ТВ Нова

Mirotech MCT 1057 Jagdkommando e прогласен за најопасниот нож во светот.Се користи во антитерористички операции а изработен е од нерѓосувачки челик. Оштрицата му е со три рабови и долга 17.8 сантиметри, додека целиот нож е долг 34 сантиметри. Тежок е околу 700 грама и одлично лежи на рака.Погледнете го.
сите 3 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев се приклучи на честитките на ракометната репрезентација на Македонија на Европското првенство во Хрватска.Слично како и во интервјуто на грчка „Алфа“ кога говореше за „северниот сосед“ и „мојата земја“, лидерот на СДСМ овојпат на Фејсбук напиша „нашата репрезентација“ без да го спомене уставното име.
сите 36 | | | веќе видена

Ρечиси седум од десет Грци не се согласуваат терминот Македонија да биде вклучен во името, јави дописникот на МИА од Атина. Според истражувањето на јавното мислење на агенцијата „Марк“ за грчкиот весник „Прото тема“, 68 отсто од испитаниците одговараат негативно на прашањето дали Грција треба да се согласи за сложено име со терминот Македонија. Позитивен одговор, дале само 23.6 проценти од анкетираните. – Не го сака грчкото општество, од Еврос до Крит, ниту пак поддржувачите на СИРИЗА (64 отсто). 68 отсто НЕ за име со Македонија, пишува неделникот „Прото тема“ на насловната страна, во однос на спроведената анкета. Од оние кои одговориле негативно на прашањето за терминот Македонија, според резултатите, 63.8 отсто се гласачи на владејачката СИРИЗА, а слична е климата и кај оние кои на изборите во 2015 гласале за опозициската Нова демократија, 67 отсто се против зборот „Македонија“
сите 68 | | | веќе видена

Во рамките на Светскиот економски форум што од 23 до 26 јануари ќе се одржи во Давос, Швајцарија, според онлајн изданието на грчкиот весник Real, македонскиот и грчкиот премиер ќе одржат билатерална средба. Според информациите на новинарот, јавува дописникот на МИА од Атина, освен премиерите, во Давос ќе бидат и шефовите на дипломатиите на двете земји. – Според информациите на Real.gr, Алексис Ципрас, ќе се сретне со премиерот на Скопје, Зоран Заев на 24 јануари, факт што ги потврдува информациите дека за време на средбата Коѕијас – Димтров во Солун, постоеше голем напредок. Според истите проверени информации и независно од тоа што сè уште не постојат соопштенија, во швајцарското одморалиште, истиот ден ќе пристигнат и министрите за надворешни работи на двете земји, – пишува real.grпренесува МИА. Грчките медиуми во изминатиот период шпекулираа дека е можна средба на Зоран Заев и Алексис Ципрас на форумот, но не постоеше потврда ниту од едната ниту од другата страна. Единствено, од владината прес служба, ...
сите 480 | | | веќе видена

За референдум во Грција, позициите за името, барањето терминот Македонија да не биде вклучен во сложеното име, пишува меѓу другото, лидерот на Независни Грци Панос Каменос, во неговата колумна за неделнот издание на весникот „Димократиа“. – Грчкиот народ ќе треба да одлучи за ова, без преседан во историјата на човештвото, отстапување на истријата и културата на друг народ.- пишува Каменос и објаснува дека секое е вклучување на термниот Македонија во името би значело пад на грчката култура, историја, уметност и сл. Како што јавува дописникот на МИА од Атина, коалицискиот партнер во грчката влада, вели дека „одлуката за вклучување на терминот Македонија, ги надминува овластувањата на било кој политичар“. Панос Каменос во колумната за „Димократиа“, пишува дека владата говори за сложено име со географска одредница, но во програмата на Ципрас, презентирана на почетокот на премиерскиот мандат, никаде, според Каменос, не е споменато дека сложеното име би го вклучило и терминот Македонија. Кон крајот на октомври ...
сите 85 | | | веќе видена

Академик Катица Ќулавкова реагира на „Твитер“ со низа пораки околу изгласаниот Закон за употреба на јазиците. „Трагично е кога ќе си го смениш идентитетот на државата сам, дома, однатре, со тапија“, твитна таа, инспирирајќи дебата во која потоа ќе се дообјасни со пораките: „Идентитетот на државата РМ се менува и статусот на нејзиниот конститутивен народ и државен јазик“ и „Се гледа дека не сте го читале Законот. Сите јазични права и досега ги имаа македонските Албанци, ама македонскиот беше единствен државен, а сега ќе има два државни јазика и тоа менува и повредува многу нешта“. Малку пред тоа Ќулавкова ќе напише: „Го оттуѓуваат неоттуѓивото и згора на тоа се арогантни“. Како поткрепа на своите ставови поетесата, литературен теоретичар, критичар и есеист ќе ретвитне и твит на посетител на нејзиниот профил. „2018 година, двојазичност. Официјалната страница на Општина Чаир сè уште нема опција на македонски јазик. Технички има, меѓутоа, откако е направена страницата (2008 година) до ден-денес пишува дека е во ...
сите 2 | | | веќе видена

Од ВМРО-ДПМНЕ обвинуваат дека партиските инсталации во судството го рушат функционирањето на правдата и правната држава. Како што велат од партијата очигледно е дека судиите станаа партиски послушници и војници. Јасно е дека во овој момент Република Македонија е во тотален мрак, а од правната држава нема ни П. -Судовите го погазија принципот на непристрасност и директно ги поткопаа темелите на македонската правна држава. Доколку судиите имаа интегритет, совест и свест ќе ги ослободеа сите неправедно притворени лица од 27-ми април, но очигледно е дека за нив е најважен политичкиот интерес. Вистинските виновници кои го прекршија Уставот и законите, во моментов ги водат институциите на Република Македонија. Уметниците, пратениците, полициски службеници не се терористи, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ Од опозициската партија велат дека Дурловски, Јовановски, Дамовски, Илиевски, Божиновска, Чавков и останатите приведени се жртва на политички прогон само заради нивната храброст гласно да го искажат своето ...
сите 185 | | | веќе видена

Македонската репрезентација денеска одмора пред утрешниот дуел со Црна Гора.Овој ден одмор добро ќе им дојде на нашите момци по исцрпувачката битка и победата над Словенија. Со тоа главната цел-пласман во вториот круг е веќе обезбедена а ќе можеме да пренесеме и некој бод за што подобар пласман. Раул Гонзалес Нашите репрезентативци се добро мотивирани водени од фантастичниот Раул Гонзалес кој беше смирен и моментите кога Словенија имаше водство од неколку голови. Еуфоријата во Македонија расте и се очекува денеска да тргне нова група навивачи пред дуелот со Црногорците
сите 86 | | | веќе видена

Собранието утре треба да го ратификува Договорот за добрососедство со Бугарија. Договорот беше потпишан од страна на Зоран Заев и Бојко Борисов лани во предвечерието на Илинден. Со него Македонија се откажа од грижата на македонското малцинство во Бугарија на сметка на грижата што Бугарија ќе ги има за македонските граѓани кои се чуствуваат како Бугари. Исто така власта прифати договорот да биде потпишан на Македонски јазик според уставот на Македонија со што тој се сведе на уставна категорија. Покрај тоа, власта се сложи да имаме заедничка историја со Бугарија и заеднички да славиме наши празници како Илинден. Опозицијата на чело со ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува во гласањето а се очекува да биде усвоен со тенко мнозинство.
сите 279 | | | веќе видена

За оние кои не беа во можност погледнете ги највозбудливите моменти од натпреварот Македонија и Словенија на која нашите „Лавови“ славеа со 25-24. Видеото е преземено од официјалната страна на ЕП.
сите 4 | | | веќе видена

Успешен старт за нашата репрезентација на Европското првенство во Хрватска.Совладана е Словенија 25.24. Наш најдобар поединец беше голманот Никола Митровски кој одбрани неколку удари кога се кршеше резултатот.Стандардно добри беа и Стоилов, Лазаров и Миркуловски. Со ова шансите за вториот круг се извесни со можност и да пренесеме бодови.Следниот натпревар го играме со Црна Гора со која очекуваме нова победа. Нашата репрезентација во Загреб беше бодрена од околу 2.000 навивачи.„Фалагата“ е наш осми играч и во Арената ечеше МАКЕДОНИЈА.
сите 37 | | | веќе видена

Би сакал да се заблагодарам на сите членови на ЦК, на Претседателот на партијата, како и на членовите на ВМРО ДПМНЕ за можноста и привилегијата да бидам Потпретседател на ВМРО ДПМНЕ, пишува на Фејсбук пратеникот Александар Николовски. -Да се биде дел од највисокото раководство на ВМРО ДПМНЕ е огромна чест и голем предизвик. Пред нас се големи предизвици, партијата мора да учи од минатото и да се подобрува за иднината. Тоа што беше добро треба да го продолжиме и надградиме, а од тоа што беше погрешно да се извлечат поуки, да не се повторат грешките. ВМРО ДПМНЕ се наоѓа во исклучително тешки моменти, затоа што во тешки моменти е и Македонија. Несериозниот однос кон клучните национални прашања, целосното непознавање во економијата, прогонот на неистомислениците и притисокот врз правосудниот систем и слободоумната јавност од актуелната Влада на СДСМ и коалицијата се работите на кои силно мора да се спротиставиме. Во следниот период ќе создадеме политики кои ќе ја одразуваат реалноста, но и желбите на ...
сите 169 | | | веќе видена

Министерот Никола Димитров вчера гостување во емисијата „Клик плус“ на ТВ 21. Тој се осврна на средбите во грција и откри што се очекува од медијаторот Нимиц. – Факт е дека меѓу нас има уште разлики и ќе видиме дали ќе биде можно тие разлики да ги надминеме. Многу е важно за Грција да има појасна дистинкција меѓу државата Македонија и регионот Македонија во Грција. За нас е многу важно да нема никаков сомнеж во идентитетските прашања и многу е важно да најдеме достоинствен начин, изјави синоќа министерот, додавајќи дека површните фрази од типот „Го браниме името“ не соодветствуваат со реалноста. Според него предлогот на Нимиц нема да биде Земи или остави, туку предмет на консултации, а решението мора да биде достоинствено.
сите 354 | | | веќе видена

Православните христијани, вечерва ја дочекуваат православната нова година, во народот позната уште како и Стара нова година.Утре пак е Василица. Василица многумина ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат името на Свети Василиј го слават и својот именден. Некои семејства најмногу во западниот дел на Македонија, слично како и за време на бадниковата вечера, кршат погача со паричка. Се верува дека на оној што ќе му падне, му претстои среќна и исполнета година. Вечерва е обичај да се играат карти со скромни облози за среќа и да се јадат колбаси. По повод православната нова година и празникот Свети Василиј Велики, утре во храмовите на Македонската православна црква ќе биде служена света Василиева литургија.
сите 25 | | | веќе видена

Словенија е првиот противник на македонската репрезентација на Европско ракометно првенство што се игра во Хрватска.Натпреварот се игра вечер од 19 часот и 30 минути и ќе биде во рамките на Ц-групата која се игра во Загреб. Се очекува македонските ракометари да имаат поддршка од околу две илјади навивачи кои ќе се обидат да им се спротивстават на околу пет илјади Словенци кои го најавија своето присуство во „Арена Загреб“. Во Хрватска е и екипа на Тв Нова со новинарот Бранко Илиевски.Следете ги секојдневните извештаи од лице место.
сите 53 | | | веќе видена

Институциите уште еднаш паднаа на тестот за владеење на правото. Судот со одлуката да ги отфрли жалбите за ослободување од притвор на патриотите кои ја бранеа оваа држава уште еднаш потврди дека ги подржува катастрофалните политики кои водат кон се поголем раздор и продлабочување на кризата. Институциите не покажаа минимум зрелост да работат за граѓаните, како што тоа им е наложено согласно закон и Устав, укажуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Уметниците, пратениците, полициските службеници и останатите притворени во врска со настаните од 27 април не се терористи ! Тие не сториле никаков терористички акт, немале намера да се сокријат од правдата, ниту пак влијаеле или имале намера да влијаат врз истрагата. Оперските пејачи, глумците, режисерите, архитектите, докторите и останатите се жртви на политички прогон само заради тоа што имаа храброст гласно да го искажат своето несогласување со антидржавните политики на власта. Одлуката на Апелациониот суд за продолжување на притворите на лицата од настаните од 27 април е ...
сите 187 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи Никола Димитров изјави дека се уште нема предлог за решавање на спорот со името, но медијаторот Метју Нимиц е охрабрен да излезе со првична рамка уште следната недела. – Се уште немаме предлог на масата за решавање на спорот со името. Одлучивме да го охрабриме медијаторот Метју Нимиц да излезе што е можно побрзо, дури и идната среда, со една првична рамка што ќе послужи или што ќе даде насоки за суштински напредок и најавивме подготвеност да се вклучиме како шефови на дипломатии директно, нешто што досега не се случило, изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во синоќешното интервју за емисијата „Клик плус“ на ТВ 21. Според него, факт е дека меѓу Македонија и Грција се уште постојат разлики и во наредниот период ќе се види дали ќе биде возможно тие да се надминат. – Многу е важно за Грција да има појасна дистинкција меѓу државата Македонија и регионот Македонија во Грција. За нас е многу важно да нема никаков сомнеж во однос на идентитетските прашања, и многу ...
сите 118 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вчера на повеќе актуелни теми разговараше во „Топ тема“ на Телма телевизија. Тој вели дека пратениците бесправно се држени во притвор за случувањата на 27-ми април. -Тоа е страшно што се случува со пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои во моментов се наоѓаат во притвор. Веќе втор пат им е продолжен притворот за дополнително 30 дена. Пратеници, но и родољубиви патриоти кои нова година и божиќните празници ги поминаа позади решетки во затвор, бесправно држејќи ги таму иако знаеме дека голем број на луѓе кои во минатото беа осудени за сторен криминал се наоѓаат на слобода, нивните казни се преќинати и тие се ослободени. Навистина е еден тежок, еден траорен момент да се соочите со семејството на тие луѓе бидејќи и тие самите знаат дека се бесправно држени таму, рече Мицкоски. Вели дека како претседател на најголемата македонска партија сочувствува со оваа ситуација и дека ги следи законите и правилата за да направи се и да се избори нивната невиност да биде докажана. -Што ...
сите 44 | | | веќе видена

Се водат ли тајни разговори за името. Последните случувања на релација Скопје-Атина укажуваат дека стапува на сила тајната дипломатија.Тв Нова анализира дека зачестените средби на грчките и македонските власти зад затворени врати имаат за цел далеку од очите на јавноста да се договори конечно решение за билатералниот спор а потоа да се тргне кон подготовка на граѓаните кое нема да биде нималку лесно. Во Солун веќе се подготвува големиот митинг за како што велат одбрана на Македонија, а протести срамежливо се најавуваат и во Скопје. Грчките националисти предводени од коалицискиот партнер во владата Независни Грци во никој случај не се согласуваат во името кое ќе биде договорено да стои терминот Македонија,посебно ако тој е напишан на грчки јазик. Главната болка на властите во Скопје и во Атина е како да се дојде до решение а да се избегне одржување на референдум. Ципрас и Коѕијас се одлучни дека одлуката треба да ја донесе Парламенттот.Но власта во Скопје е на поголеми маки ако се знае дека и во изборната ...
сите 215 | | | веќе видена

next