ТВ Нова

Со дел од пратениците на ВМРО ДПМНЕ, новиот лидер на партијата Христијан Мицкоски денеска на прес конференција пред Собранието рече дека одлучле да не учествуваат во собраниската работа поради тоа што 12 отсто од пратениците на ВМРО ДПМНЕ, односно 5 отсто од сите пратеници се наоѓаа во притовор и „конструирано“ се обвинети за тероризам. Мицкоски напомена дека не постојат демократски услови за работа на Парламентот и дека ова за нив претставува политички прогон кој се додека не запре, пратениците од најголемата опозициска партија нема да се вратат. Тој рече дека комуникацијата со владејачкото мнозинство постои за некои од најважните прашања, како што се собраниските комисии, но како што рече, не е честа. Тој ја повика власта да се одлули дали приоритет и се реформите или како што рече пресметка со неистомислениците. На новинарско прашање како ќе поднесат предлог закон за амнестија ако не учествуваат во работата на Парламентот, Мицкоски рече дека првиот момент кога ќе има демократски услови, тогаш пратениците ...
сите 272 | | | веќе видена

Различни пакувања со околу 150 килограми разновидни материи, за кои се претпоставува дека се наркотични дроги се пронајдени вчера при претрес на домовите и други простории кај две лица во Арачиново. Како што информираат од Основното јавно обвинителство (ОЈО) Скопје, претресот е извршен по претходно добиени оперативни сознанија и врз основа на издадена наредба за претрес. Спроведен е во координација на ОЈО Скопје со Единицата за недозволена трговија и Секторот за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи при СВР Скопје поради сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурзори“. По наредба на надлежен јавен обвинител, пронајдените материи се предадени на вештачење на Одделот за криминалистичко технички испитувања и вештачења при МВР
сите 39 | | | веќе видена

Два милиона патници (2.027.344) патувале преку скопскиот и охридскиот аеродром во 2017 година, што претставува пораст од 13 проценти споредено со 2016 година, соопшти денеска концесионерот на аердоромите ТАВ Македонија. Вкупниот број на летови на двата аеродрома, во Скопје и во Охрид, лани е зголемен за седум проценти и дистигна 18.130. Според податоците за сообраќајот на патници, најфреквентни дестинации од скопскиот аеродром минатата година беа Истанбул (аеродромите Ататурк и Сабиха Гокчен) со 12,3 проценти пазарен удел, Цирих (8,6 проценти), Виена (6,5 проценти), Базел (5,3 проценти), Малме (4,6 проценти) и Лондон (3,7 проценти). Во однос на уделот на авиокомпаниите во сообраќајот на патници, Виз ер има превезено најголем број патници и има 59 проценти пазарен удел. Најфреквентниот ден на аеродромот во Скопје лани бил 7 август кога вкупно 8.283 патници беа превезени со 98 летови, како резултат на УЕФА Супер купот. Скопскиот аеродром во 2017 година го забележа најпрометниот август досега, опслужувајќи ...
сите 55 | | | веќе видена

Непознат сторител вчера околу 17:50 часот од пред продавница на улицата „Ѓорче Петров“ во Скопје одзел патничко моторно возило марка „БМВ Х5“ со скопски регистарски ознаки. Како што информира МВР, сторителот го искористил невниманието на сопственикот Т.И. (43) кој излегол од возилото и го оставил да работи. Влегол во возилото и со голема брзина заминал од местото на настанот. На тој начин се стекнал со противправна имотна корист од околу 750.000 денари. Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот и возилото и за целосно расчистување на случајо
сите 180 | | | веќе видена

Владата на Република Македонија денеска на 48. седница ќе го разгледа предлогот за изменување и дополнување на Законот за заштита на укажувачи по скратена постапка, поднесен од Министерството за правда. На дневен ред, како што информираат од владината прес-служба, е и Предлог – законот за ратификација на дополнителниот протокол 5 на Договорот за изменување и пристапување на Централно европскиот договор за слободна трговија. Министрите, на денешната седница, ќе ја разгледаат и информација за реализација на препораките на ГРЕКО (Група на држави против корупција) на Советот на Европа дадени со Извештајот за евалуација на Република Македонија – Четврт круг на тема: „Превенција на корупцијата кај членовите на парламентот, судиите и обвинителите“- Втор ситуациски извештај на Република Македонија. Ќе биде разгледана и информацијата за зголемување на придонесот на Република Македонија во мисијата на НАТО во Авганистан „Одлучна поддршка“.
сите 91 | | | веќе видена

Во следните два дена времето ќе биде претежно облачно, а по котлините со појава на магла и ниска облачност. Од четврток попладне следува период на променливо облачно време со повремени врнежи од дожд, а на планините од снег. Како што информира Управата за хидрометеоролошки работи, повеќе врнежи се очекуваат в сабота и в понеделник, кога поради спуштање на постудена воздушна маса, врнежи од снег можно е да има и на некои повисоки места. Минималната утринска температура в четврток ќе се движи од минус 2 до четири, а дневната од шест до 13 степени. Најстудено ќе биде в недела, со утринска температура од минус четири до два, а дневна од два до седум степени
сите 288 | | | веќе видена

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска нема да се вклучи во работата на Парламентот. Оваа одлука е донесена на денешниот координативен состанок со партискиот врв што заврши околу 11 часот, јавува МИА. Од партијата не наведуваат детали зошто тие донесоа ваква одлука, само посочуваат дека претседателот на партијата Христијан Мицковски во 13 часот ќе одржи прес-конференцикја на која таа ќе биде образложена
сите 201 | | | веќе видена

Некогашниот светски број еден Новак Ѓоковиќ никако да влезе во форма.По повредата на лактот опоравувањето оди споро и со нетрпение се очекува неговото враќање на терените на австралискиот Опен. Тој во Мелбурн се појави со нов имиџ и брада од неколку дена.Да се надеваме дека ќе му биде талична и дека Ноле ќе се врати на врвот.
сите 37 | | | веќе видена

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска ќе престојува во посета на Атина, каде што ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и со алтернативниот министер за надворешни работи Јоргос Катругалос. На средбите ќе бидат отворени прашањата поврзани со европските интеграции на Република Македонија и теми од заеднички интерес, соопштија Секретаријатот за европски прашања при макеоднската Влада и грчкото МНР. Османи во пресрет на посетата на Грција во интервју за Независната балканска новинска агенција-ИБНА, изјави дека таа е во насока на градење на довербата меѓу Скопје и Атина оти само во таква атмосфера е можно да се направи обид за изнаоѓање заедничко прифатливо решение околу разликите за името. Османи повторува дека наредните шест месеци претставуваат историска шанса за Република Македонија да направи сериозен исчекор во однос на евроатлнтските перспективи при што на домашен план фокусот е на реформите во приоритетните области. Грчките медиуми, јави дописникот на МИА од ...
сите 168 | | | веќе видена

Американскиот дипломат Хојт Брајан Ји ќе биде назначен за нов амбасадор на САД во БиХ, а не во Македонија, како што претходно е најавено од Стејт департментот, пишува весникот „Блиц“, повикувајќи се на неофицијални информации од дипломатски кругови во Белград. Изворот на „Блиц“, како што јавува Танјуг, лично слушнал во Скопје за можна промена на планот од страна на Вашингтон. Сепак, се уште станува збор само за шпекулации, бидејќи мандатот на актуелниот американски амбасадор во Скопје, Џес Бејли трае до ова лето, па до тогаш и официјално ќе биде познато каде ќе биде поставен Ји, додава „Блиц“, оценувајќи дека евентуалното негово именување во Сараево би имало многу поголемо влијание на односите со Србија поради релациите Белград-Бања Лука. Хојт Ји моментно е заменик-помошник на американскиот државен секретар за европски и евроазиски прашања
сите 48 | | | веќе видена

Судот има единствена шанса да застане на страна на правдата и законот и да им сврти грб на притисокот и политички конструираните обвиненија. Судот има можност водејќи се по словото на законот да стави крај на оваа конструкција со која недолжни граѓани се обвинуваат за тероризам и да застане на страната на правдата, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Од опозициската партија велат дека Апелациониот суд мора да се издигне над дневната политика и притисокот. Судот не смее да биде соучесник во конструиран случај. Случај во кој се кршат законите и правата на човекот. -Незаконитоста ја предочи и Народниот правобранител. Прекршени се правата на граѓаните при нивното приведување, нивните права се кршат во истражниот затвор, а целата постапка е една огромна конструкција која служи само за втерување страв. Овие факти судот не смее да ги занемари. Правосудните органи како репрезенти на третата власт се гарант за законитоста и Уставноста и почитувањата на човековите правда. Правосудните органи во интерес на правдата, демократијата, ...
сите 112 | | | веќе видена

Грција претпочита сложено име што ќе ја разликува „ПЈРМ“ од грчка Македонија и кое ќе биде за севкупна употреба, изјави министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас, јавува дописникот на МИА од Атина. Во интервју за грчката ТВ Антена, Коѕијас детално и опширно говореше за прашањето за името и грчките позиции. Објасни дека коалицискиот партнер во владата Панос Каменос е против употребата на терминот Македонија, но на грчки јазик, рече дека во Грција не е потребно да се распише референдум, истакна дека за нашата земја веќе постои сложено име, а тоа е поранешна југословенска Република Македонија и порача дека без решение и договор не може да постои членство на НАТО. Коментирајќи ги имињата објавени во медиумите како можни решенија за спорот, шефот на грчката дипломатија истакнува дека Владата во Атина има свој предлог што ќе биде изнесен во разговорите со властите во Скопје. Коѕијас вели дека целта на Атина е да се најде сложено име, кое може, но и не мора да биде со географска одредница. За името ...
сите 138 | | | веќе видена

Европската унија има подготвено план за прием на земјите во Западниот Балкан.Тој носи работен наслов 2+2+2 и предвидува прием на земјите од регионот во следните десет години. Според информациите до кои дојде Спутник“, најпрво ќе бидат примени Србија и Црна Гора и тоа до 2025 година, потоа следуваат Македонија и Албанија а последни ќе се приклучат Босна и Херцеговина и Косово. Но, и тука има едно големо „ама“. Замката е во тоа што поради забрзаниот прием на овие земји тие како млади демократии нема да имаат право на глас и на одлучување внатре во Унијата.
сите 85 | | | веќе видена

На најголемиот Христијански празник, Божиќ умоболни типови влегле во нашата семејна куќа и се ничкосале.Испревртиле се наопачки, распослале се по земја како што нивната умоболна душа е извртена и распослана по Ѓаволските патеки,напиша професорката Тања Каракамишева на Фејсбук „Со крадење од нашите деца сакаат да видат раат и убав живот. Ама тоа не оди така забегани отпадници. Можеби денес ви дојдоа вашите пет минути ЖИВОТ кој ви го дава оваа власт, бидејќи власта ве штити и амнестира, ама Господ е еден и голем и ќе ви наплати за сите сторени гревови. Народот ќе почне да се самоорганизира и да се самоодбранува од вас ништожници едни никакви, но и од вашата пајташка власт која ве толерира и брани. И да биде трагедијата поголема вчера дознав дека во град Скопје има САМО ДВЕ КРИМ УВИДНИ ЕКИПИ, една што работи 12 часа составена од ДВАЈЦА крим техничари и втората другите 12 часа! Каква мизерија и беда. Во главниот град на државата САМО 4 ЛИЦА СЕ ЗАДОЛЖЕНИ ДА СЕ СПРАВУВААТ СО СИТЕ КРАЖБИ, ПОЖАРИ и други неволји што ...
сите 4 | | | веќе видена

Со утрешното продолжение на 27-та пленарна седница на која на дневен ред се и изборот на уставни судии и Предлог-законот за употреба на јазиците, Собранието ја започнува работата во 2018 година и интензивната агенда најавена за првиот месец од годинава. Закажани се продолженија на вкупно шест седници, и две собраниски комисии. Засега се уште е неизвесно дали пратениците од опозициската партија ќе се вклучат во работата на Собранието. Очекувањата се дека ВМРО-ДПМНЕ ќе ги објави идните чекори на партијата, меѓу кои и делувањето на пратениците, како што пред некој ден во интервју најави лидерот на партијата Христијан Мицкоски. Утре напладне најавено е најнапред продолжение на 27. седница, на која на дневен ред се, меѓу другото, Предлог за избор на судии на Уставниот суд на Република Македонија, Предлог на закон за употреба на јазиците, во второ читање, измени и дополнувања на Законот за работните односи, прво читање, поднесен од 11.868 избирачи, во прво читање и неколку други закони и одлуки. На 26-та седница ...
сите 216 | | | веќе видена

Град Скопје воведе бесплатен градски превоз за скопјани поради загадениот воздух. Мерката ја објави градоначалникот, Петре Шилегов, кој истакна дека стапува на сила веднаш и оти важи подеднакво за автобусите на ЈСП и за приватните превозници. Ова е вторпат да биде воведена оваа мерка,првата траеше само два дена Тој апелираше граѓаните без потреба да не користат возила или доколку мораат да ги користат, во возилата да се возат повеќе лица и побара да не се користат несоодветни материјали за затоплување на домовите. Најави дека Градот Скопје ќе ги прекине сите градежни активности што се под негова ингеренција и препорача и градоначалниците на општините да го направат истото. Воедно посочи дека ќе го задолжи Јавното комунално претпријатие „Комунална хигиена“ да ги мие со вода улиците и булеварите кои се во надлежност на градот, а тоа побара да го направат и градоначалниците на скопските општини
сите 210 | | | веќе видена

Македонската ракометна репрезентација в сабота ги почнува натпреварите на Европското првенство во Хрватска. Македонија е во групата Ц, заедно со Германија, Словенија и Црна Гора. Првиот натпревар го играме на 13-ти јануари, против селекцијата на Словенија од 19:30 часот. Вториот меч го играме во понеделник на 15-ти јануари, против селекцијата на Црна Гора во 20:30 часот. На 17-ти јануари, од 18:10 часот играме против Германија. Трите селекции продолжуваат во следната фаза
сите 118 | | | веќе видена

Бугарскиот амбасадор во Брисел, Димитар Чанчев, денеска појасни дека Бугарија ќе не нарекува Поранешна Југословенска Република Македонија за време на своето претседавање со ЕУ во наредните шест месеци, јави ТвНова. Оваа одлука доаѓа и по заедничката седница на Владите на Бугарија и Македонија, односно на Заев и Борисов. Иако Бугарија ја има признаено Македонија под уставното име, за време на раководењето со ЕУ, државата имала обврска да ни се обраќа под привремената референца.
сите 11 | | | веќе видена

Освен економијата и новиот пакет реформи, на дневен ред на денешната седница на Грчката влада, и покрај тоа што не беше главна тема, се најде и прашањето за името. Спорот меѓу Македонија и Грција, јавува дописникот на МИА од Атина, го спомена грчкиот премиер Алексис Ципрас во неговото обраќање пред министрите. Ципрас рече дека постои прозорец за решение, доколку навистина има искрена намера од соседите и додаде дека во следните денови ќе се покаже колку е изводливо да се направат суштински чекори во таа насока. Грчкиот премиер истакна дека 2018-та, без сомнеж, ќе биде година полна со предизвици, но и со важни можности што не треба да се испуштат, не само во економијата, туку и во надворешната политика, а како пример го спомена прашањето за името. – Имаме прозорец за решение, доколку се покаже дека промената на ставот на нашите соседи е искрена. Решение, кое ако се постигне ќе биде во корист на мирот и соработката на Балканот, но и во корист на една нова динамика за нашата земја во поширокиот регион. Во ...
сите 335 | | | веќе видена

Професорот Игор Јанев и фронтот ФРОДЕМ бараат од државниот врв да поднесат Резолуција до Генералното Собрание на ОН за признавање на нашето уставно име. Тие велат дека се повеќеод сигурни дека наведените аргументи и факти се на наша страна и дека членките на Генералното Собрание на ОН ќе ја донесат вистинската одлука во интерес на правдата и вистината. НАЦРТ РЕЗОЛУЦИЈАТА НА ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ Генерално собрание, Имајќи предвид дека “Поранешната Југословенска Република Македонија”, која е примена во членството на Обединетите нации во 1993 година, со Резолуцијата 47/225, по препорака на Резолуцијата 817 (1993) на Советот за безбедност, до денес е признаена од страна на огромно мнозинство од членовите на Обединетите нации со нашето уставно име и дека преговорите со Република Грција во врска со името на држава не дадоа никаков резултат, Имајќи ги предвид членовите 2 (особено пара. 1, 4, 7) и 4 (1) од Повелбата на ОН, Земајќи ги предвид и резолуциите на Генералното собрание 113 / ИИ од 1947 и 197 / ИИИ од 1948 ...
сите 12 | | | веќе видена

next