ТВ Нова

Вечерва во централното седиште на ВМРО-ДПМНЕ, беше избран новиот Извршен комитет на партијата. КУРИР ексклузивно го дознава новиот состав на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Новиот список со имиња е спој на млади и искусни партиски кадри. Нов генерален сектретар со одлука на ЦК е Игор Јанушев. Потпретседатели се Митко Јанчев, Александар Николовски и Владо Мисајловски. Членови на ИК се тројца претседатели на општински комитети- Иван Јорданов од Штип, Кирил Пецаков од Охрид и Орце Ѓорѓиевски од Кисела Вода. За членови на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, како што дознава КУРИР се избрани и: Владимир Нелоски, Даниела Рангелова, Игор Николов, Трајко Славевски, Драги Димитриевски, Влатко Ѓорчев, Силвана Ангелеска, Тони Михајловски, Димитар Димовски, Дафина Стојаноска, Златко Перински, Коце Трајановски, Дејан Јовановски, Дејанчо Ефтимов, Цветан Трипуновски, Игор Божиновски, Костадин Богданов, Ане Лашкоска и Бајрам Требишки
сите 293 | | | веќе видена

На својата страница на фејсбук, универзитетската професорка Тања Каракамишева ја истакна штетата од двојазичноста која се воведува во Македонија со новиот закон за јазици. Професорката смета дека претседателот Иванов ќе го блокира законот, но затоа што е најавено негово повторно гласање доколку Иванов стави вето, според неа потребни се протести а не само критикување од дома на фејсбук и твитер. Гледам голема прашина крена вчерашното изгласување на Законот за јазиците, читај: Законот за албанскиот јазик. Иако устата пена ми фати од зборење за последиците од неговото носење во државата, дека истиот е неуставен и неевропски, еве уште сум тука и уште зборувам, но сега и јавно прашувам: Што ќе преземат Македонците откако претседателот Иванов се поизвесно е дека нема да го потпише указот за негово прогласување и откако истата содржина на закон ќе биде вратена пред пратениците на повторно гласање? Согласно Уставот, ако претседателот Иванов не го потпише указот законот се враќа во Собрание. Ако пратениците повторно ...
сите 217 | | | веќе видена

Апелациониот суд Скопје, по одржаните седници на ден 10.01.2018 година и 11.01.2018 година, донесе одлуки со кои ги одби како неосновани жалбите на обвинетите и ги потврди решенијата на Основниот суд Скопје 1 Скопје донесени во рамки на предметите во врска со настаните во Собранието на Република Македонија на 27 април 2017 година, пренесе Макфакс. Одлуката да останат во притвор важи за Оливер Поповски, Горан Ѓошевски, Владо Јовановски, Митко Чавков, Игор Дурловски, Мунир Пепиќ, Душко Лазаров, Митко Пешов, Оливер Раудлов, Богдан Илиевски и Илија Славевски.
сите 162 | | | веќе видена

Контактната емисија „Бумбар“ на Тв Нова урива рекорди на гледаност. Граѓаните секојдневно гласаат и се јавуаат да коментираат теми од политичкиот живот па тоа придонесе гладаноста секојдневно да расте. Па така вчерашната емисија во која се дебатираше за за законот за јазици привлече 42.361 гледачи, со рејтинг 2,24 и шер од 5.11 проценти. Ви благодариме на довербата.Гледајте „Бумбар“ во 18 часот на Тв Нова
сите 5 | | | веќе видена

Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ вчера донесе неуставен закон за двојазичност со кој се деградира употребата на македонскиот јазик и истиот се сведува на ниво на еден од јазиците кои се говорат во Република Македонија. Овој закон е во спротивност со Амандман 5 од Уставот на Република Македонија. Со овој јазик се врши фаворизирање на само една етничка заедница – албанската, додека од друга страна сите други се маргинализираат, истакна Дарко Костовски на денешната прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ. -Можноста судските, управните, извршните, предистражните, истражните, кривичните, прекршочните, парничните, вонпарничните, за извршување на санкции и другите постапки да се водат на еден од двата јазици ја релативизира официјалноста на македонскиот јазик. Дополнително невозможно е закон кој се носи со апсолутно мнозинство да се усогласува одредби во закони кои се носат со двотретинско мнозинство. Двојазичност на униформите на полицијата, здравствените работници и пожарникарите ја надминува уставната ...
сите 221 | | | веќе видена

Скопското јавно обвинителство, по допрен глас отвори истрага за депонијата Дрисла. Сомнежите на обвинителството одат во насока дека депонијата извршила кривично дело загадување на животната средина и природата, казниво по член 218, од Кривичниот законик. Како што информираат од обвинителството, надлежен јавен обвинител испратил барање до Министерството за животна средина и просторно планирање за добивање потребни податоци во врска со досегашна извршена контрола над работењето на депонијата ДРИСЛА , како и што утврдиле контролите, односно дали констатирале почитување на протоколите за согорување на медицински отпад од страна на депонијата. Државниот инспекторат за животна средина ја казни Дрисла со 8.500 евра заради пречекорување на термините за горење медицински отпад.
сите 98 | | | веќе видена

Под знак прашалник е доведен почетокот на второто полугодие од учебната година. Конфедерацијата на слободни синдикати останува на ставот во среда да одржи предупредувачки протест пред зградата на Владата. Како што најави претседателот на Благоја Ралповски, образовните работници ќе протестираат во 5 минути до 12 часот. Според него, протестот ќе се одржи доколку до 16-ти јануари Претседателот на Владата, Зоран Заев или овластени преставници на владата не организираат работна средба со цел договарање на заеднички решенија за надминување на состојбите и барањата на образовните работници. За следните чекори што ќе ги преземат, меѓу кои и дали навреме ќе почне второто полугодие од учебната година, ќе одлучат дополнително. Како што е најавено, секој обид за спречување на овој протест ќе биде под лупа на светските синдикални организации. Елена Равановска
сите 87 | | | веќе видена

Јас ги повикав луѓето да ги запомнат овие пратеници бидејќи се уникатни, бидејќи тие ја редефинираа нашата држава, рече Солза Грчева во емисијата „Ѕид“ на Алфа Телевизија. Грчева говореше за пратениците кои дадоа зелено светло за воведување на Законот за јазиците во Македонија со кој се руши унитарноста на државата. -Јас верувам дека на некои од нив ќе им требало и дрога пред да влезат да гласаат. Малку им се и платите. Само ги замолив луѓето да ги запомнат по име и по презиме сите оние Македонци кои што ставиле потпис и кренале рака со зелено светло. Да не се лажеме, ова не излегува од потребите на малцинството, ова излегува од потребите на Зоран Заев да има влада колку толку стабилна влада, истакна Грчева. Ова е годината кога ние станавме од унитарна – бинационална држава да не се лажеме. Влеговме во преговори со Грција без црвени линии, констатираше Грчева. -Многу јасно се преговара за нови име кое не е за надворешна употреба, туку е за целосна употреба. Се спомнаа убаво и јасно и пасоши и лични карти и ...
сите 7 | | | веќе видена

Вчера во Апелацискиот суд се одлучуваше за притворите на дел од осомничените од 27 април.Меѓу нив се и поранешниот министер Митко Чавков и оперскиот пејач Игор Дурловски кои бараат да се бранат од слобода.Прилогот го подготви Ивица Стојановски.
сите 7 | | | веќе видена

Градските власти апелираа граѓаните да го користат безплатниот превоз за да се намали загадувањето. Дел тргнаа на работа со автобус, но на враќање дома мора да си платат карта бидејќи во меѓувреме градоначалникот се продмисли. Ова беше вчерашната судбина на многу наши сограѓани. На оваа тема работеше Габриела Додевска. …
сите 26 | | | веќе видена

Вчера во Солун, се сретнаа министрите за надворешни работи, Никола Димитров и Никос Коѕијас. Средбата се одржа во рамки на воспоставениот дијалог и консултации меѓу двете земји, насочени кон зајакнување на транспарентноста и меѓусебната доверба. Министрите изразија заедничко очекување дека на претстојниот состанок на 17 јануари 2018 година, личниот претставник на Генералниот секретар на ОН Метју Нимиц, ќе стави на маса инцијална рамка со која суштински ќе се напредне во надминувањето на разликата околу името. Средбата се одржала во хотелот „Македонија Палас“ каде што премиерот Зоран Заев славеше Нова Година. Димитров и Коѕијас разговараа за методологијата, за пристапот на двете страни, како и за рамката на процесот за надминување на разликата околу името, и се сложија да имаат подиректна улога во разговорите со цел надминување на разликата околу името. Исто така тие разменија мислења поврзани со Мерките за градење доверба и други подготовки околу следните средби на високо политичко ниво меѓу двете земји
сите 506 | | | веќе видена

Законот за употреба на јазиците во следните седум дена е во рацете на претседателот на државата Ѓорге Иванов кој треба да го потпише указот за негово прогласување за да може законот да биде објавен во Службен весник и официјално да стапи на сила. Надлежностите на претседателот на државата и роковите за попишување на указите за прогласување на законите се регулирани во Уставот, Деловникот на Собранието и во Законот за Собрание. Ако Претседателот на Републиката не го потпише указот за прогласување на законот во тој случај, Собранието повторно го разгледува законот и доколку го усвои со мнозинство гласови од вкупниот број пратеници, претседателот на Републиката е должен да го потпише указот. Претседателот на Републиката е должен да го потпише указот и доколку законот се донесува со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници. Како што кажа Иванов во новогодишното обраќање, со овој закон, заради краткорочни политички поени се доведуваат во прашање трајните интереси на Република Македонија и ...
сите 255 | | | веќе видена

Охрид мора да стане главен туристички центар и ќе привлекува се поголем број странски и домашни туристи.Целта е туристите да доаѓаат во овој туристички центар преку целата година а не само за летните месеци, најавува градоначалникот на Охрид Јован Стојаноски во интервјуто за Тв Нова. Разговорот го водеше Јана Јосифоска.
сите 14 | | | веќе видена

Во прашање е лош закон (Аристотел) од аспект на меѓуетничките односи, владеењето на правото, Охридскиот рамковен договор, деловничката процедура, европските јазични политики и номотехниката. Наместо брзо усвојување, ние предлагаме ИТНО повлекување на истиот од следниве причини: Првата, називот на овој закон: не кореспондира со ставот (2) на амандманот V на Уставот на Република Македонија, затоа што, формулацијата „друг јазик што го зборуваат најмалку 20 % од граѓаните, исто така е службен јазик, како што е определено со овој член” (превод/препев на формулацијата: „како што е утврдено подолу” од Рамковниот договор), се однесува не само на албанскиот јазик туку и на јазиците на заедниците од ставот 6; и не води сметка за постоењето на „Закон за употребата на македонскиот јазик”; Втората, поради опасноста со неговото донесување да се наруши хармонијата и кохезијата на македонското мултиетничко и мултијазично општество, во кое македонскиот јазик е најсилниот интегративен инструмент, односно код за комуникација, ...
сите 261 | | | веќе видена

Македонија е една и грчка, неколку пати повтори претседателот на Независни Грци во обраќањето на Националниот совет на партијата. Панос Каменос, кој воедно е и министер за одбрана, а неговата партија коалициски партнер во грчката влада, како прифатливо решение го предложи името Вардарска, кое, како што јавува дописникот на МИА од Атина, го изговори исто како што се изговара на македонски, и го спомена без никаква придавка или додавка. – Да, посакуваме решение. Ќе направиме се за да ги убедиме. Но, постојат и словенски термини што може да ги користат и што ги прифаќаме, како што е Вардарска. И кое што во суштина е географска одредница што ја имаа пред да започнат историските пресврти -рече Каменос пред членовите на Националниот совет. Аплауз од присутните изнудија деловите од говорот на лидерот на Независни Грци кои се однесуваа на името Македонија и потенцирањата дека терминот е еден и единствено грчки. – Нема да отстапиме од грчкиот термин Македонија и секако грчки термин Македонија е и New Македонија и ...
сите 50 | | | веќе видена

Пратеничката група на Беса го поддржа Законот за употреба на јазиците иако со него не се официјализира употребата на албанксиот јазик, изјави пратеникот Фадил Зендели во Собранието по донесувањето на Законот, – Ние како парламетарна група порано изјавивме дека ќе го поддржиме законот и денеска гласавме, како што за законот гласавме и во прво читање, иако за него имаме забелешки. Сметаме дека со овој закон не се официјализира албанскиот јазик, туку има само едно авансирање, унапредување на употребата на албанскиот јазик во државните институции, рече Зендели. Тој најави дека сите пет пратеници од парламентарната група на движењето БЕСА ќе продолжат да дејствуваат единствени како и досега, согласно платформата, програмата и статусот на на движењето. – Сите случувања во самата партија оставаме да се решаат како внатрешни прашања на органите на движењето, додаде Зендели. Законот за употреба на јазиците денеска беше донесен со 69 гласа од присутните 69 пратеници. Според листингот од гласањето за законот гласаа ...
сите 334 | | | веќе видена

Законот за јазици беше изгласан со 69 пратеници за со кој Македонија дефакто станува двојазична држава. Покрај македонскиот во институциите службен јазик станува и албанскиот, што ќе се применува во комуникацијата, употребата и примената во сите постапки на граѓаните пред сите органи што ја сочинуваат државната власт. Законот ги обврзува судовите, јавните обвинителства, како и сите други органи, тела и други институции да овозможат користење, употреба и примена на кој било од службените јазици и нивните писма во своите постапки. Двојазичност ќе има и на униформите на државните службеници во Скопје и во другите градови каде Албанците се присутни со над 20 отсто од населението. „Униформите на полицијата, пожарникарството, здравството, во Скопје и во единиците на локалната самоуправа во кои најмалку 20% од граѓаните зборуваат службен јазик различен од македонскиот јазик ќе бидат напишани на македонскиот јазик и неговото кирилско писмо, како и на јазикот што го зборуваат најмалку 20% од граѓаните во Република ...
сите 266 | | | веќе видена

Црквата ниту ја одредува националната политика, ниту пак се идентификува со партиите и многу добро ја знае нејзината улога, но има право да ја изрази нејзината загриженост, вели портпаролот на Светиот синод на грчката православна црква, во интервју за грчката телевизија Скај, по острите критики што официјална Атина ги упати до ГПЦ. Митрополит Доротеос, јавува дописникот на МИА од Атина, објасни дека нивното вчерашно соопштение е јасно и се однесува на национално прашање кои има и доста сериозна црковна димензија. – Не можеме да прифатиме друга црква да го носи името Македонија, освен митрополиите во Македонија кои припаѓаат на грчката автокефална црква. Ова е нашата загриженост и ова го доставивме до одговорните и надлежни власти, рече митрополитот Доротеос за ТВ Скај. Во однос на протестите што се организираат во Солун, а за кои грчкиот архиепископ рече дека е против, портпаролот на Светиот синод на ГПЦ, во интервјуто истакна дека го дели мислењето со архиепископот, но нема да му пречи ако митрополити ...
сите 4 | | | веќе видена

next