ТВ Нова

Законот за двојазичност кој денес го изгласа парламентарното мнозинство е неуставен. Со овој чин власта покажа дека највисокиот правен акт, Уставот на државата за неа е само мртво слово на хартија, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата велат дека овој закон бил донесен со измама, односно лажно исцртување на европско знаменце, со што беа злоупотребени процедурите за донесување на закони од важност за интеграција на земјата во ЕУ. Власта треба да сноси одговорност за оваа манипулација со граѓаните. -Законот за двојазичност не придонесува за реално унапредување на правата на албанската заедница во Македонија, напротив ги продлабочува разликите и оди на штета на хомогеноста на македонското општество. Двојазичноста ќе креира хаос во правниот промет. Истата ќе создаде неефикасни институции кои ќе потонат во преводот помеѓу јазиците, наместо да бидат од реална полза за граѓаните и да работат во извршување на работата за која постојат, информираат од партијата. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека законот ќе создаде ...
сите 278 | | | веќе видена

Шефовите на дипоматиите на Грција и Македонија, Никос Коѕијас денеска одржуваат средба на која главна тема се разговорите за разликите за името. Нивната средба доаѓа само дена откако во Атина беше и вицепремиерот Бујар Османи. По средбите Османи откри дека кај грчките власти постои расположение во името кое ќе биде договорено да го содржи терминот Македонија и дека нема да се преговара за идентитетските прашања. Османи беше највоздржан околку тоа дали треба да се организира референдум за ова прашање. На ова многу повеќе во интервјуто за грчка „Антена“ се осврна Коцијас. Тој твдри дека не е потребен референдум во неговата земја за името на Македонија.Според него тоа не е добро решение и за Македонија Поткрепувајќи го ваквиот став, тој потсети дека и референцата БЈРМ била прифатена во 1995 година без да биде одржан референдум. Во интервјуто Коѕијас се осврна и на грчките позиции во разговорите, објаснувајќи дека коалицискиот партнер Панос Каменос, лидер на Независни Грци и министер за одбрана, е против ...
сите 515 | | | веќе видена

По 15 години од Рамковниот договор, денес го заокруживме норматовниот дел од мировниот договор со кој заврши војната во 2001 година, изјави Артан Груби од ДУИ откако Собранието го усвои новиот закон за јазици и се заблагодари на сите кои гласаа. „Сметам дека овој закон е поддржан од сите страни бидејќи сите партии се потписници на Охридскиот рамковен договор. Очекувам опозицијата да го поддржи овој закон, иако не беа во Собранието за време на гласањето. Со овој закон ќе добие Македонија, а ќе се релаксираат меѓуетничките односи, ќе се затворат многу теми кои произлегуваат од нормативниот дел на Охридскиот рамковен договор“, вели Груби. Законот за употреба на јазиците треба да биде потпишан и од претседателот Иванов, за што Груби очекува позитивен резултат. „Доколку Иванов не го потпише законот и застане против Охридскиот рамковен договор, тој ќе се врати повторно во Собранието, каде што повторно ќе се гласа. Го повикувам Иванов да стане дел од успешната приказна на заокружување на Охридскиот рамковен ...
сите 325 | | | веќе видена

Веледрогериите кои во иднина ќе увезуваат лекови при т.н. паралелен увоз мора да обезбедат оригинален сертификат за квалитет на тие лекови соопшти првиот човек на агенцијата за лекови и медицински средства Роберт Бекировски. Додавајки дека наскоро се очекуваат измени на законската регулатива која е во собраниска процедура. На овој начин треба да се зголеми контролата на квалитетот и безбедноста на секоја серија од лековите при паралелниот увоз и со тоа да се заштитат пациентите од евентуални неквалитетни лекови. Од агенцијата информираат дека е пронајден еден фалсификат меѓу лековите, кој како што наведе Бекировски е во повеке пакувања и истиот не е пуштен во промет а е во судска процедура. А ќае се зголемат и инспекциските активности бидејки до сега на адресата на работната група која ги следи несаканите ефекти од лековите за овие два месеца пристигнати се 100 пријави, додека 48 се во период од јануари до октомври 2017 година. Од МАЛМЕД и понатаму остануваат на ставот дека нема да се дозволи ниту еден ...
сите 18 | | | веќе видена

Закон за јазици кој беше усвоен денеска предвидува во сите органи на државната власт како централни институции, јавни претпријатија, агенции, дирекции, установи и организации, комисии, правни лица кои вршат јавни овластувања, службен јазик, покрај македонскиот јазик и неговото писмо, да биде и албанскиот јазик. Освен на македонски, веб-страниците на институциите треба да бидат и на албански јазик. Називите на институциите како и сите други институции и нивните подрачни единици во единиците на локалната самоуправа во кои најмалку 20% од граѓаните зборуваат службен јазик различен од македонскиот јазик и во Скопје, ќе бидат напишани на македонски јазик и неговото кирилско писмо и на албански јазик. Називите ќе бидат со иста големина и фонт, при што називот на македонски јазик и писмо ќе биде напишан прв. Книжните и кованите пари, како и поштенските марки ќе содржат симболи што го претставуваат културното наследство на граѓаните што го зборуваат македонскиот јазик и неговото кирилско писмо и на албански јазик. ...
сите 109 | | | веќе видена

– Европската унија од власта и од опозицијата на Македонија очекува да продолжат со исполнување на политичкиот договор од Прижино, а истовремено од земјата се очекува да работи на итните реформски приоритети и на враќањето на евроинтеграцискиот пат, велат извори од Европската комисија, јави Дојче веле. Ова е содржано во документите кои ги изготвува ЕУ за претстојниот период, кои во моментов се во „интерна работна фаза“. – Само така Европската комисија ќе може да препорача отворање на пристапните преговори, предупредуваат во ЕУ. Европските претставници од земјата очекуваат и продолжување на зајакнување на односите со соседите. Портпаролката на ЕК, Маја Коцијанчич објаснува дека во ЕК во моментов работат на два документа кои се однесуваат на Западниот Балкан. Првиот е новата Стратегија која треба да биде претставена во февруари, додека за април е планиран редовниот годишен извештај за напредокот кој ќе биде пресек на состојбата во сите земји во процесот на евроинтеграцијата и препораките на ЕК, како и што ...
сите 30 | | | веќе видена

Собранието на Република Македонија денеска со 69 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските заедници, а еден беше воздржан . Дебатата за законот за јазизици во Собранието почна на 5 септември минатата година во собраниската Комисија за европски прашања, а парламентарното мнозинство ја усвои потребата од негово носење на 15 ноември лани. Против законот беше опозициската ВМРО-ДПМНЕ со образложение дека е неуставен и дискриминаторски во однос на македонскиот јазик и останатите јазици на кои говорат граѓаните во Македонија. Законот е донесен без присуство на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои не учествуваат во работата на Собранието во знак на револт од притворањето на петмина нивни колеги и други граѓани за учество во инцидентите во законодавниот дом на 27-ми април минатата година. Против законот се изјасни и претседателот Ѓорге Иванов во годишното обраќање пред Собранието. Според него, законот за јазиците ...
сите 334 | | | веќе видена

Собранието на Република Македонија денеска ги избра Дарко Костадиновски и Осман Кадриу за нови уставни судии. Костадиновски и Кадриу доаѓаат на местото на судијките Наташа Габер Дамјановска и Гзиме Старова, на кои мандатот им заврши во октомври годинава. Тие беа избрани за судии на Уставен на предлог на претседателот Бранко Црвенковски во 2008 година. Дарко Костадиновски е доктор на правни науки на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ од областа на меѓународното право. Костадиновски како предлог за уставен судија, доаѓа од местото државен советник за надворешна политика во кабинетот на Претседателот на Република Македонија. Член е на кабинетот на Претседателот од 2001-та година во тогашниот кабинет на претседателот Борис Трајковски. Од 2006 година продолжува неговиот ангажман, раководејќи со одделението за Европската Унија и НАТО во кабинетот на претседателот Бранко Црвенковски. Тој во 1998 година работел на проект на УСАИД за подготовка на закони во Собранието на Република Македонија и бил набљудувач во ...
сите 35 | | | веќе видена

Пратеникот од Независни Грци, Костас Кацикис, говорејќи за солунското радио Фокус, откри дека тој и неговите колеги од партијата, ќе бидат дел од протестите во Солун, за името. – Бидејќи Независни Грци, патриотските прашања ги имаат на врвот од агендата. Како е можно Независни Грци да не учествуваат во протестите и во активностите на народот?, го праша новинарот, пратеникот од партијата – коалиционен партнер во владата. – Кој ви рече дека нема да учествуваме? Во Солун е радиото, таму сте, ќе нѐ видите. Секако дека Независни Грци ќе учествуваат на собирите, ќе бидат таму нашите пратеници, Македонците, оние од Северна Грција, ќе се обидам да дојдам и јас, рече Кацикис за солунското радио. Протестот против за името Македонија, како што веќе објави дописникот на МИА од Атина, закажан е за 21 јануари во Солун
сите 555 | | | веќе видена

Апелацискиот суд Скопје денеска на јавна седница ќе расправа за жалбите за притворот на уште четири лица приведени во врска со настаните во Собранието на 27 април. На јавната седница ќе се расправа за жалбите на Мунир Пепиќ од Агенцијата за разузнавање, Душко Лазаров, началник за специјални операции во МВР, за продолжениот притвор на поранешниот министер за внатрешни работи и директор на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков, како и за притворот на поранешниот директор на Македонска опера и балет, Игор Дурловски. Адвокатите на Чавков поднеле жалба по одлуката на Кривичниот суд да му го продолжи притворот за нови 30 дена пред новогодишните празници. Четворицата се дел од притворените за насилството во Собранието. Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корпуција ги товари за кривичното дело терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста. Апелацискиот суд и вчера, како што објави МИА, на јавна седница ги разгледуваше жалбите на дел од притворените за настаните на 27 април, ...
сите 261 | | | веќе видена

Основниот суд Скопје 1 за 26 јануари го закажа почетокот на судењето на напаѓачите на лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, кои се товарат за обид за убиство. Судењето, како што потврдија за МИА извори од Кривичен суд, ќе почне во 10 часот, а ќе го води судијката Славица Андреевска. Села беше еден од најтешко повредените за време на насилствата во Собранието од 27 април. За обидот за убиство на Села се обвинети десет лица, Кире Ѓоргиевски, неговиот татко Цане Ѓоргиевски, Оливер Ошавковски, Сашо Сенков, Николче Димитриевски, Александар Јаневски-Тошта, Андреј Мицов, Никола Војминовски, Коста Делов и Стојан Павлески – Кобра. Дел од напаѓачите беа идентификувани со помош на граѓаните, откако МВР на својата веб-страница објави кадри од снимки од настаните во Собранието на кои беа обвинетите. Судењето на напаѓачите на Села ќе биде трет предмет за настаните во Собранието. Девет лица добија условни затворски казни поради учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење на службено дејствие. Судење ...
сите 6 | | | веќе видена

Собраниската Комисија за здравство на денешната седница со четири гласа „воздржан“ и два „против“ го проследи на понатамошна постапка на пленарана седница во Собранието Предлог-законот за изменување на Законот за заштита од пушењето по скратена постапка, поднесен од пратениците на СДСМ и ДУИ. Целта на измените е бришење на дел од еден став од законот кој го дефинира просторот за пушење надвор од угостителскиот објект. Угостителите и лекарите на јавна расправа во декември разменија различни ставови во однос на предлогот. Лекарите сметаат дека со сегашниот закон е постигнато значително намалување на пушењето кај младите, додека за угостителите законот треба да биде балансиран и за пушачите и за непушачите. Од членовите присутни на денешната седница немаше гласови „за“ предлогот. Четири гласаа воздржано и двајца беа против. Претседателката на Комисијата Мирсада Емини-Асани од ДУИ, која гласаше против, рече дека е добро што имало можност да се чујат сите страни и секој да даде свој став за овој закон пред тој да ...
сите 21 | | | веќе видена

Името, употребата и иредентизмот, се трите точки како дел од националната линија на грчката опозициска Нова демократија, кои повторно ги спомена претседателот на партијата. Кирјакос Мицотакис во рамките на дводневната турнеја во Северна Грција говореше пред членови на партијата во Литохоро и се осврна и на прашањето за името. Од неговите сопартијци побара да имаат доверба во него, како што имале доверба во Костас Караманлис во 2008 во Букурешт, кога била формирана и грчката црвена линија за името, позиција, што според Мицотакис и сега е непроменета, а се однесува на границите во кои едно решение би било прифатливо за Нова демократија. – И денес, во целост е во сила истата национална линија. Ова не се однесува само на прашањето со името. Се однесува на прашањата за употребата на името она што го нарекуваме ерга омнес. Се однесува секако и на прашањата со иредентизмот и неприфатливите барања од соседите, кои ја навредуваат националната гордост не само на Македонците, туку и на Грците. И ова треба да запре, ако ...
сите 45 | | | веќе видена

Во екот на воениот конфликт во Македонија, рускиот претседател Владимир Путин бил на Косово.Неговото доаѓање во некогашната српска покраина се држела во најголема тајност, пишува „Српски Телеграф“. Целта на посетата била Путин на властите да им дал силна поддршка за зашуваување на територијалниот интегритет на Србија и уверувањето дека Русија никогаш нема да го признае Косово како независна држава. Путин бил на Косово на 17 јуни кога во Македонија се водат жестоки битки.Поради тоа северната граница била максимално обезбедена од силите на КФОР. Путин имал обраќање до руските војници на аеродромот Слатина во Приштина кој бил заземен веднаш по кумановскиот договор. Но само две години подоцна и тоа на истиот датум руската војска почна да ги повлекува своите трупи од територијата на Косово.
сите 8 | | | веќе видена

Човекот, кој со севернокорејскиот диктатор Ким Џонг-ун си ги мери копчињата за нуклеарно оружје, утре ќе изврши медицински преглед, но јавноста нема да го добие одговорот на прашањето кое се почесто се поставува – дали тој е ментално здрав. Американскиот претседател Доналд Трамп (71) утре заминува на лекарски преглед во воената болница Волтер Рид, во предградие на Вашингтон. Според американски медиуми, нему ќе му биде измерена телесната тежина, притисокот и холестеролот. Не се предвидени психијатриски проценки и покрај се поголемите прашања за неговото ментално здравје. Ниту пие, ниту пуши, ама обожува „џанк фуд“ Во пресрет на утрешниот преглед, Би-Би-Си предвидува што може да очекува лекарот на Трамп. Добрите вести за неговиот доктор се дека тој не пие алкохол, ниту некогаш пиел. Вели дека лекцијата ја научил на потешкиот начин – неговиот постар брат Фред, алкохоличар, починал на возраст од 43 години. Исто така, Трамп не пуши цигари. – Ги гледам луѓето кои пушат. Тоа ми изгледа грозно, рече Трамп во 2015 ...
сите 56 | | | веќе видена

Во Собранието на Македонија за денеска е закажано продолжение на пет собраниски седници, а на првата од нив, 27., треба да се гласа за Предлог законот за употреба на јазиците, во второ читање, и за Предлогот за избор на судии на Уставниот суд. За тие предлози завчера во законодавниот дом заврши претресот без дебата, но бидејќи немаше кворум претседателот на Собранието Талат Џафери гласањето го презакажа за денеска. Одлуките за законот за јазиците и за уставните судии се носат со мнозинство гласови од вкупниот број пратеници, односно неопходни се 61 глас „за“. Џафери завчера вечерта при гостување во телевизиска емисија рече дека очекува денеска да има кворум за гласање. Изборот на Дарко Костадиновски и Осман Кадриу за уставни судии за кој треба да се гласа на денешната седница е на предлог на претседателот Ѓорге Иванов. Костадиновски и Кадриу треба да дојдат на местото на судијките Наташа Габер Дамјановска и Гзиме Старова, на кои мандатот им заврши во октомври годинава. Дебатата за законот за јазизици во ...
сите 232 | | | веќе видена

Обвинителство побара укинување на мерката притвор за актерот Владо Јовановски , кој е осомничен за поврзаност со настаните од 27 април. Првата јавна седница на која се разгледуваат жалбите на притворените за настаните од 27 април во Собранието, се уште трае, а се расправа на барање на актерот Владо Јовановски и осомничените Горан Ѓошевски, Мунир Пепиќ и Оливер Поповски. Обвинителството побара притворот да се укине само за Јовановски, не и за останатите. Дали ќе се повлече притворот, Судот одлучува дополнително. До Апелациониот суд вкупно се стигнати 16 жалби за продолжувањето на притворот, а вчера доцна попладне стигнале одговори од Вишото јавно обвинителство на жалбите против продолжувањето на притворот за осомничените за насилствата од 27 април. Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1, на 27 декември минатата година донесе одлука и го прифати предлогот на Обвинителството за организиран криминал и на 23 осомничени им го продолжи притворот за уште 30 дена, а на шест мерката куќен притвор. Меѓу нив се и ...
сите 238 | | | веќе видена

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров денеска во Атина ќе се сретне со неговиот грчки колега Никос Коѕијас. Разговорите, како што е соопштено од МНР, ќе се фокусираат врз прашања од билатерален интерес, како и натамошно зајакнување на мерките за градење доверба. Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи синоќа за ТВ 24 изјави дека денешната средба меѓу Димитров и Коѕијас најверојатно ќе се одржи во Грција. Тој исто така додаде дека во моментов постои консензус терминот Македонија да се најде во која било варијанта за решавање на спорот со Грција за името. Новата рунда разговори меѓу Македонија и Грција со посредство на медијаторот на ОН Метју Нимиц е закажана за 17 јануари во Њујорк.
сите 496 | | | веќе видена

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров утре ќе се сретне со неговиот грчки колега Никос Коѕијас.Разговорите, како што информираа од МНР за МИА, ќе се фокусираат на прашања од билатерален интерес, како и на натамошно зајакнување на мерките за градење доверба.Местото на средбата сè уште не е соопштено. Средбата преку соопштение испратено до новинарите ја соопштиЛо и грчкото МНР. Но и официјална Атина, не открива детали, ниту каде ниту во колку часот ќе се сретнат шефовите на двете дипломатии. Ова е втора средба на грчки и македонски претставници откако вчера во Атина беше и вицепремиерот Бујар Османи. Според вицепремиерот, Сега е време да го затвориме, без штети и земајќи ја предвид чувствителноста на двете страни за прашањето. Тој е убеден дека постои решение што е взаемно прифатливо, а без да се нападнат најчувствителните вредности што двете страни ги имаат во ова прашање. Дека е можно спорот за името да се реши без да биде организиран референдум денеска навести и коалицискиот партнер на СДСМ, ...
сите 446 | | | веќе видена

Од утре ќе престанат да важат мерките што се воведоа поради зголемените концентрации на PM 10 честичките во воздухот, соопшти попладнево Министерството за животна средина и просторно планирање. – Согласно податоците од ДАМСКВ (Државен автомаски мониторинг систем за квалитет на воздух) на ден 9.01.2018, среднодневните концентрации на РМ10 честистички се под дефинираниот праг за алармирање (среднодневни концентрации над 200 mg/m 3 барем на две мерни места во Скопје и стабилна временска прогноза). Имено, среднодневната концентрација на РМ10 од 200 mg/m 3 е надмината само на едно мерно место во Скопје, а со тоа епизодата со надминат праг на алармирање е прекината, што значи дека од утре, четврток 11.01.2018 година, мерките престануваат да важат, се вели во соопштението. Мерките беа активирани на 8 јануари откако два дена последователно беа измерени над 200μg/m3 на мерните станици во Град Скопје односно мерните станици Лисиче и Ректора
сите 150 | | | веќе видена

next