ТВ Нова

Османи денеска истакна дека непотпишувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов не е изненадување, но дека е разочарување. – Разочарани сме иако не дека не беше очекувано, но сепак мислевме дека ќе го искористи моментумот да прати порака, рече Османи во одговор на новинарско прашање по средбата со косовската министерка за евроинтеграции Дурата Хоџа. Според него, претседателот треба да е кохезивен, а според него не може да излезе од матрицата на функционирање.
сите 10 | | | веќе видена

Владата сака и ќе направи сѐ што може за да се реши прашањето со името на ПЈРМ без да ги стави во опасност националните интереси, вели портпаролот на грчката влада, Димитрис Ѕанакопулос. Во интервју за радиото „24/7“, јавува дописникот на МИА од Атина, тој објаснува дека преговорите не се фудбалски натпревар за да има победник или поразен. – Сакаме решение во кое сите ќе бидеме победници – рече Ѕанакопулос. Портпаролот на грчката влада, во интервјуто за радиото, ја повторува грчката позиција за сложено име за севкупна употреба. Грчкиот весник „Етнос“, денес објави дека медијаторот Нимиц, доставил сет идеи и предлози на македонски и англиски јазик. Весникот, повикувајќи се на свои информации, тврди дека во сите предлози е вклучен терминот Македонија, а меѓу можните имиња, „Етнос“ ги објавува: „Novamacedonia“, „Uppermacedonia” и „Northern Macedonia”.
сите 28 | | | веќе видена

Во пресрет на втората од интензивните средби со посредникот Метју Нимиц за задоволување на грчките барања пред македонските евроатлански интеграции, јасно е дека се отвора пакет кој во себе ги содржи и идентитетските одредници. Во потполн молк од македонска страна кога станува збор за „отворената македонска дипломатија“, информациите доаѓаат од страна како првичниот балон пуштен преку медиуми на албански јазик, а пренесен од сите светски медиуми. Не навлегувајќи во суштината дали воопшто во решението ќе постои или не Македонија (што рака на срце, го демантираше лично Нимиц, но не и македонската власт која црвените линии си ги стави в џеб), сега се преговара- или веќе е договорено на последните одделни средби во Атина на двајца македонски министри- како решението да се протне само во Собранието и тоа со мнозинство од само 61 глас. Што би значело, владејачката коалиција, без опозиција и без референдум. Ваквата информација подолго време се врти во мал дел од јавноста, но и за неа нема никаква официјална ...
сите 12 | | | веќе видена

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг се сретна со министерот за надворешни работи на Македонија Никола Димитров, со што ги почна средбите со државниот врв на земјата. Столтенберг вчера пристигна во официјална посета на Скопје, а по разговорите со Димитров ќе се сретне со претседателот Ѓорге Иванов и со министерката за одбрана Радмила Шекеринска. Првиот човек на НАТО попладне ќе им се обрати на пратениците во Собранието, каде ќе има средби со претседателот на Парламентот Талат Џафери, со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски и со лидерот на ДУИ Али Ахмети. Официјалните активности Столтенберг ќе ги заврши со средба со премиерот Зоран Заев во Владата, каде ќе биде пречекан со највисоки почести, а по средбата е предвидена заедничка прес-конференција. Вчера тој навести какви пораки ќе пренесе во Скопје а тоа дека мора да се најде решение за спорот со Грција и дека не постојат можности Македонија да влезе во НАТО под референцата ФИРОМ.
сите 269 | | | веќе видена

Биткоинот зеде замав и во Македонија. Иако во земјава законот забранува вложување и тргување во виртуелни или криптовалути, македонците не останаа имуни да се приклучат кон светскиот тренд и да вложуваат и тргуваат со оваа криптовалута чија вредност несопирливо расте. Иако биткоинот е законски прифатен и се применува во неколку земји, сепак од Народната Банка на РМ повторуваат дека тоа не е случај и со Македонија. Од НБРМ укажуваат на ризиците во трансакциите поврзани со купувањето, чувањето и разменувањето крипто валути. Тргувањето со дигитални валути се врши преку платформи што најчесто не се регулирани и чии правила за работење се предмет на чести измени, па дури и запирање со работа, без најава ниту објаснување. Не постои никаква правна заштита за средствата што се вложени преку овие софтверски платформи, ниту пак постои механизам за обесштетување на клиентите, како што е тоа случај со депозитите вложени во банка која има дозвола за основање и работење издадена од гувернерот на Народната банка. Купените ...
сите 12 | | | веќе видена

Еден наставен час ќе трае 55 минити, наместо како досега, 45. Ова го предвидува Министерството за образование и наука за учениците од прво до петто одделение. По секој час учениците ќе имаат одмор од 15 минути. Се препорачува еден од одморите да биде предвиден за слободни активности надвор од училницата. Наставникот одлучува како ќе го реализира. Според наставните планови и програми на Министерството, учениците до трето одделение нема да имаат повеќе од четири часа дневно. Со тоа ќе се намали времето што децата ќе го поминат на настава, а ќе се зголеми времето за одмор. Во овој предлог се предвидува и намалување на бројот на тестирањата со цел да се создаде ефикасен систем на следење, вреднување и проверување на постигнувањата на учениците. Учениците од прво до трето одделение ќе имаат пет предмети: мајчин јазик, математика, светот околу нас, уметност и физичка култура. Предлог измените на наставните планови и програми за основно образование ќе се стават на јавна дебата. Доколку има различни мислења за нив, ...
сите 27 | | | веќе видена

Посредникот на ОН во разговорите за името Метју Нимиц изјави дека решение за спорот за името е на повидок со што ќе се стави крај на 27-годишниот спор меѓу Грција и Македонија. – Оптимист сум дека овој процес се движи во позитивна насока, рече вечерва во Њујорк Нимиц по разговорите со претставниците на двете земји Васко Наумовски и Адемантиос Василакис. Тој посочи дека на маса презентирал сет со сугестии и предлози и дека очекува двајцата претставници Наумовски и Василакис да ги претставеат на своите влади. – Презентирав сет сугестии за решавање на спорот. Нереално е да се очекува решение што не би го содржело терминот Македонија, нагласи Нимиц по средбата која траела еден час. Тој претпоставува дека во следните две недели ќе може да ги посети главните градови на двете земји за да ги слушне нивните мислења за како да продолжиме понатаму, но тоа, рече, зависи од министрите за надворешни работи. – Моите идеи како целина се нови затоа што имаме нова комбинација на идеи. За ова прашање се разговара 25 години и ...
сите 123 | | | веќе видена

Стојанче Стоилов ја имаше шансата да биде јунак, но не го резлизира зицерот кој го имаше во последниот наш напад од дуелот со Германците, при резултат (25:25). -За малку, нели, кога ќе утнеш еден таков зицер, тогаш ова нерешено не ти е толку слатко. Имав шанса да го решам натпреварот, избрзав, шутнав лошо. Имав среќа, соиграчите ме покрија. Тој бод сега не е толку сладок каков што можеше да биде. Да имавме четири бода. Но, тоа е тоа… Денеска не погодив, утре можеби ќе дадам. Тоа е ракомет, тоа е спорт. Ќе бев навистина трагичар, но ете, соиграчите колку-толку ме покрија, изјави Стоилов по натпреварот во кој Македонија ја измачи Германија.
сите 63 | | | веќе видена

Македонскиот претставник во разговорите за името, амбасадорот Васко Наумовски по последната рунда разговори во Њујорк вечерва изјави дека предлозите изнесени од медијаторот Метју Нимиц се далеку од достоинствено решение. Според него, рамката за разговорите е дадена во Резолуцијата 817 на Советот за безбедност, а тоа е да се надмине разликата околу името. Ниту една држава, посочи, нема право да и наметне на друга држава некакво ново име, ниту пак ОН имаат право да наметнат ново име на нејзина држава членка. – Нашата држава има име, тоа е Република Македонија, името што е во основата на нашиот идентитет. Исто така, денес во 2018 година никој не може да го негира постоењето на македонскиот народ и македонскиот јазик. Од страна на медијаторот денеска беа презентирани некои идеи за коишто сметам дека излегуваат од оваа рамка и дека се далеку од едно достоинствено решение, но, сепак, овие предлози ќе бидат презентирани пред државно-политичкиот врв и истиот ќе може да заземе став по ова прашање, рече Наумовски во ...
сите 123 | | | веќе видена

Македонија има вистински јунаци. Ракометарите одиграа нерешено со европскиот првак Германија иако можевме да дојдеме и до победа. На крајот 25-25 и три пренесени бодови во следната фаза. Стојанче Стоилов можеше да биде јунак но неговиот удар германскиот голман го одбрани на десетина секунди пред крајот. Најдобри поединци беа Талевски и Борко Ристовски. Вараждин доааѓаме.Македонија е хит на првенството
сите 69 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, стави вето на Законот за употреба на јазиците што Собранието го изгласа на 11 декември. Иванов, до македонското Собрание достави писмо со укажувања во кое јасно се наведени кои делови, членови и ставови од Законот за употреба на јазиците се спротивни и го кршат Уставот на Република Македонија. Забелешките на кои укажува претседателот Иванов се нотирани на 14 страници во 21 точка, а се однесуваат на суштински забелешки во кои се појаснува апсурдноста и противуставноста на изгласаниот Закон за употреба на јазиците, вклучително и самиот назив на Законот. Во правното образложение доставено од страна на претседателот Иванов, 19 членови од Законот за употреба на јазиците се наведени како противуставни. Спротивни на Уставот се нотираат членовите од 1 до 14, членот 16, 17, 22, 23 и 24. Посочените членови главно се во спротивност со Амандманот V од Уставот на Република Македонија. Во правната аргументација е посочено и прекршување на Амандманот VIII и на членовите ...
сите 296 | | | веќе видена

– НАТО ќе ја покани Македонија да се приклучи како негова земја-членка откако ќе биде постигнато взаeмно прифатливо решение во спорот со Грција за името, порача генералниот секретар на НАТО во интервјуто за МИА, кое го даде непосредно пред неговото пристигнување во првата официјална посета на земјава. На прашањето дали Македонија ќе добие покана за членство на самитот во НАТО во Брисел и без решено име, под привремената референца ПЈРМ Столтенберг е дециден дека позицијата на Алијансата останува непроменета. – Не. Позицијата на НАТО останува непроменета. Сите одлуки во НАТО се донесуваат врз основа на консензус меѓу сите НАТО сојузници. На самитот во Букурешт и на последователните самити, тие се согласија дека НАТО ќе ја покани вашата земја да се приклучи, откако ќе се постигне взаемно прифатливо решение за прашањето за името во рамките на ОН, истакна Столтенберг во интервјуто за МИА. Тој ги поздрави обновените преговори меѓу Македонија и Грција, но додаде дека не е во негова надлежност решавањето на ...
сите 289 | | | веќе видена

Со интонирање на албанската химна, Министрите Албанци и функционери на ДУИ положија венци со цвеќе пред споменикот на Ѓерѓ Кастриоти – Скендербег, по повод 550-годишнината од смртта на албанскиот национален херој. Претседателот на ДУИ, Али Ахмети изјави дека Скендербег е национален херој на Албанците, но и на сите народи кои го сакаат мирот на Балканот. Запрашан зошто на настанот нема претставници од другите албански партии во Македонија кратко одговори дека сите биле повикани на манифестацијата и избегна понатамошни прашања од страна на медиумите. Емил Десподов
сите 23 | | | веќе видена

Во Њујорк денеска продолжуваат преговорите помеѓу Македонија и Грција за разликите околу името.Медијаторот Метју Нимиц седнува на маса со преговарачите Наумовски и Василкакис во обид да се приближат ставовите за да се дојде до решние. Очекувањата од овој состанок не се големи но може да покаже во кој правец ќе се движат преговорите до рокот кој неофицијално го поставија двете страни а тоа е јули. Ако од македонската страна владее целосен молк за тоа какви ќе бидат позициите и дали ќе има некакви црвени линии, медијаторот Нимиц за грчките медиуми открива дека терминот „Македонија“, ќе биде дел од предлозите за конечното решение на спорот за името. Но, посредникот не открива кои се имињата за кои ќе се разговара иако грчките медиуми веќе подолго време лицитираат со „Нова“,и „Северна“ Македонија како и со опсегот на т.н идентитетски прашања кои се дел од преговорите. Нимиц објаснува дека во овој важен момент меѓународната задница бара наоѓање пристојни решенија кои ги задоволуваат аспирациите на двете земји. ...
сите 149 | | | веќе видена

Секој трет Македонец има некаква алергија информира директорот на клиниката за пулмологија Дејан Докиќ. Очекувањата се таа бројка да биде уште поголема оваа година како последица на аерозагадувањето. Докиќ објаснува зашто се повеке Македонци страдаат од некаква алергија. Токму во таа насока за првпат во нашата земја се објави книга Алергологија каде на едно место се опишани сите алергиски манифестации, нивниот третман и превенција. Најчести фактори за појава на алергиите се аерозагадувањето, нездравата исхрана, генетски модификуваната храна, но скоро 90% од нив се предизвинаки од полен и прашина. Пулмолозите апелираат, пациентите што не знаат дали се алергични, а ги имаат симптомите, да се јават на лекар за навремено да им биде оставена дијагноза. А тие што веќе боледуваат од алергии треба навреме да ги земаат лековите, уште на почетокот на сезоната, ако не и порано. Елена Равановска
сите 7 | | | веќе видена

Апелациониот суд ги одби како неоснована жалбата на пратеникот Крсто Мукоски, кој по оваа одлука останува во притворот во Шутка. Во апелациониот суд најверојатно од понеделник ќе има јавни седници за пратениците Жаклина Пешевска и Љупчо Димовски, како и за режисерот Борис Дамовски. Мислењето од Вишото Јавно Обвинителство, сè уште не е стасано до Апелација, за да можат да ги закажат расправите. Во меѓувреме, Кривичниот суд на пратеникот Јохан Тарчуловски не му дозволува да се оддалечува од дома. Со ова Тарчуловски утре нема од собраниска клупа да го слуша обраќањето на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. Од Кривичен се повикуваат на членот 163 од ЗКП. „На лицето против кое е определен куќен притвор судот може по исклучок, да му определи да се оддалечи за определено време од станот или од друг простор ако тоа е потребно за лекување или тоа го бараат посебните околности поради кои може да настапат штетни последици за животот, здравјето или имотот на лицето или неговите блиски“, велат од Кривичен. Во ...
сите 94 | | | веќе видена

Чесно и одговорно ја вршев функцијата градоначалник на Крива Паланка, кривичните пријави се класична хајка и политички прогон кон сите градончанци на претходната власт смета поранешниот градоначалник на Крива Паланка Арсенчо Алексовски. Според него време е новиот градоначалник на Крива Паланка да почне да ги реализира проектите кој ги ветил на граѓаните. Тврди дека до сега нема добиено ниту една кривична пријава за сите нив дознал од медиумите. И во текот на преизборната капања Алексовски тврди дека преку медиумите дознал дека е поднесена кривична пријава кон него за превоз на ученици. Според него секој родител дал изјава под морална, кривична и материјална одговорност дека неговиот дом е одалечен 2 километри од училиштето за да се стекне со право на бесплатен превоз. Врз основа на изјавите на децата им е однобрено правото на бесплатен превоз. Она што ја брануваше јавноста во периодот на изборната кампања беа токму кривичните пријави кон градоначалниците кои беа од редовите на ВМРО ДПМНЕ. Речиси кон сите ...
сите 2 | | | веќе видена

Зголемување на платите во јавниот сектор, исплата на К15, почитување на колективните договори – се дел од барањата на Синдикатот за образование, наука и култура кои денеска протестираа пред Владата на Република Македонија. Стотици учесници го започнаа протестот од Порта Македонија, преку Министерството за правда, па половина час ги упатија нивните пораки пред Владата со блокирање на булеварот. Членовите на Конфедерацијата на слободни синдикати протестот го водеа под пароли за почитување на законите, почитување на гласот на работниците, за пристојна плата и пристојни услови за работа. И членовите на Наставничкиот пленум ги имаат истите барања до надлежните. НО, го обвинуваат СОНК дека нема легитимитет да ги застапуваат интересите на вработените во образованието, а од таму возвратија со истото тврдење. Од пленумот велат дека Синдикатот за образование, наука и култура е “инструмент во рацете на политичката партија која им се раздолжуваше со сместување во разни управни одбори”, но од СОНК ги негираат овие ...
сите 22 | | | веќе видена

Со новиот Закон за јазиците, албанскиот јазик не е официјален само во меѓународната употреба, туку на цела територија на Македонија, во сите државни институции албанскиот е службен јазик, рече претседателот на ДУИ, Али Ахмети, во вчерашното гостување во емисијата „200“ на Алсат- М телевизија. -Од законски аспект албанскиот не е во употреба само во меѓународна комуникација. Според Охридскиот Договор и според овој закон албанскиот јазик не е во употреба надвор од Македонија. Значи во конзулати, амбасади и така натаму. Инаку во сите државни институции вклучувајќи го и Собранието на Република Македонија, пишан, говорен, аркивиран, вклучувајќи ја владата на Македонија пишан, говорен, архивиран, вклучувајќи ги судовите, адвокатските канцеларии, истакна Али Ахмети на телевизија Алсат- М.
сите 21 | | | веќе видена

Посредникот Метју Нимиц ги разби дилемите на македонските власти дека ќе преговара само за името и дека нема да се чепкаат идентитетските прашања. Тој е јасен дека ова се чуствители прашања за Грција и дека мора да се стават на маса. – Има и други помошни прашања покрај прашањето за името, како неговата употреба, прашањето за идентитетот, нешто што е причина за сериозна загриженост од страна на северниот сосед и сите треба да сме исклучително чувствителни за тоа. Има загриженост и во Грција, за прашања од историјата, за сопственоста врз историското наследство, за учебниците. Овие дополнителни прашања кои ги знаеме, се важни, но јас мислам дека има решенија за нив-објаснува Нимиц за ЕРТ
сите 79 | | | веќе видена

next