ТВ Нова

Својот потег шефот на државата го навести во годишното обраќање до пратениците, а оттогаш голем дел од јавноста, стручна и обична се изјасни против спорниот закон и дури побараа вето. Како и да е, тоа само ќе значи кратко одложување на неговата имплементација. Доколку го врати во Собранието Иванов ќе мора да образложи со кои одредби од текстот на Законот не се согласува. Истите забелешки мора да ги достави кај пратениците, а тие имаат рок од 30 дена да постапат. Одлука на пратениците е дали ќе ги прифатат или не забелешките на претседателот. Од таму Законот може да биде изгласан по втор пат во истата форма. По второто гласање, Иванов, според Уставот, мора да го потпише указот и нема повторно право на вето. Потоа следува објавувањето во „Службен весник“ со што Законот стапува на сила. Откако поранешниот координатор на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски најави иницијатива за проверка на уставноста, лидерот на ДУИ Али Ахмети апелира Иванов да го аминува законот. „Со тоа тој и лично ќе си го поправи авторитетот кај ...
сите 296 | | | веќе видена

Отворено писмо до Јан Столтенберг, генерален секретар на НАТО НЕ ГО САКАМЕ НАТО Уважен господине Столтенберг, добродојдовте во Македонија. Вие сте во неа, не во ФИРОМ како што нѐ викате. Ние од Македонски Манифест , како и целиот чесен македонски народ, ја знаеме целта на Вашата посета сега. Таа се поклопува со забрзаниот ôд на катастрофата која треба по најкуса постапка да го ликвидира од корен нашиот автентичен исконски идентитет. Треба да се избрише нашето Име со кое сме се пробивале со културно-цивилизациска слава и мартирство низ час осветлените, час темните пластови на столетијата од најдревни времиња до денес. Од најстариот познат етнографски документ на западната јудео-христијанска цивилизација на библискиот Мојсеј, неговата етнографска карта на народите пред неколку милениуми, до денес низ безброј историски голготи на кои сме биле распнувани сме го носеле Името, небесен печат на нашето колективно битие, кое сега сакате да ни го земете и безусловно да им го подарите на лукавите Грци. Да. Ете затоа ...
сите 6 | | | веќе видена

„За да имаме прифатливо решение, сигурно дека треба да се согласи и опозицијата. Tреба да има политичка и национална согласност на заедниците, особено меѓу двете најголеми заедници, Македонците и Албанците. Има неколку моменти каде треба добро да се менаџираат и за да се внесе во овој процес и опозицијата, сигурно дека потребни се контакти, средби и со нив, средби и со другите државни институции, во оваа насока не може да се исклучи ниту господин Иванов“, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети во интервју за телевизија Алсат М. -„Албанската заедница отсекогаш била заинтересирана тој проблем да се реши, но сме внимателни имајќи ги предвид чувствата на Македонците, но не ни е сеедно оти ова е и наша држава. За Албанците е единствено неприфатливо име Словенска или Национална Р. Македонија, оти и ние сме дел од неа со историја и култура“, рече Ахмети.
сите 25 | | | веќе видена

Инсириран од големата поддршка за македонската репрезентација, ЕХФ изработи специјално видео во која главни јунаци се навивачите. Цела Европа е инспирирана од „Фалангата“ која го освои Загреб, а сега на ред е и Вараждин. Погледнете го.
сите 22 | | | веќе видена

По природа сум оптимист, а во случајов сум оптимист со грижи, вели македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров во изјава за Дојче веле, запрашан дали е оптимист за исходот од обновениот процес за решавање на прашањето за името што се води со посредство на претставникот на ОН Метју Нимиц. Димитров очекува посредникот на ОН на денешната рунда разговори за името во Њујорк да понуди првична рамка што ќе овозможи суштински напредок во решавањето на спорот. – Очекувањата се, од страна на господинот Нимиц да биде понудена првична рамка што ќе помогне да ги структуираме дискусиите, со надеж дека тоа ќе овозможи суштински напредок – изјави шефот на македонската дипломатија Димитров кој во еден период беше преговарач во спорот за името, истакнува дека има видлива разлика во реториката, пристапот и методологијата со која денес се водат разговорите. – Многу е сменет контекстот. И ние видовме што значи да сме предолго во чекалната, но видоа и нашите соседи и ЕУ, дека тоа е неодржлива ситуација. Иако и ...
сите 219 | | | веќе видена

Mедијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц, во интервју за грчката телевизија „Антена“, истакнал дека терминот „Македонија“, ќе биде дел од предлозите за конечното решение на спорот за името меѓу Македонија и Грција. Пред денешната рунда разговори за името во Њујорк со преговарачите Наумовски и Василакис, медијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц, во интервју за грчката телевизија „Антена“, истакнал дека терминот „Македонија“, ќе биде дел од предлозите за конечното решение на спорот за името меѓу Македонија и Грција. Во разговорот за „ТВ-Антена“ Нимиц со став дека во овој важен момент меѓународната задница бара наоѓање пристојни решенија кои ги задоволуваат аспирациите на двете земји. Грција според Нимиц е повикана да одигра важна улога во проблематичниот регион на југоисточниот дел од Медитеранот, додека Македонија се надева на европски и северноатлантски курс. Нема волшебно решение, потсетува Нимиц, според кого станува збор за 25 години преговори во кои биле разгледувани повеќе различни предлози.
сите 219 | | | веќе видена

Македонската ракометна репрезентација против актуелниот европски шампион Германија вечерва ќе го одигра последниот меч од првата фаза на шампионатот во Хрватска. Двете селекции по првите две кола го обезбедија своето учество во втората фаза од натпреварувањето, така што денешниот меѓусебен дуел ќе претставува директна борба за пласман на првата позиција во групата, односно борба за што повеќе пренесени бодови во втората фаза во Вараждин. Македонија со победите над Словенија и Црна Гора има загарантирани два бода кои ќе ги пренесе во Вараждин, а на нив ќе се додадат и евентуалните бодови од средбата со Германија. Селекторот Гонзалес најави дека на местото на Филип Лазаров мечот ќе го почне Велко Марковски
сите 52 | | | веќе видена

Иако владата најавуваше дека во преговорите за спорот за Грција сака да биде транспарентна и дека ќе разговара и со опозицијата тоа остана само на зборови. Пред денешното продолжување на преговорите во Њујорк не се извршени никакви консултации со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ниту со претседателот Иванов за тоа какви ќе бидат позициите на Македонија. Лидерот на опозицијата минатата недела изјави дека нема информации како се одвиваат преговорите за спорот со Грција ниту пак за нивната содржина и суштина. Двете страни пак имаат големи очекувања од утрешните преговори на која се очекува Нимиц да постави рамка за конечно затворање на спорот а не се исклучува можноста да има и конкретен предлог. Нимиц истакнува дека граѓаните во двете земји се подготвени да слушнат одредени солуции што се од нивен заедничко интерес. Тој објаснува дека низ годините дал разни сугестии,некои од нив биле корисни за една та од земјите,некогаш за другата и дека ќе се потврди да ги земе во предвид елементите, кои ги слушнал ...
сите 145 | | | веќе видена

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска доаѓа во дводневна посета на Македонија. Според агендата Столтенберг се очекува да се сретне се претседателот Ѓорге Иванов, со премиерот Зоран Заев како и со министрите за надворешни работи и одбрана Нилола Димитров и Радмила Шекеринска, со лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски како и со лидери на други политички партии. Во четвроток генералниот секретар на Алијансата ќе се обрати пред пратениците во Собранието. Според министерката за одбрана Радмила Шекериска посетата на Столтенберг е порака сама по себе. Според неа во изминатите шест месеци Македонија се вратила назад на евроатланската патека . На последната посета со премиерот Зоран Заев во седиштето на Алијансата во Брисел генералниот секретар изјави дека вратата на НАТО останува отворена и дека ја подржува Македонија на патот за членство во сојузот. По три години ова е прва посета на генерален секретар на Алијансата на земјава. Столтенберг стана прв човек на воената алијанса во 2014 година. ...
сите 364 | | | веќе видена

До крајот на неделава треба да се дознае дали целосно се укинува забраната за продажба на алкохол после 19 часот. Од Министерството за економија велат дека откако ќе биде доставен на увид на јавноста, законот ќе треба да добие зелено светло од Владата, а потоа и од Собранието. Според проценките, ако се оди според процедурата би требало на почетокот на март законските измени да стапат во сила. Според постоечкото решение, алкохол сега може да се продава до 19 часот во зима и до 21 часот во лето, но со новите законски решенија, тоа нема да важи и ќе може да се продава во било кое време. Граѓаните за ТВ Нова за ова решение со поделени мислења, но поголем дел од нив тврдат дека не треба да с еукине забраната. Анкета: Треба ли да се укине забраната за алкохол после 19 часот, односно дали според вас треба да се купува и после 19 часот? Според податоците, во изминатите години над 5.500 трговски објекти од вкупно 13.000 се откажале од продажба на алкохол, со што драстично се намалил нивниот промет, но затоа има ...
сите 12 | | | веќе видена

Претничката група на ВМРО ДПМНЕ во четврток се враќа во Собрание, но само за да присустува на обраќањето на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. Ваквата одлука била усвоена на синоќешната прва седница на Извршниот одбор на партијата.
сите 85 | | | веќе видена

Руската војска на полигонот во Калингардската област го тестираше повеќецевниот фрлач на ракети UR-77 „Meteorit“, попознат како „Огнен змеј“. Се работи за најново достигнување на Русија а погледнете се што може да стори.
сите 8 | | | веќе видена

„Лауреати“ е насловот на првиот концерт на македонската филхармонија во 2018 година.Концерот ќе се одржи во четврток во 20 часот под диригентство на маестро Даниел Рајскин од Русија, а како солист ќе настапи „чудото од дете“ младиот виртуоз на пијано Даниел Харитонов Габриела Додевска
сите 34 | | | веќе видена

На 1.500 полицајци не им се исплатени прекувремените часови, обвини денеска Независниот Полициски Синдикат. Претседателот на синдикатот Гоце Делчев изјави дека според нивните информации има бројни станици каде на вработените не им е исплатено за сработената прекувремена работа. Јанев побара од МВР да им исплати на сите полицајци кои оствариле 150 часа, а исплатата да биде по принцип, една просечна плата на ниво на Македонија Тој додава дека најголем број се од Единицата за Брзо Распоредување, од СВР Скопје, но и од останатите сектори за внатрешни работи и побара поскоро решавање на овој проблем, во спротивно ќе се активираат адвокатите кои работат во рамки на Независниот Полициски Синдикат. Емил Десподов
сите 29 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ смета дека односите со соседна Бугарија треба да се унапредуваат и продлабочуваат на секое поле. Овие односи треба да се градат според основниот принцип на меѓународното право, кој вели дека: државите се еднакви во односите помеѓу себе бидејќи во нив стапуваат како рамноправни субјекти без разлика на нивната големина, изјави денеска на прес-конференција Никола Србов од ВМРО-ДПМНЕ. -За жал договорот за добрососедство кој што го преговараше владата на Заев, а го ратификуваше мнозинството предводено од СДСМ не е соодветна основа за натамошно зближување базирано на взаемна почит. Договорот за добрососедство со Бугарија можеше и мораше да биде подобар во неколку сегменти. Помалку важно е дали лошиот договор кој што е постигнат е резултат на неспособните преговарачите, на некаков притисок или на желба за додворување. Поважно е тоа што неговата примена ќе значи промена на и сторијата на земјата, рече Србов. Договорот кој СДСМ го направи со Република Бугарија, нагласи тој, е целосно асиметричен и на штета ...
сите 83 | | | веќе видена

Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Бугарија и Македонија гарантира долгорочно градење пријателски односи меѓу двете земји, оцениле заеднички премиерите на двете земји Бојко Борисов и Зоран Заев во телефонскиот разговор по ратификацијата на Договорот во македонскиот Парламент. Во телефонскиот разговор Борисов и Заев беа едногласни дека Договорот гарантира долгорочно градење пријателски односи меѓу Бугарија и Македонија и е стабилна основа за соработка во регионот, врз база на европските вредности“, пишува во соопштението од кабинетот на Борисов. Во разговорот, како што се додава во соопштението, Заев му посакал успех на Борисов во претставувањето на приоритетите на Бугарското претседателство со ЕУ, утре во Стразбур
сите 88 | | | веќе видена

Без нов предлог за името, само идеи за кои се зборувало претходно, изјави медијаторот Нимиц за Грчката национална телевизија во пресрет на утрешната средба со преговарачите Василакис и Наумовски во њујорк. Посредникот во спорот за името оцени дека сега постои позитивна динамика во скопје и во атина за решавање на прашањето. Првата рунда преговори за името во 2018-та меѓу Македонија и Грција со посредство на медијаторот Метју Нимиц, ќе се одржи утре во Њујорк, на ниво на преговарачи. Двете земји побараа од медијаторот на Обединетите нации да ги интензивира напорите, со што би дошло до решение на спорот за името. Се очекува Нимиц да предложи рамка, со која суштински ќе се направи исчекор во решавањето на спорот. Македонија и Грција ќе формираат работни групи, предводени од министрите за надворешни работи, за да разговараат за проблемот. Грчкиот став останува непроменет- сложено име со географска одредница за севкупна употреба. Македонскиот премиер Заев е убеден дека решението може да биде постигнато до јули ...
сите 444 | | | веќе видена

Претседателот на државата да не го потпише Указот за прогласување на Законот за јазици усвоен деновиве во Собранието, а пратениците да не гласаат за овој закон штетен за Република Македонија, доколку тој биде вратен во Собранието, апелира пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски во обраќањето до јавноста. Доколк тоа не се случи, тој најави дека ќе поведе иницијатива пред Уставниот суд за оценување на уставноста на овој закон. „Многу пати низ дискусиите во Собрание кажав, но е еве и да повторам: Законот за употреба на јазиците (Закон за двојазичност) е штетен, дезинтегрирачки дискриминирачки и целосно неуставен документ. Овој закон е донесен како плод на партиски пазарења помеѓу партиите, а не како плод на суштинска, длабока и сеопфатна анализа на реалните потреби на нашите сограѓани од помалубројните етнички заедници (Албанците, но и сите други помали заедници). Процедурата за донесување на овој закон во Собранието на Република Македонија беше целосно неделовничка и спротивна на основните ...
сите 301 | | | веќе видена

Јавното обвинителство втор месец не презема никакви дејствија во истрагата што се води по политички монтираниот случај за тероризам. Ниту се повикуваат и сослушуваат сведоци, ниту се повикуваат и сослушуваат политички притворените патриоти. Тоа е најдобра потврда дека не станува збор за притвор изречен заради некои правно издржани причини, туку неоснована и политичка казна за изживување со луѓе кои мислат поинаку, велат од ВМРО-ДПМНЕ. -Додека десетина патриоти се наоѓаат во притвор како резултат на монтиран прогон, власта од затвор ослободува осудени криминалци. Антидржавната Влада на СДСМ вчера во Собранието на Република Македонија го изгласа законот за амнестија кој е уште една од низата на катастрофални политики и потврдува дека за Заев е поважно да ги подмири долговите од предизборната коалиција со криминалот, отколку на граѓаните да им гарантира безбедност преку санкционирање на непочитувањето на законите. Зоран Заев и СДСМ од затвор пуштаат докажани криминалци обвинети за дистрибуција и продажба на ...
сите 174 | | | веќе видена

Македонските навивачи знаеја како да го прослават пласманот во втората фаза на ракометното првенство.Во базата на „Фалангата“ синоќа “едно имеме имаме во душата го носиме“….. Погледнете како се забавуваат нашите навивачи.
сите 18 | | | веќе видена

next