ТВ Нова

Меѓу најдобрите поединци на натпреварот со Црна Гора беа ракометарите со име Филип. Тоа беа Миркуловски, Кузмановски и Талевски а фотографијата ја објави уште еден Филип, Лазаров. Честитки за сите, продолжете со исто темпо за Македонија
сите 45 | | | веќе видена

Одговор на Министерот за надворешни работи на Руската Федерација, г-дин Сергеј Лавров, на прашањето на грчкиот новинар за проблемот со името, објави вчера вечер Руската амбасада во Македонија, преку официјалниот ФБ профил. Прашање : Деновиве се обновуваат преговорите за името на соседната земја на Грција, Поранешната Југословенска Република Македонија. Грците се навредуваат поради тоа што името «Македонија» е неправедно бидејќи поголемиот дел од територијата на старата македонска држава денес и припаѓа на Грција. Соседната земја со таквото име може да има територијални претензии. Пред извесно време руски претставници кажуваа дека можат да го ревидираат ставот за името на таа држава доколку се променат условите. Како го коментирате тоа? Лавров: Руски претставници кажуваа? Jа признавме Македонија како Република Македонија. И ја признаваме во тоа својство. Прашање: А доколку се сменат условите? Дали ќе биде пронајден некој нов компромис? Лавров: Што се однесува до активизираните преговори и напори за ...
сите 28 | | | веќе видена

Истекува рокот во кој претседателот Ѓорге Иванов треба да го потпише указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците или да го врати во Собранието со или без забелешки. Парламентарното мнозинство го изгласа на 11 јануари, а потоа текстот беше испратен во кабинетот на Иванов, кој треба да повлече потег до четврток на полноќ. Сепак, се чини последните минути нема да имаат никакво влијание на конечниот исход од натпреварот, ако се суди по резонирањето и аргументите на оние кои на мускули го постигнаа единствениот погодок. Законот донесен без опозицијата, веќе неколку дена е мета која немилосрдно ја решетаат стручната и политичката, а посебно луѓе од обичната јавност. Како и да е, очигледно е дека муницијата е без полнење, затоа што освен тоа што власта се оглушува на критиките кои што доаѓаат од повеќе страни, изгледа дека и подготвена ја чека одлуката на претседателот, за да побрза да го донесе законот по втор пат, по што ќе го чекаме последниот судиски свиреж од Уставен. Доколку Иванов не го ...
сите 295 | | | веќе видена

Веднаш по завршувањето на натпреварот на социјалните мрежи се појави фотографија од соблекувалната на македонската репрезентација. На победничкото селфи поздравуваат „Ел командате“ и дружината по тесната победа над Црна Гора и пласманот во вториот круг.
сите 90 | | | веќе видена

Македонската репрезентација потешко од очекувањата ја совлада Црна Гора со 29-28. Иако Македонија беше фаворит, противникот беше посебно мотивиран и немаше што да загуби.Играта на Македонија не беше како со дуелот со Словенија, нападот одеше тешко но во одлучувачките моменти се истакна Филип Лазаров. Во последната минута Ристовски го одбрани ударот на Анѓелиќ, со што можеше да почне славјето на теренот и на трибините.Македонија е во втората фаза, во последниот дуел од групата на ред е Гераманија која има само една победа досега и тоа токму со Црна Гора.
сите 157 | | | веќе видена

Руските медиуми овјавија видео од капењето на лидерот на руските комунисти Владимир Ленин. Иако неговото тело е баламирано уште од 1924 година, на секои две години се капе во специјална течност што спречува распаѓање и се облекува ново одело. Телото на Ленин се извлекува од мавзолејот и се става во посебна када каде се капе и се замотува во бели крпи. Погледнете го ова видео кое може да биде вознемирувачко.
сите 12 | | | веќе видена

Апелациониот суд Скопје, по одржаната затворена седница денеска донесе одлуки со кои ги одби како неосновани жалбите на обвинетите и ги потврди решенијата на Основниот суд Скопје за нередите во Собранието. Со овие одлуки им се потврдува притворот и на осомничените Иван Цветановски, Абдуљафет Алими, Љубен Аранудов, Јане Ченто, Јохан Тарчуловски, Сашо Василевски и Елена Доцевска.
сите 184 | | | веќе видена

На ЕХФ страницата на Европското првенство е објавено видео во кое нашите репрезентативци треба да погодат за која држава станува збор според изгледот на географската карта. Погледнете како се покажаа Талески и Стоилов.
сите 7 | | | веќе видена

Медијаторот Метју Нимиц пред продолжението на преговорите за името во средба вели дека нема нов предлог за името и дека ќе излезе со предлог-идеи за кои веќе се диксутирало во минатото. Тој нагласува дека постои позитивен моментум во Скопје додавајќи дека новата Влада е многу заинтересирана да го реши ова прашање. Спротивно на умерениот оптимизам на посредникот, шефот на дипломатија Димитров најави дека очекува Нимиц да излезе со рамка за решавање на спорот и дека не се исклучува можноста од нов предлог. За разлика од подготвеноста на македонските власти за решение, грчките политичари и тие од власта и тие од опозицијата немаат усогласен став дали во името кое ќе биде договорено треба да стои терминот „Македонија. Најгласен е лидерот на Независни Грци, Панос Каменос кој ќе биде дел од големиот протест во Солун во недела. Според него,грчкиот народ ќе треба да одлучи за ова без преседан во историјата на човештвото, отстапување на истријата и културата на друг народ. Мислењето на Каменос го делат и околу 70 ...
сите 24 | | | веќе видена

СДСМ спротивно на ставот на експертите, голем број општествени чинители и без присуство на опозицијата во Собранието, одлучи на своја рака, заради нивни политички интереси да го истурка договорот со Бугарија. Власта, спротивно на интересите на македонскиот народ ратификуваше целосно асиметричен договор во однос на правата и обврските што ги имаат двете страни. Во овој договор Република Македонија е оштетена и затоа истиот еуфорично е поздравен само во соседна Бугарија, истакна Драган Данев на денешната прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ. -Договорот има сериозни пропусти и истиот не го дефинира македонскиот народ како реална и идентитетска посебност. Македонија своеволно се откажа и од македонското малцинство оставајќи илјадници луѓе на цедило. СДСМ со овој договор сам го негира постоењето на македонскиот јазик и дозволува истиот да биде ословуван како јазикот според Уставот. Власта дополнително се согласи на промена во учебниците по историја на база на проценка на интервладина политичка комисија. Ова е надвор ...
сите 195 | | | веќе видена

Република Македонија и Република Бугарија поаѓајќи од заедничкиот стремеж за понатамошен развој на добрососедството, пријателството и соработката меѓу двете држави, Длабоко убедени во потребата од развој на соработката врз основа на меѓусебното почитување, доверба, разбирање, добрососедство и заемно почитување на интересите на нивните држави, Верувајќи дека сеопфатниот развој и продлабочување на пријателските добрососедски односи меѓу нив одговара на интересите на народите на Република Македонија и Република Бугарија,. Убедени во неопходноста од зајакнување на безбедноста и мирот, соработката и довербата во Југоисточна Европа, Поздравувајќи го стремежот на Република Македонија за интеграција во европските и евроатлантските структури, Верувајќи дека конструктивниот дијалог за сите аспекти на билатералните односи, како и за регионални и меѓународни прашања ќе придонесе за понатамошен развој на врските меѓу двете држави на рамноправна основа. Потврдувајќи го фундаменталното значење на Заедничката декларација од ...
сите 44 | | | веќе видена

Со транспаренти „Законот за јазици е неуставен“, „Каде е македонското знаме во Западна Македонија“ движењето „Ние сме Македонија“ во кое учествуваат повеќе организации од дијаспората одржа едночасовен протест пред македонската амбасада во Вашингтон. Македонци од Вашингтон, Мериленд, Вирџинија и Њу Џерси му предадоа Декларација на амбасадарот во САД, Васко Наумовски во која се наведени 5 барања до претседателот, Владата и Собранието. Тие се загрижени за политичките настани во Македонија и најостро ги осудија разговорите околу спорот со името со Грција и како што велат, изгласаниот противуставен и крајно загрижувачки закон за јазици и разнебитувањето на унитарноста и сувереноста на Република Македонија. ИЗЈАВА 2:57 – 4:12 Според нив, доколку Владата не е способна да ги исполни нивните барања, Собранието треба итно да се распушти и да се организираат нови предвремени парламентарни избори, каде што на граѓаните од дијаспората ќе им биде овозможено да имаат свои претставници во законодавниот дом. Движењето најави ...
сите 31 | | | веќе видена

Собранието на денешната пленарна седница го изгласа Законот за амнестија со кој им се намалува затворската казна на осудениците. Со овој закон се ослободуваат од издржување на затворска казна осудените лица на кои им е изречена казна до шест месеци. Оние што добиле над шест месеци, се ослободуваат од издржување на 30 отсто од целокупната казна. Амнестијата не се однесува на лицата осудени со правосилна пресуда за: доживотен затвор, за кривично дело Убиство, за силување и педофилија, за тероризам и кривични дела против државата, за кривични дела против јавниот ред и мир, за кривични дела против човечноста и меѓународното право. Амнестијата не се однесува и на лицата кои кривичните дела ги сториле по 20.09.2017 година. Со посебна одредба амнестијата се ограничува така што не важи за лица по кои била издадена потерница. „Амнестијата не се однесува на правосилно осудени лица за кои до денот на влегување во сила на овој закон е наредено издавање на потерница поради нивна недостапност на органите на кривичниот ...
сите 38 | | | веќе видена

Анлитичарка и професорка, Билјана Ванковска преку фејсбук статус го искажа своето разочарување од спроведување на антиржавните политики на владата на СДСМ. Ванковска потенцираше дека новата власт на СДСМ го искористи периодот на славење на еден од најголемте Христијански празници за да го откаже својот народ од сопствениот јазик и идентитет. -Завршивте со јадење, пиење, парички и честитки? Епа, back to reality! Државата ја направија билингвална – наздравје! Утре ќе се откажеме и од името на јазикот кој го зборуваме, ратификувајќи го Договорот со Бугарија!, напиша Ванковска. Исто така Ванковска предупреди дека Законот за јазиците ке го сменат и со Утав. Таа нагласи дека се додека народот се занимава со други работи и не пружа никаков отпор на предаствата кои се вршат во државата, власта набргу ке уништи се што е македонско и за што генерациите сонувале и граделе. -Она што вчера го сменија со закон, скоро ќе го сменат со устав. Од историјата се откажуваме на рати, со секоја формирана меѓудржавна комисија, а по ...
сите 5 | | | веќе видена

Потресот со законот за употреба на јазиците, односно законот за употреба на албанскиот јазик како втор службен јазик (според членот еден став два од текстот) уште не стивнал, а веќе денеска на ред во Собранието пред пратениците е ратификација на Договорот за добрососедство со Бугарија, уште еден документ кој што предизвика лавина незадоволства заради содржината која предвидува низа еднострани обврски за Македонија. Токму меѓу нив е осмиот член, според кој во следните три месеци, би требало да се формира, како стои во Договорот „Заедничка мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања, на паритетна основа“, со задача „да придонесе за објективно и засновано на автентични и на докази засновани историски извори, научно толкување на историските настани“. за што ќе поднесува едногодишен извештај пред владите на двете земји. Токму со овој член е предвидено и двете влади, со заемна согласност, да организираат заеднички чествувања на заеднички историски настани и личности, што всушност почна ...
сите 219 | | | веќе видена

Пратениците на денешната 30. собраниската седница со 61 глас „за“ и еден „воздржан“ го изгласаа Предлог-законот за ратификација на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Македонија и Република Бугарија. Договорот беше потпишан од страна на Зоран Заев и Бојко Борисов лани во предвечерието на Илинден. Со него Македонија се откажа од грижата на македонското малцинство во Бугарија на сметка на грижата што Бугарија ќе ги има за македонските граѓани кои се чуствуваат како Бугари. Исто така власта прифати договорот да биде потпишан на Македонски јазик според уставот на Македонија со што тој се сведе на уставна категорија. Покрај тоа, власта се сложи да имаме заедничка историја со Бугарија и заеднички да славиме наши празници како Илинден. Во работата на Парламентот не учествуваа пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.По
сите 231 | | | веќе видена

Русија најверојатно ќе го прифати било кое име на Македонија кое ќе го договорат Скопје и Атина, вели шефот на дипломатијата Сергеј Лавров Тој објаснува дека спорот за името долго време бил во „полузаспана состојба“ и дека оживеал дури откако САД решиле Македонија да влезе во НАТО. Лавров е свесен дека Грција е веќе членка на НАТО и оти таа не треба да прави отстапки туку дека тоа треба да го направи Македонија. -Било кое решение кое ќе го најдат двете страни и тоа биде поткрепено во македонскиот устав ние најверојатно ќе го прифатите-изјави Лавров.
сите 54 | | | веќе видена

Медијаторот на Обединетите нации во преговорите за името меѓу Република Македонија и Република Грција, Метју Нимиц во интервју за грчката национална телевизија ЕРТ вели дека нема нов предлог за името и дека на новата средба, закажана за 17 јануари во Њујорк ќе излезе со предлог-идеи за кои веќе се диксутирало во минатото. Постои позитивен моментум во Скопје, вели Нимиц, додавајќи дека новата Влада во Скопје е многу заинтересирана да го реши ова прашање, јави дописникот на МИА од Атина. – Мислам дека и грчката Влада исто така препознава дека ова е добар приод и добар чекор за грчката надворешна политика во регионот, да најде решение, за долгогодишното прашање. Од овие причини постои позитивен моментум меѓу двете земји. Мислам дека граѓаните во двете земји можеби се подготвени да слушнат одредени солуции, што се од нивни заеднички национален интерес, но исто така дека има одреден компромис тоа да се реши -рече Нимиц. Тој исто така забележува дека во регионот постои загриженост околу одредени прашања, како што ...
сите 344 | | | веќе видена

Премиерот на Албанија, Еди Рама, го оцени усвојувањето на законот за употреба на јазиците во Република Македонија како голем настан, кој што пред неколку години не можел ни да се замисли. За време на конференцијата на Младинскиот форум на неговата Социјалистичка партија, тој изјави дека за изгласувањето на овој закон заслужна е неговата Влада, која имала сериозен пристап кон односите со Македонија, објави „ТВ 21“. -Пред неколку дена, во Македонското собрание помина законот кој не можеше ни да се замисли пред некое време. Јас ви велам дека сите вие треба да бидете горди, треба да бидат горди сите тие што гласаа, ја поддржаа и веруваа во оваа партија, бидејќи без неа денеска немаше да постои официјален албански јазик во Македонија, изјави албанскиот премиер Еди Рама.
сите 33 | | | веќе видена

Македонската ракометна репрезентација вечерва во Загреб против Црна Гора ќе го игра својот втор натпревар на Европското првенство во Хрватска. Македонија имаше успешен старт и победа над Словенија во саботата, па со евентуален триумф над Црногорците ќе обезбеди пласман во втората фаза. Победа за „црвено-жолтите“ ќе значи и пренесување најмалку два бода во следниот сегмент што би значело и зголемување на шансите за висок пласман. Од друга страна, Црна Гора во 1.коло претрпе убедлив пораз од Германија (19:32) и е под императив да не го заби натпреварот. Избраниците на Раул Гонзлаес на овој дуел влегуваат како фаворити, но селекторот, исто како и капитенот Кирил Лазаров, повеќе пати апелираа да не се потцени противникот во никој случај и да се заборави победата над Словенија.Средбата Македонија – Црна Гора во „Арена Загреб“ почнува во 20 часот и 30 минути. Во Загреб е и екипа на Тв Нова со новинарот Бранко Илиевски
сите 122 | | | веќе видена

next