ТВ Нова

Општина Карпош информира дека информациите што ги пренесоа дел од медиумите за наводно воведување зонско паркирање во Карпош се невистинити. Во контекст на тоа, посочуваат од Карпош, факт е дека на неколку клучни локации во Општината постојат т.н. „тесни грла” во паркирањето. Станува збор, пред се, за потегот долж улицата Рузвелтова, која е неформална граница меѓу општините Центар и Карпош, како и за опфатот околу ТЦ Сити Мол. – Жителите на Карпош од зградите, но и од околните куќи на овие локации, имаат реален проблем со паркирањето поради фактот што возила од Општина Центар и други посетители ги паркираат своите возила на паркинзите наменети за станарите на Карпош, кои се бесплатни. Но, исто така факт е дека поради ваквиот реален проблем граѓаните на Карпош од споменатите делови се повеќе го актуелизираат прашањето за поставување некакви ограничувања на паркирањето од другите општини. За таа цел, дури во неколку наврати поднесоа иницијативи до градоначалникот и до општината, за воведување зонско паркирање ...
сите 42 | | | веќе видена

Медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц по посетата на Атина, денеска во Скопје ќе има средби со претседателот Ѓорѓе Иванов, премиерот Зоран Заев, со министерот за надворешни работи Никола Димитров, како и со претседателите на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, Христијан Мицкоски и Али Ахмети. Официјална изјава за посетата и ефектите од разговорите во Скопје медијаторот Нимиц, според најавите од МНР, ќе даде по средбата со министерот за надворешни работи Никола Димитров. Тој во земјава дојде вчера и по пристигнувањето само кусо порача дека „по Атина очекува добри разговори и во Скопје“. – Имавме добри средби во Атина. Се надеваме дека ќе имаме добри средби и тука. Се радувам на средбите во Владата и со другите лидери во Скопје, изјави посредникот Нимиц по пристигнувањето во Скопје. По средбата со министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас, Нимиц изјави дека постои моментум и оти е време за носење одлуки. На средбата двајцата разговарале за идеите кои медијаторот ги достави пред две седмици, ги ...
сите 627 | | | веќе видена

Во рамките на одбележувањето на Европската недела на превенцијата на ракот на грлото на матката од Министерството за здравство соопштија дека лани во Македонија пап тест направиле 27 000 жени. Како што велат од од Здружението Борка најранливи се жените од социјално загрозените семејства немаат еднаков пристап со останатите до програмите за борба против рак на грло на матка . Па оваа недела се одбележува со цел подигање на свеста на жената за ракот на грлoто на матката и можностите за превенција. Сепак се работи за болест која може да се спречи. Ракот на грлото на матката е втората најчеста причина за смрт од рак во Европа, кај жени на возраст помеѓу 15 и 44 години, а исто така и во Македонија. Годишно во нашата земја се откриваат од 2 до 3 случаи со карцином. Минатата година 27 000 жени биле прегледани од кои кај 87 % наодот бил негативен додека кај 13% наодот бил позитивен и најчесто станува збор за ХПВ инфекции изјави Министерот за здраство Венко Филипче Жените од социјално загрозените семејства немаат ...
сите 53 | | | веќе видена

Сметките за вода во Скопје сепак ќе останат исти. Градоначалникот Петре Шилегов ја повлече од денешната седница на Советот на Град Скопје точката со која се предвидуваше да се вметне нова давачка за одржување на пречистителни. Тој упати остра критика кон Регулаторната комисија дека одлуката за поскапување на сметките е политичка одлука на, како што рече, партизирана институција од минатата власт. Одлуката која сега Шилегов ја повлече предвидуваше граѓаните да плаќаат 2,4 денари за метар кубен вода за новата давачка за одржување на пречистителни станици. Со предлогот, цената на водата требаше да се намали од 29,39 на 28,67 денари. Со тоа, просечната сметка од 500 требаше да биде 522 денари. Претходно, Јавното претпријатие „Водовод и канализација – Скопје“ соопшти дека го презело во своја надлежност одржувањето на двете пречистителни станици за отпадни води на реките Лепенец и Треска, чие одржување на годишно ниво – компанијата ќе ја чини околу 100 милиони денари. Регулаторната комисија кон крајот на минатата ...
сите 38 | | | веќе видена

Грчката телевизија „Action 24 “ открива кој е предлогот на шефот на дипломатијата Никос Коѕијас што бил претставен на посредникот Метју Нимиц на средбата во Атина.Тоа „Република Горнамакедонија“. Овој назив би бил напишан на македонски јазик, без можност за превод на Англиски јазик, со тоа што Горнамакедонија би бил еден збор и буквата „м“ би била со мала буква споена со терминот „Горна“. Покрај тоа, последната анкета покажала дека околу 60 отсто од грчките граѓани не прифаќаат името кое би го содржело терминот „Македонија“
сите 649 | | | веќе видена

Невнимателно и несовесно работење е причината поради која Владата го разрши директорот на Агенцијата за туризам Александар Донев. Пред само два месеци јавноста му забележи на Донев поради високите трошоци за авионските билети за Аргентина каде што ги претставувал македонските туристички можности. Наместо со економска класа Донев летал со бизнис- класа каде што билетот е 30 проценти поскап. Во тој период Донев најави дека разликата помеѓу билетите односно 40.000 денари ќе ги врати но до сега тоа се нема случено. Потпаролот на Владата Миле Бошнњаковски на денешната пресконференција посочи одликата е донесена на 52 та владина седница. На вчерашната седница Владата предложи да престане да важи Законот за подршка на домашната музичка продукција. Ова би значело дека нема да има веќе субвенции за музичката продукција. Владиот потпарол посочи дека во наредиот период ќе се направи анализа за тоа како да се помогне на македонската музика. Една од одлукитте донесени на 52 владина седина е и почеток на постапка за ...
сите 18 | | | веќе видена

Актерот и директор на Македонскиот Народен Театар, Драган Спасов Дац, е разрешен од функцијата, откако вчеравечер, во алкохолизирана состојба, удрил во 21 годишна девојка, во скопската населба Кисела Вода. Според информации од полицијата, Спасов со своето возило БМВ, вчеравечер околу 19 часот, удрил во пешак, на улицата Антон Попов. Девојката, со полесни повреди, била пренесена во Градската општа болница „Св. Наум Охридски“, каде и била укажана лекарска помош, а потоа пуштена на домашно лекување. Неофицијално, актерот имал над 2 промили алкохол во крвта, а полицајците по несреќата го однеле Спасов во полициска станица. Утрово владиниот портпарол, Миле Бошњаковски на пресконференција, посочи дека лице кое сторило ваков тежок прекршок не може да раководи со државна институција. И министерот за култура, Роберт Алаѓозовски, денеска, на својот фб профил, соопшти дека е прифатена оставката на актерот од функцијата директор на МНТ. Лавина од реакции имаше денес и на социјалните мрежи, по веста дека директорот на ...
сите 36 | | | веќе видена

АЕРОЗАГАДУВАЊЕТО ПРОДОЛЖУВА И ДЕНЕСКА. НАЈГОЛЕМА КОНЦЕНТРАЦИЈА НА ЗАГАДУВАЊЕ ИМА ВО СКОПЈЕ, КАЈ РЕКТОРАТОТ СО 258 МИКРОГРАМИ НА МЕТАР КУБЕН, МИЛАДИНОВЦИ 229, ЛИСИЧЕ 222, ГАЗИ БАБА 217 И КАРПОШ 201 МИКРОГРАМИ НА МЕТАР КУБЕН. ВТОР НАЈЗАГАДЕН ГРАД ВО МАКЕДОНИЈА Е ВЕЛЕС СО 178 МИКРОГРАМИ НА МЕТАР КУБЕН. ИНСПЕКТОРИТЕ ОД МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗАШТИТА НА ЖИВОТНАТА СРЕДИНА СЕ НА ТЕРЕН ЗА ДА ГИ КОНТРОЛИРААТ ИНДУСТРИСКИТЕ КАПАЦИТЕТИ ДАЛИ ГО НАМАЛИЛЕ ПРОИЗВОДСТВОТО НА ПОЛОВИНА, А ВО ВОНРЕДНИ КОНТРОЛИ СЕ ИЗЛЕЗЕНИ И ИНСПЕКЦИСКИТЕ СЛУЖБИ НА ОПШТИНИТЕ. Габриела Додевска
сите 2 | | | веќе видена

– Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека постои дилема дали новиот Клинички центар во Скопје да се гради на постојната локација или на нова која би била во областа на Бардовци. Зборувајќи на седницата за пратенички прашања, Заев рече дека во Владата била поканета Банката на Советот на Европа од каде што се обезбедени средства за финансирање на проектот што постои и за кој е склучен договор меѓу Министерството за здравство, преку поранешниот министер Никола Тодоров, и изведувачот, но не е избран надзор и затоа е запрен проектот. -Додека не ги провериме сите детали и не ја донесеме конечната одлука, ние намерно не бираме надзор. Штом се избере надзорот проектот веќе влегува во постапка на добивање конечни податоци и со рок некаде јуни-јули да почне да се изведува, рече премиерот. Во однос на ангажираната компанија, според Заев, анализите покажале дека се работи за законска постапка за изборот на изведувач, а ја води Банката на Совет на Европа, која ја има конечната контрола и дилемите околу бонитетот. Но, ...
сите 20 | | | веќе видена

Од 1995 година до 2017 година, конфликтниот медијатор на Обединетите Нации Матју Нимиц има донирано вкупно 25,000 долари во кампањата на Конгресменката Каролин Малони, демократ од Њу Јорк, која е основач, воедно и ко-претседавач на Конгресната Група за пријателство со Грција., тврди „Обединетата Македонска Дијаспора“ на својата интернет-страница. Исто така, Нимиц има донирано финансиски средства и во кампањата на поранешниот Сенатор Сарбејнз кој е со Грчко потекло. Овие информации можат да се најдат на официјалната вебстраница на Федералната Изборна Комисија на САД. Конгресменката Малони ја основа оваа Конгресната група за пријателтво со Грција во 1996 и всушност е претставник на една од најголемите Грчки заедници надвор од Грција и Кипар. Оваа група на Малони има 5 цели, од кои една е и за односите на САД со “поранешната Југословенска Република Македонија” како што пишува на нејзината вебстраница. Малони редовно поднесува анти-Македонски резолуции во Конгресот на САД против Македонија и декларативно е ...
сите 31 | | | веќе видена

Со одлука на Владата која треба да биде донесена наскоро ќе се изврши преименувањето на скопскиот аеродром и на автопатот, што беше најавено по средбата на премиерот Зоран Заев со неговиот грчки колега Алексис Ципрас во Давос. – Ќе треба да се донесе одлука на Влада и тоа ќе се случи во наредниот период, наскоро, рече Бошњаковски, не прецизирајќи време. Заев во Давос најави дека во знак на добра волја и затоплување на односите со Грција, Македонија ќе ги промени имињата на аеродромот и меѓународниот автопат кој ќе се именува „Пријателство”.
сите 437 | | | веќе видена

Браќа и сестри, нашата најголема борба е борбата за Македонија. Борба за подобар животен стандард, за среќни утра и насмеани луѓе, пишува на својот ФБ профил лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. -Да се бориме сите заедно за нашата татковина, аманетот на нашите предци, советот од нашите родители и сонот на нашата генерација за економски богата, евроатлански интегрирана и земја на среќни граѓани да биде реалност. Ајде сите заедно да ја поразиме оваа тажна реалност што и се случува на Македонија, ајде сите заедно да ја испишеме иднината на нашите поколенија. Застанете со нас, заедно можеме и заедно заслужуваме повеќе. Доста е лаги, клевети, интриги, криминал, безидејност, неработа, отсуство на визија и план…, Македонија мора и заслужува повеќе…, напиша Мицкоски.
сите 133 | | | веќе видена

Со официјални претставници, тројца митрополити од Светиот синод, Грчката православна црква ќе учествува на протестот во недела во Атина, за името на Македонија. За ставот на црквата против употребата на терминот Македонија и за учеството на ГПЦ во протестот на 4 февруари во Атина, архиепископот Јеронимос ги известил организаторите на собирот на нивната средба во атинската архиепископија. Тројцата претставници на организаторите, Нина Гаѕули, координаторка на грчките македонски организации, Панајотис Балтаѕис, генерален секретар на грчко-американскиот национален совет и Михалис Пацикас, член на координативната комисија на протестот на грчките македонски организации, според официјалното соопштение од ГПЦ, го посетиле архиепископот Јеронимос и побарале благослов од него, јавува дописникот на МИА од Атина. Поглаварот на ГПЦ, им ја повторил позицијата на црквата за неприфаќање на терминот Македонија или изведени зборови во името и им направил анализа на црковниот аспект во целото прашање и ги потсетил на ...
сите 195 | | | веќе видена

Повеќе од два месеца Илиевски, Јовановски, Чавков, Мукоски и другите се држат во притвор во крајно мизерни услови, само затоа што гласно се спротивставија на плановите на оваа Влада за обезличување на Република Македонија. Ваквиот нехуман однос е уште еден обид за попречување и замолкнување на секоја критика на погубните политики на Владата на СДСМ, велат од ВМРО-ДПМНЕ и порачуваат дека политичкиот прогон мора да запре. „Со апсурдното обвинение за тероризам се праќа порака до секој оној што сака да го крене својот глас за работите во кои верува. Во ниту една демократска држава не е забележан пример како пратеници се влечат по затворите и се прогласуваат за терористи. Во ниту една држава не е забележан пример како човек што целиот свој живот го посветил на безбедноста на државата е прогласен за терорист. Во ниту една цивилизирана држава не е забележано доктори да лежат во затворски ќелии под обвинение за тероризам. Во ниту една држава во Европа досега не е забележано да има толку многу луѓе што се обвинети за ...
сите 164 | | | веќе видена

Професорката Билјана Ванковска на својот фејсбук профил пишува за неодговорноста на власта кон државните интереси. Ванковска пишува дека од преговорите за името се чини како Заев и Димитров повеќе да ги застапуваат грчките интереси, отколку интересите на македонскиот народ. Достоинството на македонците се гази цели 25 години во континуитет со некаков измислен спор од само една страна, од Грција, а притоа не почитува никакви права над македонскиот народ, вели Ванковска. – И Заев, а сега и Димитров зборуваат за заемно прифатливо решение со кое ќе се заштитело достоинството на ДВАТА народа!!! Дали знаат дека се платени да ги штитат НАШИТЕ интереси, а дека со ваков капитулантски став на Македонија и’ наметнуваат вина за спор кој таа не го создала??? – Пишува Ванковска. Ванковска вели дека Заев и Димитров повеќе водат грижа за грците и нивните интереси, отколку за македонските интереси, кои како што пишува Ванковска се предмет на газење 25 години. Нашето достоинство се гази 25 години, а тие тоа го изедначуваат ...
сите 5 | | | веќе видена

НАТО ќе испрати покана на Македонија за членство во Алијансата по заеднички договореното решение за спорот за името во рамки на ОН, изјавигенералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг за денешното издание на белградскиот весник „Политика“. Тој, говорејќи за безбедносната состојба во светот и на Балканот, се осврнува и на неговата посета на Скопје и на аспирациите за членството во НАТО. Вели дека Алијансата останува посветена на поддршката на Македонија на нејзиниот пат кон членство во НАТО и сакаме земјата да успее во тоа, додавајќи дека има позитивен импулс за прашањето за името. – Задоволство ми е што го посетив Скопје овој месец. Остануваме посветени на поддршката на земјата на нејзиниот пат кон членство во НАТО и сакаме да успее во тоа. Ова е во согласност со одлуката донесена на Самитот во Букурешт во 2008 година и повторена е во нашите декларации во Велс и Варшава. Сојузниците се согласија дека НАТО ќе испрати покана за членство во Алијансата по заеднички договореното решение за спорот за името ...
сите 54 | | | веќе видена

Се уште не е решен случајот со родилката која почина во приватната болница во Скопје. Двајцата анестезиолози од КАРИЛ се отстранети од работа, а едниот од нив покрај суспензијата, веројатно и ќе мора да врати 50 илјади евра на државата бидејќи специјализирал со кофинансирање. Анестезиологот кој пред една година завршил со специјализацијата се обврзал со договор дека 10 години ќе работи во јавно здравство, во спротивно ќе биде приморан да ги врати парите со кои специјализирал. Од хируршките клиники велат дека при операцијата со царски рез работел нелегално бидејќи немал договор со болницата, а не ги исполнувал ниту условите за дополнителна работа во друга клиника. Родилката почина пред десетина дена. Кичевчанка која за првпат останала бремена после лекување од стерилитет, а одлучила да се пораѓа со царски рез во приватната болница каде што претходно не била ниту лекувана, ниту следена во текот на бременоста. При целосна анестезија и се затвориле дишните патишта, по што следувала реанимација извршена од тимот ...
сите 31 | | | веќе видена

: Ќе успее ли паралелно со и така обемната домашна задача, владината коалиција да се справи и со непланираните попатни предизвици. Потребата од референдум за решението на спорот со Грција и блокираниот Закон за употреба на јазиците се закануваат да го дестабилизираат досега, барем навидум, функционалниот однос меѓу владините партнери. Прв пат од формирањето, разногласие во кабинетот на премиерот Зоран Заев, по исклучително значајно прашање. Сепак, се чини важно само за мнозинскиот народ во Македонија е договореното со јужниот сосед да биде потврдено од граѓаните. Веројатно плашејќи се од неуспех, партискиот став на кој ДУИ инсистира да биде државен, е дека референдумот е непотребен. Од партијата процениле дека подобро е да се искористи примерот со договорот за добрососедство со Бугарија и на тој начин да се затвори ова прашање. Изјавата на вицепремиерот беше само одглас на интервјуто на неговиот партиски лидер Ахмети, кој за грчки весник го повтори она кое што функционерите од ДУИ го зборуваат подолго време, ...
сите 68 | | | веќе видена

Скопје се врати на врвот на светска листа по загаденост.Поради тоа градот повторно го воведе бесплатниот автобуски превоз.Мерните станици измерија енормно загадување и останува да се види дали мерките ќе имаат ефект граѓаните да дишат почист воздух. Габриела Додевска
сите 85 | | | веќе видена

– Медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц по посетата на Атина, денеска доаѓа во Скопје на дводневни разговори со македонскиот државен врв. Нимиц, вчера, по средбата со министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас, изјави дека постои моментум и оти е време за носење одлуки. На средбата двајцата разговарале за идеите кои медијаторот ги достави пред две седмици, ги слушнал позициите на владата и оцени дека грчката Влада е искрена и активна во решавањето на проблемот. – Мислам дека постои моментум тука. Чекањето нема смисла тука, нема смисла кај северниот сосед, генерално нема смисла. Разговараме за ова прашање 25 години, сите знаат кои се прашањата. Време е за носење одлуки и мислам дека сме тука, рече медијаторот по средбата со Коѕијас, без да даде конкретен временски рок, потенцирајќи дека во следните седмици ќе има разговори и потоа ќе треба одново да се процени ситуацијата. Во изјава за медиумите, тој не сакаше да ги открие неговите идеи и предлози, велејќи дека не е добра идеја да ...
сите 401 | | | веќе видена

next