ТВ Нова

Коалицијата МАРГИНИ најостро реагира на објавите дека Коалицијата добила средства од Министерството за култура за организирање на геј парада. Од коалицијата ...
сите 4 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на својот фб профил одговори на статусот на Премиерот Зоран Заев кој кажа дека се водело одлична надворешна ...
сите 136 | | | веќе видена

Како Тито во поранешна Југославија и Сталин во СССП имал место каде ги испраќал своите политички неистомисленици. Тие биле праќани на далечниот руски исток во ...
сите 8 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во Загреб заедно со потпретседателот Александар Николоски оствари средба со премиерот на Република Хрватска и ...
сите 140 | | | веќе видена

Вчерашната билатерална средба на шефовите на дипломатиите на Грција и Македонија, како и денешната заедно со медијаторот Нимиц се најдоа во фокусот на грчките ...
сите 305 | | | веќе видена

Сложено име и за надворешна и за внатрешна употреба, за кое треба уставна промена и повлекување на секакви сомнежи за иредентистички ставови, е рамката што го ...
сите 314 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ ќе поведе надворешно политичка иницијатива за пристапување на Република Македонија кон иницијативата „Три мориња“ во која што членуваат дванаесет ...
сите 8 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски, придружуван од потпретседателот Александар Николоски од денес до среда ќе остварат средби со повеќе лидери и ...
сите 85 | | | веќе видена

За време на владеењето на Садам Хусеин на Ирак, страв и трепет за Ирачаните биле неговите синови Удај и Кусај.Тие биле познати по своето арогантно однесување, ...
сите 13 | | | веќе видена

Доколку утре би се одржал референдум за влез на Македонија во ЕУ, 64,2 отсто од македонските граѓани одговориле „за“, додека на истотопрашање за влез во НАТО, ...
сите 23 | | | веќе видена

Подобро е да ги решаваш проблемите отколку да ги игнорираш, вели скопскиот градоначалник за грчкиот весник „Документо“. Петре Шилегов, вели дека тој, но и ...
сите 25 | | | веќе видена

Сложено има за севкупна употреба, но и ревизија на евентуални одредби во Уставот кои алудираат на иредентизам е ставот на грчкиот претседател и дел од ...
сите 64 | | | веќе видена

Македонските заедници во светот по повод годишнината од движењето „За заедничка Македонија“, на 27 февруари 2018 година организираат Семакедонски протест за ...
сите 25 | | | веќе видена

Ако терминот nationality според учената ни потпретседателка Рада значел државјанство, а не националност, тогаш што ли во нејзиниот уникатен речник значи ...
сите 2 | | | веќе видена

next