Тотал

Американскиот конгрес одобри дополнителни 30 милиони долари за борба против сите видови пиратерија.Од тој износ, 20 милиони долари ќе бидат наменети за државни и локални програми за сузбивање пиратерија, осум милиони за агенти на ФБИ кои ќе работат на спречување на кршење права на интелектуална сопственост и два милиона долари за тужби.Американското Здружение на филмски работници изрази задоволство со одлуката на Конгресот. Според претставник на тоа Здружение, 30-те милиони долари ќе им помогнат на Американците да ги задржат своите работни места и ќе ги поттикне во нивното креативно создавање.Индустријата која се темели на авторски права секоја година поради пиратерија губи 25,6 милиони долари. Поради тоа во САД без работа остануваат 375 илјади луѓе кои се непосредно или посредно поврзани со филмската, музичката, компјутерската или друга авторска индустрија. (Toтал)
| | веќе видена

Советот на директори на Меѓународниот монетарен фонд го прифати извештајот за третата анализа на состојбата на стопанството на Белорусија, со што е отворен пат за одобрување на нова транша од стабилизацискиот заем во вредност од 700 милиони долари.Претставникот на ММФ во Минск потврди дека се стекнати услови за доделување нова транша од заемот од ММФ.ММФ и Белорусија минатата година постигнаа согласност за тригодишен стабилизациски заем во вкупна вредност од околу 3,6 милијарди долари кои Владата во Минск би ги употребила за одржување на макроекономската стабилност и цврстиот курс на националната валута. (Toтал)
сите 2 | | | веќе видена

Околу 40% од населението во арапските земји живее под границата на сиромаштијата, се наведува во извештајот објавен денеска, направен на барање на Програмата за развој на ОН и на Арапската лига. Во извештајот, насловен „Предизвици за развојот во арапските земји: За хуман развој“, се наведува дека „во овој дел на светот во последниве 20 години немало намалување на бројот на сиромашните.Во документот се нагласува важноста на високата стапки на невработеност меѓу младите, кои претставуваат 50% од вкупниот број на невработени во арапските земји. Арапскиот свет поради тоа се наоѓа чело на регионот во светот според бројот на млади луѓе кои се невработени.(Toтал)
| | веќе видена

Претседателот на Србија Борис Тадиќ утре во Стокхолм ќе поднесе официјално барање за прием на земјата во Европската Унија, соопшти шведскиот министер за надворешни работи Карл Билт.“Очигледно тоа е историски важен чекор за Србија. Претседателот е добредојден во Стокхолм во вторник, за да го поднесе официјалниот документ“, објевена е изјавата на шведскиот министер на веб страницата на шведското Министерство за надворешни работи.Српскиот претседател Борис Тадиќ и премиерот Мирко Цветковиќ вчера во име на Владата потпишаа барање и меморандум за поднесување кандидатура за полноправно членство на Србија во ЕУ.Српските државници оценија дека тоа е голем свечен ден за Србија, затоа што со одлуката за кандидатура е трасиран патот на земјата кон насоката во која понатаму ќе се движи. Претходно министрите за надворешни работи на ЕУ дадоа зелено светло за приближување на Србија кон ЕУ. Одлучувачки беше ставот на Меѓународниот трибунал за воени злосторства во Ден Хаг. Судиите потврдија дека српската влада соработува со ...
сите 40 | | | веќе видена

Германија подготвува програма за итна финансиска помош на Грција, доколку на таа земја и се закани банкрот поради растечкиот домашен и надворешен долг, пишува денеска атинскиот дневник „Та Неа“, повикувајќи се на неименувани извори во Европската унија (ЕУ). "Канцеларот на Германија Ангела Меркел одлучи да и помогне на Грција, доколку земјата не биде во состојба навремено да го сервисира државниот долг и да привлече свежи средства од меѓународниот пазар (на капитал) и се најде, едноставно кажано, на работ на банкрот", нагласува весникот. Големината и конкретниот начин на финансиската помош што Германија би можела да ја упати во Грција засега не се познати, наведува атинскиот дневен весник и потсетува дека таа земја членка на ЕУ годината ќе ја заврши со буџетски дефицит од 12,7% од бруто домашниот производ (БДП), што е за четири пати повеќе од дозволената граница која важи за 16-те членки на ЕУ кои користат заедничка валута - еврото. Грција, со околу 11 милиони жители, сега има вкупен долг од 300 милијарди ...
сите 3 | | | веќе видена

Денеска, на манифестацијата Претприемач на годината - 2009" ќе се знае кој е најуспешниот македонски претприемач во категориите за микро и мали претпријатија во земјава. На изборот што го организираат Министерството за економија, Сојузот на стопански комори, Македонската развојна фондација за претпријатија, Агенцијата за поддршка на претприемништвото, Центарот за развој на претприемачи и менаџери, Европската бизнис асоцијација, Центарот за развој на нови бизниси, како и Стопанската комора на Северозападна Македонија ќе бидат доделени повеќе награди и признанија.На изборот ќе бидат доделени прва и втора награда за најуспешен претприемач во категориите за микро претпријатија и за мали претпријатија.Првонаградените претприемачи ќе добијат награда од по илјада евра во вредносен ваучер кој ќе може да се користи за реклама на претпријатието, а на останатите ќе им бидат доделени статуетки.Министерството за економија во рамките на проектот „Признанија за најуспешните“ ќе додели специјална плакета за најбрзо растечка ...
сите 19 | | | веќе видена

Средствата за одземените грла на сточарите заболени од бруцелоза или туберкулоза да им бидат исплатени на фармерите до вторник или во спротивно тие на 23 декември ќе го изразат својот револт пред Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство.Ова денеска го соопшти Федерацијата на фармерите на Македонија, додавајќи во повеќе наврати барала исполнување на законската обврска на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство за рефундирање на средствата за одземените заболени грла од сточарите, кои останаа и без крави и без пари.Вкупно средства што се потребни за исплата на фармерите изнесуваат 61.007.400 ден, се наведува во соопштението на Федерацијата на фармерите на Македонија.(Макфакс)
сите 16 | | | веќе видена

Иако со 3% помалку туристи од минатата година, Хрватска е меѓу поуспешните европски земји. Со цел што подобро да се пречека следната сезона, хрватскиот министер за туризам Дамир Бајс најавува рекордни инвестиции во рекламирањето.За рекламирање на странските пазари ќе бидат потрошени речиси 30 милиони евра. Најголемиот дел се однесува на зголемување на Интернет-рекламирањето. Експертите се убедени дека следната година ќе биде потешка од оваа и хрватскиот министер не сакаше да го предвиди текот на следната сезона.Светската туристичка организација предвидува долгорочна стагнација во оваа област.(Toтал)
сите 3 | | | веќе видена

Во Собранието на Макеоднија денеска ќе заседаваат комисиите за одбрана и безбедност, за транспорт, врски и екологија, за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно правната комисија.На дневен ред на Комисија за одбрана и безбедност се предлог одлуките за испраќање припадници на АРМ за учество во мировните операциии во Авганистан и во ЕУФОР, АЛТЕА во Босна и Херцеговина, како и предлозите за изменување и дополнување на законите за безбедност на сообраќајот на патиштата  и за производство и промет на вооружување и воена опрема, двата во второ читање.Комисијата за транспорт, врски и екологија ќе расправа за предлог измените на Законот за превоз на опасни материи во патниот и железничкиот сообраќај (второ читање) и за Предлог законот за работното време, задолжителните одмори на мобилните работници и возаците во патниот сообраќај и уредите за запишување во патниот сообраќај (второ читање).Членовите на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците ќе го разгледаат Предлог законот за ...
| | веќе видена

Градоначалникот нa Скопје Коце Трајановски денеска ќе им ги врачи плакетите на годинашните добитници на наградата најдобар трговец, што трет пат, традиционално, се доделува во рамките на манифестацијата „Месец на трговијата 2009“.Награди ќе добијат по тројца најдобри во единаесет категории. Оценувањето годинава го вршеше агенцијата „СВОТ“-мистери шопинг, чиишто тајни купувачи посетија околу 1.500 трговски објекти и ги оценуваа според неклку критериуми: изгледот на продажното место, првиот контакт со вработените, услугата кон купувачите, завршниот контакт, задоволството од купувачкото искуство, како и мислењето на граѓаните од купувачкиот процес. Годинава по прв пат се воведе категоријата анкетно испитување на купувачите.Оценувачите во процесот на испитување што траеше еден месец, од 15-ти ноември до 15-ти декември, ги посетија трговските објекти по три пати.Најдобрите тројца во сите единаесет категории, беа одредени според просечната оценка од трите оценки при посетите на оценувачите. (Toтал)
сите 10 | | | веќе видена

Грчкиот министер за финансии Јоргос Папаконстантину објави денеска дека Владата ќе го преразгледа даночниот систем на земјата до почетокот на март идната година.Според министерот, реформата има за цел да ја прошири даночната основа, да ги зголеми приходите и да се избори со затајувањето даноци како дел од мерките за спас на земјата од економската криза.Грција е исправена пред најтешката долговна криза во изминатите децении. Атина е под силен притисок од страна на ЕУ да ги заздрави своите финансии и да го намали буџетскиот дефицит во определените граници на еврозоната.Претходно оваа седмица Владата објави пакет мерки за намалување до 2012 година на огромниот државен долг на земјата, кој достигна 300 милијарди евра. Мерките уште предвидуваат постепено намалување до крајот на 2013 година на буџетскиот дефицит (кој според прогнозите ќе достигне 12,7% од БДП во 2009), под определениот за еврозоната праг од три проценти.(Toтал)
сите 3 | | | веќе видена

Групацијата Демир Халк Х.В., која е главен акционер на ИК Банка, обезбеди кредит од 10 милиони евра за турскиот ТАВ Холдинг, како предфинанансирање на проектот што треба да го реализара во Македонија за модернизација и изградба на аеродромите, согласно договорот за концесија потпишан со македонската Влада.  “Главниот акционер на ИК Банка, Демир-Халк Х.В. исплати 8 милиони евра, а два милиона евра беа исплатени од ИК Банка” соопшти денеска ИК Банка.Договорот за концесија за развој, финансирање, користење и одржување на аеродромите „Алекандар Велики“ - Скопје и „Св.Апостол Павле“ - Охрид и новиот карго аеродром во Штип, беше склучен на 24 септември 2008 година. Поради светската економска криза рокот за негова примена бепе пролонгиран за март догодина. (Toтал)
сите 8 | | | веќе видена

На иницијатива на Европската инвестициска банка (ЕИБ) и германската Банка за развој (КФВ) денеска во Брисел беше создаден Фонд за енеретска ефикасност во Југоисточна Европа.Предвидено е од овој Фонд да се финансираат проекти за енергетска ефикасност и за развој на возобновливи извори на енергија во Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Србија, Турција, Хрватска и Црна Гора.Се очекува Фондот во следните четири до пет години да собере околу 400 милиони евра, кои би биле обезбедени од државни и приватни инвеститори. Поголемиот дел од средствата на Фондот ќе им бидат доделувани на компании, но и на домаќинства, во форма на кредити.На стартот ЕИБ и КФВ за Фондот обезбедија по 25 милиони евра, а Европската комисија 20 милиони евра.(Тотал)
сите 10 | | | веќе видена

Вицепремиерот за европски прашања Васко Наумовски денеска на Економскиот факултет на Скопскиот универзитет ќе се обрати на трибината „Чекор по чекор до ЕУ“.Трибината ја организира Тренинг центарот за европска интеграција - ЕИТЦ при Економскиот факултет. (Тотал)
сите 6 | | | веќе видена

Во светот во тек е слабо економско заздравување, но веројатноста дека може да дојде до рецесија во два брана е мошне мала, оцени денеска Меѓународниот монетарен фонд (ММФ).Портпаролката на ММФ Керолајн Аткинсон истакна дека одржливоста на заздравувањето и натаму е под знак прашалник, имајќи предвид дека тоа досега најмногу било условено од акциите на различните влади и на централните банки.“Видовме одредени знаци на заздравување во Европа и во САД. Веруваме дека економското заздравување, опоравувањето од кризата, почнува кога е во прашање производството. Меѓутоа ќе помине одредено време тој тренд да се пренесе и на секторот за вработување“, додаде таа.Оценувајќи дека заздравување е „донекаде слабо“ Аткинсон рече дека според најдоброто сценарио на ММФ растот ќе продолжи и нема да има двојна рецесија.“Мошне е важно тие што ја водат политиката и натаму да бидат внимателни“, нагласи портпаролката на ММФ. (Тотал)
сите 3 | | | веќе видена

Цената на нафтата вчерашното тргување на берзата во Њујорк забележа пад првпат во последните три дена откако вредноста на доларот се зголеми во однос на еврото.Американската „лесна“ нафта за испорака во јануари на берзата во Њујорк се намали за 1,01 долари или 1,4% и се продава за 71,65 долари за барел, додека европската „брент“ на берзата во Лондон поефтини за 96 центи или за 1,3% и се продава за 73,33 долари за барел.Главната причина за денешниот пад на цената на нафтата е зајакнувањето на доларот на тримесечниот максимум во однос на еврото. (Тотал)
сите 4 | | | веќе видена

Руската компанија „Гаспром“ планира да го зголеми присуството на пазарот на природен гас во ЕУ, од сегашните 26% на 33%, изјави заменик претседателот на управата на оваа компанија Александар Медведев. “Влијанието на „Гаспром“ на пазарот на гас во ЕУ ќе се зголемува, без разлика на сегашната финансиско-економска криза и намалувањето на потрошувачката на гас. Ние се држиме до нашите прогнози дека во периодот од 2015 до 2030 година нашето влијание ќе се зголеми од сегашните 26% на 33%, истакна Медведев во интервју за германскиот весник „Велт“.Во врска со транзитот на руски гас во Европа преку територијата на Украина, Медведев изрази уверување дека следната година не би требало да има проблеми, имајќи предвид дека „Гаспром“ на Украина однапред и платил 2,2 милијарди евра за транзит на гас и и дозволил на оваа земја да земе одредено количество транзитен гас за сопствени потреби. (Toтал)
| | веќе видена

Земјите од Источна Европа може да почувствуваат значаен одлив на капитал, бидејќи големиот број на нерешени проблеми на западните банки може да ги охрабри да повлечат средства од регионот. Тоа може да има негативно влијание на националните валути на земјите како Чешка, Унгарија и Полска, пишува „Волстрит Журнал“. Чешката круна, унгарскиот форинт и полската злота значајно поевтинија минатиот месец, откако банкарските системи на Грција и Австрија, тесно поврзани со источноевропските економии, продолжија да го чувствуваат негативното влијание од финансиската криза. Грчките банки кои се се повеќе зависни од вонредното кредитирање од страна на Европската централна банка, контролираат 29% од бугарскиот банкарски сектор и 16% од пазарот на банкарски услуги во Србија и Романија.ЕЦБ постепено го намалува влијанието врз банкарскиот сектор. ЕЦБ вчера ја одржа последната аукција за давање кредити со рок од 12 месеци.Кредитниот рејтинг на Грција е најнизок од 16 – те земји од еврозоната.Исто така оваа недела беше ...
| | веќе видена

Чешката автомобилска компанија „Шкода Ауто“ во ноември годинава продала 55.460 модели на автомобили, што е за 26% повеќе во однос на истиот период минатата година.Според соопштението од компанијата, најпродаван модел е „Октавија“ со продадени 20.911 автомобили, а најголем интерес за овој тип возило има во Кина. На домашниот пазар во ноември се продадени 5.403 возила од оваа фабрика.Според статистичките податоци, бројот на продадени автомобили од јануари до ноември оваа година во Чешка е зголемен за десетпати.Чесите оваа година купиле речиси 147 илјади возила. Само во месец ноември бројот на продадени возила во споредба со истиот период лани е поголем за 31,5%(Тотал)
| | веќе видена

Визниот режим за граѓаните на Македонија за Шенгенската зона паѓа од ноќеска на полноќ, што ќе биде одбележано со повеќе пригодни манифестации.По тој повод, вечерва во Скопје е прогласена „Бела ноќ“, што значи дека локалите и културните објекти ќе работат до рано наутро.Централнaтa забава ќе се одржи на плоштадот Македонија, каде што граѓаните неколку часови ќе ги забавуваат најпознатите македонски пејачи, најголемата балканска ѕвезда Здравко Чолиќ и британскиот техно и поп диџеј  Фетбој Слим.Како што најави организаторот „Литиум рекордс"  концертот започнува во 18 часот, а својот настап го потврдија Слаткаристика, ДНК, Елвир Мекиќ, Тони Зен, Јован Јованов, Ламбе, Адриан Гаџа, Елена Ристеска, Каролина, Есма, Калиопи, Владо Јаневски и Влатко Стефановски трио. Настапот на Здравко Чолиќ е закажан за некаде по 22 часот, а диџеј Фетбој Слим ќе настапи во 00,30 минути.Македонската влада по повод визната либерализација во сабота организира еднодневен излет за сто граѓани, кои ќе бидат придружувани од најдобрите ...
сите 57 | | | веќе видена

next