Тотал

Претставници на Меѓународниот Монетарен Фонд (ММФ) по една година отсуство, повторно се враќаат во Албанија, но овој пат само како асистенти и набљудувачи во подготовката на предлог буџетот на земјата за 2010 година. Министерството за финансии на Албанија соопшти дека делегација на ММФ ќе допатува во Тирана со цел да направат економските параметри околу буџетот за идната година. ММФ ја заврши својата мисија во Албанија лани, кога по барање на владата на Сали Бериша беше оценето дека земјата нема веќе потреба за помош од ММФ. Дел од политичките партии и албански економски експерти по завршувањето на мисијата на ММФ во Албанија упатија критики до владата и оценија дека земјата  имаше потреба од  мисија во наредните две години
| | веќе видена | слични

Љерка Пуљич од Агрокор вели дека во текот на 2009 дошло до пад на потрошувачката на стоки за широка потрошувачка од  дури 3% и додава дека потрошувачката ни следната година нема да расте, туку можеби состојбата ќе се влошува, бидејќи се очекува раст на невработеноста. Таа објаснува дека “кризниот данок влијаел врз платите и со падот на БДП и поголемиот ДДВ се намалила куповната моќ на потрошувачите“ и додава дека “кризата создала ново однесување кај потрошувачите кое нема да се промени и целиот сектор мора да се прилагоди кон тоа“. Пуљич вели дека Агрокор добро се подготвил за кризата и во текот на оваа година вовеле мерки на смалување на задолжувањата, кратење на инвестициите и трошоците на работењето, како и реструктуирањето на делови од компанијата“ “Сите овие мерки придонесоа Агрокор во кризната 2009 година да ја заврши успешно“, вели таа и додава дека сепак во 2010 Агрокор ќе биде многу внимателен кон инвестициите. Таа вели  дека на ниво на регионот Аргокор очекува раст на прометот во малопродажбата од ...
| | веќе видена | слични

Албанија ќе ја продава компанијата за вадење нафта „Албпетрол“ поради лоша финансиска состојба, од која спас се гледа само во приватизацијата, изјави министерот за економија и енергетика Дритан Прифти. Процесот на приватизација треба да заврши за осум месеци, а се' уште не се знае дали тоа ќе биде со давање под концесија или целосна продажба. Во моментот се во тек активности за одредување меѓународен консултант. “Ние настојуваме на максимална добивка од приватизацијата, исто како што ќе се избере и компанија што ќе понуди најголеми инвестиции” изјави Прифти. Тој додава дека уште еден услов што владата ќе и го постави на компанијата е да ги задржи сите работници. „Албпетрол“ е последната државна компанија во нафтениот сектор. Со ова, по приватизацијата на рафинеријата АРМО пред две години, државата целосно ќе се откаже од нафтениот сектор. „Албпетрол“ поседува 20% од нафтените извори во земјата, целосно е во државна сопственост, а седиштето е во градот Патос. Во рамките на најавените активности за подобрување ...
| | веќе видена | слични

Германскиот енергетски гигант RWE официјално се повлече од проектот за изградба на втората нуклеарна централа во Бугарија „Белене 2“.За својата намера RWE преку официјално писмо го извести Бугарскиот енергетски холдинг (БЕХ) , со кој беше партнер во проектот „Белене“ Информацијата за софиската агенција Фокус ја потврди директорот на БЕХ, Галина Тошева.Како мотив за ваквата одлука се истакнува економско-финансиската криза во светски рамки и неисполнувањето на две етапи од проектот, кои биле предвидени со договорот. Од германската компанија изразиле желба за заедничко учество во идни проекти, наведува Фокус.
| | веќе видена | слични

Просечната нето плата во Република Српска во првите девет месеци од годината изнесува 788 Конвертибилни марки (403 евра). Ова во споредба со истиот период лани претставува зголемување од 6,5 отсто, соопшти локалниот Завод за статистика. Република Српска за периодот јануари-септември реализирала трговска  размена со странство во вредност од 1,96 милијарди евра. Притоа бил остварен дефицит во износ од 730 милиони евра, а покриеноста на увозот со извоз изнесува 46,1%
| | веќе видена | слични

Европската комисија планира да создаде систем во кој големите банки би можеле да банкротираат, а притоа да не ја повлечат со себе целата економија, се наведува во нацрт документот кој треба да биде објавен оваа недела. Комисијата работи на донесување прописи - од ограничување на бонусите за банкарите до основање на супер-надзорно тело за банките поради спречување на повторувањето на глобалните кризи кои придонесоа со „пресушување“ на кредитите. Во нацрт документот, Комисијата обрнува внимание на прашањето како некои банки станале „премногу големи за да банкротираат“, наведувајќи го примерот со колапсот на американската финансиска компанија „Лиман брадерс“, што глобалниот финансиски систем го доведе во уште подлабока криза. „Треба секогаш да биде можно, политички и економски, банките да банкротираат, без разлика на нивната големина“, се наведува во нацрт документот. Во него се заклучува дека било кој систем мора да биде законски регулиран за да ги поттикне приватните инвеститори да учествуваат во спасување на ...
| | веќе видена | слични

Администрацијата на американскиот претседател Барак Обама наскоро ќе нареди намалување на платите на менаџерите на компаниите субвенционирани од државата. Со мерката се предвидува кратење на приходите во просек за 50%, на 25 – те најдобро платени менаџери, вработени во седумте најголеми компании - корисници на државна помош. Според планот, станува збор за менаџери вработени во Citigroup, AIG, Bank of America, General Motorsa, Chryslera, GMAC Financiala i Chrysler Financiala. Мерката треба да почне да се применува од идната недела, а неа за сега не ја коментираат менаџерите од споменатите компании.
| | веќе видена | слични

Организацијата на земји-извознички на нафта (ОПЕК) на следниот состанок во декември ќе ја разгледа можноста за зголемување на производството, ако се исполнат клучните услови за тоа, изјави денеска генералниот секретар на картелот Абдала Салем Ел-Бадри. ОПЕК „нема да се колеба во декември да го зголеми производството на нафта“, изјави тој и додаде дека до одлукта ќе дојде во случај на натамошно поскапување на „течното злато“, подобрување на економскиот раст и намалување на залихите на тој енергенс. Следниот состанок на 12-члениот картел, кој во вкупното светско снабдување со нафта учествува со дури 40%, се одржува на 22 декември во анголската престолнина Луанда. Цената на нафтата вчера на Њујоршката стокова берза се зголеми на едногодишниот максимум од 82 долари за барел благодарение на слабиот долар и падот на залихите на енергенсот во САД.
| | веќе видена | слични

Рускиот енергетски гигант Гаспром кој доминира на пазарот со гас во Европа и во некои региони на Азија, сака да придобие 10% од американскиот пазар во наредната деценија, изјави денеска Џон Хатенбергер, претседател на Гаспром - маркетинг и трговија во САД. “Нашата цел е да почнеме многу брзо и потоа да произведуваме до 80 милиони кубни метри дневно по пет години”, рече Хатенбергер, посочувајќи дека до 2019 година производството може двојно да се зголеми. Тој ги истакна можностите на американскиот пазар кои е најголем потрошувач на енергија во светот. “Барам фирми со добри позиции во гасниот сектор во САД кои се стремат да се прошират во Европа. Така ние ќе продаваме гас во Европа, а тие ќе ни продаваат гас во САД”, додаде Хатенбергер.
| | веќе видена | слични

Јапонската автомобилска компанија „Хонда Мотор“ соопшти дека приходите во последното тримесечје паднале за повеќе од 50% поради малата побарувачка. Втората по големина автомобилска компанија во Јапонија е оптимист за останатиот дел од годината. Хонда забележа чист приход од 587 милиони долари во третото тримесечје, што е пад за 56,2% од претходната година. Компанијата соопшти дека продала 838.000 автомобили, што е пад за 10,4% во однос на истиот период лани. И покрај ваквите песимистички резултати, компанијата очекува добивка од над 1,5 милијарди долари за актуелната финансиска година, што завршува во март 2010. година.
| | веќе видена | слични

Германската автомобилска компанија Ауди, филијала на Фолксваген, ќе вложи близу 2 милијарди евра во своите германски фабрики во 2009. и 2010. Ова го соопшти финансискиот директор на компанијата Аксел Штротбек за специјализираното списание „Аутомобилвохе". Ќе одвоиме вкупно околу 1,9 милијарди евра во 2009 и 2010 г. за производствените линии во Инголштад и Некарсулм, прецизира Штротбек. Ауди направи мали кратења на персоналот, покрај економската криза, истакнува списанието
| | веќе видена | слични

Француското претседателство со ЕУ во втората половина од минатата година било едно од најскапите во историјата на Унијата, трошејќи дневно по еден милион евра, објави францускиот дневен весник „Фигаро“. За време на шестмесечното претседавање Франција потрошила 171 милион евра. Само германското претседателство во 2007 година успеала да потроши толку пари, колку француското, пишува весникот „МедиаПарт“. Големите трошоци биле направени порадо многубројните настани, организирани од Париз, од кои некои не биле обврзни. За време на претседателството Франција била домаќин на 489 случувања, меѓу кои 328 конференции, 25 средби на министерско ниво и две средби на високо ниво. Големиот број настани не придонеле за успесите на Франција, кои се поврзани со две или три случувања како контрола на финансиската криза и војната во Грузија. 
| | веќе видена | слични

Загубата на австрискиот авиопревозник Аустриан Ерлајнс во третиот квартал од оваа година скокна на 75,7 милиони евра, што е четири пати повеќе во однос на истиот период лани. Ова во четврток го соопшти компанијата, во првиот извештај, по преземањето од страна на германската Луфтханза во септември годинава, додавајќи дека вкупните приходи паднале за 20% на 557,7 милиони евра. Вкупната загуба на Аустриан Ерлајнс во деветте месеци од годинава изнесува 242,3 милиони евра. Главни причини за негативните резултати се намалувањето на бројот на патниците за 9% и програмата на реструктуирање на компанијата, во чии рамки до крајот на идната година треба да бидат укинати 1500 работни места.
| | веќе видена | слични

Економијата на САД во третиот квартал неофицијално излезе од рецесија, остварувајќи раст првпат за една година, покажуваат денеска објавените прелиминарни податоци на американското Министерство за трговија. Американскиот БДП во еден период меѓу јули и септември е зголемен 3,5% во однос на истиот период минатата година, што ги надмина очекувањата на многу економисти кои прогнозираа раст од 3,3%. Американскиот БДП во второто тримесечје забележа пад од 0,7%. Растот на американската економија во третиот квартал бил најголем за последните две години и тој показател, според експертите, говори дека таа најголема светска економија е на пат да излезе од рецесија, во која влезе кон крајот на 2007.  Постојат, меѓутоа, сомневања во одржливоста на таквиот раст, со оглед на тоа дека тој, главно е резултат на владините вложувања во економијата кои се мерат со милијарди долари. Стапката на невработеност во САД достигна во септември ниво од 9,8%, најголемо од 1983 година.
| | веќе видена | слични

Американскиот инвеститор Бернард Мадоф, осуден на 150 години затвор поради пирамидална измама, е одговорен за проневера на 21,2 милијарди долари, а не на 13 милијарди, како што до неодамна се веруваше. Ова го откри соработникот на Мадоф, Ирвин Пикард, кој имал увид во пирамидалната шема со која биле злоупотребени бројни инвеститори од светот. Мадоф во тек на 15 години управувал со инвестиционен фонд во кој 13.555 инвеститори вложиле 64,8 милијарди долари. Фондот не ги вложувал своите средства на пазарот, туку ги чувал на банкарски сметки и делувал како финансиска пирамида. Побарувањата на старите вложувачи биле исплаќани со пари од новите вложувачи. На оштетените вложувачи, до сега им е исплатена оштета од околу половина милијарда долари.
| | веќе видена | слични

next