ТВ Нова

Во македонската влада владее целосен молк откако вчера во јавноста излегоа детали од преговорите со Грција кои во јавноста предизвикаа вознемиреност. Ниту премиерот ниту пак министерот за надворешни работи не коментираат зошто преговарачот Васко Наумовски предлозите кои дојдоа од медијаторот се далеку од достоинствени и дека излегуваат од рамката за преговори според резолуцијата 817. Вчера Тв Нова повикувајќи се на дипломатски извори објави дека Република Нова Македонија, Република Северна Македонија, Република Вардарска Македонија, Република Горна Македонија и Република Македонија (Скопје), сите со македонска транскрипција, напишани на латиница се предлозите кои Нимиц ги ставил на маса во Њујорк. За јазикот, наводно се предлага да биде „македонски“ („makedonski“), или „official language of the Republika Severna Makedonija или Nova, Vardarska, Gorna, со можност другите земји да избираат сами дали ќе го преведат или не, додека за националноста има две опции-„македонска“ на латиница-„mаkedonska“ и во зависност ...
сите 18 | | | веќе видена

Дурловски, Илиевски, Јовановски, Чавков, Дамовски и останатите притворени патриоти не се терористи! Пратениците на ВМРО ДПМНЕ и полициските службеници не се терористи! Да си ја сакаш сопствената татковина не е тероризам! Да имаш поинакво мислење и гласно да го кажеш тоа не е тероризам, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата велат дека притворите за патриотите сe доказ дека Македонија е единствената држава аспирант за ЕУ во која се конструираат политички обвиненија базирани на измислици и политички нарачки. -Обвинението за терористичко загрозување на уставниот поредок е апсурдно. Уметниците, пратениците и полициските службеници претходно не сториле ниту прекршок. Единствено по кое што јавноста ги знае е нивната битка за Македонија која се труделе секаде да ја претстават во најдобро светло. Отткако СДСМ е на власт постои само селективна правда. Политички прогон за неистомислениците, а масовно ослободување на прекршителите на законите кои се блиски или корисни за власта. Најдобар пример за тоа е ...
сите 184 | | | веќе видена

Не очекува ли ново поскапување на бензините? Цената на суровата нафта на светските берзи денеска го држи вчерашното ниво. Вчера пак, на берзата во Лондон цената за барел нафта ја проби психолошката граница од 70 долари и достигна 70,26. Сепак тргувањето беше затворено со 69,80 долари за еден барел. Загрижува нагорниот тренд на цените кои во моментот се на највисоко ниво во последните 3 години. Во моментот малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 е 66,5 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС-98 се продава за 68,5, ЕУРОДИЗЕЛ за 59,5, а Екстра лесното масло за домаќинство за 48 денари за литар. Мазутот пак, во моментот се продава за 29,367 денари. Цените на бензините во Македонија за само 2 недели пораснаа за 10 отсто откако од 1 јануари стапи во сила зголемната акциза за дизел горивата. Тоа доведе до покачување на дизелот за 3,54 денари, а во минатата недела дизелот скокна за уште еден денар. Поскапувањата на цените на бензинот и нафтените деривати ги плаши граѓаните дека малопродажните цени на производите ќе ...
сите 71 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев и лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски денеска излегоа со изјави во врска со преговорите за името. Заев од Струга порача дека е оптимист дека ќе се изнајде решение каде ќе се сочува достинството на двете страни кое граѓаните на крајот ќе го потврдат на референдум. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски се жали дека немаат никакви информации за текот на преговорите но оти ги охрабрува двете влади да најдат достоинствено решение кое не би го нарушило македонскиот национален идентитет и конечно да се стави крај на ова прашање. Во однос на референдумот и дали тој би успеал Мицкоски вели дека зависи од многу фактори. Игор Чавески
сите 344 | | | веќе видена

Несекојдевен настан во Скопје, а по повод христијанскиот празник водици.. Даниел од чеснто петти пат фати крстот во Вардар. Тој пред голем број верници, црковниот но и политилчиот вев беше најбрз од 200 верниви кои скокнаа по корстот,кој и оваа години во водите на вардар го фрли ерхепископот охридски и македонски господин г Стефан… Дончевски на сите верници им го честита празникот со желби за добро здравје, среќа и бериќет. Се смета дека на овој ден сите води се крстени, а исто така оној што ќе го фати крстот ќе го прати среќа цела година. Овој ритуал го симболизира влегувањето на Христос во реката Јордан. Водици или Богојавление е денот на кој според христијанското предание Свети Јован Крстител го крстил Исус Христос во реката Јордан. Се прославува на 19ти јануари кај црквите што го користат јулијанскиот календар, а на 7ми јануари кај црквите што се водат спрема грегоријанскиот календар. Бог се јави – навистина се јави! Со овие зборови се одбележува денешниот празник Богојавление Водици, кој го ...
сите 118 | | | веќе видена

Претседателот на Владата Зоран Заев кој денеска по повод празникот Водици беше во Струга изрази уверување дека ќе биде изнајдено решение за проблемот што Грција го има со уставното име на Република Македонија, пренесе МИА. „Јас сум оптимист, верувам дека помеѓу две земји, кои се пријатели и имаат намера да бидат уште поблиски, ќе се изнајде решение каде ќе се сочува достинството на двете страни, а ќе биде придобивка за граѓаните на двете земји“, рече тој одговарајќи на прашања на новинарите. Тој забележа дека за суштината на разговорите, предлозите, рамката што е испорачана не би требало јавно да се зборува за да не се уништат шансите во преговорите. „Гледате дека се води транспарентен процес, сакаме национален консензус да го изградиме решението и на крајот граѓаните на референдум да го потврдат, убеден сум дека ако бидеме внимателни, па и да водиме сметка и за грчката страна ќе најдеме решение за ова прашањешто, кое не измачува 25 години“, рече тој.
сите 324 | | | веќе видена

Во овој момент не се потребни протести, туку национален консензус и единство, е пораката на поглаварот на Грчката православна црква, што ја упатил на средбата со грчкиот премиер. Архиепископот Јеронимос и Алексис Ципрас имаа средба која не беше официјално најавена, а главната тема било прашањето за името. Грчкиот премиер, според официјалното соопштение од Грчаката православна црква го известил архиепископот за текот на преговорите, ги слушнал размислувањата на Јеронимос и „изразил особен интерес за црковниот аспект на целиот спор, во однос на името на расколничката црква на Скопје“. Ципрас го уверил архиепископот дека ќе продолжи да го информира за текот на преговорите и побарал од него да придонесе за да се обезбеди клима на национално единство и одговорнoст. За синоќешната средба на грчкиот премиер со поглаварот на ГПЦ, експресно реагираше опозициската Нова демократија. Преку соопштение тие ја обвинуваат Владата за неодговорност и за водење тајни преговори, а ја напаѓаат дека наместо да ги извести ...
сите 255 | | | веќе видена

Република Северна Македонија, Горна, Вардарска се предлозите кои посредникот Нимиц ги доставил на предлозите до преговарачите Наумовски и Василакис. Сите овие имиња би биле напишани латиница онака како што се пишуваат без превод на англиски јазик или на било кој јазик кој е официјален во Обединетите нации, дознава Тв Нова од дипоматски извори. Слична содржина се предлага и за именувањето на јазикот и нацијата. Сите овие предлози Наумовски ги оцени далеку од достоинствени. Игор Чавески
сите 22 | | | веќе видена

Ниските температури не го поколебаа рускиот претседател да влезе во ледена вода и да го фати крстот.Оваа година тој скокаше во езерото Селигер додека температурата на водата беше минус десетина степени. Погледнете како храбриот Путин се пушти во студените езерски води
сите 51 | | | веќе видена

Сто и педесет луѓе утре ќе учествуваат во традиционалното спуштање на крстот на Богојавление – Водици во Вардар во центарот на Скопје, информира Скопската епархија. Спуштањето на крстот во водите на Вардар ќе биде утре напладне од мостот кај Министерството за надворешни работи и ќе го изврши поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан. Претходно, во 9 часот, архиепископот г.г. Стефан ќе богослужи Златоустова литургија во црквата „Рождество на Пресвета Богородица“, а потоа богојавленски литии ќе се упатат кон местото каде што ќе се одржи традиционалната верска манифестација. Во пресрет на верскиот празник Водици , сообраќајната полиција ќе воведе посебен режим на одредени сообраќајници. Утре традиционално за големиот празник Водици, во Македонија во речиси сите населени места, свештениците го фрлаат ритуалниот крст во некоја поголема вода – река, езеро или базен, а луѓето скокаат во водата и се обидуваат да го фатат крстот. Се смета дека на тој ден сите води се крстени ...
сите 178 | | | веќе видена

Со рекордна бројка од над превезени над 25 милиони патници во 2017 година, авиобизнисот зема силен замав во поранешна Југославија. Дури девет аеродроми го дочекаа својот милионити патник. Белградскиот аеродром и понатаму останува на врвот со превезени над 5 милиони патници лани. Двојно помалку имаат аеродромите во Загреб и Сплит, а скопскиот Александар Велики со превезени скоро два милиони патници се најде на високата шеста позиција. Сплитскиот аеродром доживеа најголем пораст од 23,1% а аеродромот во Подгорица втора година по ред остана најпосетуван аеродром на југословенскиот простор.Најмногу летови како држава има Хрварска. Над 9,6 милиони патници лани летале преку нејзините 9 аеродроми. Од главните градови, единствено Сараево не успеал да ја достигне бројката од милион превезени патници. Од помалите аеродроми, пак, најмалку превезени патници има Мали Лошињ од Хрватска преку кој во 2017 година летале само 6 илјади патници. Статистиката покажува дека скопскиот аеродром бележи најголем раст од сите ...
сите 8 | | | веќе видена

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека Алијансата нема план „Б“ за влез на земјата во НАТО и оти спорот за името со Грција мора да се реши. – Спорот за името со Грција мора да се реши. Нема друг начин за влез на земјата во НАТО, освен да се реши прашањето за името. Ова беше нагласено на Самитот на НАТО во Букурешт во 2008 година, а потоа повторено на Самитот во Велс во 2014 и во Варшава во 2016 година. Сојузниците се согласија дека ќе ја поканат вашата земја да влезе кога ќе биде пронајдено заедничко прифатливо решение за името во рамки на преговорите под покровителство на Обединети нации, порача Столтенберг на заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев, со што и официјално ја заврши својата прва посета на земјава. Ги поздрави напорите, кои се вложуваат за решавање на името во обновените преговори меѓу Македонија и Грција. – Имате голем прогрес во реформите, но мора да бидеме реални. НАТО одлуките ги носи со консензус. Затоа навистина се надевам дека ќе го решите спорот ...
сите 50 | | | веќе видена

Првото место во групата и пласманот во втората фаза нашите ракометари го прославија заедно со навивачите. Погледнете каква беше атмосферата и како „Фалангата“ им се заблагодари на херојите. Екипата на Тв Нова е во Загреб и го следи успехот на репрезентацијата..
сите 10 | | | веќе видена

Медијаторот Метју Нимиц вчера на преговорите доставил неколку предлози за името и во сите нив фигурира терминот Македонија.Според грчките медиуми, тоа се Нова, Северна и Горна, но напишани на латиница со македонски превод.Преговарачот Наумовски овие предлози ги нарече далеку од достоинствени. Македонската влада се очекува да заземе став откако вчера на преговорите за името посредникот Метју Нимиц објави дека поставил рамка со конкретни предлози кои воопшто не се нови и се комбинација од сето она што било на маса изминативе 2о години. Тој е обеден дека решението е на повидок и оти процесот се движи во позитивна насока. Иако официјално Нимиц не сакаше да говори кои се предлозите грчките медиуми пишуваат дека тој доставил сет на идеи и предлози на македонски и англиски јазик. „Етнос“ тврди дека во сите предлози е вклучен терминот Македонија, а меѓу можните имиња се : „Република Novamacedonia“, „Uppermacedonia” и „Northern Macedonia” но напишани на латиница со македонската транскрипција. За јазикот исто така ...
сите 26 | | | веќе видена

Македонија веќе не е правна држава. Јавното обвинителство има двојни стандарди. Едни за послушниците на Зоран Заев, а други за сите оние кои мислат поинаку. Одлуката за ослободување од обвинение на Павле Богоевски, кој со месеци дивееше низ Скопје оштетувајќи државен имот е срам за правдата и правната држава. Има ли поголем апсурд од тоа Богоевски и другите хулигани кои со недели руинираа државен имот да бидат амнестирани, а да се упатуваат закани и да се гонат оние кои работеле на спречување и покривање на штетите, истакна Александар Нацев на денешната прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ. -Во Македонија има селективна правда. Богоевски се пушта без обвинение, а на Заев му се извинуваат судии затоа што бил повикан на рочиште и во недоглед се одлагаат судските расправи против него. Истовремено, десетици патриоти кои се сомничат во конструиран случај за тероризам се влечат по затвори без никаква основа. Институциите се искористени за пресметка со политичките неистомисленици, а правосудните органи не смеат да ...
сите 109 | | | веќе видена

Пратениците на бугарскиот парламент во две читања едногласно го ратификуваше Договорот за пријателсво, добрососедсво и соработка меѓу Република Бугарија и Република Македонија. На прво гласање, законот беше усвоен едногласно од страна на 182-ца пратеници, а на второ беше поддржан од сите 186 пратеници.Според бугарските медиуми во салата присуствувал и македонскиот амбасадор на во Бугарија Маријан Ѓорчев. Во понеделникот македонскиот парламент со 61 глас и еден воздржан го ратификуваше договорот за добрососедсво. Инаку Договорот за добрососедство и соработка меѓу Република Македонија и Бугарија, беше потпишан на 1 август, ден пред Илинден. Премиерот на Бугарија Бојко Борисов беше пречекан со највисоки државни и воени почести а при неговата дводневна официјална посета беше со цел токму потпишувањето на договорот. Премиерите на двете држави Зоран Заев и Бојко Борисв го потпишаа договорот поради зацврстување на меѓусебните пријателски односи, унапредување на добрососедсвото, развивање на сестрани меѓусебни ...
сите 47 | | | веќе видена

од владата не се согласуваат со изјавата на преговарачот Васко Наумовски дека предлозите на Нимиц се недостинствени и сметаат дека тоа негов личен став. -По внимателна анализа на рамката на Нимиц што денес ја презентирал пред преговарачите во Њујорк, согласно значењето на прашањето за државните интереси, ќе продолжи процесот за градење на што е можно поширок и поинклузивен став од страна на Република Македонија“, се вели во соопштението од владата.
сите 202 | | | веќе видена

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенбег е прва посета на Република Македонија. По средбите со државниот врв, тој се обрати во Собранието, а на седницата присуствуваа и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, кои ја бојотираат работата на законодавниот дом. Во обраќањето Столтенберг истакна дека очекува по знамето на Црна Гора пред зградата на седиштето на НАТО да се развиори и македонското знаме. Столтенберг и се заблагодараи на ,,оваа“ земја за учеството во мисиите на НАТО. Тој искажа надеж дека оваа земја ќе стане дел од, како што рече, најуспешниот воен сојуз во светот“. – Има уште место пред седиштето на НАТО за знамиња. Минатата година Црна Гора стана 29 членка и тие сега се рамноправен член на Алијансата. Ние сакаме да бидете дел од нашето семејство, но има уште работа. Тука пред се, мислам на решение на проблемот со вашето уставно име, со Република Грција – рече генералниот секретар на НАТО. Тој рече дека во изминатите години Македонија покажала посветеност кон НАТО интеграциите. Но, дека неопходно е ...
сите 186 | | | веќе видена

Македонија покажа дека има капацитет да спроведе реформи во духот на вредностите на НАТО, да се фокусира на демократските процеси, реформите во одбраната, да ги унапреди добрососедските односи и да стане фактор на стабилност во регионот. Со доследно спроведување на реформите, местото на Македонија е во НАТО – беше речено на денешната средба на министерката за одбрана Радмила Шекеринска и генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. На средбата министерката посочи дека во Македонија меѓу граѓаните и на политичката сцена има недвосмислен консензус дека државата треба да биде полноправен член на НАТО и Европската Унија. Министерката го информираше генералниот секретар на Алијансата за зголемувањето на буџетот во одбраната, како и за одлуката за зголемување на македонскиот контингент во мисијата во Авганистан. Шекеринска се заблагодари на позитивниот одговор од НАТО за вклучување на Македонија во Програмата на НАТО за унапредување на образованието во одбраната. -Исполнувањето на нашата стратешка цел ...
сите 270 | | | веќе видена

next