Тотал

Свинското месо содржи помалку масти, калории и холестерол, покажале истражувањата на меѓународните конференции.Според истражувањата, што ги пренесе Групацијата Жито Вардар, одредени делови на свинско месо, соодветно подготвени, содржат помалку масти, калории и холестерол. “Свинското месо во споредба со голем број други видови месо и живинарски производи содржи помaлку маснoтии, калории и холестерол. Иако во себе содржи поголемо количество витамини и минерали, поголемиот дел од свинското месо е дури и помaлку масно од пилешкото. Свинското филе, на пример, е исто толку масно како и пилешки гради без кожа.” – велат од Жито Вардар – Велес.  Истражувањата покажуваат дека вкупно шест парчиња свинско месо ги задоволуваат стандардите за „немасно“ и тоа со помалку од 10 грама маснотии, 4.5 грама заситени масти и 95 милиграми холестерол по порција. Секое парче  од слабината - како што се свински котлети и свинско печено - се понемасни од пилешки карабатак без кожа, според податоците на USDA. Свинските кременадли или ...
| | веќе видена

Во црногорската хотелско-туристичка економија следната година ќе бидат вложени околу 80 милиони евра, најави министерот за туризам на Црна Гора, Предраг Ненежич.Врз основа на просторно-планската документација извесно е дека следната година во хотелско туристичкиот сектор да бидат вложени 80 милиони евра, но овој износ може да биде и поголем, соопшти Ненежиќ додавајќи дека е предвидена реализација на сеум големи инвестициски проекти.Тој очекува дека следната година ќе почнат да се реализираат овие проекти, и тоа Луштице и островот Свети Марко во тиватската општина, херцеговскиот дел од полуостровот Луштица, хотелите Медитеран и Лидо во Улцин, проектот Скочидевојка во Будва како и изградба на одреден број на објекти на Бјеласица.Ненежиќ наведува дека счледната година ќе биде довршен и проектот Свети Стефан, изградбата на новиот хотел во Рожанји и завршување на работите во изградбата на втората фаза на хотелот Авала, реконструкција на хотелот Маестрал како и делумна реконструкција на тиватските хотели Мимоза и ...
| | веќе видена

Некои италијански медиуми објавија дека „Ферари“ на саемот во Женева ќе го претстави својот прв хибриден модел.Според последните информации се работи за абтомобил заснован на моделот 599 ГТБ, а ќе го карактеризира т.н. КЕРС состав (Kinetic Energy Recovery System) користен во Формула 1.Истиот користи Ли-Ион батерија, а главнината на инсталациите се наоѓа одзади. Хибридот на „Ферари“ нема да има опција на целосно електричен погон, а реално е да се очекува и до 35 часа пониска потрошувачка во град, значи на ниво од 17 литри на 100 километри.(Toтал)
| | веќе видена

Најголемата руска компанија во приватна сопственост Лукоил оваа година очекува дека ќе ја заврши во негатива, поради намалувањето на цената на нафтата.Оваа фискална година Лукоил ќе ја заврши со нето добивка во висина од пет до шест милијарди долари, што е намалување за речиси 45% помалку споредено со лани. Во период од јануари до крајот на септември годинава добивката на овој руски гигант е намален за 5,3 милијарди долари, додека пак лани беше остварено 10,8 милијарди. Втората по големина нафтена компанија во Русија лани ја заврши годината со 4% помала добивка во однос на 2007 година, во висина од 9,1 милијарди долари.(Тотал)
| | веќе видена

Генералното собрание на Обединетите нации синоќа го усвои двегодишниот буџет за редовните операции на Светската организација за 2010 и 2011 година, вреден 5,16 милијарди долари.Буџетот е за 300 милиони долари поголем отколку ревидираниот буџет за 2008 и 2009 година од 4,86 милијарди долари, кој е одобрен во декември минатата година.Редовниот буџет на ОН го финансираат 192 земји членки, размерно со своите приходи.Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун изрази благодарност на членките на ОН поради одобрувањето на буџетот.Мировните операции на ОН се финансираат од одвоени фондови. (Toтал)
сите 5 | | | веќе видена

Капитално дууштво КАД, словенечки парадржавен фонд е заинтересиран да купи удел во Меркатор и веќе разговара со потенцијални партнери. КАД за словенечките медиуми потврдил дека разговара со финансиски институции кои би моеле са бидат коинвеститори како што се Голдман Сакс, инвестициските компании ЦВЦ, ККР и Алп инвест. Во случај да се одлучи на купување, КАД ќе купи 10% во најголемиот словенечки трговски ланец.Претседателот на управата на КАД, Борут јамник, за љубљанско дело потврдил дека се заинтересирани за купување ан Меркатор, без одговор за тоа која цена би ја понудиле за акциите.Интерес за купување на малцинскиот удел во Меркатор, КАД покажа неколкупати годинава. Претходно КАД беше сопсственик на удел во Маркатор, но во септември 2005 година својот удел од нешто повеќе од 15% го продаде на Истрабенз.Меркатор чијашто пазарна капитализација изнесува околу 582 милиони евра има трговски центри во  Словенија, Србија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Бугарија и Албанија и планира  во рок од две ...
сите 2 | | | веќе видена

Цената на електричната енергија во Црна Гора од 1 јануари ќе биде пониска просечно за скоро 16%, соопшти Регулаторната агенција за енергетика на Црна Гора. За домаќинствата кои имаат двотарифен бројач, цената за киловат ќе биде пониска за 10,08%, а за оние домаќинста кои имаат еднотарифнен бројач цената ќе биде пониска за 18,69% од моменталната.Зголемена е цената на струјата за Комбинатот за алуминиум за околу 7,76%, додека пак за Железарницата, цената на струјата следната година ќе биде пониска за 28%. Железницата на Црна Гора ќе има пониска цена за околу 24%, а за дистрибутивните постројки, просечната цена ќе биде намалена за околу 20%. За потрошувачите ба 35 киловолтната мрежа цената ќе биде намалена за 23,15%, а за потрошувачите на 10 киловолтната мрежа за 19,92%.(Тотал)
сите 7 | | | веќе видена

Бројот на туристите во Албанија е зголемен за 37% во 2009 година во споредба со лани, соопшти министерот за туризам Фердинанд Џафери.Според него, успехот се должи, пред се, на инвестициите на албанската влада во инфраструктурата, особено на изградбата на автопатот Драч - Кукс. Во последните години Албанија не само што има позитивен биланс кога станува збор за бројот на туристите, туку забележува и постојан тренд на зголемување на финансиската добивка. Ако во 2000 година од странските туристи и емигрантите што престојуваат во родниот крај биле остварени 389 милиони американски долари, во 2006 и 2007 година овие бројки се веќе изразени во милијарди односно 1 милијарда долари во 2006 и 1,3 милијарда долари во 2007 година. Според Светската организација за туризам, измените во проценти и приходи во долари во 2000, 2006 и 2007 година изнесува 16,9%, 18,5% и 36%. Ако се споредат показателите од 2008 година и 2009 година, зголемувањето на приходите изразено во долари изнесува 38% што е највисок пораст од сите земји ...
| | веќе видена

Волстрит на највисоко ниво во последните 15 месеци Американските индекси вчера одработија уште еден позитивен ден со скратено предбожиќно тргување.Индустрискиот индекс на „Дау Џоунс“ порасна за 53,66 поени или за 0,51% до 10.520,10 поени. Индексот на „Стандарт енд Пурс“ порасна за 5,89 поени или за 0,53% до 1.126,48 поени, што е еднакво на највисокото ниво од 1 октомври 2008 година.Индексот на високотехнолошката компанија „Насдак“ се зголеми за 16,05 поени или за 0,71% на 2.285,69 поени што е највисоко ниво од 3 септември 2008 година. Оптимизмот на инвеститорите беше поттикнат од добрите податоци на пазарот ан работна сила и податокот за залихите на трајните добра кои пораснаа за 2% над очекуваното. Еден од најголемите добитници беше Applе чиишто акции пораснаа за 3,4% ма 209,04 долари. Во состaвот на Дау Џонс најголеми добитници беа Ду Понт и Алкоа. Цената на акција на Ду Понт порасна за 1,1%, дедека пак на Алкоа за 2,1%. Имаше добитници и во транспортниот сектор, Унајтет Технолоџис порасна за 1,2% а ...
| | веќе видена

Собранието на Република Македонија попладнево со 66 гласа за, еден против и без воздржани, го донесе Буџетот за 2010 година, според кој приходите се планирани на 143 милијарди и 257 милиони денари, а расходите на 153 милијарди и 720 милиони денари. Дефицитот е проектиран на 2,5% од БДП и ќе изнесува 10 милијарди и 460 милиони денари.Кај приходите има зголемување од 3,4%, а кај расходите за 2,8%. Владината проекција за 2010 година е дека растот на БДП ќе биде 2%, а на максимум два отсто е планирана и годишната стапка на инфлација.Буџетот според предлагачот е развоен, реален и со подобрена структура. Пораст е предвиден кај субвенциите за 10,9%, кај социјалните трансфери за 1,8%, капиталните расходи ќе се зголемат за 16,2%. За образованието се предвидени 21,285 милијарди денари, за здравството 19,756 милијарди денари, за социјална и детска заштита 49,920 милијарди денари, за инфраструктура и економски развој 18,983 милијарди денари, за земјоделството 7,490 милијарди. Со Буџетот не се предвидени зголемувања на ...
сите 6 | | | веќе видена

Грчкиот Парламент со мало мнозинство го усвои државниот буџет за идната година, чија цел е огромниот дефицит да го намали на 9,1 од бруто домашн производ (БДП), со овогодишните очекувања од 12,7%.На усвојувањето на антикризниот буџет му претходеше петдневна дискусија во Парламентот, по која за владиниот предлог синоќа гласаа 160 пратеници од владејачкото мнозинство, додека 139 опозициски претставници беа против.Намалувањето на буџетскиот дефицит под десет проценти е прв чекор со кој Грција сака да излезе од фискалната криза. Лимитот во Европската унија е утврден на три отсто од БДП.Грчката Влада планира идниот месец да изнесе план како презадолжената земја, чиј долг веќе достигна 300 милијарди евра, да обезбеди финансиска стабилност.Наспроти економската криза, Владата прогнозира дека буџетските приходи во идната година ќе се зголемат за 9%, а дека расходите, пред пресметувањето на плаќањата за сервисирање на државниот долг, ќе опаднат за 3,8%.Буџетот смета и на замрзнување на платите на новите вработени во ...
сите 23 | | | веќе видена

Министерството за транспорт и врски денеска распиша тендер за продажба на девет државни градежни парцели во скопската населба Хиподром за изградба на станбени згради и комепцијални и деловни објекти.Деветте парцели ќе имаат површини од 2.062 до 5.021 метри квадратни, или со вкупна површина од 27.822 метри квадратни. Почетната цена за ова градежно земјиште е 3.500 денари за метар квадратен, а заинтересираните компании кои сакаат да учествуваат на јавното наддавање потребно е да поднесат пријава со доказ за платен депозит, кој изнесува 10% од почетната цена за одредената површина на градежната парцела“соопшти денеска Драган Симоновски, портпаролот на Министерството за транспорт и врски.Пријавите за учество на јавното наддавање може да се достават најдоцна до 20 јануари, а јавното наддавање ќе се одржи на 27 јануари..Според Симоновски, со реализирање на предвидените проекти, освен што ќе се овозможи заживување на овој дел од Скопје, ќе се овозможи и дополнителен простор за домување со конкуретни цени што ...
сите 8 | | | веќе видена

Словенија и Хрватска наскоро ќе банкротираат, предвидува светски познатиот економист Ларс Кристенсен.Во интервју за чешкиот весникот „Лидове новине“, Кристенсен вели дека Словенија наскоро ја очекуваат сериозни финансиски потешкотии.Кристенсен неодамна го предвиде банкротот на Исланд и Грција, потенцирајќи дека финансиски крах и се заканува и на Шпанија.Според овој експерт, главниот проблем настанува што банките им даваат дарежливи кредити на претпријатија кои се пред пропаѓање, и тоа може да биде катастрофално.Доколку Европската централна банка продолжи со таквото однесување, може да се создаде нова криза, што ќе оштети многу држави.Во земјите кои ќе имаат проблеми ги вброил Словенија, Романија, Бугарија, Украина, Србија и Хрватска.Според Кристенсен, европската монетарна политика е погрешна, зошто тешко е да се има иста валута во голем број земји, кои имаат драстични разлики во платите, цените и политичката моќ.(Toтал)
сите 5 | | | веќе видена

Унија Финансиска Скопје која ја нуди услугата Вестерн Унион-брз трансфер на пари минатата недела прослави 10 години од работењето. Оваа компанија нуди брз трансфер на пари на повеќе од 200 бабнкарски и небанкарски локации и има пазарен удел од дури 95%.„Брзината, сигурноста, довербата, квалитетот на услугата и континуираната иновативност, се највисоки приоритети и главни стратегиски определби на Унија Финансиска Скопје, кои ѝ овозможија лидерската позиција на компанијата на македонскиот пазар на брз трансфер на пари, со учество од дури 95% .Унија Финансиска Скопје успеа да ги исфрли формуларите од своето работење и на сите свои локации да воведе целосно компјутеризиран систем кој го минимизираше времето потребно за реализација на трансакциите“ изјави Или Марку, извршниот директор на Унија Финансиска Скопје.Компанијата промовираше и и два нови проекти, од кои првиот е во соработка со Државната Лотарија на Македонија и ќе овозможи производите и услугите на оваа компанија да бидат достапни и за корисниците на ...
сите 3 | | | веќе видена

Компанијата за кондиторски производи Јадран Готино Фудс од Неготино инспирирани  од празничната магија на подарување, решија на сите деца во Македонија да им поделат по половина килограм слатки од новата линија на производи. Целта на компанијата е да поттикнат насмевка кај секое дете во земјава.“Во изминатиов период инвестиравме во нова линија на кондиторски производи и бидејќи нејзиното стартување се поклопи со новогодишните празници решивме пред да започнеме со продажба, секое дете во Македонија да добие по половина килограм слатки“, изјави Тодор Кулаков сопственик на неготинската фабрика. Акцијата за подарување на слатките се спроведува во соработка со Министерството за труд и социјална политика и пакетчињата ќе се делат преку училиштата и другите институции каде што живеат или се посетувани од деца. Акцијата ќе трае до Православна Нова година, односно до 13 јануари, а вкупно ќе бидат поделени 15 илјади килограми кондиторски производи. Покрај тоа компанијата на македонската јавност и подари и божиќна ...
сите 4 | | | веќе видена

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека спречувањето на пропаста на финансикиот систем во земјата е „најважната работа“ што ја направи неговата администрација во првата година од мандатот, пишува „Вашингтон пост“. Претседателот Обама напомена дека оддржал многу ветувања што ги дал во предизборната кампања и додаде дека, кога работата ќе биде завршена, САД ќе бидат „темелно поинаква држава“ во подрачјето на здравството, енергетиката, образованието и финансиите, пренесе „Гласот на Америка“. Обама исто така рече дека со многу ентузијазам гледа на своите постигнувања во областа на реформата на здравството, што е главниот внатрешнополитички приоритет на неговата администрација.ВОА потсетува дека утре Сенатот на САД, во полно свикување, ќе гласа за предложените решенија во областа на здравството, а дека Претставничкиот дом минатиот месец ја усвои својата верзија на овој законски предлог. (Toтал)
сите 3 | | | веќе видена

Европската комисија прелиминарно го одобри планот за спас на австриската банка „Хипо груп Алпе Адрија“, со кој се оредвидува нејзина национализација.Комисијата побара да крајот на март идната година банката да и достави детален план за нејзината реорганизација.Досегашниот доминантен сопственик на „Хипо Алпе Адрија“, германската банка „Баерн ЛБ“, согласно препораките на Еврокомисијата, ќе мора да го преработи планот за нејзина реконструкција.Комисијата воедно одобри и шестемсечен план за помош на „Хипо Алпе Адрија“, со образложение дека тоа го прави со цел „да се спречи масовното нарушување на стопанскиот живот во Австрија“. Пред десет дена австриската Влада соопшти дека „Хипо Aлпе Aдрија“ целосно ќе премине во државна сопственост.Согласно договорот за национализација „Баерн ЛБ“ своите 67% од акциите во „Хипо Aлпе Aдрија“ ќе и ги продаде на австриската држава за симболична цена од едно евро. За истата цена своите акции во австриската банка на државата ќе и ги продадат и двата останати акционери - австриската ...
| | веќе видена

Нафтата на берзата во Њујорк денеска поскапе на околу 75 долари за барел, откако неделниот извештај покажа пад на залихите на енергенсот во САД, додека растот на продажбата на станбените објекти упатува на забрзување на заздравувањето на таа најголема светска економија.Цената на американската „лесна“ нафта за терминска испорака во февруари на Њујоршката стокова берза се зголеми за 20 центи, на 74,60 долари за барел, додека во исто време европската „брент“ нафта на Меѓународната берза на петролеум во Лондон незначително поскапе на 73,50 долари за барел. Американскиот Институт за нафта синоќа го објави неделниот извештај за залихите на енергенсот кој покажа дека залихите на сирова нафта опаднале минатата седмица во САД за 3,7 милиони барели, додека аналитичарите очекувале намалување од само два милиони барели.(Toтал) 
| | веќе видена

Владата на Република Српска денеска донесе одлука за 25% да се намалат платите на премиерот и министрите, соопшти владиното Биро за односи со јавноста.  Владата ја прифати и информацијата за реализацијата на Планот за капитални инвестиции во здравството на РС за оваа година, во која се наведува дека Министерството за здравство и социјална заштита на РС покрена реформи во здравствениот сектор заради зголемување на неговата ефикасност, зајакнување на финансиската оддржливост и подобрување на квалитетот на здравствената заштита.Заради оптимално насочување на инвестициите во здравствениот и социјалниот сектор на РС, Владата усвои План за капитални инвестиции за периодот 2008-2010 година, во рамки на кој се дефинирани и проектите и капиталните инвестиции во здравственот систем на РС.  Во соопштението се наведува дека капиталните инвестиции во здравствениот систем на РС во оваа година изнесуваа малку над 28 милиони евра, а вредноста на планираните капитални инвестиции во секторот во следната година ќе изнесуваат ...
| | веќе видена

Извршниот одбор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и одобри на Србија повлекување на транша од кредитот, од 349,6 милиони евра, со што на земјата и е одобрено користење на 1,12 милијарди евра, соопшти синоќа ММФ.Извршниот одбор на ММФ вчера го заврши прегледот на достигнувањата на српското стопанство, врз основа на програмата со предвидениот стенд бај аранжман.Заменик-извршниот директор на ММФ, Такатоши Като изјави дека влијанието на финансиската и економската криза врз Србија засега е успешно сузбиено.Като додаде дека економската политика на српските власти, со поддршка на стенд бај аранжманот и активностите за стабилизација на пазарот, ги зголемиле меѓународните резерви, го олесниле притисокот врз девизниот пазар и помогнале за мобилизирање на важната меѓународна финансиска помош со цел да се поддржи буџетот на Србија и нејзиното економско закрепнување.Србија досега од кредитниот аранжман со ММФ повлече 800 милиони евра, додека за евентуално повлекување останаа уште 2,2 милијарди евра и сите средства од ...
сите 5 | | | веќе видена

next