Тотал

Според податоците на чешкиот Завод за статистика, индустриското производство во октомври бележи пад на годишно ниво од 7,2%, што иако e негативен, сепак е најдобар резултат годинава. Според статистистичките податоци, забележан е пад во производството на индустриските машини и опрема, како и во металната индустрија, а раст бележат производствата во автомобилската, прехранбената и рударската индустрија. Чешка како земја насочена кон извозот и натаму чека на закрепнување во оваа област што покажуваат и податоците за склучување нови договори. Новите нарачки во одделни сектори се намалени за 11,2% во споредба со минатата година, на што отпаѓаат 5,1% на нарачки од странство. Аналитичарите очекуваат идната година индустриското производство умерено да расте, иако во споредба со резултатите од индустријата во изминатите неколку години тоа ќе биде на многу помало ниво. 
сите 3 | | | веќе видена

Австриската банка „Хипо Aлпе Aдрија“ целосно ќе премине во државна сопственост, соопшти министерот за финансии на Австрија, Јозеф Прел. Според Прел, досегашниот мнозински сопственик во банката, германската групација „Баерн ЛБ“ своите 67 проценти од акциите во „Хипо Aлпе Aдрија“ ќе и ги продаде на австриската држава за симболична цена од едно евро. За истата цена своите акции во австриската банка на државата ќе и ги продадат и двата останати акционери. Прел нагласи дека австриската Влада се решила на ваков потег со цел да и помогне на банката која се наоѓа во „досега најтешка состојба“. - На банката и се закануваше опасност од неликвидност и доколку не помогнеше државата „Хипо Алпе Адрија“ сега ќе беше во драматична состојба, рече Прел. Капиталот на „Хипо Алпе Адрија“ е проценет на 1,05 милијарди евра, од кои 825 милиони се делот на „Баерн ЛБ“, 200 милиони на австриската покраина Корушка  а останатите 25 милиони се на компанијата „Грацер Вехселзајтиге“. Согласно договорот, меѓу австриската Влада и досегашните ...
сите 5 | | | веќе видена

Првиот трговски ден од тековната недела на македонската берза за хартии од вредност заврши со голем пораст на акциските индекси. По дури шест дена континуирано опаѓање, вчера МБИ10 оствари изненадувачки висок раст од 4,63%. Индексот на десетте најликвидни компании од официјалниот пазар успеа да поврати 129,40 индексни поени, односно затвори на 2.923 индексни поени. МБИД истотака прикажа позитивна тенденција, а неговиот пораст изнесуваше 2,09% при вредност од 3.091 индексни поени. ОМБ се придружи кон растечкиот тренд со незначително зголемување од 0,11%, позиционирајќи се на ниво од 110,07 индексни поени. Прометот пак беше низок и изнесуваше само 8,88 милиони денари. Промет од 1,7 милиони денари оствари Алкалоид Скопје и со тоа се искачи на првата позиција од официјалниот пазар според ликвидност. Просечната цена од 4.986 денари предизвика висок скок од 5,29%.. Државната обврзница за денационализација од осмата емисија беше една од ретките хартии од вредност која оствари намалување на дневно ниво и тоа од само ...
сите 11 | | | веќе видена

Нова промотивна понуда на пакетите со три услуги кои содржат дигитална ТВ воведе во понеделникот операторот ONE. Сите нови корисници во пост-пејд резидентен и бизнис сегментот во промотивниот период до 31.01.2010 година можат да станат корисници на ONE пакет со три услуги и да добијат фиксна линија, интернет и дигитална телевизија со најниска месечна претплата од само 477 денари во првите три месеци.Корисниците на пакетот добиваат шест месеци без претплата за Boom TV, три месеци без претплата за фиксна линија и бесплатни Boom TV приемници на користење.Постоечки корисници на пакетите со три услуги кои содржат дигитална ТВ имаат можност во промотивниот период до 31.01.2010 година да земат дополнителна  BoomTV за месечна претплата од само 99 денари. /
сите 4 | | | веќе видена

Абу Даби на својот сосед Дубаи ќе му помогне со десет милијарди долари наменети за „исполнување на некои од идните обврски на Дубаи Ворлд“, соопштено е во понеделник во Дубаи. Државната инвестициона компанија Дубаи Ворлд, која западна во финансиски тешкотии, пак соопшти дека 4,1 милијарди долари ќе намени за исплата на долговите на нејзината компанија ќерка за недвижности Накхил. Овој чекор, според познавачите, е клучен за да се зачува сигурноста на Дубаи. „Денеска сме тука да ги смириме инвеститорите, доверителите, вработените и граѓаните. Нашата влада ќе работи во согласност со пазарните начела и меѓународно договорените деловни пракси. Нашите најдобри денови допрва претстојат“, изјави Саид Ал Мактум, од владеачкото семејство Мактум, кој е воедно и шеф на централниот јавнофинансиски орган во емиратот Дубаи. Берзата во Дубаи позитивно реагираше и забележа раст на курсевите од десет проценти, а слична еуфорија го зафати и Абу Даби. Дубајските власти прецизираа дека преостанатиот дел од парите од Абу Даби ќе ...
сите 7 | | | веќе видена

Германската регионална банка БаернЛБ составила „значителна понуда“ за спас на својата австриска членка Хипо Груп Алпе Адриа (ХГАА), која е во проблеми, рече баварскиот министер за финансии и претседател на надзорниот одбор на БаернЛБ, Георг Фареншон „Понудата ги опфаќа сите нивоа на бараните мерки за стабилизација“, рече баварскиот функционер, додавајќи дека сега на потег е Австрија. Тој изрази надеж дека оваа состојба ќе биде решена за неколку дена. Австриската централна банка претходно објави дека ХГГА е важна за австрискиот банкарски систем и за Балканот, а гувернерот Евалд Новотни повика на брзо решавање на нејзините проблеми. На Хипо му се потребни околу 1,5 милијарди евра свеж капитал да крајот на годината за да го амортизира наглиот раст на губитоците на Балканот. Во меѓувреме и австриските власти прв пат најавија помош за проблемите на ХГАА. Министерот за финансии Јосеф Проел помошта ја условува со „значајна“ докапитализација, среднорочни гаранции за ликвидноста на банката, мерки за заштита од идните ...
| | веќе видена

Европската компанија „Ројал Дач Шел“ и нејзиниот партнер од Малезија „Петронас“ денеска потпишаа договор со владата на Ирак за развој на гигантското нафтено поле Маџнун, соопшти ирачкиот министер за нафта Хусеин ал Шахристани. Ова е втора акција за развој на нафтените полиња во Ирак од американската инвазија во 2003 година. Компаниите предложиле да плаќаат 1,39 долари по барел нафта, со производство од 1,8 милиони барели дневно. Засега на тоа поле се произведуваат 46.000 барели нафта дневно. На аукцијата учествувала и француската компанија „Тотал“, која резервите на полето Маџнун ги процени на 12,6 милијарди барели. На друга аукција за доделување дозволи за истражување и експлоатација на нафтените полиња во Ирак, која и понатаму трае, наддаваат повеќе од 40 меѓународни нафтени компании, вклучувајки ги и најголемите.
сите 5 | | | веќе видена

Кинеската развојна банка е заинтересирана за купување на 30,6% од уделот во словенечката Нова љубљанска банка(НЛБ), наведуваат во петок словенечките медиуми. Како што тврди анонимен извор, претставници на кинеската државна банка  поради таквите намери се сретнале со менаџментот на НЛБ и со претставници на словенечкото Министерство за финансии. Моментно споменатиот сопственички удел во НЛБ го држи белгиската финансиска групација КБЦ која соопшти дека сака да го продаде својот удел за кој во 2002. година плати 435 милиони евра. Словенечката влада е најголем поединечен сопственик на НЛБ банката во која има 33% од акциите.
| | веќе видена

Дубровник се наоѓа помеѓу 10-те најпосакувани дестинаци во 2010 година, според истражувањето на Бритш Ервејс. “Дубровник е прекрасен град кој освен голем број на историски атракции крие неповторливи места кои едноставно ве маѓепсуваат. Секој дел од градот ви нуди неповторливо искуство, а островите во близина стануваат нови омилени дестинации на холивудските ѕвезди кои сакаат малку приватност“, истакуваат од Бритиш Ервејс. Во британската авио компанија предвидуваат дека патниците следната година примарно ќе се упатуваат во Кејп Таун, Истанбул, Лас Вегас, Ванкувер, Пунт Кан, Дубровник, Њу Јорк, Стокхолм, Малдиви и Делхи.
| | веќе видена

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) сеуште не одлучил дали во Романија ќе упати мисија за преговори за нова транша на кредит во вредност од 1,3 милјарди евра. Исто така Европската Унија го пролонгираше одобрувањето на заем за Романија во вредност од 1,5 милјарди евра, а доаѓањето на мисијата на финансиските институции се одложува бидејќи скори три месеци Романија не е политички стабилна земја, бидејќи нема влада. Претставникот на ММФ во Букурешт Тони Либек изјави дека не е предвиден датум за доаѓање на нова мисија во Букурешт, но и дека фондот е спремен тоа да го стори штом романската страна ќе биде спремна. Мисијата на ММФ, Европската комисија и Светска банка беа во Букурешт кон крајот на октомври, меѓутоа не можеа да донесат одлука за нова транша бидејќи од 13 октомври Романија нема влада. Владата во оставка на Емил Бока нема овластувања да преговара за условите за позајмицата. Без заем од меѓународните финансиски институции, владата во оставка мораше да се кредитира од романските комерцијални банки, но по ...
| | веќе видена

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ја стопира четвртата транша од кредитот за Украина, во висина меѓу 3,5 и 3,8 милијарди долари, до завршувањето на претседателските избори во земјата, што ќе се одржат во почетокот на јануари, објави денеска „Њујорк Тајмс“ повикувајќи се на неименувани извори. Извршниот директор на ММФ, Доминик Строс Кан како што наведува весникот, уште претходно најави дека Фондот нема да ги кредитира предизборните кампањи во Украина. Според „Њујорк Тајмс“, четвртата транша од кредитна линија во вкупна вредност 16,5 милијарди долари е стопирана и заради тоа што претседателот на Украина Виктор Јушченко одбил да го потпише писмо упатено до Фонд, во кое се укажува дека тој и премиерот Јулија Тимошенко ги усогласиле ставовите. Претседателот и шефот на Владата немаат заеднички став дури ни кога е во прашање соработката со ММФ. Јушченко смета дека кредитите и нанесуваат штета на економијата, бидејќи земјата станува зависна од кредиторити и се зголемува државниот долг, доека премиерка смета дека ...
сите 2 | | | веќе видена

За 2010 година се планирани околу 100 милиони евра финансиски средства за поддршка во земјоделството што претставува зголемување за околу 46% во однос на 2009 година кога субвенциите изнесуваа 70 милиони евра.Од вкупните средства за директни плаќања се обезбедени околу 90 милиони евра, додека за мерките за рурален развој 10 милиони евра. Ова се предвидува во Предлог-програмата за финансиска поддршка во земјоделството за идината година. Најголем дел, односно 66 отсто од 90-те милиони евра субвенции се наменети за поддршка на растителното производство, додека за сточарското производство се планирани 31 процент. Гледано по култури, најголем процент, односно 1,5 милијарди денари се планираат за плаќање на обработлива полјоделска култура, 1,2 милијарди денари за тутунското производство, една милијарда денари за овошните и лозовите култури, 770 милиони денари за говедарство, 680 милиони денари за овчарството и.т.н.
| | веќе видена

Новата македонска авиокомпанија Мат Ервејс ја зголеми основната главнина за речиси два милиони евра (122,9 милиони денари), стои во објавата на Централниот регистар. Сопствениците на авиокомпанијата, српската туристичката компанија Контики, неодамна најави дека со сопствен авион ќе организираат редовни чартер летови до најатрактивните туристички дестинации. Исто така најавија дека планираат да инвестираат над десет милиони евра во туризмот во Македонија. Мат Eрвејс беше регистрирана во време кога единствениот македонски авиопревозник Мат беше приземјен од Агенцијата за цивилно воздухопловство.
| | веќе видена

Првата транша од 12,4 милиони евра од кредитната линија на Европската инвестициска банка вредна вкупно 100 милиони евра, ќе биде повлечена на 18-ти овој месец. Поддршка ќе добијат 35 проекти во износ од 35 милиони евра. Ова беше посочено на денешната дебата на тема „Нова кредитна линија преку МБПР“, на која беше истакнато и дека веќе се одобрени шест други проекти кои ќе бидат поддржани со втората транша која треба да се повлече во средината на наредниот месец. Александар Станојковски од МБПР истакна дека од вкупниот износ на првата транша со 6,4 милиони евра ќе се поддржат 16 проекти од Комерцијална банка, со 4,2 милиони евра 14 проекти преку Тутунска банка, со 1,9 милиони евра ќе се поддржат четири проекти преку Стопанска банка - Битола и другите се проекти од ИК Банка. Тој информира дека од одобрените проекти најголемиот дел се на мали и средни претпријатија од сите сектори, а доминираат преработувачката индустрија, прехранбената, металургијата, како и текстилот. Дваесет до 30% од овие кредити се за ...
сите 11 | | | веќе видена

Голем број стопанственици сметаат дека се неправедно казнувани од инспекциите, а инвеститорите размислуваат дали да ги реализираат проектите, бидејќи се плашат од казни. Ова е генералната оценка на учесниците на форумот под наслов „Високи казни за неликвидното стопанство-праведно или не“, што денеска се одржа во Скопје во организација на партијата ДОМ. Генералниот менаџер на винаријата  „Попова Кула“, Јордан Трајков укажа дека многу потенцијални инвеститори се воздржуваат од одредени инвестиции, бидејќи се уплашени дека секој инспектор може во било кое време да дојде и неправедно да ги казни. „Владата би требало да размисли да воведе еден добар концепт на казнената политика, која што ќе дава резултати, а не кој што ќе ги направи фирмите уште понеликвидни“, предложи Трајков. Македонските бизнисмени не се против контролите и праведни казни, меѓутоа бараат инспекциите најнапред да опоменуваат, а потоа да казнуваат, како и да се даде можност изречените казни да се плаќаат на рати. Учесниците во дебатата укажаа ...
сите 13 | | | веќе видена

Вработени во Европската комисија и други институции на Унијата најавија дека в понеделник може да стапат во предупредувачки штрајк заради спор за зголемување на платите со владите на одделни држави-членки на ЕУ кои тоа зголемување го сметаат за непримерно во време на економска криза. Платите во институциите на ЕУ би требало да се зголемат за 3,7%, но владите на одделни држави сметаат дека европскиот блок би требало да покаже скромност во време на криза. Предупредувањето за штрајк беше упатено на почетокот на дводневниот состанок на лидерите на ЕУ во Брисел. Годишното зголемување на платите за службениците на ЕУ е регулирано со стриктна шема, и таа се пресметува од 2004 година врз основа на минатогодишната инфлација и зголемувањата на платите во осум одбрани земји-членки. Владите владите на државите-членки на ЕУ во принцип може да блокираат ново зголемување на платите пред истекот на оваа година, но тој чекор може да биде доведен во прашање пред Европскиот суд за правда.
сите 3 | | | веќе видена

Британски банки не постигнаа договор за одлагање на отплатата на долгот на компанијата Дубаи ворлд, сооштија денеска извори во британскиот финансиски сектор. Весникот Брајан во Дубаи објави дека британските банки ХСБЦ, Стандард чартеред, Лојд бенкинг груп и Ројал бенк оф Скотланд постигнале договор за одлагање на отплатата на долгот на Дубаи ворлд на период кој му одговара на Дубаи. Извор во Лондон сепак изјави дека тој извештај не одговара на реалноста укажувајќи дека „се уште е рано за постигнување таков договор“. Според податоците на Банката за меѓународни порамнувања, британските банки одобриле 50 милијарди долари заеми за Обединетите Арапски Емирати од вкупно 123 милијарди долари колку што за ОАЕ одобрија меѓународни банки. 
сите 3 | | | веќе видена

Чешката економија излезе од рецесија, откако во третото тромесечје оствари раст на Брутодомашниот производ (БДП) од 0,8%, објави Чешкиот завод за статистика. Според економистите, стопанството полека се буди од рецесијата во која западна на почетокот на годината, но на вистинското закрепнување ќе мора уште некое време да се причека. Најголем пораст во споредба со претходно тромесечје во Чешка е забележан во финансиите, градежништвото, сообраќајот и услугите. Чешката економија се очекува 2009 година да ја заврши со пад од околу 4,4%, додека во наредната 2010 година би требало да оствари пораст од 1,4%
сите 4 | | | веќе видена

Јапонската корпорација Панасоник, објави денес дека ја презема контролата врз конкурентот Санио Електрик, плаќајќи и 4,6 милијарди долари. На тој начин Панасоник, најголемиот светски производител на плазма телевизори, ќе биде сопственик на 50,2% од  Санио корпорацијата. Со купопродажбата Панасоник ќе може да ја користи технологијата на Санио во изработка на соларни плочи и батерии. Основач на Санио е зетот на Коносуке Макусита, основач на Панасоник. На Санио последниве неколку години се гледа како на “релативен губитник„ во електронскиот бизнис.
сите 3 | | | веќе видена

Првиот ден на Европскиот совет во Брисел покажа дека ЕУ засега не е подготвена да одобри финансиска помош за Грција. Според шведскиот премиер Фредрик Рејнфелд финансиската состојба на Грција е „внатрешен проблем, за чие решавање треба да се донесат внатрешни одлуки“. Медиумите наведуваат дека претставници на грчката делегација во Брисел, предводена од премиерот Јоргос Папандреу, изјавиле дека не се иклучува можноста Атина да побара финансиска помош од Унијата. Прашањето за финансискиот проблем на Грција се најде на неофицијалниот дневен ред на првиот ден од Европскиот совет, откако претходно оваа недела меѓународната рејтинг агенција „Фич“ го намали кредитниот рејтинг на земјата до најниско ниво во еврозоната. “Грција треба прво самата да преземе правилни чекори” , истакна германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле. Претходно, лидерите на ЕУ ја отфрлија евентуалната можност за банкрот на Грција. “Постојат некои претпоставки дека земјата е пред банкрот, но јас лично не сум забележал такво нешто”, ...
сите 20 | | | веќе видена

next