа надминувајќи ги етничките и верски разлики. „За првпат во повеќепартиската историја на Република Македонија, припадниците на различни етнички заедници масовно гласаа за партија и партии со доминантна припадност од друга етничка заедница. Живеачката, стандардот, човековите ...
сите 8 | | | веќе видена

ГРАЃАНСКИ АКТИВИСТИ И ЉУБИТЕЛИ НА ЖИВОТНИТЕ ДЕНЕСКА ВО СКОПЈЕ ПРОТЕСТИРАА ЗА ДА СЕ СВРТИ ВНИМАНИЕТО НА НАДЛЕЖНИТЕ ИНСТИТУЦИИ И ШИРОКАТА ЈАВНОСТ ЗА НЕХУМАНИОТ ТРЕТМАН НА ЖИВОТНИТЕ. ТИЕ БАРААТ ИНСТИТУЦИИТЕ ДА НЕ ГИ ИГНОРИРААТ БАРАЊАТА ЗА ХУМАН И ОДГОВОРЕН ТРЕТМАН НА ЖИВОТНИТЕ И НАЈСТРОГИ ЗАТВОРСКИ КАЗНИ ЗА СЕКОЈ ШТО ПРЕДИЗВИКУВА ЈАВНА ОПАСНОСТ, МАЧИ И ТРУЕ ЖИВОТНИ Габриела Додевска
сите 70 | | | веќе видена

Во Скопје на улица „Македонија“, денеска по десетти пат се одржа марш на црвените чадори, во рамки на меѓународниот ден „Стоп за насилството врз сексуалните работници“, во организација на Граѓанската иницијатива за заштита на правата на сексуалните работници „Стар-стар“. Претставници на организацијата посочуваат дека во земјава има од 3.000 до 5.000 сексуални работници, кои секојдневно се изложени на насилство не само од клинетите, туку и од полицијата од која бараат заштита. Сексуалните работнички со црвени чадори, облечени во долна облека и со маски на очите, денеска маршираа низ Скопје. Тие порачаа да престане насилството врз нив, а институциите и полицијата да ги заштитат. Апелираа да престанат предрасудите кон нив. Во Скопје вчера, по повод Меѓународниот ден – Стоп за насилството врз сексуалните работници, беше поставена уметничка инсталација со девојки во излог, кога еден од објектите на булеварот „Климент Охридски“ беше претворен во излог сличен на квартот на црвените фенери во Амстердам.
сите 13 | | | веќе видена

Граѓаните ќе добијат нова давачка откако во новиот Закон за енергетика се предвидува партното да се наплаќа според тоа колку потрошиле, а не како досега – по квадратура. Во Законот се предвидува секое домаќинство ќе треба да стави мерачи на секој радиатор, за да може да се мери потрошувачката. Тоа граѓаните, според еден од креаторите на законот, Константин Димитров, би ги чинело по околу 50 евра од радијатор. Во Законот се вели дека секој објект што се прикучува на системот за дистрибуција на топлинска енергија, а кај кој што се врши испорака на топлинска енергија преку еден мерен уред на повеќе потрошувачи, мора да има вградено уреди за мерење на локалното распределување на топлинска енергија. Ако се земе предвид дека во едно домаќинство кое се грее на парно во просек има по 4 радијатори – тоа би значело дека секое домаќинство ќе треба да издвои по најмалку 200 евра од својот буџет за инсталација на мерачи. Ги прашавме и граѓаните што мислат за Законот. Мислењата се поделени, некои од нив велат дека е добро ...
сите 176 | | | веќе видена

Утрешниот ден во Собранието би можел да покаже во кој правец ќе се одвиваат односите помеѓу коалициските партнери. Дали власта се уште го има и онака тенкото мнозинство во Собранието или пак веќе не може да сметаат на 62 пратеници колку што досега броеше владејачкото мнозинсто.Комбинации има многу, а поддршката ќе зависи од договорот помеѓу владините партнери за новите министри кои треба да бидат назначени на местата на новите градоначалници во Гостивар, Струга и Чаир. Засега во најповолна ситуација е ДУИ кој ќе го задржи вицепремиерското место за странски инвестиции како и заменичкото во образование. Но проблем се нарушените односи помеѓу СДСМ и Алијансата за Албанците, особено откако СДСМ покажа аспирации за министерството за здравство кое беше резервирано за партијата на Села. Конечната одлука се очекува да биде донесена по разговорот кој треба да го имаат Села и Заев.Тоа треба да се случи денеска бидејќи утре премиерот е во Брисел на средба со Могерини. Заев пред неколку дена назначувањето на новите ...
сите 333 | | | веќе видена

Според најновата анкета на агенцијата за истражување БМГ околу 51 процент од Британците би останале во Европска унија, додека за напуштање се изјасниле 41 отсто. Резултатите покажуваат пресврт во однос на минатогодишното референдумско изјаснување за Брегзит. БМГ наведува дека пресвртот се должи на луѓето кои не гласаа на референдумот, а резултатите покажуваат дека девет од 10 од тие кои гласале, не го смениле мислењето. Анкетата е спроведена од 5 до 8 декември при што се испитани 1.400 граѓани на Велика Британија. На минатогодишниот референдум 52 отсто од Британците гласаа за излегување од ЕУ, а 48 се изјаснија за останување во Унијата
сите 16 | | | веќе видена

Хунтата ги гази законите и ја зароби целата држава. Власта предводена од Зоран Заев ги стави во своја служба правосудните органи и преку нив врши политички прогон на неистомислениците. Судовите се под страшен притисок не судат врз база на аргументи туку по диктат на власта. По налог на хунтата на власт монтира случај за тероризам против македонски патриоти и луѓе кои дале и даваат свој придонес во општеството. Судот неосновано става во притвор актери, режисери, уметници, лекари, пратеници и полицајци само затоа што си ја сакаат државата и не се согласуваат со политиките на власта и Зоран Заев. Хунтата има за цел да ги заплаши и онеспособи сите кои размислуваат поинаку од власта за полесно да ги спроведе антидржавните политики. Република Македонија повеќе не е демократска држава, власта со секој еден чекор се гази Уставот и ја обезличува државата. ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи да се газат законите и демократијата во Македонија. Правната држава ќе биде вратена, а сите незаконски постапки ќе бидат ревидирани ...
сите 77 | | | веќе видена

Потребно е да се вложат сите напори во процесот на преговорите меѓу Македонија и Грција за да се најде взаемно прифатливо решение околу спорот со уставното име, кое ќе ги заштити идентитетот и дигнитетот на граѓаните на Република Македонија. Ова за МИА го изјави поранешниот амбасадор во САД и долгогодишен преговарач во спорот со Грција за името Зоран Јолевски, давајќи осврт на првата средба на медијаторот Метју Нимиц и преговарачите на Македонија и Грција, Васко Наумовски и Адемантиос Василакис, по застојот од три години. Смета дека е важно да се даде можност на овој процес, претстојниот временски период е поволен и треба да се искористи, со оглед на најавените активности во ЕУ, како Стратегијата за проширување на Жан Клод Јункер во февруари, извештајот на ЕК во април, состанокот во мај во Софија, но и самитот на НАТО во јули. Овој придвижувачки бран на меѓународната сцена пред поголеми случувања од меѓународен карактер не е нешто невообичаено, па така е и во случајот со спорот меѓу двете земји. Јолевски, ...
сите 157 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев заедно со премиерите од земјите од Западен Балкан утревечер во Брисел ќе присуствува на неформален состанок на покана на високата претставничка на ЕУ Федерика Могерини. На третиот неформален состанок на премиерите со Могерини ќе стане збор за актуелните настани во регионот и за перспективите за 2018 година, кога на европските партнери во регионот ќе им биде понудена единствена можност да напредуваат на патот на интеграција во Унијата. – Европската унија е посветена на засилување на ангажманот кон земјите од регионот со цел да обезбеди шесте држави од Западен Балкан да ги преземат потребните чекори за нивното напредување кон Унијата да стане неповратно, се наведува во соопштението од ЕУ. Овој неформален состанок претставува продолжување на разговорите на високата претставничка Могерини со балканските лидери од мај годинава, кога таа, исто така, ги собра на неформална работна вечера. Се очекува за време на работната вечера во понеделник да стане збор за стратегијата, која Европската ...
сите 102 | | | веќе видена

Кина го претстави најдоброто амфибијско оклопно возило кое може да се движи со големи брзини и на копно и на вода Ја носи ознаката VN18 и има може да развие максимална брзина од 65 километри на копно и 30 километри на час на вода. Тешко е 26,5 тони и опремен е со топови, митролези и противтенковски проектили.Собира 11 војници. Погледнете го овој ѕвер.
сите 6 | | | веќе видена

Од вчера стапија во сила итните мерки против загадувањето на воздухот кои произлегуваат од одлуката на 40. седница на Владата и од уредбата за намалување на граничните вредности за нивоа и видови на загадувачки супстанции, донесена на 42. седница, а се разгледува и можноста за интервентна набавка на опрема за лична заштита од загадениот воздух, маски со филтри за прочистување, како и на прочистувачи на воздухот за училиштата, здравствените центри и градинките, соопшти владиниот портпарол Миле Бошњаковски. Со итните мерки се препорачува да се ослободат од работни обврски бремените жени, лицата постари од 60 години, лица со хронична астма, лица со прележан инфракт или мозочен удар без разлика на возраста. Да се реорганизира работното време за оние кои работат на отворено од 11 до 17 часот, забрана за одржување спортски натпревари и други манифестации на отворено и обезбедување услови за зголемена активност на брзата помош, домашната помош и патронажната служба. Општините се задолжуваат да ја намалат цената на ...
сите 71 | | | веќе видена

Непознат сторител во Скопје одзел автомобил „Ауди А5“ со кочански таблички, откако лицето што го управувало запрело да купи бурек и го оставило возилото изгаснато со клучот внатре. Полицијата соопшти дека вчера напладне А.А. (26) од Кочани пријавил дека истиот ден околу 11:45 часот на ул. „Ѓорче Петров“ во Скопје од страна на непознат сторител му било одземено патничко возило „Ауди А5“ со кочански регистарски ознаки, сопственост на лицето Д.А., а управувано од пријавителот. – Кога пријавителот влегол во бурекџилница, го оставил отворено возилото изгаснато со клучот внатре, сторителот го искористил моментот, влегол во возилото го стартувал и незабележан од никого заминал во непознат правец. На тој начин пријавителот е оштетен за околу еден милион и 800.000 денари, наведуваат од МВР.
сите 57 | | | веќе видена

Во Русија е развиена снајперка пушка SVDK од висок калибар кој може да ја пробие секоја балистичка плоча. Користи зрно со калибар 9,3×64 mm 7N33, кој бес проблем пробива мета на далечина од 200 метри. SVD за разлика од другите пушки има поголема тежина и тежи 6.5 килограми.
сите 4 | | | веќе видена

next