ТВ Нова

За името и решение во првите шест месеци од годинава, за Ципрас, Каменос и Мицотакис, за политиката на Груевски и за намерите на Македонија, меѓу другото, говори македонскиот премиер во интервјуто за грчката ТВ Алфа, според кусата најава што ја објави самата телевизија. Емитувањето, јавува дописникот на МИА од Атина, закажано е за недела, на Божик, а интервјуто или како што Алфа го нарекува „божикното обраќање“, истовремено, според грчката ТВ, ќе го пренесува и една македонска телевизија. „Во првото интервју дадено за грчки медиум, ја повторува намерата да придонесе во преговорите со заемни отстапки во прашањето за името на ПЈРМ. Обраќајќи се и кон грчкиот народ и кон народот на неговата земја, Заев вели дека е во интерес и на двете земји да се најде решение за прашањето за името во првата половина на 2018 година“, објавува ТВ Алфа во најавата. Македонскиот премиер говори за заедничкиот интерес на двете земји, како и за Алексис Ципрас, за коалицискиот партнер во владата Панос Каменос, за лидерот на ...
сите 143 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денес на МРТ одговара на прашањата на новинарите. Тој потенцира дека негова цел е тој и партијата да му служат исклучиво на народот и државата. -Хрситијан Мицкоски во моментот е претседател на ВМРО-ДПМНЕ и единствен интерес на Христијан Мицкоски во моментов е да се врати на старите победнички патеки, да формира тим кој ќе го поддржи во сето тоа,кој ќе го надополнува во моментите кога ќе почувствува дека греши. Јас не сум суетен човек и напротив сите добронамерни совети ги прифаќам, дебатирам, аргументирам и за мене аргументите се слово на законот. ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски ќе му служат исклучиво на народот, на македонскиот народ, на граѓаните на Република Македонија и на Република Македонија во целост, истакна Мицкоски. Тој потенцираше дека се што била добра и позитивна пракса е добро да се продолжи, како во ВМРО-ДПМНЕ така и од страна на власта, а се што било лошо и онаму каде се констатирани недостатоци, да се најде начин истите да се превенираат и да не се ...
сите 380 | | | веќе видена

На 27-ми април можеше да биде поинаку ако имаше разум кај пратениците на СДСМ, ДУИ и сите оние кои го поддржаа тој насилнички гест кога господинот Талат Џафери беше избран за таканаречен претседател на Собранието. Доколку постоеше и малку елементарна различност за она што тие го направија, тогаш немаше да дојде до ова и можеше да се избегне тоа што се следуваше, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето на МРТ. -Целата вина во тој момент и целиот револт кој беше предизвикан кај народот беше предизвикан поради оној недемократски, насилнички чин за избор на претседател на Собрание на Република Македонија, рече Мицкоски. Во партијата, рече Мицкоски, се водат дебати и за нивните следни чекори, јавноста наскоро ќе биде информирана
сите 66 | | | веќе видена

Во моментов се претворени лица кои се навистина невини. Обвинети се за дело кое што ја става Македонија како држава со најголем број на терористи во притвор после пост-воена Сирија, што за мене како човек претставува еден загрижувачки момент бидејќи тоа се луѓе кои се професионалци, родољубиви патриоти кои што се држат во притвор. Ова го истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ за време на гостувањето на МРТ каде одговара на прашањата на повеќе новинари. Тој истакна дека едно од можните сценарија за во иднина е да се подготви закон за амнестија и тој закон да го поднесат во Собранието. -За можните идни сценарија, деновиве што идат многу брзо ќе биде јавноста запознаена како ќе функционираме ние како пратеничка група, но и како партија. Мора многу внимателно, да одите чекор по чекор и да ги антиципирате сите. Вие може да влезете во една ситуација кога не ќе можете да одите назад или ќе донесете една одлука која што можеби на среден или долг рок ќе се протолкува дека била погрешна. Затоа е многу важно, суштински е важно ...
сите 159 | | | веќе видена

Мешањето на државата и партијата на изминатите организирани локални избори во Македонија допринесоа да до одредена мера имаме сериозно нарушување на демократскиот принцип на еден изборен процес, ова во отвореното студио на МРТ го истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. -Покрај сопствената субјективна вина која ја дијагностициравме точно знаеме каде е и ќе се трудиме во периодот кој што следува за следните изборни циклуси да не ја повториме и исто така морам да признам дека ова претставуваа најлошо организирани избори ако се споредат со двата претходни изборни циклуси, а тоа се во 2014 и 2016 година, а тоа го говорат извештаите од реномирани меѓународни институции. За нерегуларноста на изборите беше потврдено и од најмалку двете партии и нивните претставници на Албанците, а тоа се Беса и Алијансата на Албанците, вели Мицкоски. Тој сублимира дека овие избори беа лош изборен процес кој што изобилуваше со многу недостатоци и недоследности нотирани во извештаите на ОБСЕ и ОДИХР. На прашање на ...
сите 156 | | | веќе видена

Без договор и единствен став заврши средба на грчкиот државен врв посветена на Македонија и спорот за името. И додека премиерот Ципрас и шефот на дипломатијата се единствени дека во новото сложено име на нашата држава треба го содржи терминот Македонија, помалиот коалициски партнер, Панос Каменос не се согласува со тоа. Според него, сѐ уште е во сила одлуката од лидерската средба во 1992 година. Спротивно од Каменос, Шефот на грчката дипломатија по средбата излезе со оптимистички изјавии нагласи дека е потребно е решение за сложено ерга омнес име. Пред новата рунда преговори закажана за 19 јануари информациите за тоа што можеме да очекуваме доаѓаат претежно од Атина додека кај државниот врв во Скопје владее целосен молк. Ќе има ли не нов предлог, ќе се навлезе ли и во идентитетските прашања и дали за ова прашање ќе се прашаат граѓаните на референдум. Непознаници има многу, а време се помалку ако како краен рок е поставен јули кога е самитот на НАТО на кој Македонија очекува покана за прием. Игор Чавески
сите 143 | | | веќе видена

Анализа на новинарот на Тв Нова, Даниел Василев за поранешни невладини активисти сега вработени во јавниот сектор.Точната бројка не се знае и ќе биде позната откако ќе бидат објавени резултатите од регистарот на вработени во јавната администрација.
сите 3 | | | веќе видена

Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан заедно со Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква-Охридска архиепископија, до свештенослужителите, монаштвото и до сите верници, упатија Божикно послание во кое им пожелуваат мир и благослов од Бога, поздравувајќи ги со величествениот торжествен поздрав – Христос се роди! – „Возљубени празникољупци, Денес не само што си спомнуваме за едно раѓање од пред две илјади години, туку и самите учествуваме во пресветлиот и прерадосен настан на рождеството на Синот Божји, Господ Исус Христос. Денес и ние со ангелите го објавуваме доаѓањето на Спасителот, ја следиме ѕвездата од Исток по патот кон витлеемската пештера, заедно со пастирите Го пречекуваме Новородениот Богомладенец, та со мудреците да Му принесеме дарови на ветениот Месија – Кој е Христос Господ . Денес се роди Синот на живиот Бог , Оној Kој во почетокот беше во Бога , Кој е одблесок на Божјата слава , во Кого телесно пребива сета полнота на Божеството , и преку Кого Отецот ги создаде и ...
сите 173 | | | веќе видена

На само неколку дена пред најголемиот христијански празник пазарите преполни, но џебот празен велат муштериите, додавајки дека традиционално пред празниците се зголемуваат цените на најбараните производи. За бадниковата трпеза на која треба да се најдат риба, гравче, костени, ореви, суво овошје, a за Божик уште и свинско печено, граѓаните и годинава ќе треба да потрошат повеќе од обичните денови. Во пресрет на Бадник и Божик еден килограм костени чинат околу 150 денари, до толку оди и цената за килограм нелупени ореви. Осличот се купува по цена од 100 до 230 денари, бадниковите гранчиња се продаваат од 10 до 20 денари. Килограм пиперки се до 200 денари. Трговците поделени, дел се правдаат дека цените се прифатливи, но стандардот е низок. Дел пак признаваат цените се високи. За разлика од пазарите, во маркетите се обидуваат со акции да ги намалат цените, па пазарувањето пред празниците во овие објекти е поприфатливо. Но, и таму цената на костените не падна под 150 денари. Овошјето речиси да има еднаква ...
сите 14 | | | веќе видена

Грчкиот државен врв на чело со премиерот Алексис Ципрас,шефот на дипломатијата Коѕијас и министерот за одбрана Каменос денеска во Атина одржуваат средба посветена на спорот за името.Грчкиот државен врв се консултира пред продолжението на преговорите закажани за 19 јануари. Пред новата рунда преговори информациите за тоа што можеме да очекуваме доаѓаат претежно од Атина додека кај државниот врв во Скопје владее целосен молк. Ќе има ли не нов предлог, ќе се навлезе ли и во идентитетските прашања и дали за ова прашање ќе се прашаат граѓаните на референдум. Непознаници има многу, а време се помалку ако како краен рок е поставен јули кога е самитот на НАТО на кој Македонија очекува покана. Властите од двете земји демонстрираат позитивна клима, Заев новата година ја пречека во Солун, Коцијас е чест гостин во Скопје, се најавува дека вицепремиерот Османи ќе оди во Атина, а не се исклучува овој месец Цирпас и Заев да имаат неформална средба во Давос. Сето ова наведува дека е можно да има договор, но каков, и дали ...
сите 171 | | | веќе видена

Непознат сторител од стан во Скопје украл поголема количина златен и сребрен накит вредни околу 400.000 денари. При извршувањето на кражбата тој причинил и материјална штета од околу 3.000 денари. Случајот во полиција го пријавил Р.В. (63) од Скопје, сопственик на станот кој се наоѓа на улица „Пекљане“. Тој ја информирал полицијата дека кражбата се случила вчера во периодот од 16 до 21:30 часот. – Сторителот со употреба на сила и погоден предмет ја отворил вратата на балконот, влегол внатре и одзел поголема количина златен и сребрен накит, по што побегнал во непознат правец. На тој начин сторителот се стекнал со противправна имотна корист од околу 400.000 денари, а причинил и материјална штета од околу 3.000 денари. Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот и за расчистување на случајот, информират од МВР
сите 90 | | | веќе видена

Одлуката на Бугарската православна црква да се ангажира за застапување пред помесните православни цркви за воспоставување на канонскиот статус на Македонската православна црква се очекува да биде тема на разговор на претстојната средба меѓу бугарскиот патријарх Неофит и севселенскиот патријарх Вартоломеј. Двајцата партијарси заеднички ќе служат литургија во обновената бугарската црква „Свети Стефан“, позната како Железна црква, во Истанбул на 7 јануари. Извори од БПЦ досега во неколку наврати навестуваа дека нивната одлука за МПЦ веќе и е позната на Вселенската патријаршија. Неофит ќе биде дел од официјалната делегација, предводена од премиерот на Бугарија, Бојко Борисов. Во бугарската делегација ќе бидат вклучени и митрополитите Гавраил Ловчански и Наум Русенски. За Истанбул утре ќе замине старозагорскиот митрополит Кипријан, кој има задача да учествува во последните подготовки за долгоочекуваното отворање на реконструираниот храм. На литургијата ќе учествуваат Борисов и претседателот на Турција, Реџеп Таип ...
сите 61 | | | веќе видена

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека вистината за политички притворените уметници се пробива надвор од границите на Република Македонија. -Нивни колеги се повеќе се запознаваат и реагираат на фактот дека Македонија не е демократска држава, туку држава во која што политички се прогласуваат за терористи истакнати уметници и интелектуалци, а потоа системот без никакви докази ги фрла во притвор, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Во соопштението се вели дека десетици невино гонети патриоти лежат во притвор, додека Зоран Заев и пријателите трошат по 100.000 евра на приватни забави во соседството. Десетици македонски патриоти неосновано се во ќелиите во Шутка, додека претставници на власта лицитираат со имиња на аеродроми, улици, патишта, па дури и со името на државата на приватни забави. -Во време кога власта декларативно изјавува заложба за членство на државата во ЕУ и НАТО институциите под контрола на истата таа власт ги кршат правата на граѓаните кои се темелот на овие организации. Надвор од демократските практики на ...
сите 95 | | | веќе видена

2018 година за граѓаните ќе донесе поскап живот.Низ чешми ќе потече поскапа вода, ќе треба да се одвојат повеќе пари да се наполант резервоарите и да се плати паркин.Што се ќе поскапи во годинава која почна.Анализата ја подготви Данче Азманова.
сите 2 | | | веќе видена

Во 2017 бевме сведоци на серија терористички напади и политички превирања. Ќе се повторат ли овие слики и оваа година или ќе имаме мирна 2018 година.Анализата ја подготви Игор Чавески.
сите 7 | | | веќе видена

Каква ќе биде 2018 за Македонија.Што не очекува на политички план на домашна и на меѓународна сцена.Договор со Грција за името, со Бугарија за добрососеството.Сето тоа со тенко парламентарно мнозинство од едвај 61-62 пратеници. Анализата ја подготви Наум Стоиловски .
сите 5 | | | веќе видена

По четири рочишта, од кои две одложени, а во кои беа сослушани двајца сведоци, Горан Грујевски и Никола Бошковски утре ќе ја слушнат одлуката на Советот на судии во Солун, во однос на македонското барање за нивна екстрадиција. Одлуката е веќе донесена и откако сега конечно ќе се најде преведувач од грчки на македонски јазик, таа треба да им се соопшти на поранешните началници во Управата за безбедност и контра разузнавање. Грчкиот суд најверојатно донел одлука двајцата да бидат екстрадирани во Македонија, со оглед на тоа дека на 20 декември по сослушувањето на сите сведоци, ваков предлог произлегол од обвинителот до поротата. Последното рочиште се одржа на 22 декември и беше закажано за да се соопшти одлуката на Советот на судии. Со мали прекини, судењето траеше повеќе од два часа, бидејќи се правеа обиди да се најде преведувач. Превод од грчки на бугарски не беше прифатен од одбраната, па поради неможноста да се најде преведувач на македонски, рочиштето беше закажано за две седмици подоцна. Според еден од ...
сите 114 | | | веќе видена

Озогласениот крвник на „Исламската држава“, Абу Омер, познат како Белобрад е уапсен е во Ирак. Тој е уапсен откако бил издаден од страна на локалните жители.Тој е едн од водачите на ИСИЛ и посебно бил лош кон хомосексуалците. Абу на хомосексуалците им ги сечел главите и сега најверојатно и тој ќе биде подложен на смртна казна во Мосул.
сите 2 | | | веќе видена

По осум месеци, Јавното обвинителство конечно го соопшти ставот кој срамежливо го најавуваше-дека го затвора случајот со докторката Јелка Спасовска-Масин како самоубиство, пишува А1.он Дали случајот се затвора колку да биде пишан како “успешно решен“ или има друга заднина? Обвинителството ќе мора да се потруди да објасни детално, за да не биде и овој случај како “самоубиството“ со кофа вода во затворот вo Кичево. А1он и Макфакс уште пред два месеци ја имаа информација дека за случајот нема цврсти докази ниту дека е самоубиство, ниту цврсти докази дека е убиство-но дека има решеност да биде “успешно решен“. Што кажува “решениот случај“ на обвинителството? Според обвинителството, произлегува дека докторката сама се бодела во вратот, дури три пати. Информациите до кои дојде А1он беа дека првин еднаш си го забола ножот, а веднаш потоа си нанела убод од 4 сантиметри, за и покрај тоа, да си нанесе трета рана со убод од 12 сантиметри. Студиите и анализите направени за самоубиства со самоубодни рани покажуваат дека ...
сите 21 | | | веќе видена

next