Тотал

Хрватската водителка Николина Пишек е лицето на првиот календар што вечер ќе го промовира винарската визба “Тиквеш“.“Календарот Тиквеш 2010 – Култот на виното и жената, раскажува приказна за нераскинливата врска на виното, како магичен и неповторлив пијалок, и длабоката традиција, како автентичен израз на поднебјето каде што се создава. Тој воедно е израз на страста, како заеднички именител на виното и жената“, велат од “Тиквеш“. Со вкупен капацитет за производство на 55 милиони литри вино, „Тикеш“ е најголемата винарија во Македонија и пошироко. За исклучителниот квалитет на своите вина „Тиквеш“ во континуитет ги добива највисоките награди и признанија од најпрестижните меѓународни саеми и манифестации.(Тотал)
сите 6 | | | веќе видена

Развоен кредит од 30 милиони долари како буџетска поддршка за економските реформи и развојните политики и одобри на Македонија во вторникот Светската банка (СБ).Овие средства се доделуваат како поддршка на реформите за зајакнување на системот на социјална помош и реформите во здравството, зајакнување на стабилноста на финансискиот сектор и подобрување на извршувањето на јавни расходи.Како што соопшти во средата министерство за финансии, Бордот на СБ дал пофални оценки за спроведување на активностите поврзани со реализацијата на ПДПЛ аранжманот, притоа поздравувајќи ги напорите на македонската Влада за одржување на макроекономска стабилност и спроведување на реформски политики.Следната година се очекува одобрување на нова транша од ПДПЛ аранжманот за спроведување на развојни политики.Министерството за финансии информира дека е одобрен и грант од Владата на Холандија во износ од 7 милиони евра, како поддршка на веќе започнатите реформи.„Оваа поддршка е јасен сигнал и потврда за континуираното спроведување на ...
сите 10 | | | веќе видена

„Боинг“ го изврши првиот лет на новиот авион „Дримлајнер“ „Боинг“ го изврши успешно првиот тренажен лет на новиот авион Боинг 787 „Дримлајнер“. Тестот беше спроведен во северозападната држава Вашингтон со задоцнување од над две години по првично утврдениот датум. Главни причини за одложувањето се - распрснувањето на производството на стотина места и неочекуваното поскапување материјали.Новиот авион се приземји по три часа лет. Првично беше предвидено Боинг 787 „Дримлајнер“ да остане во воздухот пет часа и половина, но тестот беше скратен поради поројниот дожд, кој се засили и ја намали видливоста на пилотите.“Авионот покажа величенствени перформанси”, изјави портпаролот на Боинг за време на директното прикажување на приземјувањето на Интернет.“Дримлајнер“, кој е обоен во бело, тиркизно и морско сино, слета на аеродромот „Боинг филд“ во Сиетл, во близина до фабриката на Боинг во Еверет.Двајцата пилоти беа единствеите луѓе во авионот кој се одликува со висок степен на компјутеризација, кој директно испраќаше ...
сите 7 | | | веќе видена

Граѓаните на Хрватска се меѓу најголемите евроскептици кога станува збор за членството во Европската унија, покажуваат резултатите од најновото истражување на Евробарометар.Истражувањето, спроведено од 27 октомври до 12 декември на примерок од илјада жители, покажува дека само 24% од Хрватите сметаат дека членството во ЕУ би било позитивно за Хрватска, 37% сметаат дека тоа е негативно, а 35% се неутрални.Како најголем проблем на Хрватска 59% од испитаниците го посочиле криминалот, а потоа невработеноста, за која се определиле 50% од анкетираните.Седумдесет и еден процент од учесниците во анкетата во Хрватска сметаат дека работите се движат во лоша насока, додека трендот на движење во лоша насока во ЕУ го гледаат 47% од испитаниците.Само 12% од Хрватите сметаат дека работите се движат во добра насока, додека во ЕУ тој процент е 30%.(Toтал)
сите 11 | | | веќе видена

Јапонски Сузуки почна со производство на седма генерација мини-возила во целост редизајниран модел на „Алто“.Автомобилот е со поинаков дизајн во однос на претходните модели и се квалификуваше за владини даночни олеснувања и за субвенции за купување еколошки возила воведени во почетокот на годината.Сузуки смета дека може месечно да продаде 7.000 возила.За првпат Алто моделот беше произведен во 1979 година и оттогаш се продадени над 10 милиони возила. Автомобилот има мотор со зафатнина од 658 кубици и според компанијата, има поголема внатрешност и поголемо меѓуосовинско растојание. (Toтал)
| | веќе видена

Форумот на земјите извознички на гас (ГЕФЦ), кој моментално брои 11 членки и контролира речиси 70% од светските резерви на овој енергенс, ќе ја разгледа идејата за повикување нови земји во членството, вклучувајќи ги Канада, Австралија и Холандија, изјави денеска првиот претседател на оваа гасна организација Леонид Бохановски. Рускиот официјален претставник, кој овој месец е избран на функцијата прв генерален секретар на ГЕФЦ, најави дека овој форум еден ден, „кога доволно ќе созрее“ би можел да стане „гасен пандан“ на Организацијата на земји извознички на нафта (ОПЕК).Оваа групација се уште не договора производство, ниту донесува одлуки за снабдување, како што прави ОПЕК, но некои земји потрошувачи од Западот стравуваат дека би можела да почне со тоа.“Создавање на организацијата во гасен картел се уште не е во план. Кога водечките пазарни иргачи ќе ги слушнат нашите препораки, ќе може да се разговара за координирана активност. Ние сме се уште млади”, истакна Бохановски.Аналитичарите проценуваат дека на ...
| | веќе видена

Словенија следната година ќе издаде вкупно 12 илјади работни дозволи за странци, што е половина од бројката, која беше предвидена за оваа година, соопшти денеска словенечкиот министер за труд Иван Светлик.Тој на прес-конференција во Љубљана појасни дека Владата на ваков чекор се одлучила бидејќи од почетокот на оваа година се издадени половина од предвидените 24 илјади дозволи.Меѓу дозволите за следната година предвидени се 500 за сезонските работници и сто за оние на стручно усовршување.Во Словенија на крајот на октомври работеле 81.105 странски работници со работна дозвола. (Toтал)
сите 5 | | | веќе видена

Иако Косово има доволно сектори за инвестирање, економските експерти сметаат  дека високото ниво на корупција, прекумерната бирократија и нелојалната конкуренција, се причината поради која инвеститорите се плашат да инвестираат во Косово, оценува приштинскиот весник „Експрес“.Весникот наведува дека во последниот извештај на Централна банка на Косово се наведува оти само во првиот квартал од оваа година странските инвестиции се намалиле за 30%.Лек  Муса, извршен директор на Американската стопанска комора вели дека и покрај сета желба на домашните институции за привлекување странски инвестиции, тоа во пракса не се случува.“Тука има две слабости. На почеток се создава голема бирократија, а кога инвеститорите ќе почнат да работат, поради  недостиг на законска регулатива за регулирање на пазарот, се создава простор за нелојална конкуренција“, оценува Муса.Друг проблем на полето на инвестициите, вели тој, е високото ниво на корупција во сите косовски институции.Професорот на Економскиот факултет на Приштинскиот ...
сите 4 | | | веќе видена

Хрватските менаџери се најпесимистични во врска со економската перспектива во наредните шест месеци, додека Полјаците се најголеми оптимисти, покажува истражувањето „Показател на ставовите во деловниот сектор“ на консултантско-ревизорската куќа „Дилојт“, што е спроведено во најголемите фирми на шест земји од централна Европа.Истражувањето во врска со прогнозите за вториот квартал во 2009 година ги вклучило секторите како автоиндустрија, банкарство, осигурување, технологија, медиуми и телекомуникации, сектор на стока за широка потрошувачка, транспорт, градежништво и енергетика и ресурси во Хрватска, Полска, Чешка, Словачка, Унгарија и Романија, објави загрепскиот весник „Вечерњи лист“.Дури 66,7% од хрватските менаџери оценија дека економската состојба дополнително ќе се влоши. Тоа сепак е одредено подобрување во однос на првото истражување објавено во септември, кога 90% од испитаниците верувале во натамошно влошување на економијата. Деловните луѓе од централна Европа во новото истражување искажале поголем ...
сите 2 | | | веќе видена

Грчкото Министерство за финансии донесе одлука за подигнување вонреден кредит во износ од две милијарди евра, објавија денеска атинските медиуми.Кредитот, кој ќе има рок на оптплата од пет години, ќе го исплати конзорциум составен од „Националната банка на Грција“, „Алфа Банката“, „Еуробанк“, „Пиреос Банката“ и италијанската финансиска групација ИМИ.Каматата на кредитот изнсува 2,5% годишно, што е значително пониска стапка од просечната во Грција која се движи околу 3,3%.Средствата од кредитот, кој ќе биде исплатен на 4 јануари 2010 година, ќе бидат наменети за тековни потреби во следната година, но нема да се користат за покривање на загубите на државните фондови.Најавата за подигнувањето на кредитот доаѓа во време кога Грција се соочува со најголема задолженост во својата историја од над 80 милијарди евра и со огромен буџетски дефицит. (Toтал)
сите 6 | | | веќе видена

Фокс ТВ Србија оди на продажба поради големите загуби и неможноста да ја издржи конкуренцијата на медиумскиот пазар во земјата, пренесуваат српските медиуми.Весникот Прес навдува дека генералниот директор на грчката телевизија Антена 1 вчера го посетил Белград за да ги финализира преговорите за купување на Фокс телевизија Србија.Весникот додава дека Грците за телевизијата понудиле едно евро.Соговорник на весникот Прес наведува дека понудената цена е реална, ако се имаат предвид случувањата на српскиот медиумски пазар и посебно фактот дека Фокс ТВ Србија има огромни загуби и не може да опстане на пазарот.Весникот дополнува дека слична ситуација имало и во Полска од каде Фокс ТВ целосно се повлекла.“Како сериозна медиумска куќа имаме многу јасна политика кога се во прашање интерните работи на нашата компанија. Ако некогаш дојде до какви било измени  поврзани со работата на нашата куќа за тоа ќе ја известиме јавноста”, за Прес изјави портпаролката на Фокс ТВ Србија. (Toтал)
сите 4 | | | веќе видена

Стапката на инфлација во Албанија во ноември изнесуваше 2,8%, што претставува раст од 0,5% во однос на претходниот месец, соопшти албанскиот Институтот за статистика.Врз растот на инфлацијата најголемо влијание имало стапувањето во сила на владината одлука за зголемување на акцизите на алкохолните пијалаци и цигарите, како и растот на цените на зеленчукот и овошјето.Зголемување од 0,6 % се бележи и во транспортот, додека во ноември нафтата поскапела за два 2%, а бензините за 1,4%.Според Институтот, ноемвриското ниво на инфлација е највисоко забележано во оваа календарска година, но сепак е во раките на планираното максимално ниво од страна на Централна банка на Албанија, од 4%.Нивото на инфлација во Албанија во септември изнесуваше 2%, а во октомври 2,3%.(Тотал)
| | веќе видена

Спогодби за прекугранична соработка на Македонија со Албанија и Грција во рамките на ИПА програмата ќе бидат потпишани денес, јавија од кабинетот на вицепремиерот за европски прашања Васко Наумовски.Покрај ова ќе се потпише и спогодба за финансирање на оперативната програма за развој на човечките ресурси и за помош на заедниците во рамките на ИПА 4.Спогодбите во Владата ќе ги потпишат вицепремиерот Наумовски и амбасадорот на ЕУ во Македонија Ерван Фуере.(Тотал)
сите 10 | | | веќе видена

Брутодомашниот производ (БДП) на Македонија по глава на жител во 2008 година бил 33% од просечниот БДП во 27-те земји членки на Европската унија, соопшти Евростат.Според истиот извор македонскиот БДП во 2007 бил 31% од европскиот просек, а во 2006 – 29%.Извештајот на Евростат за куповната моќ на населението во земјите членки на ЕУ, кандидатите и потенцијалните кандидати за членство, како и државите членки на ЕФТА, покажува големи отстапувања на БДП во однос на просекот.Дури 276% од просекот на ЕУ е БДП по глава на жител во Луксембург, додека во Бугарија претставува 41%.Меѓу земјите кандидати и потенцијални кандидати за членство во Еу највисока куповна моќ има Хрватска од 63%, а најниска Албанија од 26%(Toтал)
сите 11 | | | веќе видена

Договор за економска соработка меѓу владите на Македонија и Косово ќе биде потпишан денеска, најавија од Министерството за финансии.Договорот ќе го потпишат министерот за економија Фатмир Бесими и косовскиот министер за финансии Ахмет Шаља.После потпишувањето на договорот преставници на стопанските комори од двете земји ќе одржат бизнис форум , на кој стопанствeници од двете земји ќе разговараат за подобрување на меѓусебната економска соработка.(Toтал)
сите 10 | | | веќе видена

Проектот на УСАИД за конкурентност во соработка со канцелариите за локален економски развој во Делчево, Берово, Виница и Пехчево, денеска во Виница ќе одржи регионална конференција на Финансиската платформа на тема – Пристап до финансии во време на рецесија.На конференцијата ќе присуствуваат над сто компании од малешевскиот регион, кои ќе имаат можност да дознаат за најновите финансиски инструменти кои ги нудат банките и другите финансиски институции во регионот.Конференцијата ќе ја отворат градоначалникот на Виница, Емил Дончев и Маргарета Липковска - Атанасов, специјалист за проект менаџмент во Канцеларијата за економски развој на УСАИД, а ќе бидат презентери повеќе македонски фирми, банки и фондови. (Toтал)
| | веќе видена

Бугарија и Романија во 2008 година имале најнизок бруто домашен производ (БДП) по глава на жител од населението во Европската унија - меѓу 50 и 60% понизок од просекот за Унијата, соопшти денеска дирекцијата на Европската комисија за економски и монетарни прашања. Во истата година највисок БДП во Европската унија е регистриран во Луксембург – 276% над просекот за Унијата. Според Европската комисија БДП во Ирска и Холандија бил за една третина повисок од просекот во Европската унија, во Австрија, Данска, Шведска, Финска, Велика Британија и Белгија - меѓу 15% и 25% повисок. Во Франција, Шпанија и Италија БДП за 2008 година бил меѓу нула и 10% над просекот за Унијата, а во Грција, Кипар и Словенија - меѓу нула и 10% понизок од просекот. Во 2008 година БДП во Чешка, Малта, Португалија и Словачка бил меѓу 20 и 30% понизок од просекот во ЕУ, а во Естонија, Литванија, Летонија, Унгарија и Полска - меѓу 30% и 50% понизок. На дното од табелата се Бугарија и Романија.
сите 16 | | | веќе видена

Македонија може да постигне заштеди од десетици милиони евра годишно со рационално трошење на електричната енергија.  Подобрувањето на енергетската ефикасност мора да почне со јавните згради како најголеми потрошувачи. Паралелно треба да се јакне свеста за штедење кај домаќинствата бидејќи електричната енергија ќе поскапува се повеќе. Вакви укажувања изнесоа учесниците на денешната тркалезна маса „Финансирање на проекти за енергетска ефикасност во јавни згради во Македонија“ во организација на Министерството за економија. Тие дебатираа за преструктуирање на ГЕФ проектот од Светска банка преку кој, за проекти за инвестирања во енергетска ефикасност на јавни згради, претежно здравствените и образовните, се на располагање 4,7 милиони долари. “Македонија мора да го промени курсот во  трошењето на енергијата. Наместо да изградите нова централа можете да се потрудите енерегетските извори да ги користите поефикасно. Реално е да се заштеди 40% од постоечката потрошувачка на електрична енергија односно може да се ...
сите 8 | | | веќе видена

Отстранување на царинските бариери за земјоделските производи со цел интензивирање на економската соработка, побараа бизнисмените од Македонија и Албанија. Претседатели на три стопански комори од Албанија во вторник престојуваат во работна посета на Стопанската комора на Македонија, со цел да се интензивираат меѓусебните контакти. Двете страни сметаат дека постои простор за унапредување на трговската размена, која годинава бележи значителен пад. Според статистичките податоци, Македонија во првите девет месеци од годината остварила извоз во Албанија вреден 69 милиони долари, што е за 10 милиони долари помалку во однос на лани. Наспроти ова, увозот на производи од Албанија во наведениот период изнесува само 19 милиони долари, додека во првите девет месеци од 2008 година увозот изнесувал 48 милиони долари. Претседателите на регионалните комори од Драч, Андреа Чавара од Скадар, Антон Лека и од Фиер, Шераи Цаба се согласни дека Албанија треба да ги укине царинските давачки за увоз на земјоделски производи. Тие на ...
сите 5 | | | веќе видена

Глобалната рецесија ги откри сите недостатоци и контрадикторности на еврозоната, пишува „Дејли телеграф“, осврнувајќи се на кризата во Грција и на заканата од целосен колапс за уште една земја со заедничката европска валута, по Ирска. Весникот забележува дека финансиската криза во светот покажа колку многу, земји какви што се Грција, Ирска или Шпанија не им се ниту приближно дораснати на големите Франција и Шпанија, иако сите се дел од зоната на еврото. Наместо да воведат повисоки каматни стапки, за да може да го контролираат својот неодржливо висок раст, малите и слабите играчи во еврозоната, се одучија да продолжат без една ваква мерка, па сега плаќаат мошне висока цена за таквата своја политика. Тоа, како што тврди „Дејли телеграф“, е последица на критериумите под кои Грција, како и Ирска и Шпанија, се примени во зоната на заедничката европска валута, давајќи им го на овие држави и нивните економии монатарен кредибилитет што требаше да биде само за вистински најуспешните членки на овој ексклузивен клуб. ...
| | веќе видена

next