ТВ Нова

Во интервју за грчката телевизија Алфа, македонскиот премиер, Зоран Заев изразил оптимизам дека двете страни можат да најдат решение на проблемот со името до крајот на првата половина на 2018. На прашањето за црвените линии, тој вели дека ако постојат црвени линии тие би биле само кочници или блокада во изнаоѓањето решение. – Наша црвена линија е линијата која свети силно како водилка по патот за да дојдеме со конечно решение на проблемот, порача Заев. Тој откри дека би сакал да се сретне и со лидерот на Независни Грци, Панос Каменос и со лидерот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис, но откако прво ќе се сретне со грчкиот премиер Ципрас. Заев во интервјуто неколку пати ја упати пораката дека е потребно да бидеме свртени кон иднината, а не заробени во минатото и додаде дека Александар Велики може да биде нешто кое што ќе не спојува сите, а не да нѐ дели. Во однос на евентуалните преименувања на аеродромот или автопатот, тој одговорил дека „ако тоа е од голема важност, спремни сме да разговараме и за тоа ...
сите 297 | | | веќе видена

Оптимизам и убеденост дека и двете страни имаат капацитет и можат да најдат решение на проблемот со името до крајот на првата половина на 2018, изрази македонскиот премиер во интервјуто за грчката телевизија Алфа. Зоран Заев, како што јавува дописникот на МИА од Атина, рече дека решението треба да биде прифатливо и за двете земји, со коментар дека такво решение постои, но избегна да открие детали, за, како што рече, „да не го урниса преговарачкиот процес“. Заев коментира дека со Ципрас делат исти лидерски вредност, родени се во иста година, па „може Господ така сакал да се родиме во иста години за да можеме токму ние лидерите да решиме еден суштествен проблем кој постои помеѓу нашите две земји“. – Убеден сум дека постои решение и редот е секако тоа решение за граѓаните на Грција да го соопшти премиерот Алексис Ципрас, а јас на моите граѓани овде да им го соопштам решението. Но, верувам дека постои можност до крајот на првата половина од 2018 да изнајдеме решение, коешто дефинитивно ќе ја унапреди соработката ...
сите 298 | | | веќе видена

Во Македонија е узурпирана државата и укинато е владеењето на правото. Во Македонија денес сеуште има почитички затвореници. Уметници, интелектуалци и пратеници се наоѓаат во притвор наместо да бидат дома со своите семејства, додека криминалци и убијци се ослободуваат и шетаат по улиците. Светот полека се запознава со недемократскиот режим во Македонија. Колегите на угледните професионалци кои се наоѓаат во македонските затвори веќе реагираат на газењето на човековите права и на фактот дека овие луѓе без никакви докази се наоѓаат во притвор,реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. Десетици уставобранители се наоѓаат во Шутка, додека владините претставници по соседството лицитираат со македонската историја и иднина. Судот мора да почне да дели правда, а не политика. Судот треба да собере сили и да ја признае грешката со притворањето на уметници и интелектуалци без никаква основа. Во Република Македонија десетици луѓе се ставени во притвор, како дел од монтиран случај, само затоа што изразиле спротивен став и гласно се ...
сите 346 | | | веќе видена

Каква концертна сезона очекува Македонската филхармонија.Новата зграда значи нова историја.За ова говорат некои од првенците а разговорот со водеше Габриела Додевска.
сите 23 | | | веќе видена

Христос се роди!!! Нека е за многу години Божиќ. Да донесе одлично здравје за секого, многу успеси и радосни моменти, мир и среќа во секој дом, напиша поранешниот лидер и почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски на својот Фејсбук профил. -Бог да и помогне на Македонија и на секој од нас кои живееме во неа, и оние кои се иселени. Да бидеме помудри и подобри луѓе. Да се помагаме еден со друг повеќе, повеќе љубов и помалку омраза да создаваме. Македонија да оди напред и да има успеси, како политички така и економски, пишува Груевски.
сите 6 | | | веќе видена

Претседателот на партијата ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по утринската литургија изјави дека по традиција, години наназад тој овој ден го поминувал во Соборниот храм. Тој додава дека за него и неговото семејство ова е посебен ден и им го честиташе празникот на сите граѓаните на Македонија. -Денес освен празникот Божиќ е и мој именден. Вчера, на Бадник, кршевме лепче со паричка и таа падна кај мене. Децата со учеството на Бадникарската поворка, ја искажуваат својата определба и верувањето во Бога од најмали години. Мислам дека таквите деца можат само да се изградат во правилна личност која ќе ги почитува сите, рече Мицкоски. Мицкоски во врска со спорот со името, изјави дека до овој момент тие немаат информација за тоа како се одвиваат преговорите. Според него, на овој начин, тие не би можеле да коментираат било што, кое би било решение од премиерот Заев и Ципрас.
сите 16 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов денеска не сакаша да ги коментира случувањата во Беса посочувајќи дека тоа е внатрешно прашање на партијата. – Секоја политичка партија во својот развој има определени стадиуми, начини како се развива. Ќе оставиме оваа политичка партија, тие луѓе сами да ги донесат своите заклучоци, како ќе се одлучи така ќе биде прифатено од страна на СДСМ, рече Шилегов одговарајќи на новинарско прашање по божикната литургија во Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје. Според Шилегов, во моментов има, како што кажа, уште поголем развој во ВМРО-ДПМНЕ од она што е во Беса. – Тоа се политчки процеси кои се внатрешно прашање на секоја политичка партија, рече градоначалникот Шилегов, кој е член на владејачката СДСМ.
сите 21 | | | веќе видена

Терминот Македонија со одредница во рамки на сложено име, но на македонски, без превод на другите јазици е она што во Грција се споменува како можно решение на името. Како конкретен и евентуален предлог преовладува името „Нова Македонија“, токму како што се изговара на македонски. Како што јавува дописникот на МИА од Атина, текстовите на новинарите од телевизиите „Скај“ и „Антена“, од весниците „То Вима“, „Катимерини“ и „Естиа“, но и изјавите на пратеникот од Нова демократија, Јоргос Кумуцакос и лидерот на „Сојуз на централисти“ се во насока на тоа дека договорот, можеби би бил за сложено име напишано на македонски јазик. Овие предвидувања и анализи на грчките новинари и ставовите на политичарите, во голем дел се базирани на изјавата на лидерот на Независни Грци, по мини министерскиот совет во премиерската палата. Панос Каменос, во четвртокот, како што тогаш пренесе МИА, рече дека останува на неговите позиции, потенцирајќи дека „грчкиот термин Македонија е цврста национална позиција“. Токму придавката ...
сите 269 | | | веќе видена

Албанец од Македонија, кој со своето семејство живеел во Италија, го усмртил своето петгодишно дете со давење. Како што пренесуваат албанските медиуми, таткото Бесарт Имери (25) во исказот пред полицијата го признал делото. – Го задавив со мои раце, но не знам зошто, изјавил тој. Ноќта кога се случил настанот Имери сам се јавил во службата за брза помош, велејќи дека детето не може да дише. Лекарот не можел да му помогне на детето, но забележал траги на насилство околу неговиот врат, по што настанот бил пријавен во полиција. Имери, како што пренесуваат албанските медиуми, рекол дека го зел детенцето за да се прошетаат со автомобилот каде што и го задавил. Потоа го вратил детето дома и повикал брза помош. Тој имал психички проблеми, поради што пред неколку месеци го изгубил работното место во фирмата каде работел како заварувач. Семејството Имери живеело во општната Купрамотонта, кај Анкона, а го очекувале третото дете.
сите 13 | | | веќе видена

Во Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје денеска се одржа литургија по повод големиот празник Рождство Христово – Божик со која чиноначалствуваше поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија г.г.. Стефан. На литургија присуствуваа голем број верници меѓу кои и претседателот на државата Ѓорге Иванов, градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов и лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски. По завршувањето на литургија тие на граѓаните со православна исповед им го честитаа Божик и им посакаа здравје, радост и среќа, мир и благосостојба. – На верниците им го честитам големиот христијански празник Божик со поздравот Христос се роди, Навистина се роди. Се што посакувам за себе и своето семејство посакувам и за сите добро здравје, радост среќа и успеси. Како што сме сплотени, единствени и соплидарни за време на празниците да бидеме такви и во текот на целата година, но најмногу од се, да си ја сакаме, почитуваме и чуваме државата Република Македонија, изјави ...
сите 69 | | | веќе видена

Грчките новинари од Солун, ја искористија можноста додека, солунскиот митрополит Антимос, солунскиот градоначалник Бутарис и министерката за областите Македонија и Тракија, Мариа Коља-Царуха, говореа за денешниот празник Водици што се слави во Грција, како што јавува дописникот на МИА од Атина, да ги прашаат и за најавените протести, но и за прашањето за името. Ставот и на солунскиот митрополит Антимос и на министерката за грчките области Македонија и Тракија е дека „Македонија е грчка“. Коља-Царуха, која е од редовите на Независни Грци, како министерка, во Солун ја претставуваше Владата на осветувањето на водите и фрлањето на крстот по повод празникот Водици. Говорејќи во името на нејзината партија, рече дека Македонија е грчка и дека Македонија е Грција. – Ние, Независни Грци и Панос Каменос и како лидер на партијата и како министер за одбрана, и јас лично како министер за Македонија и Тракија, веруваме дека Македонија е грчка, дека никој нема право да го користи ова име за свои цели. Затоа ќе се бориме, ...
сите 36 | | | веќе видена

Православните христијани во Македонија денеска го слават Рождеството Христово-Божиќ. Во сите храмови на Македонската православна црква изутринава се одржуваат божиќни литургии. Централното одбележување е во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје, каде што архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан ќе богослужи литургија на Св.Василиј Велики. По повод Божиќ, архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан заедно со Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква-Охридска архиепископија, до свештенослужителите, монаштвото и до сите верници, упатија Божиќно послание во кое им пожелуваат мир и благослов од Бога, поздравувајќи ги со величествениот торжествен поздрав – Христос се роди! во кое се вели: – Возљубени празникољупци, Денес не само што си спомнуваме за едно раѓање од пред две илјади години, туку и самите учествуваме во пресветлиот и прерадосен настан на рождеството на Синот Божји, Господ Исус Христос. Денес и ние со ангелите го објавуваме доаѓањето на Спасителот, ја следиме ...
сите 86 | | | веќе видена

Со директорот на Македонската филхармонија Виктор Илиевск и разговараме за Македонската филхармонија, новата зграда која е гордост на сите и за плановите во новата концертна сезона.. Интервјуто го водеше Габриела Додевска.
сите 24 | | | веќе видена

Грчки здруженија кои собираат потписи за терминот „Македонија“ да не биде вклучен во името, преку социјалните мрежи најавуваат протест во Солун на 21 јануари. На него ќе протесираат активисти кои не се согласуваат во името на нашата земја да стои терминот „Македонија“ за кои тие сметаат дека им припаѓа на Грција. Овие протести на грчките националисти доаѓаат во период кога од двете страни се најавува затворање на овој повеќе од дведецениски спор. Слични протести во Солун се одржаа на почетокот на деведесетите што беше вовед во „македонизација“ на регионот кој претходно се нарекуваше Северна Грција.
сите 7 | | | веќе видена

– Опозициската партија Беса оддржа два паралелни собири на највисокиот партиски орган,Централниот совет, најавувајќи сериозен раскол во своите редови. Делови од Централниот одбор на Беса, во кои доминираа членовите на скопското и тетовското крило на партијата, во Скопје и Тетово одддржаа собири на кои беа донесени дијаметрално различни одлуки. На првиот од лидерската позиција е сменет Билал Касами,заради,како што беше кажано, политичкиот пад на партијата, а на вториот е донесена одлука за свикување конгрес до кој со партијата и натаму ќе раководи актуелниот лидер. Паралелните собири следат откако вчера оставка на својата потпретседателска функција во партијата поднесе експратеникот Зеќирија Ибрахими, најавувајќи турбулентен период, чиј епилог засега тешко ќе може да се предвиди. На седницата на Централниот совет одржана во Скопје, на која присуствувале 64 од вкупно 106 членови на овој највисок партиски орган, од функцијата е сменет лидерот Билал Касами, наводно заради непочитување на партискиот статут. За ...
сите 155 | | | веќе видена

Бадник е денот пред Божик. Празник пред празникот. Најава на празникот. Очекување на Христовото раѓање. Првите весници на празникот се децата коледари. А весник или гласник значи ангел. Тие се нашите земни ангели. Тие се известувачите за Божик. Од рано утро нè будат со песна и со радост. Тие се првите гласници на празникот – весници на радоста. Нашите ангели за Бога и за Бадник. Рано в зори секоја куќа го слуша прекрасниот детски глас, како глас на ангелите за раѓањето на Христа Спасителот. За добрата вест се наградува, а за коледарите награда е отворената врата, пречекот, радоста и обичните дарови – плодови од природата: ореви, костени, јаболка, круши, смокви, сливи и ситнурии. Се радуваат на малку и на едноставност, а тоа е добро школо за нас возрасните дека, всушност, толку и ни треба. Доволна е насмевка и радост, срдечност и љубов. Тоа се богатствата што ги добиваме од децата и такво е Бадничкото семејно празнување. Негова одлика е љубовта и едноставноста. Тоа е денот кога се чувствуваме најблизу до оние ...
сите 3 | | | веќе видена

Каква иднина има Европската унија и дали таа е оставена на француско-германските темели и нивните лидери Емануал Макрон и Ангела Меркел.На оваа тема анализираше новинарот на Тв Нова Христо Ивановски.
сите 69 | | | веќе видена

Утрово на Бадник, во домот на Иванови, претседателската резиденција на Водно, започна весело. Триесетина деца по повод коледарските обичаи го посетија нивниот дом. Со коледарската песна, пред вратата на претседателската резиденција дечињата го најавија нивното пристигнување. На влезот ги пречекаа претседателот Иванов, неговата сопруга Маја и синот Иван. Откако ја слушнаа “Вечниот Бог„ , домаќините ги поканија децата во нивниот дом. Дечињата повторно ја испеаја коледарската песна, изведоа пригодна програма која ја подготвиле специјално за овој посебен ден а од претседателот и неговото семејстрво беа почестени со новогодишни пакетчиња. Семејството на претседателот Иванов, како и лани, и оваа година ги прими на гости дечињата од бадникарската поворка а Маја Иванова нагласи дека ја продолжуваат традицијата нивниот дом како и секое православно семејство да биде отворен за коледарите – предвесници на Христовото раѓање. Семејството Иванови своите гости ги почестија со сок и со посни колачиња, а децата, покрај со ...
сите 41 | | | веќе видена

„Северна Македонија“, „Горна Македонија„ и „Нова Македонија“ (на македонски без превод) се трите имиња според грчкиот весник „Real news“, што ќе се најдат на маса на средбата на Метју Нимиц со преговарачите на двете земји, Васко Наумовски и Адамантиос Василакис. Во текстот со наслов „На маса три имиња за Скопје“, како што јавува дописникот на МИА од Атина, новинарот, во неговиот текст за неделното издание на весникот, вели дека на 19 јануари специјалниот претставник на ОН, на двете страни ќе им претстави три имиња. – Според информациите, на маса се наоѓаат имињата „Северна Македонија“, „Горна Македонија“ и „Нова Македонија“ (без превод), иако не е исклучено Метју Нимиц во последен момент да смисли едно ново сложено име. Овие имиња, се чини дека ги одбра специјалниот медијаторот на ОН, помеѓу другите имиња што биле ставени на маса, како што се „Вардарска Македонија“, „Славомакедонија“, предлог што се чини дека не го прифаќаат Албанците од Скопје, пишува новинарот во неговата анализа, пренесува МИА. Во однос ...
сите 193 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, архиепископот охридски и македонски, г.г. Стефан и до сите христијани, по повод големиот празник раѓањето Христово – Божиќ. – Празнувајќи го Божиќ ние се сеќаваме на еден од клучните настани во историјата, а тоа е денот кога Синот Божји стана и Син Човечки за да го покаже патот до вистината која носи надеж за живот. Божјото поистоветување со луѓето преку Исус Христос е, воедно, и најсилната недвосмислена потврда на вроденото човеково достоинство и неотуѓивата вредност на секој човек, независно од етничката, јазичната, верската, социјалната припадност, независно од полот и возраста. Поради тоа, ние сме обврзани љубовта кон Бог да ја искажеме преку почитувањето на нашите ближни, нашите семејства, нашите соседи, нашите сонародници, нашите сограѓани, се наведува во честитката. Воедно, се додава дека денес, повеќе од кога и да било порано во Република Македонија ни е ...
сите 107 | | | веќе видена

next