Тотал

Азија по првпат ја надмина Европа по потрошувачката на пивото, станувајќи најголем пазар на тој пијалок во светот, објави денеска Институтот за храна и потрошувачка на најголемата јапонска пивара „Кирин“.Светската потрошувачка на пиво во 2008 година, според резултатите од истражувањето на Институтот, надмина 178 милијарди литри, зголемувајќи се за 1,2% во однос на претходната година, и оствари апсолутен рекорд во последните 23 години.Во Азија минатата година се испиени 56,43 милијарди литри пиво, што чини 31,7% од вкупната светска потрошувачка.Европа, традиционално е најголем „пивски“ регион на светот, со испиено 54,85 милијарди литри и 30,8% од светската потрошувачка, се симна на второ место.На трето место, со големо заостанување, следи Северна Америка, чии жители минатата година во вкупната потрошувачка учествувале со 15,4%.Потрошувачката на пиво во Европа во 2008 година опадна за 0,8%, додека во Азија се зголеми за 3%. (Тотал)
| | веќе видена

Првиот човек на Фолксваген, Мартин Винтеркорн предвидува постепен пораст на продажбата на автомобили во 2010 година како резултат на зголемената побарувачка од Кина, Бразил и Индија.“Очекувам да продадеме еден или два милиони повеќе возила од нашата индустрија во идната година. Очекувам дека гладта за нови автомобили во Кина, Бразил, Индија и можеби Русија ќе ја зголеми продажбата поради помалата профитна маргина” изјави Винтеркорн. како што пренесуваат германските медиуми, Винтеркорн оценува дека 2010 година ќе биде прилично тешка, но и покрај тоа Фолксваген ќе го проширува својот удел на автомобилскиот пазар.Овој месец компанијата објави дека очекува оваа година да оствари рекордна продажба, но дека 2010 ќе биде екстремно тешка" по гасењето на програмата пари за стари возила". Германија, исто така, им понуди на сопствениците на возила да ги заменат со нови, еколошки прифатливи. Во текот на 11-те месеци од годинава, продажбата пораснала за 2%, односно на 5,85 милиони возила.(Toтал)
| | веќе видена

Чешката Влада ги прифати препораките на Министерството за финансии и Чешката народна банка, засега да не се  одредува краен датум за воведување на еврото.Од ова произлегува дека Чешка идната година нема да побара прием во Европскиот механизам на девизниот курс (ЕРМ 2), каде според Мастрихшкиот договор треба да биде членка најмалку две години пред влезот во евро зоната.Минатата година брзото влегување на Чешка во евро зоната беше оневозможено поради високата инфлација, а оваа година тоа ќе биде преголемиот дефицит кој е над 5% од бруто домашниот производ (БДП). Откако ќе се воведе еврото како национална валута потребно е дефицитот да се одржува на границата под три проценти од БДП.Експертите тврдат дека од моментната состојба е јасно дека Чешка не ќе може да ги исполни условите за усвојување на еврото пред 2013 година.Според некои мислења пак, реално е воведувањето на заедничката европска валута дури во 2015 година, кога се очекува економијата целосно да се опорави од економската криза и кога Чешка ќе ги ...
сите 7 | | | веќе видена

Нафтата денеска на берзата во Њујорк се тргува по цена од над 73 долари за барел во очекување на утрешниот состанок на Организацијата на земји извознички на нафта (ОПЕК), на кој инвеститорите очекуваат дека нема да биде донесена одлука за промена на производната квота.Цената на американската „лесна“ нафта за терминска испорака во јануари на Њујоршката стокова берза се зголеми за 16 центи, на 73,52 долари за барел, додека во исто време европската „брент“ нафта на Меѓународната берза за петролеум во Лондон поскапе за 70 центи, на 74,45 долари за барел.Лидерите на членките на ОПЕК во последните недели изјавуваа дека не се планира промена на производната квота на состанокот на картелот закажана за утре во престолнината на Ангола, Луанда.“Пазарот ќе се изненади ако биде донесена каква било одлука за промена на производството. Моменталното ниво на кое се наоѓа цената на нафтата од речиси 75 долари за барел е задоволувачко високо за владата и инвеститорите, но не е толку висок за да го загрози глобалното економско ...
сите 3 | | | веќе видена

Српскиот претседател Борис Тадиќ денеска во Стокхолм на шведскиот премиер и актуелен претседавач со ЕУ, Фредерик Рајнфелт ќе му ја предаде кандидатурата на Србија за полноправно членство во Унијата. Предвидено е на церемонијата на предавањето на кандидатурата да присуствува и еврокомесарот за проширување Оли Рен.Владата на Србија во саботата донесе одлука кандидатурата за членство на државата во ЕУ да ја достави до крајот на годината, а Шведска, во својство на претседавач со Унијата, го одреди денешниот ден како датум за формализација на српската апликација.При тоа Рајнфелт изјави дека Тадиќ е „добредојден во Стокхолм на 22 декември“, додавајќи дека со одлуката за поднесување на кандидатурата за членство Србија „прави историски исчекор“.Според вообичаената пракса, церемонијата на предавање на официјалната кандидатура за членство се одржува во главниот град на државата-претседавач со ЕУ. Согласно процедурата, за кандидатурата прво треба да расправаат министрите за надворешни работи на дравите од ЕУ и ако таа ...
сите 31 | | | веќе видена

Хрватска не можеше на меѓувладината конференција за пристапување во ЕУ во Брисел да отвори преговори за три поглавја, поради резервите на Словенија, единствената од 27 земји на Унијата која имаше таков став.Станува збор за поглавјата „Надворешна, безбедносна и одбранбена политика“, „Околина“ и „Рибарство“.На собирот во Брисел Хрватска ги заврши преговорите за две поглавја - „Право на деловно настанување и слобода на пружање услуги“ и „Социјална политика и вработување“.Хрватскиот министер за надворешни работи и европски интеграции Гордан Јандроковиќ изрази жалење што денеска не се отворени три нови поглавја бидејќи смета дека Хрватска целосно е подготвена, додавајќи дека е уверен оти 2010 ќе биде завршна година на хрватските преговори.Хрватска очекува дека пристапните преговори со ЕУ треба да завршат во првата половина на 2010. Дотогаш преостанува да се затворат уште 16 поглавја, од кои пет уште не се ни отворени(Toтал)
сите 3 | | | веќе видена

Словенечката осигурителна компанија Триглав потпиша договор за стратешко поврзување со албанското осигурително друштво Албсиг. Како што соопштија од Триглав, со потпишувањето на овој договор двете друштва се договорија да работат на усогласување на условите и клучните елементи за деловната соработка, за подоцнежно комплетно поврзување меѓу двете компании. Албанскиот Албсиг лани имаше премија на својот имот во износ од 4,5 милиони евра, додека уделот на домашниот пазар изнесуваше над 7%. Во мрежата на Албсиг има 14 подружници, со кои се покрива целата територија на Албанија, а преку филијалите на друштвото Албсиг е присутен и на македонскиот осигурителен пазар.(Toтал)
| | веќе видена

Во Владата денеска ќе биде презентирана добиената акредитација за управување со средствата од претпристапните европски фондови наменети за рурален развој.За добиената акредитација ќе зборуваат вицепремиерите за економски и за европски прашања Владимир Пешевски и Васко Наумовски, како и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски и Тони Димовски, директор на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој.Одлуката за децентрализирано управување со ЕУ фондовите од ИПА Компонентата В – рурален развој, е донесена на 18-ти овој месец во Брисел. Со средствата ќе управува Телото за ИПАРД при Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој.Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој првиот јавен повик за користење на европските претпристапни средства за рурален развој ќе го објави на 23 декември оваа година, а од мај-јуни наредната година се очекува дека ќе ...
сите 21 | | | веќе видена

Бензините и дизел горивото од денеска се поевтини за еден денар по лират, одлучи во вчера Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).Со одлуката се врши намалување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,54, односно 1,72%. Новата цена на Еуросупер БС-95 изнесува 62 денари за литар, Ееуросупер БС-98 ќе се продава за 63,50, а Еуродизел (Д-Е V) за 49,50 ден/лит. Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), се намалува за 0,50 денари и ќе се продава за 38,50 денари за литар(Тотал)
сите 6 | | | веќе видена

Собранието на Македонија денеска, во рамки на 86 седница, треба да ја почне расправата по Предлог-буџетот за 2010 година.Според Предлогот, приходите се планирани на 143 милијарди и 257 милиони денари, а расходите на 153 милијарди и 720 милиони денари. Дефицитот е проектиран а 2,5 проценти од БДП и ќе изнесува 10 милијарди и 460 милиони денари.Кај приходите има зголемување од 3,4%, а кај расходите за 2,8%.Владината проекција за 2010 година е дека растот на БДП ќе биде 2%, а на максимум 2% е планирана и годишната стапка на инфлација.Според предлагачот, буџетот е развоен, реален и со подобрена структура. Наредната година Владата ќе продолжи со политиката на стриктна дисциплина за вработувањата во јавниот сектор. Не е предвиден и пораст на платите во јавната администрација. Помал износ е предвиден и за ставката стоки и услуги за 9,8%.Пораст е предвиден  кај субвенциите за 10,9%, кај социјалните трансфери за 1,8%, капиталните расходи ќе се зголемат за 16,2%. За образованието се предвидени 21,285 милијарди денари, ...
сите 31 | | | веќе видена

Во 2009 година 86,3% од деловните субјекти од финансискиот и нефинансискиот сектор со 10 или повеќе вработени имале пристап на интернет. Податоците на Државниот завод за статистика покажуваат дека годинава 94,7% од деловните субјекти од финансискиот и нефинансискиот сектор со десет или повеќе вработени биле опремени со компјутери, 71,8% користеле компјутерска мрежа ЛАН, а 31,9% користеле безжичен ЛАН. Интранет - интерна комуникациска мрежа базирана на интернет протокол имале 33,4%, а екстранет  - дозволен надворешен пристап до својата мрежа, имале 20,6% од деловните субјекти.Најраспространето поврзување на интернет е преку ДСЛ технологиите (како АДСЛ и др.), односно 71,8% од деловните субјекти со пристап на интернет имале ваков тип на поврзување.Од деловните субјекти со пристап на интернет, 70,8% најчесто го употребувале за банкарски и за финансиски услуги, а своја веб-страница имале 55,9%.Автоматска размена на податоци со други деловни субјекти имале 29,1%, а внатрешна автоматска размена на информации во ...
сите 14 | | | веќе видена

Ирачките власти склучија прелиминарен договор со Ројал Дач Шел за разработување на гигантско наоѓалиште на нафта Маџнун на југ во државата.Договорот го потпишаат ирачки претставници од Министерството за нафта и концернот.Конзорциумот победи на вториот меѓународен тендер за право за експлоатација на нафта од Маџнун чии проценки се 12,58 милијарди барели.Компанијата Шел според прелиминарниот договор од секој барел ќе добива 1,39 долари и планира во следните шест години  експлоатацијата да ја зголеми на 1,8 милиони барели дневно.Багдад има намера да потпише десет договори за експлоатација на нафта во државата со странски компании.Се очекува на 29 декември да биде потпишан и договор со конзорциум на чие чело е Лукоил кој победи на тендерот за второто ирачко наоѓалиште на нафта на југ во државата чии резерви се проценети на 12,9 милијарди барели. (Toтал)
сите 2 | | | веќе видена

Шведската државна компанија за ризичен капитал „Сведфанд“ одбива јавно да го презентира истражувањето што го направила во врска со работењето на млекарницата „Сведмилк“ во Македонија, јави денеска Шведското радио.Извештајот за „Сведмилк“ не сака да се обелодени ниту шведската министерка за меѓународна соработка Гунила Карлсон. Според опозицијата, ваквото однесување не е во согласност со определбата на шведската Влада да се залага за отвореност во областа на политиката на пружање меѓународна помош и развивање меѓународна соработка.Претставникот на социјалдемократите во одборот за надворешна политика во шведскиот Парламент, пратеникот Кент Харстед, бара новите информации околу ангажманот на „Сведфунд“ во Македонија да бидат јавно обелоденети.“Барам извештајот да биде ставен на маса. Сметам дека кога нешто е направено на очигледно скандалозен начин, при што постојат низа прашалници и сомнителни моменти, треба да се одговори со отвореност околу буџетските средства наменети за меѓународна помош и соработка”, рече ...
сите 10 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски денеска им ги врачи плакетите на годинашните добитници на наградата најдобар трговец, што традиционално се доделува третпат во рамки на манифестацијата „Месец на трговијата 2009“.Во категоријата компјутерска, аудио/видео опрема и телекомуникациска опрема првото место го освои „Аудио центар Болин“ во ГТЦ, на второ место е „2 Бе Мобиле“ во ГТЦ, а на трето место се наоѓа „TnT IT store“ во ГТЦ.На прво место во категоријата апарати за домаќинство и бела техника е „Тајм-С“, „Интелсат“ во ТЦ Буњаковец, а „Римеко“ на трето место.  „Блу Петрол ЛДБ“ во ГТЦ е прогласен за најдобар во категоријата бутици, „Исткомерц-Санда“ во ГТЦ сутерен е на второ, а „Бенетон“ е на трето место. „Енци Менци“ е прогласена за најдобра продавница за детски играчки, втора е „Атлантик комерц“, а на трето место е „Вучко Компани“.„Офис & Ко“ е прогласена за најдобар во категоријата салони за мебел и канцелариска опрема, на второ место е „Бујото Икеја“, а на трето „Акрон“.Во категоријата маркети ...
сите 5 | | | веќе видена

Министерството за транспорт и врски, согласно одлуката на Владата на Република Македонија, повторно објави јавен оглас за набавка на 202 новопроизведени двокатни автобуси за потребите на ЈСП „Скопје“.Од двокатните автобуси 200 треба да бидат од затворен, а два од отворен тип.Како што соопшти Министерството, крајниот рок за доставување на понудите по огласот е 15 февруари 2010 година во 12:00 часот, кога ќе биде одржано и јавното отворање на пристигнатите понуди.Целта на оваа набавка е целосно обновување на возниот парк на јавното сообраќајно претпријатие во Скопје, а со тоа овозможување и подобри услуги на корисниците на јавниот превоз и намалување на сообраќајниот застој, стои во соопштението од Министерството за транспорт и врски.(Тотал)
сите 12 | | | веќе видена

Резултатите од најновото истражување на чешката Стопанска комора покажуваат дека поголемиот дел од домашните фирми очекуваат во 2010 година да постигнат профит што покажува дека економската криза се повлекува од  регионот на Чешка.Според анкетата во која учествувале 562 претпријатија, 66% од чешките фирми не планираат идната година да отпуштаат вработени, а 3% од вкупниот број анкетирани сметаат дека ќе имаат потреба и од отворање нови работни места во 2010 година.Исто така, една третина од фирмите сметаат дека идната година ќе имаат можност да ги покачат личните доходи на работниците, а половина од анкетираните не размислува за промена на платите.Речиси 30% од чешките претпријатија предвидуваат дека во 2010 година ќе остварат поголем профит од 2009 година, а повеќе од една третина планира и идната година да остане на истото ниво на заработка како годинава што изминува. Само една десетина од претпријатијата смета дека идната година ќе остварат загуба на деловен план.Експертите сметаат дека овие резултати се ...
| | веќе видена

Фирмата за раноградинарско оранжериско производство на зеленчук и овошје “Агро Канет” од Скопје е најуспешната фирма  во делот на малите претпријатија за минатата година. Втората награда во делот на малите претпријатија и припадна на печатницата “Полијестердеј“ од Скопје која веќе десет години успешно се занимава со печатарскиот бизнис.Наградите на двајцата сопственици Адем Кочан од Агро Канет и Филип Петровски од Полијастердеј им беа доделени денеска на свеченоста на која се избираше претприемач на годината  “Посветеност во текот на 24 часа е единствениот клуч за успехот. Оној кој што заспива и се буди со одредена цел има големи  шанси да успее”, изјави  накусо Кочан. “Фирмата постои веќе 19 години како дел од брендот Канет, а во моментов има 350 вработени. Речиси 90% од производството е наменето за извоз”, додаде тој.Од делот на микро претпријатијата за најуспешна беше прогласена фирмата за производство и монтажа на прозорци и врати “Свис-Центар“ од тетовското село Боговиње, а втората награда и припадна на ...
сите 15 | | | веќе видена

Македонија го презеде управувањето со средствата од претпристапните европски фондови наменети за рурален развој. Одлуката, како што информира Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, е донесена на 18-ти овој месец во Брисел, а со средствата ќе управува Телото за ИПАРД при Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој.Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој првиот јавен повик за користење на европските претпристапни средства за рурален развој ќе го објави на 23 декември оваа година, а од мај-јуни наредната година се очекува дека ќе бидат склучени и првите договори за користење на овие средства.Предвидениот буџет за јавниот повик за користење на европските претпристапни средства за рурален развој изнесува 24.320.000 евра, односно во денарска противвредност 1.494.150.272 денари, од кои 75% од средствата се обезбедени од петтата компонента на Инструментот за ...
сите 22 | | | веќе видена

Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер и министерот за финансии Иван Шукер, по посетата на некогашниот канцелар на Баварија Едмунд Штојбер во 2007 година вршеле политички притисок со цел на баварската банка Бајерише Ландесбанк (БЛБ) да и се дозволи да ја купи Хипо Груп Алпе Адрија, изјави гувернерот на Хрватската народна банка (ХНБ) Жељко Рохатински. Тој за загрепскиот весник „Јутарњи лист“ истакна дека притисокот што го вршел Санадер бил неформален, додека Штојбер јавно се обидел да дојде до својата цел и му испраќал дописи на претседателот на Хрватска Стипе Месиќ.“Размислувавме Штојбер да го тужиме до Европската комисија поради неговите притисоци и изјавите кои ги давал за германските медиуми”, изјави Рохатински и додаде дека клучниот момент во продажбата на Хипо банка на Баварците се случил на седница на Советот на ХНБ. Тогаш Шукер почнал да ги фали Баварците и да ја истакнува важноста на продажбата на Хипо банка, иако министерот на тие седници не учествува во одлучувањето.“Девет членови на Советот биле ...
| | веќе видена

Сиромаштијата во Австрија е се пораспространета, покажуваат статистичките податоци.Лани во Австраија 12,4% од населението живеело на граница на сиромаштија, покажуваат податоците од европската статистика за примањата, сиромаштијата и животните услови.Границата за самците изнесувала 951 евро месечно, а за секое останато лице во домаќинството се зголемува за 475 евра, а за секое дете за 285 евра.Вкупно во минатата година 12,4% или 1.018.000 Австријци живееле на граница на сиромаштија. Околу 492.000 лица (6%) живееле во видлива сиромаштија, што значи дека не можеле да си дозволат да купат гардероба согласно потребите, да го греат станот или да платат итно болничко лечење.Сиромаштијата најчесто ги погаѓа домаќинствата во кои заработува само едно лице, а надпросечно се погодени пензионерите кои живеат сами, жените без право на пензија и мажите самци.Најголем ризик од сиромаштија ги погаѓа лицата кои не се од земјите од Европската Унија, поточно 30%Во просек, во 27 земји од ЕУ, според податоците на Евростат, 17% ...
сите 4 | | | веќе видена

next