Тотал

Италијанската енергетска компанија „Ени“ и рускиот гигант „Газпром“ денеска склучија договор со кој се овозможува учество на француската корпорација ЕДФ во реализацијата на проектот за изградба на гасоводот „Јужен поток“. Минатата недела беше склучен договор за вклучување на ЕДФ во изградбата на делот од гасоводот, што минува под дното на Црното Море. Договорот меѓу „Ени“ и „Газпром“ е еден од 18-те спогодби што беа потпишани денеска по завршувањето на шестите руско-италијански консултации, што се оддржаа во Рим со учество на рускиот претседател Дмитриј Медведев. Меѓу договорите се и оние за енергетска ефикасност и возобновливи извори на енергија, меморандум за разбирање во земјоделскиот сектор, како и спогодби за соработка во сферата на туризмот, културата и вселенските истражувања. За време на претстојот во Рим, Медведев имаше средба со италијанскиот премиер Силви Берлускони на која станало збор за повеќе меѓународни прашања, со посебен акцент на иранската нуклеарна програма и состојбите во Авганистан
сите 2 | | | веќе видена

На средбата на врвот меѓу претставници на ЕУ и Украина денеска во Киев, Европа ќе побара од украинската страна уверувања дека оваа година нема да се повтори гасната криза со Русија од минатата зима. На денешната средба ќе учествуваат претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо, претставници на шведското претседателство и сегашниот еврокомесар за надворешни работи Бенита Фереро-Валднер, но не и новоизбраниот висок претставник за надворешна политика и безбедност Катрин Аштон. Пред почетокот на годишната европско-украинска средба, трпението на Европската унија веќе е исцрпено, откако 2009 година почна со „гасна војна“ што остави милиони Европејци без затоплување, и продолжи со политички борби и неиспочитувани ветувања за реформи. Претседателот Виктор Јушченко, кој дојде на власт во 2004 година со Портокаловата револуција е приврзаник на идејата Украина да стане членка на ЕУ и земјата преговара за склучување на договор за асоцијација, што ќе и ги отвори вратите кон слободната трговија. ...
сите 4 | | | веќе видена

Поради глобалната финансиска криза, во Источна Европа и Централна Азија до 2010 година сиромашни би можеле да станат уште 11 милиони лица, додека 23 милиони ќе дојдат на „работ на сиромаштијата“, каде сега се наоѓаат околу 120 милиони жители на земјите од овие два региони, предупреди Светската банка во својот најнов извештај. Според Банката, со ова би се довеле во прашање сите достигнувања на тие региони во последнава деценија, по претходните потреси од кои најголем беше крахот во Русија во 1998 година. Напорите кои од тогаш се превземени овозможија „извлекување“ на повеќе од 50 милиони лица од сиромаштија, се наведува во извештајот кој се занимава со влијанието на светската криза врз семејствата. Податоците од истражувањата покажуваат дека семејствата се погодени од слабеење на кредитните пазари, растечките цени и се поголемата невработеност. “Глобалната финансиска криза се заканува да го уназади значајниот напредок во зголемување на животниот стандард, вели Лука Барбоне, директор на Светската банка за ...
| | веќе видена

Банката на Америка денеска соопшти дека во следните неколку дена ќе врати 45 милијради долари, пари на американските даночни обврзници кои ги добила од владината програма ТАРП за спасување на финансиските институции. Тоа оваа водечка американска банка би можело да ја ослободи од ограничувањата за исплата на бонуси на водечките раководители, имајќи предвид дека планира да постави нов извршен директор. Аналитичарите укажуваат дека денешното изненадувачко соопштение претставува клучна победа за извршниот директор во заминување Кенет Луис, кој, како што се очекува, ќе ја напушти оваа функција до крајот на годината, изјавувајќи дека сака да го отплати владиниот долг пред да замине во пензија. Оваа одлука на Бофа, исто така, претставува олеснување за американското Министерство за финансии кое трпело жестоки критики поради влевање стотина милијарди долари, пари на даночните обврзници во американската корпорација за време на финансиската криза. Според условите од договорот, Бофа ќе емитува обврзници во вредност од ...
| | веќе видена

Најголемиот светски ланец на брза храна Мекдоналдс планира следната година да отвори 250 нови ресторани во Европа, за да го зголеми пазарниот удел на континентот. Оваа година компанијата во Европа отвори 220 нови ресторани, а за 90% се зголемени трошоците на компанијата наменети за европскиот пазар. Рестораните во САД во октомври забележаа пад на продажбата за 0,1%, за прв пат во последните 19 месеци, додека пак продажбата во Eвропа е зголемена за 6,4%. Мекдоналдс има повеќе од 6.600 ресторани во Европа и околу 33.000 во целиот свет. Сите заедно заработуваат околу 40% од оперативната добивка на компанијата, додека пак 50% заработуваат рестораните во САД. Групацијата на пазарот во Германија, Велика Британија и Шпанија се бори со втроиот светски ланец на брза храна Бургер Кинг. Мекдоналдс во Европа очекува зголемување на приходите поради поголемиот број на посетители во нивните ресторани, а не поради зголемената потрошувачка по посетител. Компанијата дури 70% од профитот во Европа го остварува во четри земји, ...
| | веќе видена

Информативно-едукативната кампања за имплементација на HACCP системите „Здрава храна и точка“ завршува официјално во петок. За таа цел, Управата за ветеринарство ќе ги презентира постигнатите резултати од кампањата. Предвидено е на Градскиот плоштад во Скопје да се одржи настан од забавен карактер на кој граѓаните ќе имаат можност да учествуваат во наградна игра за 15 прехрамбени пакети произведени  по HACCP стандард.
сите 2 | | | веќе видена

Цените на домашните сувомесни производи деновиве ќе бидат намалени за најмалку 10%, најавија преработувачите. Некои од нив тоа веќе го сторија поради поевтинувањето на суровините кое следуваше по падот на доларот. “Цените од завчера ги намаливме за повеќе од 10 проценти. Поевтинувањето досега беше вообичаено само за муслиманскиот празник Бајрам, но сега тоа го направивме и за нашите потрошувачи“, изјави Владо Георгиевски, директор на МИК „Свети Николе“. Поевтинување најавија и останатите месни индустрии. Нивни претставници кои вчера се состанаа во Стопанската комора уште еднаш укажаа на актуелните проблеми. Се соочуваат со нелојална конкуренција однадвор и со сива економија дома. Државата, рекоа, се уште нема слух за нивното повеќегодишно барање да се намалат царините на суровините, а во Србија нема да извезуваат зашто производите на граница им ги држат по 15 дена. Ако се намалат царините за суровината, логично, ќе се намали и цената на финалниот производ, согласен е и Борис Бајдевски, директор на месната ...
сите 2 | | | веќе видена

Американскиот суд во Њу Џерси на судењето за илегална трговија со акции, т.н афера Рибок (Reebook) ја прогласи завиновна хрватската државјанка Соња Античевиќ и и изрече парична казна од 5,7 милиони долари, која ја покрива нелегалната заработка и казна поради нејзиното учество во незаконска трговија, јавуваат американските медиуми. Судот одреди Соња Античевиќ да врати 2,63 милиони долари, кои ги стекнала со незаконска трговија со акции, а мора да плати и 3,08 милнони долари казна. Случајот Рибок во кој неколкумина осомничени врз основа на доверливи информации за деловни планови, купиле акции од таа компанија, а потоа откако им скокнала цената на акциите ги продале, откриен е во 2005 година. Тужителите на судењето сведочеле дека осомниченте  тргувале врз основа на дојава за спојување на компанијата. Соња Античевиќ, која тогаш имала 63 години, обвинета е дека на нејзино име имала отворено две брокерски сметки кои биле користени за илегална трговија. Поранешниот Голдманов брокер Дејвид Пајчин, внук на Соња ...
| | веќе видена

Вицепремиерот Владимир Пешевски денеска во Будва ќе учествува на четвртиот Самит на премиери на земјите-потписнички на Централно-европскиот договор за слободна трговија - ЦЕФТА. На самитот, насловен „Стратегии за регионална соработка за надминување на економската криза“, Пешевски ќе има свое обраќање.
сите 2 | | | веќе видена

Турскиот министер за европски прашања Егмен Багош ги повика муслиманите да ги повлечат парите од банките во Швајцарија, откако на неделниот референдум швајцарците изгласаа забрана за изградбата на нови минариња.  “Убеден сум дека овие резултати од референдумот ќе ги принудат нашите браќа муслимани да ја разгледаат одлуката за чување на парите во швајцарските банки”, рече Багош и ги повика граѓаните да се ориентираат на турските банки.  “Вратите на турскиот банкарски сектор се ширум отворени.Од друга страна Швајцарија мора повторно да ја разгледа одлуката од референдумот со која се забранува изградбата на минарињата”, додаде Багош.  Со слична порака денеска излезе и потпретседателот на партијата на Зелените во Европскиот парламент, Даниел Кон Бендит кој порача богатите муслимански земји да ги испразнат касите на Конфедерацијата, во знак на револт за референдумската одлука
| | веќе видена

Меморандум за поддршка  на единствениот мултикомпензациски систем за намалување на внатрешниот долг во државата ќе потпишат денеска претставниците на трите стопански комори во Македонија. Системот, што ќе се презентира на прес конференцијата, овозможува да се намалат заостанатите побарувања и долговите на компаниите и јавните претпријатија, со што ќе придонесе да се зголеми ликвидноста на компаниите, да се намали внатрешниот долг и, воопшто, да се подобри економската ситуација во државата. На прес конференцијата ќе се обратат претседателот на Сојузот на стопанските комори на Македонија, Златко Калеников, претставникот на Стопанската комора на Македонија, Стоимирка Тасевска и потпретседателот на Стопанската комора на северозападна Македонија, Касим Зендели. Единствениот бесплатен мултикомпензациски систем е проект на „Македонија Експорт Консалтинг“, консултантска компанија што нуди услуги за развој на бизнис идеи, маркетинг, продажба, извоз и тимско работење.
сите 16 | | | веќе видена

Цените на угостителските услуги во ноември 2009 година, во споредба со претходниот месец, се зголемени за 0,1%. Според податоците на Државниот завод за статистика, пораст е забележан во групата храна за 0,2% и групата алкохолни пијалоци за 0,3%, додека намалување е забележано во групата безалкохолни пијалоци за 0,1% и групата ноќевања за 0,2%. Цените на угостителските услуги во ноември годинава, во однос на истиот месец од претходната година, се зголемени за 2,6%. За периодот јануари-ноември 2009 година, во однос на истиот период од претходната година, кумулативно цените се зголемени за 3,6%, додека во однос на декември 2008 година за 1,6%.
сите 4 | | | веќе видена

Пониски камати, помалку процедури за добивање кредити и промена на односот на банките при одбивање на барањето за кредит со нудење алтернатива, побараа претставниците на фирмите од Македонско-германското  стопанско здружение на денешната панел-дискусија „Кредитирањето во Македонија во 2010 - шанса за реанимација на бизнис секторот“. На ставот на бизнисмените дека кредитите се скапи и оти тешко се доаѓа до нив претставниците на банките повторија дека во следниот период ќе има минимално намалување на каматните стапки. Ќе останат внимателни  во одобрувањето кредити, но ќе покажат поголема флексибилност при одредени услови за кредитирње. Генерално  се со опитимистички очекувања за кредитирањето во 2010 година и очекуваат негово зголемување со реализација на инвестициските проекти што беа одложени поради глобалната економска криза. “Имате многу високи камати. За мала кола која вредеше 6.000 евра платив 9.700 евра. Во друг случај поднесов барање за кредит, ме ставија низ толку тешки решетки, а на крај рекоа дека ...
сите 13 | | | веќе видена

Компанијата „Мајкрософт“ со „Ден за акција посветен на корисниците“ се вклучи во борбата против пиратеријата. Во акцијата учествуваа 70 земји од светот, а целта е да се истакнат едукативните иницијативи и локалните активности што се преземаат со цел да се заштитат корисниците и да се зголеми свесноста за ризиците што ги носи нелегалниот софтвер. Како што се наведува во соопштението, „Мајкрософт“, заедно со партнерите, владините институции и невладините организации, делува со цел да ги заштити корисниците од несаканите ефекти од користењето нелиценциран софтвер. Неодамнешно истражување направено од Харисон Груп Инц покажува дека компании кои користеле нелиценциран софтвер во 73% се соочиле со можно губење на доверливи податоци, а 43% имале прекин на работата кој траел повеќе од 24 часа. По повод „Денот за акција на корисниците“ директорот на „Мајкросфот  Македонија“ Илијанчо Гаговски истакна дека  „Мајкрософт“ за намалување на процентот на пиратерија  преземаат повеќе активности како  едукација на крајни ...
сите 4 | | | веќе видена

T-Mobile во соработка со Стопанска банка и НЛБ Тутунска банка им овозможи на корисниците нов начин за надополнување на ваучер – преку банкомат. Услугата стартува од 4 декември на банкоматите на Стопанска и на банкоматите на  НЛБ Тутунска банка. “За надополнување на ваучер, потребна е само кредитна или дебитна картичка која може да се користи на АТМ терминалите на Стопанска и НЛБ Тутунска банка“ се вели во соопштението од операторот Кога корисникот ќе се регистрира со картичката треба да ја избере опцијата за надополнување на електронски ваучер, да ја избере вредноста со која сака да ја надополни припејд сметката, да го внесе припејд телефонскиот број  и да ги следи упатствата на банкоматот.  Наплатата се врши од банкарската платежна картичка без провизија како наплата во трговската мрежа, односно не се смета за подигнување на готовина од банкомат. Откако ќе биде извршена наплатата, T-Mobile го известува припејд корисникот на ваучерот за успешноста на надополнувањето преку SMS порака.  На овој начин T-Mobile ...
сите 7 | | | веќе видена

Обединетите нации прогнозираат „кревко“ заздравување на светската економија во наредната година, по двегодишната криза, предупредувајќи дека се уште постои опасност од „рецесија во два брана“. Стимулативните пакети, кои многу влади на богатите земји ги издвоија за спас на своите економии, одиграа голема улога во ставање крај на кризата, која почна уште во 2007 година, се наведува во извештајот на економскиот огранок на ОН. Во документот насловен „Економската ситуација во светот и изгледите за 2010“, меѓутоа се предупредува дека заздравувањето е „далеку од силно“ и дека може да запре доколку пакетите, чија вредност ОН ја проценуваат на вкупно 2,6 илјади милијарди долари, бидат прерано повлечени. Под услов владите да ја продолжат политиката на поддршка на своите економии, во извештајот се предвидува „благ“ раст од 2,4% во светот следната година. Меѓународниот монетарен фонд, во почетокот на октомври тој раст го проектираше на 3,1%. Според проценките на ОН, светското производство оваа година ќе има негативна ...
сите 7 | | | веќе видена

Унгарската филијала на германскиот енергетски концерн Е.ОН го пушти во употреба најголемото складиште за природен гас во Централна и Источна Европа. Складиштето предвидено за 2,2 милијарди куби метри гас, а со дневен капацитет од 28 милиони кубни метри, лоцирано е во местотот Жани во областа Бач-Кишкун. Е.ОН во складиштето инвестираше 35 милијарди форинти (околу 130 милиони евра).  Од компанијата наведуваат дека парите потрошени за изградба на објектот нема да се пренесат на потрошувачите. Складиштата за гас на компанијата Е.ОН во Унгарија за време на гасната криза во јануари годинава помогнаа во непрекинатото снабдување со овој енергенс на унгарските потрошувачи, како и на конзументите во Србија.
| | веќе видена

Американскиот весник „Вашингтон тајмс“ ќе скрати околу 370 враотени или околу 40% од целиот персонал. Претседателот и издавач на весникот Џонатан Слевин објави во соопштение дека отпуштањата се дел од стратегијата за претворање на весникот во прес-група на 21 век. “Изготвивме планови за зацврстување на нашата позиција. Бараме да ја продолжиме важната мисија во еволуирачкиот медиумски пазар, во конфузно време за економијата, се вели во коминикето. Слевин додаде дека „Вашингтон тајмс“ треба да биде усогласен со реалноста на пазарот. Во тој контекст се налага намалување на трошоците и скратување на 370 службеници, додаде Слевин. Паралелно со тоа, весникот „Мајами хералд“ објави дека ќе намали 24 работни места и ќе ги намали работните часови, за да ја преживее кризата, која ги зафати американските медиуми. Тие се засегнати од намалување на рекламните приходи, постојан пад на тиражот и намалување на корисниците, кои се повеќе се ориентираат кон бесплатни информативни Интернет страници. „Мајами хералд“ скрати 175 ...
| | веќе видена

Министерството за економија на Србија вчера потпиша договори за доделување на 6,2 милиони евра за поттикнување на инвестиции со 18 компании кои ќе отворат 2.252 нови работни места во Србија. Министерот Млаџан Динкиќ по потпишувањето на договорот рече дека тие компании ќе вложат вкупно 46 милиони евра во изградба на погони или проширување на производството во 13 општини и дека најголемиот дел од производството ќе биде заменето за извоз. Динкиќ наведе дека до сега вкупно 111 компании кои добиле пари за отварање на нови работни места како поддршка од буџетот на Србија , успешно се реализирани 106 проекти, додека државата кај компаниите кои не успеале тоа да го направат наплатиле банкарски гаранции. Директорката на Агенцијата за срански инвестиции и промоција на извозот на Србија, Весна Петрич рекла дека во деветтиот циклус на доделување на безповратни средства конкурирале 26 проекти, од кои одобени се пет проекти на странски компании и 13 проекти на домашни фирми. Сопственикот на словенечката компанија “Грах ...
| | веќе видена

Во Словенија минатиот месец се регистрирани 95.446 невработени, што е 50,6% повеќе отколку истиот период минатата година, соопшти словенечката Служба за вработување. Во ноември се регистрирани 9.845 нови невработени лица, што е 43,6% помалку во однос на октомври, но 41,5% повеќе отколку во ноември минатата година. Бројот на лицата, кои се пријавиле во Службата, по банкротирањето на нивните фирми, меѓутоа се намалил за 7,8%. Во Словенија во изминатите 11 месеци се регистрирани вкупно 106.062 невработени лица, што е зголемување од 68,4% на годишни ниво. 
сите 3 | | | веќе видена

next