Тотал

Стопанска банка една од водечките банкарски групации во земјава, го одбележува 65-тиот роденден.Стопанска банка и' беше продадена на грчката Национална банка пред 9 години. Менаџментот на банката вели дека и покрај тоа што годинава кризата значајно го забави кредитирањето, ќе продолжи со финансирање на населението на компаниите в година.“Успеавме да ја трансформираме банката во најголем банкарски супермаркет во земјава, каде што и населението и претпријатијата можеа да најдат производи со извонреден квалитет на професионална услуга и, пред се', сигурност и стабилност во работењето на банката” - изјави Глигор Бишев, директор на Стопанска банка. Одбележувањето почна уште лани на 29 декември, со отворање изложба на уметнички дела, а ќе ја заокружи деновиве со гала-вечера за своите клиенти, со културна недела, а организира и изненадување за клиентите на 29 декември.Како што најави директорот Бишев, централен дел на прославата ќе биде културната недела, која почнува в понеделник. Банката во овие пет дена ќе ги ...
сите 3 | | | веќе видена

Компании од Белгија, Австралија, Чешка, Хрватска и Словачка пројавиле интерес за купување на Битолската пиварница која е во стечај. Оваа информација ја потврди Цветан Петровски, претседател на поранешната синдикална организација во пиварницата.“Последната цена за продажба на пиварницата изнесуваше 2,6 милиони денари. За жал иако пиварницата е во добра кондиција и може да проработи за два месеца, разговорите завршиле неповолно со што ние работниците ќе продолжиме да ги очекуваме трите заостанати плати и неподмирените придонеси за последните пет години”, изјави Петровски на денешнта средба со новинарите во Битола.Претседателот на синдикалната организација во АД „Пивара“-Битола во стечај искажа јавно незадоволство од одлуката на судот во Битола кој и овозможил на фирмата „Кенри ГМБХ“ од Швајцарија да се стекне со хипотекарно право врз фабриката.“Вредноста на хипотеката е околу 82 милиони денари. Сега фирмата ГМБХ може преку извршител да го продаде целиот неподвижен имот на пиварницата кој е пишан под хипотека. ...
сите 2 | | | веќе видена

Специјална туристички понуда за македонските граѓани по повод укинувањето на визниот режим од страна на Европската унија, подготви Словенија.Понудата која е насловена „плаќа еден, патуваат двајца“, на македонската јавност ќе и биде официјално претставена на 18. декември, ден пред стапување во сила на визната либерализација. Предвидено е на прес конференција да се обратат словенечкиот амбасадор во Македонија Ален Бергант и претставници на Словенечката туристичка организација, Заводот за конгресен туризам и Групата на словенечки бањи.Досетливите Словенци веќе ја објавија комплетната понуда од пакетот „плаќа еден, патуваат двајца“, на сајтот на Словенечката туристичка организација, каде што на македонски јазик може да се направат онлајн резервации.Токму по иницијатива на Словенија, Европската унија одлучи од 19. декември да ги укине визите за граѓаните на Македонија, Србија и Црна Гора, иако тоа беше предвидено за 1. јануари 2010 година. (Toтал)
сите 9 | | | веќе видена

Првата транша од 12,4 милиони евра од кредитната линија на Европската инвестициска банка вредна вкупно 100 милиони евра, треба да биде повлечена денеска. Поддршка ќе добијат 35 проекти во износ од 35 милиони евра.Од вкупниот износ на првата транша со 6,4 милиони евра ќе се поддржат 16 проекти од Комерцијална банка, со 4,2 милиони евра 14 проекти преку Тутунска банка, со 1,9 милиони евра ќе се поддржат четири проекти преку Стопанска банка - Битола и другите се проекти од ИК Банка.Од одобрените проекти најголемиот дел се на мали и средни претпријатија од сите сектори, а доминираат преработувачката индустрија, прехранбената, металургијата, како и текстилот. Дваесет до 30% од овие кредити се за рефинансирање на проекти на компаниите.Веќе се одобрени шест други проекти кои ќе бидат поддржани со втората транша која треба да се повлече во средината на наредниот месец.Досега, од Македонска банка за поддршка на развојот се одобрени сите проекти што се доставени од деловните банки.Се очекува средствата од кредитната ...
сите 14 | | | веќе видена

Јавното претпријатие Железници Србија соопшти дека во првите десет месеци годинава имало помали расходи за околу 1,5 милијарди динари, споредено со истиот период лани, со што заштедиле скоро 16 милиони евра. Остварени се приходи од околу 17,5 милијарди динари, што е за неколку проценти помалку споредено со истиот период лани .Вкупните расходи реално се намалени за 13% во однос на минатата година, се наведува во изјавата на генералниот директор на Железници Србија, Милован Марковиќ. Редуцирани се сите трошоци кои не се однесуваат директно на прометот и на безбедноста на прометот.Трошоците за реклама се намалени за околу 80%, трошоците за репрезентација се намалени за 65%, за канцелариски материјали се скратени 30%, за тошоците за одржување на возниот парк и железничката зграда се преполовени.(Тотал)
| | веќе видена

Сезонските градежни активности во еврозоната во октомври се намалени за 0,6% на месечно ниво, по падот од 0,8% во септември, покажуваат последните податоци на европската статистичка канцеларија Евростат.Според нив пад е забележан и кај 27 членки на европската унија, по стапка од 0,4% во споредба со 0,5% пад забележан претходниот месец. На годишно ниво активностите во градежниот сектор во октомври се намалиле за 7,7% во еврозоната и за 6,9% во Европската унија.Меѓу членките за кои постојат податоци за октомври, раст е забележан само во Словенија за 3,7% и во Шведска за 0,4% додека пак во Франција активностите во градежнит сектор останале непроменети. Најголем пад е забележан во Словачка за 7,3% во Бугарија и Романија за 4,4%На годишно ниво раст на активностите во градежништвото е забележан во Полска за 3,3% во Чешка за 1,5% и во Германија за 0,2%. Најголем пад забележале Словенија за 28,2%, Бугарија за 25,1% Романија за 24,7% и Словачка за 21,2%(Тотал)
| | веќе видена

Хрватската Влада се подготвува да основа фонд за спас на компаниите со идеа дека на тој начин ќе обезбеди кредитите за перспективните компании кои во моментов имаат проблеми од кризатаНа идеата за оновање на тој фонд во стога конспирација работати советничката тројка на премиерката Јадранка Косор, во соработка со Хрватското здружение на работодавачи и банките, на чело со Загребачка банка, пишува денешен Јутарњи лист.Како што пшува весникот, со ва Хрватска, една година по многу други држави, би требало да добиe свој фонд зa спас на компаниите, но сеуште се работи на дефинирање на моделот.Според неофицијалните информации износот кој фондот би располагал би можел да достигне до 10 милијарди куни или 163 милини евра. Од овие пари, една милијарда куни би дала државата од разни буџетски ставки од сите министерства наменети за помош и субвенции, а деве милијарди куни би се собрале од конзорциум составен од банките. Се очекува дека ќе бидат обезбедени и пари за компаниите кои прпаѓаат. Тие ќе се откупуваат или ...
сите 3 | | | веќе видена

Мобилниот оператор Вип одлучи средствата наменети за новогодишни подароци за своите деловни партнери да ги насочи за купување на опрема за предвремени родени бебиња.Раководството на ВИП во четвртокот донираше средства за опрема за одделението за Интензивна нега и терапија при Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство.„Во Вип операторот се одлучивме на еден мал, но се надеваме значаен чекор, кој ќе им помогне на најмалите членови на заедницата да го совладаат првиот животен предизвик“, изјави Главниот извршен директор на Вип, Никола Љушев. (Toтал)
сите 6 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел пред пратениците во Бундестагот денеска најави дека следната година се очекува почеток на пристапнитe преговори на Македонија и Исланд со ЕУ.“На дневниот ред на ЕУ следната година ќе биде прашањето за проширувањето со Исланд и со Македонија”, најави Меркел, која, како што јави радио Дојче веле - програма на македонски јазик, денеска ги информираше пратениците во Бундестагот за содржината на разговорите на лидерскиот самит на ЕУ на 10 и 11 декември во Брисел, како и за климатската конференција во Копенхаген.Меркел ги повика парламентарците поинтензивно да дискутираат за теми кои се од голема важност за ЕУ, а меѓу нив, го спомена и проширувањето.“За важните законски иницијативи од Брисел мора да се дебатира поинтензивно во овој Парламент, отколку што тоа беше случај пред стапувањето во сила на Лисабонскиот договор. Ова се разбира се однесува и на темите за кои се преговараше на 10 и 11 декември во Европскиот совет, токму за прашањето за проширување на ЕУ. Како сојузна ...
сите 15 | | | веќе видена

Хрватската Влада се подготвува да основа фонд за спас на компаниите со идеа дека на тој начин ќе обезбеди кредитите за перспективните компании кои во моментов имаат проблеми од кризатаНа идеата за оновање на тој фонд во стога конспирација работати советничката тројка на премиерката Јадранка Косор, во соработка со Хрватското здружение на работодавачи и банките, на чело со Загребачка банка, пишува денешен Јутарњи лист.Како што пшува весникот, со ва Хрватска, една година по многу други држави, би требало да добиа свој фонд з спас на компаниите, но сеуште се работи на дефинирање на моделот.Според неофицијалните информации износот кој фондот би располагал би можел да достигне до 10 милијарди куни или 163 милини евра. Од овие пари, една милијарда куни би дала државата од разни буџетски ставки од сите министерства наменети за помош и субвенции, а деве милијарди куни би се собрале од конзорциум составен од банките. Се очекува дека ќе бидат обезбедени и пари за компаниите кои прпаѓаат. Тие ќе се откупуваат или ...
сите 4 | | | веќе видена

Годинашното производство на рускиот гасен гигант „Газпром“ ќе биде помало за 90 милијарди кубни метри, т.е. околу 16% во однос на 2008 година, изјави извршниот директор на компанијата, Алексеј Милер.“Се очекува дека „Газпром“ оваа година ќе произведе нешто над 460 милијарди кубни метри гас, во споредба со 550 милијарди од 2008 година” рече Милер и додаде дека Украина играла важна улога во намалувањето на производството.Првиот човек на „Газпром“ го изнесе податокот дека пред кризата компанијата во Украина извезла 55 милијарди кубни метри гас годишно, а таа количина до денеска опадна на околу 27 милијарди кубни метри годишно.(Toтал)
сите 2 | | | веќе видена

Долниот дом на американскиот Конгрес одобри со кревко мнозинство пакет за помош на економијата во вредност од 155 милијарди долари. Средствата ќе бидат употребени претежно за создавање работни места и за подобрување на инфраструктурата.Предлогот беше одобрен со 217 гласа „за“, наспроти 212 „против“. Тој не беше поддржан од ниту еден републиканец, а 38 демократи гласаа против него. Планот треба да мине на разгледување во Сенатот во почетокот на идната година.Вкупно 75 милијарди од трошоците по предлогот ќе бидат покриени од неусвоени средства од планот за спасување на банките во износ од 700 милијарди долари.Во планот се вклучени 48,3 милијарди долари за инфраструктурни проекти, кои треба да обезбедат работни места до април. 27,5 милијарди се предвидени за изградба на магистрали, а 8,4 милијарди ќе заминат за подземните железници, автобуси и други средства за транспорт.Исто како и во претходниот пакет за стимулирање на економијата, челикот и други производи кои ќе бидат употребени по проектите, треба да бидат ...
сите 2 | | | веќе видена

Најголемиот чешки произведувач на автомобили Шкода од градот Млада Болеслав повторно доби признание за најуспешен чешки извозник во историјата.Шкода, која од почетокот на 1990 година работи заедно со Фолксваген, минатата година продаде 674 илјади автомобили и заработи 66 милијарди евра.Шкода го зазема второто место и во категоријата извозник кој своите автомобили ги продава во повеќе земји.(Tотал)
сите 6 | | | веќе видена

Мајкрософт го суспендираше својот сервис за блог во Кина „МСН Јуку“ откако призна дека копирал туѓ код при креирањето на тој сајт.Утврдено е дека фирмата која работела за американскиот софтверски гигант го копирала кодот од конкурентската канадска фирма „Плурк“, јави Би-Би-Си.„Плурк“ наведува дека 80% од нивниот код се „директно украдени“.Мајкрософт и се извини на канадската компанија и изјави дека ја презема целосната одговорност за оваа ситуација.Блогерите и тајванските корисници на сервисот на „Плурк“ први укажаа на кражбата на голем дел од кодот на канадската фирма.“Бевме целосно шокирани и лути кога ги видовме козметичките сличности на новата понуда на Мајкрософт со онаа на Плурк. Мајкрософт со понудата во Кина го украде нашиот сервис”, соопшти канадската фирма.Мајкрософт призна дека фирмата која ја изнајмиле го копирала туѓиот код.“Ние сме компанија која ги почитува правата на интелектуална сопственост и никогаш немавме намера да поставиме сајт кој не ја почитува туѓата работа во рамките на оваа ...
| | веќе видена

Штрајк на лекарите и на новинарите денеска започна во Грција, во знак на протест поради обемната програма за штедење, со која владата на премиерот Јоргос Папандреу, се обидува да избегне банкрот на државата.Во болниците ќе бидат прифаќани само итните случаи, а грчките медиуми нема да емитуваат вести од пет часот изутрината, па се до пет часот во петок.Вчера пак веќе штрајкуваа учителите, а членовите на бродските екипажи мораа да го откажат штрајкот поради судска забрана.Работниците на акција засега ги повика само третиот по големина синдикат во Грција - ПАМЕ, кој е близок до Комунистичката партија, а двата најголеми синдикати ГСЕЕ и АДЕДИ засега се држат на страна.Според економските експерти Грција со строгите мерки за штедење треба да ја поврати довербата на инвеститорите во финансискиот систем, а од друга страна мора да внимава во земјата да не избувнат масовни штрајкови, кои би ги поништиле сите мерки.Папандреу деновиве ги повика Грците да ги збијат редовите и заедно да се фатат за работа, за да ја спасат ...
сите 2 | | | веќе видена

Новите сопствениците на велешка Топилница, скопската фирма „Метрудхем“  платила данок за имот на општина Велес, во износ од околу 50 илјади евра.Данокот се однесува само на Топилницата за олово и цинк во Велес, бидејќи имотот на Фабриката за вештачки ѓубрива ХИВ кај Згрополци кој е во сколоп на Металуршко хемискиот комбинат Злетово е на територија на општина Градско и за него данокот на имот бил платен во општинската каса на Градско, потврди на денешниот прес  градоначалникот на Велес, Горан Петров.Градоначалникот информира дека пријавата за платен данок на имот до општината ја доставил човек кој немал никави овластувања за официјален контакт со новите газди.На новинарско прашање дали општината ги признава новите газди на велешка Топилница поради примање на парите од данокот, а од друга страна поради матните зделки околу продажбата што кружат во јавноста, грдоначалникот рече не е надлежност на општините да одлужува за сопственичките односи .Тоа е работа на судот и тие ја извршија продажбата. Противзаконски е ...
сите 2 | | | веќе видена

Трговскиот ланец Тинекс го отвори својот втор Супертинекс маркет. Се наоѓа кај фабриката Раде Кончар во Скопје, на местото каде што веќе имаше Тинекс дисконт. Новиот продажен комплекс се простира на околу 3.000 квадратни метри, со обезбедени 100 паркинг места. “Концептот им е познат на граѓаните, во супермаркетот има комплетна понуда на прехранбени производи, свежо месо и риба, голем избор на овошје и зеленчук, секогаш свежи печива и леб. Има и голем избор на бела техника, аудио-видео опрема, секакви апарати за домаќинство, детски играчки, книги, градинарски производи. Во рамките на продажниот центар ќе работат аптека, кафе-бар, хемиско чистење, кафетерија и детско катче. Понудата на голем асортиман производи на секој потрошувач му овозможува да го заштеди времето за пазарење во повеќе продавници” вели Кристина Тодориќ Николиќ, генерален менаџер на Тинекс. Таа објаснува дека новина во овој Супертинекс, е што за прв пат вовеле можност храната која се купува во супермаркетот, да може веднаш да се подготви, ...
сите 2 | | | веќе видена

Вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски денеска ќе ја посети компанијата Еуропеан плантс  во тетовското село Прељубиште.Еуропеан плантс е една од најголемите холандски инвестиции во земјоделството во Македонија, која се спроведува со поддршка од холандската ПСИ програма.Во текот на посетата на компанијата вицепремиерот Пешевски ќе боде придружуван од заменик министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Перица Иваноски и амбасадорката на кралството Холандија во Македонија Симоне Филипини.(Тотал)
сите 7 | | | веќе видена

Лондонскиот весник „Фајненшел тајмс“ во денешниот број објавува нови детали на задолженоста на Грција.Весникот објавува дека водечките европски компании од област на здравствената заштита се жалеле на органите на Европската унија во Брисел дека грчкиот систем на здравствена заштита не им платил речиси седум милијарди евра.Се објаснува дека Грција ги должи тие пари за лекови и медицинска опрема, и дека повеќе европски компании барале од судот да ги наплати долговите на грчките болници.Жалбите се вложени во моментот кога Грција се бори на меѓународните пазари да дојде до пари за финансирање на зголемениот буџетски дефицит и државен долг - додека во истовреме е соочена со пад на кредитниот рејтинг, пишува „Фајненшел тајмс“.(Toтал)
сите 7 | | | веќе видена

Од пред три месеци, домашните инвеститори ги имаат истите услови и поволности за инвестирање во технолошките индустриски зони. Законот за технолошки индустриски развојни зони бил изменет во септември годинава, но за овие важни промени никој не нашол за потребно да ги извести домашните компании, потенцијални инвеститори. Со измените, домашните компании добиваат ист третман како и странските: целосно ослободување од плаќање персонален данок на доход, можност за користење државна помош до 100% за оправданите трошоци во висина до 50 милиони евра и 50% за делот на оправданите трошоци во висина од 50 до 100 милиони евра. Но, ова е само на хартија. Најголем дел од нив не знаат за законската промена ниту знаат кои поволности ги имаат ако инвестираат во некоја од слободните економски зони. Претседателот на Сојузот на стопански комори, Златко Калеников, вели дека е изненаден од тоа дека не биле информирани за оваа новина.“Сојузот на стопански комори иницираше измена на Законот за технолошко индустриски развојни зони ...
сите 5 | | | веќе видена

next