ТВ Нова

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски упати честитка по повод христијанскиот празник Раѓањето Христово – Божик до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска Архиепископија г.г. Стефан, свештенството и монаштвото и до сите православни верници. – Да продолжиме да даруваме безусловна љубов, поддршка и помош. Овој ден од годината е ден кога во духот на Евангелието треба да пронајдеме сила и да ги надвладееме искушенијата и суетите, зошто Божик е празник на мирот, празник на слогата и единството. Да се победат предрасудите, да бидеме човечни и хумани, праведни и солидарни, а заемното помагање и почитување треба да биде наша водилка, наш белег и заедничка заложба, се наведува во честитката. Единството, разбирањето и почитта треба да се дел од секоја наша одлука, пососчува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ посочувајќи дека нашата држава треба „да оди напред и да не заглавува во лавиринтот на одмаздата и реваншизмот, работи кои не враќаат назад, создаваат немир и поделби“. – Да се стави крај на омразата, ...
сите 116 | | | веќе видена

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари ja зaпочна денеска кампањата наречена „Вистината за ДУИ”, во чии што рамки во континуитет ќе држи прес-конференции на кои ќе бидат обелоденети сите злоупотреби извршени од страна на поранешното раководство на Општина Гостивар, а кои ги констатирала внатрешната ревизија, соопштија од Општината. „Има полно скандали, почнувајќи од полицијата, образованието, областа на урбанизмот, работата на општинската администрација и така натаму. Неколку внатрешни ревизии веќе се завршени, некои се во тек, а со ревизии ќе се продолжи сè додека не се открие и последната злоупотреба. Денес, пред вас ќе го обелоденам случајот со кафетеријата кај ЈПССО „Риниа” – Гостивар. Овој локал му е изнајмен на лицето Гази Фејзи за надоместок од само 5.000 денари месечно и тоа за период од 20 години“, изјави градоначалникот
сите 33 | | | веќе видена

Митрополитот струмички Наум дава свое објаснување во врска со прославата на бижиќните празници. Неговиот став, кој што е споделен од фејсбук-страницата на Премин портал го пренесуваме во целост: „Секоја година, околу Божикните празници на површина излегуваат одредени недоумици околу нивното правилно чествување. За да нема многу забуни околу оваа проблематика, еве еден ориентир според кој и најнеинформираните верници можат да се управуваат. Ориентирот е причестувањето со Светите Тајни на Телото и Крвта Христови во Светата Литургија на Црквата. Секој празник во Црквата има една и единствена цел – причестување со Светите Тајни Христови. Без остварување на оваа цел може да стане збор за сѐ, само не и за верско и побожно славење на Бог. Нема причест – нема живо христијанство! На пример: имаме недоумица во однос на подготовката на таканаречената бадникова семејна вечера. Сега, ако знаеме дека главната цел при дочекот на Рождеството Христово ни е причестувањето со Светите Тајни Христови, тогаш од трпезата веднаш ...
| | веќе видена

САД и се заканија на Приштина дека ако косовскиот Парламент го укине неодамна формираниот Специјален суд за воени злосторства, тогаш Вашингтон нема да го попречи руското барање за основање на Трибунал за воени злосторства во Косово на ниво на Обединетите нации, тврди приштинскиот весник „Коха Диторе“. Весникот пишува дека вршителот на должноста амбасадор на САД во Косово, Стивен Бенкс деновие се сретнал со косовските политички лидери и им ја пренел заканата, која САД и претходно ја најавија како можност. Русија бараше формирање на суд сличен на Хашкиот трибунал, кој ќе се фокусира на судски процеси против командантите на поранешната Ослободителна војска на Косово (ОВК), но САД досега се спротиставуваа на овој предлог и го блокираа во ОН. Барањето на САД Специјалниот суд да продолжи да функционира го поддржаа и западноевропските држави. – Нема никаква причина да се запре работата на Специјалниот суд и ги повикуваме сите раководители на институционалните органи, лидерите на партиите и пратениците да ја отфрлат ...
сите 71 | | | веќе видена

Земјотрес повторно изутрината ги вознемири Дојранчани. Со јачина околу 3 степени според Европската макросеизмичка скала е почуствуван рано изутрината во 04:06 часот во Дојран. Земјотресот потекнува од дојранското епицентрално подрачје, соопшти доктор Драгана Черних. Имено екипа од Сеизмолошката опсерваторија моментално е на терен во Дојранското подрачје каде како што наведе Черних се собираат макро податоци за тоа како бил почуствуван земјотресот. Изминативе неколку дена серија средни и слаби земјотреси ја погодија цела Македонија кои предизвикуваат паника меѓу народот, но и помали штети на куќите кои се наоѓаат во близина на епицентарното подрачје. Земјотрес со магнитуда од 5,2 степени според Рихтеровата скала со епицентар 30 километри западно од Пеќ, Косово, е почуствуван синоќа во 11:46 часот во Скопје и северозападна Македонија. Територијата на Македонија е релативно трусно подрачје. Охрабрува информацијата дека Македонија е сеизмички помалку активна за разлика од соседните држави. Првиот ден од новата ...
сите 113 | | | веќе видена

Предлог-законот за ратификација на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Македонија и Република Бугарија ќе биде на дневен ред на 30. собраниската седница, закажана за 15 јануари. Предлогот кон крајот на минатиот месец помина на Комисијата за надворешна политика. Договорот, како што објави МИА, беше потпишан на 1 август 2017 година од страна на премиерите на двете држави, Зоран Заев и Бојко Борисов, заради зацврстување на меѓусебните пријателски односи, унапредување на добрососедството, развивање на сестрани меѓусебни односи, согласно меѓународното право. Тој е резултат на петгодишен договарачки процес на работните групи на двете МНР и претставува наградба на договорот потпишан во 1990 година. Бугарската вицепремиерка за правосудни реформи и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева кон крајот на минатиот месец во интервју за Бугарско национално радио (БНР) најави дека дека Договорот ќе биде ратификуван во Народно собрание во јануари. – Договорот за добрососедство со ...
сите 12 | | | веќе видена

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бујар Османи, во вторник ќе биде во работна посета на Атина, при што ќе има оставри средби со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и заменик – министерот за надворешни работи Јоргос Катругалос. – Во рамките на посетата, вицепремиерот Османи ќе оствари одвоени средби со Никос Коѕиас, министер за надворешни работи на Република Грција, како и со заменик министерот за надворешни работи задолжен за европски прашања и меѓународни економски односи, Јоргос Катругалос. На средбите ќе бидат отворени прашањата поврзани со европските интеграции на Република Македонија, соопштија од Секретаријатот за европски прашања
сите 146 | | | веќе видена

Православните христијански верници во Македонија на 7 јануари го одбележуваат Божик. Пред две недели и католиците и дел од православниот свет го прославија Христовото раѓање, единствен настан за христијаните, со единствено значење, но без единствен термин за негово одбележување. Во христијанството се уште има разлики за тоа кога треба да се слави Божик и другите верски празници, пред се поради догматските несогласувања меѓу црквите и различните системи на мерење на времето. Така католиците и дел од православните христијани кои го прифатиле Грегоријанскиот календар, Божик го слават на 25 декември. Дел од православните цркви кои се водат според стариот Јулијанскиот календар, раѓањето Христово го одбележуваат на 7 јануари. Иако се правени обиди за усогласување на празнувањата меѓу „старокалендарците“ и „новокалендарците“, разликите остануваат, и покрај укажувањата на математичарите дека ако продолжат да се применуваат и двата календара, дел од православците Божик во 2101 година наместо на 7 ќе го слават на 8 ...
сите 24 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и премиерот Зоран Заев излегоа со оценка во врска со односите со Грција и решавањето на спорот за името. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ во интервју за Македонската телевизија насласи дека Спорот кој нашиот јужен сосед го има со нашето уставно име не опфаќа само промена на уставното име туку има неколку столбови.Тука има идентититски работи,изведени зборови, придавки, и дека тоа треба да биде еден сеопфатен поширок договор меѓу двете земји. Мицкоски е убеден дека мора да се најде достоинствено решение и дека на крајот мора да има референдум на кој ќе се прашаат граѓаните.Тој се жали дека опозицијата е целосно е исклучена од процесот на преговори. – Изјава на Христијан Мицкоски,претседател на ВМРО-ДПМНЕ Премиерот Заев пак во интервју за грчка „Алфа“ обраќајќи се на кон грчкиот народ вели дека е во интерес и на двете земји да се најде решение за прашањето за името во првата половина на 2018 година. Она што е интересно што во интервјуто кое целосно ќе биде објавено на Божик ...
сите 329 | | | веќе видена

Претседателот на опозициската Нова демократија, Кирјакос Мицотакис, преку интервју за порталот Capital.gr ги повторува барањата до владата за една единствена и заедничка позиција на коалиционите партнери, вели дека неговата партија не е информирана за преговорите и владините позиции и изразува убеденост дека Панос Каменос ќе покаже голема флексибилност за спорот со името и ќе направи се за да остане на министерската позиција. – Немам апсолутно никаков сомнеж дека на крај, господинот Каменос, ќе направи се што е потребно за да остане во фотелјата на Министерството за одбрана, вели Мицотакис и додава дека коалициониот партнер во владата ќе покаже голема флексибилност и во ова прашање, како и за многу други. Претседателот на Нова демократија, во интервјуто јавува дописникот на МИА од Атина, неколку пати повторува дека потребно е прво да постои заедничка владина позиција, таа да биде соопштена, па потоа тие како партија да го изразат нивниот став. Вели дека од владата не добиле информации, нешто што не било ...
сите 63 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев го потврди учеството на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија, соопшти денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски. На новинарско прашање дали Заев ќе има средба со грчкиот премиер Алексис Ципрас, владиниот портпарол одговори дека се уште не е утврдена агендата за билатералните средби. Македонија последен пат со свој претставник присуствувалаа на форумот во Давос во 2003 година
сите 46 | | | веќе видена

Интензивни активности се предвидени овој месец во процесот на преговори меѓу Атина и Скопје за надминување на спорот околу името. За 19 јануари е закажана нова средба во Њујорк на медијаторот Метју Нимиц со претставници на Грција и на Македонија, а генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ќе го посети Скопје на 17 и 18 јануари, објави грчкиот весник „Прото тема“. Германскиот весник „Зидвест пресе“, пак, наведува дека „грчкиот премиер Алексис Ципрас е подложен од силен притисок од САД за решавање на спорот“. Весникот наведува дека раздвижувањето на спорот околу името на Македонија се должи на смената на политичкото раководство во Скопје.
сите 23 | | | веќе видена

На социјалните мрежи се појави видео од прославата на Нова Година меѓу Македонците во Грција.Македонското малцинство за кое во Грција велат дека не постои годината ја пречека со наши ора и песни. Погледнете како беше на прославата во Лерин.
сите 3 | | | веќе видена

Историјата на „василопитата“ е еден настан, кој се случи во IV век во градот Кесарија Кападокиска, во Мала Азија. Во тоа време, Свети Василиј Велики беше епископ на Кесарија и живееше во единство со неговите сограѓани, со љубов, разбирање и помагање еден на друг. Еден ден, кога Јулијан Отстапникот, нечесен цар и гонител на Христијаните, сакаше да оди за Персија и да војува со Сасанидите, тој помина близу Кесарија. Тогаш Св. Василиј, кој добро го познаваше, бидејќи беа соученици во Атина, излезе заедно со народот да го пречека и почести. Јулијан побара дарови, очекувајќи злато и скапоцености. Но, светиот немаше ништо друго, освен три леба од јачмен, кои му ги принесе на злобниот цар. Треба да се знае дека тој не принесе скапоцености, бидејќи не сакаше да даде нешто повредно, туку бидејќи мнозинството на жители во Кесарија беше навистина сиромашно. Кога го виде тоа, Јулијан им нареди на своите слуги да соберат трева од ливадата и да му ја дадат на епископот за возврат. Тогаш светиот праведно му одговори на ...
сите 23 | | | веќе видена

Советот на судии во Солун, денеска одлучи, Никола Бошковски и Горан Грујески да бидат екстрадирани во Македонија. Според солунскиот портал Вориа, јавува дописникот на МИА од Атина, веднаш по објавувањето на пресудата, двајцата обвинети, поднеле жалба против одлуката на судот, за случајот да го разглед Врховниот суд во Атина. И соопштувањето на одлуката, исто како и сослушувањето беше зад затворени врати.
сите 78 | | | веќе видена

Новинарот на Тв Нова Ивица Стојановски направи репортажа за тоа зошто се поголем број Кумановци заминуваат на печалба во Ирак и во Авганистан. Добрата заработувачка од 3.000 до 5.000 долари ги примами младите да замина на Блисикиот исток но и ги зголеми разводите во градот…
сите 4 | | | веќе видена

Во интерес на демократијата и владеењето на правото, судовите не треба да бидат соизвршители на политички монтираниот случај за тероризам против десетици граѓани во врска со настаните од 27-ми април, се наведува во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата додаваат дека судската власт треба да биде гарант на законитоста во кривичните постапки, а не алатка во процесот на политичка пресметка. -Апсурдноста на делото кои им се става на товар на десетици македонски патриоти е вон секоја правна логика. Целиот процес е конструкција и не и служи на правдата, туку на политиката. Судот како орган кој ја донесува одлуката, не смее да остане нем на прекршувањата во постапката кои ги нотираше Народниот правобранител. Судот не смее да ги занемари ни фактите дека притворените се лишени од основните права кои им се гарантираат со закон, како што неколкукратно информираа медиумите, стои во соопштението. Притворот, велат од ВМРО-ДПМНЕ, се користи како средство за притисок и казна, а целиот правосуден систем е ставен во ...
сите 99 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ во моментов е надвор од процесот за решавање на спорот со името бидејќи никој не го поканил да биде дел од процесот, ниту има каква било информација што се случува официјално, ниту неофицијално, ова вечерва го потенцира лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во отвореното студио на МТВ. -Она што ВМРО-ДПМЕ го добива како информација од процесот е од конференции, натписи по медиумите, полувистини, а можеби и вистини и не знаеме како да ги квалификуваме бидејќи немаме реални суштински информации и не сме дел од тој процес, вели Мицкоски. Тој вели дека годинава започнала бурно и има доста разговори помеѓу Заев и Ципрас и информации за неформални вечери во Солун, но сето тоа е она што тие го дознаваат од медиумите и затоа не може да говори за овој процес. -ВМРО-ДПМНЕ не учествува во тој процес бидејќи претпоставувам од страна на Владата на СДСМ е одбрана оваа методологија на начин на преговарање. ВМРО-ДПМНЕ е против промена на Уставот и промена на уставното име Република Македонија, а тоа е и мој ...
сите 379 | | | веќе видена

next