Тотал

Истражувачката компанија „Гартнер“ сега предвидува дека вкупните приходи од индустријата на чипови, оваа година ќе изнесува 226 милијарди долари, што би претставувало пад од 11,4% во однос на 255 милијарди, колку што произведувачките заработиле минатата година, објавено е во „Микровести“, издание на списанието „Микро-ПЦ ворлд“. Предвидените приходи на „Гарнер“ се нешто поголеми од претходните, затоа што побарувачката по компјутери и мобилни телефони порасна, а владите на повеќе земји спроведуваат стимулативни програми за да ја подобрат продажбата.
сите 2 | | | веќе видена

Работодавачите во Хрватска полека го менуваат врежаниот став, според кој вработените постари од 45 години се сосема неинтереси на пазарот на труд, пишува „Јутарњи лист“. Марина Ловриќ од порталот Mojposao.hr изјави за „Јутарњи лист“ дека работодавачите во текот на 2007 година со работно искуство бараа во 38% огласи, а оваа година процентот е зголемен на 45%, како и дека фирмите бараат специјализирани експерти кои за краток временски рок можат да почнат да придонесуваат за фирмата, за разлика од младите кои допрво треба да го „испечат“ занаетот. Во Хрватска моментално околу 80% работници имаат помалку од 49 години, а истражувањето спроведено неодамна на порталаот Mojposao.hr покажало дека старосната дискриминација во Хрватска е појака од половата, расната или верската, затоа што голем број работодавачи сметаат дека жените после 35,9 години , а мажите после 39,3 години се престари за вработување. Меѓутоа, „Јутарни лист“ предупредува дека во овој момент секое трето лице во светот е постаро од 50 години. ...
| | веќе видена

Јужноамериканските држави, членки на Боливиската алијанса на народите на Америка (АЛБА) в година ќе воведат заедничка „виртуелна“ парична единица, сукре (sucre), која ќе се користи во меѓународните трговски трансакции, најави кубанскиот претседател Раул Кастро. Тој, на отворањето на самитот на политичо-економскиот блок АЛБА, што се одржува во Хавана, истакна дека со сукре ќе се исклучи американскиот долар од меѓусебната трговија. Алијансата АЛБА ја сочинуваат девет држави - Боливија, Венецуела, Еквадор, Никарагва, островско-карипските држави Антигва и Барбуда, Сент Винсент и Гернадини и Доминика.
сите 4 | | | веќе видена

Вработените во Бритиш Ервејз (БА) одлучија денеска да стапат во штрајк што би почнал на 22 декември оваа година, а би завршил на 2 јануари следната 2010 година. Предлогот на синдикатите за штрајк во текот на претстојните божикни и новогодишни празници, е поддржан со огромно мнозинство од членовите, вработени како кабински персонал во авионите на Бритиш Ервејз. Штрајкот што треба да трае 12 денови ќе опфати околу 12 илјади вработени стјуарди, стјуардеси и друг кабински персонал и ќе значи приземјување на авионите на најголемиот британски авионски превозник. Тоа ќе предизвика хаотична ситуација на аеродромот Хитроу во Лондон, каде престојува најголемиот дел од флотата на оваа компанија, но уште поголем проблем штрајкот ќе создаде во авионскиот сообракај во земјата. Во деновите на празниците обично се бележат најголемиот број од патувањата со авион во Велика Британија, а нелетањето на Бритиш Ервејз ќе го доведе во прашање празнувањето на околу еден милион Британци, колку што се вели дека требало да патуваат со ...
| | веќе видена

Економијата на Катар следната година ќе забележи најголем раст во светски рамки, оцени консалтинг компанијата „Економист Интелеџенс Јунит“, проценувајќи дека реалниот Бруто домашен производ (БДП) на земјата ќе забележи зголемување од 24,5%. Туркменистан, според темпото на раст следната година ќе го заземе второто место, со 11 %, а Азербејџан се очекува да ја заземе третата позиција. „Економист Интелеџенс Јунит“ меѓу петте економии со најбрз раст во светот ги вброи и Кина со раст од 8,7% и Узбекистан со 8,1%. Најлоша состојба „Економист Интелеџенс Јунит“ прогнозира во Литванија, чија економија ќе опадне за 3,5%. Според темпото на падот на БДП по Литванија следи Венецуела, со 3,4% и Пуерто Рико со пад од 3%.
сите 2 | | | веќе видена

Шефот на Управата за федерални резерви на САД (Фед), Бен Бенаки, синоќа изјави  дека земјите од Азија први ќе излезат од моменталната економско-финансиска криза, затоа што остваруваат завидни стапки на економски раст. Бернаки, во говорот оддржан на регионалната конференција на Фед во калифорнискиот град Санта Барбара, рече  дека САД и водечките азијски земји мораат да превземат мерки за избегнување нерамнотежа која сега постои во светската економија. Нерамнотежата во глобалните финансии и целата економија стана една од главните причини за сегашната криза и затоа треба да се елиминира прстоечката разлика во степенот на штедење, потрошувачка и инвестициите во разни земји, укажа челникот на американската емисиона банка. САД, според зборовите на шефот на Фед, треба да имаат јасна, доследна и цврста стратегија насочена кон суштинско намалување на буџетскиот дефицит и избегнување на растот на јавните расходи во иднината.
сите 2 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу изјави вечерва дека Грција е соочена со опасност да западне во долгови. Папандреу во обраќање пред бизнис и синдикалните лидери повика на единство, нагласувајќи дека во следните три месеци Владата ќе донесе одлуки, какви што не се донесени со децении. “Пазарите имаат потреба од акција”, додаде грчкиот премиер. Папандреу вети намалување на дефицитот под три проценти до 2013 година. Грчкиот долг достигна 300 милијарди евра, а буџетскиот дефицит се зголеми на 12,7%.
сите 13 | | | веќе видена

Пензиите и платите во јавната администрација во Србија ќе бидат замрзнати во наредната 2010 година, на ниво на кое биле во декември 2008 година. Ова се предвидува во Предлог буџетот на Србија во 2010 година, кој е доставен до српскиот Парламент.Српскиот министер за финансии, Дијана Драгутиновиќ истакна дека буџетот тежнее кон намалување на тековните издатоци на државата, што пред сè се однесува на платите и пензиите.
сите 2 | | | веќе видена

Инвестиции во нови технологии и во дополнителни услуги, се предвидува во бизнис плановите на Македонски Телеком и Т-Мобиле, кои вчера беа усвоени од Одборот на директори на двете компании.. Според Бизнис планот, главна активност во 2010 година за Т-Мобиле Македонија ќе биде понатамошниот развој на мобилната широкопојасна технологија (3G). Главни активности на Македонски Телеком за 2010 година ќе бидат инвестициите за развој на оптичката мрежа, конвергенцијата на фиксните и мобилните сервиси и промоцијата на нови врвни телекомуникациски услуги и решенија Одборот на директори на Македонски Телеком АД – Скопје на денешниот состанок одлучи да го продолжи договорот на Николај Бекерс, кој истовремено останува Претседател на Одборот на Директори на Т-Мобиле Македонија. Врз основа на взаемна спогодба со Т-Мобиле Македонија, г-дин Дејан Крстевски, Главен директор за финансии  и г-дин Душко Кантарџиев, Главен директор за информатичка технологија ќе се повлечат од своите менаџерски позиции во компанијата. Започнатата ...
сите 5 | | | веќе видена

Премиерот Никола Груевски денеска ќе има средба со висока делегација на француската банка Сосиете Женерал Груп. Делегацијата е предводена од Жан-Луј Матеи, директор на меѓународната мрежа на банката. На средбата ќе присуствува и вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески.
сите 6 | | | веќе видена

Претседатели на три стопански комори од Албанија во вторник треба да остварат работна посета на Стопанската комора на Македонија. Според најавите, во Македонија ќе пристигнат претседателите на регионалните комори од Драч, Андреа Чавар, од Скадар Антон Лека и од Фиер,  Шераи Цаба. Предвидено е гостите од Албанија да остварат деловни средби со македонските компании, заинтересирани за стопанска соработка со компании од земјава, како и за отворање на можноста за повисоки облици на соработка.
сите 7 | | | веќе видена

На вчерашното тргување на Влстрит цените на акциите достигнаа највисоко ниво забележанбо во последните 14 месеци, благодарение на добрите вести од Дубаи и најавата на Ексон Мобил за превземање, што ја поттикна надежта за освежување на аквизациските активности на компаниите. Дау Џонс индексот порасна за 0,28% на 10.501 бод С&П 500 порасна за 0,70 на 1.114 бодови, а Насдак индексот порасна за 0,99% на 2.212 бодови. За Дау Џинс и С&П индексите ова претставува највискоко ниво забележано во последните 14 месеци, а за Насдак индексот во последните 15 месеци. Помошта на Абу Даби од 10 милијарди долари за соседниот Дубаи, за да ги отплати доспеаните долгови, ја намали загриженоста на инвеститорите за должничката криза на овој емират, која трае уште откако пред неколку недели Дубаи побара одложување на отплатата на 60 милијарди долари долгови. На пазарот позитивно влијание имаше и објавата на Ексон Мобил за превземање на компанијата ХТО Енерџи, со што овој нафтен гигант ќе го прошири своето работење и на бизнисот со ...
| | веќе видена

Државната компанија за производство на електрична енергија “ЕЛЕМ“ и руската компанија ОЈСЦ “Силовие машини“ од Санкт Петербург, денеска официјално ќе го потпишат договорот за модернизација на трите агрегати на РЕК “Битола“, согласно тендерот од септември 2008 година.  Според Договорот, руската компанија по принципот “клуч на рака“ треба во периодот од 2010 до 2012 година да изврши модернизација и автоматизација на турбо агрегатите и генераторите на трите енергетски блока во РЕК “Битола“.  Тоа значи дека во наредните 3 години треба да се изврши модернизација на турбините, поточно замена на постојните ротори со нови, како и модернизација на виталните делови од генераторите, на системот за вибродијагностички мониторинг на турбо агрегатите и на системот за водење на блоковите и автоматизација на процесите.  Со модернизацијата на секој агрегат инсталираната моќност треба да се зголеми за дополнителни 8,32 МW по блок, односно дополнителни 25 МW инсталирана моќност за трите блока. Ова зголемување на инсталирана ...
сите 12 | | | веќе видена

Комисијата за хартии од вредност (КХВ) во соработка со УСАИД Проектот за деловно опкуружување денеска го промовираа прирачникот за превземање на акционерските друшта кој ќе им помогне на компаниите полесно да ја разберат законската постапка за преземање на акционерско друштво со посебни обврски за известување. Преземањата на акционерските друштва се законски регулирани и имаат цел да се овозможи заштита на правата на акционерите, особено на малцинските акционери, да нема дискриминација во постапката на преземање и да се обезбедат фер правила за сите учесници, да се информираат вработените во друштвото за причините на преземањето, да се допуштат конкурентски понуди од страна на други понудувачи. Секое правно или физичко лице коешто се стекнало, или има намера да стекне учество што му обезбедува повеќе од 25% од правата на глас од хартиите од вредност на некое акционерско друштво со посебни обврски за известување треба да се придржува кон начинот и условите,  утврдени во Законот за преземање на акционерски ...
сите 5 | | | веќе видена

Германската  железница планира идните пет години да укине 14 илјади работни места, пишува берлинскиот дневник Тагесспигел. Во германската железница моментално се вработени 240 илјади луѓе, од кои 182 илјади во Германија.  Причина за намалувањето на бројот на вработени е светската криза, пишува берлинскиот весник, повикувајќи се на анонимни членови од надзорниот одбор на германски железници.Според истиот извор, до крајот на следната година нема да има отпуштања. 
сите 3 | | | веќе видена

Граничниот премиен „Богородица“ денеска напладне повторно е блокиран за сообраќај на товарни возила поради  протестот на грчките земјоделци, кои поставија блокади на патните правци за влез и излез во Грција.  Македонските гранични служби од преминот Богородица ги упатуваат сите товарни возила во тек на протестот, од 12 до 15 часот, да го користат ГП Дојран Дојрани за излез од Македонија. Грчите земјоделци, кои протестираа и вчера со поставување блокади, бараат исплата на субвенции од ресорното Министерство. Тие вчера со трактори и механизација, предизвикаа осум часовен застој на сообраќајот во размената на стоки на Богородица, кој е најфреквентен граничен премин помеѓу Македонија и Грција.
сите 11 | | | веќе видена

Познатиот американски економист Пол Самјуелсон почина синоќа на 94-годишна возраст во неговиот дом во градот Белмонт, во американската сојузна држава Масачусетс. Семјуелсон, кој важеше за еден од најзначаните светски економсити во последниве пет децении, во 1970 година стана првиот Американец кој ја доби Нобеловата награда за економија. Семјуелсон својата научна кариера ја започнува во 30-те години на минатиот век.  Магистрирал на Универзитетот во Чикаго, а докторирал на Харвард. Од 1966 години работел како професор на Технолошкиот институт во Масечусетс. Математичката анализа на Семјуелсон претставува основа на која е изградена современата екононмска наука. Во 1948 година тој го издава делото „Економика: Воведна анализа“, кое стана најпродавана економска литература на сите времиња, со тираж од над четири милиони примероци на повеќе од 40 јазици. Семјуелсон имаше шест деца и 15 внуци. 
сите 5 | | | веќе видена

Американскиот Сенат изгласа пакет буџетски закони вреден 1.100 милијарди долари, со кои ќе се финансираат поголемиот дел расходи на владата до крајот на септември 2010 година. Законскиот пакет е прифатен со 57 гласа „за“ и 35 „против“. Над половина од парите ќе бидат наменети за владината програма за здравствена заштита на постарите лица, хендикепираните и сиромашните граѓани. Останатите, околу 450 милијарди, се распоредени за различни намени, како за НАСА, државната железница Амтрак, јавните училишта и автопатите. Опозиционите републиканци, остро го критикуваа законскиот пакет, поради зголемената потрошувачка и буџетскиот дефици.
сите 2 | | | веќе видена

Стотици службеници од администрацијата на Европската унија стапија денеска во предупредувачки штрајк со барања за повисоки плати и се заканија дека ќе ги блокираат министерските средби оваа седмица. Службениците бараат зголемување на платите од 3,7 отсто во согласност со претходно преземениот ангажман. Околу половината од земјите-членки на ЕУ, меѓутоа, сметаат дека е неумесно платите да се зголемуваат за време на економска криза. Федерацијата на европските службеници (FFPE) соопшти дека околу 2.500 лица, што е над половината од персоналот на Советот на ЕУ, учествуваат во денешниот тричасовен предупредувачки штрајк. Службениците на Европската комисија и Европскиот парламент се уште не се вклучиле во протестните дејствија. Синдикатот додаде дека денешната средба на министрите за земјоделство и риболов може да се оствари според претходно утврдениот план. Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо во петокот изјави дека одбивањето да се зголемат платите на европските службеници во 2010 година е ...
сите 5 | | | веќе видена

Цената на нафтата на меѓународните пазари во понеделник падна под 70 долари за барел, спуштајќи ја својата вредност деветти ден по ред, под притисок на слабата побарувачка и зголемените залихи. Цената на барел нафта за испорака во јануари на американскиот пазар падна за 34 центи на 69.53 долари, откако накусо го допре нивото од 68.59 долари за барел, што е најниско ниво од петти октомври. Цената на нафтата на лондонската берза не се смени и остана 71,91 долари за 159 литри
сите 2 | | | веќе видена

next