ТВ Нова

На економскиот форум во Давос премиерот Заев се сретна со неговиот бугарски колега Борисов Во разговорите со Борисов, доминирала повторно темата за евроинтеграциите и забрзувањето на овој процес. – Разговараме за иднината на Европа и забрзување на интеграцијата на Западен Балкан, пишува на твитер профилот на премиерот Зоран Заев.
сите 69 | | | веќе видена

Здружението на свештеници на Грција, по одржан состанок, одлучи да учествуваат на протестот во Атина за „одбрана на името Македонија“, кусо пред вонредниот состанок на Светиот Синод на ГПЦ. Во исто време поглаварот на грчката православна црква, архиепископот Јеронимос, уште еднаш ја повтори позицијата дека ГПЦ е против терминот Македонија во името, и се запраша, јави дописникот на МИА од Атина, дали е можно да се промени „Уставот на Скопје“. – Не отстапуваме од ставот за името и изведените зборови што ја отстапуваат Македонија, но ова е лесно. Тешкото е: може ли да се смени Уставот на Скопје што говори за поробени луѓе, градови и за многу други работи? Затоа треба да бидеме подготвени, ако сакаме да разговараме за ова прашање, да се соочиме со тешки ситуации, рече синоќа Јеронимос, само неколку часа пред новиот состанок на Светиот синод на ГПЦ, закажан за денес, на кој се очекува да биде разгледано прашањето за името, односно текот на преговорите и закажаниот протест за 4 февруари во Атина. Наспроти ...
сите 82 | | | веќе видена

Правосудните органи вон закон и правна логика држат во притвор патриоти кои не сториле ниедно кривично дело, а обвинети се за тероризам. Меѓу притворените се наоѓаат и болни луѓе. Тие се мета на прогон затоа што мислат поразлично од Зоран Заев, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. -Митко Чавков има здравствени проблеми и неговата состојба се влошила во истражниот затвор. Неговото срце функционира со 50% од капацитетот. Митко Чавков целиот свој работен век го посвети на државата и нејзината безбедност. Истиот тој Чавков сега е мета на неправдата и политиката, само затоа што негова политичка опција не е СДСМ. Загрижува фактот што владеењето на правото и правната држава се девалвирани откако СДСМ ја презеде власта. Демократијата е загрозена, а Република Македонија стана единствена држава во Европа која врши политички прогон и затворите ги полни со политички неистомисленици. Судството без реално правно образложение одобри притвори на луѓе за кои нема правна аргументација да бидат во притвор. Апсурдот е уште поголем, па сите ...
сите 115 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до Основниот суд Скопје 1 – Скопје достави барање за продолжување на мерките за обезбедување на присуство и за непречено водење на кривичната постапка за триесет и петмината осомничени за настаните што се случија на 27 април 2017 година во Собранието на Република Македонија. Надлежниот обвинител побара од судот за лицето Жаклина Пешевска да биде укината мерката куќен притвор и истата да биде заменета со мерки на претпазливост. Надлежниот обвинител бара за Игор Дурловски мерката притвор да биде заменета со мерка – куќен притвор. За останатите осомничени лица обвинителството останува на барањето за продолжување на претходно изречените мерки за обезбедување на присуство и за непречено водење на кривичната постапка.
сите 93 | | | веќе видена

Водата во Скопје ќе поефтини, но сметките ќе бидат повисоки за скопјани. Јавното претпријатие Водовод и Канализација – Скопје информира дека цената за метар кубен вода од 29,39 ќе се намали на 28,68 денари. Сепак, скопјани ќе добијат дополнителен трошок од 2,04 денари по метар кубен за пречистителни станици за отпадни води на реките Лепенец и Треска, кои ќе бидат во надлежност на ова јавно претпријатие. Тоа би значело дека сметките на крајот на месецот ќе бидат повисоки од досега. – ЈП Водовод и канализација – Скопје го презема во своја надлежност одржувањето на две пречистителни станици за отпадни води на реките Лепенц и Треска, чие одржување на годишно ниво чини околу 100.000.000 денари. За оваа ставка ЈП Водовод и канализација – Скопје до УО на Претпријатието исто така предложи да го прифати најнискиот предлог од изнесува 2.04 ден. за м3 , се вели во соопштението од Водовод и Канализација. Оттаму сепак посочуваат дека и покрај наследената превработеност на претпријатието со неквалификуван кадар и ...
сите 115 | | | веќе видена

Руското теренско возило „Кречет“ добива се поголема популарност низ светот. Првично било наменето за руските истражувачи и косонаути но сега може и да сретне и на рели како дакар каде е непобедлив. Може да прими до десет луѓе а снабдено е со најсовремена медицинска опрема.Погледнете го, ќе се воодушевите.
сите 3 | | | веќе видена

Дали македонското здраство станува опасно по живот? Главно прашање што ги мачи граѓаните, бидејки не престанува да се надополнува црниот баланс. 15 годишно момче од Скопје во вторникот вечерта починало во операциона сала на Клиниката за трауматологија, при рутинска операција на скршеница на ногата. Министерство за здравство соопшти дека ќе направи целосна анализа за трагичниот настан. Првичните информации говорат дека станува збор за малигна хипертермија која се случува во многу ретки случаи кај пациенти кои имаат генетска предиспозиција стои во соопштението од Министерство. Министерство за здравство ќе направи целосна анализа за трагичниот настан во кој почина 15 годишното момче за време на операција на Клиниката за трауматологија. Првичните информации говорат дека станува збор за малигна хипертермија која се случува во многу ретки случаи кај пациенти кои имаат генетска предиспозиција. Целиот кадар на Клиниката за ортопедија бил максимално ангажиран во напорите да се спаси момчето. Исто така формирана е и ...
сите 89 | | | веќе видена

Руските специјалици се едни од најобучените а кога ќе го последнете ова видео ќе видите и зошто.Нивниот тренинг се одвива во сурови услови во кал, студ и снег и сите можни боречки вештини. Со еден збор модерни командоси.
сите 5 | | | веќе видена

Грчките медиуми се задоволни од исходот на средбата меѓу премиерите на Македонија и на Грција и се оптимисти дека ова може да биде клучен исчекор во конечно затворње на билатералниот спор. Задоволни се што нивниот премиер јасно посочил дека името кое ќе биде договорено мора да биде ерга омнес, односно за севкупна употреба и дека соседната земја ќе мора да мора да направи и уставни измени „Подготвени да го пресечат Гордиевиот јазол“ е насловот на текстот во „Етнос“, со коментар дека разговорите биле во многу добра клима, а како главни точки весникот на насловната страница го наведува барањето на Ципрас за пакет решение и одлуката за преименување на автопатот и аеродромот. Никакво обврзување од Заев за промена на Уставот“ е насловот на „Елефтерос типос“, додека пак весникот „Катимерини“ коментира дека Атина на маса го поставила прашањето со иредентизмот, додека пак за Скопје е тешко да се направат уставни промени. И додека грчките медиуми и власти ликуваат по првата средба на двајцата премиери, расте ...
сите 277 | | | веќе видена

ВМРО- ДПМНЕ ја поздравува средбата на премиерите Заев и Ципрас во Давос и смета дека директните контакти на двајцата премиери може да придонесат за продлабочување на односите и градење на позитивна клима меѓу двете земји. Од опозициската партија додадаваат дека засега немаат никаква информација за процесот на преговори за името. Не знаеме дали најавите на Заев за преименување на аеродромот и автопатот се дел од некоја поширока стратегија или се работи за едностран владин чекор, стои во дописот. ВМРО-ДПМНЕ не гледа иредентизам во имињата на аеродромот и автопатот. Македонските граѓани не слушнаа на која држава е премиер Зоран Заев, ниту на кој јазик говори или на кој народ му припаѓа, велат од ВМРО-ДПМНЕ.
сите 106 | | | веќе видена

Информирањето за Законот за јазиците не е регулирано системски- вака покажуваат резултатите од спороведената анализа Перцепции и искуства на раководители и службеници од државната администрација за имплементација на Законот за употреба на јазиците од 2008 година во државните институции. Половина од испитаните вработени во институциите никогаш немале искуство со барања и предмети на јазик различен од македонскиот. Според Беса Арифи анализата прв пат нуди податоци кој го покажуваат нивото на иплементирање на овој закон. Според претседателката на здружението Заеднички вредности Разије Јонузи посочи дека конференцијата има за цел да се унапреди спороведувањето на Законот Имено законот за употреба на јазиците беше донесен на 15 јануари од парламентарното мнозинсво во отсуство на опозицијата. Претседателот на државата Ѓорге Иванов не го потпиша указот за негово прогласување туку го врати назад во Собранието. Тој предупреди дека со овој закон се воведува паралелизам во сите органи на државната власт што води кон ...
сите 426 | | | веќе видена

Автопатот од Табановце до Гевгелија повеќе нема да се вика Александар Македонски. Ова синоќа оддекна можеби најгласно по првата средба на премиерите на Македонија и Грција. 8 годишниот “пост” на разговори во ваков формат со сигурност дополнително ги подгра надежите дека до договор или подобро до компромис со соседна Грција сепак може да се дојде. Автопатот во иднина ќе се вика “Пријателство”, секако симболизирајќи дека тој ќе треба да не прврзува, а не разделува со соседите. Заев најави и дека аеродромот ќе добие ново име. Кога тоа ќе се случи и кое име ќе биде одбрано засега е непознато. Со овие гестови, според премерот, земјава конкретно и со дела докажува дека е подготвена да отвори нова страница во односите со Грција, имејќи в предвид дека токму овие имињата официјална Атина ги сметаше за своевиден иредентизам и барање екслузивитет врз “Александар Македонски”. Овој гест на добра воља доби своевиден политички реципроцитет од грчка страна. Имено, Ципрас вети дека Грција нема да ја блокира земјава во ...
сите 137 | | | веќе видена

Посветете се домашната задача, итните реформски приоритети и затворете го спорот за името со Грција и уште оваа година ќе може да ги почнете преговорите за членство во Европската унија, порача амбасадорот на Република Бугарија во Македонија, Иван Великов Петков презентирајќи ги програмата и приоритетите на бугарското претседателство со Советот на Европската унија. Освен сесрдна поддршка на евроатлантскиот пат, тој изрази и задоволство од договорот за добрососедство меѓу двете земји. Тонско бугарски амбасадор За Петков средбата меѓу Заев и Ципрас во Давос била извонредна и не пропушти да повтори дека Бугарија ги поддржува интензивните напори на двете влади да најдат заедничко прифатливо решение за проблемот. Порача и дека на Западен Балкан му треба јасна европска перспектива и амбицијата на бугарското претседавање е да се има јасен акциски план без да се креираат нереални очекувања, туку конкретни чекори. Ден претходно бугарскиот амбасадор ги презентираше програмата и приоритетите на бугарското ...
сите 25 | | | веќе видена

Тв Нова е на лице место во Тетово каде се случи голема трегедија каде во семјна куќа во пожар изгореа мајка и четири деца. Во Тетово беше нашиот репортер Емил Десподов.
сите 150 | | | веќе видена

Професорoот д-р Гордана Сиљановска Давкова за Тв Алфа го критикуваше донесувањето на Законот за јазици. -Наместо „паблик хеаринг“ во Парламентот законот не одеше по редовна постапка туку во скратена постапка со европско знаме и тогаш и сега на почетокот ќе кажам дека прекршена е деловничката постапка во Деловникот, кога се работи за закони под европско знаме, што ќе рече закони со кои ја усогласуваме нашата легислатива со европската, се бара точно да се наведе директивата и со која се усогласува законот. Денот на донесувањето, потпис на министерот да има. Одредбите што се усогласуваат и друго уште нешто ако ги нема овие елементи, а ги нема, може да провери секој и тогаш Претседателот на Собранието е должен да му го врати законот на предлагачот и да го потсети дека според деловничките одредби тоа е членот 136 мора најдоцна во рок од 15 дена да го дополни со бараните деловнички одредби. Тоа не беше сторено, истакна Сиљановска Давкова. Таа додаде дека народот треба да се замисли. Ако политичарите не ...
сите 70 | | | веќе видена

Синоќешната средба на премиерите на Грција и на Македонија, Алексис Ципрас и Зоран Заев, е во фокусот на грчките медиуми. Разговорите во Давос, јавува дописникот на МИА од Атина, се најдоа на насловните страници на весниците, беа прва тема во синоќешните централни изданија на вестите на грчките телевизии, но и денеска, интересот е со ист, зголемен интензитет. Првичните реакции во медиумите кај јужниот сосед се дека средбата поминала во позитивна клима, а иста е оценката и на грчки владини извори за грчките новинари. „Подготвени да го пресечат Гордиевиот јазол“ е насловот на текстот во „Етнос“, со коментар дека разговорите биле во многу добра клима, а како главни точки весникот на насловната страница ги одбира, барањето на Ципрас за пакет решение и одлуката за преименување на автопатот и аеродромот. Токму на ова акцентот го става весникот „Ефимерида тон синтактон“, во текстот на насловната страница заедно со фотографија од таблата на аеродромот Александар Велики, пречкртана со црвено и наслов „Кон решение ...
сите 154 | | | веќе видена

Европратениците Вајгл, Кукан и Флекенштајн на крајот на февруари ќе допатуваат во Македонија за да се договори новиот датум за средбите во рамките на процесот „Жан Моне“. Засега нема одговор од ВМРО-ДПМНЕ дали ќе учествуваат на средбата, вели Вајгл во интервју за МИА. Оценува дека политичката ситуација во Македонија по конституирањето на Парламентот и на Владата е во нагорна линија. Според известителот за Македонија во Европарламентот, она што недостига е конструктивна соработка на сите партии застапени во Парламентот. Смета дека бојкотот не е инструмент што би бил прифатлив за демократските држави. Би било оправдано да се очекува Македонија, чија Влада презеде чекори за решавање на спорот со името со Грција и исто така паралелно работи на посочените реформи, како што вели Вајгл, годинава да добие одлука за почеток на преговорите. Според најавите, средбата би се одржала во март во Париз.
сите 35 | | | веќе видена

Трагедија во Тетово. Во пожар во двокатна куќа загинале мајка и четири малолетни деца. Од пожарот што избувнал ноќеска околу 3 часот и 30 минути, бил зафатен покривот и горниот кат, кадешто спиеле децата и мајката. Не успеале да побегнат од опожарениот дел и починале. Надлежниот обвинител, во соработка со увидна екипа од тетовската Полиција и Противпожарната служба изврши увид. Повикан е тим за форензика од Скопје и екипа на ЕВН кои треба да помогнат во утврдување на околностите и причините за пожарот. Издадена е наредба за обдукција на телата. Се преземаат и други дејствија за расветлување на случајот.
сите 196 | | | веќе видена

120 милиони евра ќе чини новиот клинички центар, но за тоа каде ќе се гради Владата ќе донесе одлука до крајот на наредниот месец. Од Владата не откриваат дали Клиничкиот центар ќе се гради на нова локација или новиот објект ќе биде изграден кај веќе постоечките болници. Инвестицијата за изградба на Клиничкиот центар ќе чини 120 милиони евра од кои 70 милиони евра се кредит од банката на Советот на Европа а останатите од буџетот. Рокот на изградба е три и ипол години и година ипол за реконструкција на постојаната зграда на хируршките клиники. Од Владата информитраа дека во новиот објект на Универзитетскиот клинички центар Мајка Тереза ќе бидат сместени 21 клиника додека четири клиники ќе останат на истите локации. Оние кои ќе останат на истото место се Клиниката за инфективни болести , детска клиника, кардиологија и клиниката за максилофацијална хирургија. Инаку, од Владата соопштија дека на вчерашната седница присуствувала и делегација на Банката на Советот на Европа која презентирала опции за тоа како со ...
сите 31 | | | веќе видена

next